Jaargang DINSDAG 13 FEBRUARI 1934 No. 22669 dagblad voor leiden en omstreken prijs dér advertentien a bestaat oH DRIE Bfaftn EERSTE BLAD. ÉCIEELE KENNISGEVING I gebouw „Tot Nut van 't Algemeen" (Steenschuur 21). STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. EIDSCH DAGBLAD i Ota pW "SS®1 7001 «ÏTertentlën uit Lelden en plaatsen agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle re advertentien 86 Cts. per regel. Kleine Advertentiën Bultend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. [een maximum aantal woorden van 30. 1 EO volgens postrecht. Voor eventueele opzending van ren 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeind»plein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTS Voor Lelden per 1 maanden t.2.35; per week 1.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.55 portokosten. VERGADERING j|EN GEMEENTERAAD VAN LEIDEN op MAANDAG 19 FEBRUARI 1934. des namiddags te 2 uur, behandelen onderwerpen: lenoeming van een gemeentelijken bij de N.V. Leldsche Duin- aatschappij. (18) mwijzing van candidaten voor de ng van drie commissarissen bij fcde N.V. (18) lenoeming van drie leden van de van Toezicht op de Bewaar - (19) lenoeming van een onderwijzeres o L school aan de Haverstraat. (20) "raeadvles op het verzoek van den I. W. Zeelenberg om eervol ontslag Tofd der o. 1. school aan de Paul straat A. (25) raeadvies op het verzoek van Mej. ietrich om eervol ontslag uit haar van onderwijzeres aan de o. 1. Isan de Duivenbodestraat. (26) foorstel tot overplaatsing van den l van Rijswijk, hoold van de oplel- rbool voor Gymnasium en H.B.S. IBoommarkt, naar de Jongensschool Vlo. (27) borstel tot overplaatsing van den [.Jokkeling, hoofd der o. 1. school Medusastraat B, naar de oplei- »1 voor Gymnasium en H.B.S. IBoommarkt. (27) foorstel tot overplaatsing van den Lw.Beumer, onderwijzer aan de 0.1. aan de Ha' /erstraat, naar de o. 1. I aan de Duivenbodestraat. (28) [Voorstel tot beschikbaarstelling van r den aanleg van den oprit naar ree Spanjaardsbrug en voor de be- aan de provincie van de bijdrage tosten van die brug c.a. (29) Voorstel: t verhooging van de voor de verbe- van den Hooge-Rijndljk, ten ton van de Roomburgerbrug, be- hikbaar gestelde gelden; - kostelooze overneming in eigen- I) en onderhoud, van mej. M. J. Beets, te Wassenaar, van een ge- selte van het perceel kad. bekend ge ënte Leiden, Sectie O, No. 25. (30) Voorstel: i van de N. V. Leidsche Exploitatie aatschappij van Onroerende Goe- toren qm niet in eigendom en onder- loud bij de gemeente over te nemen |et perceel kad. bekend gemeente «pen. Sectie O. No. 905. deel uit makende van de Potgieterlaan; "t beschikbaarstelling van gelden K>r de demping van de sloot langs Potgieterlaan en de verbetering den ingang van die laan. (31) Voorstel tot beschikbaarstelling van yoor de verbetering van het voet- i® den Stadspolder, verhuurd aan Keituinvereeniglng „Oosterkwartier" verhooging van het voor de in- Lvan, eeni8« voetbalvelden in ge- Polder beschikbaar gestelde be- (32) ^Voorstel in zake de beschikbaar van gelden voor de verbouwing 1Sceel ..Zuiderhorst" aan den we® *e Oegstgeest tot s „van een der geneesheeren 1 gestichten ..Endegeest", „Voor in .Rhijngeest". (33) om- met intrekking van het „iJi', van 25 Juli 1927 in zake het i va^Vtn.van strook van het Se' gesticht „Endegeest" aan schar,„"^uld"HolIandsche Tramweg- H een strook grond van ge- 1 terrein in gebruik te geven aan de t 1 °egstgeest. (34) *1 VanS'w°' het doen roolen en ver" idr« en. tevens praeadvies op landel »n 1e N'V' Beekman's Klee- Kfflien f„a' n zake verwijdering van m een gedeelte van de Knrp- traat. (14) niw, gebruik maken van de Bokking T.a!! een deskundige met be- aieenteiiivk i df varhuring van ge- Ibït Sa'abderiien: i'ei behrf arstcllinB van gelden Vo^. UU°VP Var) Ho va „o va oova ilng wijziging van de ver- Vco--. koming van brand. (24) F® op dl rf' 'di^gtbg van de ver" Voorststraatpolltie. (24) "ng od wijziging van de ver- tosch keuringsdienst van Vee I: Voorste] tot (31 op L D": wijziging van de veror- miden. (4) SCHLEIERMACHER-HERDEN- KING IN DE LEIDSCHE UNIVERSITET. BEROEMD DUITSCH THEOLOOG EN PHILOSOOF VOOR 100 JAAR OVERLEDEN Redevoeringen van de hoogleerarcn Korff, Heering en Kristensen. Gisteren was het juist honderd jaar ge leden, dat prof. dr. D. F. E. Schleier- macher, beroemd Duitsch theoloog en wijs geer te Berlijn overleed. Het Instituut voor Systematische Theo logie heeft dit feit gisteravond herdacht door de organisatie van een bijeenkomst in het klein-auditorium van het Aca demiegebouw, waar verschillende sprekers het woord hebben gevoerd. Na een korte inleiding van den voorzitter van het In stituut, prof. dr. L- J. van Holk, sprak prof. dr. F. W. A. Korff over Schleiermacher in de lijst van zijn tijd. Spr. begon zijn rede met erop te wijzen dat het om verschillende redenen bij Schleiermacher van bijzonder belang is om hem te zien „in de lijst van zijn tijd". Vooreerst heeft hij in de uiteenzetting met de hem omringende geestesstro mingen zijn voornaamste theologische taak gezien. En bovendien bracht het type van zijn intellectueelen aanleg, in verband met zijn geheelen aard, mede, dat hij voortdu rend behoefte had aan impulsen van buitenaf- Hij behoort niet zoozeer tot de scheppende geesten als wel tot hen, die, zij het op oorspronkelijke wijze, allerlei elementen, die tot hen gekomen zijn, samenvatten en verwerken tot een syn these. In godsdienstigen zin is Schleier macher gevormd door de Broedergemeente Bepaalde van Zinzendorf afkomstige mo tieven werken levenslang bij hem door. En nu stond Schleiermacher met zijn geloof midden in de cultuur van zijn tijd. Aan vankelijk duikt dat geloof onder in die cultuur, maar straks herrijst het in nieuwen vorm. De theologie der Ortho doxie met haar objectivisme had uitge diend. In de Aufklarung had zich het subject verheven, maar het had zich in hoofdzaak slechts weten te doen gelden van de zijde van het verstand. Beide groot heden hadden dan ook op den duur slechts negatieve beteekenis voor hem. Vragen wij naar de invloeden, die hem po sitief hebben gevormd, dan moet vooral een viertal genoemd worden. Ten eerste: een uit het „Piëtisme afkomstige stroo ming, die nauw samenhangt met den z.g. Sturm und Drang" en de innerlijkheid het gevoel ook voor religieus leven en denken als uitgangspunt stelde; ten tweede: Kant, aan wien Schleiermacher veel meer verplichting heeft dan hij zelf wilde erkennen; in de derde plaats Spi noza, die in de laatste decenniën der 18e eeuw een ware renaissance beleefde; ten vierde: de Romantiek, met welke hij in zijn eerste Berlijnsche periode van zeer nabij kennis heeft gemaakt- Al deze factoren met uitzondering van Spinoza, dien Schleiermacher echter juist op dit punt corrigeerde wezen in de richting der subjectiviteit. In deze rich ting is Schleiermacher dan ook gegaan. Hij heeft in de theologie het roer omge wend en principieel positie genomen in de vroomheid van het subject. Hier ligt zijn levensdaad, met welke hij een nieuwe pe riode heeft doen aanbreken in de geschie denis der theologie. Maar hier ligt ook zijn eenzijdigheid: zoo ongeveer alles, wat zich tegen hem laat inbrengen, is tot dit ééne punt terug te brengen: het eenzijdig accentueeren van het subject. Juist echter een beschouwing, die Schleiermacher tracht te zien ,.in de lijst van zijn tijd", vermag hem in weerwil van alle bezwaren recht te doen. Twee werelden botsten in hem: de wereld van het Christelijk geloof en die van het moderne denken en voelen. Er is dus geen reden het hem euvel te duiden, dat hij op menig punt heeft mis getast. Er is evenmin reden bij hem te blijven staan. Wat normatief in hem blijft, is zijn doelstelling een theologie, die po sitie durft nemen in de cultuur van haar tijd. Prof. dr. G. J. Heering sprak hierna over: Schleiermacher als dogmaticus. Als de meest wijsgeerige onder de kerke lijke theologen en als de meest religieuse en daardoor meest theologische onder de wijsgeeren van zijn tijd heeft Schleier macher de theologie gered uit de handen van dogmatisme en scholastiek eenerzijds en van rationalisme en moralisme ander zijds. Het is zijn groote verdienste dat hij de zelfstandigheid, de autonomie der reli gie heeft gehandhaafd en daarmee het autochtoon karakter der theologie. Dog matiek was voor hem: de systematische bewerking van het geloof; geloof: bewuste vroomheid; vroomheid: gevoel van vol strekte afhankelijkheid van het Eeuwig Wezen. Met de beschrijving van dit laatste gevoel verrichtte hij tevens baanbrekend werk voor de godsdienst-psychologie en heeft hij aangetoond, dat dogmatiek de godsdienst-psychologie niet missen kan. Wie de psychologie wil uitbannen, haalt een slechte psychologie binnen. Alleen vroomheid was voor Schleier macher de waarborg voor de echtheid van 't geloof, de grondslag voor waarach tige theologie. In tegenstelling met de doctrinaire ker kelijke dogmatiek zijner dagen gaf Schlei ermacher een dogmatiek van binnen naar buiten. Zoodoende werd zijn dogmatiek overwegend psychologisch van aard en kwam ht noetisch element, het element van kennis en waarheid, niet tot zijn recht. Zijn openbaringsbegrip is eenzijdig-inner- lijk, de historische openbaring speelt geen primaire rol, het geloof is daardoor te wei nig geloof in het Evangelie. Hiermee gaat gepaard een agnosticisme ten opzichte der goddelijke praedicaten, die z.i. slechts be trekking hebben op ons Godsbewustzijn, maar niet correspondeeren met Gods on kenbaar wezen. Op het Godsbewustzijn, d.i. op het door God in Christus mee gedeelde en verlossende leven komt het aan. Schleiermacher's christelijke vroomheid werd gevat in het denkkader van een vitalistisch Spinozisme (hierin was hij verwant aan Goethe), waartoe zijn mys tieke aanleg de bemiddeling was. Daar door dacht hij God en wereld, God en ir.ensch dichter bijeen dan het Christelijk bewustzijn toeiaat. Zijn optimistische kijk op het menschebjk vermogen en op den wereldgang stelde hem in staat zijn mo nisme te handhaven. Zyn hamarliologie, zijn soteriologie en Christologie zijn on bevredigend. Doordat zijn geloof te zeer in vroomheid opging en deze in het beleven der éénheid, ontbreken in zijn geloof de spanning, het waagstuk, de hoop, en schiet zijn eschatologie te kort. Zijn vroomheid was ten slotte meer quietistisch dan profetisch. Schleiermacher zoekt uit het starre objestivisme los te komen. Wij zoeken na een eeuw, waarin Schleiermacher den scepter zwaaide, redding uit het subjec tivisme; wij zoeken de vastheid. De slin ger slaat sterk door naar de andere zijde. De Zwitsersche theologie reageert hevig op Schleiermacher. Haar kritiek is vaak raak en noodig; ook vaak onbillijk. Onbil lijk is Brunner's beschuldiging, dat Schlei ermacher's theologie een verkapte filosofie en nog wel een „Ich-philosofie" zou zijn. En tevergeefsch is Barth's poging om de psychologie uit de dogmatiek te weren en elk aanknoopingspunt tusschen den goddelijken en den menschelijken geest af te wijzen. Ook de Zwitsersche theologie zal er niet in slagen een volkomen objec tieve dogmatiek te scheppen. De slinger zal zich b 1 ij v e n bewegen tusschen de beide polen van subjectivisme en objecti visme. Bij alle innerlijke gebondenheid hand haven wij met Schleiermacher de vrijheid tegenover Schrift en Confessie. Wij erken nen met hem de ontvankelijkheid van den mensch voor de Goddelijke Genade. Wij handhaven met hem de primaire betee kenis der innerlijke ervaring, 1. als divina- tie, zonder welke revelatie mogelijk is, en 2. als gemoedstoestand, die den aard van ons leven bepaalt. Schleiermacher heeft juist gezien, dat alleen datgene, dat door ons gevoel, door ons „hart" heengaat, werkelijkheid wordt in ons leven. Dat wis ten de Reformatoren met hun „fiducia cordis" ook. In al zijn eenzijdigheid eeren wij Schlei ermacher als handhaver der religieuse en theologische autonomie en als theoloog der innerlijkheid, wiens stem ook thans den theoloog tot bezinning roept: „Hebt gij hier wel recht van spreken?" Hat deine Seele auf diesem Gebiete der Religion wirklich empfangen?" Schleiermacher's opvatting van godsdienstgeschiedenis. Tenslotte sprak Prof. Dr. W. B. Kristen sen over „Schleiermacher's opvatting van godsdienstgeschiedenis. De merkwaardige en vruchtbare ideëen, aldus SDr.. die Schleiermacher in zijn ..Reden iiber die Relegion" over den gods dienst in het algemeen en over de veel heid der godsdiensten ontwikkeld heeft, zijn gedurende bijna een eeuw zonder merkbaren invloed op de beoefening der godsdienstgeschiedenis gebleven. Het tra- ditioneele, klassieke rationalisme was reeds vroeg tegen den geest der romantiek in verzet gekomen; in de laatste helft der 19e eeuw, een tijd van belangrijke histo rische ontdekkingen, scheen die geest ge heel overwonnen te zijn. Dat de nieuwe kennis voorloopig alleen een kennis van uitwendige feiten was, werd nauwelijks opgemerkt. De historische studie was meer in de breedte dan in de diepte gegroeid. Het bewustzijn daarvan dringt tegen woordig allengs door, en de aandacht richt zich weer naar de groote figuren uit den tijd der opkomende romantiek, Her der, Schleiermacher en den veel versma den Creutzer. Hun godsdienst-historische opvatting was bij uitstek realistisch, na melijk in dezen zin, dat theoretische be schouwingen over geschiedenis hun vreemd was, terwijl al hun aandacht op de godsdienstige werkelijkheid was ge richt, dat is: op het volstrekte karakter van het geloof der geloovigen. De verte genwoordigers der vroege romantiek heb ben de waarde en de gelegenheid, die de vroomen van alle tijden aan hun geloof toegekend hebben, dieper gepeild, dan het hun tegenstanders en critici uit het mid den en einde der vorige eeuw ooit is ge lukt. Met zijn definitie van godsdienst als Anschauung des Urüversums heeft Schleiermacher den grondslag gelegd voor een beoefening der godsdienstige geschie denis. die de godsdienstige werkelijkheid zoo dicht nabij komt als 't mogelijk is. Hij verstaat onder Anschauung ons vermogen om op grond van uitwendige indrukken geestelijke werkelijkheid op te vatten; zij is een schejjpende werkzaamheid, indivi dueel en toch sas volstrekte geldigheid. Dat geldt ook de godsdienstige Anschauung. De veelheid der godsdien sten bezitten dezelfde volstrekte geldig heid. doch geen algemeene, maar indivl- dueele geldigheid. Gelijk in de oneindige ruimte elk punt een centrum van het ge heel is, zoo zijn tallooze godsdienstige opvattingen van hetzelfde verschijnsel mogelijk en noodzakelijk. En hij voegt er bij: dat moet ieder godsdienstig mensch voelen. Ieder moet weten, dat naast zijn eigen opvattingen van een goddelijk ge beuren (of een verschijnsel van het Heelal) ook andere en even vroome op vattingen bestaan. Die wahren Be- schauer des Ewigen waren immer ruhige Seelen. Zijn opvatting van het individueele en toch volstrekte karakter van iederen gods dienst illustreert hij aan den Israëlltischen godsdienst en het Christendom. Als histo ricus is zijn toeleg de godsdienstige gege vens in hun eigen kracht en naar hun eigen bedoeling te begrijpen en ze niet vanuit zijn eigen standpunt te verstaan of te beoordeelen. Dat heeft aan den gods- diensthistorischen arbeid van al deze ver tegenwoordigers der romantiek het sterke realistische karakter gegeven. Zij bezaten een dieperen historischen zin dan de orderzoekers der volgende generaties. Na een kort woord van orof. van Holk werd de bijeenkomst gesloten. CHRISTIAAN HUYGENS. De 500ste vergadering van het Leidsche wis- en natuurkundige dispuut. Dezer dagen heeft het Leidsche wis- en natuurkundige dispuut „Christiaan Huygens" zijn 500ste vergadering gehou den. Dank zij de goede zorgeen der reunie-commissie, bestaande uit de hee- ren dr. H. B. C Casimir, W. H. Capel, J. de Boer en J. W. Blom, werd deze ver gadering in „Beukenhof te Oegstgeest feestelijk gevierd. In de op deze bijeen komst gehouden toespraken weerspiegel de zich Leidsch studentenleven over 40 jaar. Talrijke oud-leden, waaronder de oprichters en eereleden prof. dr. A. Pan- nekoek en prof. dr. E. van Everdingen woonden de vergadering bij en zaten aan aan den maaltijd, die voorafging; daar voor de wet van Huygens alle oud- leden gelijk zijn, laten we op verzoek ver dere namen achterwege. Na aanbieding van het cadeau der oud-leden kwam uit de gehouden toespraken sterk naar voren dat „Christiaan Huygens" heropgericht 15 Maart 1895, zich in den loop en door den drang der tijden had vervormd, hoe oude gebruiken waren verdwenen en nieuwe opgekomen, hoe echter oud en jong zich nog in „Huygens" thuis ge voelde, maar desondanks, als op iedere reünie, ieder het dispuut in zijn tijd het beste oordeelde. Stippen we uit de ge houden toespraken aan: het geringe aantal studenten in de faculteit der wis- en natuurkunde veertig jaar geleden, waardoor de instandhouding van de ver- eeniging bemoeilijkt werd; het verzet tegen de opening van leden- spoorstu denten eerst, van vrouwelijke leden later. De laatste maatregel moet met een slag een einde gemaakt hebben aan de nog omstreeks 1913 in deze studie vakken heerschende, betrekkelijk strenge scheiding tusschen vrouwelijke en man nelijke studenten. Misschien door toela ting van vrouwelijke leden, misschien door andere oorzaken wies „Huygens" in bloei, de voorzitter van een tweede, ge lijksoortig dispuut, ging als eenig over gebleven lid met hamer en al een paar jaar later naar „Huygens" over. Na de wet-Limburg groeide het aantal philosophische studenten bovenmate en maakte van „Huygens" een dispuut van candidaten en doctorandi die vaak eerst lid geweest zijn van de jongeren--ver- eeniging de Leidsche Flesch. Ook „Huy gens" blijkt zich aan de specialiseering der studievakken niet te hebben kunnen onttrekken; het is thans een dispuut voor wis- en natuurkundigen in engeren Bid- Van het behandelde op de eigenlijke vergadering vermelden we de Huygens- courant met eene geestige persiflage op het Leidsche Lorentzmonument, benevens de vertooning door het huidige lid Fer- werda van zijn uitnemende films over den terugloopenden tijd en over de Leid sche Sterrenwacht. Het trof oud-leden, in welke hooge mate de huidige generatie van „Huy gens" de in hun tijd nog niet bestaande technische hulpmiddelen weet uit te buiten en hoezeer zij zich op de prak tijk heeft ingesteld. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND. Het Bureau der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, kennis geno men hebbende van het ongeteekende pamflet waarin geadviseerd werd niet te koopen bij goed ter naam en faam be kend staande winkeliers van een bepaalde politieke overtuiging, besloot in haar ver gadering van Zaterdag 10 Februari j.l., ernstig te protesteeren tegen deze wijze van doen en de Leidsche ingezetenen op te wekken aan een dergelijk advies geen gevolg te geven. Verder besloot het Bureau aan de eerst komende Pleno-vergadering der Kamer voor te stellen, een adres te verzenden aan Zijne Excellentie den Minister van Justi tie met het verzoek tegen dergelijke ontoe laatbare acties zoo krachtig mogelijk op treden. BINNENLAND. Concentratie-pogingen in de Nederland- sche textiel-industrie (Binnenland, 3de Blad)). De regeering over de voortzetting van de inpoldering van het IJsselmeer (Binnen land, 3de Blad). Mr. dr. J. J. Boasson, buiten de voor dracht om benoemd tot gemeente-secre taris van Den Haag (Binnenland, 3e Blad). Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging en vereenvoudiging voorschriften Burgerlijke Stand (Binnenland, 3de Blad) De orde in het Parlement; voorstel om beleediging en ordeverstoring te straffen (Binnenland, 3de Blad). De zaak-Onnes van Nijcnrode voor dc Amsterdamsche rechtbank (Rechtzaken, lste Blad). BUITENLAND. De socialistische partij in Oostenrijk is ontbonden. Hevige gevechten in Weenen en in de provincie. Vele slachtoffers zijn gevallen. De regeerine- schijnt de situatie meester (2de Blad Besluiten van den Franschen kabinets raad (Buitenland, 2de Blad). De Fransche staking is vrij rustig vcr- loopen (Buitenland 2de Blad en Tel., lste Blad). Dreigende regeeringscrisis in Tsjccho- Slowakije (Buitenland, 2de Blad). Ernstige scheepsbotsing in het Kanaal. Waarschijnlijk 23 man verdronken (Tel., lste Blad). PROF. Dr. F A. H. SCHREINEMAKERS. Legt zijn ambt neer. Bij Kon. besluit is aan dr. F A. H. Schreinemakers. op zijn verzoek, met in gang van 17 September 1934, eervol ontslag verleend als hoogleeraar aan de rijksuni versiteit alhier, met dankbetuiging voor de belangrijke in die betrekking bewezen diensten. ST. JOSEPH-GEZELLENVEREENIGING. Uitreiking van diploma's in het weven. Daartoe in staat gesteld door de firma Zaalberg hebben eenige leden der Gezel len-Vereeniging een cursus gevolgd in het jacquard-weven. Het betreft voornamelijk werklooze jongeren, wien ~oodoende een nieuw vak en andere vooruitzichten wordt geschonken. Gisteravond had in het ge bouw der Gezellen een feestavond plaats bij het uitreiken der diploma's, welke avond werd bijgewoond door pastoor Beu kers èn kapelaan Schrama, door de direc teuren van Zaalberg's Koninklijke Fa brieken, de heeren Zaalberg en Schrandt, door den heer Stouten, weefmeester der N.V. en technisch personeel. Pastoor Beukers opende en hield daarna een rede over de katholieke opvatting van den arbeid, die door den zondeval der eerste menschen niet enkel levensplicht is geworden, maar ook deugdoefening en karaktervorming. Den arbeid zien we, al dus spreker, niet om loon alleen, maar als een roeping van God. Spr. feliciteerde de geslaagde wevers en vertrouwde, dat ze goede vaklieden zouden zijn. De heer Zaalberg bracht hierna dank aan het bestuur der St. Josephsgezellen, en besprak vervolgens het euvel, dat in de stad der Leidsche wollen dekens geen textielonderricht wordt gegeven. Hij hoopte, dat hierin verbetering zal worden gebracht. De uitbreiding en reorganisatie van ons bedrijf, aldus spr., noodzaakten ons naar geschoolde krachten uit te zien. Uw vereeniging schonk ons menschen en het verheugt ons aan vier hunner het diploma uit te reiken. Spr. eindigde met een dankwoord te richten tot den weef meester Stouten, die het onderricht ver zorgde en tot het bestuur der vereeniging. Hierna werd het diploma uitgereikt, waarna nog spraken kap. Schrama en de voorzitter van den R.K. Textielarbeiders- bond „St, Lambertus". Met tooneel en muziek werd deze feest avond gevuld, waarna pastoor Beukers met gebed sloot. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Naamlooze Vennootschap Algemeene Boek- en Handelsdrukkerij voorheen Bat- tel jee en Terpstra, Oude Rijn 39, Leiden. De statuten zijn gewijzigd. Wijziging han delsnaam in: N.V. Algemeene Boek- en Handelsdrukkerij voorheen Battel jee en Terpstra. Kapok- en Matrassenfabrlek ..Kleine". (Agentuur en Commissiehandel Kleine), Stationsweg 47 a. Leiden. Bijvoeging uit geoefend bedrijf: fabricatie van en handel in chemische producten. J Basie, Julianastraat 64, Alphen aan den Rijn, kapper. Bijvoeging uitgeoefend bedrijf: fabricatie van haarwater, o/d, naam J, A. Basle en Zonen.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1