LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 8 Maart BUITENLAND. HEESCHE KEEL TELEGRAMMEN. D^B B ErLMv^N DE ALGEMEENE TOESTAND. De Ontwapening. Na de opzienbarende rede van den Belgischen premier de Broqueville is thans een verklaring gekomen van den minister van Buitenlandsche Zaken Hymans, -waarvan de strekking hetzelide is men zie onder België doch die politiek bezien minder opvallend is. De verklaringen van den premier heb ben sensatie verwekt, vooral omdat de premier met een opmerkelijke vrijmoe digheid voor het parlement van een op vatting heeft blijk gegeven over de ontwikkeling der betrekkingen tot Dultschland, welke principieel verschilt van de tot dusver algemeen heerschende meening. De te Antwerpen vershünende „Métro- pole" betoogt, dat de verklaringen van den premier in beginsel stellig in den ministerraad zijn vastgesteld. Zelfs wordt beweerd, dat koning Albert nog kort voor zijn dood aan de rede zijn goedkeuring zon hebben gehecht, en dat zij reeds veertien dagen geleden gehou den had moeten worden, maar door de gebeurtenissen in verband met het overlijden van koning Albert en Leopold's troonsbestijging, is uitgesteld. Anderzijds loopen er echter geruchten, dat een regeeringscrisls als gevolg van een en ander niet uitgesloten is, doch dit vindt nog nergens bevestiging, al toonen eenige Waalsche persorganen onomwon den hun misnoegen. Barthou's komst is op Maandag vast gesteld en houdt natuurlijk de aandacht sterk gespannen. r BELGIE. Dank van koning Leopold. Rede van minister Hymans. Over den Franschen en over den Vlaam- schen zender heeft Koning Leopold in van België gisteravond een korte bood schap tot zijn volk gericht. Koning Leopold gewaagde van den eer bied en de vereering waarvan getuigenis werd afgelegd bij het overlijden van zijn vader, van de deelneming betoond aan zijn teerbeminde moeder en van de ver troosting daardoor geschonken. Dank zij de radio had men overal de laatste eer bewijzen aan zijn vader kunnen volgen. Met name herdacht de Koning de hul de der oud-strijders, met wie hij zich voortaan door onverbreekbare banden ver eenlgd gevoelde. De natie, aldus de Ko ning, heeft haar tranen met de onze ver mengd en ons daardoor tot in het diepst van onze ziel geroerd. Daarvoor betuigde de Koning zijn diepste erkentelijkheid. De natie heeft aldus de eendracht van alle Belgen bevestigd. De ondervonden deel neming, waardoor ook de Koningin zeer getroffen was, zou, zoo verzekerde de Ko ning ten slotte, hem sterken in de ver vulling van zijn taak Met de „Brabangonne" werd dit door zijn eenvoud treffende dankwoord in beide landstalen besloten. De minister van Buitenlandsche Zaken, Hymans, heeft gistermiddag bij de debat ten over de buitenlandsche politiek in den Senaat het woord gevoerd over de ontwapeningskwestie. Nadat de premier Dinsdag de kwestie in groote lijnen had uiteengezet, ontwikkelde de minister van Buitenlandsche Zaken uitvoerig de ge zichtspunten, welke de houding der Bel gische regeering bepalen. Evenals de Broc queville verklaarde Hymans zich voor de opvatting, dat het gevaar van een bewa peningswedloop niet door eenigen dwang maatregel tegen Duitschland, doch slechts langs den weg van onderhandelingen, door het sluiten van een internationale overeenkomst, kan worden bezworen. Dit voornemen moet uitgaan van de verkla- rlngd er groote mogendheden van 11 De cember 1932 inzake de Duitsche rechts gelijkheid. Hymans constateerde dat de practische verwezenlijking der rechtsge lijkheid in de wijze, dat alle staten ont wapenen tot het niveau der reeds ont wapende staten, door geen der groote mo gendheden is voorgesteld en hij twijfelde ook aan de practische uitvoerbaarheid van dit systeem wegens de bijzondere Belgische militaire belangen. De richtlij nen der Belgische politiek zijn: Medewerking aan de organisatie van den vrede, waakzame verzekering van de territoriale en politieke onafhankelijkheid van het land, aanpassing van Belgie bij Frankrijk en Engeland, zulks overeen komstig de geografische positie van het land, zijn voortdurende belangen en sym pathieën, zoomede ten slotte de handha ving en versterking van het pact van Locarno. Intusschen is het Balkanpact gesloten en ls de non-agressie-verklarlng tusschen Polen en Duitschland bekend gemaakt, die er op berekend zijn in de betreffende deelen van Europa een zekere stabiliteit te scheppen. Overigens is de toestand even wel niet verbeterd. De minister verdedigde vervolgens de Belgische buitenlandsche politiek tegen verwijten van den katho lieken senator Dordolot. Even uitvoerig besprak hij vervolgens de ontwikkeling der ontwapeningskwestie sedert het begin der ontwapeningsconferentie. Hij ontwik kelde daarbij de gedachte dat een oplos sing dezer kwestie zoowel rekenmg moet houden met de bepalingen van art. 8 van het Vblkenbondspact als met de erkenning van het principe der rechts gelijkheid. Hymans besprak vervolgens de practi sche oplossing der ontwapeningskwestie en stelde de vraag of Duitschland op de door het verdrag van Versailles getrok ken lijn zal blijven. De geheele wereld weet, dat het thans deze lijn reeds over schreden heeft en dat het deze lijn nog verder zal overschrijden. Men weet even wel ook. dat een herbewapening van Duitschland een algemeenen bewape ningswedloop met zich zou brengen. Om dit te verhinderen bestaat slechts een positief middel: het sluiten van een inter nationale conventie. Tenslotte ontwikkelde de minister de reeds medegedeelde politieke gezichts punten der Belgische regeering. RECLAME- 7194 ZE HELPEN GOED ZE SMAKEN GOED OOSTENRIJK. Wijzigingen in de regeering? De terug keer der Habsburgers. Naar verluidt, zullen binnenkort eenige wijzigingen aangebracht worden in het Oostenrljksch kabinet. Om te beginnen treedt dr. Heinrich Gleissner af als staats secretaris voor den landbouw, daar hij gekozen is tot gouverneur van Opper- Oostenrijk. In zijn plaats zal een ver tegenwoordiger van de Christen-socialis tische boeren benoemd worden. Voorts zullen dr. Robert Kerner, de minister van binnenlandsche zaken, en dr. Franz Glass, de staatssecretaris van justitie, aftreden. Zij zijn de vertegenwoordigers van het nationaal-standlsche front in het kabinet, dat gevormd is uit den ouden plattelan- dersbond en eenige kleinere groepen. Het ligt geheel in de lijn van den nieuwen koers, die met het partijstelsel gebroken heeft, dat zij heengaan. Bovendien ls de verstandhouding tusschen burgerwacht en Winklers Front verre van gunstig zoodat het bij den overwegenden invloed, dien de burgerwachten thans in de regeering uit oefenen, allerminst verwonderlijk ls, dat Winklers beide aanhangers gaan moeten. Wat er met de vrijkomende posten ge schieden zal, schijnt nog niet vast te staan. Wel schijnt vast te staan, dat er een nieuwe ministerspost zonder porte feuille zal worden geschapen, die door een vertegenwoordiger van de burgerwachten bezet zal worden. Summa summarum, de wijzigingen, die de Februari-gebeurtenissen in den polltie- ken toestand gebracht hebben, zullen ook in de samenstelling der regeering tot uiting komen. De Weensche correspondent van het Hongaarsche blad „Az Est" heeft een interview gehad met den vroegeren Oos- tenrijkschen gezant, Wlesner, over de kwestie van een eventueele restauratie der Habsburgsche dynastie. Op de vraag van den correspondent, of de regeering van Otto voor de deur staat, antwoordde Wlesner, dat de opheffing van de wet betreffende de verbanning van de Habsburgers en de confiscatie van hun goederen, niets anders is dan een eisch van het gezond verstand. De moge lijkheid van een terugkeer der leden van de familie der Habsburgers zal echter nog lang niet een herstel der monarchie beteekenen. Ik kan slechts verklaren, dat het Oos- tenrijksche legitisme, in verband met de ontwikkeling der toestanden op het gebied der binnenlandsche politiek en de ge beurtenissen in het buitenland, er veel gunstiger voorstaat dan een maand gele den en oneindig veel gunstiger dan een Jaar terug. Dat Frankrijk tegen het herstel der dynastie is, interesseert ons niet. Derge lijke uitlatingen zijn een gevolg der con stellatie op het gebied der buitenlandsche politiek en wijzen op de actie van Benesj. De verklaringen van Benesj dienen echter niet al te ernstig te worden opgevat» Dezer dagen nog heeft hij in den loop van een onderhoud verklaard, dat f#n herstel der Habsburgers op den troon een oorlog zou beteekenen, terwijl hij onge veer een jaar geleden het tegenoverge stelde zeide. Wlesner besloot met de opmerking, dat de legitimisten de monarchie noch door een „Putsch", noch door een „avontuur" herstellen willen, doch slechts langs wet- telijken weg. o FRANKRIJK. Pétain over de defensie De Stavisky- affaire Chiappe gehoord Briand's dood herdacht. De minister van oorlog, maarschalk Pétain, verscheen gistermiddag voor de Senaatscommissie voor legerzaken, aange vuld met de subcommissie voor de marine, voor buitenlandsche zaken en voor finan ciën. Pétain gaf een exposé over: le. de grensverdediging in het Noord-Oosten en Zuid-Oosten, 2e. over de organisatie van de hoogste legercommando's te land, ter zee en in de lucht, 3e. over de organisatie te land ter verdediging tegen aanvallen uit de lucht en overvallen met gifgas. De minister wees op de noodzakelijkheid voor het parlement maatregelen te nemen ten einde de administratieve en lndustrieele autoriteiten te noodzaken in vredestijd voorbereidingen te treffen ter verdediging tegen genoemde aanvallen. De commissie van onderzoek naar de zaak-Stavisky heeft gisteren Dignac ge hoord, die belast was met het uitbrengen van een rapport over het administratieve onderzoek, dat aan het licht heeft ge bracht. dat de hoofden der diensten van het ministerie van arbeid, die een in on- gunstigen zin gestelde nota voorbereidden betreffende de belegging van fondsen van de sociale verzekeringen in bons van de Crédits Munlcipaux op zeker oogenblik er toe gebracht werden door een telefoon gesprek met het kabinet van den minister om hun meening te wijzigen. Wie dit ge sprek gevoerd heeft aan den anderen kant van de lijn kon niet worden vastgesteld. De commissie stelt verder een onderzoek in naar een brief aan Dallmier over de plaatsing van bons en het antwoord daarop van Dalimier, waarvan de copie verloren is gegaan. Men verwacht, dat nieuwe huiszoekingen zullen plaats hebben o.a. bij bankinstel lingen aan de Riviera. Ook de bestudeering van de fotografische reproductie der talons is voortgezet. De afgevaardigde Proust, wiens naam ook op een der talons voorkwam, heeft ontslag genomen als voorzitter van het republikeinsche comité van actie, teneinde, aldus heet het in het desbetreffende com muniqué, meer gelegenheid te krijgen, zich ie verdedig®. Bij de commissie van enquête is ook een brief van Alexandre onderzocht, waarin de zinsnede voorkomt: „Ik heb met den minister gesproken en denk, dat de zaak in orde komt". De naam van den betrokken minister is echter niet genoemd. Het op last van den rechter van in structie van Bayonne verrichte onderzoek van de koffers van Rlta Georg heeft geen resultaat opgeleverd. Er is in die valiezen niets gevonden, dat voor de enquête in het Stavisky-schandaal van nut kan zijn. Twee bankiers uit Nice, Seyte en Pralone, zijn gearresteerd wegens het mis bruik maken van vertrouwen en bedrog. Gisteren heeft de oud-prefect van poli tie van de Seine Chiappe een verklaring afgelegd voor de commissie van onderzoek naar de gebeurtenissen van den zesden Februari. Ohiappe garandeerde de absolute republikeinsche trouw van de politie en verklaarde, dat de politie voor den zesden Februari altijd meester gebleven was van den toestand bij betoogingen. Tijdens zijn onderhoud met Daladler had Chiappe hem, na vriendschappelijke gelukwenschen, op de hoogte gesteld van den stand der open bare meening en hem daarbij verklaard, dat gepoogd werd groepen te recruteeren onder socialisten, dissidente oud-commu nisten, oud-monarchisten e.d. Daladler zeide dezelfde inlichtingen te hebben ver kregen. Den volgenden dag zou hij zijn gewaarschuwd betreffende de vorming van geheime gewapende groepen. Chiappe deelde verder mede, dat hij persoonlijk gedaan had weten te krijgen, dat de natio nale unie van oud-strijders niet zou mani- festeeren. De Croix de Feu aldus Chiappe zijn geenszins de republiek vijandig gezind en wilden oorspronkelijk slechts een meeting houden. De oud-pre fect van politie ontkende ten stelligste ooit te hebben gezegd, dat hij „de straat op zou gaan" en verklaarde de opwinding, die op zijn ontheffing gevolgd was, als veroor zaakt door tegenstrijdige berichten en het aftreden achtereenvolgens van drie mi- ministers. Chiappe is van meening. dat de bevolking sympathiseerde met de betoo- gers in verband met de verontwaardiging, ontstaan door de schandalen. In verband met critiek op zijn voor de commissie afgelegde verklaring heeft Ghiappe een communiqué aan de dagbla den verstrekt, waarin hij zegt: „Ik hand haaf de verklaringen, die ik heb afgelegd voor de commissie van onderzoek, onder eede." Onder leiding van den minister van buitenlandsche zaken Barthou is gister middag een bedevaart gehouden naar Pacy-sur-Eure en Cocherel, welke dcor de vereeniging van „Vrienden van Aristide Briand" was georganiseerd ter gelegenheid van den jaardag van het overlijden van den staatsman. De plechtigheid droeg een zeer eenvoudig karakter. Er werden geen redevoeringen gehouden, doch bloemen op Briands graf gelegd. o ENGELAND. De markies van Aberdeen t Op 87-jarigen leeftijd is gisteren na een ziekte van slechts 24 uur de markies van Aberdeen op zijn buiten in Aberdeenshire overleden. De markies werd 48 jaar geleden tot lord-luitenant van Ierland benoemd, en was daarna 10 jaar gouverneur-generaal in Canada en van 19051915 nogmaals, gou verneur van Ierland. Het ambt van Lord-luitenant van Schot land heeft hij 54 jaar bekleed; voorts was hij Lord-rector van de St. Andrews univer siteit te Edingburgh, en vele jaren voorzit ter bij de algemeene vergaderingen van de Schotsche episcopale Kerk. Erfgenaam van den titel is de graaf van Hoddow, die een belangrijken post vervult bij een der departementen te Londen. SPANJE. Alarmtoestand geproclameerd. Dat de toestand ernstig is, bewijst reeds het feit, dat de regeering de alarm toestand heeft geproclameerd. Het aantal stakers, alléén in Madrid, bedraagt honderdduizend man. Zooals men weet, dreigt er uiterlijk Maandag doch wellicht reeds eerder, een algemeene staking van de arbeidersbon den vereenigd in de „Union general de los trabaj adores" die met een algemeene staking hebben gedreigd, indien de eischen van de bouwvakarbeiders en drukkersgezellen welke reeds in staking zijn niet vóór Vrijdagavond zullen zijn ingewilligd. Anarchistische elementen hebben te Almeira, den gevel van het gebouw van het Duitsche consulaat met petroleum begoten en getracht het gebouw in brand te steken. Het vuur kon echter worden gebluscht, voor dat veel schade was aangericht. In de katoenspinnerij van Pobla de Lillet is een bom van groote kracht ont ploft, waardoor brand ontstond, welke zeer snel om zich heen greep. De brandweer slaagde er evenwel in een deel der fabriek te redden. CUBA. Dictatuur ingevoerd. In den afgeloopen nacht heeft de regee- ring een decreet uitgevaardigd, waarbij de grondxechterlijke garanties voor 90 dagen buiten werking worden gesteld. De regeering heeft hiermede practisch de dictatuur ingevoerd. Het ministerie van Binnenlandsche Za ken staat op het standpunt, dat de arbei ders-organisaties door hun weigering zich zelf te ontbinden, door de regeering moeten worden ontbonden. Het ministerie is van oordeel, dat alle arbeiders-organi saties communistisch zijn. Behalve de havenarbeiders zijn ook de tabaksijbewerkers in staking gegaan. Ook de drukkers en zetters zijn in staking, zoo dat de kranten niet kunnen verschijnen. Het personeel van den spoorweg, welke zich in Amerikaansche handen bevindt, is in opstand gekomen; het spoorwegverkeer wordt door militairen in stand gehouden. Gistermiddag werd een aanslag ge pleegd op staatssecretaris dr. Cosme de la Toriento, welke evenwel door weigering van het machine-geweer mislukte. De daders wisten te ontkomen. RONDOM DE STAVISKY-AFFAIRE. PARIJS, 8 Maart. (Reuter). De vroegere minister van binnenlandsche zaken Frot ontkent ten stelligste de waarheid van een verklaring van Chiappe, welke deze voor de enquete-commlssie heeft afgelegd en waar in hij mededeelde, dat hij, Chiappe, Dala- dier heeft gewaarschuwd, dat Frot bezig was een groep betrouwbare mannen bijeen te brengen, die nauw verbonden zouden worden aan Frot's fortuin. Chiappe handhakft deze verklaring. PARIJS, 8 Maart. (Reuter). In verband met de Stavisky-affaire heeft de minister van- arbeid een groote onregelmatigheid ontdekt in den dienst van het tewerkstel len van buitenlandsche handwerkslieden. De chef van den dienst heeft een aan merking' gekregen en alle functionarissen van den dienst zijn overgeplaatst. PARIJS, 8 Maart. (Reuter). In zijn ver hoor door de parlementaire enquete-com- missie tot onderzoek naar de onlusten van 6 Februari verklaarde de vroegere minister president Chautemps, nooit door Chiappe of anderzijds in kennis te zijn gesteld met het optreden van minister Frot. Chautemps liet verder doorschemeren, dat hij reeds eerder aan een ambtsonthef fing van Chiappe heeft gedacht. Hij heeft evenwel nooit de republikeinsche trouw van de politie in twijfel getroken. Ook gelooft hij niet. dat aan de demon stratie omwentelingsgedachten ten grond slag lagen, o ARRESTATIE TE TOULON. PARIJS, 8 Maart (Reuter). Emile Cot- tin, die tijdens den oorlog een moordaan slag pleegde op Clemenceau en ter dood veroordeeld werd, welke straf werd ge wijzigd in levenslange uitwijzing uit Frankrijk is te Toulon, waar hij zijn doch ter bezocht, opnieuw gearresteerd. Hij ver klaarde zich niet aan de bepalingen te houden, welke hem verbieden zijn doch ter te bezoeken. RECLAME- 7203 De nieuwe schoon- heidszeep met haar 15 ets. heerlijk parfum. ZWITSERLAND. De economische politiek. In een voordracht over de mogelijkheden van de Zwitsersche economische politiek, wees bondsraad Schulthess, de leider van het Departement van Economische Zaken, een devaluatie van de Zwitsersche franc van de hand. Hij verklaarde voorstander te zijn van een systematische aanpassing van de Zwitsersche economische politiek aan de wereldpolitiek, hetgeen een vermin dering van loonen en prijzen beteekent. Schulthess deed een beroep op het ge heele volk om door samenwerking de eco nomische moeilijkheden, welke zich zullen voordoen, te overwinnen. TSJECHO-SLOWAKIJE. Masaryk 84 jaar Represaille tegen Duitschland. Gisteren heeft president Masaryk zijn 84ste verjaardag gevierd. De commissie van toezicht op den in voer van het Tsjechische ministerie van Handel heeft voor den duur der volgende veertien dagen den invoer van alle Rijks- Duitsche films in Tsjecho-Slowakije ver boden. Het betreft een represaillemaat regel, aangezien het optreden van Rijks- Duitsche artisten bij de vervaardiging van films in ateliers te Praag van Duitsche zijde was verboden. Het is nog niet zeker hoe lang dit invoerverbod zal duren. Een ambtenaar van het Tsjechische ministerie van Handel begeeft zich dezer dagen in verband met deze kwestie naar Berlijn. POLEN. Reorganisatie van de regeering? In het Paleis Belvedere te Warschau zijn op initiatief van Pilsoedski alle minister presidenten sinds 1926 bijeengekomen on der voorzitterschap van Moscicki. Deze conferentie staat, naar men meent te weten, in verband met de mogelijkheid van een reorganisatie ln de naaste toe komst der regeering en met het voorge nomen vertrek van Maarschalk Pilsoedski naar het buitenland .waarschijnlijk Egypte waar hij een langdurige kuur zal door maken. o VEREENIGDE STATEN. Wat het herstelprogram kost. De uitgaven voor het herstelprogram hebben de openbare schuld met meer dan 5000 millioen dollar doen toenemen in het eerste bewindsjaar van Roosevelt. Op 3 Maart bedroeg de openbare schuld 26.052.457.179 dollar, tegen 20.936.058.784 op het tijdstip in 1933. De schatkist bezit echter aan specie 4.874.633.950 dollar, met inbegrip van 2.810.047.708 dollar „winst", die een gevolg is van de evaluatie van den dollar op 59.06 cents, in vergelijking met het ge ringere bedrag van 200 millioen ver leden Jaar. ONTBINDING VAN Dt GEMENGDE HUWELIJ^, BERLIJN, 8 Maart (V.D.) nationaal-soclallstlsch regime land heerscht hebben verschillen' sche rechtbanken het verzoet gemengde huwelijken ongeldig tt ren op grond vna het feit, dat Joodsche partij ten tijde van w lijk zich niet bewust was van de nis van de rassenkwestie. Indien hS op de hoogte zou zijn geweest huwelijk niet tot stand zijn g Tot nog toe hebben de red dergelijke verzoeken afgewezen thans heeft het staatsgerechts' Baden te Karlsruhe een dergelijk lijk ontbonden verklaard. In zijn ring verklaarde de rechtbank; zich tegenwoordig ervan bewust Joodsche ras afwijkt van het in bloed, karakter, persoonlijkheid dachtenleven, en dat een verbta een lid van dit ras niet alleen wenscht is, dcoh ook verkeerd, o lijk, tegennatuurlijk zelfs omdat Ariër blootstelt aan het gevaar ras te vervreemden en vreemde voort te brengen." De uitspraak van het Hof is van kracht, aangezien een der partijen ertegen in beroep is geg o DE ONRUST IN SPANJÏ, MADRID, 8 Maart. (Reuter), Bpaansche minister van Binnen Zaken verklaarde aan de pers, band met den afgekondigden i beleg, dat de regeering automa middelen in de hand wilde hebben algemeene staking onmogelijk te De censuur op de pers, welke den staat van beleg bestaat zal al' den uitgeoefend. Men neemt aan, dat de social vakvereenigingen zich in ver' dezen maatregel zullen beperken reeds aangekondigde stakingen. MADRID, 8 Maart. (Reuter). Sf' bouwvakarbeiders hebben weder nieuw-bouwen twee bommen late ploffen, welke groote materleele aanrichtten, doch waarbij geen schenlevens te betreuren vallen. Verder werd een werkwillige kers vanuit een hinderlaag waardoor hij zwaar werd gewond. De leider van de Katholieke actie, de grootste partij in de Co klaarde dat hij de regeering ten brengen, als deze bij de verwacii king niet het verschijnen van het leensche blad „El Debats" garair' Bij deze krant werken uitsluit" tholiek-georganiseerde arbeiders, wenschen te gehoorzamen aan velen van het socialistische Vol De regeering ziet hierin even uitdaging en wil derhalve bij tueele staking van de andere blad verschijnen van „El Debats" verti" o VON SEECKT NAAR CHD't BERLIJN, 8 Maart (Reuter). Von Seeckt, de bekende legeraan" tijdens den wereldoorlog en late: o" velhebber van de Rijksweer, is op diging van generaal Tsjang Kai Sj opperbevelhebber der Chineesche naar China vertrokken. Generaal Von Seeckt heeft i' vorige jaar een bezoek aan China c en thans hebben de autoriteiten vaaj king hem opnieuw verzocht, zijn sto de toestanden in China voort te zet militaire adviezen te geven. Zooals bekend is, maken reeds een hoogere Duitsche officieren deel den staf van generaal Tsjang Kal o- BANKROOF TE LOS ANGEl LOS ANGELES, 8 Maart. (V.D.). onbekende drong gisteren een fUi de Security First National Banx Angeles binnen, schoot een typis alarm wilde maken neer en verdwee een groot bedrag aan kasgeld. o LUCHTVAART-BOODSCHAP V ROOSEVELT. WASHINGTON, 8 Maart. een speciale boodschap aan het o zette Roosevelt uiteen, dat de luw» contracten zoo spoedig mogelijk particuliere luchtvaart-maatscn moeten worden geregeld. Hij beveelt het sluiten van con voor ten hoogste drie jaar aan. Verder beveelt hij aan, dat aj'e schappijen, waarvan bestuursieu. personeel heeft medegewerkt tot krijgen van oude contracten, ins v het algemeen belang of de goeo zullen worden uitgesloten. o SPOORWEGONGEVAL IN SPAN MADRID, 8 Maart. (Reuter). Tu Havalssral en Madrid is een I*'- trein op een goederentrein geloop Een aantal reizigers en le^e"0- personeel van de treinen wera P NIEUW ENGELSCH LEGERVUB^ LONDEN, 8 Maart (Reuter). WJLi luchtstrijdkracht heeft een n vliegtuig in dienst gesteld, dat Indië zal worden gebruikt. Het toestel dat „Vlckers-Vincem genoemd, heeft een bemanning personen. T Behalve de gewone uitrusting vliegtuig slaapzakken, een ware een zuurstof-apparaat, een neesmiddelen voor eerste huip. toestel met Inschuifbare m» geval van noodladingen en held lichtkogels mee. .„„Hstof- Onder de romp is een bran voir aangebracht, dat void»®®. «n kan bevatten voor een vluc: kilometer. DE ENGELSCHE LEGERBEC.P-0^ r). bedraagt gj 39.600.000 p. st„ hetgeen i LONDEN, 8 Maart. (Reuter)-Jj* legerbegrooting bedraagt meer ls dan in 1933. ..rD, De vergrooting van zal worden gebruikt voor ae - van de kustverdediging en ae van het materiaal, alsmede a van de kazernes In verband met de voo:-- nisatie van het leger zijn sec dan. 6000 paaiden (rfgeschaf'-

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 2