IT5EN VAH HET wnTEÊg gemengd nieuws. [»te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 26 Januari 1934 Vierde Blad No. 22654 noodlottige scheepsbrand. buitenlandsch gemengd. FAILLISSEMENTEN. Lilian Harvey's eerste Amerikaansche film. LEISE FLEHEN MEINE LIEDER. van een stelling gevallen. l^.ctoravond is de 59-jarige metaalbe- blsteravoM der w gewoond h€bbende [He Mijdrechtstraat in Dok II van de Lterdamsche Droogdok Maatschappij Ap Heiplaat te Rotterdam van een S? Meter hooge stelling gevallen ten- VL,"' van een duw van een luchtdruk- Wr De man sloeg achterover naar meden en liep ernstige inwendige kwets- ISjr°auto Is hij naar het Tropisch «picenhuis vervoerd, waar hu bij aan mat reeds bleek te zijn overleden. o brand. '■Gisteravond ontstond te Heesch brand We kapitale boerderij van den land- Emwer A Ruys, staande langs den weg Jen Boscli—Grave. In een oogwenk stond Kt geheele bedrijf in lichte laaie. Het vee rerd gered met uitzondering van twee «lveren die in de vlammen omkwamen. geheèle inboedel alsmede een groote leveelheld hooi en stroo ging verloren. schade wordt slechts gedeeltelijk door ïerzekerlng gedekt. bundeltje effecten terug gevonden. Ijen knaap heeft op een eenzaam bosch- v0 onder de gemeente Langenboorn C Br.) een bundeltje effecten gevonden. Ei overhandigde zijn vondst aan de Cltie, waar bleek dat het hier de effecten ■Jlrof, die ruim tien dadgen geleden bij jn inbraak ten huize van de graanhan- Baren Gebr. Van H. aldaar waren ge ilen. De dieven, die op het kantoor de tandkast met een valschen sleutel had- |en geopend en hieruit een bedrag van Kim f. 2000 aan bankpapier, benevens de Effecten hadden buitgemaakt, hebben [ennoedelijk met de stukken geen raad Jeweten en deze op hun terugtocht in liet bosch weggeworpen. Van de dieven Dtbreekt nog elk spoor. Tel. 175 SLACHTOFFERS. Op den Jangtselriang heeft een ernstige catastrofe plaats gegrepen. Tengevolge van een kleine explpsie ont stond op een passagiersschip een gewel dige brand, die zoo snel om zich heen greep, dat ongeveer 175 opvarenden om het leven kwamen. De overlevenden van de op den Jangtse in brand geraakte boot zijn te Shanghai aangekomen. Zij verklaarden, dat de boot, als ook een schip, dat deze op sleeptouw had, beladen waren met katoen en dat er zich op beide schepen een zeer groot aantal passagiers bevonden. De vlammen verspreidden zich met ont- zettenden snelheid. De passagiers en de bemanning sprongen in het ijskoude water van den Jangtse- kiang, waar zij spoedig den dood vonden. Vier en dertig overlevenden, die een toevlucht hadden gevonden op de bcwon- brug van het schip, konden door een Chineesch stoomschip worden gered. EEN ONTPLOFFING. in de ontbijtzaal van de ijzerfabriek Melstahlwerke te Voelklingen (Duitschl.) s tioor onbekende ooizaak een ontploffing jntstaan. die de zaal geheel heeft ver nield. Van de arbeiders, die in de zaal Jertoefden, is een gedood en zijn acht jewond, o.w. eenigen zwaar. De opzichter van de zaal licht nog onder pet puin. de verdwenen duitsche zeeman. Omtrent de verdwijning van den Duit- schen zeeman Kriill te Antwerpen kan nog worden medegedeeld, dat een scheepsmaat thans van Kriill een brief heeft ontvan gen uit Rotterdam, waarin hij mededeelt, dat toen hij op het Duitsche consulaat terzijde werd gesteld, hij besloten had, te vluchten, omdat hij vreesde te worden vastgehouden, wijl hij bij verstek in Duitschland ter dood is veroordeeld wegens anti-nationaal-socialistische actie. Buiten het consulaat gekomen is Krüll te voet van Antwerpen naar Nederland ge gaan. DE AARDBEVING IN BRITSCH-INDIE. De thans ter beschikking staande ge gevens maken het mogelijk, zich een nauw keuriger denkbeeld te vormen van den om vang van de aardbeving in Britsch-Indië op 16 Jan. j.l.. Er blijkt dan dat de ver liezen aan menschenlevens. ofschoon toch nog groot, veel kleiner zijn dan op een gegeven oogenblik gevreesd werd, n.i niet vee! meer dan 2500. Wanneer men daarbij bedenkt, hoe buitengewoon groot de schade is, die aan huizen, eigendommen en oogsten is aangericht moet dit cijfer opmerkelijk klein wol-den genoemd. Dit feit wordt ver klaard door de omstandigheid, dat de aard beving plaats had, toen het meerendeel der bevolking buitenshuls was. De steden, RECLAME 5004 Wia zijn neus schermt. schendt zijn aangezicht Wie zijn smaak niet wil schenden, rookt FRIESCHE HEERENBAA110,13 en 15 ct. waar de grootste materieele schade is aan gericht, zijn gelegen in Noord-Blhar. waar op zijn minst de helft van het aanta! stee- nen huizen is verwoest en de stad Monghyr waar het ziekenhuis vernield werd en waar honderden menschenlevens verloren gin gen, toen de bazar ineenstortte. In Moezaf- farpoer zijn de woningen van de daar ge vestigde rechters en burgerlijke ambtena ren vernield, de gevangenis en het bank gebouw werden beschadigd en omstreeks driehonderd menschenlevens gingen ver loren. terwij] alle overige steenen huizen vernield zijn. In Darbhanga gingen even eens 300 menschenlevens verloren en wer den alle steenen huizen vernield. Motlhari werd volkomen geïsoleerd en erootendeels verwoest. Wat de andere steden betreft, in Bhagalpoer werden de gebouwen ernstig beschadigd, in Jamalpoer werd ook vee! materieele schade aangericht en elneen 20 menschenlevens verloren te Poesa werd het vermaarde landbouwinstltuut ernstig beschadigd. In Tsjapra werden de residen tie en de openbare gebouwen vernield en het ziekenhuis zoodanig besghadizd. dat verblijf daar onveilig werd. Te Patna wer den 50 personen gedood, honderden gewond en ruim 4000 gebouwen vernield of bescha digd. Buiten de steden is de vernieling van huizen veel geringer geweest. De meest zichtbare teekenen van de aardbeving zijn daar vernielde en verdwenen wezen over stroomde velden en groote scheuren in den grond, waaruit modder, zand en water een sliikachtig bezinksel over velden en oogsten hebben uitgespreid. Wegen, spoorwezen en bruggen zijn zoodanig getroffen, dat de gewone verbindingen over een groot ge deelte van de geteisterde streek onmogeüik zijn geworden. De ernstige bedrijging voor de landelijke bevolking, die oo sommige Dlaatsen de ongewone dichtheid van ruim 900 per vierkante miil bereikt, wordt ge vormd door de aan den landbouw toege brachte schade, inclusief de verwoesting der suikerfabrieken. Bovendien ziin tal van bronnen onbruikbaar geworden en het probleem van de verzorging van zuiver drinkwater in steden en dorpen is uiterst acuut. De ramp heeft alle standen getrof fen. De stedelingen hebben hun huizen en bezittingen verloren, de landbouwende be volking haar oogst en haar markten Een zeer groot steunfonds zal noodie zijn scheepsbotsing op TE THEEMS. In den dichten mist is gistermorgen een sleepboot uit Londen geramd door het naar Rotterdam uitvarende Duitsche ss. August Cordt. De sleepboot, die een be manning van 4 koppen aan boord had, zonk binnen twee minuten. De kapitein en de stoker zijn verdronken. Het Duitsche schip is naar Londen teruggekeerd. de overs troomingen in china. De overstroominger, aan de grens van de Chineesche provincies Ilonan en Chilhi nemen steeds grooteren omvang aan. Betrouwbare berichten over het aantal slachtoffers zijn nog niet binnen gekomen. Volgens berichten uit Chineesche bron zijn vele dorpen door het water verzwolgen. Duizenden menschen. die op de daken van hun huizen waren gevlucht, werden door den vloed meegesleurd en verdronken. RECLAME. VERDUISTERINGEN TE BUENOS AIRES Volgens een bericht uit Buenos Aires zouden daar tot in de mlllioenen loopende verduisteringen in verband met de devie- zencontrole ontdekt zijn. Verscheidene personen onder wie een hooge ambtenaar van het departement van Financien zijn gearresteerd. Surséance van betaling: Verleend aan W. v. d. Kort, bouwer. Haarlemmermeer, Sloterweg 208, voor den tijd van anderhalf jaar. ingegaan 5 Dec. 1933. Bewindvoerder mr. Julius Hoog, Haarlem. Verleend aan E. W. Ooms en C Ooms, fouragehandelaars, Zoetermeer-Zegwaard, tezamen vormende de Handelsvennoot schap onder de firma Gebr. Ooms te Zoe termeer-Zegwaard voor den tijd van anderhalf jaar. Bewindvoerder mr. H. Burgersdijk. Leiden. Verzocht door J. J. de Poorter, Wasse naar, Schouwweg 78. Verhoor Donderdag 15 Februari, des v m. 11 30 uur in de raad kamer der rechtbank te Den Haag. Be windvoerder mr. G. J. Roes, Den Haag. 24-jarige die gevold werd. Verstijfd door rheumatiek. Hoe zij nn lenig blijft. Juist ontvingen wij een beschrijving van een buitengewoon hardnekkig rheumatiek- gevai. „Ruim vijftien jaar geleden", -schrijft deze vrouw, „had ik een ernstigen aanval van acute rheumatiek. Ik probeerde van alles smeersels, zalfjes en al het moge lijke dat de menschcn me maar aanraad den. Maar alles en alles zonder verbetering. Ik zat net als een Egyptische mummie, en hoe langer ik zat, des te erger werd het. Mijn ledematen werden steeds stijver. Be wegen werd absoluut onmogelijk, zonder de vreeselljkste pijnen te verduren, zóó dat ik het soms moest uitgillen. Mijn enkels en voeten waren zoo gezwollen, dat ik mijn teenen niet zien kon. Evenzoo was het met mijn handen ze waren onbruikbaar. Bij het eten moest mijn moeder me voeden. Ik was slechts 24 jaar, en zóó leed ik maanden lang 'die me Jaren leken). Op een dag kwam er een dame op bezoek, en toen ze mijn toestand zag zei ze: „Het eenige wat hier helpen kan is Kruschen Salts". Ik had ongeveer alles geprobeerd, en hoewel ik niet het minste resultaat verwachtte, liet ik toch een flacon Kruschen Salts halen. Tot mijn groote verbazing werden mijn ledematen langzaam maar zeker losser. De blijd schap, waarmee ik van de eene kamer naar de andere liep, was werkelijk aan doenlijk, want ik had gedacht, dat ik voor mijn verdere leven gedoemd was tot hulpeloosheid en ellende. Sedert dien heeft bij mij in huis nooit een flacon Kruschen Salts ontbroken," (Mevr.) M. K. De zes zouten in Kruschen sporen de afvoerorganen aan tot gezonde, geregelde werking. ZU helpen het organisme om steeds het teveel aan urinezuur te ver drijven. En wanneer het kwaadaardig urinezuur dat de pijnen veroofzaakt verdwijnt, dan moeten ook de pijnen en kwellingen verdwijnen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar hij alle apothekers en drogisten a f. 0.90 en f. 1.60 per flacon, omzetbelas ting inbegrepen. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Let op dat op het etiket op de fiesch, zoowel als op de buitenver pakking de naam Rowntree Handels Mij., Amsterdam voorkomt, 5006 KAMERADEN DOOR DIK EN DUN. I Filmsucces kan bereikt worden door 'n )eval of door geluk, maar als het stand joudt, moet er een logische reden voor Biii. Er is geen beter voorbeeld dan het wereldbekende komiekenpaar Stan Lau- [el en Oliver Hardy. Door een toeval kwamen zij bij elkaar. Stan Laurel had de regie voor een paar kluchten voor Hal Roach en Oliver Har py werd gearrangeerd om de rol van Men valschaard" te vervullen. Een paar Uur voordat hij in de studio moest zijn, [brandde Hardy zijn hand. Hij belde den Regisseur Laurel, dien hij persoonlijk niet tende op, en vertelde hem, wat er ge- Jeurd was. Laurel zei, dat hij zich geen torg behoefde te maken en dat hij de rol self wel vervullen zou. Dit was het begin pten een groote vriendschap. Toen Hardy jaar de studio kwam om den regisseur te bedanken, voelden zij direct een groote Isympathie voor elkaar en Laurel stelde I voor in een volgende film 1 samen op te [treden. Hun eerste samenwerking was [direct al een succes, doch het perfecte ""menspel ontstond eerst nadat zij enkele films vervaardigd hadden, hoewel van het begin af aan bleek, dat zij uitstekend bij elkaar pasten. Een van de voornaamste redenen waar om zij zulk een goed paar vormen in kluchten, is dat zij van nature twee abso lute tegenstellingen zijn. Stan is klein, mager en terughoudend; Olly is groot, rond en joviaal. In hun werk is Laurel de intellectueele stuwkracht. Hij schrijft het scenario voor de meeste kluchten, waarin zij optreden en helpt ook bij de regie. Hardy heeft 'n absoluut vertrouwen in de capaciteiten van zijn vriend en laat hem rustig voor twee werken, terwijl hijzelf golf gaat spe len en de ernstige bezigheid van het ma ken van kluchten totaal uit zijn hoofd zet. Als de film geheel is opgezet komt hij er ook bij en helpt de kluchtige scènes nader uit te werken. Maar zoodra de ca mera gaat draaien is hij met volle aan dacht bij zijn werk en heeft nooit be zwaar iets te doen wat kan meehelpen het geheel lot een succes te maken. Op den kouasten dag van het jaar en Lilian Harvey in de Fox-Film: „De 200 PK. van Zijne Majesteit, vcerii ^lrev?n„m d€2e rubriek reeds uit- rtkaansevTV^ 1 Harvey's eerste Ame- l'end^mrt y ^Ps betray", ook be- i&ne le,? titel -De 200 PK. van ■«•trie film. Zl-' heeIt in Amerika nu a thiint tl aariree het steeds crescendo Mv im,gKatn' vo't°oid. k ale rnmli? ?y'' eeu vroolijke, muzi- Peesch Hnü !le intrige met een Euro- werden „11 ,?e mannelijke hoofdrol d00r J°bn Boles als kRa®°m doordat deze aan de film f avorlét w,n ?eer Bezien Broadway- ténatie een 11 j de wonderlijke com- wn S°ede verschijning en een buitengewoon goed acteur te zijn, terwijl hij bovendien uitmuntend piano speelt en een mooie tenorstem heeft. John Boles is een van de weinige zangers, die het bui tengewoon goed ging, toen men sprekende films begon te maken. Aan al deze kwa liteiten heeft hij het te danken gehad, dat hij gekozen werd als partner van Lilian Harvey. Op charmante wijze vertolkt Boles de rol van .Koning Rupert" van Ruthania, die een beter componist dan Staatsman is. Men zal ongetwijfeld nieuwsgierig zijn Lilian Harvey, die in deze film Tali Wieier heet, weer terug te zien W" hebber haar lang genoeg gemist! zelfs in Californië kan het gemeen koud zijn, werkten Sten en Olly twee dagen lang in koud water. Voortdurend gleden zij uit over stukken zeep en kwamen ten slotte in een modderpoel terecht. De tech nici stonden er bij diep gedoken in den kraag van hun winterjassen en de beide komieken zagen blauw van .de kou, ter wijl zij alles in het werk stelden om een extra komisch effect te krijgen. Het verwerken van goede effecten ln een klucht vereischt meer tijd dan men oppervlakkig zou denken. „Soms duren de voorbereidingen we ken", vertelde Laurel onlangs, voordat een mop zoo is uitgewerkt, dat ik hem in onze film kan gebruiken. Hun tegenwoordig algemeen bekend uiterlijk is langzamerhand in hun samen werking ontstaan. In een van hun eerste films stelden zij twee gevangenen voor en om te ontkomen aan de moeilijkheid van pruiken, lieten zij alle twee hun hoofd kaal knippen. Toen hun haar weer aan groeide, bleek dat van Olly een belache lijke lok op zijn voorhoofd begon te ont wikkelen, terwijl Stan's haar den eersten tijd overeind stond. Het effect was zoo mal, vooral wat betreft Stan, dat hij het nog erger maakte door het onregelmatig te Jaten knippen en voortdurend overeind te borstelen. Nu heeft hij uren werk om het weer goed te krijgen en er toonbaar uit te zien als hij zich buiten de studio s bij een officieele gelegenheid moet ver- toonen. De twee vrienden hebben ook een heel verschillende smaak. Oliver Hardy is jo viaal en houdt van grapjes. Men kan hem meestal vinden waar veel menschen zijn, waar gedanst wordt en muziek is. Hij houdt van jazz, goed en veel eten en een vroolijke omgeving. Alleen bij zijn ge liefkoosde golfspel kan hij de rust van het vrije veld verdragen. Stan houdt van lezen en studeeren. Zijn voornaamste stokpaardje is vlsschen en hij is ook dol op tuinieren. Veel van zijn vrijen tijd gebruikt hij voor het omspitten en bijharken van zijn tuin. Onlangs vroeg een verslaggever aan Hardy wat hij beschouwt als den grond slag van hun geweldig succes over de ge heele wereid en de dikke komiek ant woordde: „Het succes van samenwerken- den komieken hangt voor het grootste ge deelte af van hun bereidwilligheid om te geven en te nemen. Het is een half om half kwestie en de beide partners moeten weten wanneer de tijd gekomen is om op den achtergrond te blijven, en den ander naar voren te laten treden" Dit klinkt hee! gewoon en begrijpelijk en geldt ook voor ieder ander soort samenwerking, alleen wordt het zoo weinig in de praktijk gebracht. Bij Laurel en Hardy evenwel is de samenwerking buitengewoon goed en zij vullen elkaar steeds aan, hoewel Stan door iedereen beschouwd wordt als de lei der van het tweetal. En toch is Hardy even onmisbaar, want Laurel maakt de voorbereidingen, doch ais bij het werk blijkt, dat iets niet klopt of niet het ge- wenschte effect heeft, is het altijd Olly, die een oplossing vindt. Zijn ideeën zijn onvoorbereid, doch op het moment, dat Laurel, die alles bestudeerd en van alle kanten bekeken heeft, geen uitweg weet, komt Hardv met een goed voorstel. De sprekende film. die voor zoovele artisten noodlottig werd. heeft eerder een gunstigen dan een nadeeligen invloed op het succes van Laurel en Hardy gehad De geluiden, speciaa' die welke Laurel voort brengt. passen zoo uitstekend bij hun persoonlijkheid, dat zij het komische effect in hooge mate bevorderen. Hans Jaray en Martha Eggerth ln de film „Lelse flehen meine Lieder" Velen zullen naar de nieuwe Schubert- film „Leise flehen meine Lieder" reik halzend hebben uitgezien; al heeft het iang geduurd, nu is gelukkig ook onze stad aan de beurt! Van Weenen uit heeft deze film de wereld veroverd, ondanks het feit, dat er behalve Martha Eggerth slechts geheel of vrijwel onbekenden in optreden. De regie voert Willy Forst, die men reeds zoo dikwijls als een voortreffe lijk acteur heeft mogen begroeten en als regisseur een voortreffelijk debuut maakte. Hans Jaray is Schubert, een van Weenen's groot-sten. De film toont ons, hoe het kwam dat deze zijn onsterfelijke sympho- nle in H moll. zijn „Unvollendete", wél voltooide, maar er tenslotte de „volein ding" weer afscheurde en vernietigde. Misschien ware de titel „Schubert's Un vollendete" beter geweest! Een regisseur, die beschikken kan over een stad als Weenen en een Hongaarsch kasteel als decors, over een Martha Eggerth met haar mooie stem, over de Wiener Philharmoniker en de beroemde Sanger- knaben, daarbij over Hongaarsche Zlgeu- nerprimassen en nog zóó veel meer inte ressants. is wél in een benijdenswaardige positie! Men zal er tal van uiterst fijne trekjes in kunnen opmerken; deze film zal van Weenen iets beters laten zien, dan de veeivertoonde operettefilms, met een Weenen, dat wellicht nooit bestond en nu zeker niet meer bestaatEen film van beschaafde charme, muzikaliteit en goeden smaak.... Hun trouwe aanhangers, die ontelbare malen genoten hebben van hun kluchten, volgen thans met belangstelling hun groote film Fra Diavolo, waarin zij worden bijge staan door den beroemden zangei Dennis King en de behoorlijke Thelma Todd. Het woord vlo vnerie geeft eigenlijk een heel goede beschrijving van een Laurel en Hardy productie. Als een bezoeker andere studio's binnengaat, waar ook komische films worden opgenomen, is het eerste, wat hem opvalt, de vreemde begrafenis stemming die hier hangt. Men voelt, dat zelfs het maken van een komische film als een zeer ernstige zaak beschouwd wordt. Speciaal valt dit op wanneer Harold Llovd aan het werk is. In deze studio hangt altijd een drukkende dreigende stemming, maar bij Laurel en Hardy is het heel anders. Het komt meerdere malen voor, dat zij zelf in een lachbui raken, de regisseur en de andere n.edespeienden zich ook niet goed kunnen houden en de C3!..era's moeten stoppen om hen in de gelegenheid te stellen uit te lachen. Ge durende hun voorbereidingen zijn zij ernstig, maar zoodra de camera's gaan draaien is het werk voor hen een grap Alles is daardoor zoo echt sponte"!, en dit is een bijzonderheid, die op het doek te merken is Misschien zijn er slechts zeer weinigen onder de toeschouwers, die er zich van bewust rijn. dat deze ondergrond van spontaniteit in hun kluchten juist de groote komische waarde er aan geeft en bijdraagt tot het succes! RECEPTEN VOOR SONG-COMPONISTEN Leo Robin en Ralph Rainger, twee van Amerika's beste song-componisten, die al heel wat succesnummers op hun rekening hebben, zijn niet jaloersch van aard. Zij willen zelfs gratis goeden raad verstrekken aan hen die het schrijven van een suc ceslied ook eens willen probeeren Het moei lijkste hierbij is het probleem wooruen te vinden die op de juiste wijze bij de muziek passen, dat wil zeggen op zulk een wijze dat het eindresultaat van inspiratie of moeizame arbeid vlot en zonder onnatuur lijke effecten gezongen kan worden. Een belangrijke factor is hierbij het juiste ge bruik van de klinkers. Woorden met een „o" - of een „oe" - klank behooren steeds bij lage noten terwijl woorden met „a"-, „o"- of „l"- klank op hoogeren toon gezongen moeten worden om normaal uitgesproken te kun nen worden. Robin en Rainger hebben de muziek geschreven voor Maurice Chevalier's film „The Way to Love." Het zijn twee liedjes, getiteld „I'm a lovei of Paree" en „In a one-room flat". Robin is de auteur van bijna alle liedjes die Chevalier in zijn diverse films heeft voorgedragen als „Louise", .O that MJtzi en tal van andere. Rainger is eveneens een componist van beteekenls enauteur van „Moaning Low". „Please" „Thanks en „Give me Liberty or give me Love uit Claudette Colbert's nieuwste film ..Nacht club Madonna."

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 13