v n mm mentair overzicht binnenland. de zomertijd. kerk- en sch00lnieuws. li vragenrubriek. LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 7 Maart 1934 Derde Blad No. 22688 •tweede kamer. eerste kamer. Fa|LLISSEMENTEN. nationale unie en regeering. de circulaire der professoren. Jaargang belediging stumpel. berin der vergadering werd de H stumDel (katholiek)), opvol- jnr' Van Hellenberg Hubar, tot -er toegelaten en beëedigd. circulatie-bank. -Vin der Waerden, de wensche- üitsprekend van oprichting eener rculatie-bank, werd met 58 tegen en verworpen. Vóór stemden de emocraten. begrooting van het zuiderzee-fonds. er heeft behandeld de Begroo- het Zuiderzee-fonds voor 1934. steeds was ook ditmaal voor dit groote belangstelling, évaardigden verdrongen zich als om aan het woord te komen. Het ook een heele optocht. De heer Bilt die er het eerst bij was ge- kwam glorieus vooraan, hij werd voet gevolgd door dr. Lovink, als In de sprekersrij paradeerde ds. k, achter wien generaal Duymaer st arriveerde, en dan kwamen de Ebels. Louwes, Cramer, Van Voorst t, Bakker, Van den Heuvel, Wijn- iérema, Van der Zaal, Van der Drop, Van Koeverden. En zij allen met hun lievelines-onder- met hun sneciale wenschen, met by's en stokpaardjes. Dat er heel haling zat in dien stroom van wel- heid, ligt voor de hand, en het is k onmogelijk om van al die n iets afzonderlijks te zeggen, bepalen ons tot de onderwerpen, -r sprake werden gebracht, en daarvan de volgende, lijk kwam, als een der hoofdpun- verdere inpoldering van de Zulder- sprake. met name die van den der. En even natuurlijk waren er tegenstanders. De laatste be- i dat in een tijd, waarin land- en j zoo om het bestaan vechten en ape! moet worden ingekrompen, n een dergelijk werk niet moet be- omdat het zich laat aanzien, dat dei, in de toekomst veel minder 1 zullen zijn dan geraamd werd. voorstanders vreesden dit in de niet, en wezen bovendien op het voordeel der werkverschaffing, dat verdere inDoldering gemoeid zal n andere vraag was: moeten de boerderijen in de Wieringermeer staatsexploitatie worden genomen, ze aan particulieren worden uit- Ja, zei de een, neen, zei de Dan was er natuurlijk ook het leruekeerende punt van de uitvoe- r Zuiderzee-steunwet. Men klaagde Men vroeg betere uitvoering en -g uitbreiding van de wet. Men de belangen van alle groepen, de Zuiderzee betrokken waren, men dat er belangen werden verwaar- één van de sprekers had ,een I klachten" meegebracht) en men opnieuw aan op schadeloosstel hen mopten wij er nog melding ken, dat ten aanzien van de ver wildering der Zuiderzee ook een "standpunt werd verdedigd. Er voorstanders, er waren tegenstan- aar er waren er ook, die zeiden: entjes wachten éér we verder gaan. leevaardleden stonden on 't stand dat het werk moet worden voortge- iar zil meenden dat er geen haast en dat we best even konden pau- Hlijkheid gebiedt te erkennen, dat ian één spreker van zijn rantsoen üd geen volled'g gebruik maakte, het ten slotte op dezen eersten dag "t sneller onschoot dan verwacht Maar met dit al rees de vloed der "kendheid toch te hoog. begrooting van sociale zaken. Benaat was genaderd tot de Begroo- »n Sociale Zaken. .hier werden allerlei verlanglijstjes ezen. heer Danz bracht het oude en veel den middel ter sorake van vermin van werkloosheid door verkorting en arbeidsdag: de 40-urige werkweek, kende dat een internationale rce- voorkeur verd;ende, maar omdat yoorloopig wel niet, komen za' zal "de hii elk land deze zaak afzon- hand moeten nemen. De heer twen kwam ook met een niet be- rioednieuw onderwern: de tundpud- ne van collectieve contracten, •"komt die nu eindeüik eens' vroeg "elangon der lenedig» werkloozen ,t.m den heer Heerk»r>s Thiissen een kamnloen; hii schatte hun aantal on wees er oo. van hoeveel ee- is dat en voor hen maatregelen voomen. b»«r afl?0vaardiede. de heer Ter tile pr 0,1 vowezen, dat, vooral in particuliere Wnninehouw regel li.. ",ven en men dus niet te veel -ties aan vereenietneen moet geven. .-"pnbden heeft aangedrongen oo ïn :'"'oering van de Arbeidswet ten vniu sommige nunten. en desnoods 11na ervan. De heer H°rmans he- handeling van in keeten wn- "n: de heer Van der Berah jonken mot betrekking tot. de Bedriifsradenwet: de heer 'frii To 00 Pr|kele obtecten voor I,," "ne 'met nam» behnasehine) Wl,t,[!en. tenslotte, stelde de V'nno 'n *lpt Hcht van den bouw „,or) 'aag hunrneil. ie v "tomaVer de Bruine gal 1 tedc woord te vinden. slijk »"°n een goed en hagenaar. het faillissement van N. Tim* t* Lelden prof. gerretson trekt zich terug als voorzitter. Een demonstratieve houding. In een schrijven aan den raad van be stuur heeft prof. dr. C. Gerretson mede gedeeld, dat hU zich genoopt ziet zijn mandaat als voorzitter van de Nationale Unie neer te leggen. De oorzaak van mijn heengaan, aldus schryft prof. Gerretson onder meer in zijn uitvoerig tietoog, ligt in de reden, waarom de minister van defensie in de vorige re geering heeft gemeend de N. U. te moeten rangschikken onder de by zyn beschik king van 10 Maart 1933 voor militaire ambtenaren verboden vereenigingen. De N. U. is, heeft zü onveranderlijk ver klaard, slechts fascist in zooverre zy het corporatief beginsel aanhangt Ware dit fascistisch beginsel het objectieve ken merk, dat het verbod rechtvaardigde, dan zou by onpartydige toepassing natuurlijk de R.-K. Staatsparty, die hetzelfde be ginsel aanhangt, eveneens onder de voor militaire ambtenaren verboden vereenigin gen moeten worden gerangschikt. Ver denkt de regeering ons dan van revolu- tionnaire neigingen? Ook dat niet: deze regeering heeft de wetenschap van onze volstrekte loyauteit. De objectieve reden van het verbod, het objectieve kenmerk dat tot de rangschik king der N. U. onder de verboden vereeni gingen heeft geleid, ligt in haar princi pieel anti-revolutionnair standpunt. Na de publicatie by leeerorder van de bovenaangehaalde beschikking van 10 Maart, waarbij aan militaire ambtenaren het lidmaatschap werd verboden van ver eenigingen op fascistischen grondslag, heb ik, begeerig het objectieve kenmerk van zulk een grondslag te leeren kennen, geïnformeerd by het departement van defens'e, of ook de N. U. onder die be schikking viel. Het antwoord was uiterst geruststellend: daar kon geen kwestie van zijn! In verband met toen recente gebeur tenissen deed ik den minister, voor alle zekerheid, opmerkzaam maken op een, in de pers gepubliceerde verklaring, dat. de N. U. onvoorwaardeiyk stond oo „princi pieel anti-revolutionnair standpunt", en dus was „tegen elke revolutie, niet slechts van de onderdanen teeen de overheid, maar evenzeer van de overheid tegen de onderdanen". Naar aanleiding daarvan ontving ik een 11 April 1933 gedagteekende missieve, waarin de minister van defensie my me dedeelde, dat hij z'ch tot zijn leedwezen genoodzaakt zag de N. U, onder de in meergenoemde beschikking bedoelde ver eenigingen te rangschikken „omdat de Nationale Unie niet onder alle omstandig heden, zonder voorbehoud, achter het wettig gezag staat". „Mocht het bestuur van de N. U.", aldus de missieve, „bereid zijn bovengenoemde verklaring in te trekken en daarbij mede te deelen, dat de N. U. in alle omstandig heden zonder voorbehoud achter het wet tige gezag zal staan, dan zou de minister nog in overweging nemen, zyn standpunt te wijzigen. Natuurlijk, zy het tot haar leedwezen, was het der N. U. onmoeelyk aan 's mi nisters wenk gevolg te geven. Mede met het oog oo de regeerings-wis- seling, heb ik 's ministers schrijven voor- Ioopig onbeantwoord gelaten. Toen my echter bleek, dat zulks bevreemding wekte, heeft de Nat'onale Unie, in haar antwoord van 18 November 1933, het vermoeden ge- opnerd, dat* de bedoelde rangschikking had berust oo een „mislukking van het, ln staatsrechteiijken zin, anti-revolution- naire beginsel der N. U.". Krachtens dit beginsel heeft de N. U. zich bereid verklaard de door den mi nister gevorderde verklaring af te leggen, mits dit kon geschieden onder het door eiken Nederlander althans door eiken 'protestanten of katholieken) anti-revolu tionnair stilzwilgenö gemaakte voorbe houd: dat hü, onder alle omstandigheden slechts zal staan achter het wettig, op wettige wiize ootredend, gezag. HieroD deelde de min'ster 13 Januari J.l. mede, dat hy, na amnele overweging, in het te berde gebrachte geen aanleiding had gevonden zyn ingenomen standpunt te wijzigen. Door deze beslissing werd mijn besluit beDaald. De bespreking dezer aangelegen heid met den minister geschiedde in een ruimen en aangenamen geest. Ook de positie der reaeering is moeilpk. Toch zal zy een duidelük obiectief ken merk dienen te vinden, wil zil. met haar verboden, geen oniu'ste indrukken wek ken. Het betreft hier een zeer principieele kwestie. Eenerzijds: ik wensch, noch voor mil- zelf als mede-ooleider van staatsambte naren, noch voor onze leden, langer st'l- zwiieend te berusten in den nniiusten schiin van revo'utionnaire gezindheid, die het overheidsverbod op de N. U. heeft ge worpen. Anderzüds: de N, U„ die altoos princi pieel het gezag van beginselen verkoos boven de macht van het getal, kan niet, uit opportunisme, zonder haar verleden ontrouw te ziin, de gevergde belofte afleg gen van wat de minister-president, in zijn jongste rede. schem maar ra"k als ka davergehoorzaamheid hekelde. Zü kan niet het eewichtie beginsel van het recht van weerstand tegen een revolu'iopnaire over heid verloochenen op een tildstiD, dat de juiste oraktitk van dit beginsel van be- slissenden Invloed kan worden op het lot van den staat. Onder die omstandigheden verkies ik de nolit.ieke kampplaats te miiden tot de kruitdamp zoover is ongetrokken, dat men, nok ten denartemente. weer het revolu- Hotmaire standpunt zal vermogen te on derscheiden. VERZWEGEN MILLIOENEN. Te Groningen is reeds voor ruim Vit millloen aan verzwegen vermogen opge geven. VAN 15 MEI TOT 7 OCTOBER. De Staatscourant van gisteravond bevat een Koninklijk besluit, waarby wordt be paald, dat in 1934 de vervroeging met één uur van den wettelijken tijd. bedoeld in artikel 1 der wet van 23 Juli 1908, zal aan vangen den vijftienden Mei en zal eindigen den zevenden October. wijziging der woningwet. Nieuw voorstel der regeering. Bü de Tweede Kamer is een tweede nota van wyziglng van het wetsontwerp tot wüziging van de Woningwet verschenen. Aan de toelichting hiervan wordt ont leend, dat, hoewel het centraal toezicht in artikel 8 is vervallen, de regeering over tuigd blyft van de groote wenschelijkheid, dat met name in dezen tijd het centraal gezag in de gelegenheid zy, al te groote woningwet te keeren. De regeering heeft daarom gezocht naar een anderen weg, die de bedoelde gelegenheid biedt, zy meent, den besten weg gevonden te hebben in een nieuw artikel 52a. dat ontworpen is in analogie met art. 35 van de armenwet en artikel 22 van de vleeschkeuringswet. Dat artikel bevat de volgende regeling. Van de bedoelde raadsbesluiten zenden B. en W. afschrift met een exemplaar van de daar- by behoorende stukken aan den inspec teur. Deze kan bezwaren by Gedeputeerde Staten inbrengen binnen dertig dagen na de ontvangst van dat afschrift. Ged. Sta ten zenden van hun beslissing een af schrift aan den inspecteur, indien deze bezwaren heeft ingebracht. De inspecteur kan by de Kroon in beroep komen. In verband met hetgeen in artikel 8a in de nota van wüziging wordt voorgesteld, moet in artikel 8 worden opgenomen schrapping uit het 2de lid van artikel 52 van de bepaling, die betrekking heeft op de vernietiging van het besluit van Ged. Staten, omdat een regeling voor de ver nietiging van een beroep, als onder art. 8a wordt voorgesteld, onnoodig is. regeling van den invoer van boter. Wetsontwerp bij de Tweede Kamer ingediend. Ingediend is een wetsontwerp tot rege ling van den invoer van boter. Het strekt ter bekrachtiging van het K.B. van 29 Dec. 1933, waarby de invoer van boter wederom aan een tydeiyke beperking werd onder worpen en wel voor den duur van een jaar. Ten aanzien van de onderhavige contingenteering merkt de minister op, dat, evenals bü de contingenteering van den invoer van oftgësmolten dierlijk vet, overwogen wordt, of niet op andere wyze het thans met contingenteering beoogde doel kan worden bereikt. Zoolang echter een andere vorm nog niet vast staat, acht de minister het gewenscht, den onderha- vigen maatregel te handhaven, ten einde de mogelykheid van abnormalen invoer by voorbaat afgesneden te zien. loonregeling voor spoor- personeel. Personeelraad besluit eerst do organisaties over een herziening te hooren. In de gisteren te Utrecht gehouden vergadering van den Personeelsraad der Ned. Spoorwegen is het voorbereidend onderzoek naar een mogelijke herziening der loonregeling besproken. Men weet dat de directie had medegedeeld, dat zU los van den brief van den minister van Waterstaat, welke daaroD doelt, in over leg met den Personeelraad de noodige gegevens wenscht te verzamelen, welke voor een herziening der loonregeling niet gemist kunnen worden. Dit voorberei dende werk zou, naar de directie meende, het best door een kleine commissie kun nen geschieden, bestaande uit twee ver tegenwoordigers van den Personeelraad, een vertegenwoordiger van de B.A.N.S. en drie vertegenwoordigers van de directie. De commissie zou slechts tot taak heb ben gegevens te verzamelen, doch zy zou zich niet over de loonen zelf hebben uit te spreken. Van welingelichte ziide vernemen wy thans, dat de Personeelraad heeft beslo ten eerst de verschillende organisaties van het spoorwegnersoneei over deze aangelegenheid te hooren. Deze zaak zal daarom verder in handen der organisa ties worden gesteld. Bij deze berust der halve thans de beslissing of er al dan niet aan de door de directie bedoelde commissie van onderzoek zal worden deelgenomen. Verwacht kan worden, dat de organi saties van het spoorwegpersoneel ver- moedeiyk hiertoe wel zullen besluiten en medewerking zullen verleenen aan het voorbereidende onderzoek, waartoe de directie heeft geadviseerd. Van de zyde der spoorwegen wees men er ons in verband hiermede op, dat de verhouding van verschillende functies en rangen bij de Ned, Spoorwegen ln diverse plaatsen een nader onderzoek van het R.D.V., dat reeds in 1931 herzien moest worden, wel noodlg zal maken. Er ls, zoo zeide men ons, sindsdien veel gewüzlgd bij de inwendige organisatie van de spoorwegen. Daar is vooreerst de kwestie der electriiicatie en die van de Diesel- tractie. Voorts is om. de functie van wa* genmeester ongetwijfeld belangrijker ge worden door de Invoering van de Kunze- Knorr-rem. Verschillende functies bü de spoorwegen zyn ten gevolge van gewil- zigde omstandigheden verzwaard. Er dient niet alleen een onderzoek naar de kwestie van levensonderhoud te worden ingesteld, doch ook naar de onderlinge verhoudingen van functies en werkzaam heden, zoowel van het administratieve als van het technische personeel der spoorwegen. (Tel.). PREDIKBEURTEN. voor donderdag 8 maart. alphen aan den rijn. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur (Biddag gewas), ds. Groen van Rot terdam. Gebouw Jonathan: Nam. half acht, ds. Schoneveld. benthuizen. Geref. Gem.: Nam, 7 uur, ds. Barth van Borscle. boskoop. Ned. Herv. Kerk: Nam. halfachl (Bid stond gewas), ds. Jacobs. katwijk aan zee. Geref. Gem .(Reraisestr.)Nam. half- acht. ds. van Dyke van Nieuw-Beyerland. OUDE-WETERING. Geref. Kerk: Nam Biduur gewas), ds. van den Bos. zevenhoven. Geref. Kerk: Nam. 7 uur (Bidstond ge was), ds. W. Bouma van Noordwük-aan- Zee. Chr. Geref. Kerk: (Polder): Nam. 8 3/4 uur, (Bidstond gewas), ds. D. Driessen van Amsterdam. ned. herv. kerk. Bedankt: voor Winsum-Baard J. C. Fischer te Slootdorp. geref. kerken. Drietal: te Lunteren W. C. v. d. Brink, cand. te Lunteren, M. J. van Düken, cand. te Groningen en dr. W. H. van Zuylen. cand. te Kampen. Tweetal: te Dokkum (vac. wyien P. J. Klaarhamer) J. B. v. d. Sijs te Steenwiik en W. Tom te Sappemeer. waalsche gemeente. Beroepen: te Delft Enéc Mahieu te Petit-Esaines (België). RECLAME- 7139 fj VERWAARLOOSDE 1, VERKOUDHEDEN Past op voor ernstige gevolgen. - Siroop Famel zuivert Uw luchtwegen, doet hoest bedaren en maakt hot slijm los. J 'i' i Vraatf hztatehurf van Uur doktere! TM ORIGINEELE FLACON THANS OOK IN KLEINE FLACONS a fl 115 JAPAN PROTESTEERT. Tegen „unfaire behandeling" van Japansche goederen. Uit Tokio wordt gemeld: Gistermorgen zün na ontvangst van de mededelingen der Japansche handelskamer te Batavia, dat de autoriteiten van Nederlandsch Oost Indië van plan zün de Invoerquota uit te breiden tot alle artikelen van Japanschen oor sprong de vertegenwoordigers büeengeko- men der handelsconcerns, welke in relatie staan met Nederlandsch Oost Indlé. Er is een motie aangenomen, waarin by de auto riteiten in Neder'andsch Oost Indië wordt geprotesteerd tegen hun ..unfaire behande ling" van Japansche goederen en waarin er by het ministerie van Buitenlandsche Zaken en dat van Handel op wordt aan gedrongen direct afdoende maatregelen te nemen ter bescherming van de Japansche handelsbelangen. HULDIGING DR. A. F. PHILIPS. Naar wij uit Eindhoven vernemen, zal op 17 Maart a.s„ ter gelegenheid van den 60sten verjaardag van dr. A, F. Phl'lps, ais- mede ter herdenking van het feit, dat dr. Philips gedurende 40 jaar zijn krachten aan den opbouw van het Philipsbedryf heeft gegeven, een feestelijke huldiging van den jubilaris door het personeel plaats vinden Tevens zal dan het 40-jarig be staan van de Philips fabrieken herdacht worden. Op het programma komt o.m. voor een huldebetoon op het Sportterrein door het geheele ruim 13000 personen tellende Eind- hovensche personeel, by welke ge'egenheid aan dr. A. F. Philips namens het personeel een huldeblyk zal worden aangeboden. Des namiddags zal in het Philips Ont spanningsgebouw een receptie worden ge houden. o VERSPREIDE BERICHTEN. De directie van de Nederlandsche Bank maakt bekend, dat zy een nieuw model bankbiljet van f25 en een nieuw model bankbiljet van f. 10 in omloop zal bren gen. By Kon. besluit is: wegens opheffing van zün betrekking in verband met de op heffing van de gemeente Borkel en Schaft, met ingang van 1 Mei eervol ontslag ver leend aan J A. Baken als burgemeester der gemeente Borkel en Schaft', wegens opheffing vaR zyn betrekking, Ln verband met de opheffing van de gemeente Dommelen is met inzang van 1 Mei eervol ontslag verleend aan C M P'oegmakers als burgemeester der gemeente Dommelen; met ingang van 1 Mei benoemd tot bur gemeester der gemeente Valkenswaard E. A. J. Kuüper. Heden wordt, naar het „Vad." meldt, jhr. mr Rudolph Otto van Holthe tot Echten, oud-vice-president van het G«- rechtshof te Den Haag, S0 jaar. 1 de minister kan geen aanleiding vinden om het initiatief te nemen tot een disciplinair optreden. Op de vragen van den heer van CitterS ln verband met een oproep van een zich noemend Comité van Professojen en Stu denten heeft minister Marchant thans ge antwoord. Hü maakt in zqn antwoord melding van het nadere schrüven, dat van eenige pro fessoren is ontvangen en dat ook wy reed* publiceerden. Van de onderteekenaren van het eerste rondschrijven zoo vervolgt dan de mi nister is alleen prof. van Holk rijks ambtenaar: hy is te Leiden hoogleeraar in de encyclopaedie der godgeleerdheid, de wysbegeerte van den godsdienst en de zedenkunde De hoogleeraren van den Bergh van Eysinga en van Mourik Broekman docee- ren te Utrecht vanwege het Haagsch Ge nootschap tot verdediging van den Christelijken godsdienst onderscheideniyk de voorgeschiedenis van het Christendom en wüsbegeerte en ethiek. De ondergeteekende kan zich voorstel len. dat deze hoogleeraren, uit den aard der zaak in de eerste plaats denkende aan hun eigen leervakken, zich niet ten volle hebben gerealiseerd, welke consequenties kunnen zün verbonden aan de verklaring, dat men zün wetenschappeiyke bekwaam heden nimmer op eenigerlei wyze bewust in dienst zal willen stellen van oorlog of oorlogsvoorbereiding'. De ondergeteekende erkent ook, dat, als men den verderen Inhoud der verklaring gesubordineerd acht aan de woorden „nimmer op eenigerlei wyze bewust in dienst te willen stellen", en daarby den nadruk legt op het woord „willen", door deze verklaring niet is uitgesloten, dat men eventueel onvoorwaardelUk en ten volle zün plicht zal doen, indien het daartoe bevoegd gezag een opdracht geeft tot de werkzaamheden, welke, vrywllllg onderno men, door de verklaring zouden zyn bui tengesloten. Hierby moet niet alleen aan het vervullen van den militiepllcht worden gedacht, maar ook aan ambteiyk ver strekte opdrachten. Waar het nader schrüven, de beteekenis der verklaring in dezen zin onderstreept, bestaat er voor den ondergeteekende geen aanleiding om van misbruik der ambte- lqke positie of sabotage van het gezag te spreken. Veeleer zou hij willen zeggen, dat de onderteekenaars van de oproeping zich hebben laten verleiden tot een daad van idealisme, waarvan zü by doordenken hadden moeten beseffen, dat zy geen reëele beteekenis kan hebben, en een in druk kon maken op derden, dien zü ntet hebben gewenscht. Door een duideiyker omschryvlng van de gewenschte handha ving der gehoorzaamheid van het gezag zou de beperkte reëele beteekenis van de verklaring meer in het oog zün gevallen. Uit het bovenstaande volgt, dat de on dergeteekende geen aanleiding kan vinden om het initiatief te nemen tot een disci plinair optreden tegen den eenigen onder teekenaar van den oproep, die Ryksambte- naar ls. Deze heeft intusschen zich schrif telijk te züner verantwoording tot den president van curatoren der Leldsche uni versiteit gericht. Aan curatoren is ln eer sten aanleg overgelaten te beslissen, in hoeverre i. c art. 107 der Hoogeronder- wüswet van toepassing is. Ds. H. f. A. SCHLEMPER. Aan ds. H. F. A. Schlemper, Ned. Herv, predikant te Besoyen (Br.) is op zün ver zoek door het Prov. kerkbestuur van Noord-Brabant en Limburg eervol emeri taat verleend. Ds. Schlemper, die ln 1922 candidaat werd in Zeeland, dient sedert 7 Oct. 1923 de gemeente van Besoyen, zijn eerste en eenige gemeente. Ds. Schlemper is praetor van den ring 's-Grevelduin-Capelle en lid van het classicaal bestuur van Heusden. PARALLELKLASSEN AAN MIDDELBARE SCHOLEN. Disepensatiebevoegdbeid voor den minister gevraagd. De heer Tilanus heeft aan den minister van onderwys, kunsten en wetenschappen de volgende vraag gesteld: Is de minister bereid, gezien de vele bezwaren die bestaan tegen het Konlnkiyk besluit van den 8sten Februari 1934, Staatsblad No. 47. betreffende de vorming van parallelkiassen aan hoogere burger scholen en gymnasia, te bevorderen, dat artikel 5 van genoemd Koninklijk besluit in dien zin wordt gewyzigd, dat dit arti kel den minister een algemeene dispen satiebevoegdheid geeft, opdat zoowel bij het openbaar als bij het byzonder middel baar en voorbereidend hooger onderwys onredelyke en willekeurige behandeling wordt uitgesloten? M, De beëedlging als makelaar ge schiedt door de arr.-rechtbank van de woonplaats van dengeen, die wenscht te worden beéedigd. Deze moet zich daartoe tot ,de rechtbank wenden met een ver zoekschrift. waarin het vak wordt ver meld, waarin hy als makelaar werkzaam wenscht te zyn. De rechtbank beslist over de toelating tot de beeedlging, na het O. M te hebben gehoerd en het advies te hebben gevraagd van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. Abonné V. te L. Tot het geven van vergoeding is u niet verplicht. Abonné. Aanvragen om octrooi moeten gericht worden tot den Octrooi- raad, Wtteeapleia te 's-Gravenhage.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9