I nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. Jaargang WOENSDAG 7 MAART 1934 No. 22688 STADSNIEUWS. NAAR HET HAAGSCHE PLANETARIUM. Praeventieve Geneeskunde en Tuberculose. Het voornaamste Nieuws van heden. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DÉR ADVERTENT1EN g I Ots. per regel voor odvertentiën uit Lelden en plaatsen gar agentsctiappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle adere advertentiën 36 Cts. per regel. Kleine Advertentiën 'tslultend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. een maximum aantal woorden van 30. asso volgens postrccht. Voor eventueele opsendlng van ■ven 10 Cts- porto te betalen, Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindspletn Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT; 88 Voor Lelden per I maanden f. 236; per week ..-.wv.. L0.1B Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.M Franco per post f. 2.15 portokosten. PROF. DR. G. G. KLOEKE. I tot hoogleeraar in de Nederland- sche taalkunde. is wij gisteren nog in een gedeelte oplage konden mededeelen, is dr. G. Kke uit Hamburg als opvolger van i prof. dr. J. H. Kern benoemd tot in de Nederlandsche taalkunde inze Universiteit. bus Gerhardus Kloeke werd 10 Juli i Schagen geboren. Hij studeerde te ■dam, Groningen en Leipzig in de :he letteren. Van 1911 tot 1914 als lector werkzaam aan de univer- Hamburg, waar hij zich reeds spe- op het nederduitsch dialect iek. In 1914 verwierf hij te Leipzig Ktorstitel met een proefschrift: „Der mus der Mundart von Finkenwar- i Hamburg". De wereldoorlog bracht Kke. als zoovele anderen, terug in land. waar hij de acten M.O. Duitsch jeiiaald en achtereenvolgens leeraar e Winschoten, Alkmaar en Leiden. Leidsche jaren verwisselde hij ge lde een cursus van plaats met prof. Trmgs, evenals hy specialist voor Iduitsehe dialecten en hoogleeraar te j voor Nederlandsch, met het gevolg p: de Leidsche gymnasiasten Duitsch i van den Bonn'schen professor voor hndsch, terwyl dr. Kloeke aan de dteit te Bonn het Nederlandsch do- Sedert 1925 was dr. Kloeke wederom mburg in functie als lector en pri- xent met een leidende positie in iermanische Seminar der universiteit. Khen werd hy een van de stuwende ten bij de organisatie van het Neder- dialectenonderzoek, waarby hy fcverking zocht met de onderzoekers juld-Nederlandsche dialecten, in studies en opwekkingen op dit verschenen van zyn hand in de |L<chriften. Theutonista. Neophilolo- leuvensche By dragen. Nieuwe Taal- SJdschr. v. Ned. taal- en letterk., enz. i met prof. L. Grootaers uit Leuven f, hij in 1926 een Noord- en Zuid- iindsche Dialectenbibliotheek uit te Als eerste deel, door de beide redac- bewérkt, verscheen in dat jaar: filing bij het Noord- en Zuid-Nederl. Ronderzoek CsGravenhage. .Nyhoff, i Reeds in het volgende jaar volgde 2f deel dezer reeks Kloeke's groote De Hollandsche expansie in de 16e f eeuw en haar weerspiegeling in de 'iaagsche Nederlandsche dialecten Nijhoff, 1927). Dit boek aange- I als proeve eener historisch-dialect- PPhische synthese" ontketende een i-teratuur van vakstudie in de tyd- (len waarin gedeelteiyk Kloeke's stel- 1 *e! aangevuld of bestreden werden, l"ie toch vooral aantoonde op een hoe F-agende wijze hy de oriëntatie van fjrerlandsche dialectstudie had bevor- IOf diphthongeeringen de ui-klank), Frleinwoarden (-tje) en de aanspreek- P lie. jij) zijn vooral de onderwer- pn deze discussie. Ook op een geheel terrein heeft dr. Kloeke eens het ^heropend, toen hij in Tijdschr. v. - en letter, dl. 38 opnieuw onder- het aandeel der dichters Willem "nout kan zijn geweest in de samen- R van het middelnederlandsc-he epos J oen vos Reynaerde" Wij herinneren J 0? aan dr. Kloeke's medewerking bij I Piemen van de sprekende film over FJOten en Spakenburg voor het Alg. I verbond. Mat 1 BEROEPEN. A- D. Meeter. Ned. Herv. pred. te •jongen, voorheen alhier, heeft een ,ont'vangen naar Watergraafsmeer plaats). |r»ien Soliste NOËLA COUSIN, fèirt»0P. het laatste concert van •-c"tie.0rife6t zal optoedes. Ds. D. KUILMAN. Zal a.s. Zondag weer optreden. Ds. D. Kuilman, herv. pred. alhier, die gedurende enkele maanden, door een hem overkomen ongeval, in den dienst des Woords niet kon voorgaan, is thans in zooverre hersteld, dat hy as. Zondag den ochtenddienst in de Pieterskerk 'hoopt te leiden. Voor deze gelegenheid Is de kan sel zoo ingericht, dat ds. Kuilman zittend zyn predikatie zal kunnen houden. HET ONTSTAAN VAN GRANIET. Een voordracht van Prof. Dr. P. Niggli uit Zürich. In het Geologisch Museum alhier heeft Prof. Dr. P. Niggli uit Zürich, voor de leden van de Leidsche Geologische vereeniging, de Mynbouwkundige vereeniging en het Geologisch Mynbouwkundig genootschap een voordracht gehouden over „Das Pro blem der Granitbildung". Na een historische inleiding somde Prof. Niggli de belangrijkste vragen op, die met betrekking tot het ontstaan van de graniet moeten worden beantwoord. Op één hier van, n.l.: welke rol de assimilatie speelt, ging spr. dieper in. Op één hiervan, nX: welke rol de assimilatie speelt, ging spr, dieper in. Volgens Holmes zyn de meeste jongere of duidelyk intrusieve granieten ontstaan door assimilatie of opsmelting. Kober denkt aan opsmelting van het on derste deel der sial-korst of assimilatie hiervan door het basaltische oermagma. Beide opvattingen worden door de chemi sche samenstelling der granieten weer sproken, terwyi bovendien blijkt, dat de groote hoeveelheid warmte, die voor op smelting noodig geweest zou zün, volgens onze geophysische bevindingen niet aan wezig was. Spr. toonde aan, dat de ge steenten van de Andes een duidelyke pe- trologische serie vormen van bazalt via pyroxeenandesiet, dioriet, granodioriet, (graniet) naar rhyoliet. Zulk een serie kan nooit door opsmelting van oude gesteenten zijn ontstaan, doch is alleen door differen tiatie te verklaren. Volgens Daly hebben de atlantische gesteenten hun ontstaan te danken aan assimilatie van carbonaatge- steenten. In alle gevallen echter, waarin zulk een assimilatie kon worden aange toond zyn zeer speciale (ijlotische en vesu- vische) gesteenten ontstaan, aldus spr. Neemt men dus geen assilimilatie, doch alleen differentiatie aan als oorzaak van het ontstaan der gesteenten, dan dringt zich vanzelf de vraag op: hoe verhouden zich de hoeveelheden der verschillende magma's onderling? Nu blykt dat, wan neer van bazalt de helft verandert ln tona- liet, de andere helft de samenstelling krügt van nefelienbazalt. Ontstaan uit één kwart van de bazaltmassa graniet, dan biyft er nefelienbasaniet over. Wanneer dus gra niet uit bazalt ontstaat, blijft een driemaal zoo groote hoeveelheid atlantisch gesteente achter, dat echter niet in staat is om, ge lijk de graniet, in het gebergte te dringen, doch in het voorland op verscheidene plaatsen aan den dag treedt. Vervolgens behandelde prof. Niggli het ontstaan der aplieten en lamprofieren. Van de graniet in een magmahaard koelt het bovenste gedeelte het eerst af. Het centrale gedeelte biyft langer vloeibaar, zoodat hier diffe rentiatie kan optreden door phasenschei- ding: de biotiet en hoornblende kristalli- seeren het eerst uit, zinken weg door hun grooter gewicht en lossen op grootere diepte gekomen weer op, tengevolge van de hoogere temperatuur. Zoo ontstaat in de diepte het moedermagma der lamprofieren en zware metaalertsen, terwijl het hooger liggende restmagma, dat gekenmerkt is door relatieve verryking aan lichte be- standdeelen en waterdamp, de aplieten en pegmatieten levert. De tevens in dit rest magma achtergebleven elementen, die door hun byzonderen bouw niet opgeno men zouden worden in de gevormde sili- kaatkristallen, worden als pneumatogene en hydrothermale ertsen geïnjecteerd. Spr. stelt zich voor dat alle magmatische ge steenten hun ontstaan te danken hebben aan differentiatie tengevolge van phasen- scheiding. dus' bazalt-gabbrodioriet (door wegzinken van perodotiet), dioriet (door wegzinken van anorthosiet en pyroxeniet), granodioriet en graniet-apliet (door weg zinken van hoornblende, biotiet en plagio- klaas). Men heeft wel gemeend, dat het ontstaan van aan kiezelzuur oververza digde gesteenten uit kiezelzuurarme ge steenten niet door differentiatie kon ver klaard worden, doch spr. toonde aan dat dit met behulp der hydrolyse van het magma is te verklaren. Door de inwerking van waterdamp en koolzuur ontstaan sili- katen, die OH-groepen bevatten (glimmers en hoornblenden) en komt kiezelzuur vrü. Graniet kan dus alleen ontstaan, waar deze lichtvluchtige bestanddeelen in vol doende hoeveelheid aanwezig zyn. dus onder vastelanden en orogene gebieden, In een orogeen gebied vindt men steeds na elkaar: omhoogstygen van basische ge steenten, dan (tydens de gebergtevorming) van granodioriet en graniet, en tenslotte van atlantische gesteenten en phonoliet in het voorland. In oceane gebieden gaat de differentiatie meestal niet verder dan tot andesiet. Na eenige slotbeschouwingen over de samenstelling van de aardkorst en de rol der granieten by de gebergtevor ming, besloot Prof. Niggli'met op te mer ken dat men de vorming der granieten door differentiatie waarschijnlijk het best kan opvatten als normaal begeleidingsver- schynsel by de verandering der orogenen in kratogenen (vastelanden). Aan de discussie, die op deze belangwek kende voordracht volgde, werd door velen deelgepomen. MtLITARIA. De dienstplichtigen der lichting 1930, van het 6e regiment veldartillerie, af komstig van de treinafdeeling der Ie artilleriebrigade, komen ln 3 geiyke groe pen by die treinafdeeling te 's-Gra- venhage voor herhalingsoefeningen onder de wapenen en wel de onderofficieren van 9 tot en met 28 Juli. van 23 Juli tot en met 11 Aug. of van 6 tot en met 25 Aug., de korporaals en soldaten van 16 tot en met 28 Juli. van 30 Juli tot en met 11 Aug. of van 13 tot en met 25 Aug. By de laatste groep worden geen roomsch-katholieken Ingedeeld. Reserve le-luitenant der militaire ad ministratie C. Westerbeek, van het Ie regiment huzaren, is overgeplaatst bij het 4e regiment infanterie alhier. DE LIJN LEIDEN^UTRECHT MET DE A.S. ZOMERDuÉNSTREGELING. Door de opheffing van de stations Ha- zerswoude, Koudekerk, Harmeien en de halte Waarder met de a.s. zomerdienst regeling der Ned. Spoorwegen, aanvan gende Dinsdag 15 Mei zal de dienst op de lijn LeidenUtrecht belangrijk versneld worden, daar alle z.g. boemeltreinen door de opheffing dezer stations zullen komen te vervallen. Sommige sneltreinen zullen te Zwam- merdam stoppen. Het oponthoud van sommige treinen te Woerden zal door snellere aansluiting be langrijk korter worden. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaats-examen wis- en natuurkunde letter A de heer P. A. Coenen (Den Haag)idem letter E de heer B. F. Saris (Rotterdam); idem letter F mej. M. E. Marczak (Den Haag); doctoraal examen wis- en natuurkunde hoofdvak sterrekunde de heer W. Ch. Martin (Den Haag)candidaats-examen geschiedenis mej. M. A. Verschuur (Nijmegen); docto raal examen rechten de heer J. W. R. Laceulle (Den Haag). „HET HOOGELAND". Filmavond in „Den Burcht". De Chr. Ver. tot stichting en in-stand- houding van arbeidskolonies „Het Hooge- land" heeft gisteravond in „Den Burcht" een propaganda-filmavond gegeven. Na een kort inleidend woord van den heer J. Datema werd de uit zeven deelen bestaande film „Barmhartigheid" ver toond. De film, die van groote propagan distische waarde is, geeft een uitnemenden indruk van het vele goede werk, dat door de Ver. ..Het Hoogeland" met haar vier arbeidskolonies wordt verricht. Als tweede nummer werd gedraaid de film „Tijd en Film", die een alleraardig- sten kijk gaf hoe een film tot stand komt. Vooral de opnamen met het langzaam- en terugwerkend apparaat verwekten groote hilariteit. Deze avond, welke druk bezocht was en waaraan nog een kindervoorstelling was voorafgegaan, zal ongetwijfeld het zijne er toe hebben bijgedragen, dat een groot aantal aanwezigen zich als lid van het „Drie-cents-fonds" heeft opgegeven. o AANBESTEDING. De commandant van het 6de regiment veldartillerie heeft hedenmorgen aanbe steed de levering van hooi, stroo en turf- strooisel voor de paarden van genoemd Regiment gedurende het tijdvak: 1 Mei '34 t.m. 31 Juli d.a.v. Er was als volgt ingeschreven: J. Oomen en Zn., Oosterhout. hooi 33.9 ct., stroo 21 ct.; van den Griend, Grients- veen, turïstrooisel 13.2 ct.; fa. A. Veld kamp, Erica, turf strooisel 14.6 ct.; Gebrs. Blonk. Leiden, hooi 33.9 ct., stroo 22 ct.; fa. Taselaar, Rotterdam, hooi 34.5 ct.; Huisman en Larkhuyzen, Raamsdonks- veer, hooi 32 9 ct., stroo 24 ct.; Verkoop bureau Turfstrooisel, Rotterdam, turf- strooisel 14.4 ct.; fa. Romijn, Voorscho ten, hooi 33.9 ct., stroo 20 cent. alles per 10 K.G. De levering werd behoudens goedkeu ring door den minister van defensie aan de laagste inschrijvers gegund. ONTSPANNINGSAVOND VOOR WERKLOOZEN. De sub-commissie voor ontwikkeling en ontspanning van het Crisis-comité organi seert de volgende week Dinsdag in de Stadsgehoorzaal een ontspannings-avond voor werkloozen met medewerking van het muziekgezelschap „Orpheus" en de humoristen Hellman en Laman. Het door „Orpheus" uit te voeren pro gramma luidt als volgt: 1. Marche militaire No. 1 F. Schubert 2. Ouverture Stradella F. v. Flotow 3. Ballet Egyptian (4den) A. Luigini Pauze 4. Gybel-ouverture Chr. Bach 5. Wein, Weib und Gesang Joh. Strauss 6 La Traviata (fantaisie) G Verdi 1 De Nederlandsche Leeuw P. de Rook Op vertoon van stempelkaart wordt aan ten hoogste twee personen boven de 18 jaar gratis-toegang verleend. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: F. Jonkergouw, Bruggestraat 7, Alphen a. d. Rijn, horlogemaker. - De zaak is verplaatst naar W. de Withstraat £2, Amsterdam. Twee excursies in zicht. Wij herinneren eraan, dat morgenmid dag om precies 3 uur de verkoop van toe- gangs- en spoorkaartjes voor onze Planetarium-excursie van Woensdag 14 Maart aanvangt. Daar het zich laat aan zien, dat het aantal aanvragen het aantal beschikbare plaatsen zal overtreffen, zul len wij ook kaarten voor planetarium en trein beschikbaar stellen voor een DERDE EXCURSIE OP WOENSDAG 21 MAART. DE TOEGANGSPRIJS BEDRAAGT VOOR ONZE ABONNÉ'S SLECHTS DERTIG CENTS; EEN RETOURBILJET 3e KLASSE LEIDEN—DEN HAAG SLECHTS VEERTIG CENTS. Men verplicht zich dan echter de heenreis af te leggen in den trein, welke om 19 uur 53 van hier naar Den Haag vertrekt. In de keuze van den trein, waarmede de terugreis wordt gemaakt, is men geheel vrij. De voorstelling vangt te halfnegen aan en duurt ongeveer een uur. DE DIRECTIE. door J. P. BIJL, Directeur van het Instituut voor Praeventieve Geneeskunde. I. In de laatste maanden is het vraagstuk van de bestrijding der tuberculose in ons land herhaaldelijk een onderwerp van be spreking geweest. Verschillende omstan digheden leidden daartoe. In de eerste plaats blijken de statistieken betreffende de sterfte aan longtuberculose in de laat ste jaren een sterke daling te hebben vertoond: een bewys, dat de methode, die tot bestrijding van de ziekte gevolgd is geworden, succes gehad heeft. Desondanks blyft de tubercuiose-sterfte nog hoog en men vraagt zich dus af op welke wijze de gevolgde methode „uitgebouwd" kan wor den. In de tweede plaats doen de crisis maatregelen, die tegenwoordig genomen worden, in vele opzichten denken aan de maatregelen, die tydens de mobilisatie ge nomen werden. Allerwege wordt op be zuiniging aangedrongen en die bezuiniging zal voor velen armoede beteekenen. De beteekenis van de algemeene welvaart voor de volksgezondheid, in het bijzonder voor de bestrijding der tuberculose, ligt iedereen, die zich de toestanden tydens de mobilisatie herinnert, nog goed in het ge heugen. Overigens zyn dê statistieken be treffende de tuberculosesterfte in de jaren 19141920 daar, om het geheugen op te frisschen. Die statistieken spreken boek- deelen. Niet zonder reden ryst bij velen de vraag, of wy thans weer zoo n periode van vermeerdering van vermeerde tuberculose sterfte tegemoet gaan. In de derde plaats geeft de vermeerdering van ons kennen en kunnen met betrekking tot de bestrijding v. tuberculose, aanleiding om ons af te vra gen of die vermeerdering wel ln voldoende mate tot practische gevolgtrekkingen ge leid heeft. Wat de resultaten der tuberculosebestrij ding betreft hebben de belangrijke prae- adviezen van de heeren W Bronkhorst, Geneesheer-Directeur van het sanatorium Berg en Bosch te Bilthoven, en F. Tydens, Directeur van het Districtsconsultatie bureau voor tuberculose te Groningen, tot een interessante gedachtenwisseling op 't te Alkmaar gehouden gezondheidscongres aanleiding gegeven. Bijzondere aandacht werd daar gewijd aan de lyders aan open longtuberculose. Jaarlyks sterven tegen woordig in Nederland per 100.000 inwoners ongeveer 57 aan longtuberculose en aan gezien het aantal lyders aan open long tuberculose, patiënten dus, die met hun sputum tuberkelbacillen ophoesten en daardoor een gevaar voor anderen kunnen zyn, geacht mag worden 3 5 maal zoo groot te zyn, moeten in ons land de bevol king op 8 millioen zielen gerekend 3 5 x 5.7 x 800 is: pl.m. 16000 lijders aan open longtuberculose aanwezig zijn. By de oon- sultatiebureaux voor tuberculose waren slechts ruim 8000 bekend, zoodat 8000 pa tiënten rondloopen, die misschien niet weten welk gevaar zij voor anderen op leveren en geen maatregelen nemen om infectie te voorkomen. Van groot belang is het dus die personen op te sporen. Hoe kan dat geschieden? Voor een deel zullen zy onder behandeling van particuliere artsen zyn, die hen behandelen en de noo- dige raadgevingen verstrekken om besmet ting tegen te gaan. Uit individueel oog punt kan dat voldoende zijn Vele patiën ten zullen de raadgevingen nauwkeurig opvolgen. Wanneer men evenwel weet hoe luchthartig sommige lyders aan tubercu lose denken over het gevaar, dat zy op leveren en hoe moeilyk het voor hen is om steeds de noodige maatregelen te ne men, dan zal men gevoelen, dat het ge- wenscht is, dat alle lyders aan open long tuberculose bij de consultatiebureaux be kend zijn en dat van wege die bureaux eenige controle wordt uitgeoefend, een BINNENLAND De Zomertijd zal duren van 15 Mei tot 7 October (Binnenland, 3de Blad). Nationale Unie en Regeering; prof. Ger- retson trekt zich terug als voorzitter (Binnenland, 3de Blad). De wijziging der woningwet; nieuw voor stel der regeering (Binnenland, 3de Blad), De circulaire der professoren; geen aan leiding tot een disciplinair optreden, aldus minister Marchant (Kerk en School, 3de Blad). Hoofdvertegenwoordiger te Brussel der Nedcrl. Varkenscentrale wegens bacon- knoeierijen gearresteerd (Gemengd, 3de Blad en Laatste Berichten, lè Blad). Ons parlementair overzicht (3de Blad). BUITENLAND. Opmerkenswaardige rede over Duitsch- land's bewapening van den Belgischen premier (Buitenland, 1ste Blad). Rondom het Stavisky-schandaal (Bui tenland en Tel., 1ste Blad). Moeilijkheden in Spanje en de Vercenigde Staten (Buitenland en Tel., lste Blad). Ernstige mijnstorting in Duitschland (Buitenl. Gemengd 3de Blad en Tel. 1ste Blad). controle, die niet beschouwd moet worden als een soort politiedienst, maar als een helpende hand. Vele lijders aan open longtuberculose zijn evenwel zich niet bewust van hun ziekte. Zij denken b.v. een verwaarloosde verkoudheid of asthma te hebben en stel len zich niet onder medische behandeling. Dergelijke patiënten worden soms, als bij toeval, ontdekt: bij de keuring voor de mi litie, voor een betrekking, voor een levens verzekering. Soms worden zij ontdekt als gevolg van een epidemiologisch onderzoek. In een school komen opmerkelijk veel ge vallen van tuberculose voor en bij het op sporen van een bron van infectie blijkt een der onderwijzers tuberkelbacillen-houdend sputum op te hoesten. Burger stelde in een groote afdeeling van een der fabrieken der N.V. Philips, waarin blijkens de ziekte- statistiek veel tuberculosegevallen waren voorgekomen, een systematisch onderzoek in en kwam hierdoor in deze afdeeling drie peronen met open tuberculose op het spoor, d. i. ongeveer 2 0/00 der onderzochte personen. Het behoeft geen betoog, dat dergelijke patiënten een groot gevaar voor hun omgeving zijn. Het opsporen en be handelen van dergelijke fabrieksarbeiders is uit een oogpunt van volksgezondheid noodig, uit een economisch oogpunt is het voor den fabrikant voordeelig: de kosten zijn geringer dan die, welke gedragen moeten worden wanneer de ziekte zich onder het personeel uitbreidt, of wanneer de arbeidsprestatie vermindert, de ziekte dagen toenemen, de verpleegkostén meer worden. Het opsporen en (uit epidemiologisch, oogpunt) onschadelijk maken van lijders aan open tuberculose is de taak van den hygiënist in het algemeen. De praeven tieve geneeskunde zal zijn aandacht niet in het bijzonder wijden aan de ernstige zieken, aan de lijders aan open tuber culose. maar aan die gevallen van tuber culose. welke geen of nauwelijks klinisch waarneembare verschijnselen geven, aan personen dus, die in het allereerste begin der ziekte zijn. Dergelijke personen zijn zich van geen ziekte bewust, zij zijn in staat hun arbeid naar behooren te ver richten maar toch leven zij als op een vul kaan. Het met de nieuwste onderzoekme thodes nauwelijks waarneembare proces zal zich langzamerhand kunnen uitbreiden en een langdurige en kostbare behande ling zal dan noodig ziin Ware de lichte afwijking eerder ontdekt, dan zou door tijdelijk wat lichter werk te verrichten, door wat meer rust te nemen, door wat „voorzichtiger" te leven, het proces wel licht tot stilstand zijn gekomen. Boven dien zou het weerstandsvermogen tegen tuberculose vergroot zijn. De zwakkeling toch, die de strijd tegen den tuberkelbacil gewonnen heeft, is beter ten strijde toe gerust dan de sterke, die den strijd nog beginnen moet Reeds jaren geleden heeft Spronek zich in dezen geest geuit. Wat de tuberculose voor een bedrijf beteekent blijkt wel daaruit, dat Burger vond, dat ongeveer 20n't van het aantal verzuimda gen aan tuberculose moest worden toege schreven en dat in ongeveer 507o der ge vallen. waarin invaliditeitspensioen moest worden toegekend, tuberculose de oorzaak was Ook in het economisch belang van een onderneming is het dus noodig. dat tuberculose zoo spoedig mogelijk ontdekt wordt. Hoe zijn thans de vooruitzichten met betrekking tot de tuberculose? Het is op ieder gebied gevaarlijk, zich aan voorspel lingen té wagen en zeker op medisch ge-

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1