Uit den Leidschen Raad. 4«'e Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 26 Januari 1934 Derde Blad No. 22654 Midden in de replieken. Zilveren Jubileum van „Onderlinge Hulp" te Woubrugge INGEZONDEN. Neem straks een "AKKE RTJ E" AKKER.CACHETS Voortzetting van de behandeling der begrooting verhoogen of de loonen te verlagen. Laat ons toch niet overdrijven. Als alle inkom sten zoo vast waren als deze, dan waren we gelukkig te noemen, 't Is een pracht- belegging. Alleen door een aardbeving of zoo iets komen wij bedrogen uit en daar op is niet te rekenen. Stelt de heer Don ders de inkomsten der Duinwater Mij. niet als vast dan is er geen begrooting moge lijk. AVONDZITTING. Wethouder GOSLINGA vervolgt: Met kracht verzet spr. zich juist tegen ntasting der algemeene reserve, die er oe is Het zou lijden tot een volkomen erarming. Gelukkig ls het hier nog niet rCDe'gminister is het met zijn zienswijze aake de reserveering volkomen eens. Het verschil tusschen een sluitende en -n sluitend gemaakte begrooting ont- aat spr. Zooals nu. zoo ging het altijd, en vanzelf sluitende begrooting zag hij ooit. Voorts het punt bezuiniging, 't Is een oeilijk punt, veel moeilijker dan salarls- eilaging of belastingverhooging. De een -gt, er is te veel aan gedaan, de ander cent van te weinig. De heer de Reede -geleek eenige hoofdstukken (die boven- en het minst voor bezuiniging in aan- erking komen!) van 1930 met de huidige grooting. Waarom niet vergeleken met 931? Dan zou de heer de Reede gezien ebben dat trots het accres, dat opgevall en is, nog is bezuinigd. Spr. toont ver- er met cijfers aan, hoezeer op andere oofdstukken is bezuingd en zegt toe op en bezuinigingsweg voort te zullen gaan. -lfs zachtzinnige bezuiniging, niet ver dien van een vacature, ondervindt echter 1 tegenkanting. De z.g. hooge loonen der ets vormen een punt van ondergeschikt lang. De S.D.A.P. verzet zich tegen iedere be- iniging. Zelfs tegen verlaging der sala- "--en van B. en W. De heer VALLENTGOED: uit principe. De WETHOUDER: Zeker, maar van rincipes kunnen we niet leven en regee rt, er is crisis, zooals trouwens ook 'egen erkent e.a. soc. dem. leiders. Alle nsverlaging wordt geweigerd daar, ere bezuiniging. Een uitlating van mevrouw Braggaar, lat het wreed is te bezuinigen op school- 'ndervoeding, legt spr. dan ook naast zich eer. Tegen iedere bezuiniging is bezwaar, och het moet gebeuren en als men daar- an niet mee wil doen, legt dat een dub de verantwoordelijkheid op de regeerings -rtijen. Zoo de loonen der schoolwerksters. Met 5 ct. zijn we nog niet het laagst. De post wt zeheel f. 35.000. De slechte financiën houden de werk verschaffing tegen, meent spr. als is spr. e nmed van deze financiën. Er wordt ove- 'gens naar objecten ernstig gezocht, zie e afgraving van het bolwerk, doch de ad maakt het onmogelijkIeder oest eens een offertje weten te brengen, ver rdeuwe belastingen is alleen gespro ken door den heer v. Weizen in zijn voor- "1 tot weder-invoering v. d. zakelijke be ting op het bedrijf. Spr. ontraadt deze -slist als de werkloosheid bevorderen in- laats van tegengaand. De heer v. Eek is blij met het lange erkprogram van B. en W., doch derail- "ert dan door weer voorstellen te doen, de inkomsten verlagen. Inplaats van "kbaar met B. en W. mee te gaan om de traring mogelijk te maken. Het voorstel over gas en electriciteit zou (por Leiden f. 64.000 kosten, in totaal *"n ton. En dan de diverse andere voor- .ellen van diens fractie! Daaruit getuigt fbrek aan werkelijkheidszin, waarop het hter alleen aankomt. Het socialisme geeft Been baat, en nergens verwacht men daar- an nog heil. Er komt een andere, ergere iijand, het fascisme! (Reeds geplaatst is een gedeelte der vorige oplaag). WETHOUDER SPLINTER. Wethouder SPLINTER antwoordt inzake de reclameborden, dat vermoedelijk 7 bor den zullen worden verplaatst. De verbouwing der bewaarscholen heeft inderdaad lang geduurd, de reden daarvoor Wordt door hem aangegeven. In het sectie-verslag is de kwestie van het uitbreidingsplan uitvoerig toegelicht. Spr gaat nog in op enkele detailpunten en schildert het verloop van zaken .waardoor de heer Wilbrink gedeeltelijk is gedupeerd, waarover hij zijn spijt betuigt. Overigens nceft de raad het aan zichzelf te wijten, dat hij z.g. overrompeld heet. Typisch is, dat in Oegstgeest hétzelfde geschiedde, doch daar bracht toch na afhandeling een der leden B. en W. nog dank voor het vele en moeilijke werk! Het verwijt van den heer Groeneveld, dat niet met spoed is ge werkt. wijst spr. beslist af. Op de diverse tellen komt praeadvies. herhaalt spr., jul zijn niet verdwenen. Spr. wijst echter op vele moeilijkheden, die het praeadvies ™,ajn€are!1' a' z'in accidenteel reeds eenige onderdeelen uit enkele voorstellen uitge voerd. Devendaal is bij spr. gereed! Het b„ nu noH om de wijze van uitvoering. w°ningtoezicht te doen sa- heh-,^, met Gemeentewerken zal spr. w in de c v- F Het zal voeren ten-!S„WaCMt?ald stellen van eenige amb- ien, wil hij echter nu al wel zeggen, den bouwplannen der vereenigingen wor de asn^y .Hogelijk bevorderd, doch na houdfn» ^gl?e 2al het z Belet op de moeten au6 Iiaa6' we' vooreerst uit reeds een €n ^et u't zijn, want er is zii het dl»0versc,hot 1811 woningen van 985, nog wei ,„taah k'eine woningen misschien de commies? wenschen overblijft. Wat verkrijgen de* J.reft om h uurverlaging te daarom 5?n eeen nut sorteeren en Huurstakine m i hij 200,11 commissie, deelen doen mderen huurder beoor- verwachtlng aarTan heeft spr. evenmin besll'rt'Jndriiï,nStle van vraag en aanbod hemen aanvmeen"t somt 00 de 'n(Ie~ zien, dat er n™ bouwen om te doen bouwd za) .5 aardig particulier ge- 'Geroep- i.„™ ln totaal 249 woningen. ®ztige huuri rrE, 3elke huren?) Tegen Tal van ontkenningen) Van gemeentewege woningen bouwen zou even min goedkooper zijn. 15 pCt. huurverlagmg der gemeentewo ningen heeft evenmin zijn sympathie als vorig jaar, al doet het college alles om de huren zoo laag mogelijk te stellen, Zij worden al verhuurd beneden huurwaarde. De huurders zouden anders ook een soort huur-toeslag krijgen. Onder gemeentelijk beheer de woningen te brengen, blijft hij ontraden, daar er geen enkel motief voor is. Vereenvoudiging van den grondverkoop aanvaardt spr. gaarne, en z. i. kan de motie-Wilbrink daartoe medewerken. Het college beveelt de motie bij den raad aan. Het onderhoud der gemeente-eigendom men wordt op een goed peil gehouden, de kleine korting geldt niet het normale on derhoud. De bezuiniging mag inderdaad een goed onderhoud niet schaden, en dit doen B. en W. ook niet in hun voorstellen Door den lageren steenenprijs is de post straatonderhoud met f.3000 verlaagd, an ders nergens door. Van de N.Z.H.TM. is verbetering der Hoogewoerd momenteel moeilijk af te dwingen, waar de demping van het Levendaal op handen is. Spr. behandelt vervolgens enkele ge maakte kleine opmerkingen, er o.a. op wij zend, hoe verbetering der Hooigracht f. 29.000 zou vragen, waarvoor spr. nog geen vrijmoedigheid heeft. De kwestie van in eigen beheer uitvoe ren van het vervoer van het gemeentelijk materiaal wil spr. niet in praeadvies ne men, daar over deze materie al driemaal is gediscussieerd, de laatste maal pas eenige maanden geleden en de zaak te tech nisch is. De heer SCHiiLLER dringt nogmaals ernstig wel op praeadvies aan, ook waar anders de debatten zullen worden gerekt. De WETHOUDER handhaaft zijn mee rling en bestrijdt dan uitvoerig en tech nisch de door den heer Schüller inge diende nota op practische gronden. De lieer Schüller denkt, dat alles wat ver voerd moet worden, vloeistof is. Vandaar deugt zijn calculatie niet, waarvoor spr. ook nog andere redenen ontwikkelt. De door spr. verstrekte gegevens waren juist. Spr. bestrijdt dan de idee van uitvoering in eigen beheer als alleen zalig-makend. Dat niet alle werken der begrooting 1933 in dat jaar zijn uitgevoerd, ligt zuiver aan allerlei bijkomstige omstandigheden, waar van spr. er eenige aangeeft voor enkele der genoemde objecten. Gemeentewerken heeft geen schuld. Spr. stelt zich voor de nu aangekondigde werken in 1934 tot uit voering te brengen. NOG EENS WETHOUDER GOSLINGA. Wethouder GOSLINGA erkent, dat de afschaffing der gratificatie bij jubilea slechts enkele honderden guldens opbrengt doch het vestigt nog eens de aandacht der ambtenaren op den eisch van zuinig heid, heeft dus psychologische waarde. Een portefeuille-kwestie is het niet. Van ge- pensionneerden wordt zoo weinig moge lijk gebruik gemaakt en dit zal worden voortgezet. Omstandigheden leidden er toe bij Markt- en Havendienst eenige te bezigen. De instelling der commissie Schouten bracht bij B. en W. de idee, dat deze vaste normen zou vaststellen voor de algemeene salarieering van overheidspersoneel, een idee, op goede gronden gegrondvest. Doch toen het rapport verscheen, ontbraken de normen, gaf net alleen richtlijnen. Na ae begTooting zal het college de kwestie ern stig onder de oogen zien. Overwogen zal moeten worden of het bestuursapparaat I niet te duur is f.3 millioen! en te zwaar bezet. Spr. treedt dan in een financieele be- i schouwing van het Leidsche Duinwater- Mij-bedrljf, waarvan hij de geschiedenis 1 uiteenzet. Alles, wat op 31 Dec. 1923 be stond, is totaal afgeschreven. In 1927 is tegen zin van B. en W. f. 38000 vastge houden. volgend jaar f35000, in 1939 f. 49000, ln 1930 f. 62000. Bij de overneming werd ook deze reserve overgenomen. In 1931 is daar nog eens f. 65000 bijgekomen en in 1932 f.85000. Hoe deze reserve nu eigenlijk heet, doet er niet toe. Het werd spr. toen echter te gortig en toen is al uitgezien naar een andere wijze van handelen. Koopen wij geen kat in den zak? is bij de overneming gevraagd, doch de heer Krul bracht een vrij gunstig rapport uit, al mankeerde er wel iets. Maandag is ech ter een rapport Krul verschenen dat de heer Donders ontstellend noemde. Spr. noemt de mededeehng van den heer Don ders na een vluchtige beschouwing ont stellend, gelet ook op de uitingen in de pers, daarop gevolgd. Ontstellend is het rapport echter niet, wanneer men het ook technisch bestudeert. Spr. citeert de con clusies. Watervoorziening is een kwestie van jaren vooruit zien, dat vergete men niet. Op den duur over 10 jaren zul len de duinen onvoldoende zijn, moet men naar de rivieren, doch ook tusschentijds zal er reeds iets moeten gebeuren, dat is waar. De reserve zal thans een 4 ton bedra gen. Daarmee kan de direct geëlschte verbetering rustig worden betaald. 3 ton is ruim genomen daarvoor. Naast meer water staat: vermindering (beperking) van het gebruik en dat dient onder de oogen gezien. Doch stel, dat over 10 jaar groote som men noodig zijn, moeten wij dan nu in deze tijden reeds krom gaan liggen voor 't nageslacht? Dat mag het van ons niet eischen, al blijft reserveeren natuurlijk wenschelljk, zoo dit mogelijk is. Dit jaar niet extra te reserveeren is toch heuscn niet erg gelet op de omstandigheden van 't oogenblik. Spr. wil één toezegging doen' blijkt straks met minder te volstaan, dan is hij bereid uit deze post minder te ge bruiken. Andere middelen heeft spr. bo vendien niet, want de toestand is niet zoo klemmend om nu reeds de belastingen te REPLIEKEN. De heer v. ECK betreurt het incident Groeneveld, doch hoofdzakelijk berust dit i op een misverstand, daar deze geen kren- I king van godsdienstige gevoelens zijner medeleden bedoelde. Spr. erkent, dat de begrooting moet sluiten, doch waar er nog reserves zijn. wil hij geen groote groep stadgenooten in de grootste ellende laten. Zijn er geen andere middelen, dan dienen de reserves aangesproken. De wethouder rlchte zijn toorn tegen het rijk, niet tegen de SX>. A.P.. dus tegen partijgenooten en aanver wanten. Overigens beantwoordt hij den heer v. Weizen en verdedigt hij nogmaals zijn voorstellen, nu tegen het daartegen aan gevoerde. Het voorstel betreffende de annexatie, wil spr. intrekken; hij hoopt echter, dat B. en W. bereid zijn op eenigerlei wijze den raad daarover nader in te lichten en zijn stemming te peilen. Vervolgens repliceeren de heeren v. ES en DE REEDE. Den laatste spijt het, dat Wethouder Tepe niet even tegemoetko- I mend sprak als de rest van het college. Hij heeft hem alle respect voor de ambte- naren! alleen tot meer spoed willen i aanmanen in zijn werkwijze, want dat I blijft hij bij dezen wethouder noodzakelijk oordeelen. De WETHOUDER blijft dit ongemoti veerd vinden Plotseling gaat dan het licht uit en de zitting wordt voortgezet met behulp van een paar lantaarns en kaarsjes. Gelukkig duurt deze storing slechts enkele minuten. De heer DE REEDE voelt zich tot de wethouder van financien veel nader ge komen na diens verklaring over de reser ves, die gehandhaafd dienen te worden, zooals hij tegen de S.D.A.P. volledig staan de houdt. Feitelijk wordt al f. 380.000 uit 'de reserves geput. Hoe lang is dat nog vol te houden? Hetgeen de heer Donders zeide over de Duinwater Mij. oordeelt hij wel niet zoo ontstellend als deze, doch er is toch risico en daarmede dient rekening te worden gehouden. De f. 80.000 voor dit jaar wil hij den weth. echter niet onthouden, vooral niet, waar deze toezegde slechts ge bruik daarvan te zullen maken, als 't noo dig is. Kapitaaluitgaven dienen z.i. zooveel mo gelijk vermeden te worden. Spr. verheugt zich, dat tusschen B. en W. en den raad weer een betere stemming is ontstaan. De heer VOS preekt een lans voor de subsidie voor Schoojkindervoeding en klee ding. Beter was z.i. geweest, eerst te zien, hoe bezuinigd worden kan in plaats van dit achteraf te doen. Bezuiniging ziet spr. er in wanneer de chr. scholen ouders, die hun kinderen daarheen niet uit overtuiging zenden, be wegen de openb. school, waar die kinderen th#is hooren, te bezoeken. De heer BERGERS komt. nog eens terug op het Slachthuis, dat hij echter nu zal laten rusten, keert zich tegen eigen-beheer van den heer Schüller om tenslotte te komen tot schoolkindervoeding. Meegaan met het voorstel om beslist f. 10.000 te be zuinigen zal hij niet, waar het bestuur bovendien gaarne mee wil werken aan be zuiniging waai' kan. Dan zou ongetwijfeld eenige maanden de voeding stop gezet moeten worden en dat oordeelt hij niet in het belang van het kind. Hij huldigt het bestuur voor het vele, geheel belangloos verrichte werk voor het arme kind. De heer WILMER meent, dat nog be zuinigd worden kan door samenvoeging van diensten en daarnaar vraagt hij een grondig onderzoek. Wat schoolkindervoe ding aangaat, de R.K. fractie zal eerst meegaan met Burg. en Weth. om er echter op terug te komen, wanneer rigou reuze maatregelen daardoor zouden noo dig blijken. Spr. betreurt, dat nu tegen de wethouder van onderwijs scherpe critiek is gevoerd, terwijl deze wethouder in de sectie bijkans niet werd aangevallen. De vereeniging „Onderlinge Hulp" te Woubrugge herdenkt het feit, dat zij 25 jaar geleden werd opgericht met het schoone doel den arbeider steun te verlee- nen bij ziekte of ongeval. De heeren T P. Kleijn. toenmaals burgemeester, H. J. Drente, hoofdonderwijzer en Asman, arts, waren er van overtuigd dat een derge lijke vereeniging noodzakelijk was en op hun initiatief werd dan ook de vereeni- ging opgericht. In deze 25 jaar is op so ciaal terrein veel veranderd, de arbeider is nu tegen ziekte en ongeval wettelijk verzekerd. Het bestuur ging evenwel met den tijd mee en stelde de vereeniging ook open voor den Middenstander, z.g. klein baasje enz., personen die niet onder die wetten begrepen zijn. Met dit al heeft de vereeniging gedurende deze 25 jaar zeer i dankbaar werk verricht en besloot dit feit niet ongemerkt voorbij te laten gaan, waarom dan ook een gezellige avond werd georganiseerd in hotel Swama te Wou brugge. Hierboven het bestuur, thans bestaande uit de heeren (van links naar rechts), J. Jongeneel, IJ van den Boom, secretaris,, H. van der Nagel, voorzitter, F. Kroes, penningmeester, W. P. Verkade. Gedurende deze 25 jaren heeft de heer Kroes de functie van penningmeester met de grootste nauwgezetheid vervuld, daar bij trouw ter zijde gestaan door zijn echt- genoote, die steeds bereid was en nog is bij afwezigheid van haar man, belang hebbenden te woord te staan of uitbeta lingen te doen, overtuigd zijnde, dat zulk geld veel leed verzacht omdat het ontvan gen wordt op een tijdstip dat het dubbele waarde heeft voor het gezin! Ook voor de film gelden z. i. de vaste Chr. normen der moraal. Den heer Groeneveld zal spr. stilzwij gend voorbij gaan, ook na de afstraffing door den voorzitter. De wijze, waarop deze iets voor rechts zoo heiligs als de Bijbel citeerde, zonder daarvoor excuses aan te bieden, zegt voldoende. Tenslotte behandelt spr. nog eens de kwesties van optochten op Zondag en wijst het lesje van den heer Vos af. De heer VERWEIJ meent, dat de heer Beekenkamp wel een grauwe ziel moet hebben, waar hij blijkbaar niet de min ste waardeering heeft voor eerlijke tegen standers, door deze te verdeelen in fat soenlijke en onfatsoenlijke, en het voor te stellen alsof zij zijn vóór filmisch vuil. Bovendien gaf hij blijk van bedenkelijk anti-semitisme, door bij den regisseur van Song of Songs het woord Joodsch te voegen, hetgeen ook buiten den raad ergernis wekte. Stond het in het citaat, dan had hij dit dienen te schrappen. De critiek op den wethouder van onderwijs van den heer de Reede wordt van andere zijde in den raad gedeeld, kan hij verzekeren. Langs anderen weg komt hij met den wethouder van financiën en den heer de Reede tot hetzelfde resultaat inzake de reserves. Bij vitale bedrijven mag daaruit wel worden geput in bijzondere omstandigheden. Tenslotte verklaart hij inzake het be knoptere raadsverslag niet te zijn gerust gesteld. Hierna schorsing tot hedenmiddag Even een kleine rectificatie. Wethou der Goshnga zeide n.l. dat aan reclame voor de Lichtfabrieken werd be6teed f. 2500C inclusief nadeelig tekort Toon- kamer. De voorzitter wenseht wethouder Ro- mijn wanneer deze ter vergadering komt, hartelijk geluk de gelukkige vader te zijn geworden van een zoon (applaus). Deze zegt dank voor dezen gelukwensch. De heer v. WELZEN trekt zijn voorstel inzake huurverlaging in ten gunste van dat van den heer Kooistra, verdedigt zijn nadere voorstellen en beantwoordt den heer v. Eek. De heer GROENEVELD kan op het be toog van den voorzitter over hem niet ingaan, daar dit niet werd verduidelijkt en" daarom zal hij die uitlating voor ken nisgeving aannemen. Met aarzeling heeft hij den Bijbel ge citeerd, doch hij meende deze ook z. i. al te sterke argumenten toch te moeten aanwenden tegen den heer Beekenkamp, waar hij ze gebruiken kon. Waarom men en speciaal de heer Beekenkamp boos is geworden, begrijpt hij niet. Wel wil hij verklaren niemand in zijn godsdienstige inzichten te hebben willen grieven, zijn partij is trouwens niet anti-godsdienstig. Overigens handhaaft hij zijn bewerin gen inzake de filmkeuring en het uit breidingsplan. De heer BEEKENKAMP is niet over tuigd inzake de wijze van behandeling der begrooting, doch zal zich bij de lei ding van het college neerleggen evenals wat betreft de keuring van films, ver trouwend, dat de voorzitter zich met de commissie in verbinding zal stellen. De bestrijding van de S.D A P. was voor spr. geen verrassing, al zijn er in die partij, die ook voor keuring zijn. Of deze ook als zedenapostelen worden beschouwd? (Builen verantwoordelijkheid der Red.) Copie van de al ot niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. DE TAXI-STRIJD UIT DE LUCHT GEZIEN. Mijnheer de Redacteur, Bij deze is ondergeteekende zoo vrij trots dat het wel wat afgezaagd wordt, u te vragen of gij deze regels zoudt willen plaatsen. Bij voorbaat mijn dank Elke dag weder lezen wij in uw blad critiek over het al of niet noodig zijn of bestaansrecht hebben van de z.g. goedkoope taxi's. Doch het zal menigeen ook wel opgevallen zijn, dat dergelijke stukken steeds zijn geplaatst door hen die er direct of Indirect voor- of nadeel bij hebben. Nu wil ik zoo vrij zijn aLs geheel neutraal persoon het volgende te vragen en te zeggen. Heeft één van de betrokkenen wel eens met stljgmateriaal in onze stad Leiden gewerkt? Zoo ja dan weet gij wat of dat is. Zoo neen probeer u dat dan eens. Maar niet op een trottoir van 2 a 2.5 M. Neen bijv. in de Haarlemmerstr. ter hoogte van de Janvossensteeg of op de Hoogewoerd van Korevaarstr. tot Kraaier- straat. Als men daar als glazenwasscher werkt, walgt men er soms van. Ternauwer nood staat men op zijn ladder of daar komt een tram met luid gebengel van zijn bel aan. En of het raam klaar is of niet. men moet naar beneden of beloopt de kans op een procesverbaal. Die gezellige in een stad haast niet te besturen autobussen I vliegen met een vaart van 30 a 35 K.M. (ik heb niet te hoog geschat) langs je heen. Gezellig werken. Nu komen de kleine veel besproken taxi's. Houdt steeds als van zelf sprekend rechts van den weg. ziet ons staan, één klein rukje aan het stuurrad en met een sierlijke zwaai draait hij netjes langs je ladder heen. Je voelt niet zoo ais bij tram of autobus de stevige?? Leidsche bestrating onder je ladder dreunen en golven. Maar wel voel je je veel veiliger. Dus wat de veiligheid van de stad betreft heeft uit ons standpunt bezien de taxi toch zeker een puntje voor tram of bus. Met dank voor uw bereidwillige plaat sing. FRÉ P. SMIT, Glazenwasscherij Het Vertrouwen, President Steijnstraat 32, Leiden. DE TAXI'S. Verzoeke beleefd plaatsing van het onderstaande, waarvoor bij voorbaat mijn dank. Geheel als onpartijdig buitenstaander, die evenals de heer Brouwer niets geen relaties heeft met tram, stadsverkeer of taxibedrijf, zij het mij vergund het vol gende onder de aandacht te brengen. Een provinciestadje als Leiden, met in vergelijking tot andere steden kleine af standen heeft toch waarlijk genoeg aan tram en autobus Met de tram is vanaf 't Station Hooge Rijndijk en Haven te berei ken, beide trams passeeren de binnenstad, terwijl Stadsverkeer in 't verkeer met aan weerszijden gelegen stadswijken, Tuinstad- wijk en de Kooi, voorziet. Zij die 't meest afgelegen wonen, kunnen betrekkelijk vlug een der 4 verkeérsvoertuigen bereiken en benutten. Niemand vertelle mij, dat Leiden behoefte had aan taxi-gesnor. Voor de betrokken ondernemers is dat bedrijf ongetwijfeld loonend gebleken, als paddestoelen kwamen ze uit den grond. Handig werd gebruik gemaakt van de ge legenheid, gespeculeerd op de verspilzucht van de Jonge menschen, welke de waarde van 't geld niet kennen. Men geve maar eens acht hoeveel jonge menschen, vooral op de singels en in de buitenwijken, vele tot middernacht en nog later, het vrachtje uitmaken van de taxi-snorders Voor de taxi-ondernemers is deze ongebondenheid der jonge menschen eene welkome gele genheid. het is hun niet kwalijk te nemen, dat ze hun best doen, een gedeelte van zulk lichtzinnig, onnoodlg verspild geld, trachten te bemachtigen, doch als men in gemoede vraagt, is zulk gesnor en gejaag noodig, voorziet dat nu in eene reeds lang gevoelde behoefte, dan zal elke bezadigde ntensch die de ernst der tijd voorstaat, vol mondig neen antwoorden. Willen oudere of gebrekkige menschen ergens gebracht worden, dan zijn er waarlijk wel reeds lang bestaande auto-ondernemers, welke voor een billijk tarief, in die behoefte kon den voorzien. Men houde mij ook niet voor een auto ondernemer, doch ik zou de minder kapi taal krachtige lieden en vooral de uit gaande jeugd met ernst willen voorhouden verspil uw geld niet met onnoodig taxi rijden, wees zuinig en bedenk dat de tijds omstandigheden er tot nog toe naar uit zien, dat de toestanden nog slechter zul len worden. ABONNÉ. RECLAME 4990 voor Uw beginnende verkoudheid, want overal zweven kwaadaardige griep-bacil'en om U heen en doen Uw verkoudheid tot griep verergeren. "AKKERTJES" verjagen de koorts, stuiten dien gnep-aanval en bespa ren U dagen van veel narigheid. Htdtrlandieh Ongeëvenaard bij gevalle kou Product Griep, rheumalische pijnen, Zenuwpijnen, Hoofdpijn, enr. Per 12 stuks slechts 50 cent. Volgens recept von Apotheker Denynt

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9