DOBBELMANN Chaliapineals„Don Quichotte' sengd nieuws. e iiig! edelweiss zeeppoeder it5ek"»«.twittel9 Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 2 Februari 1934 Vierde Blad No. 22660 rensselaer" door storm gehavend. Een der opvarenden gewond. |Lr meldt uit Plymouth: iwvolee van den hevigen storm Is het rtandsche s.s. „Van Rensselaer" (van —IN S.M 1 met zware schade te Ply- Lte binnengeloopen. De reddingbooten beschadigd en de reddinggordels ord gespoeld. De Ijzeren bovenbouw dekken was verbogen door zware ziin^geen ernstige persoonlijke onge- „ebeurd. Slechts een dame, mevr. ppercom, die met haar echtgenoot in Sra aan boord was gegaan, is zoo- Fgewond, dat zij in een hospitaal aan ogenomen moest worden voor een X- n-onderzoek. LOTERIJ-ZWENDEL. de Haagsche politie is aangehou- wt zake van vermoedelijke oplichting ferduistering J. J. D. (zich noemende ■drijvende Debets van Loon) direc- f der Hollandsche Beleggings- en Fi- lieringsbank. gevestigd Tomatenstraat I te 's-Gravenhage, in welk perceel Ie weken geleden de geheele admini- Se in beslag werd genomen op grond (overtreding der Loterijwet. lor deze bank werden uitgegeven be- fcgsverzekeringen, schuldbrieven en letbrieven, waaronder met verplich- tankoop van loten. Iditzelfde perceel was tevens geves- de Eerste Hollandsche Maatschap- loor Onroerend Goed", onder denzelf- Idirecteur, waarvan de administratie leens in beslag werd genomen. Ijc hier werden zoogenaamde schuld- |ren, winstdeelende obligaties aan het lek verkocht, die zoogenaamd ge- .tiseerd werden op de trekkingen der tsloterij. tze amortisatie, die over vijf series ïeelci was, kwam in werkelijkheid [op neer, dat de ondernemer zelf aan- ■s of het prijsnummer in de bewuste E viel, ondernemer zocht meestal zijn slacht s in Zeeland, Noord-Brabant en Lim- j het gehouden onderzoek is niet kun- fblijken, dat inderdaad loten werden Bekocht. AN door trein gegrepen en gedood. Ti Tegelen werd gistermiddag de 45- ite arbeider L. van Rens uit Tegelen, Sijl hij per rijwiel den onbewaakten frweg overstak, nabij het wachthuisje tor een uit de richting Roermond ko ten trein gegrepen. De man werd on- [de locomotief vermorzeld en op slag Het slachtoffer is vader van 10 Uier. Het vermoeden bestaat, dat de fuftige den trein niet gemerkt heeft, iat hij uit alle macht tegen den ster- wind fietste. RECLAME 5358 en géén andere FRIESCHE HEERENBAA110,13 en 15 ct. knoeierij met uitvoerconsenten voor varkens. Toenemende smokkelarij naar België. Door de Nederlandsche Varkens-Centrale wordt een onderzoek ingesteld inzake frauduleuze uitvoer van Nederlandsch var- kensvleesch naar België en knoeierij met uitvoerconsenten. Het spreekt van zelf, dat men op de re sultaten van dit onderzoek niet vooruit wenscht te loopen. In het algemeen kan echter niet tegen gesproken worden, dat de neiging om var kens naar België te smokkelen, toeneemt, mede omdat allerlei slagers, handelaars en vrachtrijders tengevolge van de tijdsom standigheden in moeilijkheden verkeeren. Zooals men weet. is de invoer van var- kensvleesch in België slechts toegestaan op een invoerconsent. De importeur moet voor dit consent betalen 2 francs per k.g., waarbij dan nog komt een gewoon invoer recht van 1 fr, 20. In ons land kan alleen de Nederlandsche Varkens-Centrale uitvoeren. Zij treedt dus in relatie met Belgische importeurs, die invoerconsenten hebben. Het volgende geval kan zich echter voor doen: Een grossier koopt varkensvleesch voor binnenlandsch verbruik. Hij smokkelt dit vleesch nu naar België, doch voorziet zich om geen risico te loopen van Belgische invoerconsenten. Hij brengt dit vleesch nu langs smokkelwegen naar Bel gië. Wordt hij door de Belgische douane aangehouden, dan toont hij zijn invoer consent. Gelukt het hem echter de grens over te komen zonder aangehouden te worden, dan gebruikt hij bij een volgende gelegenheid zijn invoerconsent voor een evengroote hoeveelheid. Op deze wijze kan met de consenten geknoeid worden, of schoon het risico, dat men loopt zeer groot is en de grenscontrole steeds scherper wordt. o BRAND. Tegen half zeven werd gisteravond de brandweer gealarmeerd voor een brand, die uitgebroken was in perceel Haarlem mer Houttuinen 198 te Amsterdam. In dit vier verdiepingen hooge perceel is een aantal meubelmakerswerkplaatsen geves tigd. De brand is ontstaan op de derde verdieping bij den meubelmaker Hofman. Hij werd ontdekt door den heer Thurlng die zijn werkplaats heeft op de vierde verdieping aan de achterzijde van het gebouw. Deze heeft nog een poging ge daan door met een slang op de water leiding het vuur te blusschen. Hel had echter al te veel om zich heen gegrepen in het droge meubelmakershout. Toen het eerste voertuig van de brand weer voorreed sloegen de vlammen aan den achterkant uit en hadden deze ook de vierde verdieping al bereikt. Met vier stralen werd de brand bestreden. De derde verdieping brandde uit, terwijl de vierde verdieping, waarvan de voorzijde in ge- bruik is bij den meubelmaker Steenhou wer ernstig door vuur en water leed. De tweede verdieping, waar de werk plaats is gevestigd van den heer v. d. Mare, kreeg veel waterschade. De brand is vermoedelijk ontstaan door hitteuit- straling van een kachel, die op de derde verdieping brandde. DOOR AUTO GEGREPEN. Gisteravond is op den weg tusschen Gasselternijeveen en Gasselte de 67-ia- rige R. L. uit Gasselternijeveen, toen hij in den toen heerschenden sneeuwstorm met zijn rijwiel plotseling van links naar rechts den weg overstak, aangereden door een auto, bestuurd door den heer K. uit Groningen. L. werd met een groo- te hoofdwond opgenomen en naar het Academisch ziekenhuis te Groningen over getracht, waar hij is overleden. NEDERLANDSCH SCHIP TE ANTWERPEN GEZONKEN. Gisteren, vroeg in den morgen, is te Ant werpen de Nederlandsche lichter „Velox", uit Rotterdam, die met 1100 ton kolen ge laden was, in ernstige aanvaring geweest met het Duitsche s.s. „Franken". Het on geluk geschiedde, doordat tengevolge van den storm, de kabels waaraan de Franken gemeerd lag, braken. Het schip geraakte zoodoende op drift en voer tegen den lich ter, welke een gat kreeg in het achterschip Dc meertouwen van de Velox braken door den schok, zoodat ook dit vaartuig afdreef. De 17-jarige schippersknecht van den lich ter, W. Jager, kon tijdig op het naastlig gend schip springen. De schipper J. v. Hee snelde naar de kajuit om zijn vrouw te waarschuwen. Met hun twee kinderen, die nog lagen te slapen, vluchtten zij naar het dek. waar zij op hulp wachtten. Onmid dellijk kwam een sleepboot aangevaren, welke 't schippersgezin zonder veel moeite aan boord wist te nemen. Tevergeefs poog de men vervolgens den lichter op sleep touw te nemen. Het schip zonk na korten tijd. Msb. Eergisteravond begaf de vader van mej. Janssen zich In gezelschap van de politie naar de woning van Janssen, ten einde een onderzoek In te stellen. De burgemeester van Susteren was eveneens spoedig ter plaatse. Welke pogingen men ook aanwendde, men kreeg geen teeken van leven meer. Toen heeft de burgemeester een ruit van het slaapvertrek ingedrukt en zag men ln een kinderbed het ontzielde lichaam van den negenjarigen J. Janssen. Op eenigen afstand vond men de ouders be wusteloos te bed liggen. Hun toestand Is hopeloos. Dr. Van Wageningen constateer de den dood van den jongen door kolen- gasverstikking. Het gas heeft zich waarschijnlijk ont wikkeld uit een in de kamer staande kachel, die gebrand moet hebben toen de ouders naar bed gingen. (Hbld.) BUITENLANDSCH GEMENGD. medaille voor mevr. lindbergh. Mevrouw Lindbergh heeft de gouden medaille van het Amerikaansche Aard rijkskundige Genootschap gekregen voor haar Oceaan vluchten. Haar voorgangers zijn: Peary. Amund sen. Shackleton. Stefanson, Bartlett, Byrd en Lindbergh. GAS VERSTIK KING TE SUSTEREN. Sinds Zondagavond had men van de familie W. Janssen, bestaande uit vader, moedei* en een kihd, wonende aan den rijksweg te Susteren. niets meer gezien of gehoord. DYNAMIET-ONTPLOFFING. Nabij Lacinico in Zuid-Tirol zijn gisteren door een dynamiet-ontploffing drie per sonen om het leven gekomen. Een spoorwegbeambte vond een metalen buis; hij wilde dezen onderzoeken, doch de buis ontplofte waardoor de man en twee passeerende vrouwen werden gedood en het dochtertje van den man ernstig werd ge wond. o PER VLIEGTUIG DOOR DE STRATOSFEER? De bekende Fransche vliegtuigenbouwer René Couzinet, die ook de „arc-en-ciel" heeft gebouwd, heeft plannen ontworpen voor een stratosfeer-vliegtuig, dat in 15 tot 17 uur van Frankrijk naar Noord - Amerika zal kunnen vliegen. Het toestel zal op een hoogte van 10.000 meter vliegen met een snelheid van on geveer 300 K.M. per uur. De passagiers en de piloten zitten in een hermetisch gesloten cabine. De plannen voor dit vliegtuig zijn reeds bij het ministerie voor luchtvaart inge diend. Indien de proeven slagen is Couzinet voornemens, een machine te bouwen, die 'n hoogte van 15.000 meter kan bereiken. Couzinet ziet geen toekomst iir de ra ketvliegtuigen, die tijdens de vlucht niet gecontroleerd kunnen worden. Wel ge looft hij in de mogelijkheid van gas-tur- bines. „Dit is een kwestie van tijd en geld", zoo zeide hij, „indien de benoodig- de gelden ter beschikking van de onder zoekers werden gesteld, zouden deze pro blemen in enkele jaren opgelost zijn. RECLAME 5360 Het sein blijft: EDELWEISS-zceppoeder i9 in prijs verlaagd en kost thans slechts De kwaliteit blijft gelijk; het is die zelfde goede veilige EDELWEISS van altijd. DE STRATOSFEER-SLACHTOFFERS. Naar uit Moskou wordt gemeld, is het stoffelijk overschot der drie verongelukte stratosfeervliegers gisteren aldaar aange komen. Op het station bevonden zich dui zenden personen om den onderzoekers de laatste eer te bewijzen. Ook een eerewacht van het Roode leger bewees den doodep de laatste eer. De bijzetting zal heden plaats vinden op het Roode plein te Moskou. Gisteravond is een rouwplechtigheld gehouden, welke werd bijgewoond door vertegenwoordigers van regeering en partij. o WEER EEN VEERBOOT-ONGELUK. Volgens een bericht uit Korea zonk op een zijrivier van de Jalu in de nabijheid van het Koreaansche dorp Taschin een veerboot. Drie en twintig boeren zijn daardoor ver dronken. Ook een hoeveelheid vee viel aan het ongeluk ten offer. MINISTER-MOORDENAAR IN VRIJHEID GESTELD. Konisji Nakaoka, de moordenaar van den Japanschen premier Hara. is in vrij- heid gesteld, nadat hij 11 strafjaren heeft uitgezeten Nakaoka was indertijd tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld, doch bij verschillende gelegenheden werd hem gedeeltelijk amnestie verleend. VICTOR EN VICTORIA. Et jonge artist had graag groote rollen ^eeld. Elke artist zou dat graag willen, (dat hij echter het verlangde schitte- 't engagement zou krijgen, trad hij als pes-imitateur op. Tien Mark honora- 71. Nu was hij op zekeren avond heesch prarium en engagement dreigden hem rillen ontgaan. Sn een vrouwelijke collega, die hij Plllg ontmoette, had hij verteld, dat oen groot, belangrijk kunstenaar KSer en. Hermann Thimig in de kort mir6?- victoria", die wij binnen in ook hier verwachten mogen. dergenjV^iL0,?1^116' ion£e damo had iets elkaarin p zi9h. 2elf beweerd. Toen zij "er ontmnoH m' bescheiden cafétje «eiC»' z?gen ze in- dat het Hrklaarde ziri £ar J5ts "b*5 te maken. Zij gteur te ver™, 1:16111 al dames- imi- I scMtterend rn' ,Deze ro1 uu spelde 2?,1 bon beiden tn een engagement ■b'urlijk wordtV» rfeen groote theater- R"ateur zulk- dame, die als dames- 8611 heer eehr,,?,?n Sr°ot succes had, voor J™1 'l angstvamdei?' en dit zakengeheim 5&nten, dat dit t^w,aard- Men kan zich ■kltelingej, allerlei komische ver- 5?" oereii n„ duizend moeilijkheden B efhter bomiiu. k,ouw bemint den man. "bet zijn n>et. Jaloersch mag ant niemand mag merken. dat zij een vrouw is. En zij, de vermeende heer, wordt door een jonge dame bemind. En de vriend dezer dame is jaloersch, om dat hij haar voor een man houdt, de vriend van den vriend echter doorziet de comedie. doch Iaat niets merken. Hij behandelt het meisje als een man. Nu wordt het meisje, dat voor man speelt, verliefd op den heer, die schijnbaar- niets vermoedt. Werkelijk een ingewikkelde geschiedenis. De ..niets- wetende" heer sleept de vrouwelijke dames-imitateur naar den barbier, hij slaat hem danig op den schouder, hij ver wikkelt hem in een duel. kortom „juffrouw man" breekt er zich het hoofd over, hoe zij uit deze verwikkelingen, die tot vele komische scènes voeren, komen kan. Dat alles kan men zien in de vroolijke UFA-film ..Victor en Victoria", die onder regie van Reinhold Schiinzel in de produc tie van Alfred Zeisier gedraaid werd. Re- nate Müller is Victoria, die den dames- imitateur speelt, Hermann Thimig, de be kende Weensche tooneelspeler, die juist in ons land zulke triomfen vierde, is de heeschfe Victor, en Adolf Wohlbrück de vriend, die alles doorziet. Renate Müller ziet er in rok uitstekend uit. Toen zij on langs gedurende een opname-pauze door Neubabelsberg liep, werd zij niet door een arbeider herkend. Toen zijn in haar auto wilde stappen, kwam de arbeider op haar af en zei: „Pardon U vergist zich, meneer, die wagen behoort aan Renate Müller". „Nu wat zou dat?" lachte de kunste nares en keek den man in het gezicht. Die was geheel in de war en stamelde: Ach. neemt U me niet kwalijk, meneer Müller." En Thimig liep in de kleeren van een Spaansche danseres door de ateliers. Juist wanneer hij zijn kamer wil binnengaan, komt er een arbeider op hem af en zegt: „Nee. nee, juffrouw dat is niet uw kamer; meneer Thimig ontvangt geen damesbezoek." „Maar mij wel", lacht Hermann Thimig. „Allemachtig", zegt de arbeider, „juffrouw U ziet er net zoo uit als Hermann Thimig dat men zich zoo vergissen kan." En Her mann Thimig verdwijnt in zijn kamer. Reinhold Schünzel verklaart in een scène, dat de dame van links en de heer van rechts moeten binnenkomen. Het uit voeren van dit bevel bezorgt veel hoofd breken; want was Hermann Thimig, die de Spaansche danseres speelde, de dame, of was Renate Müller in rok de heer? Dat zijn de ateliergrappen. waal-mee de artisten hun vrijen tjjd tusschen de oonamen door brengen. Een comedie met verkleedings- scènes geeft bijzonder gauw aanleiding tot allerlei gram>en. In alle artisten zit het comediantenbloed. dat een groote voor liefde heeft voor verkleedpartijen en het ook niet versmaad, in het gewaad van het andere geslacht, successen te behalen. Shakespeare, die wat van het tooneel af wist (en buitendien nog een dramatisch genie wasi heeft voor velen van zijn too- neelheldinnen rollen geschreven, waarin zij de pantalon moeten aantrekken. De pointe van de verkleeding behoeft dus vol strekt geen motief voor een klucht te zijn, ofschoon we niet meer zoo streng oordeelen en ook de klucht laten gelden voorzoover zij werkelijk kluchtig is. Hermann Thimig's humor is bekend, en Renate Müller heeft haar stralende vroolijkheid nog pas on langs in „Walzerkrieg" getoond. Het sa menspel van beiden doet ons voor Victor en Victoria veel verwachten! „DE JANTJES." De film „De Jantjes", vervaardigd naar het populaire tooneelstuk van Herman Bouber, door Loet C. Barnstijn's Hollan- dia-Filmmaatschappij is thans gereed. De première vindt, gelijk gemeld, binnenkort plaats. De belangstelling in de bioscoop wereld voor deze eerste Hollandsche amu sementsfilm is begrijpelijk zeer groot. De verfilming van het populaire tooneelstuk geschiedde onder regie van Jaap Speyer. De pittige liedjes vervaardigden Louis Da vids en Margie Morris. Ook werd nog an dere muziek aan de film toegevoegd, welke John Brookhouse Mc Carthy componeerde, terwijl de bekende revueauteur Rido de liederteksten schreef. De muzikale syn chronisatie van de film. d. w. z. de il lustratie van die scènes, welker sfeer dooi de muziek geïllustreerd wordt, geschiedde eveneens door John Brookhouse, terwijl dc leiding van het orchest was opgedragen aan Max Tak. AANWENDSELS Tekent u raadselachtige hieroglyphen, terwijl u telefoneert? Trommelt u op de tafel als u kaartspeelt? Scheurt u snippers als u zit na te denken? Als dat zoo is. bent u een slachtoffer van een reflex beweging, die door de geleerden „absen- tania" genoemd wordt. Vele menschen lijden hieraan en hoe drukker en gejaagder hun werk is. hoe meer men dergelijke aanwendseis bij hen I vinden zal. In Hollywood, waar de hart- 1 slag van het leven kunstmatig versneld wordt, vindt men een onnoemelijk aantal uiteenloopende aanwendseis en ais men de bekende artisten en regisseurs gadeslaat, verwondert men er zich over hoeveel variaties op het gebied van onbe wuste bewegingen mogelijk zijn. Wallace Beery heeft de gewoonte met een wandelstok of een ander dergelijk voorwerp op den grond of op de tafel te tikken. Joan Crawford maakt voortdurend knoo- pen in haar zakdoek en speciaal voor moeilijke scènes maakt zij ze zoo stevig, dat ze haast niet los te krijgen zijn. Marie Dressier heeft een voorkeur voor schommelstoelen en kan hierin geen mo ment stilzitten. Clark Gable grijpt oogenblikkelijk naar een stuk hout en bewerkt dit met zijn mes tot er niets meer van over is. Ramon Novarro ontlokt onbewust aan elke guitaar. die hij in zijn handen krijgt, allerlei accoorden. I Robert Montgomery heeft meestal een De zeer bijzondere film „Don Quichotte". onder de opmerkelijke regie van Pabst, is hier deze week te zien: hierboven de we reldvermaarde zanger Chaliapine in de titelrol. Een geweldige gestalte is deze rid- I der van de droevige figuur, zooals hij in i deze grootsche film is uitgebeeld. De be- kende geschiedenis, die wij danken aan de fantasie van een Cervantes, toont ons de i voornaamste avonturen van den merk- waardigen „held": de grondgedachte van het boek, spot en medelijden met een do lenden ridder, die zijn verstand verloor, omdat hij te veel ridderverhalen las, vindt men in de film terug. Men zal kunnen ge nieten van velerlei bijzondere creatie's en prachtig gefotografeerde landschappen. Tevens zal men onder den indruk komen van Chaliapine, een ridder van groote al lure, met zijn mager gezicht, zijn statig heid en grimmigheid. Deze maakt als ba riton. die over de geheele wereld triomfen vierde, hierin zijn filmdebuut, met den grappenmaker van dit drama, den korten, bollen Sancho Pancha naast zich. Fedor Iwanowitsch Chaliapine is een Georgiër; hij werd 13 Februari 1873 ge boren als de zoon van een armen boer. In zijn jeugd was hij leerling bij een schoen maker. later bij een meubelmaker; zijn zang ln een kerkkoor vestigde de aan dacht op hem, en een zekere professor Usatoff verklaarde zich, getroffen door Chaliapine's stem, bereid zijn opleiding te bekostigen. Op zijn negentiende jaar was hij reeds een ster aan de opera te Tiflis. Hij heeft twee zoons en een dochter, alle drie ta lentvolle kinderen. Zijn zoon Fedor is filmacteur, zijn zoon Boris kunstschilder, zijn dochter Marina werd in 1930 in Mos kou gekozen als Rusland's schoonheids koningin. paper clip in zijn handen, welke hij zoo vaak in allerlei bochten buigt, tot deze breekt. Marion Davies loopt meestal rond met den riem. waaraan zij haar honden mee neemt, en draait dezen voortdurend om haar fx>ls. Jeanette MacDonald maakt propjes van sigarettendoosjes, die zij in alle richtingen rondgrooit. Alice Brady heeft de eigenaardige ge woonte uit de geïllustreerde bladen, waar van zij meestal een groote voorraad bij zich heeft, de bladzijden, die zij gelezen heeft, te scheuren. Lionel Barrymore zit altijd figuren te teekenen op zijn rol. Stuart Envin laat voortdurend het geld in zijn zakken rammelen. Otto Kruger trommelt met zijn vingers op zijn sigarettenkoker. May Robson is meestal aan het breien tusschen de opnamen en als zij met haar gedachten bij de film is, laat ze steeds steken vallen. Frank Morgan trekt zijn das zóó strak aan. dat hij er altijd op moet letten, deze voor de opnamen weer in model te brengen Myrna Loy klemt haar handen tot vuis ten als eenige uiting van nerveusiteit. Jimmy Durante maakt rolletjes van alle stukken papier, die hij in handen heeft. Jack Conway heeft een dure gewoonte. Hij verscheurt steeds zijn hoed. Edgar Selwyn vouwt de bladzijden van het manuscript zóó lang tot het onlees baar wordt en hij een nieuw exemplaar moet laten komen. Clarence Brown zit altijd op z n hoofd te krabben. Sam Wood loopt meestal met een stok rond en als de scènes niet naar z'n zin gaan, wordt de stok in kleine stukken ge broken.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 13