Onze Planetarium excursies jtte Jaargang VRIJDAG 9 MAART 1934 No. 22690 DAGBEAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. VISSCHERIJBERICHTEN. EIDSCH DAGBLAD PRIJS DSR ADVERTENT1EN per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle re advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën „uitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. [een maximum aantal woorden van 30. volgens postrecht. Voor eventueele opzending van 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noonlemthpiem Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT» \&r Voor Lelden per S maanden 1.2.36; per week ..vSf.. f.O.H Buiten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.1» Franco per post f. 2.35 portokosten. rn* bestaat uit VIER Btedw EERSTE BLAD. Ipenbare bewaarschool sint-elisabethshof. jr be tering die klinkt als een klok! eidsche openbaar bewaarschool- s in het algemeen en de school In It-Elisabethshof aan de Oude Vest bijzonder zijn beide ten zeerste ge let de radicale verjongingskuur en |le modemiseering, welke het Jebouw dezer dagen met de-ver- fcgen-overtreffend succes heeft on- (uwe: het was hard en hard noodig, oude, uitgeleefde, hokkerige lo- (let hun hooge ramen en kale muren allerminst het meest gewenschte |voor jonge menschjes, wier leeftijd i brengt, dat zij uitermate gevoelig lor lichte, vroolijke kleuren en een Veilige omgeving. pen nog van de omstandigheid, dat voor het onderwijzend personeel moet zijn geweest om in een der- 1-ouderwetsch schoolgebouw de bij pelijkschen arbeid vereischte opge- te bewaren, tiles is door de goede zorgen van Éenst van Gemeentewerken vol- I veranderd enverbeterd. antal lokalen is door uitbreking ichenschotten van zeven terugge- tot vier, waarvan twee les- en leellokalen. De wanden zijn in een fte kleur geschilderd; overal nieuwe [opgehangen en aan de gangzijde "in den muur gehakt, waardoor ook kant het licht kan toetreden, werden kasten bijgeplaatst, de [gaslampen vervangen door een Telectrische verlichting en ten be ren de kinderen, welke tusschen de Jijden overblijven, een keuken bijge- •elplaats werd van nieuw zand en een gedeelte betegeld, terwijl een stuk grond werd gereserveerd [leerlingen der hoogste twee klassen I gelegenheid te stellen hun eigen te onderhouden. dig te zeggen, dat het school- mej. Molenaar, het onderwijzend *1 en de kinderen met al deze ver gen hoogelük zijn ingenomen. Molenaar sprak er zelfs van, dat binnen afzienbaren tijd de maxi- japaciteit van 200 kinderen thans leerlingen! zou kunnen wor- beikt! VERANTWOORDELIJK AUTO BESTUURDER. iHaaiiemsche motorbrigade deed [dagen een goede vangst door de pding van een 27-jarigen auto- woonachtig alhier. Hij reed in pagen, waarvan noch hand- noch juinen werkten. De fuseepennen (versleten en in het stuur zat een Rde slag (speling) van ongeveer Jaden. Tegen den automobilist is [verbaal opgemaakt. kerkherstel. Lezing van ds. Schroten. De afd. Leiden en omstreken van het Ned. Herv. Verbond tot Kerkherstel hield gisterenavond In wijkgebouw Rehoboth een openbare vergadering waarin als spre ker optrad ds. Schroten, Herv. pred. te Sluipwijk met het onderwerp: „Kerkher stel nu". Na een kort inleidingswoord van den voorzitter, ds. J. De Wit, Herv. pred. alhier was het woord aan ds. Schroten, die begon met er op te wijzen, wat er kan en moet plaats hebben tot reorganisatie der kerk. Door spr. werden hiertoe als voorbeeld ge steld en nader, met vele voorbeelden en gegevens toegelicht, in de eerste plaats: herstel der kerkelijke mentaliteit en hier mede in ï.auw verband: herstel der ker kelijke activiteit. Met nadruk wees spr. er op, dat, gedreven door de liefde van Chris tus, gezocht moet worden naar samenwer king van verschillende groepen. Wij zullen leven uit de beginselen der reformatie en wanneer dit het geval is, zal dit beginsel zeker zijn stempel zetten, niet alleen op het kerkelijk leven maar op geheel het volkskarakter. Geestelijke openheid en vertrouwend op de waarheid en geen model-christendom, maar eerbied voor Gods Schepping, in dezen weg zullen wij zoeken naar herstel der kerkelijke men taliteit. Sprekende over het herstel der kerkelijke activiteit wees ds. Schroten er op, dat de kerk In de allereerste plaats haar zen dingsdrang zal verstaan. Door intensieve evangelisatie kunnen wij hieraan mede werken. In iedere gemeente dient, volgens spr., een evangelisatie-vereeniging te ko men, liefst in contact met den kerkeraad, welke vereeniging op haar beurt de mede werking der jeugd inroept. Wanneer wij de groote nood der wereld zien, zullen wij spoedig de onbelangrijkheid van onderlin ge verschillen, die maar al te vaak In kerken en kerkelijke commissies wordt ge vonden, inzien. De nood van hen, die van de kerk vervreemden, zal ons zwaar op het hart liggen. Bezinning op en studie van de Heilige Schrift en belijdenisschriften is voorts ook noodig en kan mede dienstbaar worden gemaakt aan het herstel der activiteit. Een welgevormd kader is een levensbelang. Bekendheid van Christus zal liefde wekken die wederkeerig aan zal vuren tot activi teit. De liefde van Christus, aldus eindigde ds. Schroten drijve ons tot meerdere acti viteit tot heil van Zijn rijk en onze kerk. Na een korte pauze was er gelegenheid tot gedachtenwisseling waarbij dr. Locher nog gelegenheid vond in een ernstig woord te wijzen op de noodzaak tot kerkherstel. REM VASTGELOOPEN. Gistermiddag zag de blokwachter van Halfweg, dat uit het achterste rijtuig van den electrischen trein die om 17.06 van hier vertrokken was, vuur en rook komen. Daar hij vermoedde dat het rijtuig in brand stond, waarschuwde hij de vol gende blokpost, welke de trein liet stop pen. Bij onderzoek bleek, dat een der remmen van het rijtuig vastgeloopen was, en door de hevige wrijving rook en vuur was ontstaan. Nadat het euvel verholpen was, kon de trein met eenige vertraging naar Amsterdam vertrekken. lei?. Ioto geeft een kijkje op langstelling, welke er onder bestaat voor de excursies W sche Planetarium.Die Indruk j ^nmerkelijk verhoogd, wan- Ichfh dat de voorste rij der hier- W 8 Personen werd vooraf- r een file, ter lengte van min- 1 meter! een halt uur tijds waren alle fee- schikbare plaatsen voor 14 en 21 Maart uitverkocht. Op veler verzoek organlseeren wij nog een vierde en laatste excursie tegen den sterk gereduceerden prijs van 70 cents (reiskosten inbegrepen) en wel op Don derdag 29 Maart a.s. Bijzonderheden over den kaartverkoop volgen te zijner tijd. leidsche chr. jeugdorganisatie „phebe". Ouderavond. De Leidsche Chr. Jeugdorganisatie „Phebe" heeft haar 14en Ouderavond ge houden in de groote zaal van het gebouw „Prediker". De zaal leverde door het plaatsen van bloemen op de tafeltjes een gezelligen aanblik op. Reeds vóór acht uur was de zaal gevuld. De voorzitter, de heer J. Stigter, open de, nadat een lied was gezongen, het samenzijn met gebed en las daarna voor Joh. 14. In zijn openingswoord heette spr. de aanwezigen hartelijk welkom en zeide, dat het hem zeer verheugde weder een zoo groote opkomst te kunnen con- stateeren, hetgeen getuigt, dat het Phebe-werk veler sympathie heeft. Spr. bracht in herinnering den eersten ouderavond in 1921 gehouden, waarop één ouder-paar aanwezig was. Toen stonden wij ook aan het begin van ons werk. Al zeer spoedig was Phebe geen onbekende meer in Leiden en werden de ouderavonden steeds drukker bezocht. Ons eerste werk bestond uit het houden van een kinderkerk. Al spoedig daarop werd overgegaan tot het houden van twee Zondagmiddagsamenkomsten. Hier uit zijn voortgekomen de Jongensvereeni- ging, Meisjesvereenigingen en Jongeman- nenvereeniging. Ons werk, aldus spreker, is in de eerste plaats evangeliseerend, d. w. z. dat het hoogste doel van ons werk is. onze L. C. J. O. P.-ers te vertellen van het heil, in Christus gebracht voor ons allen. Spr. hoopt, dat na afloop van dezen gezelligen ouderavond, de band tusschen organisatie en ouders hechter moge zijn geworden en zulks zichtbaar moge zijn in al onze afdeelingen. Vervolgens richtte spr. zich tot de Mondaccordeonclub K. en G.. die tot het welslagen van dezen avond zijn welwil lende medewerking verleende. Het programma werd geopend met piano- en vioolmuziek, op zeer verdien stelijke wijze ten gehoore gebracht door de heeren Philipsen en Brinks. Verder werden reidansjës uitgevoerd door meis jes van één der afdeelingen van de orga nisatie en gaf K. en G. eenige gewaar deerde stukjes mondorgel-muziek, nu en dan begeleid door zang. Tijdens de pauze gedurende welke kof fie rondgediend werd, had het bestuur gelegenheid zich met de ouders van de jongens en meisjes, die de afdeelingen dezer organisatie bezoeken, te onder houden. Na de pauze deelde de voorzitter mede. dat het programma eenigszins bekort moest worden. Nadat K. en G. nog eenige nummers ten beste had gegeven, voerde een groote groep meisjes een aar dig stukje op, zich afspelende in de middeleeuwen. Aan het eind dezer bijeenkomst sprak de voorzitter, na aan alle medewerken den en in het bijzonder aan mej. de Water en den heer Roman hartelijk dank gebracht te hebben, een slotwoord tot de ouders, naar aanleiding van de woorden uit Johannes 14. waarin de Heiland zegt: „Ik ben de weg, en de waarheid, en het leven; niemand komt tot den Vader dan door Mij". Na bij dit onderwerp nog uitvoerig te hebben stilgestaan, eindigde spr. met de hoop uit te spreken, dat de ouders hun medewerking willen verleenen door con trole uit te oefenen op hun kinderen ter bevordering van geregeld bezoek aan Phebe en het Jeugdwerk in gebed te ge denken. Tegen elf uur werd deze ouderavond, waarop de L. C J. O. P. met voldoening en dankbaarheid mag terugzien, met dankgebed gesloten, waarna door de aan wezigen staande nog een lied werd ge zongen. o N. Z. H. T. M. De pensioen-kwestie. Nu de Minister van Waterstaat de wij zigingen van het pensioenreglement heeft goedgekeurd, is het mogelijk, dat perso nen tusschen den 60- en 65-jarigen leef tijd worden gepensionneerd, zij het dan dat daardoor formeel een keuring noodig is. Daar de inkomsten van het bedrijf nog steeds zeer ongunstig zijn, kan aan het verzoek van de vakbonden om toeslag voor de lage pensioenen te geven, niet worden voldaan. Bij de ontslagen is an ciënniteit toegepast, waarbij de los-vas- ten als vast personeel zijn aangemerkt, wat ook het geval is met de groep Hille- gommers. De ontslagen zijn per diensttak gegeven, terwijl de directie een uitkeering geeft zooals dit art. 63 van het RD.V. aangeeft. De Directie deelde nog mede, dat het aantal dat zich vrijwillig voor af vloeiing met pensioen had aangemeld, vrij groot is en dat daardoor ontslagen van jongeren konden worden voorkomen. Onder hen <ïie vrijwillig heengaan, zijn in evenredigheid meer ambtenaren dan be ambten. In totaal vloeien in 1934 af 58 man door normale en vrijwillige pension- neering. o MARSCH DOOR DEN HAAG. Morgen zal door de le Infanterie-bri- gade, bestaande uit de regimenten Gre nadiers en Jagers en het 4e Regiment In fanterie alhier, onder commando van den hoofd-instructeur van het 4e Regiment infanterie, den majoor J. van Voorthuij- sen, een marsch door Den Haag gemaakt worden, waarbij ingedeeld is de Kon. Mil. Kapel. FILMAVOND VOOR CHR WERKLOOZEN. „Rawana" vertoond. In .Prediker" is gisteravond vanwege het Comité voor Ontspanning voor Chr. Werkloozen een filmavond gehouden. De zaal was stampvol. De voorzitter, de heer J. Slegtenhorst, zeide in zijn openings woord, dat deze avond belegd was, niet alleen om werkloozen ontspanning te geven, maar dat ook waren uitgenoodigd de bestuursleden van de bij den Chr. Be sturenbond aangesloten organisaties met het doel hen het werk van het comité meer van nabij te doen zien. Spr. bracht dank aan de directie van de Zendings school voor het belangeloos afstaan van de film voor dezen avond, terwijl hij voorts dank bracht aan de directie van de Licht fabrieken voor het beschikbaar stellen van filmapparaat en aan den heer v. d. Meer, die de film zou draalen. Hierna werd de film vertoond. Het was het bekende prachtige filmwerk „Rawana" de anti-oplumfilm, die grooten indruk op de aanwezigen maakte. De muzikale begeleiding werd verzorgd door den heer Verver (viool) en mej. Blok (piapo). Ter aanvulling werden nog enkele films van de Lichtfabrieken vertoond. Het was een goedgeslaagde avond, die te elf uur werd gesloten door den voorzitter van den Chr. Besturenbond, den heer A. J. Schone- veld. Deze bracht alvorens in dankgebed voor te gaan, het comité dank voor het vele werk, dat het in het belang van de Chr werkloozen ook dezen winter weer heeft verricht. o LEIDSCHE VOLKSHUIS. Dansgroep 34. In de druk bezochte zaal van het Leid sche Volkshuis gaf gisteravond de „Dansgroep 34". Amsterdam haar eersten dansavond in Nederland. De groep staat onder leiding van Marthe Muriam, die, komende uit de school van Rudolf von Laban en Kurt Jooss, sinds anderhalf jaar in Amster dam een Labanschool heeft. De „Dansgroep 34" bestaat, behalve Marthe Muriam en Alfred Hiltman, uit leekendansers, amateurs, die een eigen werkkring hebben en in hun vrijen tijd de dans beoefenen. In een goed overwogen programma werden afwisselend solodansen van Marthe Muriam en Alfred Hiltman en groepdansen uitgevoerd. Na de pauze werden volkswijzen van verschillende volkeren gezongen en ge danst, een combinatie die zeer in den smaak viel. De liederen werden gezongen door mevr. Therèse Stokvis, die met haar ge voelige stem zeer veel succes oogstte. De muzikale begeleiding was in han den van den pianist Arnold Juda, de origineele costumes waren gemaakt in het atelier van mevr. Friedel Wolf. DE ARBEIDSBEURS. Op den 8sten Maart 1934 waren 3421 (v.j. 3581) werkzoekenden Ingeschreven. WAARSCHUWING. De Commissaris van Politie alhier ves tigt de aandacht op een man, die zich bij winkeliers vervoegt, daarbij te kennen gevende namens Maatschappelijk Hulp betoon in het midden latende uit welke gemeente te komen. Hij vraagt of de winkelier bereid is te verkoopen tegen inlevering van crisisbonnen. Daar toe moet door den winkelier f.2 worden gestort, waarvoor een kaart „Leveran cier op crisisbonnen Bern. Bureau Cri sis", wordt verstrekt, teneinde deze kaart in den winkel op te hangen. Aangezien dit bureau in geen enkele verbinding staat tot het Leidsche Crisis- Comité of eenige andere instelling van weldadigheid hier ter stede, wordt ont raden met het „Bem. Bureau Crisis" in relatie te treden. AANBESTEDING. Heden werd door de architecten v. d. Laken en Verhuist namens het bestuur der Coöperatie „Vooruit" aanbesteed het bou wen van een winkelhuis met twee boven woningen aan de Driftstraat alhier. Er was ais volgt Ingeschreven; W Oudshoorn en Zn f. 20987; De Later en Meyers f. 19650; Th. Barten f. 18383; J Houps f. 17329; Fa. Burgy f. 16800. De gunning werd aangehouden. HANDELSBEGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: A. A. van der Spek, Juliana - straat 89, Alphen aan den Rijn. Rijwielen, motoren, autoreparatie-inrichting, radio- artikelen. Bijvoeging uitgeoefend bedrijf: Autoverhuur-inrichting onder den naam Citax. o Hedenavond houdt het Leidsch Drank- weer-Comlté een propaganda-avond in het Leidsche Volkshuis. Als spreker zal optre den de heer G. L. de Haas, algem. secre taris der L. O. V. te Utrecht met als onder werp: „Veiligheid, Vrede. Vrijheid. Verder is er muzikale en tooneelistische afwisse ling. BINNENLAND. Vraagstuk der gehuwde ambtenares spoedig aan de orde, aldus minister Mar- chant (Pari. Overzicht, 3e Blad). Verzwegen vermogens; meer dan 30 millioen in Den Haag (Binnenland, 3e BI.) Credietverleening van 2 millioen aan den middenstand (Binnenland, 3e Blad). Het landbouwcrisisfonds; voorloopig ver slag der Tweede Kamer (3e Blad). Het proces-Onnes; wordt de schorsing der voorloopige hechtenis van Koning en Witbraad opgeheven? (Rechtzaken, 3e BI.) Dc muiterij op de „Dc Zeven Provinciën"; Commandant Eikenboom veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf met ontslag uit den militairen dienst. (Rechtzaken, le Blad.) BUITENLAND. Nieuwe rede van den Belgischen mi nister Hijmans (Buitenland, le Blad). Debat over de luchtbewapening in het Engelsche Lagerhuis (Buitenland, le BI.) Overwinning van Labour bij de verkie zingen voor den Londenschen Graaf- schapsraad (Buitenland, le Blad). De Kleine Entente en de terugkeer der Habsburgers (Buitenland, le Blad). Moordaanslag op Japansch industrieel (Tel., le Blad). Toespitsing van den kerkstrijd in Duitschland (Tel., le Blad). Bij den ontvanger der directe belas tingen aan het le kantoor alhier is aan z.g. gewetensgeld wegens over vorige jaren te weinig betaalde belasting gestort f. 12.38 en f. 10.30. Hedenmorgen omstreeks kwart voor negen is een paard, gespannen voor een driewiehgen wagen, toebehoorende aan den landbouwer R. alhier en bestuurd door den 64-jarigen C. V. uit Leiderdorp, op den Mareslngel op hol geslagen De koetsier viel van de bok en werd met een schedelbreuk door den E. H. D. naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. Het paard kwam uit zichzelf tot stil stand. Gistermiddag is de 3-jarige R. H„ wonende in de Duizenddraadsteeg in de van der Werfstraat bij het oversteken tegen de treeplank van een voorbij rijdende auto geloopen, waardoor zij een snijwonde aan het hoofd bekwam. De E H. D. verbond het kind ter plaatse en vervoerde haar vervolgens ter onderzoek naar het Academisch Ziekenhuis. De bekende schoenenwinkel van den heer P. J. van der Zanden, Breestraat 77, heeft zich in een nieuw kleed gestoken, dat terecht de aandacht en bewondering der voorbijgangers trekt. De onderpui is uitgevoerd in brons, afgezet met een tegelrand in een vroo lijke lichte kleur. Een groote verdienste van het fraaie ontwerp van den heer F. Meyers uit Oegstgeest is ook, dat de étalageruimte aanzienlijk werd vergroot en den heer v. d. Zanden volop gelegenheid biedt zijn waren ten toon te spreiden. De verbouwing werd in kort tijdsbestek op uitstekende wijze uitgevoerd door de aannemers W. Oudshoorn en Zn.; de fraaie eikenhouten winkelbetimmering is van „De Schrijn". In de plaats van Gybel-ouverture, leze men in het door ..Orpheus" a.s. Dinsdagavond voor de werkloozen uit te voeren programma „Jubel-ouverture" van Chr. Bach. UMUIDEN, 9 Maart. V7SCHPRIJZEN Tarbot per KG. f. 0.850.80; Tongen per KG. f. 1.050.75; Groote Schol per kist van 50 KG. f. 10; Middelschol per kist van 50 KG f. 12.50—10; Zetschol per kist van 50 KG. f.18—15 50, Kleine Schol per kist van 50 I$G. f.2013; Bot per kist van 50 KG. f. 3.30; Schar per kist van 50 KG. f. 7.50—2.80: Vleetcn per stuk f. 1.13; Ka beljauw per kist van 125 KG. f.21; Wijting per kist van 50 KG .f.32.90. Aangekomen de beuger VL. 204 met f. 1061 en de loggers KW. 154 met f785; KW. 51 met f.1241. Levende beugvisch; Kabeljauw p. stuk f. 3.30—0.75; gul per stuk f. 0.630.33; Doode beugvisch: Kabeljauw per 125 KG. f.30—18: rog per hoop f.156.50; vleet per stuk f. 2.651.15; wijting per 50 KG. f. 4.20; groote gul per 50 KG. f. 7.50; kleine gul per 50 KG. f. 6.10.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1