Handweef-Demonstraties EKENDMAKING KINADRUPPELS Katwijk a. Zee. GRATIS LEEREN WEVEN W. KURRELS ;H DAGBLAD - Tweede Blad Woensdag 7 Maart 1934 UIT DE RIJNSTREEK. GENEESKUNDIGE BRIEVEN. SCHEFFER's Kleeding-Magazijn VRAAGT WERK Beschaafd Heer DONDERDAG 8, VRIJDAG 9 EN ZATERDAG 10 MAART TALEN H.H. KAPPERS7 V jat spr. was voorgegaan ln ge- -jj by een kort woord van op- f7e-f vereeniglng te steunen voor -n'en tot de Jongeren om zich Sten zoowel voor hun geestelijk melijk welzijn. Het eerst werd je muzikale klucht „Elne ,e concertprobe" van F. von mals wij van de Fiksleden ge nt, werd ook ditmaal deze aardige F uitstekend uitgevoerd. Daarna L Burg. een groote propaganda- Ijle roet daverend applaus beloond oen volgde een declamatie door j v. d. Kraan, waarna werd wd het blijspel in 3 bedrijven „Hij, iHottentot. Zeer zelden zagen wij Ijtteurs zulk keurig en vlot spel. De listers) werden met een welver- Lpplaus beloond. gar voor het gebodene keerden liswaarts. RIJNSBURG. ongeoorloofd schoolverzuim. Lmmissie tot Wering van School- i meldt in haar rapport, dat in i oproepingskaarten betreffende reldschoolbezoek zijn ontvangen; 59 In gaven aan den oproep gehoor, feis 3 gevallen adviseerde de Com ité verzuimen geoorloofd te ver- SASSENHEIM. Ltgadering Warmonderdam- en Alkemaderpolder. Intel „Het Bruine Paard" had de sche ingelandenvergadering plaats, lening door den heer E. J. Speel den ingelanden aanwezig, die 1 uitbrengen 28 stemmen, terwijl ln ronden worden uitgebracht 48 stem- j notulen der vorige vergadering [ongewijzigd vastgesteld. De reka- ier 1933 werd na eenige bespreking teld aan inkomsten op f. 1812.33 en javen op f. 1062.28, derhalve met Ég saldo van f. 750.05. De omslag j over 1933 f. 10.— per H.A. De be- over 1934 werd vastgesteld aan ten en uitgaven op f. 2043.88, met fet „onvoorzien", groot f. 445.83. De [voor 1934 werd begrot op f. 13. u De Commissie voor onderzoek tekening 1933 en verdere beschei- tcht bij monde van den heer L. van i verslag uit, waaruit bleek dat al lee beste orde was bevonden. Voor Sen der rekening 1934 werden bij [stie benoemd de heeren J. Philippo, .gaal en W. Warnaar. In de vaca- I H. Beerhorst, werd tot polder- fr met bijna alg. st. benoemd de van Leeuwen, die staande de ver- j de benoeming aannam, indvraag volgde sluiting, i.s. Maandag wordt een begin ge lmet het te werk stellen van werk- I voor de uit te keeren steun. Daar »r allen werk is, zal een rouleer- n worden toegepast. EUR—LEIDSCHENDAM. arbeider O., wonende aan den weg, welke op weg was naar zijn i des nachts te ca. 4 uur tegen- ïotel ,De Zwaan" in den Vliet ge- I Op zijn hulpgeroep kwamen toe- li de caféhouder Dbenevens het krsoneel, wien het gelukte hem we- het droge te brengen, waarna O. 1 naar zijn huis is gekeerd. WARMOND. De Klinkenbergerpolder. I» vergadering van stemgerechtigde ™en werd de rekening over 1933 hield aan inkomsten op f. 1879 71 in uitgaven op f. 1104,83, alzoo slui- Iwt een batig saldo van f. 774,88. (omslag bedroeg f. 8 per hectare. to 1929 gestichte gemaal heeft tot uitmuntend voldaan. Het stroom- ik bleef zelfs in 1932 beneden de PS. Het verbruik bedroeg over 1933 901 K.W.. Mede, dank zij het ge- Iwlangeloos advies en zoo noodig, «ehe hulp van ir. P. J. Rosenwald larlem, loopt alles prachtig. [rekening van het fonds tot instand- van den molen, beliep aan to wn en uitgaven, resp. f. 52,92 en P»: batig saldo f. 50,17. oegrooting voor 1934 werd vastge- aan inkomsten en uitgaven op '10. Tot dekking daarvan kan met een omslag van f. 8,00 per hectare worden volstaan. Als laatste punt van de agenda kwam in behandeling een voorstel van het be stuur tot verkoop van den molen. De bekende windmolen, staande ten N O. van de spoorbaan, is nog in vrij goede conditie, doch daar geen van de contribuanten er prijs op schijnt te stel len hem in stand te houden en geen bij dragen meer binnenkomen, wil men het gemaal liever nu van de hand doen, dan dat binnen afzienbaren tijd een ruïne de plaats zou aanwijzen, waar eens de molen stond. Besloten werd te trachten voor den molen een kooper te vinden. Nog werd besloten een schrijven te richten aan het gemeentebestuur te Oegst- geest met verzoek te willen bevorderen dat de aan die gemeente toebehoorende Lage Oude Dam, to begaanbaren toestand wordt gebracht, hetgeen de laatste jaren zeer veel te wenschen overlaat. Vergadering Rafaisenbank. In hotel „De Zon" had de algemeene vergadering plaats van de Coop. Spaar en Voorschotbank voor Land- en Tuin bouw alhier, die onder leiding stond van den heer J. G. v. d. Voet. Allereerst werd door den kassier verslag uitgebracht over het afgeloopen boekjaar. Hieruit bleek dat het aantal leden op 31 December 1933 bedroeg 117. In het dag boek werden gedurende het jaar 1933 ge boekt 2581 posten tot een totaal bedrag van f. 762.269,34, terwijl de uitgaven had den bedragen f. 753.400,87. zoodat een kassaldo te boeken viel van f. 8868,47. Wat betreft de spaarbank, uitgegeven waren 966 boekjes waarvan op 31 Decem ber jl. nog ln omloop waren 461 boekjes. Het totaal bedrag gestort op 31 December 1932 bedroeg f. 268.236.62, terwijl in 1933 ls bijgestort een bedrag van f. 125.185,38, aldus in totaal f. 393.422, terwijl ta 1933 werd terugbetaald een bedrag van f. 136.143.93. Op 31 December waren uit staande 44 voorschotten met persoonlijke of zakelijke zekerheid. Het totaal bedrag op 31 December 1932 bedroeg f. 81.984, terwijl ta 1933 aan nieuwe voorschotten werd verstrekt een bedrag van f. 10.000, aldus ta totaal f. 91.984. In 1933 werd terugontvangen een bedrag van f. 18494. In 1933 is aan rente door de bank ont vangen f. 3051.24. De winst over 1933 be droeg f. 1839,50, terwijl de totale reserve thans bedraagt f. 19042. In 1933 bedroeg de rente 3°/o voor spaargeld en depot rekening-courant en 4 3/4'Vo voor alle voorschotten. Depot voor één jaar vast 3 W/«. De desbetreffende commissie bracht verslag uit betreffende de rekening en balans over 1933 welke beiden werden goedgekeurd. Als leden der commissie belast met het nazien der rekening over 1934 werden aangewezen de heeren K. van Leeuwen, J. H. Haverkort en L. J. Sikking. Het aftredende lid voor het bestuur, de heer H. H. M. L. Machen werd als zoo danig herkozen hetgeen eveneens het geval was met het aftredende lid van den Raad van Toezicht, den heer G. A, Uit der. Boogaard. Nadat nog eenige zaken van huishoudelijken aard waren afgehandeld werd de zeer geanimeerde bijeenkomst onder dankzegging door den voorzitter voor de opkomst, gesloten. De gehouden aanbesteding tot bouw van een bergplaats voor brandstoffen en een opslagplaats ten behoeve van den heer M. de Nie had tot uitslag: M. Kool f. 1949; C. Oosterom f. 2115: P. Schrier f. 2459; Gebr. Beugelsdijk f. 2425. Het werk werd gegund aan den heer M. Kool SThier. Ten behoeve van de R.K. kerk St. Mathias alhier vond op het terrein van den heer P. S. van Rijn de verkoop plaats van 28 kerkschapen. De opbrengst was f. 441. Een woord van dank komt toe aan hen, die geheel belangeloos voor dit doel de schapen hebben geweid. WASSENAAR. Bij v. d. B. aan den Oostdorperweg werd een groote en dure etalageruit inge worpen. Bij onderzoek bleek, dat de schul digen waren kinderen van 3 en 4 jaar, zoontjes van B. Doordat R. op den hoek van den Kat- wijkschen weg de bocht tc kort nam, reed zijn auto tusschen de boomen door over het fietspad in het bollenland van den heer V. Het kostte moeite den wagen weer op den beganen weg te krijgen. o ZEVENHOVEN. A.s. Vrijdag zal er ten huize van dr. A. Lucardie v.m. van 89 uur gelegenheid zijn tot kostelooze inenting. BODEGRAVEN. Botsing tusschen twee auto's Gisteravond heeft op den Rijksstraatweg nabij de Krom onder Nieuwerbrug tus schen Woerden en deze gemeente een ernstige aanrijding plaats gehad. Bij het passeeren van een andere auto kwam een vrachtwagen to botsing met een uit de andere richting komende personenauto. De personenauto werd letterlijk in stukken ge scheurd. De bestuurder, zekere V. uit Woerden, werd zwaar gewond aan lichaam en handen, terwijl het slachtoffer tevens een hersenschudding heeft bekomen. Hij werd naar het ziekenhuis te Woerden over gebracht. waar V. ter verpleging is opge nomen. Ook de vrachtauto werd zwaar be schadigd. Een onderzoek wordt ingesteld. LEIDERDORP. Loop der bevolking. Gevestigd: M. F. van de Wetering, Jaag pad 64 W. Jonkers, Achthovenerweg 23 Wed. D. W. Griffioen-Wijnstok, R.kade 1 E. Beughold, Hoofdstraat 97 G. Borreman, Kerklaan 6 Th. Nagtegaal, Hoofdstraat 13 P. Gröenhart en gezin, v. d. Doesstraat 49 J. H. Mulder en gezin v. d. Doesstraat 29 A. Neuteboomv. d. Lelie, Hoofdstraat 172 G. Klomp, v. d. Doesstraat 30 N. de Niet, v. d. Valk Boumanweg 46 K. Wassenaar en ge zin, v. d. Doesstraat 53 N. L. van Dalsen v. d. Valk Boumanweg 38. Vertrokken: M. Neunstiel n. Leiden, Me relstraat 42 A. v. Duyvenbode en gezin, naar Leiden, Oosthavenstraat la S. van Kampen, n. Leiden, Waardgracht 41 S. Zwanenburg, n. Leiden, Langebrug 32 J. v. d. Pol, n. Alphen aan den Rijn, Rozen straat 13 D. M. de Bruyn en gezin, naar Voorschoten, Landw. 3 C. de Blij en ge zin. n. 's-Gravenhage, Obrechtstraat 345 J. C. de Steur, idem, idem A. Gerritsen en gezin, n. Leiden, HaarLstraat 87. o ZWAMMERDAM. Loop der Bevolking. Gevestigd: uit Bodegraven, Wessel van Beek en gezin, Vlietkade 120; uit Leiden, Jacoba Johanna Marie, wed. Johannes Frederik Le Blansch en gezin, Buitendorp straat 153; uit Leiden, Jan Dljs en gezin. Dwarsstraat 155 c; uit Leiden, Alida Maria Niekerk, wed. Johannes Bernardus Koster, Dwarsstraat 155 c; uit Bodegraven. Aal- bert Boele en gezin, Vlietkade 121; uit Heemstede, Dorothea Aleida Maria Anto- nia Dijkzeul en Joanna Maria Theresia Leonarda Dijkzeul, Overtocht 46; uit 's Gravenhage, Johanna Elisabeth Beijer, Overtocht 46. Vertrokken: naar Schipluiden, School straat 18, Anna de Goede, van Overtocht 46; naar Zoeterwoude, Weipoort B 57, Ja coba Maria Voordouw, van Utrechtsche straatweg 29; naar Ouder-Amstel, Hoo- gendijk 6, Willem van Sevenhoven, van Oudeweg 20naar 's Gravenhage. Obrecht straat 502, Hans Willem Daniël Woortman van Dorpstraat 15 naar 's Gravenhage, Smidsstraat 114, Wijnand Jan van de Voort en gezin, van Dwarsstraat 155 d: naar Warmond,"'ttfiife St. Lidwina, Clara Elisabeth Bernardina van Geene, van Overtocht 46 naar Heemstede. Kerklaan 97 B, Rose Constance Marie Höfte, van Overtocht 46; naar Aalsmeer, Zijdstraat, Anna Josephina Catharina Brink, van Overtocht 46: naar Naaldwijk, Honselers- dijk. Noordduta 127, Nicolaas Zwaneveld, Schoolstraat 96; naar 's Gravenhage, Brus- selsche laan 24, Helena van Zwieten, van Utrechtsche straatweg 38. De prijs der consumptiemelk is al hier met 2 cent per liter verlaagd en van 10 op 8 cent per Liter gebracht. ZOETERWOUDE. Griep-epidemie. In verband met de heerschende griep, tengevolge waarvan 2/3 van het aantal schoolgaande kinderen de school niet meer bezoekt, zijn de lessen aan de open bare school alhier tijdelijk stopgezet. R.K. Kiesvereeniging. Gisteravond werd in het café van den heer L. Dolle, Weipoort, alhier, de alge meene jaarvergadering gehouden van de R.K. Kiesvereeniging „Ons Roomsche Vaandel", onder voorzitterschap van den heer J. Sahouten. Uitgebracht werden diverse verslagen, k.o. jaarverslag over 1933, financieel verslag enz. Tevens werd behandeld een concept reglement tot reorganisatie der R.K. Kiesvereeniging, inhoudende o.m. voorstellen tot het moge lijk maken van het oprichten van Pa rochiale Kiesvereenigingen. ZWEMMEN IN KOUD WATER. Door een lezer worden Inlichtingen ge vraagd omtrent het volgende: „Eenige van mijn vrienden en ik zelf zwemmen nog geregeld ln zee zonder hiervan ook eenige nadeelen te onder vinden. Nu is er een kennis van ons die beweert te hebben gelezen en ook hooien vertellen, dat alhoewel niet nu, dan toch zeker later de nadeelige gevolgen zich zullen doen gelden, o.a. veel sneller Intredende bloed- vatenverkalktog enz." Als inleiding tot de beantwoording van deze vraag zou ik eerst wat willen zeggen over gymnastiek en daarbij herinneren aan den strijd, welke omstreeks 1890 ge voerd werd tusschen twee richtingen, waar van de eene de Duitsche kon heeten en bestond uit volgelingen van Vatcr Jahn en de andere meer den athletischen, spor tleven kant uitging. De eerste beoogde al gemeene oefeningen voor ieder mensch uitvoerbaar en bevorderlijk voor zijn li chamelijke ontwikkeling en gezondheid. Zij was gericht op systematische oefening van alle spiergroepen en bestreed het op de spits drijven van oefeningen, hetzij van een bepaalde spiergroep hetzij aan een be paald werktuig. De in dien tijd sterk op den voorgrond dringende sport kon zich met de schoolsche oefeningen niet ver eenigen. vond die vervelend en hield meer van wedstrijden, juichte top-prestaties toe en kende prijzen toe aan hen, die per soonlijk uitblonken. Zoo kregen aldra ath- letische verrichtingen te voorkeur. De oude gymnasten wilden ook wel wedstrij den maar dan liefst van vereenlgingen in hun geheel, van vrije en orde-oefenin gen bijv. of voor persoonlijke prestaties alleen dan, wanneer oefeningen aan ve lerlei werktuigen eenzijdigheid uitsloot en meer algemeene ontwikkeling aantoonde. Die strijd heeft ten slotte tot een soort compromis geleid, waarbij van de oude school niet veel is overgebleven dan nog enkele nummers. Maai' de drang naar wed strijden was te krachtig en behield ten slotte de overhand. Het meest populair is tegenwoordig wel het voetbalspel. Bij een wedstrijd zijn het twee elftallen, die wat uitvoeren en dikwijls meer dan elf dui zendtallen, die zich bepalen tot toekijken en juichen als een mooi schot gelost wordt of fluiten als er iets niet naar hun zin voorvalt. Dus heel wat anders dan de ouderwetsche gymnastiek, welke de ont wikkeling van ledereen zich ten doel stelde Bij de Olympische spelen zijn evenzeer alleen de uitersten van waarde. Daar wordt naar onderdeden van seconden getuurd bij hardloopen, zwemmen enz. en naar milimeters bij polsstok- en vèrsprtagen. Ook hier is van de algemeene ontwikke ling van iedereen persoonlijk weinig meer te bespeuren. Het zwemmen is een van de mooiste lichaamsbewegingen welke wij kennen. Er is wel geen andere oefening te bedenken, waarbij zoo vele, ja bijna alle spiergroepen een beurt krijgen. De zwembeweging kan daarom als een ideale gymnastiek be schouwd worden. Naast die spiergym- nastiek staan evenwel nog vele andere voordeelen. De door het koude water op de huid uitgeoefende prikkel werkt in meer dan eene richting gunstig. Zoowel de ademhaling als de hartwerking worden in den goeden zin beinvloed. En de huidwer- king niet minder. De huidfunctie is een veelzijdige. De huid is in de eerste plaats het beschuttend omhulsel van het geheele lichaam. Een zeer gewichtige rol speelt zij daarnaast door de regeling van de li chaamstemperatuur. Dit gebeurt door middel van talrijke kleine spiertjes, die bij samentrekking het bloed uit de huid wegdrukken en bij ontspanning een groote hoeveelheid bloed in de huid toegang ver- leenen. In het eerste geval kan het li chaam niet veel warmte verliezen, in het laatste geval worden groote hoeveelheden warmte afgegeven. Komt de huid met koude in aanraking, dan is dit een prik kel, waardoor de spiertjes zich samentrek ken. Doen zij dit vlug, dan kan de koude niet diep onder de huid doordringen en blijft men voor kouvatten gespaard. Veel hangt derhalve af van de prompte wer king dier spiertjes. Evenals voor groote spieren is voor de kleine oefening gymna stiek noodig. Het zwemmen nu is wei de best denkbare gymnastiek. De spiertjes worden er krachtig door en zij leeren om direct op eiken prikkel te reageeren. Ieder kan begrijpen, dat zoodoende het lichaam prachtig gehard wordt. Toch zijn er grenzen, welke men beter doet, met te overschrijden. Dat het koude water niet steeds onschuldig is, leert de ervaring. Hoe dikwijls komt het niet voor, dat iemand in den winter, althans buiten het zwemseizoen, in het water valt of er In gaat. bijv. om een drenkeling te redden, en tengevolge daarvan een longontsteking krijgt. WH zien dat ook bij personen, die ln den zomer geregeld zwemmen. De ver klaring ls deze, dat de goede invloed der oefening alweer is afgestompt of ook, dat de oefening niet sterk genoeg ls geweest of niet lang genoeg volgehouden. Er zijn altijd personen, zooals de schrijver van bo- venstaanden brief, die de oefening zoo in tensief voortzetten, dat zij ook bij vriezend weer dagelijks in het water gaan, zoodat dikwerf eerst een bijt voor hen gehakt moet worden en daar absoluut geen hin der van ondervinden Maar dat kan lang niet iedereen. Dit valt buiten 't gebied der algemeene gymnastiek en behoort bij sport thuis. Het is een top-praestatie, waartoe sommigen zich kunnen opwerken, maar welke nimmer door ledereen kan worden nagedaan, evenmin als ieder aan een zesdaagschen wielerwedstrijd zou kunnen meedoen. Er zijn zelfs personen, die beter doen, in het geheel niet te zwemmen. De ge voeligheid voor koud water is zeer ver schillend Het ls een zeer gewoon ver schijnsel, dat men bij het eerste bad be nauwd wordt, naar adem snakt en eerst na eenigen tijd zich weer normaal gaat gevoelen. De prikkel is dan te sterk, en dat niet alleen op de ademhalingsorganen, maar ook op het hart en de bloedvaten. Sommige personen krijgen na een bad zoogenaamde „doode vingers". Alle kleur is verdwenen omdat de bloedvaten zoo sterk samengetrokken zijn, dat al het bloed er uit ls weggedrukt. Het kan dan gerui- men tijd duren voordat de normale kleur terugkeert. Bij dergelijke menschen moet voorzichtigheid betracht worden. Deze overgevoeligheid ls als een soort allergie te beschouwen, evenals hooikoorts etc. Het is niet onmogelijk dat op deze wijze som mige gevallen van verdrinking tot stand komen, waarvan men vroeger geen ver klaring kon geven. De schrijver van den brief en zijn vrienden behoeven zich van dit alles niet veel aan te trekken. Zij zijn waarschijnlijk voldoende getraind en be stand tegen een (maar dan toch altijd kort) verblijf in het koude zeewater. Iets anders is het echter of zij op den duur er ook last van zullen krijgen. Deze vraag is moeilijk te beantwoorden omdat afdoende statistieken hieromtrent ont breken. En al bestonden die, dan zou het nog niet zeker zijn. dat een bepaald per soon zich volgens die statistiek zou ge dragen. Om bij het gestelde geval te blij ven: menigeen zou absoluut niet bestand blijken tegen een zeebad in December. Onze vrienden kunnen dat wel en zijn dus al uitzonderingen. Over bloedvaatverkal- king zijn boeken vol geschreven. Zeker weten wij alleen, dat dit proces zich veel- vuldiger voordoet naarmate de mensch ouder wordt. Mij is echter niet bekend, dat koud zeewater dezen invloed zou hebben. Eer zou ik dan nog denken aan rheuma- tiek, een ziekte, die inderdaad veel voor komt bij menschen, die in koude en voch tigheid moeten werken, zooals visschers, schippers, grondwerkers en dergelijke. Maar ook hier kunnen geen bewijzende statistieken worden aangevoerd. Boven dien is liet geheel iets anders of men een korten tijd in zee vertoeft en daarna zich flink afdroogt met als gevolg de nuttige reactie, waarbij het geheele lichaam zoo rood als een kreeft wordt, of dat de huid langen tijd achtereen aan vocht is bloot gesteld, zonder dat genoemde reactie zich voordéet. Ik zou dus dit advies willen geven: Aan niemand raad ik aan, des winters in zee te gaan zwemmen. De mensch is nu een maal geen bruinvisch. Maar als men zich geoefend heeft, het te doen en na het ge- ruimen tijd gedaan te hebben, er geen hinderlijke gevolgen van heeft gezien, maar wel opgemerkt, dat de nuttige huid reactie (rood en spoedig warm worden van de huid na het afdrogen) altijd prompt optreedt, dan behoeft men het niet na te laten uit vrees van later optredende ake ligheden. Daaromtrent weten wij nog te weinig, al kunnen wij de mogelijkheid niet geheel uitsluiten. Maar op die wijze kan men haast niets meer doen. H. A. S. Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid. betaalt vanaf beden tot 1 April bij overlegging van bewijs buiten de stad 3484a DE REISKOSTEN TERUG BIJ AANKOOP VAN COSTUUÜI OF JAS 'LEEN VISCHMARKT 18 - GEEN FILIALEN F merk dat hierneven staat pfborgt Neerlands' FabrikaUt Dr. H. NANNING's Het aangewezen middel bij: BLOEDARMOEDE BLEEKZUCHT MALARIA - GEBREK AAN EETLUST, enz. '«te op den naam „'Dr. H. tACanning' buiten 'oode doos en op de flacon. Prijs f 1.30. Wegens teleurstelling ge- vraagt voor direct een NET MEISJE, dat beslist zindelijk kan werken, voor dag en nacht. Loon 1.30.- p. maand Vrije wasch. 7170 Mevrouw PFEIFFER, Suezkade 140, Den Haag. Gediplomeerd Conpense onverschillig welke branche. Br. onder letter M. Boekhandel P. Schipperus, Vliet 52 Rijnsbnrg. zag zich gaarne belast met vertrouwensopdracht, hetzij Informatie, incasso of ver tegenwoordiging. Hoog sala ris geen vereischte. Prima ref. Discr. verz. Brieven Bur v. d. Blad onder No. 3567a. Te koop gevraagd tegen billijken prijs eeü 713 VRIJ HUISJE MET ERF ook nlouwbouw. Br fr onde let! A-, Adv.Bur A. BOLK. Noordplein 48, Botterdam. worden in onze zaak gehouden, van 1012, van 25 en van 7 8 u. ER WOEDT GEDEMONSTREERD Genvoudig weven op handweeftoestel, dubbelweven en nieuwe weeltechnieken. Tapijtknoopen met Smyrnawol op het weel toestel. 7172 Haarl.straat 228-230 ER IS VOOR U GEEN ENKELE VERPLICH TING AAN VERBON DEN OM IETS TE KOOPEN Wij stellen Cw besoek op zeer hoogen prijs. Fr., D., Eng., Spaansch d. gedipl. buitenlanders. READY SCHOOL, Breestr. 58a 7145 Voor schoolgaand© jongedame PENSION GEZOCHT in bescb. gezin, van Maandag tot Zaterdagmorgen, omgeving Rapenburg. Br. met prijsopg. No. 3551, WENSING'S Adv.- Bureau Haarlem. 7134 Vervaardiger v. Kunsttanden en Gebitten. 3500a NOORDEINDE no. 51a Gevraagd een nette Bediende uitstekend kunnende soheren en haarsnijden, v.g.g.v., in tern, bij H. M. STOUTEN, Oostdorpcrweg 6, Wassenaar. 3393a VOOR ALLEN die zich zwak en lusteloos gevoelen; die gedurig ver moeid zijn, zoodat hun alles te véél is; die na uitput tende ziekten niet weer op kracht kunnen komen; die te veel vergden van hun krachten, of die door andere oorzaken het weerstandsvermogen hebben verloren, ls SANGUINOSE een versterkingsmiddel van den eersten rang, dat alle dergelijke middelen vér achter zich laat; dat snel en afdoende ingrijpt in de oorzaak van bovengenoemde kwalen; en door duizenden in en buiten ons vaderland met dankbaarheid wordt geroemd. SANGUINOSE kost per fl. f.2.—. per 6 fl. f.11.—, 12 fl. f.21.—. Omzetbelasting inbegrepen. Verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten. VAN DAM Co., De Riemerstraat 2c/4. Den Haag. NEDERLANDSCH FABRIKAAT. 7140 H 82

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 7