>te Jaargang ZATERDAG 10 FEBRUARI 1934 No. 22667 [ficieele Kennisgevingen STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN g OB. per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen jaf agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle mdere advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën jltsloltend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. dj een maximum aantal woorden van 30. acasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van rleven 10 Cts. porto te betalen, Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT (8 Voor Leiden per 3 maanden 1.2.35; per week t. 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 portokosten. nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. fcHKIJVING VAN LEERLINGEN VOOR [openbare LAGERE SCHOLEN. irgemeester en Wethouders van Leiden gen ter kennis van belanghebbenden: dat tot het doen inschrijven van _ngen voor de toelating, met Maart "tot de openbare lagere scholen op [chuttersveld, aan de Duivenbodestraat, de Haverstraat, aan de Paul Kruger- lat. aan den Zuidsingel, aan de Medusa- Et en aan de Vrouwenkerksteeg, gele heid zal worden gegeven aan die scho- tot en met 17 Februari e.k. dagelijks |des voormiddags half negen tot negen I en op Maandag, Dinsdag, Donderdag Vrijdag bovendien van hall twee tot uren des namiddags: dat bij de inschrijving het bewijs geboorte-inschrijving moet worden iond: dat de kinderen op 1 Maart a.s. den fcjd van zes jaar moeten hebben be- A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris, kiden, den lOen Februari 1934. 5850 iCHRIJVING VAN LEERLINGEN VOOR j)E OPENBARE BEWAARSCHOLEN. irgemeester en Wethouders van Lelden [gen ter kennis van belanghebbenden, pan de Openbare Bewaarscholen: in roenesteeg, aan de Atjehstraat en aan lElisabethshof (tijdelijk van der Werf- p! hoek Oude Vest) tot en met 17 nri e.k. gelegenheid bestaat tot het linschrijven van leerlingen en wel des Eiddags van kwart vóór negen tot füen en uitgezonderd Woensdags saterdags des namiddags van kwart f twee tot kwart na twee uur. e kinderen moeten op 1 Maart a.s. den fijd van 4 jaar hebben bereikt. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris, iden, 10 Februari 1934. 5851 HINDERWET. temeester en Wethouders van Leiden; Ttn het verzoek van W. J. Visser om ning tot het oprichten van een ïting voor het bewerken van vleesch- [ra in het perceel Lage Rijndijk No. 10, ►straal bekend gemeente Lelden, Sectie go. 2416; piot op de artikelen 6 en 7 der Hin- Fet; •even kennis aan het publiek, dat ge- ™d verzoek met de bijlagen op de jretarie dezer gemeente ter visie ge- Hl is; Jsmede dat op Zaterdag den 24sten pniari 1934 des voormiddags te half elf in het perceel Breestraat 125 (Bureau Gemeentewerken) gelegenheid zal von gegeven om bezwaren tegen dit h u.ln brengen, terwijl zij er de klacht op vestigen, dat niet tot beroep pbtigd zijn zij, die niet overeenkomstig der Hinderwet voor het gemeente- uur of een zijner leden zijn versche- einde hun bezwaren mondeling f te lichten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRYEN. Secretaris. «iden, io Februari 1934. 5853 HINDERWET. eezfiS11??" en Wethouders van Leiden; fc mi„i ferzoek van Zijne Excellentie leep van staat. Voorzitter van het i-Holia 1?i Gedeputeerde Staten van artiir„i„H om toepassing te geven aan fet ten a 6bis' 7 en 7bis der Hinder- aanzien van een door het Ge- irde sat,uur van Leiden aan Gedepu- ►n aar™-- van Zuid-Holland ingezon- itbreide" om verBunning tot het Es- en n Gemeentelijken Keini- Niwjf! mettinSsdienst, gelegen aan in aerstraat. rtloofcaliilr <yom*»rlrh :ein van^?6 werkplaatsen °P_ in Ont: wrderst fcadasta «let"* 1No:.1192;" pgs: en onnf-len.Gemeentelijken Reini- iers bekend Gemeente Lei- w[ÜHÏraat' plaatselijk gemerkt uastraal bpkenrt Gpmpent.e Lei- fet °b be artikelen 6 en 7 der Hin- 1 vmnii aan bet Publiek, dat ge- Ktetarie met de bijlagen op de W is; gemeente ter visie ge- ïian^q??' °P Zaterdag den 24sten liühetii, vo°rmiddags te half elf Gempp„,tceel Breestraat 125 (Bureau "den »«,p?Iewerl:engelegenheid zal iet J om bezwaren tegen dit c"aeht nn .,en8en. terwijl zij er de "echtigd £Jes.'een. dat niet tot beroep 7 der Hiïjb' bie niet overeenkomstig Jhiur of pi„ !!?ret vo°r het gemeente- P. ten eind. *i)ner leden zijn versche- lichten bezwaren mondeling a ';an DE SANDE BAKHUYZEN, Van c-pt,,. Burgemeester. ^'den in ®^-YEN, Secretaris. 5852 AFSCHEID Dr. TJALSMA. Een eenvoudige, doch hartelijke plechtigheid. In het kerkgebouw der Remonstr. Geref. Gemeente alhier hebben bestuur, leden en vrienden der Gemeente gisterenavond af scheid genomen van hun predikant, die het beroep naar Rotterdam heeft aange nomen. Allereerst sprak Prof. Heering namens de Remonstr. Broederschap en het bestuur der Leidsche Gemeente. Dat deze Ge meente tot zoo grooten bloei is gekomen, is voor een groot deel aan Dr. Tjalsma te danken. Spr. wees op de beteekenis, die juist een bloeiende Leidsche Gemeente heeft voor de Broederschap; immers aan de Leidsche Universiteit is het Remonstr. Seminarium gevestigd, waardoor de stu denten met het werk, dat hun wacht, in de Leidsche Gemeente kennis kunnen maken. Namens de leden sprak vervolgens de heer J. A. Riedel, die in warme bewoor- dingbn de gevoelens der leden vertolkte. Veel, zeer veel hebben wij aan den schei denden predikant te danken. Niet beter kunnen wij hem toonen dat zijn arbeid in Leiden niet vergeefs is geweest dan door het geloof brandende te houden en krach tig aan het gemeenteleven, vooral aan de godsdienstoefeningen, ook in de vacature periode, te blijven deelnemen. Dr. Tjalsma dankte daarna mede na mens zijn echtgenoote voor het vele goede, dat zij in Leiden ondervonden hebben. Dat ook zijn woorden weerklank gevonden hebben bij personen van andere gezindten heeft hem veel voldoening geschonken. Nooit zullen zij Leiden vergeten. In een der kerkekamers. waar tevens gelegenheid was het stoffelijk blijk van waardeering te aanschouwen, drukten de leden dr. en mevr. Tjalsma vervolgens de hand. Het was een eenvoudig, intieme plech tigheid, die zich niet voor een uitvoerig verslag leent. Overduidelijk bleek de har telijke genegenheid voor den mensch, die het Evangelie van Jezus Christus heeft ge predikt, niet alleen voor de binnenkamer of voor den Zondagmorgen, maar voor iederen dag en op alle terreinen des le vens, God den eere. Tenslotte zij nog medegedeeld, dat het Remonstr. Koor zong onder leiding van den heer Timmerman te Rotterdam en dat het oud-bestuurslid, de heer F. G. Rosier, na afloop van de plechtigheid in de bestuurskamer en album overhandigde, waarin bestuursleden en oud-bestuurs leden een persoonlijk woord hadden neer geschreven. Morgenochtend hoopt dr. Tjalsma zijn afscheidspreek te houden. ACADEMISCHE TENTOONSTELLING. Inzendingen van H. M. de Koningin. H. M. de Koningin heeft voor de ten toonstelling ,.De Leidsche Academie 1806 1815", die thans in het Academiegebouw gehouden wordt, alsnog een drietal zeer interessante stukken afgestaan uit het Koninklijk Huisarchief, betrekking heb bende op studie en verblijf van den twee den zoon van Koning Willem I, Prins Frederik, aan de Leidsche Universiteit. Deze stukken dateeren uit 1814. Het be treft in de eerste plaats een uitvoerig schrijven van den rector-magnificus, J. M. Kemper aan den Koning omtrent de door den Prins te volgen lessen en de houding door hem ten opzichte van zijn mede studenten en de Leidsche burgerij aan te nemen. Dit stuk is van eigenhandige potloodaanteekeningen van den Koning voorzien Het concept-antwoord van den Koning aan Kemper is eveneens aanwezig, alsmede tenslotte ook een begrooting voor de huishouding van den Prins te Leiden met eigenhandige opmerkingen van den Koning. Deze stukken zijn thans aan de collectie toegevoegd, welke daardoor nog aan be- langwekkenheid is toegenomen. VACANTIECURSUS AAN DE UNIVERSITEIT. DE LOONSVERLAGING BIJ DE N.Z.H. Naar aanleiding van het feit, dat de directie der N.Z.H. de voorgestelde loons verlaging heeft ingevoerd alsvorens de Minister van Waterstaat een beslissing had genomen, zijn de Ned. Vereeniging voor Spoor- en Trampersoneel, R.K. ver eeniging St. Raphaël en P.C.B. op hun ver zoek in spoedaudiëntie door den Minister ontvangen. Door de vakorganisaties werd er op gewezen dat er andere wegen zijn dan loonsverlaging, zooals herziening dei- tarieven, vermindering van den rentelast enz., maar bovenal dat het trambedrijf snakt naar een herziening van de wet op de openbare vervoermiddelen. Ook wezen de organisaties op de ongebreidelde con currentie der kleine taxi's in Leiden en Haarlem, touringcars en andere auto's. Zijne Excellentie erkende, dat de trams in groote moeilijkheden verkeeren en wees er op, dat een nieuwe regeling inzake het ver keer in voorbereiding is. De loonsverlaging blijft echter door den minister gehand haafd. Het vaststellen van de minimum- loonen op f. 25.60 resp. f. 25.50 op de 2e kl. per week bruto, achtte de Minister, gezien de verhoudingen in het land, een redelijk bedrag. De organisaties besloten dit be drag ook te handhaven, voor die perso nen, die bij de N.Z.H. in regelmatigen dienst zijn en minder ontvangen. n' 10 februari 1934. ACADEMISCHE EXAMENS. Aangezien de maximum-termijn, voor welke afwijzing voor een examen geschiedt één jaar bedraagt, heeft de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen vastgesteld, dat de geldigheidsduur van vóór het einde van den cursus 19321933 afgegeven bewijzen voor gratis herhaling van een examen na den aanvang van den cursus 19331934 moet worden beperkt tot het einde van het loopende studiejaar. Daarna kan vrijstelling van het betalen van examengeld nog slechts bij uitzonde ring worden verleend, wanneer daartoe op billijkheidsgronden aanleiding bestaat. HANDELSREGISTER aAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen. N.V. Electriciteit- en Gasmaatschappij voorheen de Vries en Stevens, Breestraat 24. Leiden. Nieuwe procuratiehouder: H. A. Pino, Den Haag. Fa. A. A. den Os. Pieterskerkkoorsteeg 21 Leiden. Paardenslagerij. Nieuwe eigenaar: I. Zandvoort Jr., Oegstgeest. Voor Zuid-Afrikaansche Studenten in de Rechten. De Faculteit der Rechtsgeleerdheid van de Rijksuniversiteit alhier heeft een va- cantiecursus georganiseerd voor Zuid- Afrikaansche studenten in de rechten, die aan Europeesche universiteiten bui ten Nederland hun opleiding genieten van Maandag 9 April tot en met Zaterdag 14 April d.a.v. Deze cursus, waarvoor samen gewerkt wordt met de Nederlandsch Zuid- Afrikaansche Vereeniging, zal zoodanig zijn ingericht, dat door de te behandelen onderwerpen een overzicht wordt verkre gen vaneenige belangrijke onderdeelen van het Nederlandsche rechtssysteem. Bo vendien zal getracht worden de deelne mers bekend te maken met enkele hoofd stukken uit de geschiedenis van het Ne derlandsche volk en met het hedendaag- sche Nederland. Om te bevorderen, dat de deelnemers aan den cursus ook het huiselijk leven in Nederland leeren ken nen, zal, voorzoover dit gewenscht wordt, gastvrijheid voor hen worden gezocht bij families in Leiden en omgeving. Des mor gens zullen, als regel, voordrachten wor den gehouden, terwijl voor de middagen excursies zullen worden ontworpen, waar aan naar wensch al dan niet kan worden deelgenomen. De Faculteit is tot het organiseeren van dezen cursus overgegaan, omdat zij diep doordrongen is van de groote waar de. die er in het bijzonder in dezen tijd, gelegen is in het bewaren van nauwe be trekkingen tusschen de Nederlandsche en Zuid-Afrikaansche rechtsgeleerden. Voordrachten zullen worden gehouden door: Prof. mr. J. C. van Oven, prof. mr. A. S. de Blécourt,, prof. mr. E. M. Meijers, prof. mr. R. P. Cleveringa, prof. mr. B. M. Telders. prof. mr. H. A. Idema, jhr. dr. P. J. van Winter en prof. dr. J. Huizinga. De cursus zal worden geopend en ge sloten door den decan van de Faculteit der Rechtsgeleerdheid, prof. mr. J. C. v. Oven. De secretaris van Curatoren, mr. P. J. Idenburg, zal op een van de cursus dagen een uiteenzetting geven omtrent de organisatie der Nederlandsche Univer siteiten en het Nederlandsche studenten leven. Het plan van dezen cursus vindt in Zuid-Afrikaansche kringen veel waardee ring. PORTRET PROF. MR. H. L. DRUCKER. De Rijksuniversiteit alhier heeft van eenige familieleden van wijlen prof. mr. H. L. Drucker een portret van dezen hoogleeraar ten geschenke ontvangen, ge schilderd door den kunstschilder D. van Driest te 's Gravenhage, ter plaatsing in het Universiteitsgebouw. CHR. H.B.S.-VEREENIGING. Gezellige feestavond. Gisteravond heeft de Chr. H.B.S.-veree niging in de Stadsgehoorzaal haar jaar lij ksche uitvoering gegeven. Na een kort welkomstwoord van voor zitter R. Middendorp, waarin hij in het bijzonder welkom heette den directeur, leeraren en zustervereenigingen, werd een aanvang gemaakt met de afwerking van het zeer gewaardeerde programma, waarop declamatie, tooneel, zang en dans elkaar afwisselden. Elk nummer afzonderlijk te noemen zou ons te ver voeren; een uitzondering mee- nen wij echter te moeten maken voor de imitatie van de „Harmony Kings", die eenig in hun répertoire waren en een groot succes oogstten; voor de schermde- monstratie na de pauze, waar wij een goede partij floret- en sabelschermen zagen en ten slotte voor de keurig inge studeerde „Donau-wals" onder leiding van de dames Heertjes en de Jongh, welke ge bisseerd moest worden. Herman Maas, dien wij dezen avond als een luimige conférencier leerden kennen, verstond uitnemend de kunst om bij ge sloten doek de aanwezigen aangenaam bezig te houden. Resumeerende een avond, waar het con tact tusschen zaal en opvoerenden geen oogenblik verbroken is geweest en die tot wederkeerig genoegen is verloopen. SCHILDERIJ WIJLEN PROF. EEKHOF. De familie heeft aan den Senaat der rijksuniversiteit alhier ter plaatsing in de senaatskamer aangeboden het door mr. dr. R. S. Bakels geschilderd portret van wij len prof dr. A. Eekhof. in leven hoog leeraar in de theologische faculteit al daar De senaat heeft dit geschenk dank baar aanvaard. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Leiden werd in den loop der maand Januari op spaarbank boekjes ingelegd f. 155 667.72 en terugbe taald f. 133.759,82. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f. 21.907.90. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes be droeg 105. o DE BIOSCOPEN. Casino-theater - Bij de heropening van het theater aan de Hoogewoerd mogen wij allereerst aandacht schenken aan de al daar plaats gehad hebbende veranderin gen. De exploitatie rust thans in handen van den heer G. H. Groenewegen. een zoon van den eigenaar van het theater, die daarin verscheidene ingrijpende verbete ringen deed aanbrengen. Uitwendig valt direct de gemoderniseerde gevel op en ook het interieur is geheel gerestaureerd. Het voornaamste is de prachtige Philipsluid- spreker-installatie met speciaal voor dit toestel vervaardigd geluidsscherm. De klank is inderdaad voortreffelijk. Voorts zijn de antieke muurschilderingen vervan gen door een stemmige stoffeering in een warm-aandoende, donker roode kleur, de entrée en de hall verbeterd en de ver lichting gemoderniseerd. Aan deze verbouwing werd medewerking verleend door de firma's De Best (stuca- door), Gottenbos (schilder), Nijssen (elec- tricien), Van Kleef (stoffeerder), Corne- lissen (behanger) en P. Gertenaar (deco rateur). Voor haar openingsorogramma had de nieuwe directie moeilijk een betere keuze kunnen doen dan de Warner Bros-film ,.Ik ben een vluchteling", de film, die in Amerika als de beste van 1932 is bekroond en de levensgeschiedenis van Robert e. Burns vormt. Wegens een vergrijp ver oordeeld, werd hij in 1922 naar het kamp van de kettinggangers geaeoorteerd, waar hij onmenschelijk behandeld is. Uit dit ballingsoord is hij ontsnapt en onder een anderen naaam heeft hij verder een menschwaardig bestaan geleid, totdat hij na een zevental jaren door een vrouw verraden werd. Opnieuw is hij, ondanks hevige protesten, naar zijn vroeger ver blijf teruggevoerd en, gehaat door de po- litie-autoriteiten wegens zijn publicatie van deze misstanden, zou hij er waar schijnlijk nu nog zittenals hij niet ten tweeden male ontvlucht was. In een steeds angstig gejaagde, betrekkelijke vrijheid heeft hij kans gezien zijn bevindingen in een boek neer te leggen en dit daarna in beeld te brengen door eenige duizenden I meters celluloid. Gelukkig heeft president Roosevelt hem thans gratie verleend. „Ik ben een vluchteling" is een diep aangrijpend, menschelijk werk. waarin een benauwende sfeer hangt en dat een felle aanklacht tegen zekere, in een enkelen Amerikaanschen staat nog heerschende toestanden vormt. Onder de goed getypeerde figuren blinkt vooral Paul Muni, in de rol van Burns, vooral Paul Muni, in de rol van Burns, uit. Het voorprogramma bracht, na een vlotte openingsrede van den heer Groene wegen tot de zeer talrijke eenoodigden, een uiterst goed verzorgd „elck wat wils" met o.m de Pelikaan-thuiskomst, die ons hart weer sneller deed kloppen, een gees tige klucht van Fatty Arbuckle, ongekend fraaie opnamen uit Rome enz. Het eerste program van Casino, dat heel veel geleek op een bloemententoonstelling, is voor de volle 100 procent geslaagd. We wenschen den heer Groenewegen veel succes. Met zulke eerste klas-program ma's als deze week, twijfelen we daar geenszins aan. Trianon-Theater. De films, die men in Trianon te zien krijgt, zijn qua inhoud, al zeer onwaarschijnlijk, terwijl men er van de koninklijke waardigheid niet bepaald een hoogen indruk in verkrijgt: als men ze echter volkomen als farce be schouwt, dan kan er vooral wat be treft de geestige dialogen hartelijk om gelachen worden! Men ziet Claudette Colbert In „De Koningin had bezoek", naar het tooneel- stuk van Noël Coward „The queen was in the parlour" en wie den geest van dezen schrijver kent, zal zich bij voor- academische examens. Geslaagd is voor het candidaatsexamen Japansch-Chineesche letteren de heer J. B. Snellen (Rotterdam)., RECLAME. 5825 BINNENLAND. Minister Deckers over onze weermacht. (3e Blad). De verhooging; der tabaksaccijns; bepa lingen over het gebruik van zegels. (Bin nenland, 3e Blad). Willy den Ouden verbeterde te Kopen hagen het wereldrecord 150 yards. (Sport, 4e Blad). BUITENLAND. Het kabinet Doumergue is gevormd. (Buitenl. en Tel., Ie Blad). De communisten veroorzaken te Parijs nieuwe onlusten. (Buitenl. en Tel., Ie Blad) Dollfuss confereert met de leiders der Heimwehr. (Buitenl., Ie Blad). Bijzonderheden over het Balkanpact. (Buitenl., Ie Blad). baat reeds verheugen om het sprankelen de woord en wederwoord, waarin hij zich een meester toont. Claudette wie her innert zich haar niet in de verleidsters- rol in ,,'t Teeken des Kruises"? ontpopt zich hier als „grande amoureuse". Zij is een koningin, die liever haar koninklijke plichten aan anderen overlaat: maar als het vaderland roept, verlaat zij den man, die alles voor haar beteekent (Frederic March), om tenslotte tóch nog met hem te trouwen: het volk verzekert, dat zij de meest populaire koningin zal zijn, wan neer zij met een burger trouwt! In deze ontegenzeggelijk grappige intrige zien wij nog een origineele groothertogin, wier sarcastisch getinte levenswijze opmerkin gen goud waard zijn, een generaal Krish, wiens ernstig uiterlijk al dadelijk gerust stelt omtrent het lot van het ontredderde vaderland, een prins Keri, die in zijn hart wat blij is, dat hij tenslotte toch niet met de koningin behoeft te trouwen en een leider van een revolutietje, waarvan men hopen mag, dat deze in de werke lijkheid ook zoo goedmoedig verloopt! Een onderhoudende film, die Claudette Colbert als een zeer veelzijdige actrice doet kennen., men kan het best begrij pen, dat Frederic March zijn hart aan haar verliest! In de Fransche film „De Hotelkoning", is de frivoliteit niet van de lucht: Jules Berry trekt als de portier Claude van het Palace Hotel alle vrouwenharten tot zich. Iedereen staat onder de suggestie van de zen imponeerenden hotelkoning; hij heeft heel wat meer te zeggen dan Koning Sta nislaus van Poldavie, die door iedereen voor de gek gehouden wordt. Een luchtig spel, vol vermakelijke momenten, echt Fransch van opzet en uitwerking, waar in men ook talrijke alleraardigste regie vondsten waardeeren kan! Tijdens het journal geniet men van een mooien vliegtocht over de duizend eilan den langs de kust van Dalamatië. i Luxor-Thcater. Sombere legenden i heeft de historie gevlochten om de duis- I tere figuur van Raspoetin, den Russi- monnik, die in het jaar vóór den wereld oorlog heel de keizerlijke familie van Rusland in zijn hypnotischen ban gevan- gen hield. Raspoetin bood dus een dank- i baar onderwerp voor een grootsch opge- I zette film, genaamd „Raspoetin en de Keizerin", die onder regie van Richard Boleslawski tot een werk van bijzondere waarde is geworden! Het toont ons het Rusland ln den glorie-tijd van het Tsa risme, met op den achtergrond de com munistische dreiging. Het derde eeuwfeest van de dynastie der Romanoffs: recep ties vol overweldigende praal, schitteren de palelzen en cathedralen, volksmassa's en beierende klokkenDe keizerlijke familie laat zich huldigen, ziet de wereld aan haar voetenen is niettemin somber gestemd door de ongeneeslijke kwaal van den kleinen kroonprins, wiens bloedende wonde (gevolg van een va!) niet te stelpen is en die bij geen enkelen geneesheer redding schijnt te kunnen vinden. In die sfeer van vertwijfeling en angst schuift langzaam def iguur van den monnik Raspoetin zich naar voren: Ras poetin de heilige, Raspoetin de duivel! En daarmede is de ondergang der Roma noff's begonnen! Zijn hypnotische kracht doet den kroonprins genezen, maar levert weldra ook als 't ware heel Rusland over .aan zijn wraaklust, z'n onpeilbare heersch zucht, z'n waanzin Hij is de schuld dat de groote oorlog ontketend wordt en zijn dood kan Ruslandn iet meer red den! Daar zijn ln deze sterke speelfilm, met de drie Barrymore s in de hoofdrollen, vele enerveerende scènees, De gaafste is zon der twijfel die, waarin de kroonprins door Raspoetin onder hypnose wordt gebracht. Hulpeloos staren de smeekende oogen van het kind naar het horloge van den monnik, dat deze als een glinsterend kleinood ronddraait ln de stralen van het zonlicht, en de triomf in Raspoetin's blik verraadt het onheil, dat over het corrupte Rusland zal worden uitgestort! Suggestief en van een bijna sadistische ontzetting ls tenslotte de scène van den aanslag, waar in de monnik op gruwelijke wijze ver moord wordt en hij alvorens te ster ven den ondergang aankondigt van land en volk.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1