LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 5 Februari MUZIEK. BUITENLAND. ITALIAANSCHE OPERA „FAUST". WIJ worden hier op operagebled niet verwend: de tweede maal dat de Italianen dit seizoen in onze Schouwburg komen, blijkt tevens de laatste te zijn. 't Is eener- zijds begrijpelijk, dat de directie geen ri sico's wil nemen en daarom met een werk kwam, dat In lengte van Jaren be wees groote aantrekkingskracht te bezit ten: zulk een opera is Gounod's Faust, gelijk bijv. Bizet's ..Carmen," Puccini's Bohème" of „Butterfly", Verdi's „Rlgo- ietto." Dit zijn enkele der succesnummers, die men hier uit het ontzaglijke, zich nog teeds uitbreidende opera-repertoire kent. zonder eigenlijk te bevroeden, hoeveel opera's, die in het buitenland immer met Intense belangstellinge evolgd worden, voor ons land een gesloten boek blijven De Nederlandsche muzikale ontwikkeling toont hierdoor helaas een bedenkelijke en schier niet meer te overbruggen lacune. Wij willen ons echter maar liever niet verdiepen in de oorzaken daarvan, veeleer ons verheugen over het feit, dat men toch nog een enkele maal een opera kan volgen, zij 't dan een, die zelfs ten onzent den liefhebber volkomen vertrouwd is. Van de vele door Gounod gecomponeerde opera's maakte eigenlijk slechts zijn Faust" een beslissende triomf door de wereld: de anderen zijn in 't vergeetboek geraakt, wellicht zijn „Romeo et Juliette" uitgezonderd. Hoe zeer het werk insloeg, bewijst wel het feit. dat de opera na de succesvolle opvoeringen in het Théatre Lyrique sinds 1859, tien jaar later naar de Groote Opera verhuisde: een zeldzame eer! Men vraagt zich lichtelijk verbaasd af. hoe iemand die zich van jongs af aan voor den Fauststof interesseerde, de tekst van Barbier en Carrée bewerken kon, niet veel meer dan een vrij kinderlijke uit beelding der Gretehenepisode. waarin Faust's diepste wezen volkomen onbe roerd werd gelaten: hij blijft hierin hoofd zakelijk de galante minnaar. Zijn avonturen en de wat verbleekte Gretchentraglek volgt men echter gaar ne. temeer omdat zij ondersteund worden door een muziek, die uitstekende en bui- engewoon dankbare kwaliteiten vertoont: melodische, warm vloeiende aria's, char meerend en verzadigd van romantische lyriek, hier en daar dramatisch harts tochtelijk, mooie, pakkende koren, waarin Gounod zich ook den kundigen kerkcom- ponist toont,, een frissche instrumenta tie, gracieuse balletmuziek, een inhoud die onmiddellijk tot het sentiment en ook een enkele maal tot de humor spreekt: kortom, veel eigenschappen, die het voort durende succes alleszins begrijpelijk ma ken. De muziek verhief zich verre bo ven het peil van vele zijner tijdgenooten. is nergens plat en biedt talrijke scènes, die de massa grijpen. De opera is te bekend, dan dat wij et verder over behoeven uit te weiden: de Italianen hebben er een, de beschikbare middelen en speelruimte in aanmerking genomen, aannemelijke vertolking van gegeven. Meegevallen is de uitvoering ons niet: vooral qua stemmateriaal verwacht men van hen iets bijzonders en dat was niet liet geval. Pietro Mariotti vertolkte dr. Faust: halverwege de voorstelling deelde de directe mede, dat hij ongesteld was, doch met heldenmoed zou trachten door te zetten. Een woord van respect voor de wijze waarop hij volhield, want zijn zingen wettigt het vermoeden, dat Mariotti zich werkelijk ernstig ziek moest voelen. Zijn drukke gebaren waren echter wel wat hinderlijk! In Lulsa Palazzini begroetten wij een goed acteerende, maar sttmmllch" weinig aantrekkelijke Mar- gherita. wier dunne scherpe sopraan wei nig charmeerends had Siebel en Martha vonden resp in Mafalda Chiorboli en Luisa Squarzina loffelijke vertolksters. Veel beter waren de heeren: een impo- neerende Mephistofeles van Jose Santiago Font, wiens warme, volle bas en karak teristiek spel veel vergoedde en een waar lijk voortreffelijke uitbeelding van Valen tino: een kernachtig en prachtig or gaan, ook qua actie ten zeerste aantrek kelijk. De koren klonken frlsch. geroutineerd, en gedisciplineerd, het kleine orkest was voortreffelijk onder de toegewijde, mar kante leiding van Maestro Vlncenzo Ma- rini, die het geheel uitstekend in de hand had. Het ballet, dat de moeilijke kunst der „Spitzentanz" in elk onderdeel be- heerscht verhoogde speciaal de aantrek kelijkheid der „Walnurgisnaeht". De nog steeds levenskrachtige „schlagers" als de juweelenaria, het soldatenkoor enz. wer den ook nu met genoegen beluisterd. Jammer, dat Mariotti de beroemde tenor aria in de tuinscène moest laten ver vallen.. De talrijke aanwezigen hebben door hartelijk applaus na ieder bedrijf van hun ingenomenheid blijk gegeven. DE ALGEMEENE TOESTAND. Balkanpact gesloten. De Balkanconferentie heeft het ge- wensehte resultaat opgeleverd. Volgende officleele mededeellng is gepubliceerd: „De Mi'ilsters van Bultenlandsche Zaken van Griekenland, Turkije, Roemenië en Joego-Slavië parafeerden den definitieven tekst van het Balkan-pact. De Ministers besloten dit document nog in den loop van de komende week te Athene te on derteekenen. De tekst van het pact zal na de onderteekening gepubliceerd worden". Het schijnt dat het nog eenige moei lijkheden heeft opgeleverd, tot overeen stemming te komen. CUBA. Doodstraf voorloopig afgeschaft. Naar bericht wordt heeft de Cubaan- sche president een decreet onderteekend, waarbij de doodstraf voorloopig wordt afgeschaft. Dit word tbeschouwd als een maatregel om de onder de regeering Machado aangeklaagde personen, niet voor het terecht te brengen. Verder wordt gemeld dat in de woning van den onder staatssecretaris van het ministerie van binnenlandsche zaken een bom is ont ploft. waardoor diens broeder werd gewond. DUITSCHLAND. De reconstructie van het rijk. In een verordening op grond van de Wet inzake de reconstructie van het Rijk bepaalt de Rijksminister van Binnenland- sche Zaken, dat de waarneming der van de landen op het Rijk overgegane souve- reine rechten in zoover aan de autoritei ten in de landen wordt toevertrouwd als het Rijk niet algemeen ai in enkele geval len van deze rechten gebruik maakt Tegelijkertijd draagt de Rijkspresident de uitoefening van het hem op grond van de wet in zake de reconstructie van het Rijk verleende recht tot benoeming en ontslag der directe landsambtenaren over voor zoover betreft Pruisen aan den Rijkskan selier en di landsregeering en voor zoover betreft de overige landen aan de Rijks- stadhouders en de landsregeeringen. In een tweede decreet van den Rijkspresident wordt verklaard, dat de souveretne rech ten der landen en daarmede het recht van gratie zijn overgegaan op het Rijk. De vroegere president van Wurtemberg. Wilhelm Bazille is overleden. De begrafe nis heeft in allen eenvoud plaats gevonden. Ter gelegenheid van het Berlijnsche con- cours-hlpplque heeft in de Unionclub een bijeenkomst plaats gehad van de bulten landsche ruiters die door vice-kanselier Von Papen werden toegesproken. In het bijzonder richtte Von Papen zich tot de Fransche equipe, die hij zeer waardeerend toesprak. FRANKRIJK. Wijzigingen in het kabinet Daladier Cbiappe afgezet als prefect van po litie te Parijs - Groote demon straties tegen de regeering Een fascistische partij. Plotseling is er in Frankrijk weer een crisis. Nog voor het kabinet Daladier zich aan het parlement kon voorstellen, zijn twee ministers uitgetreden, n.l. Fabry en Piëtri benevens de onderstaatssecretaris voor onderwijs Doussain. De minister van Oorlog, Fabry, en de minister van Financiën, Piétri. verklaren in hun gemeenschappelijk schrijven, waar in zij ontslag vroegen, dat het kabinet de taak heeft aanvaard het aanzien van den staat te herstellen. In den ministerraad van Zaterdag is evenwel tusschen de meerderheid der leden van het kabinet en de ministers van Financiën en Oorlog een diepgaand meeningsverscliil ontstaan over de wegen en middelen, welke op dit oogen blik geschikt zijn om het doel te bereiken. Wij, aldus de ministers, achten het der halve een plicht van loyaliteit u. mijnheer de minister president, te verzoeken af te zien van onze medewerking nog vóórdat de regeering zich aan het parlement heeft voorgesteld en zoolang het den heer minister president nog gemakkelijk valt de noodige steun te vinden. Dit verschil van meening betrof het ontslag van den prefect van politie te Parijs Chlappe! Als zoenoffer voor den steun der socialisten heeft Daladier Chiappe losgelaten. Hij werd benoemd tot resident-generaal van Marokko. Chiappe heeft daarvoor echter bedankt. De minister-president en de minister van binnenlandsche zaken hadden hem nog slechts enkele dagen, de laatste zelfs nog geen 24 uur geleden, de verzekering van hun achting gegeven, zoodat hij niet kon vermoeden dat het hun voornemen was hem af te zetten. De onverklaarbare en al te edelmoedige bevordering tot resi dent-generaal van Marokko, die men hem heeft aangeboden, is naar zijn meening een maatregel, waaruit wantrouwen blijkt, zoodat hij deze post niet kon aanvaarden Tot Chiappe's opvolger is benoemd Bonnefoy Sibour. de prefect van het departement Seine et Oise, die inmiddels in iunctie is getreden. De directeur van de Comedie francaise, Fabre, is gepensioneerd en tot zijn opvol ger werd benoemd Thommé. de tegen woordige directeur van de Sucrété Générale. Tot directeur van de Sureté is benoemd Jeay de directeur van de afdeeling perso neel van het ministerie van binnenland sche zaken. De procureur der republiek te Parijs, Pressard, is benoemd tot raadsheer van het Hof van Cassatie ter vervanging van Gailhé. die procureur der republiek wordt. De prefect van het Seine-departement Renard heeft den minister van Binnen landsche Zaken medegedeeld, dat hij Hij motiveert zijn ontslag met het feit, dat zijn werkzaamheden te zeer verbon den zijn geweest met die van den politle- prefect Chiappe, dan dat hij na diens aftreden nog in functie zou kunnen blij ven. Hij staat op het standpunt, dat de tegen Chiappe getroffen maatregelen niet ln overeenstemming is met het belang van de stad Parijs. Het ministerie is intusschen ook weer aangevuld. De radicaal socialistische afgevaardigde, Marchandeau, die in het laatste kabinet Chautemps minister voor de Begrooting was, Is benoemd tot minister van Finan cien en Begrooting. Paul Boncour is be noemd tot minister van Oorlog en de radicaal socialistische afgevaardigde Jaubert tot onderstaatsecretaris van het ministerie van Financien en Begrooting. Na den kabinetsraad verklaarde Daladier het volgende: De voorzitter van den raad. verant woordelijk voor de regeerings-autoriteit, weigert iedere polemiek in de pers. Hij houdt zich slechts bezig met het vervul len van zijn plicht jegens het land. Vast besloten vol licht te doen schijnen in de zaak-Stavisky en in den vervolge alle tekortkomingen, die zich hebben voorge daan. onmogelijk te maken, zal hij zich door niets doen weerhouden. De commissie die belast zal worden, onmiddellijk na het weer bijeenkomen van de Kamer, met een diepgaand onderzoek in de zaak-Stavlsky, zal onmiddellijk na hare benoeming alle documenten te barer beschikking krijgen, die noodig zijn voor het ten uitvoer leggen van haar taak. Daladier heeft den steun der socialisten i gekocht, maar stevig staat hij toch niet. In eigen partij keert men zich tegen hem. Chautemps, de vroegere premier, heeft in de wandelgangen van de Kamer ver klaard, dat het afzetten van den direc teur der Sureté, Thomé. even ongerecht vaardigd is ais de afzetting van Chiappe Hij, Chautemps, had er de voorkeur aan gegeven af te treden, liever dan In functie te blijven op eèn wijze zooals de tegen woordige regeering dit doet I Volgens het blad ..L'Ordre" verwijten de tegenstanders van Chiappe hem, dat hij niet krachtig genoeg is opgetreden bij de Jongste straatbetoogingen, ja dat hij deze zelfs heeft begunstigd. Oud-minister Tardiou heeft aan heL „Journal" verklaard, dat de afzetting van Chiappe een zuiver politieke maatregel is. De regeering heeft in ruit voor hun steun aan de socialisten het hoofd van Chiappe aangeboden. De „Jouraée Industrielle" zegt kort en bondig, dat Marokko geen strafkolonie is voor polltleprefecten. De socialistische .People" verklaart, dat de openbare meening de afzetting van Chiappe met voldoening zal vernemen. De bevolking van Parijs heeft genoeg van dezen machttagen politieman, die van de poUtieprefectuur langzamerhand 'n staat in een staat gemaakt heeft. Thans is be wezen. dat de afzetting van Chiappe reeds veel eerder had moeten geschieden. Intusschen hebben de gebeurtenissen aanleiding gegeven tot hevige demonstra ties tegen de regeering. Het schijnt, dat deze voornamelijk ge richt waren tegen het afzetten von Chiappe als poütle-president van Parijs, Herhaaldelijk klonken uitroepen: „Leve Chiappe": „Weg met Daladier". Onder de demonstranten waren thans ook groote groepen fascisten in blauwe hemden. Niet alleen roepen de rechtsche partijen hun aanhangers op om morgen tegen de regeering te demonstreeren. omdat deze een „uitdaging aan alle eerlijke elemen ten" beteekent, doch ook de Communisten schijnen zich gereed te maken. Ook de Socialisten en de Action Fran caise houden zich gereed. In verband hiermede heeft de regeering het noodig geoordeeld maatregelen te treffen. Niet alleen de politie en het garnizoen van Parijs hebben opdracht ontvangen zich gereed te houden, doch ook garni zoenen uit plaatsen in de omgeving van Parijs, terwijl de .Journal" bericht, dat tanks uit Complegne op weg zijn naar Parijs. In verband met de demonstraties, welke de Action Francaise en andere rechtsche groepen op de Parijsche boulevards heb ben gehouden, zijn 75 personen gearres teerd. De nieuwe Parijsche politie-prefeet, BonnefoySibour, leidde persoonlijk het optreden van de politie. Naar de Echo de Paris meldt, kwam het ook in de Comedie Francaise tot ongere geldheden tijdens de voorstolling van Coriolan van Shakespeare. Toen het doek opging hield een van de toeschouwers een rede, waarin hij protes teerde tegen het afzetten van den inten dant, Fabre. Hij beweerde, dat politiek gekonkel hier van de oorzaak was. De politie bracht den redenaar tot zwij gen, waarop het publiek reageerde door het aftreden van den nieuwen intendant, Thomé. te eischen, „Leve Fabre" te roepen en „Foei Daladier, aftreden! aftreden!" Het rumoer duurde minuten lang en de voorstelling kon eerst worden aangevan gen. nadat de toeschouwers hun misnoe gen jegens Daladier hadden doen uitko men door een spotzang op de wijs van een bekenden schlager. In de wandelgangen herhaalden zich tijdens de pauze deze gebeurtenissen, waarbij enkele bezoekers slaags raakten. Na afloop werden de demonstraties te gen de regeering en vooral tegen Daladier voortgezet. Ook in de pers wordt fel gestreden. De Echo de Paris schrijft, dat minister Frot van Binnenlandsche Zaken verboden heeft dat 't verdedigings-geschrlft van Chiappe door de radio wordt verspreid. De linksche partijen zien in het optre den van de autoriteiten een verzekering van de stabiliteit van de parlementaire regeering. De minister van justitie heeft aan den ministerraad verschillende ontwerpen voorgelegd, die tot inhoud hebben de on verenigbaarheid van advocatuur en lid maatschap van Kamer of Senaat, Volgens het eerste door hem ingediende ontwerp zou den leden van het parlement in het vervolg de uitoefening van de advocatuur worden verboden in alle gevallen betref fende spaarkapitaal of het crediet in het algemeen. Eveneens zou het den advo- i caten verboden zijn tegen den staat, de departementen en de gemeenten te plei ten, die zijzelf in het parlement vertegen woordigen. Een ander ontwerp betreft verzwaring van gevangenisstraffen voor verduisterin gen en misbruik van vertrouwen, waarbij het openbaar crediet schade lijdt. Een derde ontwerp verbiedt den advo caten, het geheim van het gerechtelijk onderzoek te schenden door publicaties van aan de acten ontleende medodee- lingen. Ook in Frankrijk is thans een fascisti sche beweging ontstaan. Deze partij waar van de leden zich „francisten" noemen, beweert reeds tienduizenden aanhangers in het geheele land te hebben Het programma der beweging is: 1. het omverwerpen van het parlemen tarisme, zoo noodig met geweld; 2 .oprichten van een corporatieven fas- cistischen staat; 3. vriendschap met het fascistische Duitschland en Italië. Het hoofdkwartier van de beweging is gevestigd in het ..blauwe huis" in het centrum van Parijs, De leider is Marcel Bucart, een nog be trekkelijk jonge man met een groot aan tal onderscheidingen voor dapperheid, tijdens den oorlog. Hij en zijn aanhangers dragen een blauw hemd met bruinen gordel. ENGELAND. Pandit Jawaharlal Nehru communist. Pandit Jawaharlal Neliru, die sedert het aftreden van Gandhi, leider is van de nationalistische Congrespartij, heeft zich zelf de taak opgelegd, om Indië tot het communisme te bekeeren. Hij heeft ver klaard. dat in deze eeuw de wereld heeft te kiezen tusschen het communisme en fascisme. Hij had het communisme geko zen. Het constitutionalisme, aldus de na tionalistische leider, ls dood. De wormen hebben er aan geknaagd en herstel is niet mogelijk. Jawaharlal heeft ook verschei dene artikelen geschreven waarin hij een spoedige ineenstorting van het kapitalisti sche stelsel aankondigt, en waarin hij zijn Jonge landgenooten aanspoort zich bij de communisten aan te sluiten. ITALIË. Een interview met den Duce. Een vertegenwoordiger van de „Intran- sigeant" heeft met Mussolini een gesprek gehad over de toekomst van de jeugd en over de internationale rol van de vroegere deelnemers aan den wereldoorlog. „In het nieuwe Italië bekleeden zoo verklaarde de Duce de mannen uit de oorlogsgeneratie posten van gezag, zooals trouwens in vele andere landen ook het geval is. Dat is naar de meening van den Duee een geruststellend element ten op zichte van den Europeeschen vrede. De mannen, die werkelijk den oorlog hebben meegemaakt, zullen meer dan ieder ander aarzelen, hem opnieuw te ontketenen. Naar aanleiding hiervan merkte de Fransche journalist op. dat de jeugd niet weet. wat oorlog beteekent. In Frankrijk hebben de vroegere frontstrijders er zich weliswaar mee bezig gehouden, de jeugd tegen den oorlog in te nemen, maar in bijna alle landen werd de jeugd in tegen overgestelde richting opgevoed. „Ik geloof niet verklaarde Mussolini aan de onmiddellijke vredespropaganda onder de jeugd. U vraagt, waarom men de jeugd nooit van de ellende van den oorlog vertelt? Omdat het doelloos is. De jeugd gelooft er niet aan of het maakt niet den minsten indruk op haar, eenvoudig omdat de jeugd een overmaat aan kracht en moed bezit, die zij instinctief wil uiten, omdat zij avonturen en gevaren zoekt. Kortom zij is, zooals wij in 1914 waren. Maar ik geloof aan de mogelijkheid, den drang van de jeugd af te leiden naar vredelievende doeleinden, naar sport, aviatiek, ontdekkingsreizen en koloniale avonturen. Dat alles heeft een mystiek, waarnaar de jeugd verlangt. En dan moet men haar bovendien veroorloven zich in haar eigen land te doen gelden. Men moet haai- in de gemeenteraden en in de pro vinciale besturen of in de wetgevende ver gaderingen de plaats afstaan die zlf ver dient. Op 60-jarieen leeftijd heeft een man niet meer dezelfde physieke en gees telijke leldersbekwaamheden. Op 40- of zelfs op 30-jarigen leeftijd moet hij lei der zijn. „Het probleem van de jeugd heeft ech ter ook zijn politieke zijde. Zooveel moge lijk moeten de gevaren geneutraliseerd worden, die de jeugd van Europa op zeke ren dag tegenover elkander 'zouden kun nen doen komen te staan. Eurona moet opnieuw geschapen worden, dan zal de jeugd haar rust terugvinden en een vrede lievende uiting voor haar behoefte aan actie. „Maar het nieuwe Europa zal niet door den Volkenbond worden gemaakt, maar eerder door een bond van Europeesche volkeren. Op het oogenblik staat Europa op het punt, tusschen Amerika en Japan onder te gaan." OOSTENRIJK. I Naar den Volkenbond! Dollfuss en de Heimwehren. De ministerraad is tegen hedenmorgen bijeengeroepen. Hedenmiddag zal de Oostenrijksche regeering haar geschil met Duitschland bij den Volkenbond aanhan gig maken. Naar verluidt, doet de Oosten- i rijksche regeering een beroep op Par, 2 art. 11 van het Volkenbondspact, dat spreekt over handhaving en verstoring I van den wereldvrede. i Gisteren werd tc Innsbruck een parade j van Heinvwehr-afdeelingen gehouden, bij welke gelegenheid het woord werd gevoerd door den leider der Oostenrijksche Heim wehren Vorst Starhemberg en door Dr. Steidle. Vorst Starhemberg keerde zich üi zijn rede zeer scherp tegen de Christelijk Sociale Partij, en in het bijzonder tegen den leider dezer partij Czermak. Indien men deze zijn gang liet gaan, zouden de Heimwehren in dit front niets meer te zoeken hebben. Indien Dollfuss nog lang aarzelde met het nemen van ingrijpende maatregelen, zouden de Oostenrijksche Heimwehrlieden spoedig niet meer achter hem staan. Starhemberg eischte tenslotte verwijdering van alle democratische par tijleiders uit het tegenwoordige regime. Gedeeltelijk is Starhemberg reeds voldoening geschonken, doordat het Tyroolsche kabinet omgezet is in een provinciaal comité, dat onder de leiding blijft staan van Stumpf en verder is samengesteld uit twee leidende figuren der Heimwehren, twee leden der provin ciale bonden, een lid van de katholieke organisaties en een arbeidersvertegen woordiger, en heeft thans den indruk, dat de demobilisatie van de Heimwehren ieder oogenblik geschieden kan. Het onderzoek in verband met het vin den bij socialisten van ontplofbare stoffen en wapens ingesteld, heeft thans tot de arrestatie van den staatsleider van den ontbonden sociaal-democratische-repu- blikeinschen Schutzbund majoor Eilfler. den secretaris-generaal van den Schutz bund voor financieele aangelegenheden, ex-kapitein Loew en van den vroegeren commandant van den Schutzbund. afdee ling Ottakring geleid. RUSLAND. Redevoering van Worosjilow. Het telegraafagentschap van de Sovjet Unie publiceert thans den tekst van de groote redevoering, welke de volkscommis saris voor leger en vloot Worosjilow, op 30 Januari heeft gehouden op den 17den partij dag van de Russische communisti sche party. Wat de landsverdediging betreit 1 weermacht der Sovjet Unie geheel moet aan het ontwikkelingspeil land. Wij hebben, aldus Worosjilr- 1 derne tanks in volkomen voldoen;, 1 veelheid, wij hebben een artillerie -I qualitatief en quantitatief voldottjl een aantal machinegeweren, dat volcvJ is en ook voldoende geschut voor J dediging tegen luchtaanvallen. Wij KJ thans een machtige chemische Üidust3 geen slechte communicatiemiddelen hebben machtige groote bombardénJ vliegtuigen gebouwd en in de geheelel macht verbeteringen aangebrachfl techniek heeft het Roode leger een J ander aanzien gegeven. Voor de v(ri king der landsverdediging zijn venw plaatsen ingericht over de geheele 3. Unie, niet alleen aan de Westgrens vul Ladoga-meer tot de Zwarte Zee. maar] in de meest bedreigde gebieden lal Verre Oosten en in Siberië. Aan de cl zee, in de buurt van Moermansk. Zwarte Zee en in het bijzonder in f Verre Oosten is de kustverdediging 1 sterkt. Deze versterkingen zullen een ij die de lust mocht hebben het gebied de Sovjet Unie aan te vallen, aanzien! moeilijkheden bieden. Het gevaar vacl aanval op de Russische kustgebied j de Sovjet Unie gedwongen over te q tot de aanschaffing van zeestrijdkraeii ook in het Verre Oosten. Linieschepen en vliegtuigmoederscbj heeft de Sovjet-Unie in het Verre 0a niet. doch de lichte zeestrijdkrachten kustbescherming die Rusland daar vooral echter de marine-vliegtuigen nl onderzeeërs, kunnen een aanvallenden 1 and reeds ernstige schade berokkent;! Over den algemecnen toestand in Verre Oosten zei Worosjilow, dat Japan* eerste land was, dat gepoogd had zich a behulp van een oorlog een uitweg uiii crisis te banen. Op de wereldmarkt wasll de voornaamste kooper van oorloeuj nen en grondstoffen voor oorlog,.* dustrieën. Tegelijkertijd bespeurde duidelijk de politieke voorbereiding Japan op een oorlog, die erger was da; 1 oorlog die in China was gevoerd. JtJ was niet slechts de eigenlijke meestal Mandsjoerije geworden; het was er ooi* overgegaan, de Russische belangen I Oost-China en bij den Oost-Chineedj Spoorweg te schaden. De bescherming! Sovjetgrenzen en Sovjet-steden wasl Japanners een doorn In het oog. Het hun liever geweest zijn, wanneer de g zen tusschen Rusland en Mandste even onbeschermd waren als de i sche grenzen in 1931. De oorlogsvoorbe dingen van Japan strekten zich uit op! litair-economisch. organisatorisch, t-a penings-technisch gebied, quantitasj versterking der strijdkrachten en I slotte de voorbereiding van het plan n opmarsch door Mansjoerije. Mandsia werd langzamerhand het sterkste sta punt van Japan. De Sovjet-Unie a a dit alles met aandacht te volgen, de g dige maatregelen te nemen en op i voorbereid te zijn. In de eerste plu moest Sovjet-Rusland in zijn intenni nale betrekkingen vrijheid om te mats vreeren hebben. Alle staten, die binncj zienbaren tijd geen oorlog wilden re groepeerden zich om Rusland. De brtj kingen met de landen in het nabije 0:1 waren voortreffelijk, het vriendschj lijkst die met Turkije. Niet slecht i de betrekkingen met Perzië en 4 nisatan. Slechts het Verre Oosten tas wolken bedekt en daar kon een i inweer losbreken. Wanneer men Hf den oorlog opdrong zou het een g ernstige oorlog worden. Het zou i log tegen de bolsjewiki worden en i dien een moderne oorlog, die den inB' nemers duur te staan zou kunnen M Tenslotte somde de VolkscommisnriJ verschillende maatregelen op. die ós SC jet-Unie ter becherming van haargtKi "in het Verre Oosten genomen had. R (J wanende krachten in dit gebied slechts weinig versterkt. Cijfers te niet noemen. Op de voornaamste pW waren versterkingen aangelegd. waarW de vijand niet gemakkelijk op_SWj gebied zou kunnen komen. Wladiim en het geheele kustgebied, Noord-S".™ evenals Kamschatska zoowel als eltej grond in het Verre Oosten zou de SW Unie moeten verdedigen en ook wet» verdedigen. o ZUID-AFRIKA. Scheuring in de arbeiderspartij In de Zuid-Afrikaansche arbeiderspsj is een splitsing ontstaan over een gw dienst-kwestie en niet minder dan Afrlkaansch sprekende leden der P" zijn afgetreden. In de gehouden partijvergadering voorgesteld om de volgende clausule de statuten op te nemen: e De Z.-Afrikaansche arbeiderspartij kent God en de godsdienstvrijheid alle secten." - De meeste Afrikaansch sprekende s delegeerden steunden het voorste', echter niet werd aangenomen, wei een motie aangenomen, verklarende' de partij geen vragen stelde naar de politieke overtuiging der leden. De vergadering besloot in Juni eeo i» ciale conferentie te beleggen, om jj- formule te zoeken, die voor allen vaardbaar is. Niettemin zijn 41 leden afgetreden dat zij, naar zij zeggen, weten, cai - enkele formule door hen ksn worde vaard, daar zij wenschen dat Goc de partij wordt erkend. Vit VEREENIGDE STATEN. Geen leeningen aan niet-betalende In overeenstemming met den van Roosevelt heeft de Senaat ontwerp van senator Johnson aaw, men, dat voorziet in een verbod va ningsovereenkomsten met staten, ,en Z schulden aan Amerika niet bet»' werden overigens belangrijke wijz aangebracht in het ontwerp. Dit verbod, dat waarschijnlijk 00 het Huis van Afgevaardigden zal aangenomen, heeft derhalve siec trekking op staten, die de reeds termijnen van hun schuld nier voldaan. Vooral Frankrijk en den hierdoor getroffen. Volgens n werp mogen zij in Amerika nocn__,r< ties verkoopen, noch leeningen op f Onzeker is de situatie voor Enge-

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 2