.van het LSC- heeft na U»te Jaargang MAANDAG 5 FEBRUARI 1934 No. 22662 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. VISSCHERIJBERICHTEN. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN M OW. per TOor edvertentlën uit Lelden en plaatsen a agentschappen ran ons Blad gevestigd zijn. Voor alle Jere advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine Advertenties •ltsluitend blf vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bi) een maximum aantal woorden van 30. sso volgens postrecht. Voor eventueels opzending van ren 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeinidsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT J Voor Lelden per I maanden f.2.35; per week f.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 portokosten. T9 pummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. OORZAKEN DER ONKERKELIJKHEID. PELIKAAN-COMITÉ RIJNLAND. herinneren eraan, dat Woensdag a.s. Ier stede een huiscollecte zal wor- I gehouden door het Pelikaan-comité Lnd, waarvan de opbrengst is bedoeld jjdrage in de vorming van een natio- fluchtvaartfonds. Dit fonds zal moe- lienen tot het bevorderen en steunen |de Nederlandsche luchtvaart in den algemeenen zin, ten einde den tlandschen ondernemingsgeest op dit led aan te wakkeren en nog lange ja de herinnering levendig te houden aan paad, die, in hare gevolgen, het best Jrgelijken is met de historische eerste ht naar Indië in 1924. [goor dit doel is veel geld noodig. Er valt ^ichtvaartgebied nog zooveel te doen. |eel. dat nog moest wachten, of niet in A omvang kon worden aangepakt, om- He particuliere middelen ervoor ont- ien en de Regeering er geen fondsen I kon of mocht beschikbaar stellen. Het 1st voor zulke gevallen en er zijn er Sle. waarin het particuliere initiatief iereidend en baanbrekend zal kun- optreden dat een nationaal fonds onberekenbaar nut zal kunnen zijn, I mogelijk te maken, wat anders wel- I onuitgevoerd zou blijven, hdit verband mag ook nog wel eens Jen vastgesteld, dat door een snelle rerbinding tusschen ons land en Indië lleen commercieele doeleinden wor- bereikt maar ook de particuliere isseling aldus snel geschiedt, (iedereen, die familie of goede vrien- jin onze overzeesche gewesten bezit, li dankbaar de groote waarde daar- tt is hiervoor, dat het Pelikaan-Comité Rationale inzameling wil organiseeren, p ieder, groot en klein, oud en jong, i arm, naar vermogen zal kunnen Igen. s een kwartje offert of meer, krijgt feoor in ruil een keurig herinnerings- fje in den vorm van een pelikaan, hopen a.s. Woensdag vele stadge- n te ontmoeten wier borst getooid is de in den laatsten tijd zoo populair TOn pelikaan! I-AARDE-BESTELLING VAN WIJLEN ■BEN HEER C. C. TIELEMAN. fcfe zeer groote belangstelling vond I de begraafplaats Crooswijk te Rotter- B Zaterdagmiddag de ter-aarde- feiiing plaats van wijlen den heer C. raleman, in leven Kantonrechter te Terdam. Ader de aanwezigen merkten wij o.a. ►of. J. M. v. Bemmelen uit Leiden, de tonrechters bij het kantongerecht te lerdam mr. F. A. Nelemans, mr. J. H. Meulen en mr. T. de Jong Tzn., mr. IJ- Wijnveldt, advocaat bij den Hoogen pd uit Den Haag, jhr. mr. G. W. v. •rssen Trip, vice-president bij de Rotter- gsche rechtbank, mr. G. Felix, griffier Rotterdam, mr. L. R. Telling, president Rotterdamsche rechtbank, mr. W. LI- Trdu. off. van justitie bij de Rotter- ^sche rechtbank, de heeren W. A. v. I w' C' Cremer, Chr. J. J. M. Petit, mr. L;- J- Zanten, plaatsvervangende kan- ■kechters bij het kantongerecht te Rot- l ui' de heeren G. E. Langemeyer, mr. L!L uffaer en E. W. R. Kuhn. ambte- rr1 van het O. M. te Rotterdam, de pa. ambtenaar van het O. M. te Rotter- dr. F. Hollander en mr. J. A, wukhorst, de sub. off. v. justitie mr. Ed. „on' deken van de orde van advoca- G Blokhuis, oud-kantonrechter te nnchem, jhr. mr. W. C. Hooft Graaf- „_i uh Utrecht, de heer mr. G. J. Ho- r™,J Sfiffier bij het kantongerecht kiene en vele dienden van den over tomen??^11 werd "iet gesproken. Vele dekten de kist li- :,~°™er van den overledene dankte «Uiig gen voor de betoonde belang- BIëS-VIERING OP 8 FEBRUARI. de LeJInI besloten den 259en dies van ifce te vieren"°SeSCk°°' °P de volgende «Utbeelrtmüamidda® za' het eerste jaar een *en nnrfil ig?y,en van de komst der Geu- ""oleendt. van Boisot, waarbij de •w 'van BI zü' worden gevolgd: af- [ehiekade Vlieten Gal£ewater, Rijn- en FMht niw i Rapenburg, Groenhazen- krkt' rvi.H- S'hgel. Galgewater, Turf- r»V,I Sinepl AAo ro Mi en vrro 7?iin eht «wf» Singel, Mare. Nieuwe Rijn, "ri i-orHo? 5 zuhen de Geuzen gemon- Jan v P' van de Werff J. van [Bes avniiri d' Does- "Ps zich vovZa! ,^ei Leidsch Studenten arna aan rf.e€1ilgen aan een collation, 'enade zat **cademische Senaat een zal worden aangeboden. I Ht- A.N,TINST V00R DE LAKENHAL. I°°P ln hetUb?7i?e Lakenhal is door Ban ff? haai uitJ,:ïge5omen van een bijzon- d 1722 pn - Papierknipsel, geda- "Eemeester ,„aan mr- van den Berg, -- X»h onze stad, aangeboden. Lezing van dr. J. P. Kruyt. De Sociaal-Democratische Studenten- Club ep de Theologische Faculteit der Studenten hebben een vergadering belegd in het Klein-Auditorium der Universiteit, alwaar dr. J. P. Kruyt sprak over „Oor zaken der onkerkelijkheid". Na een openingswoord van den voorzit ter der S.D.S.C., den heer D. Oosten, ving spr. zijn rede aan met de opmerking, dat hij dit onderwerp alleen van den sociogra- fischen kant zou behandelen. Het is on getwijfeld waar, dat de onkerkelijkheid andere oorzaken nog kan hebben, maar die liggen buiten het terrein van spr., de sociografie. Hoe komen we aan gegevens over de on kerkelijkheid? Allereerst door statistische opgaven. De resultaten van de volkstel lingen geven aanzienlijk materiaal. Al worden er wel eens bedenkingen inge bracht tegen de betrouwbaarheid der op gaven, de Nederlandsche statistiek is toch de beste ter wereld. Bij de volkstelling in 1879 waren er 12.253 onkerkelijken, bij die van 1930: 1.144.393. En daar de bevolking natuurlijk vermeer derd is, hebben deze cijfers slechts rela tieve waarde. De absolute getallen zijn resp. 0,3 l°/c en 14,42"/n der bevolking. Alle kerken hebben tot dit cijfer bijgedragen. Het meest de Ned. Herv. Kerk, het minst de Roomsch Katholieke en de Gerefor meerde. Het gevolg is o.a. dat Nederland nu geen in meerderheid Protestantsch land meer is. Bij elkaar tellen de Pro testanten geen 50"/o der bevolking. In 1920 nog wel. Deze cijfers hebben betrekking op die genen, die geen lidmaat van een kerkge nootschap zijn. Spr. wil aan deze categorie den naam geven van onkerkelijken, ter wijl er dan ook nog „onkerkschen" zijn, d.w.z. zij, die wél lidmaat, maar geen be langstellend lid zijn. Hierover geven ons de resultaten van de Kerkvisitatie bij de Protestanten, het cijfer der Non-Paschan- ten bij de Roomsch-Katholieken inlich tingen. Eigenaardig is, dat deze gegevens geografisch niet parallel loopen met die der onkerkelijken. Aan de hand van kaar ten werd aangetoond, dat onkerkelijken vooral te vinden waren in de Zaanstreek. N.W. en Z.O. Friesland, het Noorden van Noord-Holland en sommige streken in Groningen. Maar b.v. in Drente, waar het aantal onkerkelijken betrekkelijk gering is. zijn plaatsen met zeer groote onkerksch. heid. Een derde bron voor onze kennis en onkerkelijkheid wordt gevormd door de bevolkingsstatistiek, vooral waar het be treft de gemengde huwelijken. Wat nu de beteekenis van dit verschijn sel betreft, merkt spr. op, dat onkerkelijk heid, onkerkschheid en ongeloof wel ver want. maar zeker niet identiek zijn. Er is velerlei schakeering mogelijk. Volgens spr. is in Nederland het aantal ongeloovigen waarschijnlijk grooter dan dat der onker kelijken. Wanneer wij nu overgaan tot de verkla ring van het verschijnsel en hierbij ge bruik willen maken van het sociografisch materiaal, moet men de correlatiemethode toepassen volgens de functioneele opvat ting der sociologie, d.w.z. rekening houden met de wisselwerking van verscheidene factoren. Allereerst behandelt spr. dan den in vloed van de sociale ontevredenheid. Maar dit beteekent niet, dat men de onkerke lijkheid zonder meer od rekening mag schuiven van het socialisme, volgens de gebruikelijke redeneering socialisme steunt op den grondslag van het histo risch materialisme, dit weer op filiso- fisch materialisme en dit op ongeloof. De oude socialistische beweging, vóór de op richting der S.D.A P.. was inderdaad fel anti-kerkelijk en anti-godsdienstig, maar de huidige socialistische beweging is zeer heterogeen op godsdienstig terrein. De verhouding van volkstellingsciifers en stemmingsuitslagen bewijst, dat vele ker- kelijken toch op de linksche partijen heb ben gestemd. Een tweede sociografische factor is de invloed der rationaliseering van het eco nomisch leven. Spr. behandelt in 't kort de theorie van Buckle en Guyau, n.l. dat de toeneming van 't technisch en sociaal- organisatorisch vermogen en van de metereologie, het beroep op de voorzie nigheid zou doen afnemen, daar B. en G. het geloof alleen beschouwden als afhan kelijkheidsgevoel. Als dit waar was, dan zou er een samen gaan moeten zijn van primitieve tech niek (boeren visschers) en rechtzinnig heid, dat inderdaad te constateeren valt. Ook het samengaan van moderne tech niek en ongeloof, b.v. de industrialiseering van den landbouw (kunstmest) wijst in die richting. Maar daartegenover staat dat er niet een algemeen verzet is van den kant der rechtzinnigheid tegen de mo derne techniek. En Max Weber heeft met een overvloed van materiaal aangetoond, dat er een onmiskenbaar verband is tus schen het Calvinisme en het economisch rationalisme. Ook de moderne magie (mascottes) en mystiek (Christian Science Antroposifie e.d.) vinden juist onder de technici veel aanhangers. De conclusie is dus, dat er in de theorie van Buckle Guyau wel waarheid is, maar dat er ook psychologische fouten in zijn. De populariseering en verbreiding van de wetenschap heeft ook invloed gehad. Vgl. bijvoorbeeld de sterke onkerkelijkheid der intellectueelen. Terwijl het algemeen gemiddelde der onkerkelijkheid 14 be draagt, is het onder dg studenten 28 'Ji, Ook de urbaniseering moet hier ge noemd worden. In de steden is de onker kelijkheid over het algemeen grooter dan in de kleinere gemeenten. Daarentegen komen er in de steden de factoren bij, dat de isolatie en de controle der gemeen schap zijn opgeheven, en de menging veel grooter is en dus de aanleiding tot ge mengde huwelijken. Door de secularisatie heeft de kerk een aantal functies, vooral de charitas, de liefdadigheid, verloren, althans voor een groot deel. Daarmee verdween een aantal „schijn-leden", die terwille van eigen voordeel lid van de kerk waren. Ook het moderne vereenigingsleven is een concur rent van de kerk. Deze verdedigt zich door haar concurrenten in zich op te nemen (Amerika), wat niet zonder gevaar is. Tenslotte is ook de invloed van het aan geboren karakter niet te onderschatten, hoewel de anthroposociologische theorie hierop dikwijls eenzijdig den nadruk ligt. Sprekers slotconclusie is, dat het onker- kelijkingsproces een nog niet voltooid zuiveringsproces is. TENTOONSTELLING VAN NED. GRAF. KUNST. De officieele opening. Gelijk wij reeds meldden, vond Zaterdag in de Lakenhal de officieele opening plaats van de tentoonstelling van Ned. Grafische Kunst, georganiseerd door de Ned. Ver. Schoonheid in Opvoeding en Onderwijs. Vóórdat de directeur der La kenhal zijn door ons gepubliceerde ope ningsrede uitsprak, voerde de voorzitter der Leidsche afd. dezer vereeniging, de heer A. J. M. van Dijk het woord, die de genoodigden welkom heette, o.a. den heer K. Brants, inspecteur van het L.O., het collegium van het Leidsche Studenten corps. den heer J. P. Mulder vertegen woordiger van de federatie van werkge vers in het boekdrukkersbedrijf, de afge vaardigden van zuster- en andere afdee- lingen enz. In een geestig woord, waarin spr. enkele kindergeaichtjes uit de 18de eeuw citeerde, zette hij het doel der ten toonstelling uiteen, n.l. een overzicht te geven van het graf itch verlede.i en heden mede ln terband met de paedagogische waarde, die u'tgaac van het schoolboek, het kinderboek en het schoone boek, de kinderprent, de mooie prent en de school prent. Tevens wordt een overzicht gege- van van de techniek van 't grafische be drijf en haar toepassingen. Gaarne zal men klaar staan, om van een en ander uitleg te geven. Spr. bracht vervolgens hartelijk dank aan de velen, die het mogelijk maakten, deze expositie te organiseeren. Deze vor men een zeer groote lijst, doch spr. wilde speciaal zijn dank betuigen voor de inzen dingen van het „Leidsch Dagblad". Sijt- hoff's Uitgeversmaatschappij, den illustra tieteekenaar Van Raay, de firma Brill, de Rotogravuremij., de firma Van Aalst uit Maastricht, de firma Mouton uit Den Haag, in het bijzonder de vertegenwoor digers daarvan de heeren Eschauzier en Friedlander, de firma P. J. Mulder en het staatsbedrijf der P.T.T.. dat zoo juist nog een hoofdambtenaar had gezonden met een serie interessante postzegels. Allen hebben hun beste krachten gege ven: deze medewerking is boven allen lof verheven, waarvoor spr. zijn welgemeen de hulde overbracht. Na het openingswoord van den heer Coert, dankte de voorzitter mevrouw Coert door wier goede zorgen men na be zichtiging der expositie van de thee zou kunnen genieten: hiervan werd een druk gebruik gemaakt. Op de tentoonstelling komen wij nader terug. VER. VAN OUD-LEERLINGEN DER AMBACHTSSCHOOL. Een geslaagde feestavond. Zaterdag heeft bovengenoemde vereeni ging op opgewekte wijze in „Den Burcht" haar zesde jaarfeest gevierd. De voorzitter, de heer J. J. v. Weerlee begroette de verschillende genoodigden, w.o. het bestuur en den directeur der Am bachtsschool, eenlge leeraren en gaf een uiteenzetting van het doel der vereeniging n.l. om den band onder de oud-leerlingen te behouden en door het houden van lezingen en excursies te versterken. Ook wordt over het geheele land in samenwer king met de Vereeniging van directies van Nijverheidsscholen en den Bond van Lee raren een actie gevoerd om het ambachts- schoolonderwijs op peil te houden en zich gezamenlijk te verzetten tegen aanvallen van regeeringswege ondernomen. Tenslotte bracht spr. dank aan den heer C. Brilman, die de vereeniging een doel matig geschenk aanbood in den vorm van een lessenaar ten gebruike bij lezingen e.d. Hierna werd aan de afwerking van het programma begonnen, dat bestond uit het optreden van een muzikalen clown, tevens buikspreker; van den goochelaar prof. All Ben-bibi en den bekenden parodist Harry Woodward. Allen zijn hier ter stede reeds zoo dik wijls opgetreden, dat het nauwelijks be hoeft te worden gezegd, dat de aanwezigen zich kostelijk hebben vermaakt. De zaal daverde af en toe van den lach! Een bal onder leiding van den heer S. P. Wiellnga besloot dezen gezelligen feest avond. LIBERALE STAATSPARTIJ „DE VRIJHEIDSBOND". Algemeene vergadering van de Staten-Centrale Leiden. In een der zalen van „Den Burcht" is de algemeene vergadering gehouden van de Staten-Centrale Lelden van de Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond". Deze vergadering was door alle afdee- llngen op één na, bezocht. De voorzitter mr. A. M. Molenaar uit Wassenaar opende de vergadering met een korte inleiding, waarbij hij de nood zakelijkheid betoogde om een e.gen geluid te laten hooren. De onbestemde drang naar staatsbemoeiing en beïnvloeding van het maatschappelijk leven moet nood wendig de waarde der economische en geestelijke vrijheid hooger doen aanslaan. Hierop richte de Liberale partij haar actie aan wat z.g. „in de lucht zit" schenke men slechts aandacht, Indien het naar liberaal inzicht tot welzijn van geheel het Nederlandsche volk kan strekken. Na een korte uitwerking van deze gé- dachten sprak de voorzitter een opwek kend woord tot de organisatle's in alle afdeelingen en stelde de richtlijnen voor de toekomstige propaganda in het licht. De secretaris van de Centrale, de heer H. Harmsen bracht vervolgens het jaar verslag uit. Daaruit sprak de ernst der tijden, al bleek dat de organisatie daar van geen merkbare sporen draagt. Veel en goed werk is in het afgeloopen jaar door de Centrale verricht', meer dan te voren bleek van belangstelling onder de leden. De behaalde resultaten zijn aanleiding om op den ingeslagen weg krachtig voort te gaan. Het aantal tot de Centrale behoorende afdeelingen bleef stationnair, terwijl op richting van nieuwe afdeelingen in over weging is. Wederom werd vóór de verkiezingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal een propagandablad „De Liberale Gedach te" uitgegeven, hetwelk in een drietal nummers, met een oplaag van 40.000 stuks in den Centralekieskring werd verspreid. Het financieel verslag van den pen ningmeester, de heer F. H. Sobels, dat wees op een flink voordeellg slot, werd daarna, evenals het Jaarverslag van den secretaris, goedgekeurd De kas-commissie belast met het nazien van de kas en verdere bescheiden van den penningmeester verklaarde bij de controle alles in de beste orde te hebben bevonden en adviseerde, den penningmeester decharge te verleenen en hem dank te zeggen voor zijn uitstekend beheer, met welk advies de vergadering zich gaarne vereenigde. Tot leden van de kascomimissle voor 1934 werden aangewezen de heeren C. C. Colin alhier; Ir. H. H. Dresselhijs uit Wassenaar en A. Jansen uit Voorschoten. De periodiek aftredende bestuursleden de heeren F. Feikema uit Noordwijk en J. G. Slothouwer uit Voorschoten, werden met alg. st. herkozen. Voorts vestigde de voorzitter er nog de aandacht op dat op 10 Februari a.s. te Gouda en algemeene vergadering wordt gehouden van den Rijkskieskring Leiden, waarbij de partijvoorzitter, mr. Wendelaar, een opwekkend woord zal spreken; hij wekte alle aanwezigen op daarheen te gaan. Na bespreking van nog eenlge belang rijke punten van organisatorischen aard sloot de voorzitter, met 'n woord van dank voor de opkomst, de vergadering. BINNENLAND. De ontwikkeling der Indische oliepoli- tick. (3e Blad). Nieuwe lichtseinen bij de spoorwegen. (Binnenland, 3e Blad). Te Woerden aangehouden postambte naar weer op vrije voeten. (Gemengd, 3o Blad). BUITENLAND. Een Balkanpact is gesloten. (Buitenl., Ie Blad). Wijzigingen in het kabinet Daladier; Chiappe afgezet als politie-prefect van Parijs; groote demonstraties tegen de re- gecring. (Buitenl., Ie Blad). Een interview met Mussolini. (Buitenl., Ie Blad). Oostenrijk zal een beroep doen op den Volkenbond inzake de actie van Nazi- Duitschland. (Buitenl., Ie Blad). Niet-betalende schuldenaren kunnen in Amerika niet meer leenen. (Buitenl., le Blad). Worosjilow over de verdediging van sovjet-Rusland. (Buitenl., le Blad.) Ernstige lawine-storting in Italië. (Tel., le Blad). Bij Kon. Besluit is onze stadgenqot, mr. A. F. L. H. Tepe benoemd tot lid van den Hoogen Raad van Arbeid. Bij het gehouden examen vanwege den bond van leeraressen bij het mode- vakonderwijs alhier gevestigd, slaagden voor het diploma costuumnaaien de da mes M. Zaal en D. Laufer te Den Haag en voor het diploma costumière de dames G. Knoester, Scheveningen, A. C. Sihl (Stuifzand), de laatste leerlinge van mej. H. M. Goddijn, Hooigracht 70, alhier. i De afdeeling van den Chr. Nat. Werk mansbond hier ter stede belegt a.s. Don- derdag een buitengewone openbare verga- j dering. waarin als spreker zal optreden i ds. J. de Wit, Ned. Herv predikant alhier, j met het onderwerp: „Sociale vragen in het Nieuwe Testament", ds. Joh. W. Groot Enzerink, eveneens Ned. Herv. predikant alhier, zal een slotwoord spreken. In de Stedelijke Werkinrichting j waren opgenomen: I Datum. Volw. pers. Kind. Totaal Maandag 29 Jan. 52 52 DE LEIDSCHE RADIO-VEREENIGING. Een geslaagde feestavond. In de gezellige zaal van „Zomerlust" heeft de Leidsche Radio-Vereeniging Za terdagavond een feestavond gegeven, welke in alle opzichten welgeslaagd mag heeten. Toen de voorzitter met een woord van welkom tot de talrijke leden en in- troducées den avond opende, was de zaal nagenoeg geheel gevuld; met enkele woor den huldigde spr. dan de feestcommissie, bestaande uit de heeren Kalthof en Van Leeuwen. Op vlotte wijze werkten daarna de heer Spaanderman en „John's Jazz Players" het programma af, dat niet alleen den humo rist maar ook de verschillende leden van het strijkje gelegenheid bood zich van hun beste zijde te doen kennen. De stemming was dan ook spoedig opperbest en werd door tombola en rad van avontuur niet weinig verhoogd. Een gezellig samenzijn waaraan „John's Jazz Players" medewerkten, besloot dezen uitstekend verloopen avond. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving. Van der Voort en Co. N.V., Hoofdstraat 79, Sassenheim. Handel in en kweekerij van bloembollen, enz. Directeur: J. A. van der Voort, Sassen heim. Commissarissen: L. J. Homan. Oegst- geest; C. W. Alkemade, Noordwijk: J. A. J. Alkemade, Noordwijk en S. Verdegaal, Sassenheim. Maatschappelijk kapitaal f.40 000 waar van geplaatst en gestorfc f.8000.-*, Dinsdag 30 Jan. Woensdag 31 Jan. Donderdag 1 Febr. Vrijdag 2 Febr. Zaterdag 3 Febr. 59 63 60 64 61 59 63 60 64 61 IJMUIDEN, 5 Febr. VISCHPK1JZEN. Tarbot per K.G. f. 1.151. Griet per kist van 50 K.G. f. 3015. Tongen per K.G. f. 0.800.51. Groote Schol per kist van 50 KG. f. 10—9, Middelschol f. 14—10, Zet- schol f. 19—13, K'.eine Schol f. 15—5.80. Bot f 4 303 60, Schar f82 50, Tongschar f. 2523. Roggen per 20 stuks f. 154.50, Vleeten per stuk f. 2.330.80 Pieterman en Poontjes per kist van 50 K G. f. 115. Groote Schelvisch f. 30—24, Middel Schel- visch f. 2516, Kletnmiddel Schelvisch f. 22 50—14, Kleine Schelvisch f. 15—7.70, Kabeljauw per kist van 125 K.G. f. 34—15, Gullen per kist van 50 K.G. f. 133.70, Lengen per stuk f. 1.500 38. Hellpot per K. G, f. 10.70. Wijting per kist van 50 K.G. f.5 201 60, Koolvisch per stuk f.0.80 0.05. Makreel per kist van 50 K.G. f. 18.50—12. Levende Kabeljauw f. 3 601.15 per stuk. Gul f.0.800.20 per stuk. Leng f.43.60 per stuk Doode Vleet f. 2.751.30 per stuk. Heilbot f. 1.30 per K.G. Groote Gul f. 9 per 50 K.G. Kleine Gul f. 7—6.50 per 50 K.G. Wijting f. 4.502 per 50 K.G Kabeljauw f. 17 per 125 K.G. Rog f. 16.50—5 per 20 stuks. 295 kisten versche haring f. 7.204.30 per kist. Aangekomen 17 Stoomtrawlers: IJM. 38 met f.2820. IJM 58 met f.2720. IJM. 417 met f.3060, IJM. 26 met f.3580. IJM. 52 met f.1100, IJM. Ill met f.1070. IJM. 77 met f. 1410, IJM. 94 met f. 1400, IJM. 95 met f. 1000 IJM. 22 met f 910 IJM 195 met f. 2230. IJM. 135 met f 940. IJM. 45 met f. 1420, IJM. 384 met f. I960 IJM. 15 met f. 2000, IJM. 106 met f. 1440, IJM. 88 met f 1310; 14 loggers: KW 38 met f.850, KW 57 met f. 680. KW. 74 met f. 840, KW. 39 met f. 890. KW. 23 met f. 500, KW. 43 met f. 850. KW. 36 met f. 580. KW 151 met f. 920, KW 62 met f. 530, KW. 124 met f. 610, KW. 178 met f 340, KW. 60 met f. 440 SCH. 210 met f. 780, SCH 69 met f. 610: de beugers: VL. 172 met f- 370, VL 85 met f. 970; de drifter: LT 122 met f. 959 voor versche haring.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1