WOENSDAG 7 FEBRUARI 1934 No. 22664 IFFICIEELE KENNISGEVING Het voornaamste Nieuws van heden. |«te Jaargang EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN 50 Os. per regel voor advertentiën uit Leiden en plaatsen «ax agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bU vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van rleven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTS Voor Lelden per 3 maanden 1.2.35; per week ...<•-•• f.0.13 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 1.2.35 portokosten. lit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. Afsluiting spanjaardsbrug. jrgemeester en Wethouders van Lei- J brengen ter algemeene kennis, dat Spanjaardsbrug, in verband met de lieuwing van die brug, gedurende [nacht van Woensdag 7 Februari op Idcrdag 8 Februari a.s., van 11 uur tot voor alle rijverkeer is afgesloten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. 5645 (VOND VOOR HET CRISIS-COMITE. AANGEBODEN DOOR HET GEMEENTEBESTUUR. Fee jaren lang hebben allen, die op Igerlei wijze zijn verbonden aan het iker. van het Leidsche Crisis-Comité, Eel belangeloos hun kunnen in dienst Eld van dit mooie doel, het helpen Jgen van den nood van hun medebur- Ongetwijleld zal voor hen het be- resultaat de mooiste beiooning zijn I al hun inspanning, doch het was toch het Gemeentebestuur een sympa- jke geste, toen het meende van zijn eens te moeten getuigen van de waardeering voor hetgeen van de [tran dit Comité is verricht. Het heeft pc«r gekozen het aanbieden van een i feestavond", die gisteren in de ge- 8 ingerichte Stadszaal is gegeven, k groot aantal steunpilaren van het mté had zich daar verzameld. Vanwege Gemeentebestuur zagen we de wet- [ders Splinter en Goslinga en de secre tin, van Strijen. Tot zijn grooten was onze burgemeester door onge- "ïeid verhinderd persoonlijk van zijn tgstelling te doen blijken, doch als I-burgemeester heeft wethouder Splin- ptoch de rede voorgelezen die onze j meester gedacht had te zullen uit jen. Daaraan zij ontleend: Welkom van het Gemeentebestuur. Bit woord van verwelkoming geldt u n. naar in de voornaamste plaats na- ijjf u dames en heeren leden van Crisiscomité en uwe talrijke werkers en medehelpsters. Het ver- het Gemeentebestuur dat u onze >diging om hedenavond in een gezel- Isamenzijn hier te komen, heeft willen paarden. Wederom toch heeft u gedu- fie een moeilijk jaar uwe krachten en l'iid gesteld ter beschikking van het f'Ujke maar nog steeds noodige werk. in deze gemeente te doen viel om veel mogelijk de ellende van de cri- |_te lenigen of te voorkomen en het is een begrijpelijke behoefte om u een Jis te geven van onze diepe erkente- heid voor uw voorbeeldige toejvijding i voor het waarlijk omvangrijke werk perom in het afgeloopen jaar verricht., groote belangstelling nam ik ken- van het verslag van de Afdeeling van het Nationaal Crisiscomité £rf(1933. Daaruit blijkt hoe groote be- e aan hulp er nog steeds blijft be lli 0bder de burgerij en in hoeveel ver- e r'chtingen u die heeft kunnen r. igen. Bevredigen, lang niet in verhouding tot wat gij zeiven «ntet. maar, dank zij uwe goede or- Timi en uw Eoed inzicht, in overeen- uming met de helaas te beperkte mid dle ter uwer beschikking staan. Brru,„ e is met goed inzicht ont- trir.v. blijkt in de praktijk goed te Zooals ik u bij de installatie zeide, t h. t'i er naar mijn meening Bn ji instellingen en vereeni- iMndere ?,e.ldadigheid plegen, door de a ''idsomstandigheden noodig od dit uWaarin alle ervaring en ken- zte ziir.8ebled die in de gemeente aan- ichieH samenScbracht werden. Dit is werkt ü- ,ft naar het schijnt goed te van Pllsschien strekte dit ook ten paielneen verschi]lende bestaande ver- Set CriuS.' ™^ar zeker is het werk van n doeltrpft?'ie daardoor vruchtbaarder PB is tvtku? kunnen worden. Moge- de onHor.rund voordeel behaald, door Btderline St dene organisaties elkaar deeren. 'eerden kennen en waar- eeonotrficnu no® nie' zooveel licht in ken. dat er6 om?tandigheden doorge- 2akeliikhoirfen einde te zien is aan de hulp te éi.,om eentraal georgani- kunnen «5, enen en WÜ weer zou- 11 Beschikh en °P riet in normale 'as het ,|?are weldadigheidsc.pparaat een Crisu,.,???. ,maar om de bronnen, r Beroepen e en de door hem wak- aanbonrZ patWe en offervaai is erisk-.i .i?' °Pen te houden. Beroepen en de door hem wak- aanboorrfJapathie en offervaardig- is crisim?.?.' °Pen te houden. Uw die ge.,,,^. uw aandacht gaat uit [.'teven eernon?' die door de crisis in •I een *eg eevi?^Werden en zoolang er i,.>enheid den is om alle werkers Fhoud te vooZST affen in eigen on- 'eadabel ,en. a"e ondernemingen ,.vdc Juiste ,en werken, zoolang en de be«i>vu2lcwding gevonden is schikbare werkkrachtenen de beschikbare hoeveelheid te verrichten werk, of liever deze hoeveelheid tot groo- tere hoogte is opgevoerd, zoolang moeten wij nog hopen op uwe bereidwilligheid uw krachten ter beschikking der gemeen schap te stellen. Op die hulp Uwerzijds doen wij niet tevergeefs een beroep, durf ik vertrou wen. Met onverflauwden ijver heeft u nu reeds meer dan twee jaren gearbeid in het belang van de noodlijdenden en dat gedaan als orgaan zoowel van het Ge meentebestuur als van de geheele bur gerij. Dat u van die zijde meer dan pla tonische waardeering toekomt, spreekt dan ook vanzelf en ik hoop van harte dat deze bijeenkomst en het hier gesprokene er toe bij moge dragen dat u de midde len, wier gemis u tot werkloosheid zou den doemen, weer ruimer mogen gaan vloeien. Het heeft mijn aandacht getrok ken. dat in de crisisjaren zelfs nog een toeneming moet worden geconstateerd van de hier te lande reeds te talrijke be roepen op bijdragen voor nieuwe doelein den en vooral huldigingen van allerlei aard, niet zoo direct verband houdende met de leniging van crisisnood. Daardoor ontgaan u bijdragen voor uw werk, dat meer aanspraak daarop kan doen gelden. Zou het mogelijk zijn om de tot nu toe gevolgde methoden om tot geven te bewe gen, voor zoover zij niet langer voldoen de opbrengen, te vervangen door andere, zou het mogelijk zijn nieuwe te beden ken? Ook daaraan wilt gij wel uwe aan dacht blijven wijden. Het is niet mogelijk u allen met name te bedanken voor het aandeel, dat gij in het groote werk neemt en ik wil dan ook geen uwer in het bijzonder vermelden, doch er mede volstaan u allen dames en heeren, leiders en medewerkers de verze kering te bieden, dat wij als Gemeente bestuur u toewijding oprecht waardeeren en steeds dankbaar gedenken. Een betere wijze u daarvan te doen blijken dan het aanbieden dezer bijeenkomst konden wij niet bedenken. Wij hopen van harte dat het u te bieden programma in uwen smaak moge vallen. Dankwoord mr. Romijn. De voorzitter van het Comité wethouder mr. Romijn, bracht de Gemeente hartelijk dank voor de waardeering, die bleek uit het aanbieden van dezen avond. De afwe zigheid van den burgemeester ontnam weliswaar zoowel qua magistraat als qua mensch veel aan den glans, doch deze namens hem voorgelezen rede door den loco-burgemeester maakte veel goed. Gaarne heeft het Comité dit fraaie aan bod van het Gemeentebestuur aanvaard, waarmede het Comité, economisch als al tijd. de gewone jaarlijksche bijeenkomst heeft gecombineerd. Het Comité, dat zoo gaarne nog zoo veel meer zou willen doen, wordt geremd door een tekort aan mid delen en ernstig zal worden overwogen of door nieuwe wegen niet nieuwe bronnen kunnen worden aangeboord. De waardee ring. die van de zijde van het gemeente bestuur zoo duidelijk tot uiting komt, zal mede daartoe aanzetten. Spr. dankte voor de algemeene sympathie en hulpvaardig heid, steeds door het Comité ondervonden in het belang van hen, die het zoo noodig hebben. Dc avond. Een aardig variëté-program werd daarop ten gehoore gebracht. In de eerste plaats genoten we van Willy Corsari, die op het gebied der Klein-Kunst zich een meeste- resse toonde in een reeks bedjes, begeleid door Han Zirkzee en in enkele nummers van eigen maaksel. De bijval was groot. Dan was er Alex, de Haas, die eveneens veel applaus verwierf, speciaal met zijn Pelikaan-lied en brachten de dames M. Veldhuyzen en A. de Haan eenige muziek stukken van Mozart enz. op klavier en viool ten gehoore. Ook zij oogstten een welverdiende hulde. Tenslotte zij nog ver meld dat Sappho voor muzikale opluiste ring zorgde op welbekende wijze. Door den Gem. Radio-dienst is deze avond in de huizen van alle aangeslotenen gebracht. Ongetwijfeld was de heer Romijn aller tolk, toen hij allen, die zich hadden doen hooren, hartelijk dank bracht en ook aan den heer Rosier, die den welgeslaagden avond zoo goed heeft georganiseerd. HET MENGSEL DER NATIONALE MENTALITEITEN IN DEN VOLKENBOND. NATIONAAL CRISISCOMITE AFD. LEIDEN. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het voorbereidend ker kelijk examen de heer K. Wijberga (Leeu warden tvoor het doctoraal examen wis- en natuurkunde hoofdvak scheikunde de heer W. Gaade (Den Haagl: idem hoofd vak pharmacie de heeren J. H. J. Boer- rigter (Den Haagt en G. Beudeker (Den Haag). o HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: D. Driebergen, Vliet N.Z. 6, Rijnsburg. Slagerij. Uittredend eige naar: D. Driebergen, Rijnsburg. dd. 1 Febr. 1934. N. E.: D. M. Driebergen. Rijns burg. Wijz. handelsn. in: D. M. Drieber gen. Wijz. uitgeoef. bedr. in: rund- kalfs- en varkenslagerij, enz. T. A. Kooy, Johzn., Hoorn 87D. Alphen a. d. Rijn Timmerbedrijf. Bijvoeging uit geoefend bedrijf, aannemersbedrijf, vet-, olie- en benzinehandel, engros en detail. (Agentuur van „Shell"), Lezing van Prof. Dr. J. A. van Hamel. Op ultnoodiging van de Leidsche Stu dentenvereniging voor den Volkenbond heeft prof. dr. J. A. van Hamel gister avond in het Klein-Auditorium van de Leidsche Universiteit een voordracht ge houden over: Het mengsel der mentalitei ten in den Volkenbond en het tegenwoor dige resultaat. Aan deze lezing is het vol gende ontleend: Spr. wil ditmaal den Volkenbond niet bespreken als een zaak van staatkundige of juridische redeneering om tot verzeke ring van den vrede te geraken. Was dit de hoofdzaak, en had 't verstand het voor het zeggen, dan was reeds veel meer be reikt. Maar dit ligt meer in de 19de dan in de 20ste eeuw. Onze tijd Is niet een tijd van individueele redeneeringen, doch van de instinctieve drijfveeren en van de massa bewegingen. Als zoodanig is ook de Volkenbond het kruispunt geworden van verschillende collectieve mentaliteiten, die in menig opzicht met elkaar botsen. Men kan die als 't ware aan spectraal-analyse onder werpen. In de eerste plaats wordt gewezen op de groote massale kracht, in 1918 doorge drongen, om den oorlog uit te bannen. Dit is de puriteinsche non-conformistische gedachtengang, in President Wilson be lichaamd en in de Préambule van het Handvest uitgedrukt. Hij heeft ook de sfeer van Genève tot een soort heiligdom gemaakt, en staat ons Hollanders, en enkele andere kleinere Europeesche lan den, het naast. Doch daarnaast hebben zich mentali teiten van geheel anderen aard doen gel den en zelfs den boventoon gekregen. In de eerste plaats de Engelsche. Die heeft eigenlijk het systeem van den tegen- woordigen Volkenbond gemaakt. Het Engelsche karakter heeft een tegenzin tegen preciese gedachten, tegen intellec- tueele consequenties en tegen bindende formules. Zij laten 't liefst veel aan de toekomst over, en willen de zaken niet simplifieeren. Tot in de uitdrukkingswij zen van de Engelsche taal komt dit uit: zij gaven 't best de gelegenheid om te vermijden, vierkant te zeggen, waar het op aan komt. Dit is het systeem van den Volkenbond geworden; geen duidelijke verplichtingen of beslissingen geen sanctie's slechts geloof in de zedelijke macht van het onderlinge overleg. Daardoor is de Vol kenbond een praatinstituut geworden. Trouwens, het geheele Britsche Empire, aldus spr., staat op dien grondslag. Hij brengt veel fouten en mislukkingen mee, maar de Engelschman aanvaardt die. Engeland behoudt er de beslissende macht van het Evenwicht door. Dit gold bij Koningin Elisabeth, zoo goed als bij Lord Grey in 1914. Het is volstrekt niet altijd bevorderlijk voor den vrede. Bijna komisch is de tegenstelling met de Fran- sche mentaliteit. Die is gericht op helder heid en preciesie. Bovendien nerveus en dramatisch. Vóór den oorlog en ook na den oorlog leefde in Frankrijk een groote bezorgdheid. Bijna een inferioriteitscom plex. Vandaar een zoeken naar alle moge lijke middelen om maar de veiligheid te verankeren. Daartoe was ook op den Vol kenbond als op een wiskunstig systeem van verdediging tegen aanvalsmogelijkhe- den gehoopt, vooral toen Amerika de drie ledige garantie verwierp. Frankrijk is langs dien weg blijven zoeken, wat Engeland juist niet wilde. Daarbij is de Fransche geest, evengoed als het levensidee van den individueelen Franschen burger, conservatief, hardnek kig gehecht aan het bezit. Men noemt dit statisch, en het streven naar behoud van den „status quo", terwijl er voor den Engelschman eigenlijk nooit een geheele status quo is. Stel daar nu nog tegenover de derde mentaliteit, de Duitsche. Geen natie kan, volgens Keyserling, zich zoo vasthechten aan een idée. Het idee kan verwisselen, maar altijd blijft de verbetenheid. Duitsch- land is den vrede, en ook den Volkenbond ingegaan met niets dan verbetenheid, en een oogmerk: de vredesregelingen veran derd te krijgen. Wat daarvan afweek, werd als pacifisme gebrandmerkt. Tot die ver anderingen, militaire, territoriale, .finan- cieele, moesten ook de bepalingen van het Handvest kunnen dienen; voor 't overige wordt er weinig waarde aan toegekend. Dit beginsel heet „dynamisch". Het komt trou wens in de geheele Duitsche rechtsopvat ting uit, ook in het burgerlijke recht. Ver schillende contraeten zijn niet formeel bindend; men kan er van ontslagen wor den als de omstandigheden of billijkheid dat verlangen. Het is duidelijk, aldus spr., dat door de ontmoeting van deze verschillende men taliteiten, een eigenlijk positief resultaat voor den Volkenbond zeer is tegengewerkt. En dan zijn er nog andere: Italië, dat on tevreden was binnengetreden en kracht zoekt in de wetenschap, dat de Italianen altijd de beste diplomaten zijn geweest; de Engelsche dominions als Ierland en Zuid-Afrika, die er 't middel in zagen om hun zelfstandigheid te bevestigen en dan de Kleine Entente en de Zuid-Amerikaan- sche staten. Ook Nederland heeft natuurlijk zijn eigen gedachten. Maar ten onzent mogen wij toch in 't bijzonder de hoop uitspreken, dat uit de verwarde roerselen het eigenlijke, groot- sche doel eens zal oprijzen, Verslag over 1933. Aan bovengenoemd jaarverslag is het volgende ontleend. Het was bij de behandeling van de ge vallen tot het verleenen van aanvullenden en opheffenden steun, niet altijd even ge makkelijk onderscheid te maken tusschen de noodtoestanden, die een gevolg zijn van crisis-verschijnselen en die noodgevallen, welke daarmede geen verband houden. Ten einde dit onderscheid te vergemak kelijken heeft het Bestuur de hulpzoeken den, die reeds door een instelling van Wel dadigheid of Maatschappelijk Hulpbetoon in eenigerlei vorm steun ontvingen, naar de steun-verleenënde instelling verwezen. Dit verklaart ook 't groote aantal afgewezen aanvragen, 705 van de 1433 aanvragen. De ontvangsten bedroegen: Saldo 1932 f. 1.528.17 40 collecten, 3 October- en Kerstmiscollecte 22.407.49 Collecten verg. v. Huisvrouwen 1.740.03 Giften uitvoeringen schoolcollecten 4.175.92' Ontvangen van het Nationaal Crisiscomité 450. Ontvangen va nde Gemeente Leiden als subsidie voor gratificaties en bureau kosten 3.000. Diverse ontvangsten, retour bons. verkoop crisisbrief kaarten 1.433.85 Crisis Waarborgfonds11 000. Gem Hulpbank aflossingen 10.500. Stichting Het Leidsche Brok- kenhuis aflossingen 500. Totaalf. 56.735.51» Dc uitgaven waren: Aan geldelijken steunf. 22.011.81 Aan 126 verstrekte leeningen 16.165.28 Kleeding, brandstoffen, le vensmiddelen enz1.950.16 Nationaal Crisis-Comité lO'/o der ontvangsten 2.832.33 Reserve voor in behandeling zijnde en toegezegde leenin gen (Crisiswaarborgfonds) 6.000. Gratificaties, drukwerken, te lefoon, brandstoffen enz. 2.486.50 Stichting Het Leidsche Brok- kenhuis, verstr. leeningen 900 Ontwikkeling en ontspanning 1 593 85 Diverse uitgaven, aankoop crisis-briefkaarten enz1.323.85 Totaalf. 55.263.78 Zoodat het batig saldo per 31 Dec. bedroeg 1.471.73'/i Bovendien werden de volgende giften in natura ontvangen: 400 bons a f. 2.50 van de firma Vroom en Dreesmann; 3900 pakjes tabak van de firma Douwe Egberts, Joure; 100 pakken havermout van „Muscator", Turfmarkt, Leiden; 6 wollen dekens. Voor 1934 werden van de firma Vroom en Dreesmann 700 bons af. 1.— ontvangen In het verslagjaar zijn ingekomen 1433 (v.j. 1708) aanvragen, z.g. A-steun, hier van werden 728 (v. j. 1321) aanvragen ge heel of gedeeltelijk ingewilligd. Voor A-steun werd, behalve de geldelijke steun, ten bedrage van f. 22.011.81 (v. j. 312 324.70) en aan credietsteun tot een be drag voor f. 16.165.28 (v. j. f. 14.750.45) ver strekt aan: Levensmiddelen: Melk 225 Liter; Eieren 135 stuks; Aardappelen 13 mud. Brandstoffen: Eierenkolen en cokes 13580 K.G.; Anthraciet 1960 K G. Dekking en ligging: Dekens 1-p. 17 st.; Dekens, 2 p32 st.; Ledikanten 2 st.; Wiegen 3 st,; Matrassen en stroozakken 13 st.; Kussens 8 st.; Lakens en sloopen 35 stuks. Schoeisel: Mans- en werkschoenen 45 paar; Vrouwenschoenen 27 paar; Kinder schoenen 76 paar; Pantoffels 4 paar. Kleeding: Jassen 24 stuks: Pakken 52 stuks; Mantels 15 stuks; Japonnen en Jurken 30 stuks; Rokcostuums 2 stuks; Ondergoed 334 stel; Manufacturen voor f. 76.—; Werkgoed 19 stuks. Diversen: Kachelpotten 2 stuks. Het Crisiswaarborgfonds heeft ook in het afgeloopen jaar voor vele kleine zelf standigen. die door crisisoorzaken in moei lijkheden waren geraakt, de mogelijkheid kunnen openen tot het opnemen van een voorschot. De voorschotten worden verstrekt door de Gemeentelijke Hulpbank (Gemeente lijke Bank van Leening en Geldschietbank) Verstrekt werden 126 (v. j 161) leenin gen tot een bedrag van f, 16.165.28 (v. j. f. 14.750.45.1 Het kleinste voorschot bedroeg f. 25.het hoogste f. 500 In 2871 (v. j. 1681) aflossingen werd terugontvangen f. 7500.—, benevens f. 3000.over het jaar 1932. Geheel los van den A-steun staat het verstrekken van extrahulp aan werkloozen, welke uit door het Rijk en Gemeente ter beschikking gestelde bedragen wordt ver leend volgens regelen door den Minister van Sociale Zaken en het Nationaal Crisis-Comité gesteld. Ter beschikking van het Sub-Comité van den B-steun werd gesteld: voor het eerste halfjaar f. 8765.— (f. 4382.50 van het Na tionaal Crisis-Comité (Rijksbijdrage) en f. 4382.50 van de Gemeente Leiden); voor het tweede half jaar f. 8065 (f. 4032 50 van het Nationaal Crisis-Comité (Rijks bijdrage) en f. 4032 50 van de Gemeente Leiden.) Voor B-steun zijn 2445 (v. j. 2317) aan vragen ingekomen. Toegestaan werden BINNENLAND. Radio-rede van minister Marchant over Onderwijs en Politiek. (3e Blad). De handelsbetrekkingen met België; een voorloopige overeenkomst getroffen. (Bin nenland. 3e Blad). Het Strapcrlo-proces; tegen beide ver dachten is geëischt f. 2000 boete subs. 100 dagen hechtenis. (Rechtzaken, 3e Blad). BUITENLAND. Het kabinet-Daladier behaalt in dc Fransche Kamer de overwinning, maar treedt niettemin af (2de en 1ste Blad). Parijs het tooneel van een veldslag. Vele dooden en honderden gewonden. (2e Blad en Tel. Ie Blad). Verklaring van sir John Simon met debat over de Ontwapening. (3e Blad). Opnieuw een financieel schandaal in Frankrijk. (Tel. Ie Blad.). 1896 (v. j. 2277) en afgewezen 549 (v. J. 421) aanvragen. Uitgegeven voor deze B-afdeeling werd: Mannen: Schoenen 694 paar; Water laarzen 7 paar; Klompen 4 paar; Onder goed 304 stel; Werkbroeken 335 stuks; Pantalons 6 stuks; Costumes 132 stuks; Overjassen 39 stuks; Werkkielen 101 stuks; Werkpakken 15 stuks; Overals 140 stuks; Werkjassen 33 stuks; Sokken 9 paar; Overhemden 20 stuks. Vrouwen: Schoenen 248 paar; Pantof fels 4 paar; Ondergoed 275 stel; Japonnen 62 stuks; Mantels 23 stuks; Schorten 25 stuks; Blouses 3 stuks; Directoires 3 stuks; Kousen 21 paar; Hoeden 3 stuks. Kinderen: Schoenen 432 paar; Onder goed 288 stel; Pakjes 12 stuks; Broeken 21 stuks; Mantels 16 stuks; Jassen 19 stuks; Truien 18 stuks; Jurken 31 stuks; Kousen 36 paar; Dekentjes 57 stuks. Beddegoed: Een-pers. dekens 77 stuks; Twee-pers. dekens 116 stuks; Tijken 12 stuks; Stroozakken 23 stuks; Matrassen 45 stuks; Kapokbedden 1 stuks; Ledikan ten 47 stuks; Kinderledikanten met toe- behooren 54 stuks; Bedvulling kapok f. 5.-; Kussens 27 stuks. Diversen: Baby-uitzetten 81 stuks; Kachels 29 stuks; Wiegen 3 stuks Kinder stoelen 1 stuk; Kinderwagens 1 stuk; Ge reedschappen f. 20.73; Manufacturen f. 284.15; Contanten f. 514,41. Versterkende middelen: Eieren 6720 st.; Melk 9930 Liter; Karnemelk 180 Liter; Biefstuk 3630 Ons; Diabetes-voeding f. 318.94; Flesch-voeding f. 83.80. Bovenstaande goederen, inclusief het bedrag aan geld, geven een bedrag van f. 16.830.—. De gemiddelde uitkeering per geval bedroeg: f. 16.830 1896 f. 8.87'/*. Tenslotte wordt uitvoerig uiteengezet wat op het gebied der ontwikkeling en ontspanning voor dc werkloozen is gedaan en het verslag besluit met den wensch, dat alle stadgenooten de overtuiging mogen hebben, dat het werk van de afdeeling Leiden van het Nationaal Crisis-Comité aller steun verdient, opdat steeds meer deren zich geroepen zullen gevoelen om naar hun vermogen bij te dragen, ten einde het leed van de vele crisis-slacht offers te helpen lenigen, althans te ver zachten. TWEEDE LEZING VAN FEDDE SCHURER Over: „De wei fen Fryslan yn wird". Gisteravond hield Fedde Schurer zijn tweede lezing in het Nutsgebouw. Spreker staat nog even stil bij H Sytsstra en be handelt dan verder het tijdperk dat ligt tusschen dezen dichter en P. J. Troelstra. Hij schildert de figuren Waling Dijkstra en van der Meulen en wijdt een beschou wing aan het karakter van het Friesche volk. In dit tijdperk valt ook de opkomst van het socialisme, dat in P. J. Troelstra een leider vond. Doordat de verdediging hiervan In het Friesch plaats vond, had dit verstrekkende gevolgen de Friesche taal ten goede. Troelstra als dichter zal een volgende keer nader worden bespro ken De vergadering was goed bezocht en is zeer goed geslaagd. Dinsdag a.s. is de derde lezing in het Nutsgebouw. KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE GROFSMEDERIJ. Blijkens Stcrt. No. 25 is de ministerieele verklaring van geen bezwaar verleend op de gewijzigde statuten der Koninklijke Nederlandsche Grofsmederij alhier. Het kapitaal der vennootschap bedraagt f 1 millioen, verdeeld in 10 prioriteits- aandeelen, elk van f.1000, 966 gewone aandeelen van f. 1000 en 120 gewone on- deraandeelen elk van f. 200. Van voormeld kapitaal zijn geplaatst de 10 prioriteitsaandeelen van f. 1000, 476 gewone aandeelen van f. 1000 en 120 on- deraandeelen van f. 200, welke alle zijn .volgestort.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1