Jaargang WOENSDAG 14 FEBRUARI 1934 No. 22670 STADSNIEUWS. f:!6'11 m ons land zijn 70.000 lijders en i™" ®er jaar 6000 patiënten. Het voornaamste Nieuws van heden. BUITENLAND. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN 3 Cts. per regel voor advertentiën uit Lelden en plaatsen naar agentschappen van ons Blad. gevestigd zijn. Voor alle indere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertent!ën Uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. Rj een maximum aantal woorden van 30. ncasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van rieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT^ Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35; per week f.0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „(Ui Franco per post f. 2.35 portokosten. ommer bestaat uit DRIE Bladea EERSTE BLAD. i merkwaardige vondst in het westland. ■oordracht van dr. J. H. Holwerda. het Rijksmuseum, van Oudheden heeft iravond dr. J. H. Holwerda de reeks lologisohe lezingen voortgezet, begon deze voordracht met een voor te lezen uit „Avondstonden" Van Wijn, waaruit blijkt hoe men in laatst van de 18de eeuw getroffen door de vondst van een bronzen te Arentsburg. Niet minder indruk :n maakte thans op spr. het vinden jen gelijksoortige bronzen hand te [wijk, welk stuk na onderzoek, zonder [el Romeinsch werk bleek te zijn. s de hand, afkomstig uit Arents- geleek ook deze op die van den be- n Augustus van Prima Porta in verder zijn er nog meerdere bron- anden bekend o.a. uit de Saaiburg en iburg en nu doet de vraag zich voor 11 werkelijk al die handen afkomstig :n moeten zijn van dergelijke beelden ieds dezelfde houding. Een betere ing meent spr. te vinden in de rden, die de Romeinsche leger- igen voerden, want op verschil- reliefs o.a. op die van de Trajanus- [liet men als zeer vaak voorkomend fejl een groote hand boven op den ■rd. Naar men heeft verklaard het il van trouw van een legerafdeeling, den eerenaam pia fidelis verkregen Op vele inscripties vindt men dan b.v. :t legio XXII p. fvermeld, waar- Itui gedeelte op de Saaiburg lag en p streken vindt men de legio decima ar vooral ook de classis p. f., de ische vloot, die waarschijnlijk ook standaarden zal hebben gevoerd. In lelt, dat juist zoowel Arentsburg als iwijk aan de gracht van Corbulo Iig- flie ter wille van de Romeinsche vloot iven was, zou men een verklaring "n vinden voor de vondst van de 'ii hand juist op deze beide plaatsen, r aanleiding van deze vondst in teijk Werd er een proefgraving ge- t waaruit bleek, dat daar een neder ig uit de 2de eeuw na Chr. aanwezig waarschijnlijk een militaire aanleg, heeft dus de vondst van deze hand >er een belangrijk punt van onze insche geschiedenis aangewezen. DE T.B.C.-BESTRIJDING IN NEDERLAND. Nazorg en financiecle steun. |c Leidsche afdeeling van de Ver- IVs to' Bevordering der Belangen T B.C.-patiënten in Nederland heeft pravond in de bovenzaal van café F in de Doezastraat een drukbe- hte bijeenkomst voor leden en genoo- ,acn gehouden, waaraan het mando- p-?ezelsehap „Ilenniberpian" zijn mu- Pjk medewerking verleende en verder |^ee' I- Lessing uit Amsterdam een heeft gehouden over het onder- „Wat door nazorg bereikt kan ■a'J toe6elicht met lichtbeelden. de afdeeling Leiden een volkomen uende pluim op de muts te hebben ■oken voor het werk dat hier ver- Er.™' 8aat spr. eerst nog eens het ffDJjnsel der t.b.c. na, waar voortdu- r ""Dmenen mensclien aan sterven (.„„artegen nog steeds geen serum vormen is. Licht luchti goede Pa geregelde leefwijze zijn de n~Jbevoien middelen tegen deze zoo hvfv?e ziekte, al kan men de ziekte- uv lfer niet uit het lichaam weren. KJ. d't alles is bet vaak nog bitter f m gesteld. mogelijk wordt getracht de pa- Cii™iuaar sanatoria uit te zenden. Het fcrk 'hbiatief kan hierin goed Kat onu' doe'1 zeer velen zijn niet in iel ts inaar 'n menigerlei mate finan- a,„j stounen. Daarom is hier vooral I steS °P de overheid gevestigd. Wkent met f- 1.300 000.—. Doch dit dj,n°g maar 9 cent per patiënt de verpleegprijs per dag fer h ls' Jiarril?atl<1glde voorts de nazorg en de steun. ju,.horte pauze werd ter onder- Sbl 1,61 Besproken woord een «ld. "'beelden over de nazorg ver te" Jiabdollne-gezelschap „Henniber- k... en zich meermalen met succes aiaagd en icademlsche examens. v°or het Candidaatsexamen Uurki etas isjSjr (°en Haag) en P. J. H. ■Jjab .'Wij, en Vnt uanuiaaausexamcu t dr-T,* u unde, .etter F, de heeren ««der iDen Haag) en P. J. H. mee am); voor het Economisch 'indologie de heer J. van der na -en voor het Candidaats- Reeht de heeren J. Clignett DE LEIDSCHE STADHUISBOUW. Bij Kon. besluit is de termijn voor de onteigening ten behoeve van den bouw van een nieuw raadhuis hier ter stede en het verbreeden van de Koornbrugsteeg met zes maanden verlengd. VER. TOT BEVORDERING DER BELANGEN VAN SLECHTHOORENDEN. Lezing van prof. van Ronkel. De presidente mevr. T. Kranenburg— Siemens opent te acht uur de vergadering met een hartelijk welkom tot het vrij groot aantal opgekomen leden en in het bijzon der tot prof. Ph. S. van Ronkel, die dezen avond een lezing zal houden over de Mo hammedanen en Ned. Indië en tot mr. S. Rijke, secr. van de Vereen. „Oost en West", die zoo vriendelijk geweest is aan de uit- noodiging van het bestuur gevolg te geven. Het woord wordt daarna gegeven aan prof. v. Ronkel. Alvorens iets mede te deelen over het Mohammedanisme in Ned. Indie behan delt spr. kortelijks de geschiedenis van dien wereldgodsdienst, het ontstaan in Mekka en Medina, de wonderbaarlijke uit breiding in kollen tijd over de halve we reld; de onderwerping van oude machtige rijken: Perzie, Egypte, Turkije, een deel van Voor-Indië, Sumatra, Java en de andere eilanden van den Oost-Indischen Archipel. De vraag hoe deze veroveringen zijn ge schied, is niet voor alle gebieden op de zelfde wijze op te lossen: hier met geweld, daar mc-t overreding, ginds met vreed zame middelen! Wat is er in dezen gods dienst, dat de millioenen menschen van allerlei ras heeft „gedwongen om in te gaan" en hen door de eeuwen heen in het geestelijk verband houdt? Ook deze vraag is op meer dan één wijze te beantwoor den. Bij de geschiedenis van de bekeering der verschillende landen kan spr. niet lang stilstaan; hij verplaatst zijn hoorders naar Ned. Indië, waarheen de Islam is gekomen, niet uit het stamland Arabie, zooals men vroeger meende, maar uit Zuid-Indië, vanwaar met de vorm der orthodoxe- leer die is van veel lateren tijd doch de mystieke belijdenisvorm, langs de oude handelswegen is overgebracht. Die impor- tatie geschiedde niet door zendelingen of geestelijken (priesters kent de Islam niet. daar er geen sacramenten zijn) maar door in Voor-Indië bekeerde handelaren, avon turiers, soms van zeer hooge alkomst, die zich in Sumatra en Java vestigden en trouwden, invloed verwierven en hun leer verbreidden. Deze uitleg is eenigszins simplistisch, maar over het algemeen is de geschiedenis der islamiseering van Ned. Indië op deze wijze wel te verklaren. Evenwel niet overal en te allen tijde was de invoering een „pénération pacifique": in Midden-Java moest een keizerrijk zwichten, in het Oos ten en Westen van dat eiland het oude Hindoeisme wijken, in andere eilanden het inheemsche heidendom plaats maken voor de nieuwe leer, en zonder strijd kan dat niet altijd gegaan zijn. Doch de strijd was kort, de nieuwe religie werd aanvaard, weliswaar niet overal vurig en met volle overtuiging des volks, maar ook niet als een „slecht passend kleed vol gaten, waar het heidendom doorheen gluurt", zooals men vroeger zeide, doch als een gemakke lijk, aan de landsgewoonten zich snel aan passend geheel van vormelijkheid, met inlandsche elementen zich vermengende mystieke wereldbeschouwing, dat uit groeide tot een eigen Indonesische Islam. De gemakkelijke opvatting was niet overal een verschijnsel. Atjeh, Bantan enz. waren gebieden van hartelijke zelfs verbe ten belijdenis, en allerwegen wilde de be volking Moslimsch zijn en blijven, al was haar kennis menigmaal gering. In het begin dezer eeuw was het alsof dt bevolking uit een eeuwenlangen slaap ontwaakte; ook het islemisch bewustzijn werd krachtiger, men wilde meer weteo, op elk gebied, ook op dat der religie, een echt reveil! Spr. geeft verder aan hoe in deze eeuw de ontwikkelingsgang is geweest, hoe er verdieping kwam van binnen en verster king van buiten en besluit zijn uit den aard der zaak zeer kort overzicht met een terugblik op verleden, een blik in de te genwoordige toestanden en een prognose voor zoover zulks mogelijk is voor de naaste toekomst. Mevr. Kranenburg dankte prof. van Ronkel zeer hartelijk voor zijn causerie en sprak namens het bestuur de hoop uit, dat prof. van Ronkel in een volgend seizoen op zijn belofte om nogmaals voor deze groep van S. H. te spreken, zal willen terug komen. Het liplezen kwam nu aan de beurt, een kort verhaaltje zou deze keer als oefening voorgelezen worden. Doch alvorens aan te vangen, maakte de pres. de vergadering bekend dat mej. Driessen bedankt heeft als bestuurslid en het bestuur besloten heeft deze plaats niet meer aan te vullen, omdat de praktijk geleerd heeft, dat het voor de meeste bestuursleden wenschelijk is in zoo klein mogelijk gezelschap te ver gaderen Spr. dankte mej. Dr. hartelijk voor alles wat zij als bestuurslid gepres teerd heeft en voor haar toezegging de iipleesoefeningen op de bijeenkomsten te willen blijven leiden. In de pauze waarin een kopje thee geserveerd werd, werd ge legenheid gegeven tot het betalen der contributie Na de pauze nog een genoeg lijk uurtje, waarin verschillende spelen werden gedaan, waarvoor den leden, die hun spelen daarvoor welwillend afgestaan hadden, hartelijk dank gezegd wordt na mens het bestuur. Er heerschte weer een prettige stemming en te half elf sloot de pres. de bijeenkomst. DE KERK EN VREDE-BEWEGING L\ ZWEDEN. Rede van pastor Gyberg. Op zijn doorreis naar het Internationaal Vredescongres, dat van 15—18 Februari te Brussel onder voorzitterschap van Robert Cecil wordt gehouden, sprak gisteravond pastor Per. J. Gyberg uit Stockholm in het kerkgebouw der Remonstr. Gemeente voor de afdeeling Kerk en Vrede - Leiden e.o. over „De Kerk en Vrede-beweging in Zweden". Pastor Gyberg werd ingeleid door prof. dr. G. J Heeling, die er zijn vreugde over uitsprak, in de gelegenheid te zijn, thans sprekers rede uit het Duitsch te kunnen vertalen in het Nederlandsch, waar Pastor Gyberg in 1932 te Stockholm het door hem gesprokene uit het Dui,tsch in het Zweedsch vertaalde. Na de aanwezigen te hebben welkom geheeten en in gebed te zijn voorgegaan, verzocht prof. Heering hen van het 7e lied N P.B. vers 1 te zingen „Den Hoogen God alleen zij eer". Tegen pastor Gyberg, die in Zweden de leiding heeft van den Internationalen Bond van Anti-Militaristische Voorgangers, verhief zich reeds in 1919 een ware hetze, bij zijn candidaatstelling tot Proost in Stockholm. Ondanks alle tegenkanting ls pastor Gyberg geen oogenblik verflauwd met zijn getuigenis der onverzoenlijke tegenstelling van Christendom en Milita risme. Pastor G. het woord verkrijgend, vraagt dan of de leuze „Vrede op aarde", die in alle toonaarden over deze wereld klinkt, ook heerscht. Neen, strijd en haat is de werkelijkheid. Deze aanklacht heeft in het bijzonder allen, die als leider of lid maat in de kerk staan. Ook het „terug naar het Oude Christen dom" is een frase. De houding van het oudste Christendom is een scherpe verocr- deeling van den soldatenstand. Een soldaat, die zich wilde doen doopen, moest eerst het oorlogshandwerk afzweren. De kerk der oude Christenen veroordeel de het miiitairisme, in tegenstelling met die van heden. Zij toch loopt in dit verband om de centrale vraag de waarde van het leven heen. Ook de Zweedsche Staatskerk vergat het.' woord van den Hei land Mijn rijk is niet van deze wereld Zoo ving de zondeval van het Christendom aan. zooaLs Heering dit in zijn boek heeft geteekend. De menschenvernietiging werd geschetst als de Wil van God en de leer, dat de oorlog is een straf van God. liep daarmee evenwijdig. Een vlugschrift van een Duitsch predi kant. dat Durtschland's deelnemen aan den oorlog betiteld als Een dienst aan God bewezen noemt spr. een hoogtepunt van Godslastering. Van de 2700 predikanten der Zweedsche Staatskerk, verzette zich in Maart 1930, 148 tegen haar militairistisch karakter. De Kerk schreef o.a. voor het Gebed voor het leger, waartegen verzet rees, evenals tegen het doen van mededeelingen van militai ren aard en de aanwezigheid in de kerken van wapens en voorwerpen op voormalige vijanden veroverd. Het. ontbrak niet aan reactie; zooals in andere landen schold men in Zweden de .landverraders" uit voor alles en nog wat. Het gevolg daarvan was de stichting van den Bond van A. M. pre dikanten met zijn Orgaan De Militia Christi dat aan alle Zweedsche predi kanten elk kwartaal gratis wordt toegezon den. Hiernaast formeerde zich de grootste thans bestaande Vredesvereeniging Vre de en Scheidsgerecht welke thans 40.000 leden telt en haar 14 daagsch blad Vrede met 50.000 abonné's (Zweden heeft 6 mi'lloen inwoners). De Vereeniging telt 1500 afdeelingen en 26 districten en staat op neutraal-ethische basis. Vóór 1917 was het voorgeschreven gebed Heer. zegen onze oorlogsmacht na dien werd het Heer schenk ons Uw hulp voor de verdediging van ons land. Onze groep, zegt spr. bidt Heer. sta onze re geering bij en wees Gij onze verdediger. Wij kunnen niet op de Cathechisatie on derwijzen; Gij zult niet dooden en te gelijkertijd de dienstplicht tolereeren. Wij eischen: Geen boeken en tractaten meer naar de heidenen, zoolang de Staat het transport van oorlogstuig toestaat. Wij, die men wel Vaderlandsloozen noemt, kennen de liefde tot den geboorte grond evenzeer als wij de verhoudingen der grenzen erkennen, doch daarnaast hebben wij liefde en eerbied voor het land van anderen. Wij kennen het Nationalisme, dat zich in hoogmoedig egoisme uit en dat men in alle landen steeds weer het hoofd ziet oosteken. Waar het zich van het technisch chemisch monstrum de moderne oorlog wil bedienen, waarvan militaire vak lieden zelf hebben toegegeven, dat vrou wen en kinderen mede het slachtoffer zullen zijn, antwoorden wij: het is beter gedood te worden dan te dooden. Hoe durft men een vergelijking te trek ken tusschen politie, die aanklaagster is of uitvoerster der orde, en oorlogsmacht, die zooveel mogelijk onrust en paniek moet verwekken? De oude Romeinen wisten het beter en zeiden reeds: in den oorlog zwij gen de wetten. Rusland vreesde Zweden, dat gemobiliseerd was. de Zweedsche acti visten hebben hun best gedaan Zweden aan Duitschland's zijde mee te laten doen. Waar zouden we gebleven zijn' Denemar ken, dat geen verweer van betcekenis kan bieden, werd met rust gelaten. Evenals het aanstormend Nationaal- Socialisme en het Communisme niet met geweld, doch slechts met een nieuwe so ciale orde zullen verdwijnen, zoo zullen de Christenen nieuwe wegen moeten gaan Als beschamend voorbeeld staat daar een Gandhi, die het historisch feit volbracht, een gewelddadige wereldmacht te doen zwichten: door de macht van het geweten, door de macht der liefde. In alle duisternis zien wij licht. De Pon sonby-actie verwierf in Engeland 127000, in Nieuw Zeeland 50.000 handteekemngen. In Noord-Amerika hebben 80.000 geestelij ken zich schrap gezet. Thans hebben 8000 predikanten in Duitschland geweigerd zich door den Staat te laten binden. Spr. gelooft vast, dat de tijd zal komen dat het kind aan de knieen van zijn moe der van den oorlog zal hooren als van een boos sprookje. Dat hangt mede van ons aï. Spr. eindigde met de woorden. Wat gij wilt dat de menschen u doen, doe gij hun desgelijks. Prof. Heering zeide in zijn dankwoord, dat Pastor Gyberg uit hart en geweten de zelfde dingen heeft gesproken, die wij op onze wijze zeggen. Wat wisten wij van elkaar wij die elkaar voorheen niet kenden het ls Christus' stem, waarvan wij de vertolkers mogen zijn Niet in de liefde voor ons land, daarin verschillen wij niet met onze tegenstanders, doch of wij met onheilige middelen mogen strijden, daarin ligt het groote verschil. Gij, geestverwanten uit andere landen, versterkt onze moed, ook voor de komende tijden. Wij weten, dat deze niet licht zul len zijn, doch met u strijden wij den goe den strijd des geloofs. De aanwezigen zongen daarna het Lutherlied Een vaste burg is onze God waarop prof. Heering de zegen uitsprak. Bij den aanvang en aan het slot zong Pastor Gyberg eenige liederen van Beet hoven, Grieg en Andersen, die, door voor dracht en stem van den zanger, diepen in druk maakten. SCHOOLKINDERVOEDING EN KLEEDING. Ingevoerde bezuinigingen. Zooals men weet, is bij de behandeling der begrooting de subsidie-post voor de Vereeniging Schoolkindervoeding en -klee ding teruggebracht tot f. 33.500. Een ver mindering van een f. 13.000. Tengevolge hiervan heeft het Bestuur zien genoodzaakt gezien om volgende be zuinigingsmaatregelen te treffen: De vacantievoedingen worden vanaf de Paaschvacantie stopgezet; het volle loon van inwonende kinderen boven 18 jaar zal worden geteld bij het gezinsinkomen (vroeger na de Paaschvacantie zal tot 1 Juli slechts 3 x per week voeding worden verschaft; in Juli en Augustus vol ledige stopzetting; in Sept. weer 3 x per week voeding en eventueel nog in Octo ber. wanneer dit noodig zal blijken, het geen zeer waarschijnlijk het geval zal zijn. NLO. CIIR. REIS VEREENIG ING. Filmavond van de afdeeling Leiden. Gisteravond heeft dc afd. Leiden der Ned. Chr. Reisvereen. een filmavond ge houden in de zaal van „Oud Hortuszicht", waarvoor zeer veel belangstelling was. De bijeenkomst werd geopend met gebed en het zingen van Gez. 7 1, waarna de Voorzitter der afd., de heer Joh. Vooys, een kort welkomstwoord tot de aanwezigen richtte, tevens de in Maart a.s. te houden jaarvergadering in herinnering brengende. Hierna werd de film „De skilooper van den Zilverberg" gedraaid. Onder ademlooze stilte volgden allen de verschillende sportprestaties, terwijl de schitterende natuurtafereelen, welke aan het oog voor bijtrokken, bij menigeen het verlangen wekten dit ook eens in werkelijkheid te mogen aanschouwen. De komische voor vallen, welke zich bij de „Vossenjacht" op het witte doek vertoonden, ontlokten menig maal een hartelijk gelach, terwijl de fan tastische fakkeltocht de verbeelding vrij spel liet. Het romantische element In deze film hield tot het laatst de aandacht gespannen en had tot voldoening van allen een be vredigend slot. Een strijkje onder leiding van den heer Plu verzorgde op uitnemende wijze het muzikale gedeelte en verhoogde de gezel ligheid. De avond, waarop met voldoening teruggezien kan worden, werd op de ge bruikelijke wijze gesloten. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: G. W. van Tol Co., Oude Vest 33 b, Leiden. Centrale verwarming en ijzer- constructies. Eigenaar: G. W. van Tol, Leiden. Opheffing: Maarse Kroon, 165, Leimuiden, Auto busdienst. Wijzigingen: Casino-Theater, Hoogewoerd 49, Leiden. Nieuwe Eigenaar: G. H. Groenewegen, Leiden. Handelsonderneming „Practica", Emma- laan 48, Oegstgeest. Verkoop van practi- scihe artikelen. De zaak is verplaatst naar Newtonstraat 158/160, Den Haag. BINNENLAND. De regeering en de N. S. b.; nadere uit eenzetting van dr. Colijn (3de Blad). Ons parlementair overzicht (3de Blad). De zaak-Onnes van Nyenrode (3de BI.). BUITENLAND. Nog is de tegenstand der Oostenrijksche socialisten niet geheel gebroken, maar dit schijnt spoedig het geval te zullen zijn. (2de en 1ste Blad). Een Fransche nota aan Duitschland in zake ontwapening (Buitenland en Tel., Ie Blad). Het Fransche kabinet Doumcrguc van een meerderheid in de Kamer verzekerd. (Tel., 1ste Blad). Sir John Simon over Oostenrijk's beroep op den Volkenbond (Buitenland, le Blad) Tot ab-actis van het Leidsche Stu dentencorps is heden bij enkele candi daatstelling gekozen de heer B. ter Haar. Voor het beëedigen van een 16-tal reserve-officieren op Donderdag 15 Febr. a.s. zal het 6e Regiment Veldartillerie onder commando van den Majoor H. I. met de muziek uitrukken. De plechtigheid zal op de Maaldrift plaats hebben; daartoe zal het regiment om 10.30 u. op dat terrein zijn opgesteld. Zekere K. alhier liep te Wassenaar drie processen-verbaal op: een voor het rijden op den straatweg op zijn rijwiel; een voor het vasthouden van een auto en een voor het opgeven van een valschen naam. Maandagavond 19 Februari zal de voordrachtenserie van dezen winter in het Leidsche Volkshuis besloten worden met een mooien filmavond. Dr. W. G. N. V. d. Sleen, bij velen onzer stadgenooten reeds een goede bekende, zal bij eigen opge nomen films vertellen van zijn reis door Zuid-Amerika, Chili en Bolivia. We twij felen niet of deze avond zal veel belang stelling ondervinden. Voor toegang zie advertentie. DE ALGEMEENE TOESTAND. Dc Ontwapening. Nog is de tegenstand der socialisten in Oostenrijk niet geheel gebroken, doch waar leger en politie achter de regeering staan, is hun strijd hopeloos. Het is een kwestie van tijd geworden. Het oogenblik van vol ledige ineenstorting schijnt trouwens niet veraf meer te zijn. In welke richting zich daar echter de gebeurlijkheden zullen ontwikkelen? Zie daar de groote vraag. In ieder geval naar de dictatuur Het kleine bureau der Ontwapenings- conferent^ is gisteren te Londen bijeen gekomen Oij den president der Ontwape- nings-conferentie, Arthur Henderson. Aanwezig waren Benesj, Politis, Aghnides en Avenol. De bespreking had in hoofdzaak betrek king op de rapporten der regeeringen van Groot-Brittannie, Italië en Frankrijk, nopens de diplomatieke onderhandelingen met Duitschland. Des middags hebben de leden van het bureau een bezoek gebracht aan Mac Donald in diens werkkamer in het Lager huis. Besloten is, het presidium der Ontwa peningsconferentie tegen 10 April bijeen te roepen. Indien een der betrokken mo gendheden het zou wenschen, zou het presidium ook vóór 10 April bijeen kunnen komen. intusschen heeft Frankrijk weer een antwoord opgesteld op de Duitsche nota van 19 Januari j 1. De „Paris Soir" gelooft te kunnen mede- deelen, dat de nota zeer bondig is en het verschil aanduidt, dat in de opvattingen der beide partijen over de ontwapenings kwestie bestaat. De Fransche regeering heeft het vermeden al te diep op de bij zonderheden der verschillende punten in te gaan. De nota is in zeer hoffelijken toon vervat en brengt den wensch der re geering tot uiting de gedachtenwisseling voort te zetten. De Fransche regeering heeft den tekst der nota ook aan de andere betrokken mogendheden mede gedeeld. Het „Journal des Debats" meent de op vatting van wel-ingelichte kringen weer te geven, wanneer het beweejt dat men het er m' Fransche regeerlngskringen over eens is, dat de eischen van Duitschland alle vruchtdragende onderhandelingen onmogelijk maken en dat de verantwoor delijkheid voor het mislukken der Ont wapeningsconferentie alleen Duitschland treft. De Engelsche minister Eden vertrekt eerstdaags naar Parijs, 19 dezer gaat hij naar Berlijn, 21 dezer naar Rome.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1