De „Majestic in het grootste dok ter wereld - Bouw Waalbrug VEILIGE HAVENS FEUILLETON. 74*te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Tweede Blad DE NEDERLANDSOHE SCHAATSENRIJDERS v.l.n.r. S. Heiden, J. Langendijk en R. Koops bij hun vertrek van Schiphol naar Oslo, waar zij zullen; deelnemen aan de groote internationale schaatswedstrijden. WEER EEN NIEUWE PRESIDENT VAN CUBA. De opvolger van Hevia, die twee dagen president was, Carlos Men die ta. DE GEBOORTE VAN DEN JAPANSCHEN TROONOPVOLGER. Prinses Chihako Kuni, de moeder van de keizerin, bij den grooten optocht van schoolkinderen, op den geboortedag van den troonopvolger. door BASIL KING. (Uit het Engelsch) Wanneer men iemand in „das Grüne Gewölbe" zou zeggen, dat hij iets mocht wegnemen, dat hij mooi vond, zou die per soon eenig begrip hebben van de verruk king, die Tom Cobum voelde, terwijl hij op de algesproken woorden stond te waohten. Hij kon zijn moeder slechts vaag zien, en nog onduidelijker kon hij de bewegingen volgen var. de winkelierster, die graag iets zou willen verkoopen. De eene rol behang selpapier na de andere werd vertoond en op een ezel gehangen, waar de bloem- patronen wat licht in de duisternis wier pen. Zelfs op een afstand kon hij zien, hoe mooi zij waren, maar veel prachtiger vond hij alles wat er dicht bij hem lag. Boeken, op welker banden spelende kinderen en dieren in onnatuurlijk ekleuren waren af gebeeld, lagen er in keurige stapeltjes, die er zoo verlokkelijk uitzagen, dat hij snakte naar de afgesproken woorden. Kiezen kon hij niet, want de keus was groot. Hij zou zijn hand maar op goed geluk uitsteken. „Sta je daar prettig, schat?" Hij vond het heel merkwaardig, dat de vraag juist kwam op het oogenblik, dat hij kon zien dat de winkelierster juist achter de toonbank wegdook, om een andere rol behanselpapler op te diepen. 4llejS ging prachtig. Niemand kwam den winkel bin nen, niemand keek door het raam. Hij strekte zijn arm naar voren en in een on deelbaar oogenblik was zijn buit onder zijn overjas, stijf tegen zijn kloppend hart gedrukt. Enkele minuten later kwam zijn moeder glimlachend en pratend naar de winkel deur, terwijl zij haar adres opgaf, dat de winkelierster in een notitieboekje op schreef. „Ik denk dat ik het lichtgroene met de rozen zal nemen. Het zal de kamer, die nog al donker is, lichter maken. Mor gen zal ik het u laten weten. Ja. mijn naam is Grover, no. 321, Blaisdel Avenue. Dank u wel. Goeden morgen." Nadat zij den winkel uit waren en enkele meters waren doorgeloopen, durfde het ventje zijn verbazing lucht te geven. „Moeke, waarom zei u dat u Grover heet en dat we in de Blaisdel Avenue wonen? We wonen toch in Orange Street." „Bemoei je met Je eigen zaken. Heb Je Je boek? Welnu, daarom was het ons toch te doen, nietwaar?" De expeditie had succes gehad, en werd op ander terrein vervolgd. Nu eens strekte zij zich uit op het gebied van kruideniers waren, dan weer op dat van ijzerwaren, of manufacturen, of vruchten. Noodige din gen werden gebruikt, onnoodlge verkocht, in het bijzonder wanneer zij naar ver weg waren verhuisd. Hoewel de eruit voort vloeiende inkomsten niet groot waren, was het een welkome aanvulling van het beetje geld, waarover de vrouw beschikte. Bovendien verschafte het hun een le vensdoel, dat zij tot nu toe hadden gemist, en waaraan zij zich nu geheel gaven. Zij wijdden er zich aan als aan een gods dienst, Zjj deden het om der wille van de handeling zelf. Vooral de vrouw onder vond er de kalmeerende invloed van op haar gejaagdheid, die haar van binnen verteerde. Zij werd rustiger, redelijker; zij sliep en at beter, en naar buiten van wild heid herhaalden zich minder dikwijls. Met niet meer dan een beetje bangen twijfel schepte de kleine jongen er beha gen in. Hij genoot van zijn eigen listig heid; hij vond het heerlijk, dat zijn moe der zoo trotsch op hem was. Naarmate hun handigheid groeide, strekten zij hun operatiegebied uit, waarbij zij dikwijls onderling hun rol verwisselden. Er waren gevallen, waarin hij den winkelbediende bezig hield, terwijl zij het een of andere voorwerp, dat binnen haar bereik lag, weg moffelde. Dit gebeurde meer en meer, na dat was gebleken dat zij hem de baas was wat keus betrof. Voor iemand, die goed kon kiezen, vorm den de groote warenhuizen natuurlijk het ruimste operatiegebied. Zij gingen er da gen achtereen in en uit, en uit en in, om het terrein te verkennen, alvorens iets te ondernemen. En wanneer zij tenslotte hiertoe overgingen, geschiedde het op da gen van verlaagde prijzen, waarop het in zoo'n magazijn stikvol was. Het door hun toegepaste systeem was meesterlijk door zijn eenvoud. Het jongetje droeg een soort boekentasch en stond, naar mate de tactiek van het oogenblik het vereischte, naast zijn moeder of een eindje van haar verwijderd. In het eerste geval bleef hij vlak by haar, en was een en al bewondering voor gekleurde heerendassen, die werden vertoond en waarop duidelijk de prijzen vermeld stonden. Vrouwen ver droegen zich bij de toonbank, zoodat het Jongetje en zijn moeder moeite hadden zich in de voorste rij te handhaven. Wanneer de moeder na lang dralen haar keus had gedaan, legde zij nog een soort aarzeling aan den dag. „Ik zal even mijn zuster vragen om hier te komen," zei ze dan tot de winkeljuf frouw. „Haar keus Is zooveel beter dan de mijne. Toe, schat," verzocht zij het jon getje, „loop eens gauw naar tante Mary, en vraag haar even hier te komen." De das goed zichtbaar in haar hand houdend, lachte zij de winkeljufrouw vriendelijk toe. „Ik zal even plaats maken voor deze dame, die nog al haast schijnt te hebben." Zij liep niet achteruit, maar het zich gewoon achteruit dringen, en kwam zoo doende in de tweede rij te staan en vervol gens in de derde. In het gezicht van de winkeljuffrouw blijvend, keek ze naar rechts en naar links, om te zien of tante Mary nog niet kwam. Van tijd tot tijd maakte zij een beweging alsof tante Mary werkelijk m zicht kwam. Steeds kwam zij meer naar achteren te staan. Als het maar lang genoeg duurde, zou er een moment komen, dat de arme winkeljuffrouw, die tientallen andere menschen moest helpen, haar een paar minuten, zoo niet langer, zou vergeten. Het oogenblik scheen te zijn aangebro ken. Met de das zwierig en voor ieder zichtbaar over haar arm, baande zij zich een weg door de menigte, op zoek naar haar zoontje. Werd zij tegen gehouden, dan had zij dadelijk een verontschuldiging bij de hand: zij had haar zoontje zijn tante laten halen, maar hij was niet terug gekomen. Zoodra zij hem gevonden had, zou zij naar de toonbank terugkeeren en de das betalen of er van af zien. Het excuus was aannemelijk. „Tante Mary" was niet anders dan een afgesproken punt, waar zij elkaar zouden ontmoeten, dicht bij een der zijdeuren en ver verwijderd van de afdeeling heeren dassen. Voorts kwam er een kleine come- dievertooning om eventueel aanwezige dwarskijkers om den tuin te lelden. „O, schat, wat heb ik je lang laten wach ten! Zeg maar aan je moeder dat deze das de beste was, die ik voor haar kon krijgen. Ik wist dat je op me stond te wachten, daarom heb ik de das maar niet laten in pakken. Doe je tasch maar open, dan stop ik haar er in" De tasch werd gesloten, het jongetje ging door de eene, de moeder door een andere deur naar bulten en zij ontmoetten elkaar daar op een punt, dichtbij genoeg om door het ventje zonder gevaar te wor den bereikt. HOOFDSTUK VI. „Wat we doen, is toch niet slecht, is het wel, moeke?" Hij vroeg dit nadat zij een jaar lang hun strooptochten hadden gehouden, en het tegen Kerstmis liep. Hij werd nu onder steld zeven jaar te zijn. Om redenen, die hij niet kon verklaren, ging de aardigheid van hun handelingen er voor hem af. Hij kreeg een hekel aan hun gappen en hun handelingen in het verborgen ook aan het liegen Maar liegen vormde zoon be- hmsritk deel van hun dagelijksche leven, dTt hij net «x> goed een hekel had kunnen krijgen aan brood. (Wordt vervolgd), TE OBDA.M brandde een bakkerij tot den grond-toe af. Door den hevigen wind sloegen de vonken over op twee boerderijen, die eve neens een prooi der vlammen werden. De nablussching van de verbrande huizen. BOUW TAN DE W VVLBRUG BIJ NIJMEGEN vordert flink De tweede pijler steekt reeds boven den bouwput uit. Daarachter de reeds gereed gekomen rivierpijler. HET grootste schip IN het grootste dok. Een luchtfoto van de „Majestic" in het groote ,,King George V."-dok te Southampton.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 5