L Het boekenstalletje van Brammetje ZATERDAG 10 MAART 1934 No. 22691 manier bestaat uit VKR Blades EERSTE BLAD. ICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PR9S DSR ADVERTENTIENH OCB. p« wed moo adverteiitiën uit LeJdén en plaatsen ntsebftppen wa one Blad gevestigd rijn. Vbor alle „dvertentlün 36 Cts. per regel. Kleine Advertentiën tdaltend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. een maximum aantal woorden van 30. -sso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van even 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau NoortjeIndsplein Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Foetchèque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT]iS Voor Lelden per I maanden f. 8.96; per week .../.v.. 1.0.18 Bnlten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 portokosten. HINDERWET. 'emeester en Wethouders van Leiden; :n het verzoek van Jac. Volbeda om -ing tot het oprichten van een in- voor het bewerken van vleesch- in het perceel De Ruyterstraat ;1, kadastraal bekend Gemeente Lei- Sectie K. No. 3168; ■-t op de artikelen 6 en 7 der Hin- t; en kennis aan het pubhek, dat ge- d verzoek met de bijlagen op de tarie dezer gemeente ter visie ge- Eis; ede, dat op Zaterdag den 24sten 1934, des voormiddags te halfelf uren perceel Breestraat 125 (Bureau van riewerken) gelegenheid zal worden en om bezwaren tegen dit verzoek in ngen, terwijl zij er de aandacht op en, dat niet tot beroep gerechtigd li, die niet overeenkomstig art. 7 der rwet voor het gemeentebestuur ol "ner leden zijn verschenen, ten einde betwaren mondeling toe te lichten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris, en, 10 Maart 1934. 7423 KEDIONSTRANTSCHE GEDACHTE IN DEZEN TIJD. Prof. Dr. G. J. Heering over „In Godes dienst". ëravond hield voor de Rem. Veree- g „Gemeenteleven Prol. Dr G. J. "g de laatste der vier lezingen over -mselverklaring der Rem. Broeder- in de Remonstr. kerk alhier, 't zingen van lied 3 vers 1 en 2 ver- de spreker in een kort inleidend dat hij dezen avond geen preek hte te houden, maar een uiteenzet- van het laatste deel der beginselver- zende op het feit, dat het beginsel emonstranten n.l. 't Evangelie te he in vrijheid en verdraagzamheid, gelijk gebleven is, vestigde spreker de aandacht op de verandering van «leering der beginselverklaring. De -Seherklaring zooals ze nu luidt is "esteld in 1928. Voor dien was in 1879 1861 een andere formuleering van M Op zeer duidelijke wijze zette de «er de verschillen in formuleering van ,1879 en 1928 uiteen, en kwam tot de lasie, dat de nu geldende formulee de meest diep omvattende is. olgens tot 't eigenlijke onderwerp rade, over God dienen, sprak prof. tï. reten en dienen van God zijn twee «i van dezelfde zaak; het dienen be groet de vereering, met den „eere- en het vereeren wordt voortgezet dienen. Zonder het dienen is het ren niet waarachtig. Gods eer eischt, WJ het met Zijn geboden wagen op terreinen des levens. «erk staat niet op zichzelve; zij staat enst van God. want zij is Christus' Elk Christelijk kerkgenootschtp is een onderdeel van. De eerste dienst *erk en haar opperste reden van be- ls: te getuigen van de Christelijke raeid, die wij verpersoonlijkt zien in tU!, Zijn hoofdgeboden zijn, dat wij zullen liefhebben boven alles en onzen a's onszelf. In de Waarheid schuilt de gerechtigheid. kerk moet de wereld en de men- hL va.n dienst zijn, maar mag alleen ("east staan van God. De oudste 'u!fen. de eerste Hervormings-gezin- eerste Remonstranten hebben getuigenis der Waarheid met hun =e'd van déze getuigenis gaat «ste kracht uit. Het Grieksche Evan- neeit voor getuige en martelaar één stf. staat in de wereld, en de we- »at helaas! vaak in de kerk. De .gezindheid Is het doorloopend der kerk. Een acuut gevaar dreigt 'zode van den staat Kerk en Staat 0 elkaar steunen, maar de kerk 'en alles haar zelfstandigheid te en daarmee haar kritiek van uit '''■ge-Ie. Het fascisme maakt deze thans actueel. In den ..totalen geen plaats voor een vrije kerk. -Hf op den wanhopigen strijd van m Jon Faulhaber en Prof. Karl tun ,Pu'bscIilancl, tegen de „Gleich- Hij las de verklaring voor Gereformeerde Synode te Bar- hnsten aanvaardt den Staat, maar 1er reserve. Hij erkent en eer- jj-v overheid en haar ontleend ge- ztet n met de Apostelen en met Cal- h'l altijd Gods gezag daarbóven; (tel !'d kan dwalen, dif„ ee£f getoond, hoe een kerk, - di en verwereldlij kt zijn, en die ~enaresse is geworden van den Czar) smadelijk te gronde l-'bn ..mene tekel" staat óók op 8-7»van het Westen geschreven. 'Wmatie heeft met kracht het eerste der tien geboden en Gods Souve- reinitelt op den voorgrond gesteld; maar zij schoot in twee opzichten te kort: in eerbied voor den mensch en In Messiaan- sche toekomstverwachting. Het Christen- humanisme, waaruit de Remonstrantsche Broederschap ontstond, biedt, ondanks zijn zwakheden, hier correctie. Het wei gert den mensch als massa te zien, als materiaal; het gelooft in een, door Christus geheiligde, cultuur (hoe gebrek kig ook verwezenlijkt) en het vertrouwt alleen in een geloof, dat door de liefde werkzaam Is. In haar dienen van God rekent de- kerk op hare leden. Ook zij hebben te getuigen voor de Waarheid en op te komen voor de Gerechtigheid. Daarbij zullen ze tel kens stuiten op een structuur der samen leving, die Christelijke verhoudingen on mogelijk maakt. Wij mogen ons bij zulk een structuur niet neerleggen. Vooral na den oorlog is de roep om gemeenschap krachtiger geworden. Dit is de sterke kant van het Communisme en het Nationaal- Socialisme. Men overwint de verkeerde ideeën in deze bewegingen niet door ge weld, maar door betere ideeën. Deze moe ten uitgaan van de kerk. De kerk moet zijn het „maatschappelijk geweten". Hier zij voorzichtigheid geboden. De kerk geve niet de wegen aan, maar de richtlijnen. Doch moed is hier ook op zijn plaats. De leuze:, ,geen politiek op den kansel" be- teekent vaak: „laat de dingen blijven, gelijk ze zijn" en gaat dikwijls van de ver keerde veronderstelling uit, dat godsdienst een provincie is van het geestelijk leven en alleen thuis hoort in de binnenkamer en in de kerk. Het christelijk geloof ech ter, zooals het Congres van Stockholm in 1925 duidelijk heeft getoond, heeft iets te zeggen voor alle terreinen des levens. Gemeente-avonden en tijdschriften moe ten hier helpen. Evenals bij de bestrijding der slavernij moet de kerk soms concreet worden. In dezen tijd heeft God het oorlogs-probleem voorgelegd aan het christelijk geweten. Ook hier zijn de meeningen verdeeld. De een ziet uitsluitend op defensie, de ander ziet over defensie heen naar het gruwe lijk oorlogsbedrijf als zoodanig en ziet den ondergang der wereld. Wij moeten onze overtuiging uitspreken, maar tevens de overtuiging van een ander, als deze ern stig doordacht is, eerbiedigen. „Vrijheid en verdraagzaamheid" moeten gehuldigd blijven. Niet dat we het soms ééns zijn, is de hoofdzaak, maar dat we samen één zijn. Wij moeten elkaar helpen om te zoeken en te vinden; vanuit hetzelfde geloof, dat we samen deelen. De kerk staat in dienst van God, om te redden door het Evangelie, predikend de vergevende liefde van God en de triom- feerende komst van Zijn rijk. Hoe duister de tijden ook zijn, Christus hééft over wonnen en zal overwinnen. De kerk staat in dienst van God en van het komende Rijk: „bereid den weg des Heeren." Zoo dient de kerk de menschen, het vaderland, de wereld, maar alles terwille ter eere van God! Haar eerste en laatste bede is: „Uw naam worde geheiligd, Uw koninkrijk kome, Uw wil geschiede." Na beëindiging van zijn rede, stelde prof. Heering de gelegenheid open enkele vragen te stellen. Hiervan werd door eenige aanwezigen gebruik gemaakt. Zoo heeft dan ook deze avond er toe bijge dragen weer eens het licht te doen vallen op het beginsel der Remonstranten. Voor de aanwezige Remonstranten heeft deze avond zeer zeker zijn verhelderende betee- kenis niet gemist. Tot slot werd nog gezongen lied 6 vs. 3. TENTOONSTELLING IN HET RIJKS PRENTENKABINET. Teekeningen van Raffael. In het Prentenkabinet der Rijksuniversi teit alhier (Kloksteeg 25) wordt thans een tentoonstelling gehouden van reproducties naar teekeningen van Raffael (14831520). Deze tentoonstelling, die met het oog op de colleges van Prof Dr. W. Martin geor ganiseerd werd is voor elke belangstellende toegankelijk en is bijzonder geschikt, ons het werk van een der grootste teekenaars van alle tijden nader te brengen De na druk is gelegd op de voorstudies voor be kende uitgevoerde schilderwerken van den meester, als zijn Madonna's en de beroem de fresco's in het Vaticaan. De teekeningen zijn zooveel mogelijk in chronologische volgorde gerangschikt, waardoor men te vens een indruk van den ontwikkelings gang van den meester krijgt die reikt vanaf zijn Umbrische periode (tot 1504) via zijn verblijf te Florence (tot 1508) tot de volledige ontplooiing in Rome (tot 1520) Bijzonder treft ons het groote kunnen, dat reeds in de vroegste teekeningen naar voren springt Raffael heeft zijn lijnen altijd neergezet als een kalligraaf en het is deze eigenschap, die zijn teekenoeuvre de bijzondere bekoring verleent, die onmid dellijk tot ons spreekt Overal springt het harmonische naar voren en de natuurlijke schoonheid, die men muzikaal uitgedrukt welluidend zou willen noemen. De tentoongestelde reproducties zijn voor het grootste gedeelte facsimiles en geven aldus een eenlgszins betrouwbare weer gave van de origlneelen, die thans over de heele wereld verspreid zijn. Wij raden een ieder aan, de hier geboden gelegenheid nader met het werk van den Italaanschen Renaissancemeester kennis te maken, niet te laten voorbijgaan Ten slotte zij vermeld dat de tentoonstelling iederen werkdag van 1.30—4.30 gratis toegankelijk is. VEREENIGING „ZUIGELINGEN- EN KLEUTERZORG." Verslag over 1933. Aan bovengenoemd verslag is het vol gende ontleend: Bij Koninklijk Besluit van 23 Juni 1933, No. 30 heeft de in de algemeene leden vergadering van 23 Maart 1933 goedge keurde statutenwijziging zijn beslag ge kregen. Hierdoor draagt de vereeniging voortaan den naam: „Zuigelingen- en Kleuterzorg." In het jaar 1933 werden op de drie con sultatiebureaux 570 zuigelingen voor het eerst ingeschreven, terwijl er 294 van het vorige jaar zijn overgenomen, dit maakt een totaal van 864 behandelde zuigelin gen. Van de 570 nieuw ingeschreven zuige lingen waren bij de inschrijving: 217 zuigelingen jonger dan 1 maand. 194 zuigelingen 12 maanden oud. 67 zui gelingen 23 maanden oud 33 zuigelingen 34 maanden oud. 49 zuigelingen 48 maanden oud en 10 zuigelingen 812 maanden oud. De nieuw ingeschreven zuigelingen wa ren over de verschillende bureaux als volgt verdeeld: Boerhaavestraat 199; Heerenstraat 145 en Prinsenstraat 226. Van de 199 in de Boerhaavestraat in geschreven zuigelingen hadden bij de in schrijving 131 uitsluitend borstvoeding; 21 een gemengde voeding en 47 alléén fleschvoeding. Van de 145 in de Heeren straat ingeschreven zuigelingen waren deze cijfers resp. 103, 15 en 27. Van de 226 in de Prinsenstraat ingeschrevenen resp. 156, 17 en 53. Nemen wij dus de drie bureaux teza men. dan zien wij, dat 389 zuigelingen bij de inschrijving uitsluitend borstvoeding, 54 een gemengde voeding en 127 alleen fleschvoeding hadden. Nemen wij van deze zuigelingen alleen die, welke jonger dan drie maanden zijn, dan blijkt, dat 288 zuigelingen uitsluitend borstvoeding, 174 een gemenge voeding, en slechts 50 uitsluitend fleschvoeding hebben. Voor de regeling van de voeding bleek het noodzakelijk, dat de moeders gemid deld vier keer op het consultatiebureau met hun kind terugkwamen, zoodat te zamen 4450 bezoeken werden gebracht. Deze bezoeken zijn over de verschillende bureaux als volgt verdeeld: Boerhaavestraat (Dr. J. Munk) 1539. Heerenstraat (Dr. J. Munk) 1244. Prinsenstraat (Dr. J. Munk) 1667. Voorts was het noodzakelijk, dat de huisbezoekster mej. A. van Ditzhuyzen 2052 keer een bezoek bij de zuigeling thuis bracht om de moeder praktisch te heel- pen bij de voeding. Dank zij deze zorgen aan de zuigelingen besteed is bij 51 zuige lingen de borstvoeding gestegen en zijn slechts 5 zuigelingen (d. 0.88°/o van de nieuw ingeschrevenen) gestorven. De melkkeuken, die onder de goede lei ding van mej. Ehrenfest stond, verstrekte gemiddeld 8 voedingen, die in het alge meen van een bepaalde samenstelling wa ren, per week. Aan 28 behoeftige moeders zijn 3100 Liter melk verstrekt om hun te steunen in het volhouden der borstvoe ding. In het afgeloopen jaar bezochten ver der 164 kleuters de consultatiebureaux. Deze kleuters moesten gemiddeld eén keer nog eens terugkomen, zoodat zü te zamen 325 bezoeken gebracht hebben. Dit jaar werden evenals vorige jaren enkele consultatiebureaux bezocht door verpleegsters om er haar praktijk op te doen voor het zuigelingenverzorgsters- examen. Voor de moederscursussen is dit jaar een intensieve reclame gemaakt door het uitreiken van strooibiljetten op de bur gerlijke stand en op de polikliniek voor verloskunde, terwijl ook op de bureaux en bij het huisbezoek de moeders op het be lang van deze cursussen gewezen is. Tevens wordt op de consultatiebureaux aan de moeders een boekje gegeven, dat door de vereeniging ter bestrijding van zuigelingensterfte is uitgegeven. Dit boek je bevat wenken en raadgevingen voor de moeders betreffende de voeding van haar kind. Hiervan wordt door de moe ders een dankbaar, doch soms te ruim, gebruik gemaakt. Er werd per consultatiebureau één moedercursus gehouden, die ondanks de reclame hiervoor gemaakt, niet goed be- Z6t/ is geweest. Wegens de minder goede financieele omstandigheden, zijn alle salarissen met 5% verlaagd. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABREIKEN VOOR RIJNLAND. De e.v vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland zal gehouden worden op Vrijdag 16 Maart a.s., des namiddags 2.30 uur, in de verga derzaal der Kamer. Stationsweg 43. De agenda luidt: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken. 4. Mededeelingen. 5. Concept- adres etrzake van de instelling van een Verkeersfonds. 6. Concept-adres inzake politieke actie tegen middenstanders. 7. Voorstel om het Bureau der Kamer te machtigen in het district der Kamer een Vereeniging tot IJsbestrijding te stichten. 8. Verslag van het R.-K. Middenstands congres, gehouden 6 Februari 1934. te 's-Gravenhage. 9 Rondvraag. 10. Huis houdelijke Vergadering. 11. Sluiting. N.Z.H.TJVI. Opvoering van de arbeidstijden. Dienstorder 120 der N.Z.H.T.M. regelende den arbeidstijd van het personeel zal ver schillende wijzigingen ondergaan, zoodat de arbeidstijd van personeel van sommige exploitatiekantoren van 48 op 54 uur per week zal worden gebracht. Als nieuwe functie worden met eveneens een werktijd van 54 uur er in opgenomen de chefs-wagenvoerder-conducteur en de voorlieden-wagenvoerder-conducteurdit is ook, met denzelfden arbeidstijd het geval met de chauffeurs en de voorlieden- poetser, terwijl de arbeidstijd van 56 uur per week op 60 uur wordt gebracht voor de schakelbordwachters, brugwachters eri nachtwakers. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen Nederlandsche letteren de heeren W. G. Noordegraaf (Den Haag) en K. H. Heer oma (Zwolle). BINNENLAND. Het uitbreidingsplan van Noordwijkt gevaren voor het „rustige cachet" en „speciale karakter" der Badplaats. (3de Blad). Onderhoud met den heer Fokker over de nieuwe Douglas-machine. (Binnenland, 3e Blad). De salarieering van prov. personeel in Zuid-Holland; Ged. Staten handhaven hun standpunt. (Binnenland, 3e Blad). Het verkeersvraagstuk zal weldra aan dei orde worden gesteld. (Pari. Overzicht. 3e Blad). Te Dongen is een auto op drie kinderen ingereden; een is er gedood, de beido anderen .zijn zwaar gewond. (Gemengd, 2e Blad). BUITENLAND. De Ontwapening. (Buitenl., Ie Blad). Rondom de Fransche schandaal-politiek (Buitenl., Ie Blad). een studenten-kamer wordt verhoogd door een goed bewaard oud boekwerk zonder eenige pretentie als zoodanig dat echter op de juiste wijze neergelegd met zijn verweerden, lederen band het schrijfbureau of de boekenkast een bijzonder aanzien Met de Zaterdagsche markt verandert het aspect van Boter- en Visohmarkt groo- tendeels. Allerlei stalletjes omzoomen de gracht en vormen een lange keten van Waaggebouw tot aan 't Gangetje en nemen daarbij de Koornbeurs in beslag. Van ouds her is de linkeroverkapping der Koornbeurs gedurende den Zaterdag de boekenwinkel van „Brammetje", zooals de koopman ih de wandeling genoemd wordt. Zijn stalletjfe is een kerncollectie van de literatuur aller landen. Naast realistische romans vindt men er de treurspelen der oudheid, Zola staat naast Sophocles, de gedichten van Vondel zijn de buren van de verzamelde werken van Alice Nahon en temidden van de werken der Engelsche Lake-dichters treft men soms een Goethe-ultgave! Maar deze eens niet op jaartal, alphabet of land van herkomst geordende bibliotheek heeft voor den waren boekenliefhebber een on weerstaanbare aantrekkingskracht. geeft. Over den prijs der boeken worden kooper en verkooper het steeds eens. Brammetje noemt hem, en vaak uit gewoonte of uit een „sportief" oogpunt biedt de gedood verfde, nieuwe eigenaar een lageren. Maar als het een mooi exemplaar geldt, dan is Brammetje er zeker van, dat de candi- daat al maakt hij misschien aanstalten om weg te gaan zijn prijs accepteert. Zoo komen hier vraag en aanbod in even wicht en ontstaat volgens de theoretische economie-begrippen de koop. Maar niet alleen oude boeken worden bij Brammetje verhandeld, men treft er ook de afdeeling uit een streng literair i*'l. m.' r^P In de stille morgenuren kan men ze bij Brammetje vinden. Nauwkeurig wordt elk rijtje nagegaan, het stapeltje van een dubbeltje even goed ais de verzameling „dure" werken en menigeen vond reeds een fraai exemplaar van een reeds lang ver langd boek. Andere verzamelaars snuffe len in de stapels oude jaargangen van alle mogelijke periodieken en meerdere malen werd een mooie gravure gevonden In een ouden jaargang of een fraaie ets In een uitgave over oude kunst. De intieme gezelligheid van meer dan oogpunt bekeken keukenmeiden-romans en tal van liefdesgeschiedenissen en grie zelige moord- en spookverhalen gaan hier volgens Brammetje weg voor belachelijk lage prijzen. Zoo vindt elk wat wils in deze miniatuur bibliotheek, de een zijn oud werk van dichters of schrijvers met wereld-namen, de ander zijn Buffalo Bill of Nick Carter, de derde een benoodigd leerboek in wis kunde of een handboek voor het mon- teeren van electrisohe leidingen!

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1