PEEK CL0PPENBURG GELDERSCHE ROOKWORST| De slag tegen de Oostenrijksche Socialisten. LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Dinsdag 13 Februari ]j INGEZONDEN. BRIEVEN UIT BERLIJN. BUSLICHTINGEN. OP ONZE KINDER-AFDEELING Algemeene Vergadering MODDERMAN HARTEYELT C° SINDS MENSCHENHEUGENIS (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Cople van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. DE VERGADERING DER FASCISTEN. Geachte Redactie Wilt u het volgende nog opnemen: De vorige week plaatste u van onder- geteekende een Ingezonden stuk, naar aanleiding van het verslag ln uw blad over de gehouden vergadering der Nationaal- Soclallstische Beweging. In het daaronder geplaatste stuk ontkende de heer J. Wol- ters namens de N.S.B., dat de spreker van dien avond, de heer Overwijn, den naam der SDAP. had genoemd, maar gespro ken had van Marxistische partijen. We hebben ons toen direct gewend tot den vertegenwoordiger der Internationale Socialistische Antl-Oorlogs-Llga, die deze vergadering heeft bezocht, om zooals den laatsten tijd gebruikelijk ls, direct na af loop der vergadering aan de bezoekers een antwoord te geven op hetgeen de spreker heeft beweerd. Doordat hU de geheele week verschil lende plaatsen van het land heeft bezocht, kon ons schrijven niet eerder beantwoord worden. Maandagmorgen ontvingen we het volgende schrijven: Amsterdam, 11 Febr. 1934. Aan het afdeelingsbestuur der S.DA.P. te Leiden. De heer Overwijn, die op Maandag 5 Februari in de Burchtzaal te Lelden een spreekbeurt voor de N.S.B. heeft vervuld, heeft wel degelijk beweerd, dat de SD.A.P. te Leiden het betreffende manifest, waar in het advies werd gegeven om niet bij de in het manifest vermelde fascistische winkeliers te koopen, heeft uitgegeven. Van eenlg vergissen ls geen sprake. Zoo wel mijn vrouw, die eveneens in de ver gadering aanwezig was als ondergetee- kende hebben deze uitlating genoteerd. Daar ik den laatsten tijd doorloopend veel op reis ben en door een overstelping van werkzaamheden geen gelegenheid heb, om regelmatig kennis te nemen van den inhoud ook onzer eigen pers, heb ik de in de „Vooruit" van 3 Februari geplaatste mededeeling van uw afdeelingsbestuur, dat de Partij onschuldig aan de uitgave van het onderhavige manifest is, niet gelezen. Zoodoende kon Ik dus in „Het Laatste Woord" hierop niet ingaan. Wanneer, ondanks deze pertinente ver klaring van mij, de N.S.B. blijft beweren, dat deze meneer Overwijn zijn uitlating niet zou hebben gebezigd, dan spreekt men bewust onwaarheid. Volgde onderteekening. Ziehier dus een verklaring van twee per sonen, die van deze vergadering ook een verslag hebben gemaakt. Hieruit blijkt dus, dat het verslag van den verslaggever van het „Leldsch Dagblad" juist is geweest Dat de heer Wolters het namens de N S B. ont kende, heeft op ons niet den minsten in druk gemaakt. Het komt den laatsten tijd meer voor, dat we van de zijde der N.S.B. hooren: „Es 1st nicht wahr". Nogmaals herhalen we. de politie zoekt naar de daders, zij kan bij den heer Over wijn terecht, deze weet precies wie de schrijvers van het pamflet zijn. A. J, JONGELEEN. Secr. afd. Lelden der S D.AP. Javastraat 56 Leiden. LAWAAI DER TAXIs. Ondanks de vele protesten gedurende de laatste maanden tegen het lawaai van de taxi's, ondanks een algemeene beweging in den lande om de steden rustiger te maken, gaan de Leidsche taxichauffeurs niet al leen steeds voort met hun onnoodig lawaai maar trachten die zelfs nog op te voeren, getuige het feit dat sommigen den treu- rigen moed gehad hebben, geluidmachines aan te schaffen, die in elk geval in een stad verboden moesten zijn. En dat nog wel in een kleinere academiestad, waar overal verspreid ook in de drukke stra ten zoovele hoofdwerkers wonen, die in de eerste plaats rust en stilte behoeven. Er zijn chauffeurs (ook van bussen en particuliere auto's) die zelfs de onbe schaamdheid hebben 's avonds laat of midden ln den nacht, aan één stuk brul lend door de stad te rennen. Hebben die wel eens bedacht, hoeveel zieken en gezon den zij daarmee noodeloos plagen? Anderen zitten weer aan één stuk op hun claxon te tikken als Jongens die pas heb ben leeren auto-rijden; kleine tikjes, maar geweldig irriteerend. daar er tegenwoordig altijd wel zoo'n taxi binnen iemands ge- hoorssfeer is. En 't beste bewijs, dat dat alles volko men overbodige kwelling van 't publiek is, is wel het feit dat eenige chauffeurs, het in het geheel niet noodig vinden om der gelijk lawaai te maken, maar alleen een heel enkel signaal geven als het verkeer het vereischt. Dat noem ik fatsoenlijk auto rijden. Bravo voor de zulken! Gun hen uw klandlsie! Ik ben tegen een snorverbod, maar ik hoop dat de gemeenteraad ten minste aan het lawaai een eind zal maken door con trole op de soort hoorn en op 't gebruik daarvan. ABONNÊ. TOENEMEND AANTAL SLACHTOFFERS. WEENEN 13 Febr. (Reuter) Bij de gevechten in Oostenrijk moeten minstens 100 personen om het leven zijn gekomen. Te Graz is de orde hersteld; hier zijn 50 personen gedood en eenige honderden ge wond. Te Weenen zijn een aantal leiders van de socialisten gevangen gezet, terwijl enkele anderen, zooals Deutsch en Otto Bauer naar Tsjecho-Slowakije zijn ge vlucht. De gevechten duurden hedenochtend 5 uur nog voort. De Weensche bladen zijn vanmorgen in aanzienlijk kleinere uitgave verschenen, en de beide sociaal-democratische bladen in het geheel niet. In de ochtenduren biedt de omgeving van het hoofdbureau van politie het beeld van strenge afzetting en bewaking. De trams en autobussen hebben het verkeer nog niet hervat en uit de verte hoort men kanongebulder. Het rijderscorps van het Vaderlandsche Front is opgeroepen om een verkeersdienst te onderhouden. Op deze wijze is men er ook in geslaagd om verbinding te houden met de autoriteiten in de provincie. Het Vaderlandsche Front heeft werk willigen gereed staan en heeft zich in ver binding gesteld met de leiders van den arbeidsdienst, teneinde te zorgen voor vol doende technische noodhulp. Met de hulp van deze werkwilligen heeft men in alle staatsbedrijven zooals de post, de telegrafie, de spoorwegen e.d. een beperkten dienst kunnen waarborgen. De Heimwehr heeft al haar beschikbare krachten opgeroepen. De vergadering van bondsleiders, die vandaag zou plaats hebben, is voor onbe- paalden tijd uitgesteld. Het totaal aantal dooden is nog niet bekend. Het Weensche hoofdbureau van politie maakt bekend, dat aan de zijde der troe pen en politie een en twintig dooden zijn gevallen. Hoeveel dooden de socialisten hebben, staat nog niet vast. Men kan echter aannemen, dat het aantal dooden en gewonden aan hun zijde vrij aanzienlijk zal zijn. HET DANSVERBOD TE NIEUWKOOP. Geachte Redactie, Naar aanleiding van bovenstaande, ver zoek ik U beleefd het volgende in Uw blad te willen plaatsen. Mij is bekend, dat indertijd een Rijksver ordening is gemaakt op het dansen en als ik mij wel herinner hield deze in hoofd zaak in, dat in de localiteiten, waarin ge danst wordt, voldoende ruimte aanwezig is, deskundig toezicht op het dansen wordt gehouden en zoo meer. Bepalingen waarmede ik mij geheel kan vereenigen en die door de meeste dans liefhebbers worden toegejuicht, daar wan neer die bepalingen niet waren gemaakt, het dansen zou zijn ontaard en menig danslustige de lust tot dansen zou zijn vergaan. Wij jongeren, zouden dan zeker niet van onze ouders toestemming tot dansen heb ben verkregen. Het spreekt vanzelf, dat ook voor Nieuwkoop bedoelde Rijksverordening geldt, maar reeds jarenlang bestaat hier een gemeentelijke verordening, die 't dan sen in onze gemeente geheel verbiedt. Dank zij de welwillendheid van onzen Burgemeester, die zijn gemeentenaren gaarne een dansje gunde, werd hiervan een enkele maal. bij extra-gelegenheden eens afgeweken, maar ook dit dansje is den Nieuwkoopers bij Raadsbesluit ontnomen. Ongeveer een jaar geleden, werd door enkele ingezetenen een adres aan den raad gericht, waarin werd verzocht goedkeuring te willen verleenen, dat in enkele daarvoor in aanmerking komende localiteiten dans les werd gegeven aan op te richten dans clubs en tevens de gemeentelijke verorde ning zoo te wijzigen, dat de burgemeester, als hoofd der politie, bij feestelijke gele genheden het dansverbod kon opheffen. Helaas had dit adres een negatief resul taat en werd, zooals reeds gezegd, het dansen In Nieuwkoop geheel verboden. En wat zijn de gevolgen hiervan? Onze danslustige jongelui trekken naar elders om daar te kunnen dansen, waar door niet alleen de houders van geschikte localiteiten in onze gemeente, die toch ook hun belastingnenningen aan de gemeente betalen, verdiensten worden onthouden, maar bovendien wordt hierdoor het toe zicht der ouders op den omgang van hun kinderen met anderen verkleind, wat dik werf tot noodlottige gevolgen aanleiding kan geven. Van een Gemeentebestuur, dat toch zeker ook rekening moet houden met de gevolgen van een genomen raadsbesluit en tevens niet voorbij mag zien, dat de steeds grooter wordende trek van watersportlief hebbers naar Nieuwkoop ook haar eischen stelt, mag verwacht worden, dat zit in het belang van hun gemeentenaren dit dans verbod spoedig zullen herzien. U dankende voor de plaatsing, Hoogachtend, EEN VOORSTANDER VAN DANSEN. LINZ. 13 Febr. (V.-D.) De stad Linz is gisteravond reeds voor het grootste ge deelte van revolutionairen gezuiverd. De Schutzbund heeft zich echter ten Zuid- Oosten van Linz bij de verbindingslijn, die van het hoofdstation voorbij de scheeps werven naar de andere zijde van de Donau leidt opnieuw verzameld. In den loop van den nacht besloten de Bondstroepen tot een aanval op deze stelling, die door artil lerievuur, waarbij ook van houwitsers ge bruik werd gemaakt, werd voorbereid- He denmiddag duurden de gevechten nog voort. Ook te Urfahr, dat in den loop van den nacht door den Schutzbund was bezet, ls vanmorgen rust ingetreden. Vele leden van den Schutzbund zijn in de nabijgele gen bosschen langs de Boheemsche grens gevlucht. De brug over de Donau is echter nog steeds door den Schutzbund bezet. Tegen het middaguur hoorde men te Linz nauwelijks nog geweervuur, doch men ver wacht dat de gevechten in den namiddag opnieuw zullen opleven, en men hoopt vanavond de omgeving definitief te heb ben gezuiverd. Volgens tot nog toe bekende opgaven zijn in het Algemeene Ziekenhuis te Linz 24 dooden en 72 zwaargewonden binnengebracht. WEENEN, 13 Febr. (V. D.) Hedenmorgen werd het volgende officieele overzicht van den toestand in Oostenrijk verstrekt: Te Linz wordt momenteel het station gezuiverd Het gewone station is reeds door de Spoorwegweer en Heimatschutz bezet. De actie tot zuivering van het goe derenstation is nog aan de gang. Te Steyr is een directeur van de Steyr- fabrieken door de marxisten neergescho ten. Militaire afdeelingen en Oostenrijk sche Heimatschutz zijn met de zuivering van de stad bezig. Te Bruck aan de Mur werd na voorbe reiding door artillerievuur de Schlossberg bestormd. In de straten kwam het tot he vige gevechten. De leden van den Schutz bund hadden zich met machinegeweren in de huizen genesteld, doch ook hier is de zuiveringsactie aan de gang. Te Kapfenberg in Stiel-marken is het gendarmerie-commando door leden van den Schutzbund omsingeld. Afdeelingen van het Bondsleger en een groote afdee- ling van de Heimwehr uit Beneden-Oos tenrijk zijn op weg om met gendarmerie- commando te bevrijden. Ook te Eggenberg bij Graz, waar de le den van den Schutzbund zich zwaar ge wapend hebben genesteld in de fabriek van Waagner en Biro en in de rails-wals- fabriek zijn de gevechten aan den gang. Te Graz zelf heerscht volkomen rust. Afdeelingen van de Heimwehr en van het Bondsleger zijn marschvaardig geconsig neerd. Te Judenburg heeft de Schutzbund zich verschanst. De barricades zijn door het Bondsiager bestormd. In Beneden-Oostenrijk heerscht rust. Te St. Peelten werd het Kinderhuis van de „Kinderfreunden" door militairen bezet. Te Weenen hebben de marxisten zich voornamelijk in het 19e district in het Karl Marx-Hof, in het 16e district in de ge meentelijke woningblokken en het arbei derstehuis, en voorts op verschillende plaatsen in het 11e. en het 21e district zwaar gewapend met machine-geweren, handgranaten enz. versterkt en nemen politie, militairen en Heimwehr hevig on der vuur. De regeering maakt thans ge bruik van artillerie en is reeds begonnen met zuivering van het 16e district. Officieel wordt medegedeeld, dat minis ter Schmitz hedenmorgen op het Weensche Raadhuis zijn werkzaamheden als Bonds- commissaris voor Weenen heeft aangevan gen. BOEDAPEST. 13 Febr. (V.D.). De plot selinge gebeurtenissen in Oostenrijk heb ben in Hongaarsche kringen vrij groote ongerustheid gewekt, omdat Dollfuss bij zijn jongste bezoek den indruk heeft trachten te wekken, dat zijn regeering met groote kracht de binnenlandsche situatie beheerschte. zoodat men in het geheel niet op deze plotselinge wending was voorbe reid. De „Pester Lloyd" herinnert in een hoofdartikel hieraan en vraagt ironisch: „Kan de leider der Oostenrijksche regee ring na alles, wat in de laatste 24 uur in zijn land is gebeurd, nog steeds hetzelfde onwankelbare zelfvertrouwen koesteren? WEENEN, 13 Febr. (V.-D De strenge militaire afzettingen en de controle-maat regelen zijn hedenmorgen in de geheele stad gehandhaafd. De openbare vervoer middelen zijn nog buiten bedrijf, doch het telefoonverkeer is intact, evenals de water- gas- en gedeeltelijk ook de electriciteis- voorziening. De winkels zijn voor 't groot ste deel, met uitzondering der levenmid delen-zaken, gesloten. Onafgebroken kan men in de binnen stad het artillerie- en machinegeweervuur hooren. De regeering gebruikt thans alle beschikbare middelen en de artillerie maakt op verscheidene plaatsen gebruik van houwitsers. Vanmorgen werd nog ge vochten te Ottakring. Simmering en Doeb- ling. Te Ottakring zijn het voornamelijk de groote woningblokken Sandleiten en het (Van onzen correspondent) GEEN MUZIEK-CENTRUM MEER. Berlijn, 'e Februari. Het is nog niet zoo heel lang geleden, dat Berlijn in het bijzonder en Duitsch- land in het algemeen een muziekcentrum van wereldbeteekenis was. Het was vooral de Berlijnsche muziekcritiek, welke voor, en ook nog ten deele na den oorlog, een invloed uitoefende, die naar mijn meening geen maat hield met haar werkelijke be- teekenis. Deze critieken verschenen wat Berlijn betreft meestal lang (soms wel twee of drie weken!) na het concert, de opera of de operette, waarop zij betrek- king hadden. In het bijzonder had men hier de gewoonte, met de concertcritiek zoo laat te komen. En de heeren en dames critici (ja ook dames, en zelfs sinds onge veer 1928 ook een Nederlandsche: mevr. Nora PislingBoas, vroeger zangeres, later weduwe van den Duitschen criticus dr. Pisling) schenen wel onderling afge sproken te hebben, hun gewichtige op merkingen steeds op een overeengekomen datum in druk te laten verschijnen. Stellig waren onder deze Berlijnsche muziekcritici vaak zeer knappe vakmen- schen en hadden ze tijd en plaatsruimte tot hun beschikking gehad, dan zouden ze minstens even goed onderlegde, uitvoerige en 'zakelijke beoordeelingen geschreven hebben als de meeste hunner collega's in de groote Duitsche provinciesteden. Maar I in werkelijkheid waren hun Berlijnsche, eertijds zoo beruchte en gevreesde critie ken oppervlakkig, onbeduidend en mislei dend en wel meestal buiten hun schuld. Berlijn had nu eenmaal deze geweldige reputatie en werd dus door de concertee- renden plat geloopen. Geen enkel dagblad kon zich zelfs in de drukste jaren de luxe van meer dan drie, hoogstens vier serieuse muziekrecensenten veroorlooven. En toch hadden in die tijden in het sei zoen niet zelden tien en meer concerten en andere muzikale prestaties per avond plaats. Het gevolg daarvan was natuurlijk, dat het werk verdeeld moest worden en dat elke criticus zijn drie en meer „reci- j tals" op één avond af te werken kreeg. En daar de zalen vaak een half uur en meer uiteen liggen, de concerten in Berlijn echter zelden langer dan ander half uur mochten duren de pauze meegerekend zat er niet anders op, dan dat de rijke kranten hun critici taxi's ter beschikking stelden en de ar mere het geld voor tram, ondergrondsche spoor of omnibus vergoedden. Vooral deze tweede categorie kwam dan in 't tweede, derde of vierde concert vermoeid, adem loos en overprikkeld aan. De gedwongen onderbrekingen hadden de vorige indruk ken vervaagd en korte aanteekeningen op de programma's moesten de „critiek" later in de herinnering terugroepen. Men be denke ook, dat aan rondtrekken plus Stationsplein en Perron H. S. M. Op werkdagen: Richting: Amsterdam 3.—* 10.30 13.30 15 20 16.15 17.40 22.— 22.45 Rotterdam 3.—* 6.55 10.30 13.30 14.30 16.15 16.50 13.25 19.15 22.45 Utrecht 3.—* 15.40 20.20 Des Maandags en daags na een feestdag niet. Op Zon- en Feestdagen: 3.— 3.— 3.— 22.56 22.— De trein van 22 uur 45 geeft aansluiting op de nachtposttreinen. Station Heerensingel. Bus aan aen trein, niet op perron. Vertrek der posttreinen op werkdagen te 12.35 16.27 18 44 arbeiderstehuis. Hier heeft de strijd den geheelen nacht voortgeduurd. Tegen den morgen werd het artillerievuur met twee houwitsers, twee kleine kanonnen en mij- nenwerpers versterkt. Ook om het Karl Marx-Hof te Doebling wordt hevig gevochten. Volgens latere berichten is het arbeiders tehuis te Ottakring door militairen en po litie bezet, doch bij Sandleiten is het ver zet opnieuw opgelaaid. Bij een zuiverings actie te Florlsdorf werden tien beambten en een inspecteur gedood. In hetzelfde district maakt men gebruik van pantser wagens. De sociaal democraten hebben zich ln de groote gemeentelijke woningblokken, het Schlinger-Hof gebarricadeerd. In een fabriek te Ottakring is de militaire bezet ting door de sociaal-democraten ingeslo ten en wordt onder vuur gehouden. Te Simmering is het groote abattoir in han den der revolutionairen gevallen. Te Graz kan men nog steeds het artille rievuur uit Eggenberg hooren. Te Bruck aan de Mur zijn de troepen meester van den toestand geweest doch gisteravond weer uit enkele stadswijken teruggedron gen. Naar schatting zijn te Graz vijftig dooden gevallen. Uit Linz wordt gemeld, dat de strijd op den Freienberg opnieuw is opgelaaid. tljdsverlles der pauzes zooveel t minuten verloren gingen, dat vaj t No. 1 hoogstens het eerste nunujjl het programma (als de concertgeS 1 vaak nog nerveus en zeker nlp,"J speeld was), van concert No jjl slechts een proefje uit het middel No. 4 eindelijk alleen het (vaat «J tend op bravour-techniek en berekende) slot gehoord en kon worden. Over twintig, dertig"^ j nog meer concerten verscheen dar, 1 of meer weken later in één samengeperst de berucht-beroemcll internationaal-gevreesde „BerHjnsct. I tiek", die inderdaad en dat slotte feitelijk een groot schanfc over den verderen levensloop van cp den kunstenaars of aspirant-kun: vermocht te beslissen. Jaren en jaren hadden zulke r_ onvermogende artisten gestudeerd zenden en nog eens duizenden aan'L en kost gespaard, zich niet zelfal schulden begeven en ten slotte n« J derden marken a fonds perdu kl onverzadigbare beurzen der concert ten gestort om dit Berlijnsche d mogelijk te maken. En dan ging 3 criticus, die half versuft was van all muzikaal „genot", aan zijn schrijf] zitten en speelde niet een enkele col king, dat „de heer van Puffelen bliM nog veel leeren moet," waarna al J tot den debutant v. d. Hummes ol gegaan werd, de internationale vod nigheid. Dat was de zwarte zijde uit Befl beroemde muziekcentrum-periode, 1 Maar we mogen niet eenzijdig wod Er waren nog andere elementen j ingebeelde, niet altijd integere, ovenrd en door hun al te groote macht enj vloed overprikkelde en ingebeelde mjuj critici. Er waren ookkunstenaar al moge het waar zijn, dat Berlijn ui ger duizenden aankomende artisten i talent door deze manier van „critiek* de kiem vernietigd heeft, het heeft in i gevallen, waarin zich een werkelijk i groot talent aankondigde, ook klaaa speeld, zulke talenten letterlijk bla enkele weken wereldroem te lx Daarvan zouden tal van bekende beelden te geven zijn. Uit mijn persa. lijke ervaring herinner ik mij bijvoorld de opkomst van den Russischen pid Wladimir Horowitsch, die ook in Nej land terecht beroemd is geworden. Berlijn is geen muziekcentrum meerl nationaal-socialistische omwenteling, I het toch zoo goed meent ook me',1 kunst, mits ze zich maar in dienst van| Hitler-ideaai stelt, nationaal is en a „ariër-paragraaf" beantwoordt, heeft centrum der verheven klanken tot r orde den doodssteek gegeven. Gelijk ij tooneel- en in de filmwereld, onder I groote schilders en architecten, warenI in de toonkunst, uitvoerend en critisf rend, de joodsche elementen nu een: overheerschend. Men moge dat ren of afkeuren, een feit bleef het. V bij de eerlijkheid gebiedt te bekennen, j niet uitsluitend de prestaties den do-prtl gaven, maar wel degelijk opgemerkt worden, dat joodsche concert-agenten] joodsche critici niet altijd ruggegradj noeg hadden om niet-joodsche ara even onpartijdig als joodsche op desa grond te brengen. Het eindresultaat was intussc:.- f naast vele middelmatige ook veel s rangs-joodsche kunstenaars een igrt deels eveneens joodsch) publiek na] concertzalen lokte. En dat deze niet If paald antisemitische coterie en in ski Berlijn tot middelpunt van de intern nale muziekwereld te maken. Dat een i( talentvol componist als Paul Hinder hier naar voren kon komen, was a] zijn talent zeker ook te danken omstandigheid, dat zijn joodsche i dr. Flesch wellicht wederom door demith's voorspraak als intendant de Berlijnsche radio in de gelegen'' was, zeker eens per week Hindemi'] composities door den aether te zend Wereldberoemde viool- en klaviervirt® hebben hun opkomst aan Berlijn, aan] joodsche muziekcoterie, aan joodscheec genooten of aan hun zelf-jood-zljn I danken gehad. Maar ze presteerdenj gaven vaak sublieme kunst, en hun rfg tatie was ten slotte verdiend. DitzeJ muzikaal zoo begaafde ras wist zich 1 de voornaamste posities in de opera,J het tooneel, in het cabaret en in de t wereld te veroveren. Totdat de nationaal-socialistische reldbeschouwing het dictatoriaal gea veroverde, zich met een ongelooflijk fa» tisme wierp op alle maatscbappeW en sociale verhoudingen en van anti-semitisch programma uitgaande o „schoon schip" ging maken in de verfll ven contrijen der kunst. Sindsdien hier „Duitsch" troef geworden. Zaterd op het eens beroemde „Presse-Bi dat in hoofdzaak een feest der rijke joo sche inwoners van de rijkshoofdstad J zelfs van vele provincialen) was, f' „Duitsche dansen" gedemonstreerd den. „Arische" kapelmeesters zonder nas zullen onbekende „arische" orkesten flq geeren. „Duitsch Fabrikaat" is voor tombola aangekocht. Blonde, blauw0<S Germaansche kunstenaars worden tnu gaarne toegejuicht. Men geniet f» Reinhardt, geen Carl Flesch, geen Schnabel, geen Bruno Walter, geen y 1 Massary, geen Elisabeth Bergner, Menuhin. geen Tauber meer. ..Onhe£'DJ meesters" als Draeseke worden u» portefeuille gehaald en op posthui roem onthaald. Berlijn als wereldcenu der muziek is gestorven. Men kan ««-3 hopen, dat het een schijndood is. herleving niet de misstanden van breestraat l e i o e n vindt U leuka jetje en snoezige pakjes APARTE MODELLEN - NIEUWSTE SNUFJES Lege prijzen Zie onze etalages I 5931 van Aandeelhouders van de Naamlooze Vennootschap Eerste Leidsche Hulpbank op Woensdag 21 Februari a.s. des namiddags te 4 uur ten kantore der Bank, Oude Rijn 104. De President-Commissaris, J. P. L. HULST. Aandeelen aan toonder moeten daags te voren ten kantore der Bank gedepo neerd worden. 5909 Cliftt. Dulamon Blanquefort (Monopolie onzer firma) Gewas 1920 ad. f. 1.75 per flesch 1923 ad. t 1.55 per flesch 1928 ad. I. 1.45 per flesct de 3 mooie jjewasjaren. WIJNHANDEL, Opgericht 179S Vertegenwoordiger voor LEIDEN e.o. F. VAN HAARLEM, Mariënpoelstraat Ha1 TELEFOON 81. 5942 fibrlceeren wij het artikel en met nog steeds stiiqend succes 1930 I Voor U wellicht een reden, ook eens 1 een proef te nemen met het merk STEGEMAN Co.. DEVENTER - Anno 1865 Hei merk „PRIMA" is verkrijgbaar bij de Firj1*- I SMI ISteenstr. 49 MEEUWS, Ureesfr. 1M

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 8