Kloosterbalsem gemeentezaken. Spierpijnen Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 13 Februari 1934 Derde Blad No. 22669 Spctie 0 No- 25- 00 Het vertrek van Dr. Colijn. verkoop grond. nen heer J. W. Reijneveld is een tv ingekomen om van de gemeente Joopen het terrein aan de P. J. Slat hoek Fnilnstraat, groot onge- M2 De heer Reijneveld is bereid Knaagden prijs van f. 15.— per M2. {Uien. Ugingen in verordeningen. twee recente arresten (n.l. van «rt 1932 en van 9 Januari 1933) heeft jtl raad bepalingen van gemeente- .spüngen onverbindend verklaard op er dat zi. daarbij, in strijd met art. Eb a der gemeentewet, aan den Bur- Ester uitvoeringsbevoegdheid was toe- fcd In het eerste geval betrof het een id om voorwerpen of waren van wel- raard ook. uitgezonderd drukwerken, l op of aan den openbaren weg, hetzij Ide buizen te koop aan te bieden of neae te venten, behoudens onthef- door den Burgemeester; in het 1de geval was verboden te venten op Eare wegen en op uren, waarop dit ut belang van de openbare orde en beid krachtens openbare kennis ei van den Burgemeester ongeoorloofd ürklaard. De Hooge Raad achtte zoo- Ihet verleenen van ontheffing, als de lrijzing van de wegen, waarop, en de m durende welke niet zou mogen Ben" gevent, te zijn een daad van uit ing, welke ingevolge art. 209, aanhef ader a., der gemeentewet in den regel jort tot de uitsluitende bevoegdheid |b en w„ zoodat, „waar niet uit be wetsbepaling, als art. 221 der ge- Etewet, het tegendeel volgt", de op- ht aan den Burgemeester was in d met de wet. i verband hiermede hebben b. en w. gaan, of ook in de Leidsche straf- rdeningen bepalingen voorkomen, le ons hoogste rechtscollege op den- Ben grond als de in den aanhef ver- Be beDalingen onverbindend zou ver- Jen. Naar hun meening is dit inder- l het geval ten aanzien van enkele klingen van de verordening tot voor- Jn? van brand en van de verordening Be Straatpolitie. Ejziging wordt voorgesteld. benoeming en ontslag. i en W. stellen voor in de vacature- ba als hoofd der jongensschool voor p. te benoemen den heer m. van Rijs- l hoofd van de opleidingsschool aan de fcmarkt en in diens plaats te benoe- fden heer j. Hokkeling, hoofd van de l school Medusastraat b. borts wordt voorgesteld op verzoek pontslag te verleenen aan mej. v. e. pich als onderwijzeres aan de o. l. >1 Duivenbodestraat, in wier plaats '.voorgedragen den heer l. w. Beu- i onderwijzer aan de o. l. school Ha- pat. de spanjaardsbrlig. Kolge besluit van 6 Juli 1931 werd pe provincie Zuid-Holland een over last aangegaan, o.m. bevattende het uwen van de Spanjaardsbrug. De incie zou zorg dragen voor den bouw bmg en het maken van den oprit aan Liederdorpschen kant, terwiil de lente den oprit aan den Leidschen (zou aanleggen. De kosten verdeeling i in dien zin geregelde dat de ge- pte Leiden de provincie zou tegemoet f met een bijdrage van een derde der p. tot een maximum van f. 50.000. en provincie de gemeente met een bij- i eveneens van een derde, tot een mum van f. 10.000. de Spanjaardsbrug haar voltooiing Ft. behoort met den aanleg van den p aan den Leidschen kant een aanvang porden gemaakt. Met het daartoe door [Dienst van Gemeentewerken in over- met den Provincialen Waterstaat op- laakte plan kunnen b. en w. zich ver- Wen, behoudens dat zij. evenals de Blissie van Fabricage, op het naast "en vrijkomende terrein, onmiddellijk zuidwesten van de brue. inplaats van lkeerplaats voor 't rijverkeer, een een- cht d ^soen wenschen te zien aange- 1 f i/rs1 van den °prit. met, inbegrip .t u vccds uitgegeven voor ver se bestratingswerken en van f. 16.572 E, ,ln 1930 plaats gehad hebbenden "uaankoop van de firma Boot, worden »taal geraamd op f. 22.972. Hiervan ilfs een der<ie gedeelte, of ">5° van de provincie terug ont- 2<!odat f-15.322 ten laste van de -nte komt Als uitgaaf voor den oprit e!„ 0d. de beerooting nog slechts te elvebracht het thans nog voor den «benoodigde bedrag van f. 5000. 1 em.»"1!?' noe 0d de begrooting wor de te.f de blidrage aan de provincie iv- jjy.en van de Soanjaardsbrug c. a., mko 5e ,in verband met de vermoe- „..?sten der brug c.a. ad f. 130 nno, bitgetrokken oo f.43.500. Bsna t. gezamenlijke uitgaaf van 1de een ontvangst van de nro- Wt -iïïn11 aeraamd van f. 7650, zoodat Eooni'eening ten slotte moet worden o?d met f. 40.850. fRBETEMNc HOOGE-RIJNDIJK. ho!!£fid??i van de verbetering van imhurèe.u bbdijk, ten Oosten van de fszijden zullen de slooten ter rloiee-t—'an den tveg worden gedempt in de k?len. worden aangelegd. Het i den pee e dat deze rioleeringen "lierinaburgerbrug in de Roombur- >"h»l,z0llden uitmonden. Dijkgraaf i? in iaden va" Rijnland, wier ver- teoen wordt vereischt. hebben ■aar ill '°°2ing in dit boezemwater Plaatsioi de uitmonding op een an- de ter al. iuoeten worden gemaakt, bleken a j? gehouden besprekingen l 'ereenive ri'n,and zich wel zal kun- "uworncn met cen uitmonding van ^'oor :s evj'0'ec'r'n8en in den Rijn. stzondrru.wel de aanleg noodig van «hik rio°l van den Hooge- 1)1 da„ ,ar het Utrechtschc Jaagnad. inesstr.'f'cns de geprojecteerde ver- dient ti jusschen beide wegen in i0rd?n gemaakt, i «eetie r. p'"enaresse van het per- |*°eten i,. u64. voor welk gedeelte trating reeds vroeger in "'riine werden gestort. Voor den bc-cinl,"eeft. de gemeente echter rle van hjln* noodig over het ge it tn,e leidei°!ï?eei' kadastraal bekend ®tëts. de eigenaresse, mej. Wassenaar, hadden tot resultaat, dat zij zich bereid verklaarde het perceelsgedeelte gratis aan de ge meente af te staan. De kosten van den aanleg van het riool met de bijkomende werken* doch zonder straataanleg) worden geraamd op pl. m. f. 1900, waarin het Rijk een bijdrage van 50 °/o verleent. VERBETERING POTGIETERLAAN. Het verdient, zoowel met het oog op de volksgezondheid als met het oog op de jaarlijksche terugkeerende kosten van schoonmaken, aanbeveling om de sloot langs de Potgieterlaan te dempen. Met de Nederlandsche Spoorwegen, welke Maatschappij met de gemeente eigenares van die sloot is, is aangaande die demping overeenstemming verkregen. Die Maatschappij is verder bereid mede te werken aan de totstandkoming van een verbetering van den ingang van genoemde laan. door voor die verbetering tot weder- opzeggens een gedeelte spoorwegterrein beschikbaar te stellen, met dien verstande dat opzegging binnen een termijn van tien jaren alleen zal geschieden, indien zulks in verband met wijzigingswerken van den spoorweg ter plaatse noodig mocht blijken. Voorts is de Leidsche Exploitatie Maat schappij van Onroerende Goederen ge negen, om ten behoeve van de verbetering van den ingang van de Potgieterlaan aan de gemeente om niet in eigendom en on derhoud over te dragen het gedeelte straat, kad. bekend Sectie O. No. 905. In verband met de in de laatste jaren toege nomen bebouwing aan en in de nabijheid van de Potgieterlaan, alsmede in verband met de st'ehting van een bijzondere school aan die laan, is deze verbetering zeer ge- wenscht. Uit de demping van de sloot vloeit voort, dat op de kadastrale grens, gelegen in het midden van de sloot, een afrastering moet worden geplaatst, ten einde de straat van het spoorwegterrein af te scheiden. Het langs die afrastering aan de zijde van de Potgieterlaan gelegen gedeelte van de door de demping verkregen grond kan bi.i de straat worden gevoegd, waardoor ook ter olaatse van de tegenwoord'ge sloot een verbreeding van de Potgieterlaan zal kunnen worden verkregen. De kosten, verbonden aan de slootdem- ping met afrastering en aan de verbete ring van de Potgieterlaan met bijkomende werken worden geraamd od f. 16.600. Van dit bedrag is reeds een bedrag van f. 1800 toegestaan bij raadsbesluit van 29 Mei 1933 De Nederlandsche Spoorwegen zijn be reid een gedeelte van die kosten, groot f. 3000, voor haar rekening te nemen, onder voorwaarde, dat de gemeente zich belast met het onderhoud van de on de gedempte sloot door de gemeente te plaat sen afrastering. Met deze biidrage en de gestelde voorwaarde kan. ook naar het oordeel van de Commissie van Fabricage, in de gegeven omstandigheden genoegen worden genomen. VERBETERING VOETBALVELDEN. Bij op 28 April 1933 genomen besiuit werd een bedrag van f. 1500 beschikbaar gesteld voor het inrichten van de percee- len weiland in den Stadspolder, sectie N. Nis 173 (ged.) en 174 tot voetbal terrein en. Het voetbalveld, gelegen langs de spoor lijn LeidenHoofddorp, sectie N. No. 174 (ged.). groot 1.00.40 H.A.. werd vervolgens bij besluit van 26 Juni 1933 verhuurd aan de Speeltuinvereeniging „Oosterkwartier" met ingang van een nader te bepalen datum. Op dit terrein zouden mede wed strijden in de competities van den Ko ninklijken Nederlandschen Voetbalbond worden gespeeld, doch nu is inmiddels ge bleken. dat het terrein daarvoor nog niet geschikt is. omdat de terreinen voor deze wedstrijden aan hoogere eischen moeten voldoen, dan de terreinen voor wedstrijden in de competities van den Leidschen Voet balbond. Om een voor het aangegeven doel bruik baar veld te verkrijgen, moet het terrein grootere afmetingen hebben, en moet het meer geëgaliseerd worden. Met de Commissie van Fabricage zijn B. en W. van oordeel, dat dient te worden overgegaan tot het aanbrengen van deze verbeteringen, waarvan de kosten worden geraamd op f. 1300, t.w. f. 600 voor sloot- öemoing, noodig voor de vergrooting, en f. 700 voor de extra-egalisatie. Behalve met dit bedrag van f. 1300 dient de desbetreffende post der gemeentebe- grooting nog met f. 520 te worden ver hoogd, aangezien de aanvankelijk ge raamde som van f. 1500 ook oo zichzelf niet voldoende is gebleken, doordat o.a. oo het veld van het Crisis-Comité een kleed- huisje werd geplaatst, dat niet in de be grooting was opgenomen, en de uitbe taalde arbeidsloonen de raming overtrof fen. Hiertegenover werd echter van het Rijk als bijdrage in de werkverschaffings- kosten een bedrag van f. 606.93 ontvangen. verbetering ambtswoning- B. en W. geven in overeenstemming met de commissie voor de gestichten in over weging f. 5000.uit het Afschrijvings- en Vernieuwingsfonds dezer gestichten be schikbaar te stellen voor de verbetering van het perceel Zuiderhorst aan den Endegeesterstraatweg tot ambtswoning van een der gestichts-geneesheeren TRAMHUISJE ENDEGEEST. Bij Raadsbesluit van 25 Juli 1927 is een strook van het terrein van het gesticht ..Endegeest" aan de Geversstraat te Oegst- geest aan de Noord-Zuid-Hollandschc Tramweg-Maatschappij in gebruik gege ven met het recht daarop een wachthuisje te hebben. Genoemde Maatschappij wenscht thans dit wachthuisje een 15-tal Meters in Zuidelijke richting te verplaat sen waardoor het recht tegenover de ïn- en uitstapplaats zal komen te staan, ter wijl de gemeente Oegstgeest achter het te verplaatsen wachthuisje een urinoir wil oprichten. Voor de uitvoering van een en ander verzoekt de gemeente Oegstgeest, mede namens de Tramweg-Maatschappij, haar een strook grond van het gestichts terrein. ter grootte van pl.m. 20 M2. in ge bruik te geven. Tegen de verplaatsing van het wacht huisje. dat op zijn tegenwoordige plaats het uitzicht vgn den Hoogevoortscheu weg oo de Geversstraat en omgekeerd, belem mert, bestaat bij de Commissie van Beheer over de gestichten End»ceest Voorgecst en Rhiinveest uit°raerrt eeen bezwaar; een minderheid dier Commissie heeft echter wel bedenking tegen de oprichting achter het wachthuisje van een urinoir, waarvoor naar haar meening wel een andere en betere plaats zou zijn te vinden. Met de meerderheid der Commissie is het College van B- en W. evenwel van oor deel. dat ook de oprichting van het urinoir op de door Oegstgeest gewenschte plaats (Van onzen correspondent op Schiphol) Overdruk uit bet Leidsch Dagblad van 1 April 1934. Een motregentje zeurt over Schiphol. Het is nog nacht. Maar van alle zijden ziet men de lichten van toesnellende auto's De Amsterdamsche politie heeft ook dit maal op schitterende wijze het verkeer geregeld. Uit de richting den Haag komen gansche files aangereden. In de hangar zijn de monteurs onder persoonlijke leiding van den heer Plesman bezig de laatste hand te leggen aan de Pelikaan die straks de eer zal hebben den minister-president naar Indië te dragen. Bij de hangar ontmoetten we Geyssen- dorffer. Wel Gys, zeggen we, wat denk je wel van deze eer Gys is kalm en nuchter als altijd. Hij zal het hem wel lappen. Juist komen eenige behangers aanrijden met een handwagen en we zijn er juist getuigen van dat de Ministers-zetel van Koloniën wordt bin nengedragen in de cabine van de Pelikaan en daarin stevig vastgeschroefd. Vlak daarnaast is een standaard gebouwd (niet het dagblad van dien naam, doch een houten Standaard) waarin straks de por tefeuille van Koloniën zal worden neerge legd. Die oude Pelikaan, zegt een der meu belmakers. is een kast die desnoods een heel kabinet zou kunnen overdragen. Op dat oogenblik waarschuwt ons een luid hoera dat de luchtreiziger arriveert- En inderdaad komen drie auto's het vlieg veld opgereden, waaruit wij alle Ministers zien stappen. In een aparte auto wordt de bagage van dr. Colijn aangebracht. Het is niet veel. Slechts eenige bundels dossiers, een kistje sigaren en een etui met steek en degen. Alles wordt opgeborgen in de staart van de Pelikaan. Nog steeds blijft het publiek toestroo- men. Naar ruwe schatting zijn veertigdui zend menschen opgekomen om dr. Colijn te zien wegvliegen. Burgemeester de Vlugt is een der eersten die den minister een goede reis wenscht. (hier volgt een foto met onderschrift: De Vlugt en de Vlieger.) Het bliksemlicht flitst van alle zijden op Tot op het laatste oogenblik ziet met dr. Colijn staatsstukken teekenen die telkens door kamerbewaarders worden aange dragen- In de cabine wordt nu een radio-tele foontoestel geplaatst waarmee de minister president gedurende de reis de vergade ringen van het kabinet zal kunnen hooren en snelle besluiten kan meedcelen. Houdt me vooral op de hoogte zegt dr. Colijn tegen den heer Van Schaik. En Gys, die denkt dat het voor hem bedoeld was, zegt eerbiedig: Vast wel Excellentieminstens tweeduizend meter. Dan zijn we nog getuigen van een aardig tafereel. Dr. Colijn slaat den heer Verschuur be moedigend op den schouder en zegt dat hy onderweg goed zai uitkijken naar af zetmogelijkheden vóór Nederlandsch fa brikaat. Dr. Verschuur zegt nog iets van tuin- bouw-bepianting van de Woestein van Syrië, doch op dat oogenblik nadert de heer Musseit met een groote krans. Het is een pijnlijk oogenblik. Alle ministers kijken naar dr. Colijn, doch deze vat een kloek besluit en zegt: Merci Mussertmaak niet teveel drukte in dien tusschentijd en wel be dankt voor je bloemen. Inmiddels nadert het oogenblik van ver trekken- Reeds heeft de Kon. Militaire Kapel zeer toepasselijk het lied van de ..Jantjes" in gezet en allen zingen het refrein mee van „Ais de tros wordt losgeworpen." Een oogenblik schijnt het alsof het den heer Oud te machtig wordt. Maar dr. Colijn omhelst hem en zegt slechts: „Faites moi des bonnes finances, vieux, et je vous ferai de la bonne politique Daarna drukt hij al zijn ambtsgenooten de hand niet zonder elk hunner nog fluisterend eenige aanwijzingen te geven, en bestijgt onder donderend hoerageroep het vliegtuig. We merken op dat de heer Mussert be- scheidenheidshalve zijn hand niet heeft opgeheven doch gewoon met zijn hoed zwaait. De motoren daveren Voor het venster van de cabine wordt het gezicht van onzen grijzen premier zichtbaar. Hij groet even met de hand. steekt ver volgens een sigaar op en verdiept zich in het Koloniaal Verslag. Contacthooren we roepen Reeds rolt de Pelikaan weg Allen juichen Maar reeds is het vliegtuig een stipje geworden dat zich snel verwijdert.... De groote reis is aangevangen.... De menigte verspreidt zich. Aan liet werk jongens, zegt de heer Van Schaik. en de ministers bestijgen hun auto's om naar den Haag terug te rijden. Op het vliegveld vinden we Ir. Mussert eenzaam, in gepeinzen En zeggen wewat denkt u er van Hij kijkt ons even aan met zijn groote donkere oogen- Dan zegt hij langzaam: Een maneen kerelJammer dat hij niet van de N. S. B. is geen bezwaar behoeft te ontmoeten: eenerzijds toch zal het urinoir door het wachthuisje grootendeels aan het gezicht vanaf den openbaren weg worden onttrok ken anderzijds biedt de voorwaarde sub 6o van de concept-akte voldoenden waarborg, dat het urinoir ook voor de op het ge- stichtsterrein wonenden en de gestichts- bevolking geen hinder of overlast zal op leveren. Het terrein kan voor de beide bovenge noemde doeleinden in gebruik worden ge geven voor den tijd van 25 jaren, ingaande oo een nader te b°palen datum met dien verstande evenwel, dat Leiden zich het recht voorbehoudt het gebruik ook tus- schentijds op te zeggen. De jaarlijksche vergoeding ware voorts op f. 25.— te be palen. terwijl de kosten van de te her stellen en nieuw te maken hekwerken en van het rooien van eenige boomen en heesters ten laste van de gemeente Oegst geest behooren te komen. RECLAME- 5027 Kloosterhalsem If needs onscha delijk en Is het onovertroffen wri f- middel bij rheumatiek. rhcurnatr- schc zenuwpijnen, jicht. spit. stram heid. apierverrekkingen. cnï. Ook echter ongeëvenaard bij brandwon- dea, uitslag, oude- eo nieuwe won den. zweren, pulsten, muggebeten. Neemt dus ook hij wonden en zweren, A uidaandoeningen, brandblaren, enz. 'b Pijo om razend te worden bü 't bewegen van den arm. „En (och had ik niei den tijd om in cen arm stoel tc gaan zitten en af te wachten, of de pijn bij toeval eens zou gaan bedaren. Dus sleepte ik mij ooort, dikwijls bijna boven mijn krachten. De pijn, die in mijn bovenarm begon, zette zich voort tot in mijn nek, soms zoo hevig dat het huilen mij nader atond dan het lachen. Gewone spierpijnzelde men mij, maar ik kon niets vinden om die gewone pijn te genezen. Ten einde raad ben ik met Kloosterbalsem be gonnen. De uitwerking is enorm geweest. Na dc eerste behandeling verminderde de pijn al en na voortgezet gebruik zijn al mijn pijnen geheel verdwenen. Ik ben gelukkig de groote pijndooder, die men Kloosterbalsem noemt, te hebben aangewend. Bovendien ben ik nu ook af van het slikken van allerlei geneesmiddelen waarvan mijn maag van streek raakte"' E. v. C. te A, (Origineel ter inzage). AKKER'S Per pot vanaf 62(4 cent! ,,GeeO goud ZOO gOtd" Alom verkrijgbaari DE SPIONNAGE TE WEESP. Stukken naar Duitschland gevoerd? Betreffende de huiszoeking in Weesp naar de vermiste militaire stukken, ver nemen wij nog de volgende bijzonderheden. Een ingezetene van Weesp. noemen wij hem X ging op zeker oogenblik failliet. Kort daarop verscheen het parket uit Am sterdam de substituut-officier van Justitie Mr. D. Reilingh. een griffier en de curator in het faillisment in Weesp om bij X. een huiszoeking te houden. Algemeen dacht men. dat dit was naar aanleiding van de geruchten, dat X. goederen aan den faillie ten boedel had onttrokken. De werkelijke aanleiding voor de Justitie om een huis zoeking te houden, was echter waarschijn lijk in geheel andere oorzaken gelegen. Een ingezetene van Weesp Y. was aan vankelijk zeer bevriend met X. Door alie mogelijke financieele verwikkelingen ver dween die vriendschap echter om plaats te maken voor een scherpe en vijandige houding van beide kanten. Deze Y. liep op zekeren dag naar de politie en vertelde daar dat er wel een bijzonder groote reden was om scherp op X. te ietten. Hij. X., zou n.l. in het bezit zijn van teekeningen en plannen van verdedigingswerken in de na bijheid van Muiden en Naarden. ter be scherming van de nieuwe Vechtbrug en den nieuwen Rijksstraatweg. X. zou deze plan nen. toen hij nog bevriend was met Y.. aan hem getoond hebben. Zooa's gezegd stelde het parket een zeer uitvoerig onderzoek in dat bijna den gan- schen dag in beslag nam: op last van den Officier werd een brandkast, waarvan de sleutel onvindbaar was, door een smid ge opend Reeds eerder waren geruchten in om loop dat X. in het bezit van deze plannen zou zijn of zou zijn geweest. Een Rijks veldwachter had het weer gehoord van een man. die, toen hij het vertelde, danig onder invloed van sterken drank was. zoo dat aan zijn verhaal weinig waarde werd gehecht. Het onderzoek liep dan ook op niets uit. Bij het huidige onderzoek werden op het gemeentehuis te Weesp X zoowel als Y. aan een uitvoerig verhoor onderworpen, ook cen genie-officier uit Utrecht was aan wezig. Deze toonde aan Y. de werkelijke p'annen die plannen die in het bezit van X. zouden zijn geweest zouden copieën zijn en vroeg hem of dat dezelfde waren die X. hem had getoond. Volgens Y. waren het echter andere teekeningen. X. was indertijd zeer bevriend met een Duitscher, die tijdelijk te Weesp woonde. Ook dit spoor wordt door de Justitie ge volgd en naar verluidt zouden reeds twee rechercheurs naar Duitschland zijn ver trokken. X. blijft hardnekkig ontkennen iets van gestolen plannen af te weten. Het onderzoek wordt met de meeste kracht voortgezet. o AUTO TE WATER. Eergistermorgen reed een auto uit Am sterdam langs den Rijksweg te Baam- brugge (Utr.) op weg naar familiebezoek in Noord-Brabant. In de auto zaten vijf personen, man, vrouw, zoon en verloofde en een zwager. De straatweg was zeer glad. Ter hoogte van het z.g. Ziekenhuisje, gleed de auto van den weg, reed door de langs het water staande draadversperring en kwam ui den Angstel terecht. Hier sloeg de auto om. zoodat deze geheel onder water lag. Óp het hulpgeroep van een ooggetuige, een fietser, kwam spoedig de arbeider B. aanloopen en geassiteerd door zijn buurman M. mochten deze er in slagen al spoedig eenige personen uit de auto te halen. Allengs kwamen er meer dere redders aanioopen en met vereende krachten is men er in geslaagd allen te redden. Een der dames was reeds bewuste loos. doch kon gelukkig nog in het leven behouden worden. Door de familie Uilten- burg en Gentenaar werden droge kleeren verstrekt. De auto werd op het droge ge haald en op sleeptouw genomen en naar Amsterdam vervoerd. OP SLAG GEDOOD. Hedenmorgen is de 18-jarige mej Dien der uit Zwolle in de Diezerstiaat bij het uitwijken voor een vrachtauto met aan hangwagen gevallen en onder den wagen geraakt. Het meisje was op slag dood. WIELRIJDER RIJDT TEGEN AUTO. Op den Provincialen weg tusschen Hulst en Kloosterzande is gistermorgen een ern stig ongeluk gebeurd. De 70-jarige J. van Huffel uit Ter Hole reed op zijn fiets naar Hulst. Uit de tegenovergestelde richting naderde hem een auto. Ook de goederen tram kwam hem tegemoet. De stoom van de locomotief bleef tengevolge van het nevelachtige weer over den weg hangen en belemmerde zoodanig het uitzicht, dat de heer van Huffel tegen de auto, die met zeer matigen gang reed, botste. Dc heer van Huffel werd over de auto geslingerd. Hij is in deerniswekkende toestand naar het Liefdesgesticht te Hulst vervoerd. Men vreest voor zijn leven. De fiets werd totaal vernield. BUITENLANDSCH GEMENGD. DRANKSMOKKELAARS GEDOOD. De leider van de beruchtste dranksmok kelaarsbende In Zweden is nabij Boden in een revolvergevecht met de politie gedood. Met twee helpers werd de leider bij het aan land brengen van smokkelwaar door een politiepatrouille verrast. De drie smok kelaars namen terstond de vlucht, onder wijl hun revolvers op de agenten leeg schietend. De politie beantwoordde het vuur, slaagde er in de smokkelaars in te halen en te omsingelen. Alle drie hadden echter zulke zware verwondingen opgeloo- pen dat zij spoedig den geest gaven. hitte en droogte in argentinië. Gemeld wordt, dat tengevolge van de groote hitte en het uitblijven van regenval aanzienlijke schade is toegebracht aan de maisoogst. DE HAVEN VAN GDYNIA DOOR STORM GETEISTERD. Zondag zijn Gdynia en omstreken (Po len) door een hevigen storm geteisterd, waardoor het scheepvaartverkeer geheel moest worden stilgelegd. Tien visschers- booten zijn vernield. de atlantique. De Britsche en de Fransche assuradeu ren hebben, na gemeenschappelijk overleg tc hebben gepleegd, besloten in beroep te gaan van het vonnis van 22 Januari, waarbij zij zijn veroordeeld 170 mltlioen frank uit te betalen aan de eigenaars van het door brand vernietigde stoomschip Atlantique. typhus in tehuizen voor dak- LOOZE VROUWEN. In de tehuizen voor daklooze vrouwen te Warschau is een typhus-eptdemie uit gebroken waardoor 30.000 vrouwen zijn aangetast. De geneeskundige dienst heeft krachtige maatregelen genomen om deze epidemie meester te worden en is hierin vrijwel geslaagd. Om opnieuw uitbreken van de epidemie te voorkomen hebben de autoriteiten ge last, dat alle bewoners van het asyl moe ten worden gebaad en gedesinfecteerd. Per dag worden ongeveer 300 vrouwen aan deze behandeling onderworpen. BOEVEN TE BALTIMORE GEKNIPT. De politie te Baltimore heeft een inval gedaan in een huis aldaar, waarbij zij erin slaagde, een bekend uitbreker Basil Bang- hart, die ervan verdacht wordt in verbin ding te staan met een misdadigersbende te Chicago en betrokken te zijn geweest bij de ontvoering van John Factor, te arresteeren. Tevens vond zij in net huis Jessie Touhy, een schoonzuster van Roger Touhy, leider van een beruchte bende te Chicago alsmede een zekeren Isaac Cost- ner, die reeds geruimen tijd door de poli- ti gezocht werd en ervan verdacht wordt in November tezamen met Banghart te Charlotte in Noord-Carolina een post- dlefstal te hebben gepleegd.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9