'4»te Jaargang WOENSDAG 31 JANUARI 1934 No. 22658 officieele Kennisgevingen STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENT1EN SO Ots. per regel voor advertentiën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. I bi) een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueels opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden per 3 maanden f. 2.36; per week f.0.18 Buiten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.11 Franco per post 1.2.35 portokosten. nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. DRANKWET. jgemeester en Wethouders van Leiden Egen ter algemeene kennis dat mg Lai Tam, te Leiden, een verzoek JfUngediend ter bekoming van een ver- f B. voor den verkoop uitsluitend van tbolvrijen drank voor gebruik in het ]ceel Lokhorststraat No. 21, aldaar. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris, leiden, 31 Januari 1934. 5334 HINDERWET. jrgemeester en Wethouders van Leiden ogen ter algemeene kennis, dat door 1 de beslissing op het verzoek van H. jipenbrouwer om vergunning tot het iehten van een limonadefabriek in het tceel Apothekersdijk No. 12, kadastraal lend Sectie H. No. 3340 is verdaagd. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris, leiden, 31 Januari 1934. 5235 ISCHRIJVING VAN LEERLINGEN VOOR DE OPENBARE BEWAARSCHOLEN rgemeester en Wethouders van Leiden ingen ter kennis van belanghebbenden, |t aan de Openbare Bewaarscholen: in de Groenesteeg, i de Atjehstraat en aan het Elisabethshof (tijdelijk van der Werffstraat hoek Oude Vest) I en met 17 Februari e.k. gelegenheid laat tot het doen inschrijven van leer- igen en wel des voormiddags van kwart pr negen tot half tien en uitgezon- fcd Woensdags en Zaterdags des na- lddags van kwart vóór twee tot kwart [twee uur. t)e kinderen moeten op 1 Maart a.s. den |ftijd van 4 jaar hebben bereikt. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris, leiden, 31 Januari 1934. 5287 ISCHRIJVING VAN LEERLINGEN VOOR OPENBARE LAGERE SCHOLEN. Burgemeester en Wethouders van Leiden lengen ter kennis van belanghebbenden: [lo. dat tot het doen inschrijven van erlingen voor de toelating, met Maart tot de openbare lagere scholen op 7 Schuttersveld, aan de Duivenbodestraat, 1 de Haverstraat, aan de Paul Kruger- ujt, aan den Zuidsingel, aan de Me- lusastraat en aan de Vrouwenkerksteeg, [elegenheid zal worden gegeven aan die fcholen tot en met 17 Februari e.k. dage- Kks van des voormiddags half negen tot legen uur en op Maandag, Dinsdag, Don- lerdag en Vrijdag bovendien van half 5ee tot twee uren des namiddags; I 2o. dat bij de inschrijving het bewijs van Bboorte-inschrijving moet worden ge- pond; 3ci. dat de kinderen op 1 Maart a.s. den leikt VaD Zes 3aar moe'€n hebben be- A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, den 31en Januari 1934. 5286 Mr. C. C. tieleman. t In den ouderdom van 50 jaar is te Rot- fcorT» overleden mr. C. C. Tieleman, Fm ter aldaar. beke>I,fTleleman was 6611 zoon van den hepr h ^schen industrieel, wijlen den ï'eiding'aYnT}?6!1?^11- Hlj ontvillS zijn op- ■daarna i Universiteit alhier en was iKantnntJl. pifUcr werkzaam aan het D5 rec t te Weert en Gorinchem. tonrechterV°te Ro'tterdïm0611"118 k? op 15 overschot zal a.s. Zater- Wijk" t« r„,T "Veene begraafplaats „Croos- Izteld T?T^rdani worden ter aarde be- 'terihuia. vertrekt om 2 uur van het If A A handelsregister 'Er van koophandel. Jj'higingen: §utoverhuufta?T-®°°6ewoerd 131, Leiden, ■glutei. Leiden e S d directeur: A. P. ComtniasaV» 15 Jan- 134' Uittre- ji-eiden. d d mej. L. A. A. Duyts, sin"er Jan- 1934 am" 34 LeidenhwPPV "'"aal). Nieuwe Rt62' Amsterdam °vd2iftel: Kalverstraat 1 fhii faaimachlnpA YnS00p en herstellen Lelden- An Plttrehend beheerder uen- A. Geissel Jr, Leiden, DE WEG VAN FRIESLAND IN WOORD EN BEWEGING. Lezing van den heer Feddc Schurer. Gisteravond hield de heer Fedde Schurer in het Nutsgebouw hier ter stede de eerste van een serie van 5 lezingen over het on derwerp: „De weg van Friesland in woord en beweging". Na de opening door den voorzitter, den heer W. J. Nijholt, kreeg de heer Schurer het woord en behandelde de ontwikkeling van Friesland en de letterkundige ver schijnselen vanaf het begin, dat opgeslo ten ligt in mythe en sage, tot aan Harmen Sytstra, bij wien het begin ligt van de Friesche Beweging. Spreker stond uitvoerig stil bij de groote figuur van Gijsbert Japiks de eerste en grootste dichter van Friesland die een beeld geeft van 't leven in de 17e eeuw en in wiens vers de schoonheid aller tijden ligt. In hem is 't dat Friesland zal blijven voortleven. Spreker gaat na hoe zich langzaam de nationale gedachte ont wikkelt, die zich steeds verder uitbouwt bij de latere Friesche schrijvers en die bij Sytstra opbloeit. Friesland's Gouden Eeuw ligt in de toekomst en niet in het verleden, dat is de overtuiging van spr. Na deze mooie lezing, die door declamatie werd verduidelijkt, sloot de voorzitter deze zeer goed geslaagde bijeenkomst met een woord van dank aan den spreker. Dinsdag a.s. volgt de tweede lezing. GEM. GENEESKUNDIGE DIENST. Jaarverslag over 1932. Aan het jaarverslag over 1932 van den Gem. Geneeskundigen en Gezondheids dienst ontleenen wij, dat het aantal sterf gevallen 887 bedroeg, waarvan 302 afkom stig waren uit andere gemeenten. Beneden den leeftijd van 1 jaar stierven 81 kinderen, waarvan 53 uit andere plaatsen. Per 1000 levend aangegevenen stierven in 1932 21.41 zuigelingen. 57 Kinderen werden tegen pokken in geënt. Voor kostelooze genees-, heel- en verloskundige hulp werden 722 kaarten uitgereikt, waarvan 323 gezins- en 399 persoonskaarten, 20 aanvragen werden ge weigerd. In het Instituut voor Tropische Geneeskunde werden 513 onderzoekingen verricht. Aan 30 personen werden geheel of ge deeltelijk voor rekening der Gemeente ge bitten verstrekt. Door de semi-artsen werden dit jaar, onder toezicht van den stadsvroedmeester 751 verlossingen in de stad geleid, terwijl in het Academisch Ziekenhuis 246 te Lei den wonende vrouwen werden geholpen. Bij 6 verlossingen werd door de stads- vroedvrouw hulp verleend. Dit aantal be droeg in 1928: 43. in 1929: 35, in 1930: 11 en in 1931: 21. Door de Vereeniging „Hulp in de Huis houding" werd in 147 gevallen voor reke ning der Gemeente aan Kraamvrouwen hulp verleend. Met subsidie der Gemeente werd in 50 gezinnen hulp in de huishou ding gegeven. In 40 gevallen werd aan kraamvrouwen hulp verleend tegen verlaagd tarief, ter wijl in 60 gevallen hulp werd verleend tegen vol tarief, eveneens werd in 33 ge vallen hulp in de huishouding gegeven tegen vol tarief. Door de R.K. Vereeniging voor Kraam- verzorging werd in 40 gevallen hulp ver leend aan kraamvrouwen voor rekening der Gemeente. Van 32 wijkpatiënten waren 22 minver mogende en 10 betalende wijkpatiënten. Van 32 betalende klassepatiënten ont vingen 31 patiënten hulp gedurende dag en nacht en 1 patiënt alleen gedurende den dag. Geheel of gedeeltelijk voor rekening der Gemeente werden in de particuliere zie kenhuizen 47 patiënten geopereerd, t.w.: In het St. Elisabeth Ziekenhuis 18 pa tiënten geheel voor rekening der gemeente en 12 gedeeltelijk. In het Diaconessenhuis 13 patiënten ge heel voor rekening der Gemeenten en 4 gedeeltelijk. Geheel of gedeeltelijk voor rekening der Gemeente werden 3 bestra lingen verricht. In de Anna-Kliniek werden 12 patiënten geopereerd geheel voor rekening der Ge meente. Aan brillen, breukbanden, orthopaedi- sche apparaten enz. werd uitgegeven f. 3862 40. Door de Gemeente werd in het geheel voor Maatschappelijke hulp bij ziekte uit gegeven f. 4784.97. Voor 34 zwakke huisvrouwen werd de wasch uitbesteed, waarvan de kosten be droegen f. 758.38. Aan 65 gezinnen werd hulp in de huis houding gegeven, waarvan de kosten f.3260 50 waren. Aan andere Maatschappelijke hulp werd uitgegeven f. 766.09'/i. Nederlandsche Protestantenbond, wijk- gebouw Langestraat: Behandelingen polikliniek 5634. Aantal patiënten 559. Baden 25. Aan huis ge brachte bezoeken 4784. Hoogtezonbehan- delingen 35. Wijkgebouw Prinsenstraat: Behandelingen polikliniek 5011 Aantal patiënten 394. Aan huis gebrachte bezoe ken 4156 Hoogtezonbehandelingen 67. R.K. Vereeniging tot wijkverpleging. Wijkgebouw Middelstegracht: Behandelingen 4405. Aantal patiënten 593. Aan huis gebrachte bezoeken 8740 aan 491 patiënten. Wijkgebouw Oostdwarsgracht: Behandelingen 6823. Patiënten 1113. Aan huis gebrachte bezoeken 8534 aan 556 patiënten. Wijkgebouw Boerhaavestraat: Behandelingen 8892. Aantal patiënten 992. Aan huis gebrachte bezoeken 9582 aan 607 patiënten. Hoogtezonbehandelingen 559. Wijkverpleging „Bethesda": Behandelingen 1990. Aantal patiënten 210. Aan huis gebrachte bezoeken 2063 aan 303 patiënten. Baden 3. Hoogtezonbehan delingen 7. Wijkverpleging „Phebe": Behandelingen 3269. Aantal patiënten 352. Aan huis gebrachte bezoeken 4526 aan 106 personen. Hoogtezonbehandelingen 838. Wijkverpleging „Levendaal": Behandelingen 4355. Aantal aan huis gebrachte bezoeken 2540. Baden 38. Hoogtezonbehandelingen onbekend. Het spreekuur van het Consultatie-bu reau voor zenuw- en geesteszieken mocht zich in een druk bezoek verheugen. In 52 zittingsavonden werden 573 consulten geteld. In het jaar 1932 werden op de Consul- tatiebureaux van de Vereeniging „Zuige lingenzorg" 601 nieuwe kinderen inge schreven en 269 kinderen, die reeds in het vorig jaar op het spreekuur gekomen waren, dus een totaal van 870 kinderen. De verschillende Vereenigingen zonden tezamen 148 kinderen uit, te weten: De Vrijzinnige Vacantie-kolonie „Naar buiten" 13 kinderen met 468 verpleeg- dagen; De Vereeniging voor Chr. Gezondheids- en Vacantiekolonies afd. Leiden 40 kinde ren met 1413 verpleegdagen; De afd. Leiden van het Centraal Ge nootschap van Kinderherstellings- en Vacantiekolonies 40 kinderen met 1503 verpleegdagen De kring van het R.K. huisvestings comité 55 kinderen met 2125 verpleeg dagen. De Eerste Hulpdienst verleende 424 maal hulp. Door de schoolartsen werden op de scho len 33478 kinderen nagezien. De stadsge- neesheeren legden 438 controle-bezoeken af. Het consultatie-bureau voor moeilijke kinderen hield 35 zittingen in het Insti tuut voor Praeventieve geneeskunde, Boerhavestraat 21. Op het spreekuur des Woensdagsmid dags kwamen 194 •bezoekers, waaronder 80 nieuwe gevallen. Er werden in totaal 32.031 schoolbaden genomen. NIEUWE OPGRAVINGEN VAN ROMEINSCHE VILLA's IN LIMBURG. Lezing van Dr. W. C. Braat. In de gisteravond in het Rijksmuseum van Oudheden gehouden lezing besprak dr. Braat aan de hand van een aantal lichtbeelden de opgravingen van Romein- sche villa's, welke in de laatste jaren door het Rijksmuseum van Oudheden zijn ver richt. Spreker wees daarbij op het feit, dat de beschrijving, welke de Romeinsche schrijver Vitruvius ons van een villa (boerenhoeve) geeft, eigenlijk volkomen klopt met de plattegronden, zooals wij die uit de gevonden fundamenten kennen en zoodoende waardevolle gegevens verstrekt voor de interpretatie der verschillende ver trekken en de reconstructie van den op bouw. Te Vaasrade in Zuid-Limburg werd een niet zeer groote villa gevonden met een regelmatig grondplan. Van deze villa ver toonde spreker ook een r econstructie- teekening. Te Lemiers, bij Vaals, werd bij een ta melijk groote villa een nog zeer goed be waard badgebouw aangetroffen. Gewoon lijk zijn de Romeinsche gebouwen in vroeger eeuwen zoo grondig afgebroken, dat men nog slechts de grondsporen der fundamentsleuven terugvindt. Van dit bad gebouw waren de muren echter nog tot op een hoogte van omstreeks 60 c.M. be waard. Een groote luxe villa, een paleis met verscheidene binnenplaatsen, een groote feestzaal, badvertrekken, enz. werd op de Kloosterberg bij de Piasmolen op gegraven. Een fraaie reconstructieteeke- ning gaf ons een indruk, hoe het gebouw er in welstand moet hebben uitgezien. Na tenslotte nog de opgravingen te Voerendaal en te Overasselt besproken te hebben, besloot spreker zijn voordracht met erop te wijzen, dat het villa-onder zoek nog steeds een belangrijke bron van kennis is voor de maatschappelijke toe standen. de dichtheid van bevolking, enz. in den Romeinschen tijd. LEIDSCHE REDDINGSBRIGADE. Geslaagd voor het medisch gedeelte, ter verkrijging van het diploma van de Leid- sche Reddingsbrigade, onder leiding van dr. Renaud, de dames: J. v. Berkel, A. Need, G. Verbeij, G. Meijer, J. Montanus, J. Mieremet, S. de Wolf en F. Herreur en de heeren P. Lacourt, H. Lacourt, J.v Berkel en C. Cramer. Bij de gistermiddag gehouden instal latie van het Pelikaan-comité Rijnland was het Nationaal Pelikaan-Comité ver tegenwoordigd door den heer Duymaer van Twist. Maandagavond a.s. zal de heer J. I Jonker, chef afd. plantsoenen alhier, in het Leldsche Volkshuis spreken aan de i hand van een aantal lichtbeelden over: onze plantsoenen en parken. Ongetwijfeld zullen onze stadgenooten die van onze mooi aangelegde plantsoenen genieten, het Interessant vinden eens te hooren van al de zorg en voorbereidende i maatregelen die er noodig zijn vóór heesters en bloemen de parken sieren. Ook zal de nadruk erop gelegd worden dat parken en plantsoenen een eerste eisch zijn voor een gezond leven van de groote stadsmensch. Aan deze voordracht zal een bezoek aan de stadskweekerij wor den verbonden. Zie ook advertentie in dit blad. Vanmiddag heeft dr. M. David, toe gelaten als privaat-docent in de Ooster- sche rechtsgeschiedenis en de Grieksch- Egyptlsche papyrologie aan de Leldsche Universiteit zijn colleges aangevangen met het geven van een openbare les, waarbij hij een voordracht heeft gehouden over: vorm en wezen van de huwelijkssluiting naar de oud-oostersche rechtsopvatting. De voordracht (met aanteekeningen) is in druk bij de N.V. Boekhandel en Druk kerij voorheen E. J. Brill alhier verschenen Vermoedelijk tengevolge van een defect aan de stuurinrichting is gister avond een vrachtauto uit Alphen tegen de steenen leuning van de Roomburgerbrug in den Hooge-Rijndijk, toebehoorende aan Rijnland, gereden. De leuning werd over een lengte van twee meter vernield. Per- j soonlijke ongevallen hadden niet plaats. De firma Burgersdijk en Niermans zal in Maart a.s. de bibliotheek van wijlen Prof. dr. J. H. Kern, hoogleeraar in de Ned. taal aan de Rijks-universiteit alhier in i publieke veiling brengen. Bij mlnisterieele beschikking is de dagelijksche vergoeding per paard voor niet in natura verstrekte fourage gedu rende het tijdvak van 1 Februari tot en met 30 April 1934 voor Leiden vastgesteld op 47 cent. De tooneelvereeniging „Door Vriend schap Saamgebracht" geeft op Donderdag 15 Februari een ontspanningsavond voor de werkloozen in de concertzaal van „Con cordia". Wij verwijzen naar de publicaties in I dit blad betreffende de inschrijving van leerlingen voor de openbare bewaar scholen en de openbare lagere scholen. LEIDSCHE BELASTING-OPHAALDIENST. Genoemde dienst heeft in de afgeloopen maand f. 13.865,09 aan den Rijksontvanger afgedragen, benevens f. 530.21 aan den Gemeente-Ontvanger. De aandacht wordt er op gevestigd, dat alle aanslagen en beschikkingen binnen 4 weken na de dagteekening ten kantore van den dienst Nieuwe Rijn 22 moeten worden ingeschreven. DE ALGEMEENE TOESTAND. Na Hitler's rede. Op den verjaardag van het één-jarig Nazi-bewind in Duitschland is de Rijksdag bijeengeroepen voor een groote rede van den Führer, waarvoor wij verwijzen naar het Derde Blad. Belangrijker dan deze rede op zich zelf is evenwel het onverwacht in gediende voorstel, waarbij de Duitsche een heid een feit wordt. Alle landsregeeringen verdwijnen! En waar de Rijksdag zoowel als de Rijksraad overigens niets dan col leges van ja-knikkenden zijn geworden, ging dit voorstel er zonder één enkele op merking met algemeene stemmen door. Een jaar na de komst van Hitier aan de macht is dus de Duitsche eenheid gescha pen. Van boven af gedecreteerd! Hitler's rede gaf op zich zelf geen nieuwe gezichtspunten. Fel keerde de leider zich nog eens tegen iedere oppositie in Duitsch land zelf en nadrukkelijk werd vastge legd, dat de vraag republiek of monarchie niet aan de orde is, hetgeen het door Goe- ring gevraagde verbod van alle monar chistische organisaties impleciet wettigt. Deze kringen hebben voor het huidige oogenblik te hard van den toren geblazen. Voor het buitenland en met name dan Frankrijk een herhaling van wat reeds vroeger is gezegd: bereidwilligheid om alle kwesties in vriendschappelijk overleg te regelen, doch vastgehouden wordt aan den wensch: geen stemming in het Saarge- bied doch een terugkeer tot Duitschland zonder referendum. Frankrijk heeft daarop reeds een „neen" geantwoord! Opvallend was de scherpe toon tegen Oostenrijk. Dat voorspelt zooals wij reeds voorzagen, geen voor Oostenrijk gunstig antwoord op zijn laatste demarche en Oos tenrijk zal dus zijn kwestie met Duitsch land wel voor den Volkenbond brengen, hoe weinig men daar er ook voor moge voelen. Dit had reeds geleid tot een ge rucht. volgens hetwelk de Engelsche regeering de Oostenrijksche regeering ont raden zou hebben de aangelegenheid voor den Volkenbond te brengen. Eden ant woordde: Ik heb dat gerucht vernomen en het verheugt mij van deze gelegenheid gebruik te kunnen maken om mede te deelen, dat het in geen enkel opzicht juist is. Practisch zien wij uit Hitler's rede geen groote wijziging geboren worden op de bui- tenlandsche verhoudingen Ook niet. al schijnt er snrake van een Duitsch-Tsjecho- Slowaaksch verdrag in den geest van het met Polen geslotene. BINNENLAND. Naasting: van locaal-spoorwegen door den Staat. (Binnenland, 3e Blad.) Overleden is ten Den Haag ds. J. D. v. d. Munnik, 81 jaar oud, een vooraanstaande predikant in de Geref. Kerken. (Kerk- en School, 3e Blad.) In de Staatsloterij is heden de honderd duizend gevallen op nummer 19308. (Ie Blad). BUITENLAND. Hitler's rede in den Duitscbcn Rijksdag. (3e en le Blad.) Wet tot opheffing van alle Duitscho landen-parlementen in Duitschland aan vaard. (3e en le Blad.) Daladier's kabinet in de Fransche Kamer slecht ontvangen. (Buitenl., le Blad.) Nazi-actie in Oostenrijk (Buitenland, le Blad.) Roosevelt's goudwet in werking getreden (Buitenland, le Blad.) DUITSCHLAND. Proclamatie der uitgeweken socialisten. De Duitsche sociaal-democratische party, welke sedert het Hltleriaansche bewind haar zetel verplaatst heeft naar Karlsbad in Tsjecho-Slowakije, publiceerde op den eersten verjaardag van Hitler's kanseliers schap, een proclamatie, waarin gezegd wordt, dat de dictatuur der nazi's geen waarborg oplevert voor de behoorlijke na koming der internationale verdragen. In de proclamatie wordt verder omver werping geëischt van het huidige bewind ln Duitschland en wordt opgeroepen tot een vastberaden revolutionnairen strijd tegen de dictatuur en voor de vorming van een democratische regeering. Tot krachtige maatregelen wordt aan gespoord, zooals: Confiscatie, zonder schadeloosstelling, van groote landgoederen, sleutel industrieën en banken Socialisatie van vracht- en passagiers vervoer en levering van electrischen stroom Vorming van een centraal comité om toezicht te houden op de verhoudingen tusschen de gesocialiseerde industrieën en de markten. Ook de buitenlandsche politiek wordt besproken. De Duitsche democratie, zoo wordt be toogd, heeft den eisch tot rechtsgelijkheid gesteld als een waarborging van den vrede. De dictatuur misbruikt dezen eisch voor haar eigen oorlogszuchtige doelein den De dictatuur zal de Internationale verdragen schenden, telkens wanneer zij dit in haar voordeel acht. Niet door middel van een oorlog hopen de sociaal-democraten op de omverwer ping van det despotisme Integendeel, het ls haar taak een oorlog te verhinderen en daarom veroordeelt het alle militaire con cessies aan het Duitschland van Hitier. Gelijkheid onder de democraten, zeker, maai- geen verhooging der bewapening voor een op oorlog beluste dictatuur. De proclamatie eindigt met den hul digen bewindvoerders in Duitschland erop te wijzen, dat zij ingeval van oorlog op een vastberaden tegenstand zullen stuiten van de sociaal-democraten, die nooit een be weging zullen steunen, welke tenslotte kan uitloopen op Duitschlands ontbinding. OOSTENRIJK. Nazi's roeren zich. Op vele plaatsen in Oostenrijk is het ter gelegenheid van den eersten verjaardag van het nationaal-socialistische bewind in Duitschland tot nationaal-socialistische be toogingen gekomen De professor Hugel- mann te Weenen heeft in een college waardeerend gesproken over nationaal- socialisme. De pers eischt over dit optre den opheldering. Te Weenen hebben de studenten een groot aantal papieren bommen laten ont ploffen. evenals voor het gebouw van de Academie voor Beeldende kunsten. In de avonduren heeft op de Stefansplatz een meeting plaats gevonden, waar naar tot nu toe is geconstateerd, acht papieren bommen tot ontploffing zijn gebracht. Ook in de bonds! anden hebben zich der gelijke voorvallen afgespeeld. De hoogeschool voor techniek en de uni versiteit van Graz zijn voor den duur van twee dagen gesloten wegens aangekondigde nationaal-socialistische manifestaties. Te Innsbrueck zijn ln het universiteitsgebouw eveneens tul van papieren bommen ont ploft De Heimwehr ls gemobiliseerd, omdat verdere ontDlofftneen werden gevreesd De Heimwehren hebben een proclamatie ult- 'gevaardizd. waarin een direct optreden tegen alle demonstranten wordt aange kondigd.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1