NIPSELPRIJSVRAAG Jaargang DINSDAG 20 FEBRUARI 1934 No. 22675 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS ADVERTENTIENr STADSNIEUWS. bewaar dus ons blad van heden Twee Honderd Gulden aan prijzen Het voornaamste Nieuws van heden. EIDSCH DAGBLAD Ota. per regel voor adyertentiën uit Lelden en plaatsen agentschappen ran ons Blad gevestigd zijn. Voor alle dere advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën tduitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. een maximum aantal woorden van 30. easso volgens postrecht. Voor eventueele ops^ndlng van 'even 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeinüsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Po6tbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT :d Voor Lelden per 3 maanden f.2.36; per week t.0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd öJn, per week 0.18 Franco per post t. 2.35 portokosten. nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD. belastingdienst. beschikking van den minister van ciên is de ontvanger der directe be en enz. mr. J. J. Schoevers, ver- t van de inspectie der registratie meinen te Dordrecht naar hier en aam gesteld aan de inspectie der echten en accijnzen alhier. handelsregister kamer van koophandel. 'gingen: looze Vennootschap Boekhandel en erij G. Kolff en Co. (filiaal), Heeren- 131. Leiden. Hoofdzetel: N.O.I. Indië. ntoor te Leiden is verplaatst naar Hooftstraat 168, Amsterdam, erdamsch Kleeding Magaz. (filiaal) emmerstraat 149, Leiden. Hoofdzetel: aat 232. Rotterdam. Opheffing Visehmarkt 18, Leiden, van Duyvenbode, Louwestr. 22, Kat- aan Zee. Kruidenier. Uittredend Eige- p, van Duyvenbode, Katwijk aan Zee ing handelsnaam in: K. g. Schuite- militarl4. De dienstplichtigen der lichting 1928 van het 2e en van het 3de half-regt. hu zaren, die 1 October 1934 niet zullen overgaan bij het 6e regiment veldartille rie, komen als volgt op 13 Augustus voor herhalingsoefeningen onder de wapenen: te 's-Gravenhage de hoefsmeden en te Breda de mitrailleurherstellers mitr. M. 20 en de rijwielherstellers; te 's-Graven hage telefonisten en 2 3 deel der seiners; te Breda de overige seiners; te Breda de trompetters, koks en bijkoks en te 's-Gra- venhage de overige specialisten. Zij ver trekken 25 Augustus met groot verlof. De onderofficieren-administrateur te Breda van 9 t.m. 28 Augustus; de onder-offi cieren, bestemd voor een verbindingsaf- deeling, te 's-Gravenhage van 6 t.m. 25 Augustus. De overigen dier lichting en korpsen te Breda en die van het mitrail leurpeloton te 's-Gravenhage en wel de onderofficieren van 6 t.m. 25 en de kor poraals en soldaten van 13 t.m. 25 Augustus. De alhier tot arts bevorderde semi-arts B. H. Op den Berg is bestemd tot reserve officier van gezondheid 2e klas bij den geneeskundigen dienst der landmacht. De Majoor V. E. Wilmod, van den Staf der Ie Art. Brigade wordt met ingang van 1 Maart 1934, overgeplaatst naar het 6e Regiment-Veldartillerie en met ingang van dien datum, bestemd voor de functie van hoofdinstructeur bij dat regiment. In ons Blad van heden drukken wij onder het hoofd KNIPSELPRIJSVRAAG 8 pagina's advertenties af. Zij zijn geplaatst in het 2e, 3e, 4e, 5e en 6e Blad. Morgen zullen wij genummerde driehoekjes publiceeren, geknipt alléén uit ei i e advertenties, welke heden op de pagina's, die het hoofd KNIPSELPRIJSVRAAG dragen, in ons Blad verschijnen. Hoewel waarschijnlijk overbodig, willen wij voor hen, die de vorige malen niet mededongen, nogmaals een uiteenzetting geven van de bedoeling van deze prijsvraag. Wij verzoeken onzen abonné's na te gaan uit welke adver tenties bedoelde driehoekjes zijn genomen. Dit lijkt eenvoudig, maar pas op, want er schuilen moeilijk heden! Volg daarom onzen raad, kijk iedere advertentie eerst eens nauwgezet aan en lees ze hardop door. Hierdoor bereikt men twee dingen: het beeld der advertentie en de woorden, waarin zij gesteld is, blijven min of meer in het geheugen hangen. Loop daarna de uitknipsels door en ziet of daarin randen, beelden, letters of woorden voorkomen, welke ge zooeven bij het doorlezen der advertentie zijt tegengekomen. Aldus systematisch te werk gaande, zal men een aantal driehoekjes kunnen terecht brengen. Natuurlijk blijven er eenige over. Welnu, om die te herkennen dient er opnieuw gezocht te worden. Hebt ge alle driehoekjes gevonden, schrijf dan de namen der firma's op, tot wier advertentie's de driehoekjes behooren, met de erbij behoorende nummers. Mocht in een advertentie geen firmanaam voorkomen, omschrijf dan duidel'jk de advertentie, zoodat geen vergissing mogelijk is. Voor de goede oplossingen stellen wij ditmaal een bedrag van niet minder dan beschikbaar, te weten: iste prijs f. 25. 2e prijs 20. 3e prijs 15. 4e en 5e prijs 10. 6e, 7e, 8e en ge prijs 5.- 10 e t/m 29e prijs2.50 30e t/m 7ge prijs1. ®eze prijzen worden niet uitbetaald in contanten, doch in ®0NS, in coupures van f. 1.en f. 0.50. welke t/m 31 Maart 34 m betaling worden aangenomen door de zaken welke in h« KNIPSELPRIJSVRAAGNUMMER (dus ons Blad van FEBRUARI '34) onder het hoofd „KNIPSELPRIJS- AAG" een advertentie plaatsten. Wien er meer goede oplossingen zijn dan prijzen beslist het ot- Van iederen bij ons ingeschreven abonné wordt slechts één °P ssing aangenomen. °p!ossingen moeten uiterlijk MAANDAG 26 FEBRUARI a's- 5 uur des namiddags in ons bezit zijn onder enveloppe met vermelding KNIPSELPRIJSVRAAG. "^namen der prijswinnaars zullen uiterlijk V R IJ D A G AART a.s. bekend worden gemaakt. DE DIRECTIE. tentoonstelling zoetwatervisch In de R.K. Vakschool voor Meisjes. Prof. Hamburger, de bekende voedings- physioloog, heeft een tijdlang de eigen aardigheid gehad zijn vrienden te begToe- ten met een directe persoonlijke vraag: „Heb je van de week al visch gegeten?" Toen hij na een zeer uitvoerig onder zoek over de voedingswaarde en verteer baarheid van vischvleesch tot de conclusie was gekomen, dat dit product in vele op zichten te stellen was boven het gebruike lijke vleesch van viervoeters, achtte hij het zijn plicht zijn omgeving te wijzen op de voordeelen van een voeding, waarin ook onze geschubde waterbewoners een rol spelen. Sinds de onderzoekingen van prof. Hamburger, zijn wetenschappelijk nog vele belangrijke factoren vastgesteld, die elk voor zich een propaganda zouden kun nen zijn tot het meerdere gebruik van visch zooals noodzakelijke vitaminen, bijzondere vetten en mineralen, die met de verorberde visch het menschelijk spijsver teringsorgaan bereiken en vandaar de levende weefsels gunstig beïnvloeden. Vooral in onze streken, die natuurlijker wijze vischrijk zijn, is de bevolking zeer zeker niet minder aangewezen op visch- spijs dan in andere streken, waar de pro ductie minder, maar het verbruik veel grooter is. Gemiddeld eet de Japanner b.v. zestien maal zooveel visch als de Neder lander. die bij uitzondering zich zelf eens op een gebakken of gekookt vischje tracteert. Die uitzondering geldt dan nog meestal een bewoner van het zöute water; zoet- watervisch, hoewel als product in ons lage land zeer algemeen, komt bij hooge uit zondering voor op onze spijslijst. Het Nederlandsche publiek heeft een vooroordeel tegen zoetwatervisch, een vooroordeel, dat gezien het feit, dat het bij een Nederlander voorkomt niet zoo een twee drie uit den weg te ruimen is. Toch moet het! Wil het zoetwater- visscherijbedrijf, dat eertijds haast uitslui tend exporteerde, maar nu aan alle kan ten belemmerd wordt door tarieven, con tingenten enz., staande blijven. Ter wille van dit bedrijf, ter wille van de duizenden gezinnen, die in hun kostwin ning afhankelijk zijn van dit bedrijf, doet de Hoofdafdeeling Zoetwatervisscherij een beroep op de Nederlanders, in casu op de bewoners van Leiden, met de korte opwek king ..Eet zoetwatervisch". Motieven, die deze opwekking punc- tueeren, zijn er naast de sombere perspec tieven voor het zoetwatervisscherijbedrijf genoeg. Allereerst de onderzoekingen van prof. Hamburger en andere physiologen. die de eubi'oüsche waarde van visch als men schelijk voedsel, speciaal van vette zoet watervisch, naar voren hebben gebracht. Zoetwatervisch heeft namelijk op vele zeevischsoorten dit voor, dat onder de huid een vetlaagje ligt, dat van bijzondere voe dingswaarde voor den mensch is. Maai- deze zal. ook al is hij nog zoo overtuigd van de belangrijke voedings waarde van zoetwatervisch, niet gemak kelijk tot gebruik overgaan, als ook zijn smaakzintuigen er niet aangenaam door worden geprikkeld. En toch ook dit laatste brengen de bewoners van onze meren en vaarten gemakkelijk klaar, mits zij mede werking ondervinden van een vrouwen hand. De zorgzame hand van de huis vrouw, die met bereiden weg weet en een groote vaardigheid heeft in het behande len van kookapparaten en andere keuken- benoodigdheden. Voorlichting op dit inge wikkeld terrein geeft gaarne de R.K. Vak school voor Meisjes aan het Galgewater. Daar is Donderdagmiddag a.s. een ten toonstelling van toebereide zoetwater- visschen. Is het den lezers bekend, dat er enkele honderden gerechten van zoetwatervisch mogelijk zijn? Die zijn natuurlijk niet alle op de tentoonstelling aanwezig, maar de voornaamste, de smakelijkste zijn er, om u te overtuigen, dat prof. Hamburger's begroeting, zelfs uit het oogpunt van een gastronoom, niet eens zoo'n heel vreem de was De Hoofdafdeeling Zoetwatervisscherij van de Nederlandsche Heidemaatschappij stelt u dezelfde vraag als prof. Hamburger „Hebt u deze week al visch, al zoetwater visch gegeten?" Onze Nederlandsche vis- schers hebben het werkelijk noodig. o WERKLOOZENAVOND. „THE DUTCH FLATERS". Onder leiding van den heer Alb. Ger ritsen was gisteravond in de concertzaal „Concordia" door bovengenoemd orkest een werkloozenavond georganiseerd, waarvan volop genoten is. Na een kort openingswoord van den heer Alb. Ger ritsen werd begonnen met de afwerking van een zeer gevarieerd programma waarin voor elk wat wils was. Allereerst kreeg men eenige voortref felijk uitgevoerde nummers te hooren van het geheele orkest welke gehoord het applaus zeer in den smaak vielen. Hierna volgde het optreden van den heer Ger ritsen als conferencier en humorist; door zijn kwinkslagen en liedjes had hij het publiek direct op zijn hand. Vervolgens werden er op verschillende Instrumenten soli ten gehoore gebracht, waarop het welverdiend applaus niet uitbleef. En zoo bleef het den geheeien avond door, waarbij de heer Gerritsen de meeste lauweren oogstte. Zijn creatie van „Ik en mijn Janneman" was een geweldig 1 n ph 511PPPK „The Dutch Players" hebben zich gisteravond weer vele nieuwe vrienden gemaakt!, HERVORMDE JONGEREN-ORGANISATIE Karaktervorming door zelfopvoeding. De heer A. van der Baan hield voor de Herv. Jongeren-Organisatie de eerste eener serie lezingen over „Karaktervor ming door Zelfopvoeding" naar aanleiding van het gelijknamige boek van Künkel, den bekenden Duitschen psycholoog Dit on derwerp is urgent voor ieder, doch bovenal voor jonge menschen. die de opvoeding door anderen grootendeels achter den rug hebben, en nu zelf hun karaktervorming ter hand moeten nemen, willen zij niet slechts in verstarring hun eens opgedane indrukken en ervaringen repeteeren, doch open blijven staan voor de levensmogelijk heden. Daarvoor is zelfkennis noodig, ken nis omtrent karakter-aard en mogelijk heden, kennis bovenal van de verhouding der wetenschappelijke psychologie en de consequenties, die wij uit het Evangelie mogen trekken. Künkel is geen Christen psycholoog, maar toch treffen we bij hem vele aan het Christendom verwante gel dachten aan. Zoo stelt hij de verantwoordelijkheids gedachte weer op den voorgrond, die dooi'j Lombrozo. Freud e. a. de laatste jaren zool sterk terzijde werd geschoven. Alles werd! aan aanleg en milieu toegeschreven; aan erfelijke belasting, lichamelijke eigen schappen, driften, en invloed van anderen was alles te wijten: het leven werd daar absoluut door bepaald. Künkel maakt echter de onderscheiding tusschen het subject en object zijn van een mensch. Het laatste is hij bij alles, wat hij ondergaat; wanneer hij eigen persoonlijkheid en vrijen wil prijsgeeft om zich onder een ander te stellen. Doch daarnaast kan hij subject wezen bij al zijn op eigen initiatief uitge voerde handelingen, waarvoor hij alleen verantwoordelijk is en alle gevolgen moet aanvaarden. Iemand van karakter schuwt de verantwoordelijkheid niet; hij gaat met moed het leven in en durft alleen te staan, waar dit noodig is. Hem kwellen geen be angstigende minderwaardigheidsgevoelens hij weet, dat hij het leven vertrouwend .te gemoet mag gaan, en in volle gehoor zaamheid den weg kan aanvaarden, dien de liefde hem aanwijst. Dat is geen passieve willoosheid, doch een actief ja-zeggen tot het leven, voor den Christen een aanvaar den van God's leiding. Wanneer wij ons karakter beschouwen als een pyramide van bedoelingen, die tot in de eeuwigheid oprijst omdat achter Ieder doel weer een ander zit, en we slechts door bekrompenheid een bepaald toppunt vaststellen, en we gaan zien. dat achter iedere doelstelling een zeker levensplan verborgen is, dan begrijpen we rte.t karak terfouten verbeteren eigenlijk niets anders is. dan het veranderen van onze doelstel lingen, en dus een levensplan-wijziging. De mensch is een synthese van subject en object, van ikzucht en zakelijkheid; al tijd is daar de afstand tusschen minder waardigheidsgevoel en ideaal. Zij het dan de taak van den zelfopvoeder zijn karakter zoodanig te vormen, dat de grootst moge lijke overeenstemming worde bereikt tus schen het innerlijk en het uitgesproken levensplan, en worde in het leven van den Christen alles gefundeerd op en gericht naar de verheerlijking van Gods Naam en het volbrengen van Zijn wil. De heer van der Baan zal op 24 Febr. a.s. zijn lezing vervolgen. EXAMEN APOTHEKERS-ASSISTENT. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen brengt ter kennis van be langhebbenden, dat in Maart en. zoo noo dig, in de volgende maanden van dit jaar, gelegenheid zal worden gegeven tot het af leggen der examens ter verkrijging van een getuigschrift als apothekers-assistent. Zij, die tot die examens wenschen te worden toegelaten, worden uitgenoodigd daarvan schriftelijk vóór 28 Februari te doen blijken aan de voorzitters der exa- mencommissiën en wel aan de heeren; dr. L. E. Goester, hoogleeraar aan de rijksuni versiteit alhier; dr. W. C. de Graaf f. hoog leeraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht; dr. D. van Os, hoogleeraar aan de rijks universiteit te Groningen (Groote Rozen straat 17), en P. van der Wielen, hoog- ieeraar aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam (Hilversum, Utrechtscheweg no. 31). naar gelang van de plaats, waar zij wenschen te worden geëxamineerd. Bij beschikking van den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen is; lo. bepaald, dat de commissie, die gedu rende het jaar 1934 belast zullen zijn met het afnemen van de examens van apo thekers-assistenten, zullen zitting houden te Leiden, Utrecht, Groningen en A'dam; 2o. zijn benoemd: in de commissie, die hier ter stede zit ting zal houden: tot lid en voorzitter; dr. L. E. Goester. hoogleeraar aan de rijksuni versiteit alhier; tot leden: prof. dr. D. H. Wester en mejuffrouw C. S. Offerhaus, beiden apotheker te 's-Gravenhage, met bepaling, dat eerstgenoemde den voorzitter bij verhindering zal vervangen; tot plaats vervangende leden: dr. H. Cohen, apothe ker te Rotterdam; mej. R. Hoodemaker. apotheker te Wassenaar; dr W. van Rijn, apotheker te Rotterdam en A. H Schirm directeur der gemeente-apotheek te 'sGra- venhage; is aan de commissie toegevoegd als deskundige: W. G. Aldershoff. hoofd eener bijzondere u.l.o.-kopschool alhier. BINNENLAND. Minister Verschuur over de begrootinf van economische zaken. (6e Blad). Minister Van Schaik beantwoordt vragen over de N.S.B. (Binnenl. 3e Blad). Besprekingen in den Hoogen Raad van Arbeid over verplichte werkloosheidsver zekering. (Binnenland, 3e Blad). Vonnis der Haagsche rechtbank inzake het Strapcrlo-spel (Rechtzaken, le Blad). BUITENLAND. De overbrenging van het stoffelijk overschot van Koning Albert van België naar Brussel. (4e Blad). Habicht stelt Dollfuss een ultimatum (Buitenland, le Blad). Eden te Berlijn gearriveerd (Buitenl. le Blad). Het nieuwe Engelsch-Sovjet Russische handelsverdrag (Buitenl., le Blad). LEIDSCHE DIERENASYL. Liefdadigheidsuitvoering in den Schouwburg. De geheel gevulde Leidsche Schouw burg heeft zich gisteravond uitstekend vermaakt met twee aardige stukjes van Charivarius, welke over het voetlicht werden gebracht door de Vereeniging „Tovolido" (tooneel voor liefdadige doel einden). De avond was ten bate van het Leidsch Dierenasyl. Voor de pauze won Walter de gunst van haar moeder.. Eerst mocht het niet. De moeder is een feeks, tyranniseert haar man en stuurt Walter het huis uit. Er is een neef uit Amerika met een uitvinding, waarmee vleesch voor onbeperkten tijd kan worden be vroren en later ontdooid. De neef zoekt een proefkonijn. De man ziet zichzelven ongestoord een sigaartje rooken en een glaasje drinken, en met zijn medewer king wordt de uitvinding, als middel tegen een haar steeds martelende hoofd pijn. op de moeder toegepast. D.w.z. niet toegepast, want Walter verraadt om haar moeders gunst te winnen het complot. De feeks laat zich schijnbaar bevriezen. De man doet zich te goed aan zijn sigaartje en blaast de rook in het naar zijn mee ning bevroren-gezicht. Met den neef drinkt hij een goed glas wijn. Maar het tegenmiddel, dat de ontdooiing moet be werkstelligen is zoek. De man krijgt be rouw. Terwijl hij warm water gaat maken en vrouwlief op deze wijze te trachten te ontdooien neemt Walter een ingetogen afscheid van haar. De geliefden achten het beter moeder, in een kast opgeslo ten, moet het hooren aan moeders wensch te voldoen. Walter gaat heen, maar de vrouw haalt hem terug. Zulk een jongen is haar de liefde harer doch ter waardig. Dan komt de ontknooping. De man smeekt zijn neef hem nu maar te bevriezen. Maar ook in dit voornemen dwarsboomt hem zijn vrouw. Haar wil zal zijn leven ook verder leiden. Het stukje werd vlot gespeeld. Vooral de vrouw (Mej. A. J. M. Backer) de man E. Wiggelinkhuizen) en de neef (A. J. Niessen) speelden hun rol voortreffelijk en hadden veel succes. Na de pauze werd opgevoerd „Do Nieuwe Leeraar". De leden voor de Com missie van Toezicht gaven tegenover den nieuwen leeraar hun inzichten omtrent paedagogiek weer. De prof. Bolkenburg, Mej. Lelienkrans, dr. Tegenvoort, gene- raal-ijzervreter, Mr. Boon en Jaantje de dienstbode dachten allen weer anders over dit onderwerp. De leeraar zelf dacht er natuurlijk nóg anders over. Hij wilde een nieuw systeem invoeren in deze „eeuw van de leerling", een systeem waarbij de leeraar leerde van den leer ling. Ook dit stukje werd een succes. De ver schillende types werden keurig uitge beeld. Ook hier moet weer met eere ge noemd worden Mej. Backer als Mej. Lelienkrans. voorts de heer Gras- (als professor) de heer Laman (als generaal) en de heer Schouten (als dr. v. Tegen- voort). Dr. Emmens, die de regie voerde, heeft eer ingelegd met zijn werk. Mevr. Maartje Offers zong voor en na de pauze enkele liederen en ontving veel en dankbaar applaus. Aan het einde dank en bloemen. N.V. LEIDSCHE DUINWATER MAATSCHAPPIJ. In de hedenmorgen alhier, onder voor zitterschap van den heer N. C. F. van Ginkel gehouden buitengewone algemeene vergadering van Aandeelhouders der N.V. Leidsche Duinwater Maatschappij, waren vertegenwoordigd 15 aandeelen uitbren gende 15 stemmen. Benoemd werden: tot Commissaris-Voor zitter. de heer T. S Gosllnga en tot Com missarissen. de heeren Th. M. W. Bergers, M. H. de Reede en M. G. Verwey.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1