Jaargang MAANDAG 12 FEBRUARI 1934 No. 22668 felEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN Ots. F®1 re8^ yooz advertentiën uit Lelden en plaatsen agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle re advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën „oitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. een maximum aantal woorden van 30. iSSo volgens postrecht. Voor eventueele opzending van ven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer* voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT# Voor Lelden per I maanden f.2.36: per weelc I.0.1J Buiten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „(Ui Franco per post 1.2.35 portokosten. ummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. meester en Wethouders van Leiden weten, dat door den Raad dier ge in zijn vergadering van den 19en 1933, ls vastgesteld de volgende ng: VERORDENING op de Winkelsluiting. Artikel 1. reemeester en Wethouders zijn be- |aan den houder van een fruitwinkel, j in de onmiddellijke nabijheid van lekeninrichting, vergunning te ver- j om zijn winkel des Zondags, uit- jid voor den verkoop van fruit, voor _bliek geopend te hebben van een Uur vóór den aanvang van den be- |jd van de ziekeninrichting tot aan nde daarvan. aanzien van de winkels, waarvoor ferguiuüng, als bedoeld in het eerste a kracht is, is het bepaalde in artikel [7 onder c in verband met artikel 2 1 a. van de Winkelsluitingswet niet jepasslng. Artikel 2. I afwijking van het bepaalde in ar- 3 onder b. en in artikel 4 lid 3 en 4 in (ld .-net lid 2 onder a. van de Winkel- igswet is het geoorloofd een winkel door Burgemeester en Wethouders 1 wijzen dag, waarop het 3-October- wordt gevierd, voor het publiek ge- te hebben tot een door genoemd te bepalen sluitingsuur, mits de tyj door het college gestelde voorwaar- ptden in acht genomen. Artikel 3. Ifcpaalde in artikel 2 onder a. en b. I winkelsluitingswet is niet van toe- ten aanzien van water- en vuur- van 3 tot 5 uur des voonniddags, [uitsluitend voor zoover betreft den i en de aflevering van water en Artikel 4. I afwijking van het bepaalde in ar il lid 3 van de Winkelsluitingswet ls Trboden des Zondags, op Hemel- 1ag, alsmede, voorzoover deze dagen een Zondag vallen, op 1 Januari [December melk of room aan de wo- of inrichtingen der verbruikers te of uit een melkwinkel of het Sbehoorende winkelhuis ter afleve- i het publiek uit te zenden. ^bepaling van het vorige lid is niet aepassing, voorzoover betreft bezor- |of aflevering van melk of room aan ^inrichtingen, gestichten en bakke- rgemeester en Wethouders zijn be- 1 op grond van bijzondere omstandig- P van het verbod in het eerste lid iene of bijzondere ontheffing te kien. Artikel 5. N' afwijking van het bepaalde in ar- [8 I'd 1 onder a. van de Winkelslui- ^»et zijn Burgemeester en Wethouders "i vergunning te verleenen voor het gnmet en het verkoopen en te koop JMden van bloemen op Zondag op of I ™?r "et openbare verkeer openstaan- pna. en waterwegen: l~.do onmiddellijke nabijheid van zie- ■.SS» ™Sen en begraafplaatsen van L r;1 uar vóór de openstelling daarvan Tin ri06 to.t' aan de sluiting daarvoor; kv onmiddellijke nabijheid van voor tar,„ bestemde toegangen tot en P van stations van 9 uur des vaags tot 6 uur des namiddags. Artikel 6. artikel 2 bedoelden dag is, lid van heb bepaalde in artikel IE- onder b. en c. van de Winkel- Id S j venten, verkoopen en te K ïï™tllei1 op of aan voor het open- Ren ™,Kr oPonstaande land- en water- ■H-i Ik n vóór 5 uur des voor- J,na het overeenkomstig artikel no sluitingsuur voor de winkels. CHR. HISTORISCHE KAMERKRING LEIDEN. De heer Jac. Wilbrink voorzitter. Het Bestuur van de Chr. Historische Kamerkringvereeniging „Leiden", heeft in haar 1.1. gehouden bestuursvergade ring in de ontstane vacature door het overlijden van Mr. Dr. N. G. Veldhoen, tot zijn voorzitter aangewezen den heer Jac. Wilbrink alhier. De heer Wilbrink die tijdens de ziekte van Ds. Veldhoen waarn.-voorz. was, heeft deze benoeming aanvaard. De jaarvergadering van de kamerkring vereeniging zal D.V. worden gehouden op Woensdag 28 Februari a.s. des n.m. te vier uur in de kleine Stadsgehoorzaal te Leiden. Op deze huishoudelijke vergade ring komen aan de orde jaarverslagen van secretaris en penningmeester. Be stuursverkiezing. Aftredend zijn de H.H. K. Tanis te Lisse, J. van der Endt te Gouda en J. J. van Wijk te Berkel en Roodenrijs. Tevens zal worden voorzien in de vacature Ds. Veldhoen. Te 7 uur des avonds zal eveneens in de gehoorzaal een gemeenschappelijke kof fietafel worden gehouden. Te acht uur wordt een groote Open bare Propaganda vergadering belegd in de Stadsgehoorzaal. Als sprekers zullen hierbij optreden de 2e kamerleden Mej. Mr. C. Frida Katz met een nader aan le kondigen onderwerp en de heer J. Bak ker met het onderwerp „Nieuwe drang". Het mandoline gezelschap „Kunst en Genoegen" zal hierbij zijn zeer gewaar deerde medewerking verleenen. MILITARIA. De fourier J. van den Berg van het 6e Regiment-Veldartillerie is met ingang van heden bevorderd tot opperwachtmeester administrateur. De le luitenant E. Stoorvogel van 6 R.V.A. keert 17 Febr. a.s. van zijn deta- LIBERALE STAATSPARTIJ DE VRIJHEIDSBOND. cheering te Utrecht terug in het garnizoen. De wachtmeester J. Rietveld van 7 R.V.A. I is met ingang van heden geplaatst bij het 6e Regiment Veldart. alhier. Artikel 7. Burgemeester en Wethouders zijn be voegd aan door hen krachtens deze ver ordening verleende vergunningen of ont heffingen voorwaarden te verbinden. Handelen zonder inachtneming van of in strijd met zoodanige voorschriften wordt gelijk gesteld met handelen zonder ver gunning of ontheffing. Een door Burgemeester en Wethouders verleende vergunning kan te allen tijde door hun college worden ingetrokken. Van de door Burgemeester en Wethou ders verleende ontheffingen wordt door dit college openbare kennisgeving gedaan. Artikel 8. Onder „winkel" en „winkelhuis" wordt in deze verordening verstaan hetgeen om schreven is in artikel 1 van de Winkel sluitingswet. Onder „Winkelsluitingswet" wordt ver staan de Winkelsluitingswet (Staatsblad 1930, No. 460). Artikel 9. Deze verordening treedt in werking op een nader door Burgemeester en Wethou ders te bepalen tijdstip. Vastgesteld door den Gemeenteraad van Leiden, in zijn openbare vergadering van den 19en December 1933. De Burgemeester, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. De Secretaris, VAN STRIJEN. Zijnde deze verordening goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van den 2en Februari 1934, No. 32. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 12en Februari 1934. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. 5904 «5 „o... bedoel je dat!" Lou Bandy met Ciajrette Hammé (links) eg .wtesJe Bouwmeester .(rgchtsj, Jaarlijksche vergadering van de centrale kiesvereeninging in den kieskring Leiden Onder voorzitterschap van den heer C. G. Roos heeft de centrale kiesvereeniglng van den Vrijheidsbond in den kieskring Leiden Zaterdag te Gouda haar jaarlijk sche algemeene vergadering gehouden. De bijeenkomst, waarin 19 afdeelingen vertegenwoordigd waren was zeer druk bezocht. In zijn openingswoord zeide de heer Roos, dat de resultaten van de verkiezin gen voor den Vrijheidsbond niet in alle opzichten bevredigend zijn geweest. In den kieskring Leiden was er verlies van stemmen aan den plattelandersbond en aan nationaal herstel. De organisatie van de partij is evenwel voldoende ge bleken. aan de versteviging wordt druk gewerkt. Den tijd hebben de liberale thans niet mee, er is veel misvatting, temidden waarvan men het velen niet kwalijk kan nemen, indien zij het hoofd en den weg kwijtraken. Verwarring van de begrijpen kracht en geweldenarij komt helaas veel voor. Er is misbruik van nationale ge voelens te constateeren, wat leidt tot ge vaarlijke zelfoverschatting en tot bezoe deling van het „Oranje Boven". In ons nationaal politiek leven is er een toenemend streven tot het vragen van steun aan de overheid. Ten slotte beteekent steun evenwel dwang, en de teleurstelling leidt dan tot nieuwe nog gevaarlijker maatregelen. Het standpunt van de liberalen tegenover de regeering is, zooveel mogelijk te steunen, en tevens te vertrouwen, dat de regeering zal uit blinken door wijsheid en kracht. Een slap gezag is een onverstandig gezag, dat het volk ongelukkig maakt. De heer Roos zeide te vertrouwen, dat krachtige lei ding ons volk door de crisis heen zal helpen, en dat arbeiden in vrijheid tot nieuwe welvaart zal voeren. Het jaarverslag over 1933 werd vervol gens vastgesteld. Mondeling werd nog meegedeeld, dat dank zij de activiteit van den Bond van Jonge Liberalen in Alphen aan den Rijn een afdeeling der partij is gesticht. De secretaris, de heer J. Beijn, maakte vervolgens enige opmerkingen over den gang van zaken in iedere afdeeling der partij uit het district afzonderlijk. Resu- meerend constateerde de secretaris, dat men over de organisatie van de partij te vreden kan zijn. De financieele positie van de vereeniging is goed; er is een batig saldo van f. 621.35. De heer Roos, de besprekingen over de nieuwe organisatie van de propaganda inleidend, betoogde, dat in alle kieskrin gen een propagandaleider zal worden be noemd. Bovendien moet er naar ge streefd worden, de beschikking te ver krijgen over kleine propaganda comité's. Veel meer dan tot dusverre moet de kracht van de partij gezocht worden in hechte organisatie. De voorzitter van den Vrijheidsbond mr. Wendelaar hield daarna een korte rede, waarna er gelegenheid was, om met den nieuwen partijleider kennis te maken. o OBEDOEL JE DAT? AFSCHEID Dr. P. D. TJALSMA. Een indrukwekkende ure. Een geslaagde revue. Dat een revue geen aaneengeschakeld verhaal meer is, doch een va-et-vient van allerlei scènes, we zijn er aan gewoon ge raakt. In de jongste revue, die te Leiden is gebracht, zit heelemaal geen verband meer, volgen de diverse tafreelen elkaar in allerbontste mengeling op, doch wat hin dert het? Als de tafereelen op zich zelf maar geslaagd mogen heeten! En in doorsnee zijn ze dat! „O.bedoel je dat" is bijkans een doorloopend lachsucces. Voortdurend wordt er op de lachzenuwen gewerkt en de lachpastilles doen het wat goed! Er zijn aardige vondsten bij en het publiek wordt herhaaldelijk in de opvoe ring betrokken en tot medeleven aangezet. Het is Lou Bandy toevertrouwd om op te treden als de conferencier-komiek, goed bijgestaan door Wiesje Bouwmeester, die talent blijkt te bezitten voor de vis comica, die in dit genre eerste eisch is, door Clai- rette Hammé, Willy Walden en Frans Bogaarts. Zij maken tal van scènes tot ware lach-salvo's. Lou Bandy krijgt daar nevens volop gelegenheid om eenige „Schlagers" te zingen als het lied, waaraan de revue zijn naam ontleent, „Ik wou dat ik een vogel was" en „Je kunt je hartje toch maar eenmaal schenken", alle drie liederen, die reeds burgerrecht hebben verkregen door de radio. Natuurlijk ontbreekt de dans niet. De 12 Whirlwindgirls geven een reeks pittige dansnummers en naast hen staat het danspaar Mado en Chainof, dat inderdaad phenomenaal werk verricht, vooral Mado. Dit is acrobatiek van prachtig gehalte. Voor de zang zorgen Beppy Rameau en Jean du Bela naar behooren en ook de aankleeding. hoewel niet zoo overdadig luxueus als vroegere revues wel eens brachten, mag er toch alleszins zijn. Neem b.v. de finale „Mensch en Machine", „Sterren en Planeten" en tenslotte „Het goud van alle landen", een lust voor 't oog. De eerstgenoemde heeft bovendien nog een diepere beteekenis, waarvan de uitbeelding geprezen dient te worden. Ai met al een revue, die er ingaat als gesneden koek en gisteravond in een uit verkochte Stadszaal groote waardeering heeft gevonden. Gelachen, dat er is ïanavond volgt nog een opvoering! Dr. Tjalsraa. Heeft de kerkelijke gemeente j.l. Vrij dagavond op hartelijke wijze afscheid ge nomen van haar voorganger, gistermorgen heeft dr. P. D. Tjalsma dit, na een vijf jarig verblijf alhier, wederkeerig gedaan. Het stemmige kerkgebouw was voor deze gelegenheid tot op de laatste plaats bezet. Nadat Lied 225 1 en 2 was gezongen en dr. Tjalsma eenige gedeelten onder scheidenlijk uit Jesaya 40, Efez. 6 en 1 Petr. 3 gelezen had, ving de scheidende leeraar zijn prediking aan met een per soonlijk v/oord van dankbaarheid voor alles wat hij in de vijf jaren van zijn arbeid te Leiden mocht ontvangen. Daarna, het persoonlijke loslatend, wilde hij nog eenmaal afsteken naar de diepte en spreken van wat in alle wisse lingen vergankelijkheid blijft omdat het van God komt. Aan de hand van Jesaja 40 8 „Het gras verdort, de bloem verwelkt, maar Gods Woord houdt stand in eeuwigheid", sprak hü over de melodie, die door heel zijn prediking had geklonken: verganke lijkheid - eeuwigheid, menschelijke klein heid en zonde - Gods trouw en liefde. Als menschen, kleine, gebrekkige men- schen weten wij van het vergankelijke aller dingen. Maar als menschen van dezen tijd, die zooveel vastheden wankel maakt, weten wij hiervan wel in het bij— I zonder. „Wat blijft, wat houden wij vast I in onze dagen?" dat is de vraag, waar- I mede zoovelen onzer strijden. „Maar Gods Woord houdt stand in eeuwigheid!" Dat is de groote vertroosting bij alle verlies, de vastheid in alle wan keling. Spr. vraagt dan aan zijn gemeente of zij niet, bij alle persoonlijke moeilijkheden en smartelijkheden, die vastheid en kracht van Gods Woord heeft ervaren. Hij dankt God van dat Woord de tolk te hebben mogen zijn. Dr. Tjalsma vraaagt voorts of de kin deren van dezen tijd, bij al wat valt en breekt, bij alle problemen, die de tijd geeft toch niet iets van de sterkte en leiding van dat Woord hebben ontvangen. Moderne prediking is niet zooals soms volkomen verkeerd wordt gemeend verdrinken in de problematiek van den tijd. zij is integendeel, midden in alle vragen van leven en wereld, getuige van God en Zijn levend, opheffend en Licht brengend Woord. Vrijzinnige potestanten zijn geen twij felaars, geen menschen, die over God en Christus alleen kunnen spreken op die toon van het verlangen; vrijzinnig pro testanten zijn integendeel menschen, die bezitten midden in al wat voorbij gaat Gods vastheid, het licht van Christus. Christus: in Hem komt Gods Woord tot ons. Hij is er de openbaring van, gisteren en heden en morgen. Ziet naar Hem, laat Zijn geest uw geest doortrillen, Zijn leven uw leven doorstralen, Zijn kruis uw leed heiligen, en hoort naar Hem en Zijn Woord, dat u spreekt van dienst, van liefde, van overgave en van belofte, dan staat gij, wat u ook overkomt, veilig in dit leven. Met de vraag van den ouden monnik: „O Heer, wat is mijn vertrouwen in dit leven?" en het antwoord op die vraag: „Zijt Gij het niet, mijn Heer en God?" eindigde spr. zijn prediking. Na de preek richtte dr. Tjalsma zich achtereenvolgens tot de gemeente, die spr. op het hart bond een gemeente te blijven, dwz. een gemeenschap; tot zijn tijdelijken opvolger, ds. Eldering; het be stuur, waarin hij zoo voortreffelijk had samengewerkt; tot prof Heering. die we gens een lichte ongesteldheid niet aan wezig kon zijn en wien hij Gods kracht toebad om, onder goed en kwaad gerucht, den Christenstrijd te strijden, die hem was opgelegd van Hooger Hand; tot zijn catechisanten, leden van de kringen, het bestuur van „Gemeenteleven", collectan ten. organist en kosterspaar; tot den wijden kring van buitenstaanders, die hij vanuit alle richtingen had mogen trekken en ten slotte tot zijn leermeester prof. Knappert. Na het uitspreken van den zegen werd dr. Tjalsma toegezongen Lied 242 3, waarna de gemeente, diep onder den in druk en gevoelende het gemis, het kerk gebouw verliet. Vermelden wij nog, dat vanaf heden in den boekhandel de afschetdspredikatie yerkrijgbaar is. BINNENLAND. Afscheid van dr. P. D. Tjalsma ais Rem. Gcref. Predikant tc Leiden. (Stadsnieuws, le Blad). Bisschoppelijk schrijven tegen fascisme en nationaal socialisme. (3e Blad), Belasting op radio-toestellen in voor bereiding. (Binnenland, 3e Blad). Dreigend conflict in dc klecdingindustrie (Binnenland, 3e Blad). Plannen van fortificatie bij Muiden gestolen; huiszoeking te Weesp. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. Heden 24 uur-staking in Frankrijk. (Buitenl. 2e Blad en Tel. le Blad). Oostenrijk voor belangrijke beslissingen. Actie der socialisten. Hevige onlusten be gonnen. (Buitenl. 2e Blad en Tel. le Blad) De toestand in het Verre Oosten. (Bui tenland, 2e Blad). FILMOCHTEND INST. v. ARB. ONTWIKKELING. „Ik heb een mensch gedood". De filmochtenden, welke de afd. Leiden van het I. v. A. O. voor hare leden organi seert, ondervinden een nog immer stijgen de belangstelling. Voor de bijeenkomst van gistermorgen waren reeds eenige da gen tevoren alle toegangskaarten uitver kocht. wel een bewijs, hoezeer deze ochtenden gewaardeerd worden. De keus der film was voor dezen morgen dan ook een zeer gelukkige; vertoond werd namelijk „Ik heb een mensch gedood!" naar het werk van Maurice Rostand. De geniale regisseur Ernst Lubitsch heeft dit anti-oorlogswerk ingezet met een bijna volmaakte proloog en wei de herden king van den wapenstilstand ln een der Panjsehe kerken. Knielende gestalten, waarvan velen ver sierd met oorlogsmedailles wonen daar op 11 November 1919 den kerkdienst bij. Als de godsdienstoefening ten einde ls. blijft één bezoeker achter. De geestelijke merkt hem op en vraagt wat hem hindert. Dan volgt de aangrijpende biecht van den jon gen Franschen kunstenaar, die aan het front 'n jongen Duitscher doodde. De ontroerende treurmuziek van Beet hoven's „Eroïca" begeleidt op treffende wijze het droeve verhaal van den jongen Franschman De gedachte, dat hij 'n mensch gedood heeft, even onschuldig aan de vreeselljke slachting als hijzelf, laat hem geen mi nuut meer met rust. Hij besluit, om naar de ouders van den gedooden Duitscher te gaan om vergiffe nis te vragen en in 't Duitsche stadje aan gekomen legt hij bloemen op 't graf van Walter Holderlln. Slechts na een lange aarzeling belt hij aan bij de woning van dokter Hoiderlin, Walter's vader en er ontspint zich dan een gesprek tusschen Duitscher en Fransch man, waarbij aanvankelijk de gepijnigde vader z'n opgekropt leed in heftige verwij ten uit aan het adres van de Franschen. Langzaam ontstaat er toenadering als Paul, de jonge Franschman, hen vertelt van de laatste oogenblikken van Walter. Als hij alleen is met Elsa, de verloofde van Walter, doet Paul haar de vreeselljke be kentenis .dat hij haar verloofde heeft ge dood. Hij wil dan weg, terug naar zijn eigen land doch het meisje schenkt hem vergiffenis en weet hem van zijn voorne men terug te brengen. Ook de oudere waardeeren den eerlijken Franschman, hetgeen de oude dokter tracht tot uiting te brengen door hem uit te noodlgen, op de viool van hun gevallen zoon iets to spelen. Paul speelt dan het lievelingsstuk van Walter, Traümerei van Schumann, waar van Elsa op de piano de slotaccoorden be geleidt, daarmee symboliseerend de toe nadering tot den vroegeren vijand. De vertolking door Lionel Barrymore als dr. Hoiderlin. en Philips Holmes als de jonge Franschman. maakte een diepen en onvergetelijken indruk op de talrijke aan wezigen De afd voorzitter deelde nog mede, dat over 14 dagen de film nogmaals zal draaien om de vele teleurgestelde leden eveneens in staat te stellen, dit aangrij pende meesterwerk te zien. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Casino Bioscoop, Hoogewoerd 49, Leiden. Uittredend Eigenaar: W. F. van der Maden Leiden, dd. 7 Jan. 1934 Wijziging handels naam in: Casino Theater. MILITAIRE DIENSTPLICHT. Het inschrijvingsregister voor de mili taire dienstplicht voor de lichting 1935 be draagt voor onze gemeente de namen van 680 personen,

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1