NATIONALE GRATIS LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 2 Februari BUITENLAND. Bekers in acht schitterende kleuren! LEVENSVERZEKERING-BANK Rotterdam •Invaliditeits-verzekering! TELEGRAMMEN. DE ALGEMEENE TOESTAND. De inhoud van het Fransche memorandum van 1 Jan. Geen Duitsche actie meer in het Saargebied Waarschuwing van den Paus. De Berlijnsche pers houdt zich nog uit voerig bezig met de Italiaansche en Brlt- sche ontwapeningsmemoranda. Belde plannen worden critlsch met elkander ver geleken, waarbij men algemeen van opvat ting blijkt te zijn, dat het Italiaansche voorstel in de beslissende afzonderlijke problemen essentieel rekening houdt met en uitgaat van hetzelfde standpunt, dat de Dultsche opvatting bepaalt. Het Italiaan sche plan wordt een plan der realiteit genoemd, terwijl men het Engelsche plan verwijt zich nog steeds in de illusie te be wegen, dat de zwaarbewapende naburen van Duitschland bereid zouden zijn een beperking van hunne bewapening ten uit voer te leggen. De in beide voorstellen ge vraagde terugkeer van Duitschland naar Genève wordt veelal en deels krachtig al- gewezen, Intusschen is thans gepubliceerd het op 1 Jan te Bcrllln overhandigde Fransche memorandum. Daarin betuigt de Fransche regeerlng, na eenlg voorbehoud te heb ben gemaakt ten aanzien van de door Berlijn geformuleerde algemeene overwe gingen ter ondersteuning van zijn eischen, met name wat zijn herbewapening betreft, haar voldoening over het voornemen van Duitschland om niet-aanval-pacten te sluiten met al zijn buren, mits de veilig heidswaarborgen der bestaande pacten, met name dat van Locarno, daardoor niet worden verminderd en zij de contractce- rende partijen beschermen tegen elke be dreiging van haar onafhankelijkheid (waarmee men denkt aan Oostenrijk.) Het memorandum neemt nota van de aanvaarding in beginsel door Duitschland van een automatische periodieke plaatse lijke controle en stelt de vraag, of het zich denkt aan te sluiten bij de practische maatregelen die bij de jongste besprekin gen der conferentie te Geneve zijn voorge steld. Het wijs op de mogelijkheid van een overeenstemming, die op deze verschil lende punten schijnt te bestaan. Vervolgens zegt het memorandum, dat de Duitsche eischen lijnrecht in strijd zijn met de doeleinden der ontwapeningscon ferentie, zooals deze tot dusver, met in stemming van Duitschland zelf, zijn gefor muleerd. aangezien het een substantieels' herbewapening elscht, welke slechts uit linancieele overwegingen zou kunnen wor den uitgesteld. Duitschland eischt een staand leger van 300.000 man. waaraan moet worden toege voegd een belangrijke politiemacht, waar van het militair karakter op de conferen tie onbetwistbaar is geconstateerd, en de halfmllltaire formaties. Een conventie, welke bij de berekening der effectieven daarmee geen rekening zou houden, zou een billijke vergelijking onmogelijk maken. Het memorandum wijst er op, dat Duitschland een onmiddellijke bewape ning, zoowel quaütatief als quantitatief, eischt. waarvan een billijke verwezen lijking een unificatie der effectieven verondersteld, waarmee, ook volgens Ber lijn, verscheidene jaren gemoeid zou den zijn. Duitschland verklaart zich in beginsel voor controle maar maakt voorbehoud ten opzichte van den datum der inwerking treding, zoodat dan de loyale toepassing der conventie zou afhangen van de instel ling en het nemen van een proef met de controle Duitschland formuleert aldus een vol ledig program van herbewapening waar van sanctioneering door een conventie een bewapeningswedloop zou voorbereiden en waartegenover Frankrijk het plan stelt, hetwelk het zich bereid had verklaard te aanvaarden en dat door de aanpassing van het Brltsehe plan, dat rekening houdt met de politieke malaise in Europa en de practische voorwaarden voor verwezen lijking, neerkomt op een etappengewijze belangrijke vermindering van de bewape ningen en de algeheele realiseering van de rechtsgelijkheid. Frankrijk zou in werkelijkheid in de eerstkomende jaren de toepassing van een conventie tot vermindering van zijn effec tieven aanvaarden in overeenstemming met de transformatie van de Duitsche strijdkrachten, die thans bestaan. Aldus zou een unificatie van de twee legers vol gens het type van den korten diensttijd en van beperkte effectieven geleldelljkerwljze leiden tot pariteit van de Fransche en Duitsche effectieven, vergelijkbaar bij die bestemd voor de verdediging van het moederland. Frankrijk zou eveneens bij het begin der conventie de handhaving onderteeke nen van al zijn bewapeningen op het bestaande niveau, alsmede het verbod van de fabricatie van alle materieel van een kaliber, grooter dan dat, aan alle onder teekenaren toegestaan. Gedurende dezen tijd zou een strikte controle worden uitgeoefend op alle sta ten wat betreft de effectieven, de fabri catie of invoer van materieel. Daarna zou de progressieve vernietiging volgen van materieel, de vastgestelde qualitatleve limieten overschrijdend, evenals de even eens progressieve afschaffing van mate rieel, toegestaan aan de staten, die thans vallen onder de artikelen van de vredes verdragen. Waarom dit memorandum te Berlijn noch in zijn geheel noch in uittreksel mocht worden gepubliceerd voor heden avond? RECLAME- 5351 Een zeldzame gelegenheid voor U j om een van deze prachtigo Odol- bokere t« verkrij- gon. 0 kunt kiezen uit aoht kleuronl Om in het bezit te komen van zoo'n mooien beker, behoeft U eloohta 1 tube Odol-tandpasta a 60 ct. te koopen, OF 2 tuben a 35 ot., OF 1 flae. Odol-mondwater vanaf f L85 Bsgln nog bedon mot de oolmaakto mond- en tendvereorglng! Met Odol tandpasta noudt gil Uw tandon glonaend wit en gesond. Do outlseptlsobe elgenaobappen ven Odol bo- sehormen Uw mond legen zloktoklemen en be hoeden Uw tanden roor bederf. Vraagt steeds gratis een Odol-bekor, wanneer D Odol-mondwater en Odol-tandpasta koopt. Van officieele zijde te Berlijn wordt medegedeeld „Het staatsvijandige deel van de pers in liet Saargebied wijst er steeds weer op, dat van Duitsche zijde op ontoelaatbare wijze zou worden ingegrepen in den volksstem- mingsstrijd in het Saargebied. Beweerd wordt, dat talrijke personen uit het Rijk in liet Saargebied komen om daar terreur uit te oefenen en vooral de bevolking te be- splonnceren. Deze actie zou de vrije stem ming in gevaar brengen, evenals de veilig heid van alle „niel-gelijkgeschakelden". Deze klachten worden gebruikt als aan leiding om in adressen aan den Volken bond en andere betrokken buitenlandsche instanties het uitstel der stemming voor 1 onbepaalden tijd of de bezetting van het Saargebied door internationale politie of zelfs Fransche troepen te eischen. Om de actie der bekende lands- en volksverraders ook het geringste voor wendsel te ontnemen, wordt er opnieuw op gewezen, dat het voeren van den stem- mings3trijd binnen het Saargebied alleen taak en recht van de Saarbevolking zelve i3. Iedere inmenging van .onbevoegden", liet zij officieele of partij-instanties of particulieren, in den volksstemmingsstrijd heeft derhalve achterwege te blijven. In liet vervolg zal streng worden opgetreden tegen allen, die zien in het Saargebied mengen in de politieke aangelegenheden van de Saarbevolking, in het bijzonder, wanneer zij, zooals reeds is voorgekomen, ten onrechte eenigerlei betrekking tot officieele of partij-instanties simuleeren". Is Duitschland bevreesd geworden voor uitstel van het referendum? In een interview verklaarde de Paus aan een medewerker van den .Intransigeant" o.a„ dat slechts uit een oprechte verzoening van geesten en een strikte toepassing van de wetten der naastenliefde uit het Evan gelie een definitieve vrede tusschen de volken kon voortkomen. De Paus sprak vervolgens den wensch uit, dat de oprechte pogingen ondernomen ten gunste van den vrede, zullen slagen. Men mag zich niet het gevaar voor een algemeen gewapend conflict ontveinzen, en indien dit zou uitbreken, zou het het gevaar medebrengen, dat Europa en de geheele wereld in de ergste euvelen werd gestort, en wellicht de Christelijke be schaving in haar geheel ineenstortte. Niet slechts op papier moet de vrede worden gewaarborgd, de menschen moeten hem willen. Alleen de vrede in de harten kan doeltreffend en duurzaam zijn, omdat in de harten de oorlogzuchtige gevoelens leven, die zich thans nog manifesteeren. Van alle excessen, die men thans in de wereld constateert, is één der meest-on- rustbarende dat, hetwelk onder de banier van waarachtige vaderlandsliefde, welke lofwaardig is. een volk opwindt tot een zoodanige hoogte, dat het zich boven ailes plaatst Dit nationalisme is ook de vijand van den waarachtigen vrede en de wel vaart van allen. Het is vol van overdrijving cn valschheid. RECLAME. Vraagt tarieven veer leveneverzekering, gecombineerd met' FRANKRIJK. Rondom de Stavisky-affaire Nieuwe schandalen. Onder de hooggeplaatste ambtenaren tegen wie de regeering in verband met de affaire Stavisky scherpe maatregelen denkt te nemen, bevinden zich, aldus de „Populaire": de Parijsche prefect van po litie Chiappe, de Procureur-Generaal Doust-Guigue, de vertegenwoordiger van de rechterlijke macht, Presard (een zwager van den afgetreden premier Chautemps) en de directeur van de „Sureté Générale", Thomé. De „Echo de Paris" en andere bladen meenen te weten, dat de premier Daladiet ook een onderzoek wil doen Instellen naai de Hongaarsch landbouw-obligaties, ten einde de affaire Stavisky volledig op te hel deren. Volgens „De Jour" is Daladier tevens voornemens de nadere omstandigheden van Stavlsky's zelfmoord te laten onderzoeken. De publieke meening, zoo schrijft het blad, zal Daiadier er dankbaar om zijn. wanneer hij een geheimzinnigheid opheldert, die steeds nog groote verontrusting teweeg brengt. Hetzelfde blad zegt verder dat met de huidige Kamer niet te regeeren valt en dat het Parlement zoo spoedig mogelijk moet worden ontbonden. Het kabinet Da ladier is slechts een overgangsverschijnsel. In Lyon is een groote bedriegersaffaire ontdekt, waarbij hooggeplaatste politici betrokken zouden zijn. Een zekere Blain had daar in 1932 met zijn vriendin een onderneming gesticht voor luchtvaart reclame. Blain was de president en zijn vriendin algemeen secretaresse. In het be stuur werden twee bekende Fransche in- dustrieelen gekozen en tot den eereraad behoorden Lyon's burgemeester Hevriot. de vroegere minister van luchtvaart Laurent Eynac en de bekende vliegers Costes en Fonok. De onderneming organiseerde ook twee demonstratievluchten, maar daar de vliegtuigen ontbraken, werden hierbij slechts kunststukken vertoond door een motorrijder. Thans is gebleken, dat de ge heele affaire van bedriegeiijken aard was. Twee weken geleden schreef de firma een loterij uit. De 25 000 loten tegen 2 francs per lot werden grif verkocht, daar de prij zen bestonden uit een vliegtuig, een auto, motor-rijwielen enz. Bet bleek echter, dat er niets te winnen viél en ten slotte kwam i de politie er achter, die beide hoofdperso nen arresteerde. Men gelooft dat zij zich 1 nog aan andere bedriegerijen hebben schuldig gemaakt. De Matin" bericht, dat bij de Landbouw Crediet-Vereeniging van Movenne-ville verduisteringen zijn gepleegd, waarbij de inmiddels overleden burgemeester van de plaats. Leoul, een hoofdrol moet hebben gespeeld. Personen, die in geldnood ver keerden kregen geringe bedragen, doch moesten schuldbekentenissen voor een aanzienlijk hooger bedrag teekenen. Hier bij werdén bovendien nog vervalschingen geuleegd. Naar verluidt is Leoul geen na tuurlijken dood gestorven en is thans last gegeven zijn lijk op te graven. ENGELAND. De hongermarsch naar Londen. Op vragen van eenige conservatieve leden of de regeering den z.g. hongerop- tocht naar Londen op 25 Februari niet wilde verbieden, gezien de relletjes die bij de vorige gelegenheid in Hyde Park en elders waren voorgevallen, antwoordde minister Gilmour in het Lagerhuis dat het recht van vereeniging en vergadering en het houden van optochten een der funda- menteele rechten was, die de Engelsche burger bezat en er was geen enkel wets artikel. volgens hetwelk spr. een ordelijken marsch naar welke plaats dan ook. kon verbieden. Wanneer de leiders het echter ditmaal opnieuw tot wanordelijkheden zou- den laten komen en dus het grondwettelijk I recht overtraden, dan zou spr. gaarne tot afdoende tegenmaatregelen meewerken. DUITSCHLAND. Vonnissen. 29 Januari is voor de rechtbank te Of fenbach bij Frankfort zekere Walter Spielmann veroordeeld tot 212 jaar ge vangenisstraf wegens het beleedigen van het nationaal-soclallstische Duitschland. Spielmann, die Engelschman van ge boorte is, zou verleden jaar tijdens een bezoek aan Offenbach in 'n kapperssalon hebben gezegd, dat het noodzakelijk was Engelsche bladen te lezen om de waar heid over Duitschland te vernemen, dat de Winterhulp-campagne der nationaal- socialisten in de Engelsche bladen Muf werd genoemd en dat de Joden hot Hit- Ier-régime zouden overleven. De beschuldiging, dat hij ook zou heb ben gesproken over „de bruine pest" kon niet bewezen worden. Wegens moord op den Hitlerjongen Bloecker en wegens poging tot moord :n twee gevallen, is te Hamburg zekere Rel- slag ter dood veroordeeld, verder tot tuchthuisstraf van 15 jaren. Bovendien zijn 12 beklaagden wegens poging tot moord in het geheel tot 107 jaren tuchthuisstraf veroordeeld Twee beklaagden zijn vrijgesproken ITALIË. 11 jaar fascistische militie. De elfde herdenkingsdag van de stichting van de fascistische militie is gisteren in geheel Italië plechtig gevierd. In de hoofd stad hadden de organisaties zich opgesteld op de Piazza di Stena, waar de Duce on derscheidingen uitreikte en een korte toe spraak hield In aansluiting daarop werd een revue gehouden. De plechtigheid had ditmaal een bijzonder karakter gekregen door het nauwe verband met ae militaire strijd krachten des lands. Dit ligt in den aard van de militaire hervorming die Mussolini heeft doorgevoerd met de vereeniging van de drie militaire ministeries, met de nieuwe bevorderingswet en sterkere fascistische doordringing der militaire strijdkrachten. Ook een sterke afdeeling marine-troepen heeft oo bevel van den Duce aan de plech tigheid deelgenomen De officieren van de militaire strijdkrachten hebben later hun collega's van de militie uitgenoodigd tot een eeredronk in het vliegershuis. waar ook Mussolini aanwezig was. ROEMENIE. Opening van het parlement. Het nieuwgekozen parlement is gisteren plechtig door koning Carol geopend. In zijn troonrede herdacht de koning allereerst den door moordenaarshand om het leven gebrachten minister-president Duca, dien hij een groot patriot noemde. Vervolgens besprak Carol de kwesties ran binnenlandsche politiek, waarbij hij er den nadruk op legde, dat het in de eerste plaats noodzakelijk is te zorgen voor volkomen orde en rust in het binnenland Slechts in een atmosfeer van bereidwillige samenwerking van alle burgers kan de taak van den nat,ionalen opbouw, waartoe in het bijzonder behoort het sluitend ma ken der begrooting, worden opgelost. De koning behandelde vervolgens den buitcnlandsch politieken toestand en ver klaarde met nadruk, dat de lijn der bui tenlandsche politiek van Roemenie geens zins is gewijzigd. Zij beoogt als steeds de handhaving van den vi-ede en staat op de onschendbaarheid der Roemeensche gren zen. Als middel voor deze politiek noemde de koning het sluiten van verdragen van bondgenootschap met alle Stalen zonder onderscheid. Koning Carol herinnerde in het verdere verloop van zijn redevoering aan de ver dragen. welke Roemenië in den laatsten lijd treeft gesloten met de Sovjet-Unie en met Turkije, aan de reorganisatie der Kleine Entente, aan de bezoeken der ko ninklijke families van Bulgarije en Zuid- Slavié, terwijl hij zijn uiteenzettingen be sloot met een gelofte van trouw aan den Volkenbond. De Troonrede werd met applaus ont vangen. MIDDEN-AMERIKA. Verijdelde moordaanslag op Panama's president. Naar eerst thans bekend wordt, heeft de politie een moordaanslag weten te ver hinderen op Panama's President, Arias. De aanslag had moeten geschieden vo rige week Zaterdag, toen dr. Arias zich per auto naar het landgoed van zijn moeder te Penonome begaf. De polltle arresteerde de chauffeurs van twee auto's die de ple gers van den aanslag moesten afhalen. De chauffeurs zouden bekend hebben. Het bericht werd echter geheimgehouden, om dat een der chauffeurs verklaard had, dat een der aanslagplegers de zoon van een in liet kabinet zittend minister is. OOSTENRIJK. Afwijzend antwoord van Duitschland Strafacties tegen de Nazis. De Duitsche Rijksminister van Buiten landsche Zaken, baron v. Neurath, heeft gisteren den Oostenrijkschen gezant, Tau- schitz bij zich verzocht en hem het ant woord overhandigd der Rijksregeering op de op 17 Januari j.l. overhandigde nota, waarin de Oostenrijksche regeering pro testeerde over kennelijke inmenging van Duitschland in aangelegenheden van Oos tenrijkschen binnenlandschen aard. Het Duitesche antwoord stelt nog eens de principieele houding der Rijksregeering nopens het Oostenrijksche probleem vast en weerlegt op grond van het ingestelde onderzoek de verschillende Oostenrijksche bezwaren. Tegelijkertijd wordt in het ant woord tot uiting gebracht, dat naar de meening der Rijksreeerlng het probleem niet geschikt is voor een internationale behandeling en langs dien weg niet kan worden opgelost. De ministerraad te Weenen heeft ter stond beraadslaagd over het Duitsche ant woord, dat volkomen onbevredigend werd geacht. Vertrouwende in het goede recht van Oostenrijk en doordrongenvan de volkomen eensgezinde Opvatting in het kabinet zal de bondsrêgeering onder lei ding vau Dollfuss hare démarches thans voortzetten op den weg. welke haar door de omstandigheden zal worden aange wezen. Dat wil zeggen: naar den Volkenbond! De leiders der Heimwehr in Tirol heb ben den landscommandant dr. Stumpf verzocht, dat hem een van de partijen on afhankelijke landelijke commissie ter zijde wordt gesteld, die samengesteld zou wor den uit vertegenwoordigers der Heimwehr, van de stormschaar „Ostmark" en van den boerenbond. De leiders verlangden verder onverbid delijke zuivering in alle ambten van alle elementen, die verdacht worden van nat.- soc. gezindheid. Alle staatsvijandige orga nisaties moeten worden ontbonden en de nationaal-socialisten moeten worden ver plicht tot vergoeding van alle op eeniger lei veroorzaakte schade. Het schijnt, dat de regeering neigt tot inwilliging van deze eischen. In Tirol zijn sedert Dinsdag in totaal 8000 man Helmwehrleden opgeroepen voor de uitvoering van de aangekondigde straf actie. Een dergelijke actie heeft men ook voor Opper-Oostenrijk in den zin. Naar verluidt is de regeering van plan. veilig heidscommissarissen te benoemen bij alle districtsbesturen Men verwacht o.a., dat weldra een regeeringscommissaris voor Graz zal worden benoemd en dat de ge meenteraad daar zal worden ontbonden. Voor Bad-Gastein heeft viee-kanseller Fey persoonlijk een strafactie verordend. Een dergelijke actie zou later over geheel Salzburg worden uitgebreid. De gendarme rie te Gastein is door troepen versterkt. Te Gastein zijn 30 vooraanstaande nat.- socialisten gearresteerd en naar een con centratiekamp overgebracht ESTLAND. Generaals in staat van beschuldiging. Zooals bekend is heeft het onderzoek naar den verkoop van eenige Estlandsche schepen aan Peru een aantal ernstige cor ruptiegevallen aan het licht gebracht. De regeering van Estland heeft in dit verband besloten den onder-minister van defensie en chef van den generalen staf. generaal Toerwand. uit zijn functie te ontslaan en een gerechterlijk onderzoek tegen hem in te stellen wegens het misbruiken van zijn functie. Eveneens is een onderzoek ingesteld te gen den oud-generaal Lebedew en 'n voor aanstaand ambtenaar van de Rekenkamer Het materiaal waarover de regeering be schikt wordt ter beschikking gesteld van een parlementaire commissie van onder zoek. die te beslissen zal hebben in hoe verre parlementsleden en leden der voor malige regeering Toedisson, onder welke de verkoop tot stand kwam. aan de corruptie deel hadden of erbij betrokken waren. De aanklacht tegen den chef van den ge neralen staf Toerwand heeft ln Estland groot opzien gebaard. Generaal Toerwand gold als een bekwaam officier, die zich groote verdiensten door de ontwikkeling van de Estlandsche weermacht had ver worven. Tijdens den wereldoorlog be kleedde Toerwand ais chef van den staf van verschillende Russische legercorpsen belangrijke functies. DE ONTWAPENING. WASHINGTON, 2 Febr. (Reuter), Amerikaansche regeering bestudeert nat keurig de samenvatting van het Brit- ontwapeningsmemorandum, dat de sche gezant aan minister Huil heeft or handigd. Een officieel standpunt zal niet bek' gemaakt worden, omdat zoowel de Brl" als de Italiaansche nota aantoont, dat hier een zuiver Europeesche aangelete, heid geldt, waarbij het vooral aankom: een accoord tusschen Duitschland Frankrijk. Amerika wil zich onder geen bedU daarin mengen, al hoopt men ook harte, dat spoedig een compromis zal sg den bereikt. In Duitsche kringen meent men. Amerika niet meer zoo sterk gekant tegen Duitsche bewapening. Van bevoegde zijde zou aan een Duit: journalist verklaard zijn, dat de Ver. Sts' er geen belang bij hebben, dat Duitsohlr weerloos blijft Als er een oplossing te vinden is, waa Duitschland zifn verdediging op gemaï wijze kan uitbreiden, zonder dat and' landen hun bewapening versterken, j. Washington dat niet als een herbewa' ning van Duitschland beschouwen. LONDEN, 2 Febr. (Reuter)Bij de batten inzake de ontwapening, we Maandag a.s. in het Lagerhuis beginnen, zullen naar de Times me: sir Simon en Eden voor de regeering spr ken, terwijl verder nog Sir Herbert Sam Lloyd George en Sir Austin Chamber!' het woord zullen voeren. Times bericht verder, dat onder de H van het parlement weinig animo be; om tegen het Britsche Ontwapen' memorandum te spreken. Indien zou blijken, dat waarschijn' een voorloopige overeenkomst tusschen mogendheden tot stand zal komeu, ii Sir John Simon en Eden bereid naar Pa Rome en Berlijn te gaan voor verdere sprekingen. DUITSCHE PRESSIE IN HET BUITENLAND. Vaz Dias meldt uit Londen: De Times van heden meldt een grafische copy te hebben ontvangen d een brief door het Duitsche cons# generaal te Amsterdam verzonden een Duitsch onderdaan, inwoner vs Amsterdam. In den brief wordt de ontvanger zocht met zijn paspoort en andere 1 ren op het consulaat te verschijnt waaraan wordt toegevoegd: „Indien U in gebreke blijft aan d® instructie gevolg te geven zal het Duit;® consulaat tot zijn spijt gedwongen fin door andere middelen Uw komst te zekeren." In denzelfden brief wordt van den trokkene verlangd het consulaat 8 kennis te stellen met de adressen dj andere met name genoemde DuitscM» of hen te bewegen met dezelfde dor1' inenten op he consulaat te verschijn® DUITSCHE BISSCHOP t GEÏNSTALLEERD. BERLIJN. 2 Februari. (V.D.) In de St Hedwig-kathedraal is hedenmorgen nieuwe bisschop van Berlijn dr. Nicotra Bares plechtig geïnstalleerd. Ondeio aanwezigen bevonden zich vele vertes™ woordigers van het corps diploma"1!""; vertegenwoordigers der regeering en ac dere autoriteiten. In zijn rede zeide A nieuwe bisschop o.a. dat trouw aan geloof en trouw aan volk en vaderia een moest zijn. VEREENIGDE STATEN. Het goud-bezit. Het ministerie van financiën mede, dat de goudvoorraden der vere= nigde Staten welke door de nieuwe n netalre wet bezit der regeering rijn s worden 4.029.092.988 doUar bedrag"; Tengevolge van de door Roosevelt gep c'ameerde goudwaarde op 59,06 pCt. de waarde der goudvoorraden onge 6.80.000.000 dollar. Het verschil tussen" belde bedragen komt de regeenng goede als winst. De Amerikaansche oorlogsschepen zijn uit de wateren van Cuba teruggenomen. De „Federal Reserve Board" heeft^™ rapport gepubliceerd over 193J. bevonden wordt: V0or 1. dat de handels-index, inclusiei de industrie en het transportwezen, het eind van 1933 aanmerkelijk bovei laagtepunt van de depressie ligt: 2. dat de loonen in het tweede sen van 1933 aanzienlijk zijn gestel®?, j-' 3. dat de inkomsten van de „far" sterk zijn toegenomen: oïfr 4. dat de verkoop van automobieiei het geheele land, maar vooral w deüjke staten is gestegen: -E. 5. dat er meer particuliere huizen bouwd werden, welke door de eige worden betrokken.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 2