Het Uitbreidingsplan van Noordwijk Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 10 Maart 1934 Derde Blad No. 22691 joitenl. Weekoverzicht LCE(G GENOEG! WAARHEEN? LSW PARLEMENTAIR OVERZICHT Steunt met Uw gaven het Leidsch Crisis-Comité FINANCIEN. ll9lllll!ini!!llllllllllf;i!*!'l9!?'ffl||XM{i||||| NV. LEIDSCH DAGBLAD Illlllllllllllllllllllilllllllillllllllllllllllllllt iie ontwapeningsconferentie als L mag worden beschouwd, hec is als een publiek geheim geworden! J «erd deze waarheid echter zoo- fceHlk verdoezeld; hetgeen te be- k want het ziet er immers als ge- i die mislukking nu niet bepaald je uit! En bovendien, precies als [ernstig zieke geldt ook hier: zoo ien is, is er hoop! Officieel is de conferentie nog niet ter ziele omstandigheden komt daar „.•"premier De Broqueville met een Eg In den Belgischen Eenaat, die de puntjes op de i zet en overdui- ronder cernge omwegen aangeeft, i men toe is! De Broqueville. Ichzelf is het geen.nieuw geluid, dat jjsche premier deed hooren, doch i leidende figuur zoo durfde te i en dan nog wel een persoonlijk- t het Fransche kamp, dat was een 3roma en het valt niet te ver lat juist dit laatste de noodige bracht en tevens ontstemming be kringen! Broqueville waagde het er op om I te verklaren, dat een Duitsche her- ininc. practisch bezien, alleen nog |lkeeren was door een preventieven Joch tegelijkertijd aarzelde hij niet vans en misdadig te noemen! i de situatie op de meest zuivere •chetst, dat zij op den voorgrond ge in wezen is het niet anders! Voi le: convenant van den Volkenbond Tiswaar nog een andere wijze van n open staan, doch daarvoor is lelijk eensgezindheid en die man- lEngeland en Italië weigeren beslist Voep op het Volkenbondsstatuut te i en daarmede is dit middel van Sr beroering kwam in het Fransche Ibet is te begrijpen! Vooral vreesde ■ar, dat Duitschland uit deze open verklaring munt zou slaan en teren: wij kunnen ons derhalve pen zoo hard en krachtig als wij éllen! Gelukkig heeft men echter ptschland begrepen, dat dit ook ver zou gaan en, al is de Bel- I terklaring natuurL.k met sym- |tegroet, tóch bleef men gereser- op de golven te werpen, heeft de Belgische minister van bul- he zaken, Hymans, zich ge- om de rondborstigheid van zijn 'leider in meer diplomatieke taal den en te camoufleeren. zelfs tot 1 toe, waardoor inderdaad veel weggedoezeld van wat eerst zoo f wis gelanceerd! itnlri, de geste blijft en spreekt dl zelf boekdeelen! Jee] blijft het zoo gewichtige vraag- ■^■nisten, tot Frankrijk zal hebben op de mededeelingen van "er zijn rondreis langs Parijs, Ber- fiome! Lang zal dit antwoord niet uitblijven en dan zal de wereld waaraan zij toe is De Broqueville s.s Hymans zeiden te spreken ook "ankrijk gedementeerd is Frankrijk zich tenslotte dan toch, «ement te voorkomen, ook tot de pekeeren en liever een gecon- 18 herbewapening van Duitschland ^cepteeren dan een ongecontro- "ie een algemeenen bewapenings- tengevolge zou hebben? "dit eens waar zijn! Dan zou er een bevredigend resultaat zijn alle teleurstelling ten spijt, «neid van: beter een half ei dan "- dop geldt hier volkomen, w® ware ontwapening is de tijd- ~et tóp; deze zal beter moeten voorbereid in de ziel der volken, "wen op t'eek heeft te Rome de bijeen- •mk? van den Duce met Dollfuss "®ooes| Daarop vestigt zich bij voor- C.aa5.dacht en terecht. Wel tracht officieel zoo onschuldig mogelijk tellen, doch men begTijpt toch Wed, dat het daar in de Ita- hoofdstad zal gaan om zeer be- ■p, asingen. Men ziet de ver- thssohen Italië en Duitschland B®*# worden en Frankrijk en 'hder dichter naderen; een wis- Men heeft gehoord de aan- lülVan Do«£uss, dat Oostenrijk ."■'orden een corporatieve staat, 4 ni"1."5 van "e niet bevestigde, k. tegengesproken berichten V i" J'Utlging der Oostennjksche Mini zin' dat de macht der Et 2 Broeien, men slaat gade de Cj.??r de naaste belanghebben- Mogelijkheid van een herstel !n1eïs' al beet die vraag momen- Lj men helt over tot aat die herstelling niet zoo Pik te®eer moet worden geacht als m or?n was aangenomen! Wordt :j,5 'ormule gevonden, waarbij b„'a5 herziening der vredes- -'ist wordt uitgeschakeld, het 'ikr.j 20u feitelijk uit den weg 5d, dWfstuk k? j„_r- van Midden-Europa is in F 'i.besiijj, waarheen het zal leiden, f iaj-j '8 ook het rampspoedige l hen i. er de republiek is ge- rustig oogenblik meer heeft EERSTE KAMER. HET VERKEERSVRAAGSTUK WELDRA AAN DE ORDE. Op den laatsten dag der parlementaire week behandelde de Senaat de Water staats-begrooting. Eén van de hoofd-onderwerpen van het debat was, zooals steeds in de laatste jaren, het verkeersvraagstuk. Aan goede verkeersregelingen in ons land ontbreekt nog heel veel, zoo betoogden verschillende sprekers. De heer Ter Haar zeide, dat er per jaar ongeveer 10.000 verkeers-onge- lukken gebeuren, waarvan ongeveer 700 met doodelijken afloop. De verblindende lichten zoo zei deze afgevaardigde en ook de heer Janssen de Limpens heb ben wel veel schuld aan die ongelukken. Waarom is de Minister nog niet met een algemeene verkeersregeling gekomen? vroeg de heer Moltmaker, die ook de in stelling van een Verkeersraad dringend noodig achtte. Ook werd er in het debat op gewezen, dat men op het platteland over het algemeen nog te weinig besef had van de eischen van het moderne verkeer. De heer Ter Haar verklaarde zich tegen het voorgestelde verkeersfonds, maar wenschte wel een vergunningsstelsel voor vracht-auto's; ook meende hij, dat de spoorwegen een betere waarschuwing en aanduiding konden plaatsen bij onbe waakte overwegen. Ook ditmaal heeft de heer Moltmaker uitvoerig gesproken over de belangen van het spoorweg-personeel, en de heer Nivarö hield een pleidooi, om spoed te maken met de verbetering der spoorwegtoestanden te Rotterdam. Minister Kalff heeft in zijn antwoord medegedeeld, dat het verkeersvraagstuk binnenkort bij het parlement aan de orde zal komen, als de betrokken wetsontwer pen worden behandeld en dat men dan ook zal kunnen spreken over een eventueel vergunningsstelsel voor vrachtauto's. Ver der zullen bepaalde verkeersaangelegen- heden geregeld worden in een wetsontwerp tot wijziging der Motor- en Rijwielwet. dat binnenkort zal worden ingediend. Wat de onbewaakte overwegen betreft heeft de Minister verklaard, dat aan een bepaalde beveiliging daarvan niet kan worden ge dacht, omdat dit te duur zou zijn, maar wel zal er streng de hand aan worden ge houden, dat het uitzicht vrij blijft. De Minister wees nog eens op de groote spoorweg-tekorten, en omdat deze dienen te verdwijnen, moet er ook op de perso- neels-uitgaven worden bezuinigd en daar om was verlaging der loonen werkelijk niet onredelijk, en daarom eveneens moest de Minister eiken maatregel afwijzen, die geld zou kosten. Wat de spoorwegplannen inzake Rotter dam betreft, die moeten wachten tot de resultaten der electrificatie van den dienst RotterdamDordrecht bekend zijn. De Minister heeft nog verschillende an dere ter sprake gebrachte punten in het kort besproken, maar nieuws leverde de behandeling van deze begrooting, die zon der stemming werd aangenomen, niet op. BEGROOTING VAN HET WEGENFONDS Ook 111 deze Kamer werden bij de be handeling van de Wegenfonds-begrooting heel wat wenschen geuit. Zoo hield de heer Visser een pleidooi voor den klinker. Onze wegen moeten be- klinkerd worden, meende hij, en dit zal een dubbel voordeel geven: meer verkeers veiligheid. vooral op vochtige dagen, en bevordering van de Nederlandsche in dustrie. Laat de Regeering dus de klinkers protegeeren. De heer Ter Haar bepleitte in het algemeen wegen- en bruggenbouw, waarvoor een plan van een aantal jaren dient te worden vastgesteld. En natuurlijk kwam de heer Smeenge op voor wegen in zijn geliefde Drente. Minister Kalff heeft beloofd dat hij, waar mogelijk, het gebruik van klinkers van staatswege zal bevorderen, al meende hij te moeten ontkennen, dat klinker wegen over het algemeen goedkooper zijn dan andere. Maar zooals gezegd hij zal het Nederlandsche product voorop stellen. Een goede mededeellng voor onze steenfabrieken. En inzake den wegen aanleg zal de Minister het tempo zoo snel mogelijk nemen. De begrooting van het Wegenfonds werd hierna aangenomen, evenals die van het Staat-svisschershavenbedrijf te IJmulden en van de Linrburgsche Staatsmijnen. KOLONIËN. Tenslotte gmg ook de Begrooting van Koloniën er door, nadat minister Colijn, op een opmerking van mr. Fock, had ver klaard, dat de herziening der Regeerings- reglementen van Suriname en Curacao het volgend jaar aan de orde kan komen. HAGENAAR, <]iiiiiiiiiiiiiiininiiiiiiiii!iiiiiiiiiniiniininiiiiniflniniiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii:iiiiiiiiiiiiiiin gekend! Zooals algemeen was aangeno men, is Lerroux opgevolgd door Lerroux. Zijn kabinet is zelfs heel weinig veran derd, al heeft het een kleine zwenking naar rechts gemaakt. In het parlement beschikt het over geen meerderheid en daarom heeft Lerroux zich ook niet ge waagd aan een regeeringsverklaring, ver klaarde hij eenvoudig zijn kabinet een voortzetting van het vorige. Rechts heeft daarmede vooreerst genoegen genomen, zijn tijd nog niet gekomen achtende, maar het heeft als het ware het geweer bij den voet! Van links voelt men het ge vaar dan ook volkomen en men ver spilt tevoren, d.w.z. nog voor de kracht proef eigenlijk is begonnen, een groot ge deelte van zijn kracht in stakingen etc., die slechts de zucht naar herstel van rust en orde kunnen versterken en dientenge volge rechts in de kaart spelen! Als de komende man op den achter grond wordt beschouwd de leider van rechts Gil Robles, doch voor hij aan de macht zal kunnen komen, zal Spanje vrij wel zeker alle smarten van een burger oorlog moeten doorstaan, daar de socia listen steeds meer in het vaarwater der extremisten zijn geraakt. Moeilijke tijden zijn daar in het verschiet.,.. ROTTERDAMSCHE BANK- VEREENIGING N. V. Aan het jaar-verslag over 1933 der Rot- terdamsche Bankvereeniging N. V. ont- leenen wij het volgende: Mocht in den aanvang van het jaar eenige hoop worden gekoesterd, dat door de Londensche conferentie en door de bestuurswisseling in de Vereenigde Staten het economisch leven in betere banen zou kunnen worden geleld, de loop der gebeurtenissen gedurende het jaar heeft ten zeerste teleurgesteld. Duurzame ver betering is niet te verwachten, zoolang niet de belangrijke muntstelsels zijn ge stabiliseerd en niet een einde wordt ge maakt aan de voortdurende belemmering van vrijen handel en verkeer. Ons land gaat onder deze belemmeringen gebukt, zy drukken natuurlijk ook den stempel op ons bedrijf; omzetten bleven beperkt, terwijl de geldmarkt ruim bleef. Dat alles in aanmerking genomen ach ten wij de resultaten in het afgeloopen jaar niet onbevredigd; zij wijken weinig af van die in het daaraan voorafgaande. Ten laste van de winst- en verliesreke ning zijn de gebruikelijke voorzieningen getroffen voor de pensioenregeling en voor afschrijvingen op gebouwen. In verband met de tijdsomstandig heden hebben wij het raadzaam geacht een deel van ons personeel vervroegd te pensionneeren. Aangezien de hiervoor be stemde uitkeeringen niet ten laste van het pensioenfonds kunnen worden ge bracht, maakten wij hiervoor een spe ciale voorziening ten laste van de winst en verliesrekening, welke onder crediteu ren in de balans wordt opgenomen. Teneinde de positie van onze instelling sterk te houden, stellen wij u voor, een bedrag van f. 2 000.000 toe te voegen aan de onder crediteuren opgenomen bijzon dere reserve tegen mogelijke risico's. Er kan dan een dividend van 3 pet. worden uitgekeerd. De balans vertoont de volgende cijfers; Debetzijde: Kas, Kassiers en Callgelden f. 33.532.143.39; Wissels f. 86.790.433.63; Banken en Bankiers f. 14.864.121.65; Pro longatie gegeven en voorschotten tegen effecten f. 24.928.262.50; Effecten f. 4.560.903.37; Syndicaten f. 458.879; Deelneming in financieele in stellingen 1 777 187.07; Debiteuren in re keningcourant f. 102.139.425.46; Vorderin gen wegens gestelde borgtochten f. 14.568.251.37: Gebouwen f. 5.400.000; Saldo in verband met termijnzaken f. 73 059 57' Te leveren fondsen f. 1.107.575.68. Creditzijde: Kapitaal f.45.000.000; Re serve f. 20.000.000; Geadviseerde wissels f. 1.713.050.98; Geaccepteerde wissels f. 7.817.164.42; Door derden geaccepteerd f. 2.592.007.79; Voor derden op prolongatie uitgez. f. 13.500; Deposito's f. 42.133.387.24; Crediteuren in rek-courant f. 152.911.085; Te ontvangen fondsen f. 1.049 953.92; Ge stelde borgtochten f. 14.568.251.37; Divi dend 1933 f 1.350 000: Saldo op nieuwe rekening f. 51.841.97. Het winstcijfer van rente en wis sels bedraagt f. 7.794.748.28; Provisie f. 4.041.609.81 en dat der Effecten en Syndicaten f. 203.927.70 De debetziide der winst- en verlies rekening vertoont de navolgende cij fers: Bedrijfsonkosten f. 7.050.765.68; Ga rantie tegenover de Nederlandsche Bank f. 193.610.73: Pensioenfonds f. 518.375.84; Voorziening vervr. pensioenen f. 556.282. Afschrijving gebouwen f. 575.759.58: Biiz. reserve tegen mogelijke risico f. 2.000 000: Dividend 3 joct. f. 1.350 000; Saldo op nieuwe rekening f. 51.841.97. REDE VAN DR. SCHACHT. In de algemeene vergadering van de Duitsche Rijksbank heeft de Rijksbank president Dr. Schacht een rede gehouden, waarin hij verklaarde, dat het verslag voldoende opheldering over de politiek v. d. Rijksbank gaf. zoodat het niet noodig was een programrede te voeren. Men moet nu eens uit het stadium der programs komen, en het wa ste hopen, dat de in getreden verbetering in het bedrijfsleven er toe zou bijdragen het leven weer meer met arbeid en minder met wenschbeelden te vullen. Helaas biedt de taak, die de Rijksbank gesteld is nog steeds buitenge wone moeilijkheden. Het eerste beginsel is dat de centrale circulatie-bank ten aan zien van de binnen- en buitenlandsche politiek de in de laatste jaren herwon nen vrijheid van handelen behoudt en uit breidt. In het binnenland is men in zoo verre vooruitgegaan, dat het wisselmate riaal kwalitatief beter is geworden. Doch ook bij de deposito's in waardepapieren, die de Rijksbank volgens de nieuwe bank zijn toegestaan heeft de Rijksbank op de liquiditeit gelet. De leiding zal er ook in de toekomst niet mee accoord gaan, dat de Rijksbank in plaats met langzaam ver minderende prolongatie-wissels slechts met een duurzaam bezit van onverkoop bare waardepapieren wordt gelukkig ge maakt. De z.g. open markt-politiek heeft tot voorwaarde, dat de markt minstens 2 deuren heeft, een waardoor men binnen gaat en een waardoor men weer eruit kan. Wie de energie en vasthoudendheid ziet, waarmee de Rijksregeering nieuw arbeidsterrein tracht te scheppen, kan zich gemakkelijk voorstellen, dat er voor de Rijksbank geen grootere taak bestaat, dan de geld -en kapitaalmarkt voor de daartoe noodige financiering geschikt te maken, en Inmiddels zelf zooveel mogelijk in staat te blijven om te kunnen ma noeuvreeren. De kapitaalmarkt kan men echter slechts tot prestaties in staat ma ken. wanneer het bedrijfsleven overschot ten opbrengt, en de massa spaar ders een deel der overschotten in rust en veiligheid als rente kan terug ontvangen. Om deze politiek, die voor de uitvoering der regeenngstaak on ontbeerlijk is, te waarborgen heeft de lei der de in het verslag van de Rijksbank genoemde commissie ter controleering van de kapitaalmarkt onder voorzitterschap van den president van den Rijksbank in gesteld en van de noodige volmachten voorzien. Naar buiten is ondanks de belangrijke stappen, die met de transfer-wetgeving en de wet tegen economisch volksverraad zijn gedaan, de deviezen-DOSitie niet verbeterd. Als eenig suces kan geboekt wo-den. dat het buitenland de Duitsche omstandig heden beter begint te beerilDen. De belas ting door de buitenlandsche schuld van Gevaren voor het „rustige cachet" en „speciale karakter" der Badplaats Het ontwerp gemeentelijk Uitbreidings plan van Noordwijk. ontworpen door den Haagschen architect Co Branaes, dat ver leden maand als een merkwaardige „ver rassing" plotseling door den Raad werd goedgekeurd, stuit van talrijke zijden op bezwaren van verschillenden en tegen- strijdigen aard. De détai|s van liet plan publiceerden wij uitvoerig zoodr adeze bekend werden; wij willen in dit artikel in het kort nog slechts enkele opmerkingen maken. Hoewel de geheele uitvoering van het uitbreidingsplan waarschijnlijk eerst in verre toekomst een feit zal worden im mers. het is gedacht voor een bevolking van 40.000 zielen, terwij! Noordwijk nu pas ruim 11.000 inwoners telt dienen wij er toch rekening mee te houden, dat men be langrijke onderdee'en daarvan, reeds on middellijk kan uitvoeren, indien het defi nitief goedgekeurd zal zijn. Zóóver zijn wij gelukkig nog lang niet: het bestudeereu van de tallooze bezwaarschriften, die tij dens de eenige dagen geleden beëindigde ter-visie-legging ingediend werden, zal ongetwijfeld geruimen tijd vorderen. Zeer verblijdend is het dat de gelegen heid tot ingrijpende wijzigingen nog open is. en dat ons tijdens de vele gesprekken, die wij over het Uitbreidingsplan met ter zake kundlgen hielden, verzekerd werd, dat een soepele houding betracht, en een welwillend oor verleend zal worden. Niet met de veelheid der gemaakte op merkingen, die ook het zuiver eigenbelang raken, zullen wij ons bezighouden. Interes sant is echter hierbij wel, dat de meenin gen dikwijls totaal verschillen: wat de één verafschuwt, wordt door den ander toege juicht. Doch wél willen wij aandacht schenken aan de belangrijke punten, die o.i. het al gemeen belang" en het zeer „aparte ca chet" van Noordwijk Zee betreffen, dat toch bij landgenooten, zoowel als buiten landers terecht roem als rustige badplaats bezit, en waarin het zich tot nu toe sterk van andere „zeebaden" onderscheidt. Niet slechts voor de vele villabewoners, doch ook voor de aan Noordwijk gehechte badgasten, vormde juist dit speciale ka rakter de groote aantrekkelijkheid. Het heeft daarbij bewezen als zoodanig ook rendabel te zijn. wellicht de laatste jaren hier en daar uitgezonderd, tengevolge van de crisis, die wij echter niet als normaal mogen beschouwen. Men kan toch weel betere tijden verwachten. Hoewel in de laatste jaren ae trek van 't z.g. „dagpubliek", met de daaruit voort vloeiende onrust zich sterker begon te uiten, was er tot nu toe voor degenen, die zulks met teleurstelling constateerden, ge lukkig nog de troost, dat deze grootere drukte zich hoofdzakelijk tot den Noord- Boulevard door het Huis ter Duin van den Zuid Boulevard gescheiden be paalde. Zooals men gelezen heeft, wordt nu bij definitieve goedkeuring van het Uitbrei dingsplan de mogelijkheid geschapen, deze beide Boulevards te verbinden door mid del van een betonnen tunnel, hetzij met glazen wand met uitzicht op zee of met pilaren (gelijk de Axenstrasse te Zwitser land), in de schuine duinhelling onder het terras van het Huis ter Duin. Op welke wijze en wanneer deze verbinding tot stand zal komen doet er feitelijk weinig toe: de mogelijkheid wordt geschapen en daarte genover willen wij scherp stelling nemen. Immers: de gedachte ononderbroken Boulevard zal het publiek op een gemak kelijke wijze naar den Zuidkant der bad plaats voeren, met den zeer waarschijnlijk daaruit voortvloeienden bouw van bars, dancings, café's. pensions enz. aan die zijde Met het voorname en stille karakter van den Zuidkant dat zijn eigen charme was zal het dan absoluut gedaan zijn. waaruit als logisch gevolg voortvloeit het vertrek en het nimmer meer terugkomen van vele villabewoners en badgasten, die Noordwijk speciaal om de door hen zoo begeerde rust boven de roezemoezerige badplaatsen prefereerden! En om de financieele inkomsten men denke o.a. ook aan die voor den midden stand zal men hen zeker ongaarne zien vertrekken! Omgekeerd kunnen wij den gane van zaken ook zoo zien: wordt de verbinding der beide Boulevards op het plan gehand haafd. dan is het mogelijk, dat reeds da delijk café's enz. aan den Zuidkant ver rijzen zullen, in de verwachting dat bij grootere levendigheid aan de Zuidzijde de tunnel dan vanzelf eerder komen zal Het ontstaan van één grooten Boulevard op welke wijze dan ook uitgevoerd, dient o.i. ten strengste vermeden, wil men tenmin ste verzekerd blijven van Noordwijk's grootste attractie: rust! Wanneer dat niet gebeurt, dan zien wij reeds in hel verschiet een enorm autoverkeer over den ontworpen „Bouievard-aan-één-stuk", met de z.g. I promenaderitten gelijk in de badplaatsen, die Juist ln het tot zich trekken van zoo veel mogelijk publiek van allerlei aard hun kracht zoeken, dan speuren wij al de sfeer van de lawaaiige café's en van de dan cings, die op den duur zeker overal zullen verrijzen, hooren wij bij voorbaat liet ru moer van een „wereldsche" badplaats. Men trachte vóór alles het vestigen van café's aan den Zuid-Boulevard te voor komen, en verandere niets aan zijn spe ciaal karakter! Wij toch zien de ontwikkeling van Noordwijk niet ln de richting van een spe cifieke „vermaaksbadplaats", zooals an deren. Wij weten, dat men Noordwijk lief heeft om factoren, die deze plaats onder scheiden van bijv. Scheveningen en Zand- voort, welke zich als „amusementsoorden" konden ontwikkelen, omdat zij beschikten over groote steden als den Haag en Am sterdam als onmiddellijk achterland. Hier van is voor Noordwijk geen sprake. Al moge de drukte aan den Noord in den laatsten tijd toegenomen zijn. deze zal zich voor ons gevoel nimmer tot die hoogte als van de genoemde plaatsen kunnen ontwikkelen. Mocht het op den duur blijken, dat wij ons in den graad der toeneming van het „dag- publiek" vergissen, dan zoeke men een op lossing slechts ln een uitbreiding van den Noord Boulevard, doch late het karakter van den Zuid onder alle omstandigheden ongeschonden! Daarin alleen zien wij in de toekomst, gelijk in het verleden, het heil van Noordwijk als „badplaats." Het moge behoudend klinken; wij zijn er absoluut van overtuigd! Om daarvan verzekerd te zijn, diene men tevens de vele bezwaren tegen de ontwor pen wegen in de Zuid-duinen en de ver kaveling in te kleine bouwperceelen, die het tot nu toe angstvallig behouden na tuurschoon zullen schaden, ernstig onder het oog te zien! Slechts vrijstaande hui zén aan den Zuidkant achten wij een eer ste eischLiefhebbers daarvoor zullen ook in de toekomst gevonden worden! Na de besprekingen, die wij zoowel met, voor- en tegenstanders hielden, zijn wij tot de conclusie gekomen, dat het uitbrei dingsplan zeker niet voldoende rekening houdt met het belang van Noordwijk als „badplaats" in den zin, waarin zij zich haar groote en uitzonderlijke reputatie heeft verworven, hoewel het uit stede bouwkundig oogpunt voortreffelijke kwa liteiten mag hebben. Laten zij. die zich voor Noordwijk een .jschoone en groote" toekomst droomen als zuivere amusementsbadplaats geen risico's nemen; men zal in die richting bedrogen uitkomen. De raad kan de geopperde bezwaren niet te zwaar tellen. Zij legge zich niet vast aan een plan dat o.i. de badplaats in een verkeerde ontwikkeling zal stuwen en dat o.a door den zeer royalen en kost baren opzet van wegen, getuigt van te groote verwachtingen inzake de toeneming van het verkeer. Men wachte met de goedkeuring op het indienen van plannen, die Noordwijk's ontwikkeling anders zien. Wij weten, dat deze reeds in voorbereiding zijn. Indien zulks niet mogelijk is, wijzlge men het nu in ontwerp goedgekeurde plan zóódanig, dat het in lange jaren verworven en be houden zegenrijke cachet intact blijft! Eenerzijds zijn wij er dankbaar voor, dat er nu tenminste eindelijk een plan is, dat wettelijk tóch komen moest; het heert de tongen los gemaakt, het dwingt velen hun inzichten kenbaar te maken, er is nu een begin, waarop voortgebouwd kan worden. Wij weten, dat er lange jaren ernstig en door bevoegde kenners van uitbrei dingsplannen aan gewerkt werd en het is allerminst onze bedoeling, hun moei zame arbeid te minachten. Doch wel betreuren wij het, dat hun denkbeelden omtrent Noordwijk's toe komst blijkbaar zoo hemelsbreed van de onze verschillen. „Critlek is gemakkelijk" zal men ons toevoegen. Maar helaas. wij moesten haar wel geven. Tè groote belangen voor het welzijn van Noordwijk staan hier op het spel! Zware beslissingen dienen genomen te worden- een groote verantwoordelijkheid, rust op de schouderen der raadsleden. Mogen zij zich in hun besprekingen en overdenkingen slechts laten leiden door déze primaire gedachten: tracht het rus tige cachet te behouden, laat Noord, en Zuid-Boulevard gescheiden, denk aan de fantastisch hooge kosten, die daarmee zouden gepaard gaan laat het lande lijk schoon zooveel mogelijk ongerept! De kracht en de eenige gunstige toe komst der unieke badplaats Noordwijk, hangen slechts van het behoud dezer fac toren af! Duitschland, die to wijten is aan de slechte deviezen-positie is voor meer dan de heift het gevolg van het „dictaat" van Versailles, en dient daarom belangrijk verminderd te worden indien men het economisch leven der geheele wereld op gang wil brengen. De depreciatie der valuta's van enkele cre diteur en-rr.o.i end hei en heeft voor Duitsch land weinie voordeel gebracht aangezien Duitschland's verkoopsmogelijkheden op de wereldmarkt er meer door geschokt zijn dan de nominale schuldenvermindering be droeg. De Duitsche exDOrt is thans nog nauwelijks 2/5 van wat hij nog drie jaar „pio-jen was Het oleit voor de Du'tscbe soliditeit en moraal wanneer ondanks dit alles het buitenland in Du'tschland zoo goed als niets bli catast-oohes verloren verloren heeft, terwiil dit van de Duitrebe beleggingen in eigen en in anderer land n'°t beweerd kan worden. Dr Schacht besloot zlin rede met een woord van dank aan a'le medewerkers van de RiiksMnk Z11 toonden de gerindb«!d. die het Du'trehe rilk noo-üo he»ft. Hun voorbeeldige houding beval hti alle mede werkenden m het Duft.sehe bankbedrilf ter navolging aan. Het heeft weinig zin *teeds weer terug te komen op de fouten van het verleden terwijl de taak voor de toekomst onder de voeten brandt. Duitschland staat thans in den strijd om den arbeid Wie uit de rijen deserteert berokkend het land schade. Noodzakelijk is eemeemebaosgeest en ordening van den enkeling in 't geheeL DE KANTOREN DER zijn iederen werkdag geopend vanaf half 9 des morgen» tot half 6 namiddags. Zaterdag» vanaf 8 uur 's morgens tot 4 uur 's middags Zondags den geheelen dag gesloten.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9