vertellingen, want Praatgraag stelde ook altijd het programma samen. Eindelijk was het 1 Maart. Het had de laatste dagen van Februari flink ge sneeuwd en koning Puntneus wreef zich in de handen van plezier, toen hü den ochtend van zijn verjaardag opstond. Dat zou een prachtig tochtje worden mei. dat heldere vriesweer! Vroolijk nam hij de gelukwenschen en de cadeautjes van de kabouters in ontvangst en wachtte toen, tot kabouter Knipschaar hem het mooie bontjasje had gebracht. Daarna stapte hij in de ar, die heelemaal met sneeuwklokjes was versierd en ging op weg om de elfenkoningin te halen De kabouters hadden het allemaal even druk; slechts één van hen, kabouter Vraagal, zal alleen in zijn huisje en keek treurig voor zich uit. Liefkoozend bekeek hij het muziek-instrüment, dat op zijn knieën lag, en van tijd tot tijd zuchtte hij diep. Het was een zonderling ding en hij had het zelf gemaakt van een gewoon glad geschaafd stuk hout. Daar had hij snaren over gespannen en op bepaalde afstanden kleine stukje glas er tusschen gezet. Vraagal had den omroeper gesmeekt om toch mee te mogen werken aan hét feestprogramma, maar toen Praatgraag verbaasd vroeg, welk instrument hij dan bespeelde en Vraagal hem zijn eigen maaksel had laten zien, was de omroeper in lachen uitgebarsten en hij had niet jasje wist. Nog een dag of tien en het eens gewild, dat Vraagal hem iets voor speelde op dat gekke ding. ,,Ik kan zóó wel zien, dat je daarop geen behoorlijke muziek kunt maken", had hij gezegd. .,Ja maar", had de arme kabouter nog geprobeerd, „waarom „O, begin je weer met je eeuwige ge vraag?!" was Praatgraag uitgevallen „daar heb ik geen tijd voor, hoor!" en toen was hij weggeloopen en had den armen Vraag, al eenvoudig laten staan. Hij had wel wat anders om de elfenkoningin te laten hoo ien! Een programma, dat klonk als een klok! En het hoogtepunt ervan zou be staan uit een viool-solo, gespeeld door kabouter Strijksnaar. den eersten violist van het kabouter-orkest Vraagal liep zwijgend terug naar zijn huisje en wachtte, tot hij Praatgraag het welkomstlied hoorde aankondigen. Toen ging hij met de andere kabouters naar den hoofdweg en zoodra ze daar aankwamen, boorde hij de muziek door de kleine dig, terwijl hij een paar woorden in zijn baard mompelde. „Ik vind het erg prettig om ook eens in den winter hier te zijn en ik hoop, dat we een gezelligen dag zullen hebben", zei ze vervolgens, terwijl ze ging zitten. Alle kabouters klapten in de handen ten teeken van instemming en daarna begon de feestmaaltijd. Allen smulden naar har telust en kabouter Hap, die extra zijn best had gedaan, kreeg menig complimentje. Aan het einde van den maaltijd gaf Praatgraag den medewerkers aan het ra- dio-programma een wenk, om naar de studio te gaan en hun plaatsen in te nemen. Treurig keek Vraagal ze na. Nu moest hij rustig blijven zitten, terwijl hij de elfenkoningin zoo dolgraag de mooie wijsjes zou voorspelen, die hij in 't ge heim op zijn instrument had ingestu deerd Toen iedereen naar de zaal was gegaan, waar de groote luidspreker stond, en allen aandachtig luisterden naar het eerste nummer van het programma, ontstond er plotseling een lichte opschudding onder de kabouters. Praatgraag liet vragen, waar kabouter Strijksnaar bleef; over een kwartiertje moest hij spelen en hij was in de heele studio niet te vinden... De ka bouters werden er zenuwachtig van. Stel je voor, dat de elfenkoningin één van de mooiste nummers zou moeten missen! Het eerste nummer was afgeloopen en het tweede begonnen en nog steeds was Strijksnaar niet aanwezig. De omroeper wist zich geen raad. Nu kwam zijn heele programma in de warMisschien is hem wel Iets overkomen." dacht hij ang stig; „het is niets voor Strijksnaar om ons in den steek te laten! Weet je wat, ik zal een S.O.S.-bericht uitzenden!" En tot zijn verbazing hoorde de koning na het tweede nummer den omroeper plotseling zeggen: „Hallo, hier de kabou- ter-radio-omroep. Sinds ongeveer een haif uur wordt vermist kabouter Strijksnaar, lengte gewoon, neus smal, oogen donker bruin, baard grijs. Hij is gekleed ln groen costuum met puntmuts en heeft waar schijnlijk zijn viool bij zich. Indien hij dit bericht zelf hoort en in het bosch aanwe zig ls, wordt hij verzocht onmiddellijk naar de studio te komen." Verschrikt keken de kabouters el kaar aan. Wat zou er met Strijksnaar ge beurd zijn? „Eenlgen van jullie moeten hem gaan zoeken, beval de koning, „en Praatgraag DAAR KWAM DE SLEE OOK Al AAN luidsprekers klinken. Daar kwam de slee ook al aan. De koning zat aan den lin kerkant, terwijl hij de vossen mende en aan zijn rechterhand, diep weggedoken ln haar hoogen bontkraag, zat de elfenko ningin. Zoodra ze de kabouters zag, richt te ze zich op en wuifde hen vroolijk toe. Het kleine bontjasje stond haar allerliefst en het kaboutervolk keek haar bewonde rend aan. Ze ging regelrecht mee naar het paleis, waar koning Puntneus alle vertrekken voor haar had laten verwar men en het kabouter-orkest wachtte al in de groote zaal, waar de lange tafel gedekt was voor den feestmaaltijd. Het was een hcen-en-weer geloop en een geroezemoes van belang en pas toen alle kabouters ge zeten waren, kwam de koning binnen, met de elfenkoningin. Een oorverdoovend ge juich begroette hen. Het allereerst ging de gast naar kabouter Knipschaar toe en bedankte hem hartelijk voor het mooie eekhoornjasje. Knipschaar werd er ver legen van. Hij stond op en boog onhan- moet iemand vinden, die in geval van nood Strijksnaars plaats ln het program ma kan Innemen. Misschien is hij plotse ling ziek geworden." Een tiental kabouters ging in verschil lende richtingen het bosch doorzoeken en ook Vraagal was onder hen. Maar toen hij in de buurt van zijn huisje kwam, kreeg hij een idee. „Ik ga mijn instrument ha len", dacht hij, „misschien wil Praatgraag me nu een kans geven, als Strijksnaar niet op tijd is. Waarom zou ik 't niet pro- beeren?" Vlug nam hij zijn zelfgemaakt instru ment en holde naar de studio. Praatgraag was heelemaal in de war, nog vijf minuten en dan was het de beurt van Strijksnaar. „Wat kom jij hier doen?" begon hij boos, toen hij Vraagal zag. „Ik zou maar gauw „Mag ik de plaats van Strijksnaar in nemen?" viel Vraagal hem in de rede. „Ik kan heel mooie wijsjes spelen, het zal je heusch meevallen.* „Dat kan je niet," zuchtte wanhopig. „Waarom niet?" zei Vraagal niemand anders en je moet techl laten hooren na al die orkest-mij „Ik zal in elk geval tot het laats] blik wachten" zei de omroeper nj „Waarom?" hield Vraagal aan met je „waarom", riep Praalp' einde raad; „wacht nog vijf cut als Strijksnaar er dan niet is, spelen. Als er ten minste muzisit dat rare ding Intusschen zochten de kaboutej naar Strijksnaar, maar nergens w vinden. En toen de vijf minuten kondigde de omroeper aan, dat Si] nog steeds niet aanwezig was el zijn plaats kabouter Vraagal del ningin een paar van zijn eigen wij voorspelen op een instrument, dj] gemaakt had Er ging een gemompel van door de zaal en de koning had r zich kalm te hóuden; hoe kon 1 I nu zoo dwaas zijn om dien dominee] al iets te laten spelen voor de 1 ningin! Natuurlijk kwam er niets recht De elfenkoningin wachtte nieui af, wat er komen zou en de kaboulj den hun hart vast. Maar na de eer] maten werd het doodstil in de] iedereen kwam onder de betooveij de vreemde muziekHet waren! lokkende wijsjes, die de herinncrif riepen aan stille zomeravonden mos: de tonen huppelden en sprojl dansten er kleine elfenvoetjes over| rendan werd de muziek lan! hand rustiger en stiller om daan::, te klinken in een luid, jubelend Toen Vraagal eindelijk ophield een zucht van ontspanning dooi del de elfenkoningin was diep onder druk. „Ik heb nog nooit zooi ets moois g zei ze tegen den koning; „wat is d een instrument, dat die kabout| speelt?" „Ik.dat weet ik eigenlijk nil cies", stotterde de koning, die a schaamde dat hij Vraagal nog nooitl had hooren spelen. „Weet u dat niet?!" riep de gal baasd; „maar hij zal toch zeker vaak voor U gespeeld hebben!" De koning schudde verlegen lietl „Dit was de eerste keer", zei hij, .1 later wel eens uitleggen, waarom oogenblik kondigde Praatgraag gende nummer aan en het proi ging verder Wat was er nu Intusschen met 1 Strijksnaar gebeurd? Toen de omroeper de kabouters] om naar de studio te gaan, ontdekte snaar, dat hij een blad muziek 't had. Gauw was Iiij met zijn viool oni arm naar huls gehold om het te maar hoe hij ook zocht en zocht., kon het nergens vinden. En zoni muziek kon hij onmogelijk spelen heele huisje haalde hij overhoop ei hij het eindelijk gevonden had en adem bij de studio aankwam, had T net zijn taak overgenomen.. Gelukkig stemde de elfenkoning! toe, wat langer te blijven, zoodat t toch nog zijn viool-solo kon voorspel koningin vond het erg mooi, maar derlijke muziek van Vraagal had e dieperen indruk op haar gemaakt e ze wegging, was ze vastbesloten o in haar bosch een omroepvereenig! te richten. En met den koning was zt eengekomen, dat de elfen en de kat om de beurt in de belde bosschen i spelen, dan zou het programma i afwisselender zijn. Kabouter Vraagal stond door zijn spel plotseling in het midden van i langstelling en moest nog dikwijls »o koning spelen. Nu lachte niemand om zijn zonderlinge instrument; in deel, ze keken er eerbiedig naar en V was tevreden en gelukkig. Maar de grootste verrassing kwal Een paar weken na het feest kreeg j brief uit het andere bosch en toen 1 den inhoud gelezen had. danste van plezier. Want in dezen brief werd hem 1 looning voor zijn mooie spel een aangeboden in het orkest van de ei ningin! En binnen korten tijd was beroemdste kabouter van het heele RIE BB .(Nadruk verboden,)

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 14