LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 1 Maart PARLEMENTAIR OVERZICHT TELEGRAMMEN. Burgerlijke Stand v. Leiden VISSCHERIJBERICHTEN. SPORT. CRIMINOLOGISCH INSTITUUT. A. H. Fortanier over Crimbieele kinderen. De Leldsche psychiater A. H. Fortanier lileld sisteravond voor het Criminologisch Instituut een voordracht over „Criminecle kinderen". De kindercrimlnaliteit heeft als ver schijnsel verschillende facetten, aldus spr. Zoo kan men er aan onderscheiden een sociaal, psychologisch en paedagoglsch probleem, welke leder voor zich op een nadere uitwerking wachten. Het Is spr.'s bedoeling enkele psychologische punten nader te belichten. Men kan de crimineele handeling beschouwen als de resultante, welke voortvloeit uit den aanleg en 't milieu van het Individu. In hoeverre bij een be paald geval de aanleg overheerschend ls geweest voor het tot stand komen van de maatschappelijke ontsporing, dan wel overwegend milieu-Invloeden ér toe geleid hebben, dient van geval tot geval uitge maakt te worden. In het algemeen dient men goed ln te zien, dat aanleg en erop inwerkende milieu-invloeden in een voort durende wisselwerking staan t. o. v. elkaar. Het wezen en de beteekenis van den aanlegfactor, welke zich b.v. uiten kan in verschijnselen van achterlijkheid en die wij ook van groot belang achten bij verschillende psychopathische karakters, kennen wij nog zeer onvoldoende. De mo derne psychologie heeft ons Inzicht ln de ontwikkeling van de geestelijke persoon lijkheid belangrijk verdiept, waardoor te vens ons inzicht in de persoonlijkheid van het crimineele kind is toegenomen. Tevens hebben wij duidelijk de belangrijkheid van milieu-factoren leeren kennen. Aan de hand van een aantal voorbeelden zet spr. uiteen hoe slechts in een klein deel der gevallen de aanleg, zich manifes- tecrend bijv. in achterlijkheid of psycho pathisch karakter, als hoofdoorzaak dient te worden beschouwd voor de crimineele handeling. Daarbij wordt tevens gewezen op het feit, dat een deel van de kinderen, welke tot deze groep behooren door ver andering en verbetering van het milieu nog tot een sociale aanpassing zijn te brengen. Hiertegenover staat een wel zeer groote groep van gevallen, waar door on juiste opvoeding, onvoldoende of geen leiding en gebrek aan liefderijke verzor ging een ontsporing ln asoclalen zin volgt. Het Incomplete gezin, ontstaan door den dood van een der ouders, het optreden van een stiefvader, maar vooral van 'n stief moeder. leiden in vele gevallen tot gevoels- confllcten. Uit deze moeilijkheden vloeien dan handelingen voort, welke terug te voe ren zijn op gevoelen van verlangen naar de overleden persoon of wrok tegenover de in het gezin opgetreden plaatsvervan ger. Onvoldoende toezicht, lichamelijke en vooral geestelijke verwaarloozing, 't geven van een slecht voorbeeld, zijn de meest veelvuldige oorzaken, welke tot kindercrl- minallteit leiden. Deze verwaarloozing moet men nemen ln een zeer ruime be teekenis van het woord en ligt tusschen de polen gevormd door een liefdeloos strenge opvoeding aan den eenen, en het totaal ontbreken van eenigerlei opvoeding aan den anderen kant. De verwaarloozing vooral van de geestelijke behoeften van het kind, zooals deze gericht zijn op lief devolle bescherming, hulp en steun en waardoor de mogelijkheid gegeven is, dat zich een richtgevend ideaal gevormd wordt, is voor het ontstaan der kindercrimlnali teit van overwegende beteekenis. De bestrijding van de ldndercriminallteit is gelegen: lo. eugenetische maatregelen, waardoor men tracht den aanleg van de komende generatie te verbeteren. Hier voor zijn echter naar spr.'s meening, de noodige gegevens welke de menschelijke erfelijkheidsleer moet leveren, nog ten eenenmale onvoldoende. 2o. Verbetering van sociale toestanden, wat in deze tijden moeilijk door te voeren ls. en 3o. Verbete ring van de houding van de omgeving tegenover het kind of re-educatle in ge zinsverpleging of indien noodlg opvoe dingsgesticht. Na afloop dezer voordracht deed de voor zitter van het instituut prof, L. v. Itailie, mededeeling van het voorloopige plan der werkzaamheden voor het volgende cursus jaar en sloot daarop met dank aan het steeds aandachtige gehoor de reeks der voordrachten voor dezen winter. SOCIETAS PHILOLOGICA LUGDUNO-TRAIECTINA. VER. „OUD-LEIDEN". De heer Eskens verzoekt ons de navol gende verbetering te willen aanbrengen ln ons bericht van gisteren: De vereenlging „Oud-Leiden" zal op Donderdag 29 Maart met toestemming van de Cie voor het Gem. Film-archief voor haar leden een aantal films vertoonen, die belangrijke gebeurtenissen in herinne ring roepen, welke ln de afgeloopen jaren in lelden hebben plaats gehad. Tevens is het bedoeling van het bestuur om tijdens de pauze ter bezichtiging van de ledèn te stellen opgegraven aardewerk, zooals potjes, kannetjes en dergelijke, wel ke voorwerpen in particulier bezit zijn. Het bestuur zou het zeer op prijs stellen als degenen, die dergelijke voorwerpen bezit ten, deze voor die expositie zouden willen afstaan". Prenten en teekeningen komen ln het algemeen niet inaanmerking, daar anders de tentoonstelling te omvangrijk zou worden. Zij die dus zoo welwillend mochten zijn enkele voorwerpen in bruikleen te willen afstaan, worden verzocht dit zoo tijdig mogelijk op te geven aan den secretaris: Dr. W. C. Braat. Emmalaan 67, Oegstgeest. 90ste bijeenkomst. De Societas Philologica Lugduno-Traiec tina heeft te Utrecht haar 90ste bijeen komst gehouden onder voorzitterschap van Dr. C. W. Vollgraff. Dr. J. J. E. Hondius hield een voordracht getiteld: „Een Grieksche Inscriptie uit Susa". Eerst geeft spreker een overzicht over de geschiedenis van de stad Susa sinds Alexander den Grooten, om daarbij in het bijzonder stil te staan bij de periode der Farthische koningen, toen de stad ten deele nog een Grieksch karakter moet hebben vertoond. Een sprekend bewijs daarvan is de inscriptie die nu in het Louvre te Parijs wordt bewaard en een brief van koning Artabanus III aan ma gistraten en stad van Susa, gedagteekend in December 21 na Christus, bevat. De verschillende moeilijkheden van den op enkele plaatsen zeer gehavenden tekst worden besproken. Het belang van de inscriptie is groot, in de eerste plaats voor onze kennis van de staatsrechtelijke toe standen in Susa. in de tweede plaats voor de cultuurgeschiedenis van het rijk der Parthen: immers de indruk die ook de andere bronnen ons geven van de kennis van het Grieksch en den invloed der Grieksche beschaving op dat rijk, worden er geheel door bevestigd. Dr. B. A. van Groningen sprak vervol gens over: „Een eigenaardigheid der ar chaïsche Grieksche Formuleringswijze". Spreker betoogt, dat men bij de archaïsche Grieksche auteurs (dat zijn zij. die ge schreven hebben voor de opmerkelijke be wustwording van den menschelijken geest in de vijfde eeuw voor onze jaartelling) op allerlei gebied de bewijzen kan waarnemen van een zwakke aandacht voor en controle op het in woorden uitgedrukte. Met name kan men spreken van een weinig gecon centreerde beteekenis der woorden en een zeer ruime toepasbaarheid daarvan. Een aantal gevallen van armoede van woorden schat, die gepaard gaat met breedheid van beteekenis van het enkele woord, worden behandeld, terwijl ten slotte nog aan een voorbeeld wordt gedemonstreerd, hoe ook de gedachtengang den invloed hiervan ondervindt, LEIDSCHE MECCANOCLUB. Gistermiddag hield de Leldsche Meccano Club een onderiingen wedstrijd in het snelbouwen met Meccano. De voorzitter opende deze bijeenkomst en herinnerde de leden eraan, dat ze op elke vergadering vriendjes mee konden nemen, mits niet altijd dezelfde, daar be langstellenden altijd welkom zijn. Hierna vertelde de leider, wat de jongens moesten maken. Als model werd een klein, maar lastig vliegtuig gekozen. Er werd met veel animo gebouwd, vandaar dan ook dat er zulke korte tijden gemaakt zijn. De kortste tijd was 9 minuten, gehaald door J. Witsenberg, de langste was 45 minuten. Hier volgen de uitslagen: le prijs J. Witsenberg in 9 minuten', 2e pr. F. Teljeur (secr.) in 10 min.: 3e pr. H. Holswilder in 11 min, 50 sec.; 4e pr. M. v. Schayck (voorz.) in 12 min.; 5e pr. C. Starre ln 12 min. 30 sec.; 6e pr. W. v. Schayck in 13 min. De leider D. ten Cate Brouwer, zal de prijzen vaststellen en die op de volgende bijeenkomst aan de winnaars uitreiken. Er wordt nu weer een wedstrijd gehou den, die hierin bestaat, dat de leden thuis een kraan of een auto moeten maken. Hierna sloot de voorzitter deze zeer ge zellige bijeenkomst. LEIDSCHE BELASTINGOPHAALDIENST. Genoemde dienst heeft in de afgeloopen maand f. 15.034.63 aan den Rijksontvanger, afgedragen, benevens f. 546.86 aan den Gemeente-Ontvanger. De aandacht wordt er opgevestigd, dat aanslagen en beschikkingen binnen 4 weken na de dagteekening ten kantore van den dienst Nieuwe Rijn 22 moeten worden ingeschreven. LEIDSCHE SPAARBANK. Bij de Leldsche Spaarbank is in de vorige maand (Februari 1934) ingelegd f. 491.763.03 en terugbetaald f. 335.712.01 164 nieuwe inleggers zijn ingeschreven en 152 boekjes werden geheel uitbetaald. Het tegoed der 18.388 inleggers, inclusief 1.420 deelnemers aan den Afhaaldienst, bedroeg einde Februari 1934 f. 8.742.073,37. In 4.788 posten is in deze maand door den Afhaaldienst f. 13.535.75 ontvangen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijvingen: A. P. Steutel en Zoon. Hoogewoerd 160, Leiden. Luxe auto verhuur. Vennooten: A. D. Steutel, Leider, en A. P. J. Steutel, Leiden, Terrazzo Materialen v.h. H. v. Leeuwen. Gebrs. M. en A. van Nood. Rijnkade 4, Leiden. Vennooten: M. van Nood, Lelden en A. van Nood, Leiden. Opheffing: Firma B. van Noort, Haar lemmerstraat 139. Lelden. Hoeden, petten. S. Vies, Haarlemmerstraat 163, Lelden. Heerenkleeding. Tuindersbond „De Hoop Geleidt Ons", in liquidatie. D. 32, Ter Aar. Wijziging: A. Brouwer, Jan Toorop- straat 9, Katwijk aan Zee. Manufacturen. Wijziging handelsnaam in: Magazijn „De Vlijt". Vestiging filiaal: Katwijk aan Zee, Voorstraat 21c o. d. naam „De Wolbaai", d.d. 2 Mrt. 1934. o GEVONDEN VOORWERPEN. Opgave van gevonden voorwerpen in de maand Februari 1934: Portemonnaies; handschoenen; ijzeren gewicht: kinderta chje; crisis bonnen; gummieschoen; rijwiel belastingmerken; zijschot van een auto; rozenkransen: knipmesjes: paspoort; vulpotlood; geld stukken; borstel; damestaschjes; schaar: schop; school etui; rol bestekteekeningen; halsketting; lap stof; mantel ceintuurs heeren pantalon; dames ringetje; vulpen; sleutels; bankbiljetten; aktetasch; pols mofje; poederdoos; werkvlotje; dames armband: dames armband horloge; reserve wiel van een auto; boek met cahier; dic taat cahiers; Alpinl mutsen; nummerpla ten van auto's; zak kunstmest; wollen das; stuk zeemleer; autoslinger; fitting met kabel; Map met postzegels; Wiel van oplegger: boodschaptaschbenzinedop van een auto; autoband: notitie boekje. Gevonden in de electrische tram: Parapluies; handschoenen. Gevonden ln Stadsverkeer: Dames mantel en keep: boodschaptasch; ceintuurs: handschoenen; portemonnaies; mutsen: stuk leer; schotel; halskettinkje; netje. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen eiken werkdag, behalve Don derdag Vrijdag, van 1 tot 3 uur namid dag aan het bureau van politie alhier. TWEEDE KAMER. (Vervolg van het Derde Blad.) Bij de af deeling Gouvernementsbedrijven heeft de Minister ontkend, dat er inzake de petroleum bevoorrechting van bepaalde maatschappijen zou plaats hebben. Aan de gedachtenwisseling bij de af- deeling „Oorlog en Marine" namen de heeren K. ter Laan. Roestam, v. d. Biit, van Boetzelaer en Westerman deel. Daar bij werden ook enkele opmerkingen ge maakt over het dezer dagen verschenen rapport-Idenburg. In zijn antwoord heeft de Minister zich echter op het standpunt gesteld, dat de Kamer niet geroepen is over een Rapport te oordeelen; de Kamer beoordeele alleen de voorstellen, welke de Regeering eventueel zal doen. Aan den heer Sneevliet, die gevraagd had om am nestie voor de veroordeelden van de „De Zeven Provinciën", antwoordde de Minister dat de Regeering daartoe niet bereid is. Voorts wees hij er op, dat een leger van 30.000 man voor een rijk als Indié niet meer is dan een politie-leger. Intusschen er mogen geen heilige huisjes zijn, en in dien op andere wijze hetzelfde effect kan worden bereikt, moet dat ter wille van de bezuiniging geschieden. De heer ter Laan verklaarde, dat de so ciaal-democraten tegen dit hoofdstuk zou den stemmen. De stemming is heden. Behoudens deze stemming was daarmede de behandeling der Indische begrooting afgeloopen. GEZANTSCHAPSGEBOUW TE LONDEN. De Kamer nam tenslotte nog het wets- I ontwerp aan, inzake den aankoop te Lon- I den ten behoeve van een nieuw gezant- I schapsgebouw. Minister de Graaff stelde nog even in het licht, dat de prijs volko men verantwoord was. De vergadering werd verdaagd. HAGENAAR. POE-YI TOT KEIZER VAN MANDSJOEKWO GEKROOND. GEBOREN: Lisa Johanna Petronella, d. van G. C. Roest en M. M. Jahns Nicolaas, z. van A. Th. v. Marwijk en G. F. Ph. de Graaff Theresla Maria, d. van G. v. Lammeren en M. Bakker Johanna Catharina, d. van D. Vergunst en D. M. Huisman. ONDERTROUWD. L. Swaab jm. 23 j. en N, v. d. Linden jd. 19 j. GEHUWD. J. Abspoel jm. en E. Verhoog jd. J. v. Dam jm. en J. v. Polanen jd. J. Heus jm. en Chr. Ouwerkerk jd. J. v. d. Leek jm. en E. M. W. v. Iterson jd. C. v. d. Linden jm. en W. Massaar jd. J. de Wit jm. en E. A. v. d. Steen jd. T. Hoger- waard jm. en J. D. Lamme jd. T. v. Oudheusden jm .en M.JJ. Feenstra jd. OVERLEDEN. E. de BruinNeuteboom wede. 85 j. J. v. Leeuwen m. 72 j. IJMUIDEN, 1 Maart 1934. VISCHPROZEN Tarbot per K.G. f10.75Griet per kist van 50 K.G. f.3216; Tongen per K.G. f. 0.850.58; Groote Schol per kist van 50 K.G. f. 1210; Middelschol per kist van 50 K.G. f.1814; Zetschol per kist van 50 K.G. f.20; Kleine Schol per kist van 50 K.G. f. 17.506.80; Bot per kist van 50 K.G. f. 4.503.10; Schar per kist van 50 K.G. f. 17.501.60; Roggen per 20 stuks f. 14; Pieterman en Poontjes per kist van 50 K.G. f.11; Groote Schelvisch per kist van 50 K.G. f. 44; Middel Schelvisch per kist van 50 K.G. f.43; Kleinmiddel Schelvisch per kist van 50 K.G f.28—12.50; Kabeljauw per kist van 125 K.G. f.4821; Gullen per kist van 50 K.G. f. 148; Lengen per stuk f.1.30; Heilbot per K.G. f. 1; Wijting p. kist van 50 K.G. f. 7.502; Koolvisch per stuk f. 0.38—0.18. Aangekomen 4 Stoomtrawlers: RO. 15 met f.1363; UM. 71 met f. 2819: IJM. 86 met f. 2061; IJM. 70 met f. 1119: en de log gers: SHV. 250 met f.843; K.W. 161 met f.807; K.W. 70 met f.515; K.W. 33 met f.651; K.W. 14 met f.562; K.W. 24 met f. 528; K.W. 144 met f. 612 en de Deensche kotter E. 541 met f.400. De Openbare Leeszaal en Bibliotheek „Reuvens" leende in Jan. en Febr. 1934 aan werkloozen 1560 en 1374 boekdeelen uit, waarvan 1117 en 985 tot de roman literatuur behoort en de rest populair- wetenschappelijke lectuur is. Personeel van Gemeentewerken is mo menteel bezig de strook grond op te hoogen gelegen op den hoek van Rijnsburger- en Wassenaarschenweg voor de villa van prof. Suermondt, Deze grond is in de toekomst bestemd voor stratenaanleg, doch voorloo- pig zal er een plantsoentje worden aan gelegd. Van 5 tot en met 10 Maart zullen de navolgende reserve-officieren tot het vol gen van een gecomprimeerden cursus bij het 6e Regiment-Verdartillerie alhier onder de wapenen komen: de le luitenants jhr. P. F. O. R. Sicklnghe, W. H. van Oppen, L. V. Ledeboer. J. M. W. Hioolen, ir. Ph. Schuurman. D. A. Hamburger, A. Q, de Flines -en de 2e luitenants A. J .de Jager en J. Vlietstra. Gisteravond omstreeks kwart voor tien reed in de Stadhouderslaan in de richting Heerenstraat de chauffeur H. B. G. P. S„ die in zijn taxi mej. B. vervoerde. Op den rijweg liepen voor hem uit vier jongens van ongeveer 16 jaar, die allen een rijwiel aan de hand meevoerden en zoodoende de geheele straatbreedte in be slag namen. Ondanks herhaalde signalen van den autobestuurder ging de jongelui niet op zij. De chauffeur reed daarop heel zacht met een der voorwielen tegen de fiets van een der jongens, den 15-jarigen P. W., die daarover zoodanig in woede ontstak, dat hij met zijn vuist een ruit van de auto insloeg. De Inzittende, mej. B. kreeg daar door vermoedelijk een glassplinter in het oog en moest zich onder medische behan deling stellen. De driftige Jongeman be kwam niet-ernstig snijwonden aan de pols De politie maakte van een en ander pro ces-verbaal op. EEN PLECHTIGE CEREMONIE. TSJANGSJOEN. 1 Maart (Reuter) He denochtend heeft Poe-Yi met groote plechtigheid den troon van Mandsjoekwo bestegen, en ls hij onder den naam Kang Teh tot keizer van dit rijk gekroond. Omstreeks 8 uur reed een auto. waarop in gouden orchideën het wapen van den nieuwen keizer was aangebracht, hem naar den Tempel des Hemels, waar de religieuze plechtigheid zou plaats hebben. Deze indrukwekkende ceremonie, welke volgens de ritus van de Chow-dynastie werd gehouden, duurde ongeveer 'n kwar tier. Ongeveer 200 van de hoogste ambte naren van Mandsjoekwo stonden aan den voet van het altaar. De keizer besteeg de trappen van het altaar en wierp zich plat ter aarde om met de geesten van zijn voorvaderen te spreken. Hij bracht een aantal offers, waaronder een witte stier, welke door de priesters werd gedood, terwijl de keizer bad. Voor den keizer lag een rood-gelakt paneel, waarop de naam van zijn eersten stam-vader staat geschreven. Acht beambten overhandigden hem de offergaven, wierook, een amulet uit Jade, een rol inlandsch weefsel en een kelk met rijstwijn. Elk van deze offergaven hief de keizer naar den hemel; vervolgens wendde hij zich naar het Zuiden en ontstak 't heilige vuur, waarvan de rook zijn gebeden naar den Hemel moet dragen. Na het offer ontving de keizer zijn ambtszegel, waarop 101 saluutschoten wer den gelost. Een typisch contrast met deze eeuwen oude ceremonie vormden de opnamen op klankfilm, welke werden gemaakt, de vliegtuigen, welke in de lucht cirkelden en het radio-verslag, dat van de plechtigheid werd gegeven. De regeering heeft voor deze kronings plechtigheid 3'/j millioen dollar toege staan. De nieuwe keizer van Mandsjoekwo werd den llden Februari 1905 als zoon van den Mandsjoeprins Tsjoen geboren. Zijn vader, een broer van den in 1908 overleden keizer van China Kwangsoe, belastte zich, toen na het overlijden van Kwangsoe ook de eigenlijke regentes, de keizerin-moeder Tsoe-Hsi, stierf, met het regentschap voor zijn 2-jarigen zoon, die als keizer den naam Hsoean Toeng aan nam. Den 12den Februari 1912 werd Hsoean- Toeng (Poe-Yi) gedwongen af te treden en sedert dien leefde hij vrijwel als ge vangene in zijn paleis in de keizerstad Peking. Hij werd daar grootgebracht door den Engelschman Johnson. In Juni 1917 wist generaal Tsjoeng Hsoeng het keizerrijk te herstellen, maar na verloop van een week moest Hsoean- Toeng al weer aftreden. Toen in November 1924 generaal Feng het keizerlijk paleis bezette, vluchtte Hsoean Toeng daag daarna naar de ten noord-westen van Peking gelegen resi dentie van zijn vader en vertrok tenslotte met zijn familie naar Tientsin. Na zijn vertrek nam de republikeinsche regeering al zijn schatten in beslag en liet zelfs de edelsteenen van zijn feestgewaad weg nemen. Hsoean Toeng, die toen wederom zijn eigenlijken naam Poe-Yi aannam, leefde voortaan als particulier onder protectie der groote mogendheden te Tientsin, waar hij van Japan een jaarlijksche rente ont ving van tweehonderd en vijftig dollar. Een bomaanslag, die den 9den Novem ber 1931 op hem gepleegd zou worden, maar nog tijdig verhinderd werd, vestigde weder de aandacht op hem en op de rol, welke hij overeenkomstig den wensch dei- Japanners in Oost-Azië speelde. Den 15en November 1931 verscheen Poe Yi geheel onverwacht te Moekden, waar toen reeds, naar beweerd wordt, de acte voor de troonbestijging gereed lag. Dit plan mislukte toen echter. Niettemin werd hij den 20sten Februari 1932 tot „heer- scher over Mandsjoekwo" uitgeroepen. Bij de kroningsplechtigheden verklaarde Poe Yi dat hij slechts in het belang van het Mandsjoerijsche volk zal handelen en als zijn voornaamste taak zal beschouwen de we'stand van het volk. Hij wil Mands- joerlfe weer ODbouwen. Ten aanzien van dert buitenlandschen toestand verklaart de keizer, dat elk oorlogszuchtig optreden hem vreemd is en dat hij voornemens is met alle landen in het Westen en Oosten in vrede te leven TSJANGSJOEN, 1 Maart. (Reuter). Na de troons-bestijging van Poe-Yi versche nen de ministers en de adel voor zijn troon en maakten een diepe buiging. De oude .kowtow", het zich plat ter aarde werpen voor den gebieder, is op uit drukkelijk verlangen van den jongen monarch afgeschaft. Reeds zijn een groot aantal functiona rissen van het oude Chineesche hof naar Tsjangsjoen gekomen, om te trachten aan het nieuwe hof verbonden te worden. Na afloop van de plechtigheden bleef de bevolking van Tsjangsjoen en de velen, die uit de dorpen naar de stad waren gekomen op de straten om naar de vliegmachines te kijken, die voortgingen boven de stad te manoeuvreeren, hetgeen de meeste Mands- joes, Chineezen en Mongolen nog nooit hadden gezien. De straten waren afgezet door Mandsjoe rijsche en Japansche troepen, terwijl een groote menigte zich langs den weg, die de stoet naar den tempel volgde, verdrong. De straten en bijna alle gebouwen waren met vlaggen versierd. o DE FRANSCHE BEGROOTING ONDER DAK. PARIJS, 1 Maart. (Reuter). Hedenoch tend halfacht is de Fransche begrooting voor het jaar 1934 ln den Senaat met 283 tegen 15 en ln de Kamer met 458 tegen 132 stemmen definitief aangenomen. De toegestane credleten bedragen 48.318.570.000 franc, terwijl de Inkomsten op 9 millioen meer worden geschat. Het vraagstuk betreffende de belasting van eenheids-prijswiiikels waarover Ka mer en Senaat uren hebben gestreden is tenslotte ten gunste van den Senaat be slist. Dit soort zaken zal niet afzonderlijk worden belast. VOETBAL. NEDERLANDSCH ELFT SAMENGESTELD. VOOR DEN WEDSTRIJD TEGEN Het Nederlandsche elftal, dat <n 11 Maart a.s. in het Olympisch s Amsterdam tegen België zal spel» wedstrijd niet meetelt voor h»; kampioenschap) ls door de K missie van den K.N.V.B. als volgt gesteld: Doel: Van Male (Feyenoord). Achter: Van Diepenbeek CAjax) Run (PS.V.). Midden: Pellikaan (Longa), And (Ajax) en van Heel (Feyenoord i Voor: Wels (Uilitas). Ven te (Né Bakhuys (Z.A.C.), Smit (Haarlé Meynders (D.F.C.). Als aanvoerder van het national zal van Heel optreden. De reserves zijn Keizer (Ajax), (VU.C.l, Oprinsen (N.OAD, (Ajax), Lagendaal (Xerxes). Vra (Feyenoord) en Mol (K.F.C.). DAMMEN. KAMPIOENSCHAP VAN LEID De uitslagen van de glsteravo speelde wedstrijden zijn: le klas, 4e ronde: LavensBergman Bosch—Tëleng De Water—Marck Ter Haar—Dekker Geerlings—Teunissen SladekReek De partijen Jeu—Bergman, R! v. d. Stel en MastrichtBekker gespeeld. De stand van de le klasse ls nu: le Groep: gesp.rem.vt Bosch 3 1 0 v. d. Wijngaard 3 0 Jeu 1 1 1 Teleng 1 1 1 Bergman 1 1 3 2e Groep: Marck 3 1 1 Ter Haar 2 2 Ligtvoet 1 2 De Water 0 3 1 v. d. Stel 0 2 1 Dekker 0 1 3 3e Groep: Sladek 3 1 Mastricht 2 1 Geerlings 2 0 2 Bekker 111 Reek 1 0 3 Teunisse 0 1 3 In den eindstrijd zullen wel Bosch, v. d. Wijngaard, Marck, Ter Sladek en Mastricht. Ook Ligtvoet nog een mooie kans. De uitslag der 2e klasse, 4e ronde EsLangezaal HeerlngenJansen Klinkenberg vrij. Afgebroken partijen: SluismanLangezaal JansenDille Zaalberg—Huisman en Dille—Le niet gespeeld. o WATERPOLO. H.Z. en P.C. IH—POELMEER I Deze wedstrijd werd gisteren is Regentes" te Den Haag voor de ;- competitie van den H.Z.B. gespeel* als men weet is Poelmeer hier in de gekomen van L.Z.C. II. Voor de rust wogen beide partijen tegen elkaar op waarbij een aardige t tieve partij werd te zien gegeven, doelpunten kwam het echter aan van beide zijden. De beide keepers goed. Rust 0—0. Na de rust bleek n daan met het uithoudingsvermogen Poelmeer dat in geen drie maanaenj gezwommen had. Spoedig stond nei door fouten in de achterhoede en was Bornhaupt, die met een fraai de eer redde. Met 51 was het te dat Poelmeer uit haar winterslaap gewekt. o SCHAKEN. DE COMPETITIE v. d. SCBAA VOOR LEIDEN EN OMSTKE De uitgestelde wedstrijd Bodegraf S.C.A.E.C. (Unitas) werd gisterav het Beursgebouw te Bodegraven 8 Moesten de studenten den vorig i wegens onvolledige opkomst una gen, ook nu waren ze weer on zoodat ze slechts met z®van 5L, schenen Dezen weerden zich een per en slechts één hunner ver wonnen en twee partijen zijn ais De volledige uitslag ls: Bodegraven S.C.AE.C. H. v. d. Panne-L. Ph. Schreinemacbe™ G. MaaskantA, Blaauw ...-—• P J. G. IJdoC. Nadort B. Batelaan—E. Wittner T. Hensen—J, Springer S. VerburgF. Simons W. VerduynR. D. Nolson A. v. Dam—E. G. Bisschop J. MertenburgL. Binnendijk C. van LeeuwenJ. G. Wester Voorloopige uitslag RONDOM DE FRANSCHE SCHANDALEN. PARIJS, 1 Maart, (Reuter). G'5'*'' vervoegde zich een jongen va 15 vervoegde zxcxx eexx g ygfl bij den concierge van de vroegeren minister van Zaken Frot. heer De knaap vroeg naar aeu doch zijn optreden kwam bet verdacht voor en hij waarsc litie. De jongen werd naar,"i'eén bureau vervoerd, waar men teJ; afnam, welke hij onder zyn J (oen had. Onder tranen beken1"f .„.tried hij de zoon van een rijk ixjj ue zuuxx van ecu n en met eenige medescholiere sproken Frot voor zijn m^n öpiuiLCXi nut vuui - fou, straffen. De politie stelde de t den jongen in kennis met zu"

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 2