LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 22 Januari 1934 BUITENLAND. TELEGRAMMEN. SCHEEPSVERBINDINGEN. CORRESPONDENTIE. VRAGENRUBRIEK. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Volken bondsraad Zitting gesloten De Ontwapening De Kleine Entente bijeen. Zaterdagmiddag werd bekend, dat de Volkenbondsraad tot overeenstemming was gekomen inzake een gemeenschappe lijke verklaring over de behandeling van de Saarkwestie. De raad kwam daarna nog eenmaal ln een korte geheime zitting bijeen en begaf zich toen naar de glazen waranda, waar een openbare zitting werd gehouden. Als het derde punt stond op de agendaVoor bereidende maatregelen in verband met de volksstemming in het Saargebied." De pre sident van de regeerlngscommlssie van het Saargebied nam aan de raadstafel plaats. Na de opening van de zitting las de Ita- llaansche rapporteur het rapport voor, dat tot stand Is gekomen als een compro mis tusschen de Fransche en de Engelsch- Itallaansche opvattingen, en waarin de raad het volgende verklaart: „De Volkenbond keurt de slotconclusie van het rapport goed. Hij geeft uiting aan zijn wil, afle plichten te vervullen, die op Jiem rusten ln verband met de voorberei ding der volksstemming in het Saargebied in 1935. In het bijzonder verzoekt hij zijn commissie, met het oog op het rapport, dat de commissie hem zal voorleggen: a. de maatregelen te onderzoeken, die onder het gebruik van alle geschikte mid delen het ordelijk verloop der stemming kunnen waarborgen, b. ln het bijzonder die middelen te be- studeeren, waardoor de bevolking be schermd wordt tegen lederen druk en de uitvoering van een dreigement, dat de eer lijkheid der stemming zou kunnen scha den; c. adviezen te bestudeeren, die de regee rlngscommlssie van het Saargebied haar zou kunnen voorleggen, voorzoover zij de handhaving der orde ln de periode van de volksstemming betreffen. De raad besluit 20.000 Zwitsersche francs voor de uitgaven, die kunnen noodlg zijn voor het raadplegen van deskundigen, ter beschikking te stellen. In het door Alolsi voorgelezen rapport wordt par. 34 van het derde hoofdstuk van het verdrag van Versailles woordelijk geci teerd. Dit artikel bevat de voorwaarden voor de stemming. Het rapport wijst dan op de groote ver antwoordelijkheid, die de raad door deze bepalingen op zich heeft genomen. De stemming moet in 1935 plaats hebben en het rapport zegt, dat het noodlg is. reeds thans voorbereidingen te treffen. Na het voorlezen van het rapport stelde Alolsi het Argentljnsche raadslid Cantilo en het Spaansche raadslid Mandariaga voor als leden der commissie van drie. Paul Boncour wees in het bijzonder op de punten, waaraan Frankrijk groote waarde hecht. Hij zelde, dat de stemming illusoir zou zijn, wanneer de orde niet zou kunnen worden gehandhaafd. Volgens hem heeft de thans benoemde commissie alle volmachten om den raad later alle maatregelen voor te stellen, die noodlg waren, ook de zeer ingrijpende. Hij her innerde er aan, dat de raad reeds vroeger voor de bescherming der ambtenaren heeft gezorgd. Op dezelfde wijze moet ook de bevolking worden beschermd. Na Boncour sprak zeer kort de Engel- sche vertegenwoordiger Eden, die ver klaarde dat hij van commentaar op het rapport afzag. Overigens bracht hij hulde aan de uiteenzetting van den rapporteur, die alle verelschte punten heeft behan deld. Benesj verklaarde, dat het er om gaat, de bepalingen van het verdrag van Ver tailles uit te voeren. Tenslotte werd het rapport aangenomen i eu volgde de benoeming der leden van de voorbereidingscommissie. Daarop werd de 78ste zitting van den Volkenbondsraad gesloten. Het protest van den Duitschen Volks bond in Opper-Sllezlë tegen het verbod van eenlge bladen werd afgewezen. De raad droeg de commissie van drie, die zich ln Zuid-Amerika bevindt, op, den oorlog in den Chaco ln het oog te houden j en tot de volgende zitting alle noodlge maatregelen te nemen. Terwijl men te Parijs toegeeft, dat Duitschland de deur niet heeft dichtgesla gen voor verdere ontwapenings-onder- handelingen, acht men het antwoord op het Fransche memorandum toch „niet zeer trevredenstellend". De algemeene opinie is, dat de fundamenteele punten onbeslist zijn gebleven, terwijl een verzoenende hou ding wordt aangenomen op de punten van minder belang. Naar men verpeemt is men in Rome van meenlng. dat het Duitsche antwoord be schouwd kan worden als een verwerpen van de Fransche eischen; wat de Engel- sche meening betreft, deze zal worden be paald in een kabinetszitting, die morgen gehouden zal worden. Het „kleine presidium" van de Ontwa peningsconferentie is verdaagd tot 13 Februari. Er is geen definitieve overeen stemming bereikt, b.v. ten aanzien van het weder bijeenroepen van de conferentie zelf. Op 13 Februari zal het kleine presi dium waarschijnllik naar Londen worden bijeengeroepen. Tegelijkertijd heeft men op het oog het convoceeren van het presidium voor de daarop volgende week Er is een rapport gepubliceerd, waarin gezegd wordt, dat de ontwapeningscom missies voorloopig niet zullen bijeenkomen Besloten is. dat met het oog op de be staande meeningsverschillen over eenige belangrijke punten door de verschillende staten langs diplomatleken weg pogingen zullen worden ondernomen, om de ver schillen te redduceeren. Het kleine presi dium is van meening, dat met het oog op de plaats hebbende vorderingen het niet aanbevelingswaardig is, deze actie te onderbreken door een heropening der con ferentie. De betreffende regeeringen zullen uitvenoodled worden, den president dei- conferentie tot 10 Febr. op de hoogte te houden, opdat het kleine presidium op 13 Febr kan vergaderen om hetzU een verdaging te overwegen, hetzij het bureau onmiddellijk bijeen te roepen. Heden komt to Acram de Kleine Entente bijeen. Tituiescu "i Benesj zijn gister avond reeds gearriveerd, verwelkomd door Jeftitsj. Naar verluidt staat op de agenda van de conferentie ook de erkenning van Sovjet- Rusland. Te oordeelen naar de voorbespre kingen kan men een definitieve afhande ling dezer kwestie venvachten. Reeds wor den uitgebreide voorbereidingen getroffen voor den opbouw der economische betrek kingen met Rusland. DUITSCHLAND. Hindenburg ongesteld Nieuwe aanklacht tegen Hirtsiefer De vrijlating der Bulgaren. In verband met zijn ouderdom 86 jaar heerschte er eenlge ongerustheid toen bekend werd ,dat rijkspresident von Hin denburg ongesteld was tengevolge van kou-vatten. Gelukkig lulden de latere be richten gunstig. Tegen den vroegeren Fruisischen staats minister Hirtsiefer, die zooals men weet onlangs wegens malversaties tot zes maan den gevangenisstraf veroordeeld werd, is een nieuwe aanklacht Ingediend in ver band met de ongelooflijke misstanden welke op het vroegere Pruisische ministe rie voor volkswelvaart heerschten en bij de nauw daaraan verbonden vereeniging Rijkscentrale voor verblijf van stadskin deren ten plattelande en verzorging van Duitsche kinderen in het buitenland. Mede aangeklaagd worden de vroegere staatssecretaris prof. dr. Adolf Scheidt en een aantal hooge beambten van het Ministerie. Volgens de justitie zijn alleen door de Rijkscentrale jaarlijks voor reis kosten tienduizenden uitgegeven. De be- stuurskosten moeten een fantastische hoogte bereikt hebben. Verder wordt Hirt siefer er o.a. van beschuldigd drie titels van cere-doctor aan de Universiteit van Graz op niet toelaatbare wijze verkregen te hebben. Hiervoor zou de Rijkscentrale 22 000 mark hebben betaald. Naar gemeld wordt nemen de Duitsche autoriteiten maatregelen tegen hen, die trachten de vrijlating van Dlmitroff en de beide andere Bulgaren te verkrijgen. Vrij dag is den Duitsch-sprekende Bulgaar Donavsky, die voor Dimitroff's moeder en zuster en voor de verloofde van Taneff be sprekingen met de Duitsche autoriteiten wil voeren, aangezegd, dat hij binnen 24 uur Duitschland moet verlaten. De drie vrouwen, die geen van allen Duitsch spreken, vertoeven te Leipzig doch zijn practisch geïsoleerd, daar zij zich geen van allen verstaanbaar kunnen maken De Amerikaansehe advocaat Gallagher, die getracht heeft bij de Duitsche autori teiten inlichtingen omtrent Dlmitroff te verkrijgen werd Vrijdag te Berlijn gear resteerd en eenige uren vastgehouden. Daarna werd hij op vrije voeten ge steld met de mededeeling dat hij Pruisen binnen 3 dagen moest verlaten. Gisteren had in de Weimar-hallc de groote feestvergaderlng van den Nationa- len Boerendag plaats, waar de rijksmi nister van Landbouw een groote rede hield over het onderwerp „De boer als het fun dament van den Staat", waarin hij be toogde dat op geen enkel gebied der bin- nenlandsche politiek het programma van den Fuehrer zoo volledig kon worden ver- wezenlij kt. Toen de Hohenstaufen vergaten, dat het zwaartepunt hunner macht in het Duit sche Vaderland lag, begon de verarming i der boeren. En toen Bismarck het moest aanschou- wen, dat een jonge keizer een „nieuwe i koers" insloeg, zag men, dat ten tweeden I male de weg der Hohenstaufen werd be- i treden, wat ontwijfelbaar wederom naar de chaos moest voeren. Daarom moet dank gebracht worden aan Adolf Hitler, die doelbewust den nieuwen boerenstand opbouwt en daarmede een j nieuw tijdperk der Duitsche geschiedenis j inleidt. De Berlljnsche politie heeft een zekeren Schmltt gearresteerd, die beschuldigd wordt, in het Saargebied Fransche propa ganda te hebben bedreven. De politie deelt mede, dat bij een huiszoeking veel bezwa rend materiaal is gevonden. O.a. werd een schrijven van Schmltt aan een Fransch major gevonden, alsmede brieven aan de regeerlngscommissie. Hij zal wegens land verraad vervolgd worden. Bovendien is een arrestatiebevel uitgevaardigd tegen den vroegeren politiecommissaris Epplnger uit Berlijn, waarvan beweerd wordt, dat hij eveneens onder verdachte omstandigheden in dienst der regeeringscommissie wilde treden. a- FRANKRIJK. De Stavisky-affaire. Het conflict tusschen den minister van Onderwijs, De Monzie, en het Kamerlid Henriot is bijgelegd. De vier getuigen zijn tot de slotsom gekomen dat de beweringen van Henriot weliswaar onjuist waren, maar dat hij ze te goeder trouw heeft geuit, daar ze berusten op een mededeeling, die Hen riot betrouwbaar kon achten. De getuigen hebben daarom beslist dat van een twee gevecht geen sprake kan ztjn en dat het geschil als bijgelegd te beschouwen valt. De Staviskv-zaak zal heden in de Kamer waarschijnlijk weder ter sprake komen, daar minister-president Chautemps en minister de Monzie aangekondigd hebben, dat zij dan nadere mededeelingcn vullen doen. Men verwacht, dat het in de zitting tot nieuwe incidenten zal komen. Enkele demonstraties hadden te Parijs nog plaats. ïn verband met de arrestatie van Pierre Darius, zal het blad „Paris-Mtdi" voorloo pig niet meer verschijnen OOSTENRIJK. Suvicli huiswaarts - Dollfuss doet een beroep op de arbeiders. De Italiaansche staatssecretaris Suvicli is weer vertrokken. Tevoren gaf hij een interview aan de pers. Suvich verklaarde, dat het duidelijk is, dat Oostenrijk door zijn positie ln Midden- Europa en vooral ln het Donau-bekken grootere bcteekenis heeft, dan zijn terri toriale omvang en zijn zielental mee brengt. Het is vooral noodzakelijk, dat aan het land de normale toestanden van een onafhankelijk en rustig leven verzekerd worden. Deze opvatting staat Italië reeds sinds langen tijd voor, op grond van onveran derde richtlijnen, zoowel op politiek als op economisch gebied. De Italiaansche regeering heeft nog kort geleden in voorstellen, die een rui mere regeling der economie van de Donau- landen inhielden, den weg aangeduid, die de geheele Oostenrijksclie economie het meest tot nut kon zijn. Zij beschouwt den toestand dus met hoopvolle kalmte. Oostenrijk is den laat- sten tijd, dank zij de maatregelen zijner tegenwoordige regeering, reeds begonnen, een zekeren opbloei te vertoonen. Het biedt de zekeTheid, dat de toestand spoe dig hersteld zal zijn, zoodra de economi sche en ook politieke omstandigheden verbeteren, Over de besprekingen met Dollfuss is overigens niets bekend gemaakt. Wel schijnt Suvich den Franschen gezant te hebben ingelicht. De offlcleele „Wiener Zeitung" schrijft onder den kop „Nieuwe aspecten", dat de bondskanselier op de vergadering der Chr.-socialen een verlossend woord heeft gesproken, waaraan de arbeidersleiders zouden kunnen aanknoopen. wanneer zij bereid waren tot medewerking. Dollfuss heeft allen, die zich afzijdig houden of die twijfelen, uitgenoodigd toe te treden tot het groote front der Oostenrijksche onafhankelijkheid en van den opbouw. De soc.-dem. .Abend" deelt mede, dat het soc.-dem. partijbestuur reeds in de volgende dagen definitief zijn standpunt zal bepalen ten aanzien van het beroep van Dollfuss. RUSLAND. Arrestaties. Volgens den correspondent van de „Ex celsior" te Moskou, zijn door den G.P.Oe gearresteerd de Belg Bernard, twee Denen, twee Oostenrijkers, twee Duitschers en twintig Russen van den Raad van Toe zicht. welke te Genève ziin zetel heeft, en die tot taak hadden, voor rekening der im- porteerende landen controle uit te oefenen op de kwaliteit en de kwantiteit der door Rusland uitgevoerde goederen. Zij worden beschuldigd van economische spionnage, sabotage, omkooping van ambtenaren, als mede van brandstichting en van het tot zinken brengen van Russische onderzee booten. Aan den Oostenrijkschen gezant werd vergunning geweigerd in verbinding te treden met zijn beide landenooten. Daar België Sovjet-Rusland niet heeft erkend Is het niet ln staat iets te doen ten gunste van den Belg Bernard. DE ONTWAPENING. LONDEN, 22 Jan. (Reuter). Ten aan zien van de Ontwapening schrijft de Mor ning Post. dat Engeland steeds van oor deel is geweest dat een Duitsch-Fransche overeenkomt noodzakelijk eerst tot stand moet komen voor een ontwapenings-confe- rentie kaar slagen. De Romeinsche correspondent van het blad, aldus meldt Reuter, schrijft, dat van Italiaansche zijde niet zal worden toege staan dat de Fransch-Duitsche onder handelingen op de lange baan worden ge schoven. Verder zal een conferentie van de vier West-Europeesche mogendheden worden gehouden, om den Europeeschen toestand van een „hooger standpunt te bezien". Mussolini is van oordeel dat een rege ling van de Europeesche strijdvragen nood - zakelijk is teneinde het hoofd te kunnen bieden aan den drang van Japan naar het Westen. MINISTER ARAKI TREEDT AF. TOKIO, 22 Jan. (V. D.) De Japansche minister van oorlog, generaal Araki, heeft uit gezondheidsoverwegingen zijn ontslag aanvrage ingediend. Araki zelf heeft voorgesteld als zijn op volger te benoemen géneraal Senjurjo Hayashi, thans inspecteur-generaal van het militaire opleidingswezen. BLOEDIGE BOTSINGEN TUSSCHEN DEENSCHE FASCISTEN EN MARXISTS KOPENHAGEN, 22 Jan. (VD.). Tijder. een nationaal-soclallstische vergaders waar de Deensche fascist.-leider Lembc;-! het woord zou voeren, kwam het giste|; avond te Koege tot een ernstige vecht! partij tusschen nation.-socialisten eener. zijds en socialisten en communisten an! derzijds. De communisten slaagden erij den spreker en het bestuur van het podm! te dringen en zelf het spreekgestoelte t< bezetten. Bij de vechtpartij die vervolgen; ontstond, werd de spreker vrij ernstig mi,, handeld. Vlaggen met hakenkruizen wer den afgerukt. De politie maakte tenslotf een einde aan het gevecht en ontruimt de zaal. VEREENIGDE STATEN. De goudwet. Met 38040 stemmen heeft het Huis van Afgevaardigden Roosevelt's goudwet aangenomen. De commissie van het Huis. welke een onderzoek instelt naar de actie der nazi's in de Ver. Staten, heeft haar rapport in gediend, dat o.a. zegt. dat de Duitsche propagandisten de Amerikaansehe meening tegen Frankrijk trachten op ie zetten en dat het volkomen duidelijk is. dat de Duit sche regeering voornemens is haar propa- ganda-veldtocht onbepaalden tijd voort te zetten. JAPANSCHE PROTESTEN TEGEN GERUCHTEN OVER OORLOGSGEVAAR. TOKIO, 22 Jan. (V. D.). Van Japansche zijde wordt gewezen op het herhaaldelijk in het buitenland en vooral in Sovjet-Rus land spreken over oorlogsgevaar, dat vol gens het Japansch Ministerie van Buiten- landsche Zaken volkomen denkbeeldig is. In verband hiermede, wijst men vooral op de rede van den president van het Cen traal Executief Comité der Sovjet-Unie Morotof en op redevoeringen van Litwinof en den inspecteur-generaal der Roode Ca- vallerie Boedjonny, die allen spreken over de mogelijkheid van een Japanschen inval in de Sovjet-Unie, welke redevoeringen door de bultenlandsche journalisten in de geheele wereldpers zijn verspreid. Japan etreurt dergelijke uitlatingen en ver klaart nadrukkelijk, dat tot dergelijke ver onderstellingen geen enkelen grond be staat. o JOHNSON'S MACHT VERDER BEPERKT. NEW YORK. 21 Jan. (Reutel). Wegens de groeiende critiek, vooral van Senator i Bosch, op de bescherming door de N.R.A. j van kleine handelslieden, heeft de federale Handelscommissie van president Roose velt opdracht ontvangen te dezer zake een onderzoek in te stellen, ln het bijzonder aangaande de klacht, dat steeds meer de praktijk wordt gevolgd van het monopolie. Door dit onderzoek worden de bevoegd heden van Johnson dus nog verder be perkt. o EEN BESPREKING TUSSCHEN EMIR ABDULLAH EN KONING IBN SAOED? CAIRO, 22 Jan. (V.D.). De vorst van Transjordanië, Emir Abdullah en de Ko ning van den Hedzjas Ibn Saoed, zullen binnenkort een vriendschappelijke bespre king hebben, waarschijnlijk nabij Akaba. een stad aan het Noordoostelijke gedeelte van de Roode Zee. Naar verluidt, zullen de beide vorsten waarschijnlijk als plaats voor de conferen tie met medewerking van de Engelsche regeering als neutraal terrein een Britsch oorlogsschip kiezen. DE AFFAIRE STAVISKY. PARIJS, 22 Jan. (V.D.). Oud-Minister president Herriot heeft als leider der Radicaal-Socialistische Partij de verkia. ring afgelegd, dat hij noch voor zichzelf, noch voor zijn partij ooit van Stavisky ooi maar een centime heeft gekregen en da- hij Stavisky nog nooit heeft ontmoet. Alle geruchten van anderen inhoud zijn vol- komen ongegrond. De voorzitter van de Nationale Unie van oud-Frontstrijders Rossignol, die ook aar verschillende internationale bij eenkomster, van oud-Frontstrijders heeft deelgenomen is afgetreden, aangezien zijn naam in ver band met de Stavisky-affaire wordt ge noemd. o BOMAANSLAG OP EEN TREIN. BELGRADO, 22 Jan. (Reuter). Heden ochtend vroeg is een bomaanslag geplet".: op den sneltrein Weenen—Agram. De bon ontplofte onder het rijtuig Berliju- Suchak. waardoor de wagen in brand vloog en geheel werd vernield. Ook hei slaaprijtuig, dat achter drie wagons was gekoppeld is ernstig beschadigd. In to wagon waren 4 personen, waarvan 3 wer-| den gedood en de vierde ernstig werd ge wond. Nadat de beschadigde wagons zijn losgekoppeld werd met groote vertraging de reis voortgezet. Een onderzoek is ingesteld. LENIN'S STERFDAG HERDACHT. MOSKOU, 22 Jan. (Reuter). - Gistere: is de tiende herdenking van den sterfdaj van Lenin gevierd. In den avond had een massa-vergade- ring plaats, waarbij alle vooraanstaand partijmannen aanwezig waren. Een groot aantal redevoeringen werd uitgesproken, waarin Lenin en zijn werk werd geëerd O.a. hield Kaganowitsj van het volkscom missariaat voor zware industrie een rede, waarin hij de buitenlandsche verhoudingen besprak. Hij wees met vreugde op de goede ver standhouding met Frankrijk en Amerika, terwij 1 hij verklaarde, dat de verhoudmf met Engeland, Duitschland en voorai met' Japan zeer gespannen is; volgens hem tor, leder oogenblik een aanval in het Verre, Oosten worden verwacht. Daarom is het leger zoo versterkt Sovjet-Rusland is niet meer het Tsaristi sche Rusland van 1904. Het Sovjet-lege: doet voor geen ander onder en zal hei Sovjet-gebied tegen eiken aanvaller weten te verdedigen. Tenslotte wees hij op de groote resul taten van het Vijf Jaren Plan, dat eea uitvloeisel is van de plannen van Lei® CUBA. Een kabinet Mendieta. Er is een ministerie-Mendieta gevormd. De meeste leden waren reeds opgenomen in het kabinet de Cespedes. die zelf gezant te Madrid wordt. Alle politieke gevange nen zullen in vrijheid worden gesteld. UIT HET VERRE OOSTEN. Keizer Poc-l'ii Het bericht, dat Poe-Yi de keizerskroon van Mandsjoekwo heeft aanvaard, heeft in Japansche regeeringskrlngen groote voldoening gewekt. De minister van buitenlandsche zaken. Hirota, zelde ervan overtuigd te zijn, dat het herstel der monarchie in Mandsjoe- rije zal bijdragen tot de verdere consoli deering van Mandsjoekwo als onafhankc- lijken staat. Een zegsman van het ministerie van buitenlandsche zaken deelde verder mede dat de Mandsjoerljsche autoriteiten te kennen hebben gegeven, dat de troons bestijging van den regent geen herstel van de Mandsjoe-dynastie beteekent en dat zij dus geen grenswijziging tengevolge zal hebben. De toestand in Noord-China zal hierdoor niet gewijzigd worden. De zegsman verklaarde tenslotte nog. dat de troonsbestijging enkel en alleen ten doel heeft de onafhankelijkheid van Mandsjoekwo beter te doen uitkomen en de looze geruchten over een amnestie van dit land door Japan, den kop in te druk ken. De nieuwe heerscher wordt 11 Febr. a.s. 29 jaar. Na in 1912 de Chineesche troon te hebben verloren, treedt hü dus nu weer in de rij der monarchen. Moskou heeftr eeds verklaard ook nu Mandsjoekwo niet te zullen erkennen. De Japansche troepen blijven opruk ken in het Oostelijk gedeelte van de pro vincie Tsjahar en ln het Noordelijk deel van de provincie Hoepei. Vliegtuigen en tanks nemen aan de operaties deel. Japansche vliegtuigen hebben Loenmm gebombardeerd en strooibiljetten uitge worpen, waarin ontruiming van Loenmin door de Chineesche troepen wordt ge- eischt, onder bedreiging met voorzetting van het offensief. Ook tusschen Peking en Tientsin wordt thans geopereerd. De troepen der regeering van Foekier. te Tsjangtsjau hebben de wagens neer gelegd, nadat Chineesche vliegtuigen bom men hadden geworpen, waardoor 20 per sonen werden gedood, EEN POST-CONGRES. KAIRO, 22 Jan. (Reuter) Den eersten Februari zal koning Foead het Wereld- Post-Congres openen, waaraan de gede legeerden van 93 landen zullen deelnemen en dat ongeveer twee maanden zal duren. Het doel van dit Congres is een herzie ning van de Internationale Post-overeen- komst. o ARCHITECT TROOST t MUNCHEN, 21 Jan. (D. N. B.). Architect j Prof. Paul Ludwig Troost, die onlangs door i een beroerte werd getroffen, is vanochtend I alhier in een ziekenhuis overleden. Vooral als binnenarchitect van alle groote Lloyd-stoomers had hij zich ver maardheid verworven. Hij bereikte den leeftijd van 55 jaar. DE ENGELSCHE HONGERMARSC1 LONDEN. 22 Jan. (Reuter). De eer* afdeeling van de communistische „Hon- germarsch" naar Londen, zal heden v» Glasgow den tocht naar Londen beginner- In de komende dagen zullen vanuit negen andere steden gelijke troepen op rukken. o ZICH ZELF GERICHT. BAZEL. 22 Jan. (Reuter). Omtrent de beide bankroovers wordt nader gemeld, dat de misdadigers in het MargaretenpM» zelfmoord hebben gepleegd. De politie had een spoor gevonden, da: naar dit park leidde en toen de bandieten zagen, dat het spel verloren was, richtten zij hun wapens tegen zichzelf. (Men zie onder Buitenl. Gemengd). DIMITROFF ZIEK? ZURICH, 22 Jan. (V.D.). Uit Berlijn wordt vernomen, dat Dimltroff in de ge- I vangenls te Leipzig ziek zou zijn. Van de zijde van de gevangenisartsen te j Leipzig werd op verzoek om informatie een I geruststellende verklaring gegeven en me degedeeld, dat Dlmitroff lijdt aan een llch- I ten aanval van bronchitis, die voorname lijk veroorzaakt is doordat hij te veel siga- I retten heeft gerookt. Van uitwijzing der drie door het Rijks gerechtshof vrijgesproken Bulgaren uit Duitschland, wordt momenteel ln het ge I heel niet meer gesproken. ROEMENIE. Het onderzoek inzake den moord op Duea. Het krijgsgerechtelijke onderzoek tegen de moordenaars van den Roemeenschen premier Duca wordt energiek voortgezet. De krijgsraad stelt zich op het stand punt, dat er sprake is van een complot en niet van een daad van eenige onverant woordelijke heethoofden. In verband hier mede is het onderzoek uitgebreid tot de .Jntellectueele daders" en zijn verdere ar restaties verricht. Het proces zou met groote voortvarendheid worden gevoerd. Ook de gewone rechtbanken ontplooien een groote activiteit. Te Braila is een bur ger. die zich op ongunstige wijze zou heb ben uitgelaten over den minister-president door den politierechter tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. DE TAMMANY HALL-LEIDER Mc COOCÏ OVERLEDEN. NEW YORK, 22 Jan. (V.-D.) Op 70- jarlgen leeftijd is in zijn woning te Brook lyn overleden de Burgemeester van Brook lyn John H. Mc Coocy, een der machtigst leiders van Tammany Hall. De navolgende schepen zijn morgen radiotelegrafische te bereiken vla het kuststation Scheveningen Radio. Baloeran. Chr. Huygens, Cottlca, Demp" Flandria, Joh. de Witt. Joh. van Olden- barnevelt, Kota Agoeng. Kota Nopan, Kot' Tjandi, Orania, Poelau Roebiah, Van Rensselaer, Venezuela. W. G. L. te L. Waar uw berekening uitgaat van een verkeerde veronderstelling kunnen wij haar niet plaatsen. A. G. te L. De dror u bedoelde refrful' zanger Eddy Meenk is een Hollander. 3-1

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 2