TOM DE NEGERJONGEN HONIG'S VERMICELLISOEP 6 borden voor 15 ets. H DAGBLAD - Tweede Blad Woensdag 14 Maart 1934 -i? de jeugd liefde voor de be- eest„enJ3loemen 'e brengen, is Keijzer op de gelukkige ge- vcpnrten ook hier een boomplant- WP. Een schitterende gelegen- '4 t,"aart°e het feit, dat ter ver- sien h gemeente in verschillen- t*"nCcr20men geolant moesten wor- "lag a s. zullen de leerlingen ü.g 7e klasse der openbare, Chr. scholen langs den Voorburg- ibroM traat, Plaspoelkade, en f.husstraat een aantal boomen on j 5 uur komen de kinderen hbo^^.Damlaan van het Patro- Steunt met Uw gaven het Leidsch Crisis-Comité. UIT DE RIJNSTREEK. BUSLICHTINGEN. een bedrijfswinst van f. 7000; X.;„ aanzien, dat de winst over a<jé boekjaar belangrijk hooger tonnen geheel uit eigen mid den worden. Bovendien zullen tietosten gedekt worden door de «lke voor het koelen betaald feden. Ook kan de cel voor andere a benut worden. Voor uiterst des- roorlichting zal ln overleg met gogteren gezorgd worden, t voor en tegen werd nog gerui- resproken en na nadere toelich- 'bestuurszijde. werd het voorstel Tan een koelinrichtlng voor plm. a bollen met 216 tegen 100 stem- enomen. Verd de vergadering met een kort door den voorzitter gesloten. -nnd Geref. Staatspartij. reling Rijnsburg van de H.G.S. in de zaal achter het Wees- - spreker trad op ds. C. A. Ling- der Tweede Kamer, langstelling was zoo groot, dat de zaal in gebruik moest worden -'tter, de heer W. Kralt, opende -omst door het laten zingen 1:7. lgens ging hij voor in gebed en na Jesaja 30 118. Met een kort idde hij den spreker in. -beek, die tot onderwerp geko- ,De punten toch wel toegespitst", aan de hand van het voorgelezen eelte allereerst een vergelijking het volk van Israël in den tijd ja en ons tegenwoordig volk. -rgenomen verbond met Egypte ns hem thans het verbond (met 3 besprak hij de huidige politieke en ging de vorming van het rie Colijn na. Achtereenvolgens aandacht bepaald bij de regee- Uaring. De punten n.l. die der n zouden niet toegespitst wor sens spr. heeft een jaar regee- -id anders geleerd. In dit verband Lingbeek op het opheffen van tal nbare scholen, op de inmiddels vacature van hoogleeraar in «eschiedenis te Leiden en de be- van een professor in de Room- ekleer te Utrecht, erbod der N.S.B. en het niet uit- van allerlei revolutionnaire ele- -gemeesters benoemingen en die rechterlijke macht werden breed- rsproken als ook het dreigend be- n van kleine partijen, deze gevallen meende spr. dat de wel worden toegespitst, eer er van toespitsen sprake moet n moeten dat zijn de punten van :genis om allen toe te roepen, dat terugkeer tot God en Zijn Woord ligt; de punten van waarschu- vertrouwen op Hem, die alle beeft en ten slotte de punten van •d voor Kerk, Oranje en Vader- gelegenheid tot het stellen van verd druk gebruik gemaakt. .De verden naar genoegen beant- rzitter der afdeeling herinnerde slotwoord aan het 40-jarig predi- 'ïleum van ds. Lingbeek. Staande jubilaris toegezongen „Dat, egen op U daal," t zingen van ps. 25 7 werd de ,ing door den heer Kralt met «d gesloten. RECLAME. 4184 SASSENHEIM. Een ware feestdag! pte verjaardag van Willem v. d. i» voor hem niet onopgemerkt voor- X ja zelfs een ware feestdag ge- Van heinde en verre kwamen de te, ook telegrafische binnen. De r wel merken, dat er een jubilaris deden persoonlijk van hun be nig blijken. Tijdens de morgenwan- jan den jubilaris was ..Bernardus" 1 jarige werd in de bloemetjes [been onvergetelijken dag voor hem ■en! tring ingelanden „Beekpolder". °tel „Het Bruine Paard" had de ne vergadering van stemgerech- gelanden plaats. "ning door den heer L. van Leeu wen ingelanden aanwezig, die in ji hemmen konden uitbrengen. In '™jeb worden uitgebracht 55 notulen der vorige vergade- n; onveranderd vastgesteld. Door «>ie van onderzoek der rekening bssclieiden werd bij monde van bi ki.van Diest gerapporteerd, dat orcle is bevonden. 1933 werd na eenige toe- I vastgesteld aan inkomsten op ,en, aan uitgaven op f. 1085,92, MSteV?lTe met een bat'6 saldo jDe omslag bedroeg over 1933 -tuig voor 1934 werd vastge- mkomsten en uitgaven op I woïï, een P°st „Onvoorzien", 1st,1™®- Voor het nazien der reke- -,., .crcipn bij acclamatie benoemd -li, van Dlest, G. Bergman en L adat 6611 Paar Ingekomen werden behandeld, volgde na sluiting door den voorzitter. UR-LEIDSCHENDAM. Boomplantdag. WASSENAAR. Ledenvergadering „Wassenaar en Omstr." In het Wapen van Wassenaar hield de Tuinbouwvereen. „Wassenaar en Omstr." een ledengergadering. Na opening werden door den secretaris de notulen voorgelezen die onveranderd werden vastgesteld. Hier op volgden diverse mededeelingen en wer den tot juryleden om het ingezondene te keuren benoemd de heeren J. R. Laar man, A. J. van Duivenvoorden en H. Schipper. Op voorstel van den voorzitter werd be sloten om de ingezonden opstellen over het onderwerp „aanleg en onderhoud van border, voor te iezen, in de plaats van de te houden lezing door den heer Jansse, die verhinderd was. Het voorstel om de vergadering de voor te lezen opstellen te laten bekronen werd niet aangenomen. De secretaris las nu voor een ingezonden opstel onder het motto „Lentebloem)", dat door uitvoerigheid en een zakelijke en be vattelijke uiteenzetting een goeden indruk maakte en met applaus beloond werd. De jury bracht bij monde van den heer Duivenvoorden verslag uit van de gehou den keuring. Voor prijsvraag I luidende de mooist in bloei getrokken heester werden toe gekend le prijs P. Zegwaard met 30 pnt.; 2e prijs C. v. d. Saim met 26'/i pnt.; 3e prijs J. Sietinga met 26 pnt.; voor prijs vraag II 3 bloeiende Hippacastrum in pot; 2e prijs met 21 pnt. A. G. van Tol; voor het puntenstelsel inzenden P. Zegwaard: 1 cyclaam Weisse Dame 10 pnt., 1 primula Abconica 9 pnt.; J. Sietinga 1 Begonia 9 pnt.; 1 Zinneraria 7 pnt. 1 Cardindles 7 pnt.; C. van der Salrn 3 primula's 10 pnt., 1 cyclame rood 8 pnt,, 1 cyclame 9 pnt., 1 cyclame rose 8 pnt., 1 cyclame lila 10 pnt.; G. Verlind 1 Begonia Rex 9 pnt., 1 cyclame Weisse Dame 10 pnt., 1 Anthurium 9 pnt. Een nieuw lid werd met alg. st. aan genomen. Volgde voorlezing van het opstel onder het motto „Klaver Vier". Ook dit werd met aandacht gevolgd en met applaus be loond. De jury zal geen lichte taak hebben om te beslissen wien de hoogste onder scheiding zal moeten verwerven. Op voorstel van den voorzitter zullen de heeren C. van Drent, D. A. de Rooy en A. J. van Duyvenvoorden worden aange zocht de opstellen te beoordeelen. Uit de vragenbus kwamen een drietal vragen, luidende: wanneer moeten came lia's verpot worden en welke grondsoort verdient daarvoor aanbeveling? Over het verpotten direct na den bloei was ieder het eens, maar het eene advies was bladaarde met schep zand, turfmolm en mest en het ander uitsluitend heide grond. De volgende vraag was of er een middel is om de kalk uit het gietwater te ver wijderen, opdat de hinderlijke kringen op de planten niet meer voor zullen ko men. Een afdoend middel schijnt hiervoor niet te bestaan. De derde vraag luidde: Welke soorten witte druiven zijn geschikt om buiten tegen den muur te worden geplant, wor den de vruchten goed rijp en hoe is de smaak. Aangeraden worden de soorten Witte van der Laan of het Pareltje. Na rondvraag volgde sluiting. In de examencommissie Teekenen M. O. zijn benoemd de heeren B. Th. de Hey en dr. ir. J. H. Plantenga, alhier. ZEVENHOVEN. Momenteel zijn hier 17 werkzoeken den ingeschreven. Het plaatselijk crisis-comité besloot voortaan eenmaal per maand met de bus te collecteeren, in plaats van eenmaal per jaar. Alhier had in de Chr. school een openbare les plaats, welke door ouders en belangstellenden werd bijgewoond. De leerlingen werden getracteerd. ALPHEN. AGENTSCHAP DER ARBEIDSBEMIDDELING. Voorstellen van B. en W. B. en W. schrijven hieromtrent o.a. aan den raad: Aan onze gemeente is in 1933 onthef fing verleend van de verplichting tot op richting en Instandhouding van een ar beidsbeurs. Onze gemeente kan derhalve volstaan met de instelling van een agent schap der arbeidsbemiddeling. Het is nu noodzakelijk dat de inrichting van het agentschap der arbeidesbemiddeling na der wordt geregeld overeenkomstig de daaromtrent in de arbeidsbemiddelings- wet 1930 gestelde eischen. Ingevolge art. 16 van genoemde wet moet voor deze ge meente worden ingesteld een door den gemeenteraad te benoemen commissie van toezicht op het agentschap der arbeids bemiddeling bestaande uit een gelijk aan tal, doch ten minste twee, werkgevers of vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers of vertegenwoordigers van werknemers. Een ingevolge art. 12 dier ■wet vast te stellen verordening v. h. agent schap der arbeidsbemiddeling die de goed keuring van G. St. behoeft, moet o.m. ook verder regelen de taak en de bevoegdhe den dier commissie. Verder zegt art. 17, dezer wet dat met de dagelijksche leiding van het agentschap is belast een agent der arbeidsbemiddeling. Deze agent wordt, gehoord de evenbedoelde commis sie, door den gemeenteraad benoemd, ge schorst en ontslagen, tenzij een algemee- ne gemeenteverordening anders bepaalt, en geniet een door den gemeenteraad te bepalen jaarwedde. Van deze jaarwedde wordt, krachtens art. 31 6e lid der wet, door het Rijk aan de gemeente vier tien den vergoed, volgens regelen bij algemee- nen maatregel van bestuur te stellen. Als voorwaarden voor het verkrijgen der hier bedoelde rijksvergoeding is in den bewus- ten algemeenen maatregel van bestuur o. m. bepaald, dat de gemeenten verplicht zijn om vóór het vaststellen of wijzigen van het bedrag der jaarwedde of vóór de benoeming van den agent, het advies in te winnen van den directeur van den rijks dienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling en voor zooveel de be noeming aangaat, mede van den direc teur der districtsarbeidsbeurs. De benoe ming van den agent der arbeidsbemid deling zou den raad, evenals zulks het ge val was met den correspondent der ar beidsbemiddeling, in de orenbedoelde, vast te stellen verordening kunnen over laten aan B. en W. terwijl zij de Jaar wedde zouden willen handhaven op het thans geldende bedrag van f. 900, mede te bepalen in meerbedoelde verordening. De tot heden te dezen opzichte geldende re- regeling, n.l. dat deze belooning begrepen is in die welke de correspondent geniet als ambtenaar ter secretarie, zouden B. en W. willen bestendigen. Met het door B. en W. voorgestelde bedrag der Jaar wedde voor den agent der arbeidsbemid- ling kan de directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeids bemiddeling zich vereenigen. In verband met een en ander stellen B. en W. den raad voor tot vaststelling van een verordening van het agentschap der arbeidsbemiddeling en den dienst der werkloosheidsverzekering voor onze ge meente. Door auto gegrepen. Het 8-j. dochtertje van L. had het on geval bij het stappen uit een autobus ge grepen te worden door een juist passee- rende auto. Het kind werd een eind mee gesleurd en bleeft toen bewusteloos lig gen. De ontboden medicus constateerde hersenschudding. Woeste wielrijder! Toen een dochtertje van den heer v. d. H. in de Willemstraat langs het trottoir stond, werd zij aangereden door een wiel rijder. Het kind smakte tegen den grond en bleek op niet minder dan 2 plaatsen leende de eerste hulp. Door de politie is een been te hebben gebroken. Dr. H. ver tegen den wielrijder proces-verbaal opge maakt wegens het toebrengen van zwaar ilchamelijk letsel. 189. Nu keek hij eens mhoog. Daar hingen de touwei. waar zijn tooi aan vast zat. Wie zou dat gedaan hebben? vroeg hij zich verbaasd af. Zou zijn middagmaal aan den loop zijn gegaan en hem deze poets hebben gebakken? Hij probeerde naar beneden te zien, in de kool, maar dat lukte niet. Het scheelde maar een haar of hij was er overheen geschoten. 190. Hij besloot om maar eens stil te blijven zitten en peinsde erover wat er gebeurd was, en wat er nu moest gebeuren. Een leeuw in een boom, dat hoorde niet, en dat had hij nog nooit meegemaakt, niet bij zichzelf en niet bij anderen. En hoe moest hij er weer uit? Dat was maar de groote vraag. Van al dat denken kreeg hij rimpels in zijn kop. ALKEMADE. De plaatselijke Commissie van den Bljz. Vrijw. Landstorm te Oude en Nieuwe Wetering is voornemens op Woensdag 21 Maart a.s. een propaganda-avond te orga- niseere:» in hotel van den Bosch te Oude Wetering Burgemeester Peek en pastoor P. J. Aarts zullen resp. als. eere-voorzltter en als lid van genoemde commissie worden geïnstalleerd. De propagandarede zal wor den uitgesproken door ds, P. Nomes van 's-Gravenhage, terwijl de uitreiking van de wisselbeker en andefe prijzen zal ge schieden door den commandant van Zuid- Holland-West. De avond zal worden afge wisseld door muziek en filmvoorstelling. HAZERSWOUDE. Jaarvergadering Ger. Schoolonderwijs. In het lokaal achter de Geref. Kerk werd de jaarvergadering gehouden van de Ver. voor Ger. Schoolonderwijs, bijge woond door vele leden. De voorzitter de heer D. de Bruijn sprak een openingswoord. De secretaris de heer Jac. Bol las de notulen en bracht het jaarverslag uit. De penningmeester de heer W. v. d. Spek deed rekening en verantwoording van gehouden beheer. Uit beide verslagen bleek de zegeningen door God aan de school geschonken. Door de oudercommissie waren een 60 tal nieuwe leden voor de Schoolvereeni- ging Ingeschreven. Bij de bestuursverkie zing werd in de plaats van den heer C. W. Oppelaar die aftredend en niet her kiesbaar was, gekozen de heer D. van Klaveren en herkozen de heer W. v. d. Spek. Een nieuwe regeling werd vastgesteld voor het innen der schoolgelden. De voorzitter bracht een woord van dank voor de trouwe opkomst, waarop de heer J. Bol voorging in dankgebed. LEIDERDORP. Gemeentelijke aanbesteding. Bij de gehouden aanbesteding van het bouwen van een brandweergarage was laagste inschrijver de heer W. Hennipman voor de som van f 2932. In de St. Franciscuszaal is de missie- film van het missiehuis te Uden over do Kleine Soenda-eilanden vertoond. De oud missionaris der Kleine Soenda-eilanden, de heer A Kuijoers. gaf bij de film een toelichting. LEIMUIDEN. Begin van brand in vrachtschip. Een begin van brand ontstond in het vooronder van een vrachtschip liggende aan de werf van Bok en Meijer aan de Oude-Wetering alhier. Het vooronder, dat als slaapplaats dient, wordt tevens gebruikt als motor kamer bij het lossen. Vermoedelijk zijn door de motor benzinedampen ontstaan. Daar de kinderen van den schipper nog niet ter ruste waren, heeft deze brand geen groote onheilen gesticht. Het bedde- goed is geheel verbrand, terwijl het voor onder waterschade heeft. Door het flinke optreden van den schipper en met be hulp van het werfpersoneel kon de brand met emmers water gebluscht worden. De schipper werd echter door de uitslaande vlammen ernstig aan het gelaat gewond, welke door dr. Bijl uit Oude-Wetering werden verbonden. De verzekering dekt de schade. De Werkloosheid. Het aantal werkloozen ingeschreven bij het agentschap der arbeidsbemidde ling bedraagt slechts 13. Burgerlijke Stand. Geboren: Theodorus Antonius Lam- bertus, zoon van B. J. Verhaar en A. W. van Dam. Ondertrouwd: J. A. Vissers en H. van Niewenhuijzen, te Haarlemmerliede. NIEUWVEEN. Vergadering R.K. Kiesvereeniging. De heer H. S. Ran, vice-voorzitter opende de vergadering en deelde mede. dat de heer K, Hoogervorst schriftelijk zijn ontslag als bestuurslid heeft ingediend, zonder opgaaf van redenen. Hij dankt voor de prettige samenwerking en het gestelde vertrouwen die hij gedurende 24 jaar ondervonden heeft. Voor kennisgeving aangenomen. Het ledental bedraagt bijna 200. Uit het verslag van den penningmeester, den heer D. P Akerboom, 'blijkt dat het batig slot van f.79 08 is teruggeloopen tot f.55 33. De heeren P. J. Wijfje en G. v. d. .Weyden bevonden alles in orde. Volgt bestuursverkiezing. Na 3 maal stemmen komt de heer Ran als voorzitter uit de stembus met 24 van de 38 stemmen. De heer Wijfje verkrijgt 13 stemmen. Onder dank aanvaardt de heer Ban zijn benoe ming. Voor de verkiezing van 3 bestuurs leden moet vier keer gestemd worden. Mevr. J. M. Schoorl-Copray weet onmid dellijk een volstrekte meerderheid te ver krijgen. Bij de 4e stemming gaat de strijd tusschen de heer H. Akerboom, C. A. Camp- fens. P. J. Wijfje en J. Keizer, waarbij de twee eerstgenoemde heeren resp. 27 en 23 st. verkrijgen en dus gekozen zijn. De ge kozenen nemen hun benoeming aan. Na rondvraag volgde sluiting. Alhier brak een schoorsteenbrand uit ln de keuken van het schoolhuis, be woond door den heer W. P. De gemeente werkman R. wist door wegrukken der vuurhaard erger te voorkomen. NOORDEN. De Boerenleenbank. De heer P. A. Th. van der Weijden heeft ontslag gevraagd als bestuurslid van de Coöp. Boerenleenbank alhier, hetgeen op de meest eervolle wijze is toegekend De heer van der Weijden heeft van den' be ginne af deel uitgemaakt van het bestuur en heeft zich voor de belangen van de Bank zeer veel moeiten getroost. RIJNSATERWOUDE. De wekelijksche collecte ten bate van het Crisis-Comlte heeft in twee weken opgebracht f. 8.75'/t. ROELOFARENDSVEEN. Vergadering R.K. Tuinderspatroons- vereeniging. In de Pancratiuszaal vond de Jaarver gadering plaats van de R.K. Tuinders- patroonsver, St. Benedictus" Tegenwoordig waen 69 leden. Na opening door den voor zitter. den heer J. de Jong. las de secre taris de notulen Naar aanleiding hiervan gaf de geestelijke adviseur rectificatie in verband met de in de vorige vergadering geuite bewering als zou de burgemeester gezegd hebben, dat minstens 40 tuinders zouden moeten failleeren, gezien hun fi- nantieele positie. Deze bewering mist allen grond en de burgemeester heeft zich bereid verklaard de tuinders voor zooveel ln zijn vermogen ligt te helpen. Hierna bracht de secretaris een keurig jaarverslag uit, waar uit bleek, dat er gunstige resultaten ver kregen waren door de de bemoeiingen van den L.T.B.: twee extra steunuitkeeringen van rond f. 21 000 mocht de plaats beko men. Herinnerd werd aan het verschelden van Burgemeester Vosters, die de belangen van den L.T.B. op zoo uitnemende wijze heeft behartigd, getuige o.m. de welge slaagde steunactie voor de bollentrekkers. De penningmeester bracht het fLnamtieel verslag uit. Bescheiden door den heer N. en E. Koek nagezien werden in orde bevon den. De ontvangsten hadden bedragen f390.58, de uitgaven f. 297.94. zoodat er een batig saldo was van f. 92 64. Bij punt 5 verkiezing wegens periodieke aftreding van den heer J. de Jong. voorzitter en de heeren N. Bakker en H. Hoogenboom werd de vergadering tijdelijk gepresideerd door den heer C. Huigsloot, die mededeelde, dat geen oandidaten bij het bestuur waren in gekomen, zoodat de zitting hebbende leden waren herkozen. In bespreking kwam het collectief ar beidscontract. De voorzitter deelde mede, dat hst hoofdbestuur adviseerde een col lectief arbeidscontract vast te stellen voor de losse volwassen arbeiders. Voorgesteld werd het loon van 1 Oct.1 April te be palen op f. 18 p. w. en van 1 April1 Oct. op f. 20 p. w Verschilende leden brengen naar voren dat de tuinderij momenteel zulke resultaten oplevert, dat een loon van f. 18 en f. 20 niet kan worden betaald. Spr. geven toe, dat het loon geenszins te hoog is. doch de opbrengt der producten moet een dergelijk loon kunnen wettigen. Wan neer de Regeering de prijzen zoodanig zou kunnen regelen, dat een behoorlijk loon kan worden gegeven, dan zou tegen de vaststelling van het arbeidscontract geen bezwaar bestaan. De voorzitter merkte op, dat in de productiekosten ook een behoor lijk loon is verdisconteerd, waarmede de regeering bij het bepalen van de steun- normen rekening zal houden. Tenslotte ging de vergadering met het collectief ar beidscontract accoord. In behandeling komt het schrijven van den tuindersvak bond inzake oprichting van onderafdelin gen voor bloembollenkweekers in den L.T.B. De heer C. Huigsloot ziet ln de op richting geen enkel bezwaar. Het aantal bloembollenkweekers bedraaet 231, waarvan slechts 90 lid zijn van den H.B.G. en B B C. Van de overige 141 leden is het van belang, dat zij lid van deze organisatie worden. Na bespreking wordt in beginsel besloten tot oprichting van een onderafdeellng. Na rondvraag volgde sluiting. WOUBRUGGE. De Bevolking. Op 1 Januari 1933 bedroeg het aantal Inwoners onzer gemeente 2574. Gedurende den loop van het jaar 1933 vermeerderde dit aantal door vestiging met 124 en door geboorten met 65 personen en vermin derde door vertrek met 161 en door over lijden met 20, zoodat op 1 Januari 1934 het aantal inwoners bedroeg 2582. ZWAMMERDAM. De heer W. van den Brink alhier, gekozen tot Kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk in de vacature wijlen L Hoogen- doorn Azn., heeft deze benoeming niet aangenomen. De heer P. Koster alhier, is geslaagd voor het examen van deurwaarder. Gevonden voorwerpen, waaromtrent inlichtingen zijn te bekomen ter Gemeente Secretarie: een elerenkist en een duim stok Stationsplein en Perron H. S. M. Op werkdagen! Richting: Amsterdam Rotterdam 3.—» 10.30 13.30 15.20 16.15 17.40 22— 22.45 3— 6.55 10.30 13.30 14.30 16.15 16.50 18.25 19.15 22.45 Utrecht 3.—* 15.40 20.20 Des Maandags en daags na een feestdag niet. Op Zon- en Feestdagen: 3— 3— 3— 2256 22— De trein van 22 uur 45 geeft aansluiting op de nachtposttrelnen. Station Heerenslngcl. Bus aan den trein niet op perron. Vertrek der posttreinen op werkdagen te 12.35 16,27 18.44 5-3

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 7