75,te Jaargang DONDERDAG 8 MAART 1934 No. 22689 STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. SCHEEPSVERBINDINGEN. EIDSCH DAGBLAD DAGBEAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN miJS DER ADVERTENTIENg OB. pér regel voor advertentiën ntt Lelden én plaatsen -• agentschappen Tan ons Blad gevestigd zijn. Voor alle ':re adTertentlën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën tslultend bi] vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. 1)0 een maximum aantal woorden van 30. sso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van ren 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noortje intkpjein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Poatdièque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT5», Voor Lelden per I maanden 1.2.35: per wee* .JSjh/t». 10.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0-U Franco per post 1.2.35 portokosten. nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. AAR HET HAAGSCHE PLANETARIUM. "VOL VERLOOP ONZER EERSTE EXCURSIE! nsdagavond 7 Maart, 7.53 aan het t ras het wachtwoord van de vele tigen, die er in geslaagd waren een je te bemachtigen voor de door ons niseerde eerste excursie naar het he Planetarium. zou nu eens een uitgangetje zijn, an niemand precies wist, hoe het 'en zou! Zeker: men had gehoord lezen van de „Wonderen van het die op de een of andere inge- wijze verschijnen zouden, maar een n en nietig sterveling, een armza al: op sterrekundig gebied, kon er toch niet het minste begrip van n.... heerschte dan ook bij de deelnemers 'eer van geheimzinnige verwachting: ■pjes stond men reeds in de sta- estibule bijeen, toen wij er tegen -ht binnenkwamen. werden de komende dingen be- n: vragen klonken over en weer. jij nu eigenlijk, wat we te zien krijgen? Maar niemand kon de tierigen wijzer maken schrijver dezer regelen hiel de ndheid niet op. Hij zei alleen maar, en als in een bioscoop tezamen zou in een donkere zaal, maar dat we al nu eens van „film"-sterren ver- d zouden blijven. er iets wonderlijkers, dan met een trouwe lezers van ons blad ergens te gaan, waarvan geen mensch weet, m boven het hoofd zal hangen, al 'en allen wel, dat het de fionke- sterrenhemel zal zijn? sfeer van onwetendheid sloeg reeds ik een onderlingen band, toen vèr e 100 toekomstige „sterrewichelaars" "tste twee gereserveerde wagons van 7.53" binnenstommelden. dachten aan het versje „Kleine en moeten slapen gaan, als de ster- aan den hemel staan". Wij, als menschen, behoefden ons dus niet dat schoone gedicht te storen, wij van die sterretjes pas goed wakker En in deze verwachting werd ~-i teleurgesteld. ffl half negen ontving het prachtige fan de „Haagsche Courant" een Uidenaars, bij wie de spanning al gezichten te lezen stond, was reeds zóó in Planetariumstijl, tiemand anders dan in hemelsche 71 dacht en sprak: werd de rit per ar de vierde verdieping door een nmaker niet met „de reis naar de vergeleken"? toen we in de hal de glazen aardbol edere kleuren zagen en daarop ons e Lilliputterlandje, schier in het niet tend op de globe, ontdekten, kregen een voorproef van het nietig- jroel, dat ons tijdens de interes- demonstratie met voordracht bij het e Zeiss-apparaat van dr. Raimond, ecteur van het Planetarium, over tillen u de geheimen van hetgeen onze verbaasde oogen ontrolde, Ivk Trouwens: men heeft de jwhe beschrijving van het vernuf- h, 1 en zpn oneindige projectie- Meden reeds kunnen lezen, re hóe welgekozen de woorden eweest mogen zijn, waarmee getracht een denkbeeld te geven van het 'Pel, dat het Planetarium biedt, zij wel een onvoldoenden indruk planetarium is nu waarlijk iets, dat r tonder eenige overdrijving zij 't nog nooit gezien heeft! De zeld en °ehelmen van den sterrenhemel OUM 8e°Penbaard, men raakt ermee men ziet voortaan in het UJ* duister omhoog met ander oog oet de verre, vreemde hemellicha- vi],i°fde vrienden, die van millioe- ïin s afstand even nabij getre- 71. om van hun leven in het wijde «vertellen.... i on van bewondering ging jjj, P in de duistere zaal met het ven v, van '3en Haag in het rond. 'li?. [tot zwarte uitspansel met dui- to Ss zich uitstrekte. Zij straai- "le t Óen, zij schoten voort in acht en in volkomen natuur- nieuwe verrassingen - hem i aanvankelijk niet goed. bwer die zich hoven ons welfde, al h<fiü hlauwer werd, terwijl de "torder kwamen te staan aan 'ïw26 lucht tozennvï óe dagen in een ondeel- cö voorbij, daar kwamen zon, toKcr Jren op en doken even later tol. j, ar werden wij in een oog- ii,ea'"en ouder, alsof het werke- niet gauw genoeg voorbij Maar genoeg over dit alles.... Hij, die deze excursie nog niet mee maken kon, begrijpt er toch niets van.... Ge voelt wel, hoezeer wij door het Pla netarium gegrepen zijn Diep was de indruk trouwens, die alle deelnemers jontvingen. Dat hebben wij gemerkt aan de vele uitingen van dank baarheid over het genotene na afloop. Men voelde zich als „Hans kijk in de lucht", toen het gebouw weer verlaten werd: zelfs op straat konden wij het turen naar boven niet zoo gauw aflee- ren. Maar vanmorgen hadden wij geluk kig toch geen nekkramp Onze eerste excursie mogen wij wel als volkomen geslaagd beschouwen. Wij hou den er ons van overtuigd, dat ook de vol gende, op Woensdag a.s., voor niemand een teleurstelling zal brengen. Gezelligheid en leerzaamheid gingen gisterenavond hand in hand: zóó zal het ook de volgende maal zijn! o HET ONTSTAAN EN DE GENEZING VAN NEUROSEN. Lezing van dr. F. Kunkel. Dr. F. Kunkel uit Berlijn hield voor een zeer talrijk publiek, bestaande uit studen ten en professoren der Medische Faculteit een lezing over: „Neurosen, hun ontstaan en genezing in verband met opvattingen van Freud, Adler en Jung". Het volgende is eraan ontleend: De Psychotherapie vormt een grensge bied tusschen physische en psychische wetenschap. De mensch kan het „levende" in zichzelve niet door een causale (me chanistische) denkwijze benaderen. Van daar de noodzakelijkheid, dat het grond begrip „gezondheid" iets inhoudt, wat mechanistisch niet te begrijpen is: We noemen het „Productiviteit". Het negatieve grondbegrip „ziekte" ligt geheel binnen het gebied der causaliteit; het is physisch te benaderen. We spreken hier van „Star heid", „Automatisme" of „Psycho-sche- rose". Hoe gezonder een mensch is, des te pro ductiever leeft hij, des te minder Automa tismen hechten zich in hem vast. Hoe meer moedeloos, levenloos, regressief, of wat hetzelfde is hoe meer neurotisch hij is, des te sterker wordt hij door starre auto matismen beheerscht. Hij wordt er steeds toe gedwongen om zekere dingen te ver mijden; zijn doelstelling is negatief. Hij voelt zich als het ware door iets vreeselijks bedreigd; daarom is hij ingesteld „tegen" het negatieve inplaats van „voor" het positieve. Voorbeeld: Een jongen met erytrophobie (vrees om te blozen). Hij heeft een consti- tutioneele stoornis de vagotonie, psychisch is hij door zijn moeder ontmoedigd, die hem eerst verwende, maar daarna toch prestaties van hem eischte. Hij bloost, zoodra het gevaar dreigt, dat hij zich be lachelijk zou kunnen maken. Eerst bloosde hij, omdat hij niet naar de menschen toe wilde gaan, later wilde hij niet meer naaf de menschen toe gaan, omdat hij zijn blozen vreesde. Angst en eenvoudige stoornissen der lichaamsfunctie (maag, hart. enz.) vormen het eerste stadium der „Psychoscherose": men trekt zich (onbewust) terug in de automatiemen, om niet productief behoe ven te zijn. Schrijdt de ziekte voort, dan vervangt men steeds meer beslissingen door van buiten komende, mechanisch werkende voorvallen. Inplaats van „levend" en „pro ductief" zijn positie te kiezen, gebruikt men zijn tijd, om door ingewikkelde orakel uitlegging zichzelve aan de verantwoorde lijkheid te onttrekken. Ook deze „techniek" is de patient niet bewust, ze is het natuur lijke gevolg van zijn vijandige houding tegen het vrij (handelend) subject zijn. Dit is het ontstaan der dwangneurose. Geheel op dezelfde wijze ontstaat de hysterie.' Het genezingsproces beteekent de over gang van de „vijandige houding tegen het negatieve" tot het „geloof aan het posi tieve". Deze weg moet door een langzame, weloverwogen „positieve training" eerst gebaand worden. Langzaam, stap voor stap moet de patiënt ondervinden, dat hij ook productief is, dat hij leeft, en dat zijn pes simisme niet gerechtvaardigd is. Hij verzet zich eerst tegen de genezing omdat hij alleen maar tegen de symptomen strijdt, maar niet voor de taak en verantwoorde lijkheid van het gezonde leven klaarstaat. Eerst in het „Wir" in het gemeenschappe lijk subject-zijn met den therapeut wordt hem zijn eigen levenskracht duidelijk. En eerst later leert hij ook alleen de verant woordelijkheid voor zijn eigen positieve beslissingen op zich nemen; en dan pas verdwijnen de symptomen. Zijn bloedsom loop wordt beter, wordt „positief" en de inwendige secretie regelt zich „normaal". De noodzakelijke voorwaarde voor de houding van den therapeut is daarom dus: de „positieve" geestesgesteldheid als uit gangspunt, de „Wir fahigkeit", een diep gaande psychologische schooling, en gron dige levenservaring. VRIJZ. DEM. BOND. Afd. Leiden. In de plaats van dr. M. D. Horst, die in verband met drukke werkzaamheden, het secretariaat van de afd. Leiden van den V. D. B. heeft neergelegd, is door het be stuur als secretaris aangewezen de heer J. de Ren. Cobetstraat 70, alhier. Deze heeft de functie aanvaard. Dr. Horst blijft deel uitmaken van het bestuur der afdee- DE FILMLIGA LEIDEN. De nieuwste Joris Ivens film. In de gistermiddag in het Luxor-Thea- ter gehouden bijeenkomst van de filmliga Leiden werd naast enkele Tsjechische films de nieuwste Joris Ivens film „Borinage" vertoond. In zijn inleiding zeide Ivens tot de overtuiging te zijn ge komen, dat gebroken moet worden met de tot nu toe door de avant-gardisten gevolgde opvatting, waardoor schijnbaar neutrale schoonheids-impressies b.v. „Melodie du Monde" van Ruthmann ontstonden. Met Storck en Ivens zijn en kele Parijsche cineasten van meening. dat de film een ander doel heeft. Met slechts beperkte middelen en zonder geluidsin stallaties werd door Ivens en Storck „Bo rinage" opgenomen in opdracht van een Belgische vakvereeniging en deze moet aldus Ivens opgevat worden als een documentaire enquête, waarbij elk beeld een aanklacht is en waarschijnlijk verbo den zal worden in landen met een cen suur. Na een vertooning den vorigen avond in Brussel genoot de Filmliga alzoo de Nederlandsche première van „Borinage". De strekking buiten beschouwing latend en de beperkte hulpmiddelen door de afwezigheid van het geluid werden lange teksten noodzakelijk in aanmerking nemend komt het ons voor, dat deze film een van de minst geslaagde werken van Ivens is; fotografie en afwerking waren niet zooals wij van hem gewend zijn. Tevoren werden twee Tsjechische films vertoond, de eerste gaf impressies weer van electrische vonken en stralen, de tweede streefde naar een meer volmaakte harmonie tusschen muziek en film en bood een prachtig beheerschte fototech niek. DE DIESELMOTOR. Over bovengenoemd onderwerp heeft gisteravond in het Volksgebouw voor de afdeeling Leiden van de Ned. Unie van chauffeurs en overig automobiel-perso neel, aangesloten bij den Centralen Bond van Transportarbeiders ir. J. G. S. de Haan een met lichtbeelden verduidelijkte lezing gehouden. Na een overzicht te heb ben gegeven van de historische ontwik keling, behandelde spr. het principe en de werkwijze van den Diesel, de verschilpun ten met benzinemotoren en bijzondere eigenschappen en de verschillende thans toegepaste systemen met hun voor- en nadeelen. De voorzitter van het hoofdbe stuur der Unie, de heer C. G. T. Sormani hield een korte propaganda-rede, waarin hij opwekte zich aan te sluiten bij de organisatie. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: M. van Frank, voorheen. „Scheffer's Kleedingmagazijn", Vischmarkt 18, Leiden Heerenconfectiewinkel. Eigenaar: M. van Frank, Leiden. Opheffing: M. Teljeur, Heerensingel 45, Leiden. Rijwielhandel. Wijzigingen: Firma W. van Dam en Co.. Oude Singel 172184, Leiden. Glashandel. Wijziging handelsnaam in: Leidsche Glashandel, Fa. W. van Dam en Co. Boekhandel Firma du Pon, Haarlem merstraat 81, Leiden. Uittredend Eigenaar G. Bakker, Leiden, d.d. 27 Febr. 1934. De volmacht van: D. A. van Hanswijk, is inge trokken. d.d. 27 Febr. 1934. N. E.: D. A. van Hanswijk. Leiden (Huwelijksche voor waarden.) Wijziging handelsnaam in: Boekhandel „Du Pon." Ossenberg en Co., Teylingerlaan 7, Sas- senheim. Bloembollenhandel in den meest uitgebreiden zin. De vennootschap en com mandite is omgezet in een handelszaak behoorende aan een koopman niet rechts persoon zijnde. Eigenaar: W. F. Ossenberg Haarlem. PROPAGANDA-BRIDGE-DRIVE. Een geanüneerd tournooi. De afdeeling Den Haag van den Ned. Bridgebond had gisteravond in den foyer van de Stadszaal een propaganda-bridge- drive georganiseerd, waarvoor groote be langstelling bleek te bestaan. De voorzitter der Haagsche afdeeling. de heer D. P. van Wageningen, sprak over dat laatste feit zijn blijdschap uit en uitte den wensch, dat deze avond moge bij dragen tot de spoedige oprichting van een zelfstandige afdeeling Leiden. Direct daarop werd met het spel een aanvang gemaakt. Er werd gespeeld in twee afdeelingen, een z.g.n. „wilde wed strijd" en volgens het Scheveningsch systeem. Dank zij een voortreffelijke organisatie waren tegen halftwaalf alle partijen ge maakt en kon de heer Van Wageningen de volgende winnaars aanwijzen: Wilde wedstrijd: 1. C. F. Geyssen on H. Noyen; 2. mevr. Boas en mevr. Van Hessen; 3. mevr. Asmussen en mevr. Hij mans. Scheveningsch systeem: A-lijn (even)1. mevr. Spalton en mevr. Wentholt. Idem (oneven): jhr. van Panhuys en S. Schiller. B-lijn (even): 1. mevr. d'Aulnis deBou- rouill en D. P. v. Wageningen. Idem (oneven): 1. mevr. en dr. P. Tim- mers. H-lijn (even): 1. mevr. en H. v. d. Rijn. Idem (oneven): 1. mevr. en A. Uni De prijzen bestonden uit kunstvoor werpen. BLOEMENWEEK BREESTRAAT. Nadere bijzonderheden. In een gisteravond gehouden vergadering van deelnemers aan de Bloemenweek Bree- straat is besloten dat deze week zal gehou den worden van 1624 Maart a.s. (niet van 1523 Maart zooals aanvankelijk was vastgesteld)In deze vergadering zijn voorts de plannen nog eens in finesses besproken. Bepaald werd dat de deelnemende winke liers de bloemenversiering uitsluitend mogen aanbrengen in de etalages. Zaken zonder etalages kunnen hun gevel versie ren of op andere wijze de aantrekkelijk heid van de Breestraat in deze dagen ver- hoogen. Er zal ook een prijsvraag worden gehouden van bijzonder karakter. Elke deelnemende winkelier stelt een prijs be schikbaar, die evenwel niet bij hem zelf, maar in de etalage van een anderen deel nemer wordt geetaleerd. Het publiek moet raden van elk -geschenk door wien het be schikbaar is gesteld. Iedereen kan kosteloos aan deze prijsvraag deelnemen. Er zal ook muziek gemaakt worden, niet op de Breestraat. maar in de andere stra ten om het publiek naar de Breestraat te lokken. De Lichtfabrieken hebben hun medewer king toegezegd en zullen door het aanbren gen van enkele lichtversieringen en licht reclames aan de Bloemenweek luister bij zetten. De voorteekenen wijzen er op. dat de Bloemenweek zal slagen. Er hebben zich reeds 75 deelnemers opgegeven. Er zijn 116 winkeliers aan de Breestraat Op 100 deel nemers valt dus wel te rekenen. Het ligt in de bedoeling uit deze actie een buurtvereeniging voor de Breestraat- bewoners te doen ontstaan welke de Bree- straat-belangen zal hebben te behartigen. VRIJZ. DEM. BOND. Kring Leiden. Ter bevordering van het contact tus schen de verschillende afdeelingen van den V. D. B. worden in het verband van de Federatie Zuid-Holland verschillende kringen opgericht. Thans heeft ook de vor ming van een Kring Leiden haar beslag gekregen. In het bestuur van dezen Kring, waartoe behooren de afd. Alphen a. d. Rijn, Leiden, Nieuwkoop, Oegstgeest, Sassen- heim, Wassenaar en Woerden, zijn gekozen de heeren C. J. Coster, voorz (afd. Oegst geest). J. de Ren, Cobetstraat 70. Leiden, secretaris. Ten Raa (afd. Wassenaar), Groeneveld (afd. Alphen a. d. Rijn) en Zwanenburg (afd. Woerden). NIEUWE BANEN BIJ HET AANVANKELIJK LEESONDERWIJS? Door den heer F. Evers, hoofd der Nuts- school te Eindhoven, zal op verzoek van de afd. Leiden van den Bond van Ned. Ond. een lezing worden gehouden over boven staand onderwerp. Deze lezing is voor alle onderwijzers toegankelijk. Waar de heer Evers een leesmethode zal behandelen, die in Nederland nog vrij nieuw is de globaiisatie-methode hopen we, dat er in onderwijskringen groote belangstelling voor zijn verhande ling zal bestaan. Te meer waar in Leiden nog niets in deze richting bestaat en de heer Evers reeds over een praktijk van eenige jaren beschikt. Hier zal dus naast de theoretische be schouwing het woord der ervaring worden vernomen. Moge deze lezing meehelpen om de techniek van het leesonderwijs verder te volmaken. BRANDJES. Gisteravond omstreeks 10 uur ontdekte de bewoner van perceel Groenesteeg 38. van U„ dat ten huize van zijn buurman, den bakker C. H., brand was uitgebroken. De bewoners bleken afwezig. Het brandje was ontstaan in de keuken, waar een bran dende kachel stond, doch het was niet na te gaan, welke de directe aanleiding was. De brandweer heeft het vuur met één slang op de motorspuit gebluscht. Aan meubilair en houtwerk werd slechts ge ringe schade toegebracht. De politie heeft H. aan een verhoor onderworpen. Vannacht te ruim 3 uur werd er ander maal brand gemeld. Ditmaal door een sur- veilleerend agent van politie, die onraad bespeurde in het perceel Utrechtsche Veer 3. waarin gevestigd is de auto-garage van den heer E. H. F. P. De politie en later de brandweer bestreden het vuur met één slang op de waterleiding en drie op de mo torspuit, doch konden niet beletten dat een auto geheel uitbrandde, één gedeelte lijk, terwijl meerdere auto's beschadigd werden. De vermoedelijke oorzaak is kort sluiting. De schade wordt door verzekering gedekt. MINDER GOEDERENTREINEN LEIDEN—UTRECHT. Door de reorganisatie van het goederen vervoer bij de Ned. Spoorwegen is door het invoeren van groepwagens op alle baan vakken, ook op het baanvak Leiden— Utrecht een groot aantal goederentreinen opgeheven. Dit beteekent een belangrijke bezuiniging voor de Ned. Spoorwegen daar de groepwagens met gewone personen treinen vervoerd worden. BINNENLAND De zaak-Abrahams: een commissie van onderzoek benoemd (Binnenland, 3e Bl.H Ons parlementair overzicht (3e Blad). Nieuwe Staatsleeningen tot een totaaU bedrag van 900 millioen galden ter con versie van vijf leeningen (Financiën, 3d Blad). Het gewijzigde reglement voor het eind. examen H.B.S. (Kerk en School, 3e Blad), De Belgische voetbalploeg gewijzigd? Capelle door Voorhoof vervangen (Sport, 3e Blad). Mevr. MannBouwmeester draagt do ring van grootste tragedienne over aai} Else Mauhs (Kunst, 4e Blad). BUITENLAND. Rede van den Belgischen Minister Hijmans over de Ontwapening (Buiten land, le Blad). Staat van Beleg afgekondigd in Spanjé (Buitenland en Tel., le Blad). Rondom het Stavisky-schandaal (Bui tenland en Tel., le Blad). De tijdelijke dictatuur op Cuba inge. voerd (Buitenland, Ie Blad). Naar een regeeringswijziging in Oosten rijk? (Buitenland, Ie Blad). Gisteren slaagden te 's-Gravenhage voor het Diploma A. Machinist ter Koop vaardij ae heeren F. R Brouwer en J. Nag- tegaal, beiden alhier, leerlingen van den machinistencursus, verbonden aan de Am bachtsschool te dezer stede. Maandagavond komen de drie ster ren uit de film „De Jantjes" Flentje de la Mar (Jans), Jan van Ees (de Blauwe) en Joh. Kaart Jr. (de Schele) in de Stads gehoorzaal verschillende scènes uit de film spelen, nog bijgestaan door Ada Dassy en Han Beukers. Een gelegenheid derhalve om eens recht hartelijk uit te lachen! Op uitnoodiglng van het Leidsch Historisch Dispuut „Robert Fruin" heeft gisteravond prof. dr. J. B. Theissen uit Amsterdam een lezing gehouden over „Toekomstgeluiden in de Republiek in de eerste helft der 18de eeuw. Uitvoerig zette spr. uiteen, dat dit tijd perk vol is van heenwijzingen naajr de toekomst tot op onzen tijd toe; hiér is dan in embryonalen vorm, maar t»n deele zeer duidelijk reeds herkenbaar, hier al zichtbaar het samenstel van opvattingen en inzichten dat, in een verder stadium van ontwikkeling, de meest sprekende trekken bijgezet heeft aan het beeld, waaronder de latere 18de, de 19de en ten deelé nog de 20ste eeuw zich vertoonen. Hier schiet merkbaar het goede op, dat die toekomst zal sieren, maar hier ver toonen zich ook al, of worden voorgevoeld de kiemen van de uitwassen, die ten slotte dat goede zullen komen verstikken. Laten wij hopen, aldus besloot spr., dat bij het uitsnijden van zulke woekeringen niet ook de kostbare kern, zooals elders al gebeur de, doodelijk getroffen wordt. Bij de politie is en onbeheerd gevon den rijwiel te bevragen. De navolgende schepen zijn morgen in radlotelegrafische verbinding met het kuststation Scheveningen Radio. Alpherat, Baloeran, Chr. Huygens, Co lombia, Crijnssen, Costa Rica, Dempo. Joh. de Witt. Kota Nopan Kota Tjandi, Leer dam. Orania. Oranje Nassau. Poclau Roe- biah, Randfontein (H.A.L.), Rotterdam, Sibajak, Slamat, Statendam, Stuyvesant, Zeelandia. Behalve bovengenoemde passagierssche pen zijn de meeste Nederlandsche vracht schepen eveneens via Scheveningen Radio te bereiken. Bij verzending van een radiotelegram via Scheveningen Radio bedragen de totale kosten 44 cents per woord.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1