Jaargang VRIJDAG 9 FEBRUARI 1934 No. 22666 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. VISSCHERIJBERICHTEN. Het voornaamste Nieuws van heden. BUITENLAND. EIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen ,'entschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën nd bU vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. maximum, aantal woorden van 30. volgens postreclit. Voor eventueele opzending van 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT Voor Lelden per 3 maanden 1.2.35; per week Buiten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per Franco per post f. 2.35 portokosten. f. 0.13 0.14 nuafier bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. CH UNIVERSITEITSFONDS van het afgeloopen jaar. listermiddag gehouden vergade- den Universiteitsraad heeft de van de Commissie van Uitvoe- -| het Leidsch Unlversiteits-Fonds, A J. Wensinck het onderstaande [t'gebracht over het jaar 1933— i 8 Februari 1933 heeft de Univer- 1 het heengaan van twee zijner etreuren gehad: Mr. C. van Vol- en Jhr. Mr. B. de Jonge. Alge- eseft, welk een ontzaglijk verlies ïhoven's heengaan beteekent voor rsiteits-Fonds. Hier moge slechts worden aan hetgeen de toen- cretaris van den Raad op zoo ae over de beteekenis van Van en voor het Fonds heeft gezegd arboek. Ook Mr. de Jonge wordt oed en eerbied herdacht om zijn d zijn groote belangstelling voor inissie van Uitvoering vermeldt ening, dat dank zij het uitne- ïeer van Gecommitteerden, haar en noemenswaardige verminde- rging. Zij zelve kan slechts door n van nieuwe leden onder stu- oud-studenten trachten het ie bedrag der contributies te lemen, hetgeen thans te meer |k is, daar de economische crisis tamelijk doet gevoelen in meer- vagen om steun. Om daaraan Hogelijk te kunnen voldoen, 11e subsidies met 10%> verminderd e Commissie houdt ook rekening mogelijkheid, dat zij zich in de laren zou kunnen gedwongen zien e belangen der Universiteit op te inerzijds zou daardoor het Fonds e beteekenis worden en daardoor stap gezet zijn naar een jdeaal onzer voor oogen staaf: de der Universiteit. Anderzijds zou toige de verscheidenheid van tvullende bemoeiingen op den nd moeten treden. Deze laatste ch ook in het afgeloopen jaar Estrekt tot een groot aantal litsbelangen van zeer uiteenloo- ard. Zij zijn langzamerhand zoo worden, dat het nauwelijks meer e alle in het jaarverslag te ver ier zij het mij veroorloofd slechts grflkste onder Uw aandacht te ms Koninklijke machtiging werd 7onds een bijzondere leerstoel in_ ior algemeene plantkunde. Deze :t door Prof. Dr. F. A. F. C. Went, leeraar te Utrecht. Allen, wien de biologische afdeeling onzer it ter harte gaat, zuilen zich over deze nieuwe belangrijke die haar te wachten staat, ve. dat vele privaat-docenten kon- ind worden door een tegemoet- de zuivere kosten van hun be- konden ook thans weer enkele dragen worden toegekend aan die de taak der hoogleeraren Men ziet terecht in. dat ook de der geesteswetenschappen aan ut behoefte hebben, e rubriek lezingen moge vermeld it thans voor de eerste maal uit. Begeven aan het plan van onzen i Van Vollenhoven tot het doen ui voordrachten voor studenten culteiten. De Commissie van was zoo gelukkig Prof. Mr. Paul Amsterdam bereid te vinden achten te houden over een van algemeen belang: begin- samenleving. De Commissie volgend jaar weer een eminent Kunnen uitnoodigen tot het deze voordrachten over inerale. belangrijkste nieuwe onder en ven gel)led der Musea en fend' ditmaal in samenwer- ■Rïratoren der Universiteit een ESBWi r eerste stap was die ten °verbrenglng en reorgani- „Museum van Ethnographie. fcLt 2eker een eet zÜn aan 'voor Leiden, zij het op °et. te kunnen medewerken. h„i®e '"stellingen, die werden nrsTf eerste levensjaren mogen \?,?n Ned- Natuurweten- Museum en het Historisch r Universiteit. 'w«iLvan Uitvoering verleende ainul?,"®?' het bundelen van .„'net Leidsch Universiteits. "«nmerking komer. voor be- ,:r„ buiten den engeren tweern mededeelingen Iver per Jaar onder den S'teltsfondsnummer van het tnsi" staat- dat de uitgave der de bibliographie der l e9uète wd ,gestaakt- B'J te worrto het nat d«zer ■Cotnmiw?» twijfel getrokken, Uitvoering zich hekke^ hiervoor langer GOUDEN DOCTORAAT. Zondag a.s. zal het 50 jaar geleden zijn, dat mr. H. A. Mees, oud-directeur van R. Mees en Zonen Bank en oud-voorzitter van den Universiteitsraad, wonende te Rotterdam, aan de Leidsche Universiteit promoveerde tot doctor in de rechts wetenschappen. CHR. NAT. WERKMANSBOND. Lezing van Ds. J. de Wit. De Chr. Nat. Werkmansbond hield gis teravond in „Nathanaèl" een openbare vergadering, welke zeer goed bezocht was. Na een kort welkomstwoord van den voorzitter, den heer D. M. Kuivenhoven, sprak ds. J. de Wit over „Sociale vragen in het Nieuwe Testament." Na een korte inleiding wees spr. erop, dat de Bijbel geen handleiding is voor allerlei sociale vragen omdat de zielszorg in den Bijbel voorop staat. Behalve de vragen van de zielszorg, die persoonlijk zijn, zijn er echter ook gemeenschappe lijke vragen, waarbij de christenen hun geloof niet achter zullen stellen. Als chris tenen zullen wij het zout der aarde moe ten zijn. In den maatschappelijken strijd moe ten de beginselen voorop staan. Door de inwerking van het evangelie, zien wij dat er veel is veranderd in deze wereld. Zonder evangelie hadden wij nooit kunnen denken dat er vrijheid van Godsdienst zou komen. Telkens zullen wij ons af moeten vragen: Wat zegt de Schrift van de sociale vraagstukken. Na uiteengezet te hebben hoe wij aan de maatschappelijke vragen komen, waar bij spr. teruggreep in de historie van ons vaderland, toonde hij aan, dat wij niet alleen staan, maar dat er verbinding ligt tusschen ons en het gezin, de groep, het volk, het ras. Behalve de maatschappelijke vragen, zien wij ook zedelijke vraagstukken op rijzen. Al de vragen, die op dit sociaal terrein liggen te bespreken is spr. onmo gelijk maar vragen als het huwelijk, ge zin, de maatschappij en de arbeid wil spr. even nader bezien. De voornaamste cel waaruit de maat schappij is opgebouwd, is het huwelijk en hieraan nader vei bonden het gezin. Tel kens zien wij dat de geest van den anti christ het huwelijk en het gezin het eerst bestrijdt. Uitvoerig stond spr. stil bij de heilige huwelijks-ordinantie, door God zelf inge steld er hierbij op wijzende, dat de ver heffing der vrouw in de diepste oorzaak door Christus als eerste instantie is be pleit en waarbij Hij zelf is voorgegaan. Ook bij het verkeerde van een echtschei ding. door Jezus al verboden, werd door ds. De Wit stil gestaan. Bij de behandeling van sprekers derde punt, het gezin, wees hij speciaal op de opvoeding van het kind. Voor een gaaf, zedelijk gezinsleven moeten wij zooveel mogelijk doen. Ook de kerk zal, indien misstanden in het sociale leven heerschen een krachtig geluid doen hooren. Dat de arbeid bij Jezus geen vloek is geweest, werd voorts met enkele teksten door spr. bewezen. Uit de kringen van de arbeiders heeft Hij, die behalve de Groote Zielszorger, ook timmerman was, zijn eerste discipelen gekozen. Ook in Zijn ge lijkenissen heeft Hij het steeds over den arbeid. Wij voelen in alles, dat Hij niet afkeerig stond tegenover de dingen van den arbeid. Dat Jezus zich ook niet tegen het privaat eigendom gesteld heeft, werd voorts nog aangetoond, waarbij spr. uit eenzet dat het communisme van Rusland heel iets anders is, dan het communisme van Hand. 2, dat vaak ten onrechte hier mede wordt gelijk gesteld. Na nog gesproken te hebben over de slavernij wees spr. tenslotte op de kiem, die ten grondslag ligt aan alle sociale vragen, en door Jezus zelf gelegd is in de woorden: „Heb God lief bovenal en uw naaste als uzelven." BEGIN BRAND. Hedenmorgen omstreeks 8 uur is een be gin van brand ontstaan in de keuken der Morschpoortkazerne, waar de koks bezig waren visch te bakken en daartoe een pan met olie op het vuur hadden gezet. Plotseling sloeg de vlam in de pan, waar door het vuur hoog oplaaide. De militairen wisten het brandje evenwel met eigen middelen te blusschen, zoodat de brand weer, die met beide motorspuiten was uitgerukt, geen dienst behoefte te doen. Dc pan brandde geheel uit, terwijl de zol dering van de keuken was geblakerd. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijvingen: Boekhandel „De Volharding" (filiaal), Voorstraat 18a, Katwijk aZee; hoofdzetel Kapelstraat 10, Lisse. Beheerder filiaal F. Haas, Katwijk a. Zee. Van der Werf, Voorstraat 30, Noordwijk; handel in manufacturen en tricotagen. Eigenaar E. H. van der Werf, Noordwijk. Wijzigingen: A. A. den Os, Pieterskerkkoorsteeg 21, Leiden; paardenslagerij. Uittredend eige naar A A. den Os Leiden, dd. 31 Jan. 1934. Wijziging handelsnaam in Fa. A. A. den Os N.V. Maatschappij voor Schoen- en Lederindustrie Bata (f.), Haarlemmer straat 67, Leiden; hoofdzetel Kalverstraat 110/112, Amsterdam. Uittredend beheerder filiaal Leiden: Th. J. van Hummel, Leiden. GEREF. KERKEN. In de gisteren gehouden vergadering van de classis Leiden der Geref. Kerken hebben de heeren L. J. Schalekamp te Wassenaar en M. Schenkeveld te Koude kerk, beiden theol. candid [Lat aan de Vrije Universiteit het préparatoir examen afge legd. Beiden zijn toegelaten om te staan naar het ambt van dienaar des Woords. BORSTBEELD Dr. W. ROTAARDS. NED. VER. TOT BESCHERMING VAN DIEREN. Jaarvergadering van de afdeeling Leiden. Onder voorzitterschap van den heer H. van Poelgeest is gisteravond in het Nutsgebouw de jaarlijksche ledenvergade ring gehouden van de afdeeling Leiden en omstreken van de Ned. Vereeniging tot bescherming van dieren. De notulen werden goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken bevond zich een schrijven, waar in aangedrongen werd op het vormen van een jeugdgroep voor dierenbescherming, Het bestuur vond het idee sympathiek, maar vreesde dat een dergelijke groep, wil zij vruchbaar kunnen werken, van de kas der Vereeniging te veel zou vergen. De secretaresse, mevr. J. C. van Poel geestBrand, bracht het jaarverslag uit. Daaraan is het volgende ontleend: Het bestuur maakte van de bijeenkom sten, noodig ter voorbereiding van ver schillende acties voor kasversterking van het asyl, gebruik om ook de afdeelings- belangen te bespreken, die zooals de verhoudingen zich in Leiden hebben ont wikkeld zoo vaak met die van het asyl te zamen gaan. Het aantal leden bedroeg in dit veree- nigingsjaar 460, een kleine achteruitgang, die echter zonder de bekende actie van ledenwerven veel grooter zou zijn ge weest, want er komen veel bedankjes binnen (nu tegen de inning van 1934 óók weer). De Leidsche bazaar, gehouden in April, had in den zomer nog een kleinen navol ger in Katwijk, zoodat er op dit gebied heel wat gepresteerd is. De verspreiding van geschriften op scholen en elders ging onverminderd door zooals de vorige jaarverslagen dat aan geven. Voorzitter en secr. bleven in het hoofd bestuur en deszelfs commissies de vroe gere functies bekleeden. De wintervoede- ring van vogels, die door het H.B. is ter hand genomen, is door onze afdeeling ge steund; we deden een voederbak cadeau aan Endegeest en een aan „de Leidsche Hout", deze vereeniging schafte er zelf ook nog een aan en waar ook van parti culiere zijde deze voedering werd ter hand genomen, laat Leiden zich op dit gebied dus niet onbetuigd. De samenwerking met Leidsche Veree- nigingen op ons terrein hield stand. Het woonwagenkamp bleef steeds aan dacht vragen, enkele malen voor zieke dieren en herhaaldelijk voor voeder en hoefbeslag. In een en ander werd steeds door particulieren, dus buiten bezwaar van de vereenigingskas, voorzien. De polikliniek op de Beestenmarkt, on der leiding van de heeren dierenartsen Commandeur en Van Zijverden, bleef regelmatig en naar genoegen doorwerken (Dinsdag- en Vrijdagavond om 7 uur), zoodat we ook dit jaar de afspraak met de gemeente over het gebruik van het ge bouw hebben hernieuwd. Het verdient erkentelijke vermelding, dat de afdee- lingskas niet de lasten hiervan draagt, daar milde gevers zoowel huur als aan koop van instrumenten (die het eigen dom der afdeeling aanvullen) voor eigen rekening hebben genomen. De voorzitter vestigde nog eens in het bijzonder de aandacht op de moedige daad van den slagersbediende C. Zirkzee, die een hond van den verdrinkingsdood redde. Spr. had gaarne de bronzen me daille persoonlijk in deze vergadering aan hem uitgereikt. De dappere jongeman had echter geen moed om op deze vergadering te verschijnen. De heer Van Zijverden deelde namens de kascommissie mede, dat de boeken en bescheiden van den penningmeester in orde waren bevonden. De ontvangsten over het afgeloopen jaar bedroegen: f. 962,51, de uitgaven f. 862,73, zoodat er een batig saldo is van f. 99,78. Bij de bestuursverkiezing werden de heer en mevrouw Aalbersberg bij accla matie herkozen. Als afgevaardigden naar de algemeene vergadering, die in Mei te Groningen zal worden gehouden, werden benoemd de heer en mevrouw v. Poelgeest. De heer en mevr. Emmens zullen als plaatsvervangers optreden. Op de algemeene vergadering zal worden aangedrongen op wettelijke maatregelen tegen het coupeeren van de staarten van paarden. Onderzocht zal worden of het niet mo gelijk is ook in Leiden belastingpenningen voor honden te verstrekken. Vervolgens werd besproken het pro gramma van werkzaamheden in 1934. Op 19 Febr. zal ten bate van het Leidsch Dierenasyl een tentoonstelling worden ge geven. De data van den jaarlijkschen bazaar zijn bepaald op 19 tot 24 Maart. Ook op de scholen zal weer een voor de kinderen attractieve actie worden ge voerd. De leerlingen zuilen ditmaal ka lenders moeten maken. De beste zullen worden bekroond met aardige prijzen. Het werkplan werd goedgekeurd, waarna de vergadering werd gesloten. Zooals wij deze week berichtten, zal aan de stad Amsterdam ter plaatsing in den Stadsschouwburg het door den beeldhou wer Toon Dupuis vervaardigd bronzen borstbeeld van dr. Willem Royaards wor den aangeboden ter herinnering aan het groote werk, dat Royaards voor de too- neelkunst in Nederland heeft gedaan. Hierboven een foto van het beeld, dat in brons werd gegoten in de kunstgieterij van den heer F. A. H. Prowaseck in de Ruime Conscientiestraat alhier. COMBINATIE VAN TRAM EN AUTOBUS. De busdienst StationOegstgeest wordt opgeheven. Naar wij vernemen zal vanaf Zondag 11 dezer de locale buslijn Warmonderweg— Station Leiden van Stadsverkeer worden stopgezet. Teneinde het reizend publiek te gerieven zullen vanaf dien datum op de buslijnen Tuinstadwijk-Station en Kooipark-Station kaartjes verkrijgbaar zijn voor den prijs van 10 cent. welke recht geven voor een rit op de bus van Tuinstadwijk of Kooi- parkStation en op de tram van Station tot Leidsche Buurt. Omgekeerd zullen op de tram OegstgeestStation kaartjes voor denzelfden prijs te verkrijgen zijn. welke recht geven op een rit van Leidsche Buurt- Station met de tram en van Station naar Kooipark of Tuinstadwijk met de bus. De in 'omloop zijnde rittenkaarten Tuin stadwijkWarmonderweg en Kooipark Warmonderweg benevens de 10-rittenkaar- ten StationWarmonderweg blijven tot 17 Februari a.s. geldig voor een rit op bus en tram. Na 17 Februari kunnen deze tot 25 Februari a.s worden ingeleverd aan het kantoor van Stadsverkeer (Oldenbarne- veldstraat) en zullen de niet verreden rit ten worden verrekend. De in omloop zijnde abonnementen Tuin stadwijk of KooiparkWa-monderweg blij ven öp bus en tram (StationLeidsche Buurt) geldig. Mede vanaf 11 Februari zal de inter local buslijn WarmondHoogerbeetsstraat worden doorgetrokken naar Leiden Station N S. Echter zal deze bus niet meer benut kunnen worden voor het locale verkeer tusschen Oegstgeest Emmalaan en Leiden Station. Van Warmond komende wordt op dat traject dus al'een gestopt voor het uit laten van reizigers en naar Warmond toe gaande alleen voor het opnemen van rei zigers voor Oegstgeest Emmalaan en verder. DE ARBEIDSBEURS. Op den 8sten Febr. 1934 waren 3666 (v. J. 3845) werkzoekenden ingeschreven. De minister van onderwijs, kunsten I en wetenschappen heeft de Chr H.B.S en de R. K. H.B.S. alhier aangewezen als be voegd om in 1934 aan haar leerlingen, die het onderwijs in de hoogste klasse tot het einde van den cursus hebben gevolgd, gelegenheid te geven op dezelfde voor waarden en op dezelfde wijze als de leer lingen der openbare H.B.S. met 5-jarigen cursus, na afgelegd eindexamen het ge tuigschrift, bedoeld in art. 55 der M.O.- wet, te verkrijgen. Met ingang van 10 Februari wordt de leerling-machinist der Nederlandsche Spoorwegen H. Slijkhuis als wagenmeestcr overgeplaatst van Arnhem naar hier. IJMUIDEN, 9 Februari. Tarbot per KG. f. 0.90; Tongen per KG. f. 1.350.90; Groote Schol per kist van 50 KG. f. 1514; Middelschol per kist van 50 KG. f,1815; Zetschol per kist van 50 KG. f. 15; Kleine Schol per kist van 50 KG. f.2011; Bot per kist van 50 KG. f. 11.508 50; Schar per kist van 50 KG f.13—9; Kabeljauw per kist van 125 KG. f.3528; Gullen per kist van 50 KG f 16 —8; Wijting per kist van 50 KG f 5.50—5. Aangekomen 1 stoomtrawler: RO. 16 met f. 1454; en 1 logger KW. 158 met X« 1288. BINNENLAND. Rede van dr. Colijn in de Eerste Kamer: N.S.B. is gevaarlijk, S.D.A.P. op critieke momenten niet betrouwbaar. (Pari. Overzicht, 3e Blad). Regeering zal 60 millioen vragen voor groote werken ter bestrijding der werk loosheid. (Pari. Overzicht, 3e Blad). Een crisis-inkomstenbelasting over in komens, die sinds 1931'32 niet of met minder dan 10 pCt. zijn verminderd; de grens op f.3000 gesteld. (4e Blad). Maatregelen tegen misbruik van den rechtsvorm der Naaml. Vennootschap; belasting van besloten vennootschappen en vereenigingen. (3e Blad). Fokker gaat geheel metalen vliegtuigen bouwen. (Binnenland, 3e Blad). De R. A. I. geopend. (4e Blad). Regeerings-steun aan den tuinbouw over 1933 met f. 1.500.000 verhoogd. (Land en Tuinbouw, 3e Blad). Aanbieding van het huldeblijk aan den heer Colijn, oud-burgemeester van Bos koop. (3e Blad). BUITENLAND. Doumergue aan den arbeid. (Buitenl. en Tel., Ie Blad). Maandag in Frankrijk een 24-uur-sta- king. (Buitenl. en Tel., Ie Blad). Het program van O'Duffy. (Buitenl., lö Blad). Dollfuss in Oostenrijk voor belangrijke beslissingen. (Buitenl., Ie Blad). DE ALGEMEENE TOESTAND. De ontwapening. De functionarissen van het bureau der ontwapeningsconferentie zullen op 13 Februari a.s. onder voorziterschap van Henderson te Londen bijeenkomen. Benesj, Politis, Aghnides en Avenol zul len bij deze gelegenheid naar Londen komen. o DUITSCHLAND. Het proces tegen Gereke. Het rijksgerechtshof heeft, in afwijking van de voorstellen van het O.M. het vonnis van de eerste sectie van het gerechtshof te Berlijn van 16 Juni 1933 opgeheven, waarbij de vroegere rijkscommissaris voor de werkverschaffing, dr. Gereke, wegens verduistering bij herhaling gepleegd en de vereenigingssecretaris Freygang. wegei\s medeplichtigheid daaraan, zijn veroordeeld tot 2Jaar resp. 4 maanden gevangenis straf. De zaak is terug verwezen naar de recht bank, welke haar in eerste instantie heeft behandeld. o ENGELAND. De handel met Frankrijk O'Duffy's program. De Brltsche regeering zal aan de Fran- sche regeering mededeelen, dat zij hoopt, dat de onbillijke rantsoeneering door Frankrijk van den Britsehen invoer buiten werking zal worden gesteld. Zoo niet, dan zullen met ingang van a.s. Maandag re- pressaillemaatregelen worden toegepast. De eerste jaarvergadering van de ver- eenigde Ierlandpartij (Blauwhemden is in Dublin begonnen. Vijftienhonderd vertegenwoordigers uit alle deelen van Ierland, grootendeels met blauwe hemden aan, woonden de vergade ring bij. Toen generaal O'Duffy de zaal binnen kwam, werd hU stormachtig toegejuicht. O'Duffy verklaarde, dat aan het verlan gen tot afscheiding van Ierland van het Britsche rijk een einde moet worden ge maakt. Het eerste politieke doel der vereenigde Ierlandpartij, aldus verklaarde O'Duffy verder, is de hereeniging van de 32 Iersche graafschappen tot één onaf hsnielij ken staat. Het voornaamste programpunt luidt: „Vrijwillige aaneensluiting van heel Ier land tot één enkelen, onafhankelijken staat als lid van het Britsche wereldrijk, echter zonder verzwakking der Iersche souverei- niteit in een vrij en gelijk deelgenootschap met Groot-Brittannië. Canada, Zuid-Afrika Australië en Nieuw-Zeeland. O'Duffy is tot leider herkozen.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1