OPRUIMING Firma B! DE KLER 1^ MINISTER DECKERS OVER ONZE WEERMACHT Jaargang w LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 10 Februari 1934 Derde Blad No. 22667 BINNENLAND. BOEKEN KERKBOEKEN LEIDEN Wetsontwerp inzake luchtbescherming te wachten Nieuwe versterkingen aan de Belgische grens. 400GING DER TABAKS ACCIJNS. IlLINGEN over het gebruik VAN ZEGELS. ,_;0u. besluit is bepaald, dat de arti- i U tot en met 4 van de wet tot ver- T, van den tabaksaccijns in werking (met ingang van 1 Maart a.s. Cnister van Financiën brengt ter belanghebbenden isiabrikaten welke van 1 Maart ln het vrije verkeer worden ge- moeten voorzien zijn van tabaks- Jvoor den verhoogden accijns. Inge- bet Koninklijk besluit van 8 Februari zullen daarvoor voor de niet stuks- i gezegelde met een accijns van 17'/i belaste sigaren en voor sigaretten bestaande zegels voorzien van [tweeden ondergrond en van lijnen- worden gebruikt. Voor de stuks la gezegelde sigaren van deze soort is nieuw zegel ingesteld .Het opcenten- voor sigaretten komt te vervallen. Ie met een accijns van 12Vi percent rJ sigaren en voor rooktabak, pruim- en snuif zullen de thans bestaande j zonder meer (dus zonder eenige ,_ngi worden voortgebruikt. l einde van de bij iabrikanten en im- irs van de met een accijns van 12'/s belaste sigaren en van rooktabak, Ètabak en snuif voorhanden zegels de here accijns te kunnen heffen, zijn verplicht van hun voorraad losse leds aangebrachte zegels op 1 Maart aangifte te doen. Voor de aangifte gebruik worden gemaakt van een hijkswege vastgesteld formulier, dat i belanghebbenden tijdig zal worden onden of uitgewerkt. Indien de voor aangifte in aanmerking komen- op 27 Februari 1934 niet in het bezit bten zijn van een aangifte-formulier, verplicht een bij den ontvanger der ïzen. onder wiens kantoor het pand tot aangifte verplichte ressor- aan te vragen. De aangifte (ook moet worden ingeleverd ten van bedoelden ontvanger op 1 1934. Van het wegens meerderen verschuldigde bedrag geeft de iger aan belanghebbende kennis, i geen krediet voor den accijns wordt lep, moet het verschuldigde bedrag lijk 14 April 1934 worden betaald. De jlte is onderworpen aan de controle ambtenaren der accijnzen. einde fabrikanten en importeurs met een accijns van 17'/: percent be- [sigaren en sigaretten in de gelegen- stellen zich tijdig van zegels voor rerhoogden accijns te voorzien, wordt bid, dat thans reeds aanvragen hier- nen worden ingediend. De afleve- de zegels volgt terstond of bin- dagen. zegels betreft die voor den ver- accijns zonder eenige wijziging s gelden, aanvragen hiervan die na [truari 1934 worden ingediend zullen worden op zegels betrekking te die moeten dienen voor de ver- van na 28 Februari 1934 in het verseer te brengen tabaksfabrikaten. die aanvragen wordt derhalve de [vgde accijns berekend. Bij de bere- san den ingevolge de op 1 Maart te leveren aangifte verschuldigden eren accijns wordt rekening gehou- l de zegels waarvoor reeds de ver- accljj^ is beiekend. Slechts in uit- iigsge» allen kunnen na 11 Februari |tg aanvragen van zege's ter voldoe- den niet verhoogden accijns in 'reling werden genomen. De aanvra- b; den ontvanger aannemelijk hebben laken, dat de zegels moeten dienen Inog vóór 1 Maart 1934 in het vrije Jer te brengen tabaksfabrikaten. I bestaande formulieren Tabaksaccijns 115, 16 en 17 zullen voor de aanvrage hegels voor den verhoogden accijns Jen voortgebruikt, met dien verstande, I, au er voor den accijns op sigaren aan twee heffingspercentages zullen Ivoor de met een accijns van 17'/; per- I belaste sigaren te bezigen zegels een iw formulier Tabaksaccijns no. 15 a van papier zal worden ingesteld. De ver ting van dit formulier kan nog niet s vinden. In afwachting daarvan moet [gebruik worden gemaakt van het be dde formulier no. 15. waarop duidelijk C worden vermeld of het betrekking °P zegels voor met een accijns van of 17'/, percent belaste sigaren. •gels welke fabrikanten en Importeurs «band met de verhooging van den ac- met meer kunnen gebruiken, moeten. ..zopver zy nog niet gebruikt en onbe- PjSd zijn, vóór 1 Maart 1934 met een Ip, franco worden opgezonden naar En? ,le V00r ben tabaksaccijns te c't"1- indien de zegels reeds zijn aan punt moeten zij onder toezicht van I rf re? der aC(njnzen worden vernie- i 'onorulkbaar gemaakt vóór genoem- L?™' De accijnswaarde van de op- L e,n óe vernietigde of onbruik- irtmaakte zegels wordt verrekend, iv>™r?n óe'ast met een accijns van L'„„f™ wordt in de minimum prijs- gesteld op f. 30 per 1000 stuks; voor J acclins van 17'/! percent be- ho?ref! °P f. 17,50. Voor sigaretten let w de Prifr!blasse f. 7.50. Uns m Prijsklassen voor de met een tit hwS wT Portent belaste sigaren ts'ewii- gehouden. Voor de niet Ken f®i?,?e'óe sigaren zijn de prijs- RECLAME- 5830 OODE en NIEUWE BOEKHANDEL \1EI WE RM\ 45 TEL. 885 DE KWESTIE DER TANDTECHNICI. is het aan bedoelde fabrikanten en impor teurs mede verboden geschenken af te leveren tegen ingeleverde bons. Op 1 Maart 1934 reeds ln het vrije verkeer zijnde ver- pakkingen met bons. plaatjes, kleine ge- I schenken of andere toegiften mogen wor- den uitverkocht. Het verbod van verkoop van tabaksfabri- 1 katen beneden banderolleprijs geldt van 1 Maart 1934 af onverkort voor tabaksfabri- katen voorzien van nieuwe of gewijzigde zege's. Voor de overige tabaksfabrikaten gaat het verbod eerst 1 April 1934 in, met dien verstande, dat voor sigaretten ook na laatstgenoemden datum het opcenten zegel den kooper niet in rekening behoeft te worden gebracht. Ten aanzien van de verdere uitvoering van het verbod van het verleenen van kor tingen en het verstrekken van geschenken alsmede van dat van verkoop beneden banderolle-prijs in het algemeen volgen nadere voorschriften. PRINS HENDRIK TE BOEDAPEST. - volgt .^zegelde f.35. f.40, f.50, f 100. Voor de stuks sigaren worden in de 1 11-50 f.70 en f~ 90 geen lot de ïr?,?^r Sesteld. prijsklassen die komen te ver- Wen a-S geen zegels voor den ver- letlteer - maer afgeleverd. In het fr;ere 2utl.óe sigaren en sigaretten P'Eom-nriuti slt'asse óan de nieuwe tóen 'JsKiai assen kunnen uitverkocht Maart 1934 af is het aan fabri- s van tabaksfabrikaten "uhetm- n?en van tabaksfabri- 1. -ons verkeer te brengen waar- t,ere bievitto kleine geschenken of *•1 die verpavvj'n bijgeoakt. Evenmin WaUruit aanwijzingen be- -,U5uiiie'n. vrtblicbtinven tegenover «uitren tt«, !an óe rookartikelen zou- "Utstaan, van 1 April 1934 af Een reeks van feestelijkheden. Reuter meldt ons uit Boedapest: Het verblijf van Prins Hendrik, die Boe dapest gisteren verlaten heeft, heeft aan leiding gegeven tot een reeks van feeste lijkheden, waarbij de Prins in den kring van hoogstgeplaatste personen uit de Hon- gaarsche wereld werd verwelkomd als een ware vriend van Hongarije. Begeleid door zijn gastheer, den hertog en de hertogin Heinrich Borwin von Meck lenburg bezocht hij den koninklijken burcht en de St. Matthias kroningskerk, waar de gasten door bisschop Nemes wer den ontvangen en rondgeleid en ook het tusschen de stadsdeelen Boeda en Pest gelegen Margaretha-eiland. Voorts nam de Prins, na een familie-diner, waarbij ook de vroegere Oostenrijksch-Hongaarsche ambassadeur in Berlijn, graaf Alexander Török genoodigd was, deel aan een bal in de Opera. In de pauze bezocht de Prins den Rijks bestuurder en zijn echtgenoote in hun loge, waar hij het souper gebruikte. Ook de Rijksbestuurder gaf ter eere van den prins een feestmaaltijd, waarbij aartshertog Josef mee heeft aangezeten. Na een tocht door de bergen van Ofen, werd ter eere van den vroegeren premier, graaf Bethlen en zijn echtgenoote een diner gegeven. In hotel Dunapalota gaf de Prins een lunch, waaraan o.a. de vroegere minister van binnenlandsche zaken Iwan von Rakovsky en zijn echtgenoote, overste Magahazy en de vleugeladjudant van den Rijksbestuurder, overste Schmidt, hebben deelgenomen. Prins Hendrik heeft ln zijn hoedanigheid van beschermheer der Hollandsche pad vinderij ook aan het huis van de Hongaar- sche padvinders een bezoek gebracht. De Prins werd in het met Hollandsche vlaggen versierde gebouw door het bestuur van den Hongaarschen padvindersbond met den chef-padvinder, den gewezen premier graaf Paul Teleki aan het hoofd, ontvan gen. De Prins liet zich uitvoerig inlichten over de organisatie van de Hongaarsche padvinderij en de resultaten van de pad vindersjamboree, die den laatsten zomer in Boedapest is gehouden. DR. COLIJN VLIEGT NAAR INDIË. Advies der Tweede Kamer-commissie. Verschenen is het verslag van de com missie uit de Tweede Kamer inzake de adressen van J. Druyf, secretaris van een groep tandtechnici, betreffende inrichting van een cursus ten behoeve van de niet voor het Utrechtsche examen geslaagde tandtechnici. Na een uitvoerig overzicht van de ver schillende feiten te hebben gegeven, zegt de commissie zich niet te verhelen, dat ook na het uitgebreide onderzoek, dat zij heeft ingesteld, de geheele gang van zaken een onbevredigenden indruk bij haar achterlaat. Vooral de houding van som mige examinatoren tegenover bepaalde examinandi pleit niet voor de zoo noodige objectiviteit, die bij dit xamen evenals bij alle examens had behooren te wor den betracht. Reeds de schijn van partijdig heid had vooral hier moeten vermeden worden. Zij heeft verder de vraag overwogen, of het onbevredigende in den gang van zaken ook moet lelden tot de conclusie, dat den minister tot inwilliging van het verzoek van adressanten moet worden geadviseerd. Als resultaat van haar overwegingen stelt zij vast, dat adressanten in gebreke ge bleven zijn en uit den aard der zaak in gebreke moesten blijven, aan te toonen, dat de afgewezen candldaten of althans eenigen hunner wèl bekwaam geacht moesten worden, het verlangde bewijs van bekwaamheid te erlangen. Het komt de commissie voor, dat alleen gelegenheid zou kunnen worden gegeven voor de belanghebbenden alsnog nadere toelating tot het uitoefenen der volledige tandprothese te verkrijgen, indien dezen zelf, onder de noodige waarborgen en op den grondslag van de eischen voor be kwaamheid, als bekend gemaakt in de Staatscourant van 11 November 1929 de oplossing der moeilijkheden behoorlijk zouden hebben voorbereid, bijv. door zelf een cursus te openen, als in hun adres bedoeld. Indien de minister daardoor de volledige zekerheid zou hebben verkregen, dat alle nog niet toegelaten bona fide tandtechnici de gelegenheid tot deel neming, zouden hebben gehad, zou aan hen, die volgens het oordeel van den mi nister, zulk een cursus met vrucht zou den hebben gevolgd, alsnog een bewijs van bekwaamheid kunnen worden uitgereikt. Hiermede zou dan deze aangelegenheid geheel tot een einde zijn gebracht. Ondr deze omstandigheden meent de commissie dan ook te moeten volstaan met aan de Kamer voor te stellen, den minis ter van Sociale Zaken in kennis te stellen met dit verslag en hem daarbij dank te zeggen voor de verstrekte inlichtingen. ZUIDERZEESTEUNWET. Bij Kon. besluit zijn in de Generale Commissie, bedoeld in art. 3 der Zuider- zeesteunwet 1925 herbenoemd tot lid en voorzittef mr. G. Vissering' te Amsterdam; tot lid en ondervoorzitter H. D. Defoer te 1 Amsterdam en tot leden ir. V. J. P. de Blocq van Kuffeler fe 's-Gravenhage, A. B. Brouwer te 's-Gravenhage, mr. A. van Doominck te 's-Gravenhage, mr. J. Draaijer te 's-Gravenhage. L. F. Duymaer van Twist te 's-Gravenhage. ir. G. Hof stede te 's-Gravenhage, Th. C. P. M. Kolf schoten te Edam, W. Nieuwboer Wzn. te Spakenburg en P Visser Jzn. te Marken, en is benoemd tot lid ir. R. A. Verwey te I 's-Gravenhage. Bcstudeering van problemen van de Ned.-Indische politiek. Naar wij uit betrouwbare bron verne men, overweegt minister-president dr. Colijn ernstig zich binnen niet te langen tijd per vliegmachine naar Nederlandsch- Indië te begeven, ten einde zich persoon lijk op de hoogte te stellen van de meest actueele problemen der Nederlandsch- Indische politiek. De minister-president heeft zich in dien zin tegenover verschei dene personen uitgelaten. Tel. HET DESTRUCTIE-VRAAGSTUK. Commissie van advies ingesteld. Bij beschikking van den minister van so ciale zaken is ingesteld een commissie vau advies inzake het destructievraagstuk. die mede ten doel heeft door het geven van adviezen aan gemeenten en aan Gedepu teerde Staten der provinciën, te bevorde ren, dat de destructie van vee en vleesch in het geheele land op economische wijze en organisatorisch juist wordt uitgevoerd. Benoemd is: tot voorzitter mr. L. Lietaert Peerbo'.te. directeur-gene-aal van de volks gezondheid; tot leden: prof. dr. H. C. L. E. Berger, vétérinair hoofdinspecteur van de volksgezondheid; de heer mr. Ch P. M. Ko'fschoten, burgemeester van Edam, voor zitter van de Federatie van Overhelds- dest-.uctoren. de heer W. R. Drost, burge meester van Kwadijk en Middelie secreta ris van de Federatie van Overheidsdestruc- toren o CREDIETVERLEENING AAN DEN MIDDENSTAND. Op vragen van den heer Boon betref fende het tijdstip van Indiening van een wetsontwerp, regelende credietverleening aan den middenstand, heeft minister Oud medegedeeld dat zulk een ontwerp het departement van financiën heeft verlaten. i DE JAARL. RENTEBIJSCHRIJVING AAN DE RIJKSPOSTSPAARBANK. Men schrijft ons: j Velen, die geregeld van de diensten der Rijkspostspaarbank gebruik maken, geven zich geen rekenschap van den geweldigen arbeid, die in het directiegebouw in de van Baerlestraat te Amsterdam in de maand Januari wordt geleverd, j In de eerste helft van die maand toch moet op de rond 2 1/4 millioen rekenin gen-courant de in den loop van het voor afgaande jaar reeds in gedeelten bere kende rente opgesteld en bij het hoofdbe drag van elke rekening-courant gevoegd worden, verder wordt van het aldus bere kende totaal, waarmede de Inlegger het nieuwe-jaar aanvangt, de rente reeds te voren uitgetrokken tot den eerstvolgenden 31 December. Is dit geschied, dan worden de kapitalen en rentebedragen van telkens 1000 rekeningen-courant opgeteld en ver geleken met de totalen, die van die dui- zendgroep langs geheel anderen weg in den loop van het jaar verzameld zijn. Die vergelijking wordt trapsgewijs voort gezet via het totaal van de inleggers, be- hoorende tot elk postkantoor, tot dat van elke provincie en ten slotte tot dat van het geheele rijk d. w. z. van alle 2 1/4 mill, rekeningen-courant te zamen. Deze verge lijking en de oplossing van de aan den dag tredende verschillen zijn tegen het einde van de maand Januari beëindigd. Er is dan over het totaal tegoed van alle inleggers, bedragende rond 520 millioen gulden in den meest letterlijken zin geen cent verschil in de administratie van de directie. Om dit resultaat te bereiken zijn in de zen tijd van het jaar alle krachten tot het uiterste gespannen. Een arbeidsstemming heeft zich van allen meester gemaakt en er wordt met een lust en volharding ge werkt. die men gezien moet hebben om ze te begrijpen. Zevenentachtig groote tel machines zijn den ganschen werkdag door bezet, waarbij men elkaar om het uur af lost, om in dat uur uit de machine te kun nen halen wat er ln zit. Een soort wed strijdgeest heeft zich van het personeel van hoog tot laag meester gemaakt en het is uitsluitend aan deze inderdaad bui tengewone prestaties te danken, dat jaar op jaar de rentebijschrijving en de con trole op den arbeid, die door een personeel van ruim 400 menschen is verricht, tot een bevredigend slot wordt gebracht. Onderwijl gaan de normale werkzaam heden door. behalve de rentebijschrijving ln de boekjes. Daarom ls ook bepaald, dat alleen voor buitengewone gevallen boekjes ter rentebijschrijving mogen worden opge zonden. Over den arbeid, noodig om deze schade weer in te halen, een volgend maal. Aan de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake de defensiebegrooting is het volgende ontleend. De minister is gevoelig voor de hulde hem gebracht voor zijn beleid en kan de verzekering geven, dat deze hem in hooge mate sterkt bij zijn pogingen om in deze uiterst moeilijke tijdsomstandigheden de weermacht berekend te doen blijven voor haar taak. Hij hoopt daarbij op blijvende belangstelling van ons volk. Blijkens de laatste ter Ontwapenings conferentie bekend gestelde gegevens, loopende over 1929, dan wel 1930, bedroe gen, aldus de minister, de uitgaven voor land- en luchtmacht (zonder pensioen) per hoofd van de bevolking in: Belgie f. 11.47 Frankrijk f. 19,04 Zwitserland f. 13,40 Denemarken f. 9,70 Nederland f. 6.22 Mede gelet op deze cijfers, zou aftakeling van onze weermacht niet nalaten in het buitenland den voor ons hoogst onge- wenschten Indruk te vestigen, dat wij ons aan ons vrij volksbestaan weinig gelegen laten liggen, terwijl aan de preventieve waarde van onze weermacht reeds daar door tevens ernstig afbreuk zou worden gedaan. De regeering blijft naar gelijktijdige internationale ontwapening streven; een zijdige nationale ontwapening acht zij, terwijl overal elders de weermachten wor den geconsolideerd, of zelfs een streven naar versterking merkbaar is, niet ver antwoord. Ook al heeft de S D.A.P. het program punt „nationale ontwapening" nog niet geschrapt, nochtans vormt de omstandig heid, dat bedoeld programpunt tengevolge van de internationale verhoudingen, op het tweede plan schijnt te zijn gekomen, een niet te miskennen aanwijzing, dat eenzijdige nationale ontwapening ook door velen in de S.D.A3. niet meer wordt, be schouwd als het middel bij uitnemendheid om ons land buiten den oorlog te houden. Begrijpelijkerwijze doet dit menigeen ver trouwen. dat genoemde partij binnen af- zienbaren tijd ophouden zal geheel af wijzend te staan ten aanzien van elke medewerking aan de instandhouding der weermacht. In afwachting van het gevolg, dat even tueel aan de voorstellen der commissie- Idenburg zal worden verleend, zullen uiteraard geen maatregelen worden ge nomen, welke de uitvoering van de daar voor in aanmerking komende voorstellen van genoemde commissie zouden kunnen belemmeren of vertragen. Luchtbeschermingsdienst. De Regeering deelt de meening van de hier aan het woord zijnde leden, dat de voorlichting van de burgerbevolking in zake de bescherming tegen luchtaanvallen welke thans nog aan het beleid der bur gemeesters is overgelaten, inderdaad te wenschen overlaat. Hoewel in het alge meen de organisatie van de luchtbescher ming in veel gemeenten goeden voortgang maakt, betreurt ook de Regeering, dat aan de voorlichting een der belang rijkste onderdeelen van deze organisatie nog te weinig aandacht wordt besteed. Intusschen is zij overtuigd, dat in deze aangelegenheid op bevredigende wijze zal worden voorzien, zoodra de wettelijke regeling inzake de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen zal zijn tot stand gekomen. Het is in dit verband der Regeermg aan genaam te kunnen mededeelen, dat haar intusschen van de, in 1932 ingestelde. In terdepartementale Commissie een ontwerp van wet met bijbehoorende Memorie van Toelichting, inzake de bescherming van de burgerbevolking tegen luchtaanvallen, heeft bereikt. De Commissie heeft tevens bij de aanbieding van bedoeld ontwerp verklaard haar taak eerst als geëindigd te zullen beschouwen, zoodra eveneens de noodige uitvoeringsvoorschriften zullen zijn ontworpen. Het ligt ln haar voor nemen tegelijkertijd daarmede de noodige voorstellen aan te bieden tot het treffen van de vereischte maatregelen, waardoor zekerheid wordt geschapen, dat hier te lande geen minder deugdelijke gasmas kers in den handel zullen worden gebt acht. De Minister kan niet Inzien, dat de fabricage van middelen ter bescherming van de bevolking tegen gassen welko middelen bovendien in de industrie een nuttige toepassing vinden als een „oor logsindustrie" moet worden aangemerkt. Hij blijft van meenlng. dat een goed I georganiseerde luchtbeschermingsdienst 'n betere waarborg biedt ons volk te be hoeden tegen aanvallen met chemische wapenen dan de nationale ontwapening". Indienststelliiig van den derden kruiser. Verwacht mag worden, dat de derde kruiser ongeveer medio 1936 in dienst ge steld zal worden en naar Indië zal kunnen vertrekken. Komt in dien tusschentljd geen wijziging ln de dislocatie der vloot wat de kruisers betreft, dan zullen zich drie krui sers, waarvan éen volkomen moderne en twee eenigszins verouderde, in Indië be vinden. Het is de bedoeling om tegen dat de kruisers „Java" en „Sumatra" de leef tijdsgrens bereiken, gelden voor nieuw bouw ter hunner vervanging op de be grooting te brengen. Landmacht. De vraag, hoe ons grondgebied het beste tegen mogelijke aanvallen van buiten af kan worden verdedigd, heeft vanzelfspre kend voortdurend de aandacht van de legerautoriteiten Uiteraard wordt daarbij nauwkeurig overwogen in hoeverre de aanleg van nieuwe versterkingen aan de Belgische grenzen wijziging der plannen van verdediging en der reeds getroffen voorbereiding noodzakelijk maakt. Naast de bescherming van het hart des lands is het optreden tegen een vijand, die ons grondgebied zou binnenvallen de hoofdtaak van de Nederlandsche weer macht. Het spreekt wc-1 vanzelf, dat in de ge troffen voorbereidingen, de voor het voe len van de landsverdediging nuttig ge achte vernielingsmaatregelen als hier bedoeld alsmede het benutten van de verdere mogelijkheden, die de terreinsge steldheid in de bedreigde streken in het bijzonder met het oog op het stellen van inundatiëën biedt, zijn betrokken. Het wordt echter niet wcnschelljk geacht hier omtrent concrete gegevens te publiceeren, waarmede door een mogelijken schender van ons grondgebied te voren zou kunnen worden rekening gehouden. Immers dit zou het opmaken van zijn operatie-plan ten zeerste vergemakkelijken. Zoolang, in verband met de geboden uiterste soberheid ln de uitgaven ten be hoeve van 's Lands defensie, de voorzie ning in meer urgente materieeie behoeften nog achterwege moet worden gelaten, kan de Minister aanleg van verdedigingswer ken in de Peel als door de hier aan het woord zijnde leden wordt bedoeld, niet in overweging r.emen. Dat een toekomstige oorlog vrijwel ge heel met chemische middelen zou worden gevoerd, is een onderstelling, welke naar de meening van den Minister goeden grond mist. Afgescheiden van het vorenstaande is I wel reeds komen vast te staan, dat ver vanging der cavalerie door motorbrigades slechts in overweging zou kunnen komen bij ingebruikneming van geDantserde ter- rein-auto's. Zulks zou geenszins tot be zuiniging leiden; het tegendeel ls het 1 geval Overigens wordt algeheele omzetting van het wanen der cavalerie in motorbrieCes op tactische gronden niet wel mogelijk i geacht., aangezien in tal van terreinen de I taak der lichte troepen slechts door rui- ters kan worden vervuld. D'e omzetting is dan ook in geen enkel leger tot stand ge komen. Met genoegen nam de Minister kennis, van de waardeering, door verscheidene leden geuit, voor de succesvolle deelneming van Nederlandsche officieren aan bioni- sche wedstrijden in het buitenland. Gaarne zal hij. voozoover mogelijk, me dewerking bliiven verleenen. Hii stelt den arbe'd van het Cotenbranderfonds 00 hoo- gen nriis en maakt gaarne van deze ge legenheid gebruik om uiting te geven aan zijn erkentelijkheid voor de goede dien sten. door deze instelling aan de weer macht bewezen. KONINKLIJKE NEDERL. JAARBEURS. De Duitsche, Engelsche en Belgische Spoorwegmaatschappijen hebben voor de bezoekers der XXXe Koninklijke Neder landsche Jaarbeurs een reductie toege staan van 25 "/o op de reizigerstarieven voor heen- en terugreis. DE REGEERING EN DE N.S.B. De algemeene secretaris van de N.S.B de heer van Geelkerken, heeft gisteren het volgende telegram gezonden aan minister president dr. H Colijn: „Verklaar eerbiedig bij ontstentenis Mussert. circulaire, waarin bewoordingen „Ambtenaren slaven corrupte regeerin" dan wel, dat N.S3.-belofte praevaleert aan gehoorzaamheid aan corrupte regeering" nimmer door hoofdleiding uitgegeven of gesanctioneerd. Verzoek inzage of afschrift geïncrimineerd stuk ter opsporing her komst. Uitingen als bovenbedoeld zijn in flagranten strijd met onze beginselen die dergelijk illoyaal optreden niet toestaan DE POSTVLUCHTEN. De .Rijstvogel" (thuiskomend) vloog gisteren van Rome naar Marseille en de „Kwartel" (uitgaand) van Rome naar Athene. HARINGPRIJS. De door den minister van economische zaken ingestelde commissie voor de prijs zetting. heeft voor het tijdvak van 12—17 Februari de prijzen van de in de stichting gebrachte haring onveranderd vastgesteld nl. voor volle haring f. 9,209,50 en voor steurharing f. 7,758,15 per kantje. UIT NED. OOST-INDIE. KOELIE-AANSLAG. BANDOENG. 9 Febr. (Aneta). Een vijftal koelies hebben een aanslag ge pleegd op het leven van den employé Martens op het theeland Tjiboeni in het Rantjabalische. Bijzonderheden zijn nog niet beschikbaar. De administrateur is naar de betrokken afdeeling vertrokken. TIJDELIJKE KORTING OP VERLOF BEZOLDIGINGEN. Bij K. B. is bepaald, dat, te rekenen van 1 Januari 1934, in de artikelen 1 en 3 van het K. B. van 20 Januari 1934 houdende vaststelling van een tijdelijke korting op de verlofbezoldigingen van Surinaamsche en Curapaosche landsdienaren, vervallen de woorden „en Curacaosche".

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9