LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 7 Maart CA O» VISSCHERIJBERICHTEN. SCHEEPSVERBINDINGEN. llllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllNII Steunt met Uw gaven het Leidsch Crisis-Comité iiiiiiiiiiliHlllllilliilillliiiiiiiiliiiliiiiiiiiit TELEGRAMMEN bied. Toch zijn er aanwijzingen, die niet bemoedigend zijn. De werkloosheid neemt niet af, de prijzen stijgen, de inkomens worden minder, de belastingen hooger. Onder dergelijke omstandigheden heeft het weinig beteekenls of men rechts en links hoort vertellen, dat er overproductie is. De voor het levensonderhoud nuttige en zelfs noodige artikelen zijn blijkbaar opgestapeld in de pakhuizen en magazij nen en worden zelfs vernietigd, maar blijven buiten het bereik dergenen, die ze noodig hebben. WIJ komen dan practlsch tot denzelfden toestand als tijdens de mobilisatie, toen de pakhuizen en maga zijnen leeg waren: de bevolking krijgt niet, wat uit een hygiënisch oogpunt noo dig zou zijn. Reeds in de vergadering van de hygië nische sectie van de algemeene vergade ring van de Maatschappij ter bevordering der Geneeskunst, die in 1932 gehouden is, heeft men gewezen op het gevaar, dat de economische crisis voor de gezondheids toestand van ons volk met zich brengt. De cijfers uit de mobilisatie spreken dui delijk en zijn als een waarschuwend teeken De sterfte aan longtuberculose, die in 1901 nog bijna 14 per 10.000 inwoners bedroeg, was in 1914 gedaald tot ruim 10 per 10.000. Daarna begint een stijging, die haar hoog te punt bereikt in 1918 met een sterfte van bijna 16. Eerst toen de economische toe standen weer beter werden, daalde de longtuberculosesterfte weer. om thans lager te zijn dan in eenig jaar te voren, n.l. 5.7 per 10.000. Door deze daling der sterfte mogen wij ons niet in slaap laten sussen. De totale sterfte ls ongeveer 100 per 10000 en van 10 sterfgevallen komt dus toch altijd nog bijna 1 op rekening van de tuberculose. De tegenwoordige crisis en de herinnering aan de mobilisatie jaren moeten ons doen omzien naar nieuwe middelen om te zorgen, dat niet opnieuw een stijging der tuberculosesterfte optreedt. (Wordt vervolgd.) RECLAME- 7148 De Nederlondsche zuivere palm-en 15cts. olijfolie zeep van IJMUXDEN, 7 Maart 1934. VISCHPRIJZEN. Tarbot per KG. f. 0,820,70; Griet per kist van 50 KG. f. 3215; Tongen per K.G. f. 1,000,64; Groote schol per kist van 50 K.G. f. 149; Middelschol idem f 15—12; Zetschol idem f 25—19; Kleine schol idem f. 226; Bot idem f. 4,10—3.60; Schar idem f. 7,50—3.80; Tongschar idem f. 27,50—20,00; Roggen per 20 stuks f. 15 10; Vleeten per stuk f. 2,330,76; Pieter man en Poontjes per kist van 50 K.G. f. 134,50; Groote Schelvisch idem f. 36 23; Middel Schelvisch idem f. 31—19; Kleinmiddel schelvisch idem f. 2617; Kleine schelvisch idem f. 17.50—6,50; Kabeljauw per kist van 125 K.G. f 3012; Gullen per kist van 50 K.G. f. 114,90; Lengen per stuk f. 1,800,20: Heilbot per K.G. f. 1,300,70; Wijting per kist van 50 K.G, f. 7,10—0,90; Koolvisch per stuk f. 0.80—0,15; Makreel per kist van 50 KG. f. 13,50. Levende beugvisch: Kabeljauw f. 31 per stuk; Gullen f. 0.50—0,16 per stuk. Doode beugvisch: Kabeljauw f. 20—12 per 125 K.G.; Groote gul f. 9.50 p. 50 K.G.: Kleine gul f. 118 per 50 K.G,: Wijting f. 7,50—3,90 per 50 K.G Vleet f. 2,90—1,60 per stuk; Rog f. 178 per hoop. Aangekomen 15 stoomtrawlers; ON 81 met f. 2750; RO 16 met f. 1940: IJM 41 met f 1460; IJM 77 met f. 1360; IJM 167 met f. 1950; IJM 50 met f. 1350; LJM 133 met f. 1380: IJM 76 met f. 1520; IJM 69 met f. 1270; IJM 8 met f. 3560; IJM 39 met f. 3030: IJM 183 met f. 1380: IJM 159 met f. 1380: IJM 26 met f. 6950; IJM 123 met f. 1900 en 12 loggers KW 38 met f. 730; KW 130 met f. 420: KW 110 met f. 430; KW 58 met f. 720: KW 41 met f. 820; SCH 341 met f. 300; SCH 266 met f. 630: SCH 103 met f. 630; SCH 89 met f. 620; SCH 180 met f. 620; SCH 69 met f. 700: KW 17 met f. 230; 1 beuger VL 114 met f. 910; 1 kotter E 369 met f 540. De navolgende schepen zijn morgen in radiotelegrafische verbinding met het kuststation Scheveningen Radio. Alpherat; Baloeran; Chr. Huygens; Crijnssen; Dempo; Joh. de Witt; Kota Nopan; Kota Tjandi: Leerdam: Orania; Oranje Nassau; Poelau Roebiah: Rand- fontein; Rotterdam (H.AL.i; Sibajak; Slamat; Statendam; Stuyvesant; Zee- landia. Behalve bovengenoemde passagiers schepen zijn de meeste Nederlandsche vrachtschepen eveneens via Schevenin gen Radio te bereiken. Bij verzending van een radiotelegram via Scheveningen Radio bedragen de to tale kosten 44 cents per woord. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Ontwapening. Eden heeft in de Ontwapeningscom missie van het Britsche kabinet nu ook verslag uitgebracht over zijn rondreis! Het wachten blijft op het Fransche ant woord. dat eind dezer of begin volgende week kan worden tegemoet gezien. Eden heeft ook Norman Davis inge licht 'voor deze voor particuliere aangele genheden naar Stockholm vertrok. Zeer de aandacht trekt de rede van den Belgischen premier in den Senaat. België schaart zich geheel achter Italië en Enge land! Voor Frankrijk is dat een. geduchte tegenslag. Of daarom Barthou volgende week een bezoek aan Brussel zal brengen? BELGIE. De Broqueville over Duitschland's her bewapening. De Belgische minister-president de Bro queville heeft in den Senaat een belang rijke rede gehouden over Duitschlands herbewapening. Volgens spreker zijn er slechts twee mid delen om Duitschland te dwingen, de mili taire clausules van het verdrag van Ver sailles te eerbiedigen. Met eerste is het juridisch middel, vol gens het fameuze artikel 213, maar het is zeker, dat minstens twee mogendheden, Engeland en Italië, zullen weigeren de noo dige maatregelen en onderzoekingen te gelasten. Duitschland zal dan zijnerzijds weigeren, een enquête toe te staan en er blijft dan slechte het tweede middel over: een pre ventieve oorlog. Dit middel is echter erger dan de kwaal en het zou van waanzinnigheid getuigen of van een misdadige mentaliteit, indien men dergelijke plannen koesterde. Zoo lang er hoop is op een regeling, is het niet geoorloofd, een onmiddellijke en zekere ramp te provoceeren, teneinde een andere, die nog in de toekomst ligt, te ver mijden. Dat is mijn meening en die van de Fransche regeering. De Broqueville weigert zijn land te wer pen in een onmiddellijk oorlogsavontuur. De toestand, waar tegenover de wereld zich thans geplaatst ziet, is het gevolg van de illusies, waaraan de mannen, die het verdrag van Versailles maakten, zich over gaven. toen zij, de lessen der geschiedenis noch de realiteit indachtig, meenden, dat het mogelijk was, ten eeuwigen dage een groot volk in een toestand van ontwape ning te houden. De mogendheden hebben aan Duitsch land rechtsgelijkheid toegekend. Alle be roep op de wapens is dus uitgesloten en er blijft derhalve niets anders over, dan middels onderhandelingen een vriend schappelijke conventie tot stand te bren gen, welke de bewapening beperkt voor ieder land, óók voor Duitschland. De Belgische regeering neemt aan die onderhandelingen deel, doelbewust en energiek. Ons streven is veiligheid, ook voor de toekomst. Het is voor den vrede geweest, dat wij aan het land de offers hebben gevraagd, die zijn krachten bijna te boven gingen. Er zal in Europa geen ware rust heerschen, zoolang de veiligheid van België wordt be dreigd. Onze plicht is dus duidelijk en voor niets zullen wij dien plicht verzaken. De regeering belooft te zullen streven naar een conventie, welke met een mini mum van offers een maximum van waar borgen aan België schenkt. En bij dat streven kan zij niet alleen op Frankrijk rekenen, doch ook op Engeland en Italië. De Broqueville besloot met de verklaring dat alles moet gedaan worden en dat al les zal gedaan worden, om voor goed een terugkeer tot de barbaarschheid te voor komen. Uit den aard der zaak wordt deze rede ln Fransch gezinde kringen scherp ver oordeeld. Men verwijt de Broqueville, dat hij in zijn rede een standpunt heeft inge nomen. dat zich van de Fransche politiek, vooral van die der huidige Fransche regee ring, scherp onderscheidt, zelfs in tegen spraak daarmede is. De rechts-conservatieve „Nation Beige" spreekt van een coup de théatre in den Senaat en zegt. dat de minister-president zich een politiek van „volledige overgave" heeft eigen gemaakt. Zijn verklaringen zijn geëigend, alle goede burgers met ver bazing en smart te vervullen. Hij haalt een streep door het geheele deel 5 van het vredesverdrag van Versailles. Hoe kan men. aldus vraagt het blad, ,jia zoovele ervaringen in het verleden, nog gelooven. dat Duitschland een over eenkomst, waarbij zijn bewapening be perkt wordt, zal nakomen? De Broqueville heeft zich bij een soort „neo-Briandisme" aangesloten, dat in Frankrijk volkomen heeft opgehouden te bestaan." FRANKRIJK. Rondom het Stavisky-scbandaal. De parlementaire enquêtecommissie in de Stavisky-affaire heeft gisteren een aan tal documenten bestudeerd, in het bizon der de foto's van chêques en souches. Het schijnt dat men geconstateerd heeft, dat in verscheidene gevallen de namen, welke op de cheques waren geschreven, zijn uit- gewischt en door andere namen zijn ver vangen. Daarom worden de nieuwe namen met zeker voorbehoud genoemd. Afgevaardigde Louis Proust, wiens naam in dit verband is genoemd, heeft direct een dementi gepubliceerd, waarin hij ver klaard dat er sprake is van een verval- sching. De vroegere particuliere secretaris van Stavisky, Romagnino, is ook voor de com missie geleid. Hij weigerde echter op de hem gestelde vragen te antwoorden en verklaarde, dat hij slechts den rechter van Instructie in aanwezigheid van een advocaat te woord zou staan. Bij het verhooren van een employé der administratie van een Stavisky-onder- neming, kwam ook ter sprake, dat een chèque-souche den naam van den huidi- gen minister van landbouw, Queuille draagt. De getuige verklaarde, dat hij dezen cheque persoonlijk heeft geïnd, maar dat hij zich niet kan herinneren, op wiens naam hij was uitgeschreven. Tenslotte is Mme. Stavisky gehoord, voornamelijk over de politieke persoon lijkheden, waarmede Stavisky omgang had. Zij verklaarde, dat haar man haar verteld had in een afzonderlijk vertrek van het café de Paris te hebben gedéjeuneerd met ex-minister Julien Durand. Persoon lijk heeft zij niemand van de politie of het ministerie van financiën gekend. Ambassadeur de Fontenay kwam nooit in de woning van Stavisky. Ook aan Chiappe zou Stavisky een bezoek hebben gebracht en vriendelijk zijn ontvangen. Wat de dood van Stavisky betreft ver klaarde zij, dat zij hem in staat achtte tot het plegen van een zelfmoord, waar zij dan ook niet aan twijfelde, toen zij naar Chamoix ging. Sindsdien heeft zij zooveel gehoord, dat zij het nu niet meer weet. Den vroegeren afgevaardigde, Boyer, is door den Parijschen rechter van instructie in verband met de Stavisky-affaire een verhoor afgenomen. Hij wordt beschuldigd van heling. Boyer heeft van Stavisky chêques ont vangen tot een bedrag van 800.000 francs. De parlementaire immuniteit van ex- minister Serre is opgeheven! Het is thans definitief vastgesteld, dat het stoffelijk overschot van Prince zal worden opgegraven en opnieuw onder zocht. Met dit onderzoek zijn zeven docto ren belast. Onder de meer dan 500 brieven, die door den openbaren aanklager en rechter van instructie in de Stavisky-affaire zijn ont vangen, bevinden zich een aantal onder- teekende en anonieme brieven van ama- teur-detectiven, die de resultaten van hun persoonlijke nasporingen mededeelen. Verder worden talrijke brieven ontvan gen van helderzienden, die aanbieden te gen een „matige vergoeding" opzienbaren de onthullingen te doen. De commissie van onderzoek van het parket van Bayonne is voornemens, be slag te leggen op zeven koffers van de actrice Rita Georg. De Kamer heeft een ontwerp-wet aan genomen, waarin het vraagstuk der een- heidprijzenwinkels geregeld wordt. De wet bepaalt, dat binnen een termijn van drie maanden alle magazijnen van eenheidsprijzen zullen moeten zijn omge zet in gewone winkels. Het verluidt dat deze wet in den Senaat op tegenstand zal stuiten. De Kamer heeft voorts een wetsontwerp afgehandeld, waar bij de rgeering machtiging krijgt de in Maart 1932 ingevoerde verhooging van de Omzetbelasting bij den invoer van 2op 4 of 6 pet. weer in te trekken. Deze maat regel houdt verband met een aan Enge land gedane toezegging. De Fransche Ministerraad heeft gisteren besloten het Parlement deze week naar huis te zenden tot begin Mei, in welk tijdsverloop de commissie tot onderzoek van het schandaal Stavisky een voorloopig rapport kan hebben opgesteld. Van Maandag af wordt het geheele ver dere onderzoek te Parijs gevoerd. In de havenstad Coueron bij St. Nazaire zijn de sociaüsten bij tusschentijdsche ver kiezingen voor den gemeenteraad door de neo-socialisten verdrongen. Velen, grootendeels Poolsche, Russische, Italiaansche en Tsjechische metaalarbei ders, zijn niet tevreden met deze politieke verandering. In optocht begaven de ontevredenen zich naar een hotel waar de nieuwgeko- zen gemeenteraadsleden aanwezig waren. De vensterruiten van het hotel werden in gegooid, met het gevolg dat een groot aantal personen wonden opliep. Het bleef nog langen tijd rumoerig in het plaatsje. OOSTENRIJK. Het eenheidsvakverbond. In de officieele „Wiener Zeitung" wordt de tekst gepubliceerd van de regeerings- verordening, inzake de stichting van het eenheidsvakverbond. Ter voorbereiding van den opbouw van het land volgens beroepsstanden, wordt als belangenvertegenwoordiging van arbeiders en employé's het „Oostenrijksche vakver bond van arbeiders en beambten" opge richt. Het vakverbond, dat de arbeidsrechte lijke, economische en sociale belangen der arbeiders en beambten te behartigen heeft, moet volgens de verordening zijn taak in christelijken, vaderlandschen en socialen geest vervullen, met uitsluiting van elke partij-politieke activiteit. Het vakverbond wordt tot publiekrechte lijk lichaam verklaard. Zijn taak is het o.a. collectieve contracten te sluiten en beroeps- en sociale instellingen te schep pen voor de leden. Toetreding tot het vak verbond is vrij. Het lidmaatschap kan ge weigerd worden aan arbeiders, die zijn veroordeeld wegens actie tegen den staat. Het vakverbond wordt verdeeld in vijf beroepsgroepen. De rechten en plichten der vroegere vakvereenigingen vervallen bij het in werking treden der verordening. De voorzitter en het bestuur worden be noemd door den bondsminister van sociale zaken. Het geheele vermogen der ontbonden sociaal-democratische vakbeweging gaat in eigendom van het nieuwe vakverbond over. De verordening treedt op 1 Juli 1934 in werking. Daarmede wordt dan ipso facto het vakverbond contracteerende partij in de bestaande collectieve contracten. SPANJE. Nieuwe woelingen. Het nieuwe kabinet-Lerroux heeft zich gisteren aan de Cortes voorgesteld. Een regeeringsverklaring werd niet voor gelezen, daar Lerroux van opvatting is, dat het tegenwoordige kabinet een voortzet ting van het eerste kabinet-Lerroux is. In den loop van den dag is een kabinets zitting gehouden, waarin de ministers zich voornamelijk bezig hielden met de bestu- deertng van den binnenlandschen toestand en het verzekeren van de openbare rust en orde. Er werden energieke maatregelen ge troffen, om allen ongeregeldheden den kop in te drukken. De socialistische en syndicalistische bouwvakarbeiders van Madrid hebben de passieve staking uitgeroepen, hoewel de werkgevers voor negentig procent aan hun eischen waren tegemoet gekomen. De arbeiders hielden de werkplaatsen bezet. De politie beperkte zich ertoe, incidenten te voorkomen, zonder tegen deze weder rechtelijke bezetting op te treden. 10.000 arbeiders zijn te Madrid hierbij betrokken. Graaf Romanones, de leider der monar chisten heeft in een interview met „Uni ted Press" nog eens de vorming van een zuiver rechtsch kabinet in overeenstem ming met de verkiezingen van November noodzakelijk genoemd. „Ais ik spreek van gevaar'", aldus Roma nones, „dan bedoel ik den burgeroorlog. Er wordt gedreigd zoowel aan den linker- als aan de rechterzijde, maar ik vrees, dat de beweging, welke streeft naar de dictatuur van het proletariaat, misschien het meest te vreezen is. Wij bevinden ons thans op het doode punt, doch deze situatie kan niet blijven bestaan. Het schijnt zeker, dat, indien de rechterzijde aan de regeering komt, er zulk een algemeene terugslag van de linkerzijde op volgt, dat niemand in staat ls den mogelijken omvang te voor spellen. Maar de regeering moet naar rechts gaan en bereid zijn te vechten. Als Lerroux besluit naar rechts te draaien zal hij ook moeten besluiten, zich op een gewapend conflict voor te bereiden. Het republikeinsche regime in Spanje acht Romanones verzwakt door de her haalde kabinetswijzigingen. ZWITSERLAND. Zondag weer een referendum. Zondag 11 Maart wordt ln geheel Zwit serland een belangrijke volksstemming gehouden over de bondswet tot bescher ming van de openbare orde. De communisten en de sociaal-demo craten hebben n.l .het vereischte aantal handteekeningen van 30.000 stemgerech tigde burgers bijeengekregen, waardoor een volksstemming over deze wet moet worden uitgeschreven. In het parlement werd de wet wel krachtig aanbevolen door alle partijen, doch bestreden door de communisten en socialisten De nieuwe wet wordt aangediend als dienend ter bescherming van de demo cratie alsmede van de grondwettelijke, staatsburgerlijke en individueele rechten tegen elke dictatuur, zoowel van links als van rechts. De politieke strijd in Zwitserland dient niet uitgevochten te worden met geweld, en revolutie maar met geestelijke wa pens, langs den legalen weg van den wil der volksmeerderheid. De nieuwe wet stelt strafbaar elke op wekking tot overtredingen tegen den staat of de openbare orde; verder elke opwekking tot ongehoorzaamheid tegen militaire bevelen en minachting voor het leger. Met straf wordt gedreigd tegen hen, die vergaderingen en optochten geweld dadig verstoren, en tegen hen, die een voorraad wapenen of munitie aanleggen, onderhouden of verdeelen. De wet bevat verder bepalingen om het land te beschermen tegen vreemde spionnen. Wie zonder toestemming op Zwitsersch gebied voor een vreemden staat werkzaam is of in het belang van buitenlandsche regeeringen of autori teiten in Zwitserland een politieke be richtendienst uitoefent, wordt met ge vangenisstraf bedreigd. Bovendien zullen vreemdelingen die zich hieraan schuldig maken, uit het land worden gezet. VEREENIGDE STATEN. De Vlootbouw Mevr. Roosevelt naar Porto Rico Het rassenvraagstuk. De Senaat aanvaardde het wetsontwerp dat voorziet ln uitbreiding van de vloot, waarvoor 770 millioen dollar ter beschik king wordt gesteld, en zond het ontwerp vervolgens naar het Huis van Afgevaar digden terug ter goedkeuring van eenige aangebrachte amendementen. Deze amen dementen betreffen in het bijzonder een beperking tot tien procent van de winst der aannemers bij de uitvoering van de contracten, voorts dat van regeeringswege de bouw zal uitgevoerd worden van een kwart van het aantal vliegtuigen, waarin het plan voorziet en dat meer dan duizend stuks bedraagt. Het vlootbouwprogramma omvat den bouw van zer kruisers, een vliegtuig-moe derschip, dertig onderzeeërs en 65 torpedo- bootjagers, binnen de vijf jaar. Hierdoor wordt zooals gemeld de vloot gebracht tot het maximum dat bij de verdragen is vastgesteld. Mevrouw Roosevelt is, in gezelschap van professor Tugwell en eenige deskundigen, per vliegtuig naar Porto Rico vertrokken. Zij willen zich persoonlijk op de hoogte stellen van de in dezen staat heerschende armoede, teneinde op doelmatige wijze later hu'p te kunnen verleenen. Mevrouw Roosevelt heeft verklaard, dat zij zeer veel belang stelt in Porto Rico, sedert ..Ted Roosevelt", toen gouverneur van dezen staat, een fonds heeft opgericht tot het verschaffen van voedsel en kleeding aan arme kinderen. Zij zal niet voor 17 Maart te Washington terugkeeren. Het rassenvraagstuk ls plotseling actueel geworden tengevolge van het feit, dat voor de negers, die werkzaamheden te verrich ten hebben in het parlementsgebouw, in het aan dit gebouw verbonden restaurant een tafel is gereserveerd. Volgens opdracht van senator Copeland, voorzitter van de commissie, die met het toezicht op het restaurant belast is. Toen 'n aantal negers van deze faciliteit gebruikt maakte, toon den verscheidene blanken bezoekers hun afkeuring daarover door het restaurant op staanden voet te veriaten. Eenige senatoren protesteerden krachtig bij den voorzitter van de commissie maar senator Copeland bleef op zijn stuk staan. „Negers", zoo zeide hij, „moeten eten ge lijk de blanken en zoo lang ik voorzitter ben van de commissie, zal de tafel voor de negers in het restaurant gereserveerd blijven". MOEILIJKHEDEN IN DE VER STATENf. WASHINGTON, 7 Maart (Reute, Amerikaansche industrie verzet de voorschriften van de N.R.A. tot dering van den arbeids-tijd en ver van de loonen, aangezien hierdoor zen van de goederen verhoogd worden en dus geen invloed wordt vonden van de vermeerderde bxr voor de hoogere loonen; de koopers reeds hierover. Ondertusschen bestaan aam dat Roosevelt voornemens is de uren te verminderen en de loonen te verhoogen. behalve voor die waar de moeilijkheden bewezen worden. NEW-YORK, 7 Maart (Reuter), dan 30.000 arbeiders van de auL industrie, in het bizonder te De Cleveland zullen in staking gaan, hun 20 loonsverhooging en een arbeidsweek wordt toegestaan, at erkenning van de rechten hunner eenigingen. De Nationale Raad van A: Washington tracht een staking te komen. In de steenkoolmijnen te Alabama ben 7000 mijnwerkers het werk r legd. De petroleum-arbeiders van minole te Oklahoma hebben ln v met een loonsgeschil een 48-urige afgekondigd. WOELIG SPANJE. MADRID, 7 Mei (Reuter) Een werkloozen heeft te Vigo onder aan van een matroos der oorlogsmar scheidene winkels geplunderd. Toen de politie ingreep, werd rij steenen bekogeld, zoodat van de wapens gebruik moest worden Een aantal werkloozen werd gewö Ook te Santander hebben wer' onlusten plaats gehad. Bij een bo* de politie werden eenige hunner g MADRID, 7 Maart. (Reuter) - stuurders van de socialistische va niging hebben in den afgeloopen een verklaring gepubliceerd, waarin medegedeeld dat de vakverec' niet voornemens zijn den strijd op t( of een compromis te sluiten. Alle arbeidersbonden, vereenigd vakvereenigingen, zullen ln met de stakende bouwarbeiders, bewerkers en drukkersgezellen in gaan, als de proteststaking van beiders niet voor Vrijdagavond tot ging der eischen heeft geleidT Deze drie groepen arbeiders 200.000 man. Deze verklaring der eenigingen beteekent het openen t strijd met de regeering. Als de werkgevers de eischen willigen is een algemeene staking organiseerde arbeiders Maandag i verwachten. DE FRANSCHE SCHANDAIE PARIJS, 7 Maart. (Reuter). - „Journal" en de „Petit Journal" mj hedenochtend op, dat verband s bestaan tussóhen het geval-Sta de praktijken van de gebroeders De „Journal" deelt mede, dat broeders Barmat drie dagen gel- Nederland zijn uitgewezen, in met de ontwikkeling van de Sta affaire. De uitgewezenen zouden België of Tsjecho-Slowakije hebben. Het blad herinnert, dat de jong gebroeders, Heinrich, tweemaal v getracht heeft, tezamen met Stav' zaak op te richten: eens een P Barmat-bank en daarna voor het ren van eleotriciteltswerken in D Het plan kon niet worden ultg omdat de noodige concessies niet 1 verstrekt. In verband met de uitwijzing uit land, welke hier wordt gemeld, ve het Nederlandsch Telegraaf Agen van bevoegde zijde, dat dit onjuist Julius Barmat woont nog Amsterdam met toestemming v: autoriteiten, terwijl zijn broeder He eenige maanden geleden vrijwuu Nederland is vertrokken. KEIZERLIJKE VERLOVING. SAIGOHN, 7 Maart. (Reuter). - cieel wordt medegedeeld, dat de van Annam zich heeft verloofd met frouw Yuenhuhao, een Cochin-Chi" Het huwelijk zal 20 Maart a.s. voltrokken. DE RASZUIVERHEID DER BISMA AANGEVOCHTEN. MÜNCHEN, 7 Maart (V.D.) Aang' een groot aantal Duitsche adellik'L lies Joodsch bloed ls geslopen, is s een nieuwe adelsvereeniging op ten- waarbij men zich slechts kan aa na nauwkeurig onderzoek van boom der familie der candidaat-iw zer dagen is toelating tot de veree geweigerd aan vorst Otto von legatieraad te Londen, en z«n S broeder Gottfried Graaf TOgJJ Schönhausen, nation.—soclalistiseu daglid. Het onderzoek van bun s zou hebben uitgewezen, dat een der der familie Bismarck stam''"? Engelsche familie Whitehead, wws t sir James Whitehead regent van stuur der Joodsche Gemeente f is geweest. LIJK OP SPOORBAAN GEV*"1 SAINT QUENTIN, 7 Maart. de spoorbaan is het lijk Sev°n.,„ heer Cornu, een graanhandelaar was op weg naar Brussel en rfancs bij zich hebben gehad, oe dit bedrag heette te bevatten is gevonden. Men gelooft aan een misdaan., mogelijkheid van een ongeval u f kelen. Het lijk droeg geen spur' weld.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 2