a Humor uit het Buitenland. LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Zaterdag 20 Januari FINANCIEEL OVERZICHT. SCHEEPSTIJDINGEN. „Waarom ls de loodgieter weer terug gegaan bad li) zijn gereedschappen vergeten V", a ij***' m'n mistletoe," (Happy Magjj „Waarom kijk je niet uit Je oogen, waar je heen gaat 1" „Hoe voor den drommel wéét ik, waar ik heen ga?" t (Judge), Vrouwlief„Hier zijn je pijp en je pantoffels, liefste, en ik zal je dadelijk de krant brengen." Man: „Prachtig. Enehlaat me dan ook je nieuwe hoed maar eens zien. Ik wil graag het ergste weten." (Happy Mag.) „Denk je dat je kleermaker me credlet zou geven 5" I „Kent hij je?" li „Nee." „Dan bun Je het wel probeeren." (Gazettino Illustrate). Effect van de fluitketel. (Smith's Weekly). „Wat Is er met die kerel gebeurd, die ervan beschut digd werd, jouw handteekening op een chèque te hebben nagemaakt „Ze hebben een onderzoek naar zijn geestvermopüi gelast." (Humorist), J Het jongste Amerikaanse he valuta-expe riment Voorbereiding voor definitieve stabilisatie of nieuwe onzekerheid? Dlvidenduitkeeringen van Amerikaansche .Maatschappijen De positie van Dollar- obllgatiën en de kwestie der goudclausule Goede vraag naar Indische leeningen Geringe handel op de aandeclenmarkt. De vraag, op welke wijze de Amerikaan sche regeering het groote gat zou dekken, dat door de vermindering van Inkomsten, gepaard gaande met een geweldige stijging der uitgaven in de Staatsbegrooting ls ge slagen, heeft haar beantwoording gevon den in de jongste Boodschap van Presi dent Roosevelt aan het Congres. Op waar lijk ingenieuze wijze heeft Roosevelt de noodzakelijkheid, om de noodlge middelen voor het bekostigen der Staatshuishouding te vinden, samengekoppeld aan zijn plan nen met betrekking tot de valuta. Eenerzijds legt hij beslag op alle mone tair goudvoorraden in de Verecnigde Sta ten, die in totaal meer dan vier milliard dollar bedragen, welke voornamelijk in het bezit zijn van de Federale Reservebanken, die hiervoor goud-certificaten terug zullen ontvangen. Tegelijkertijd wordt een wet telijke waardevermindering van den dollar tot 60 a 60°/o van zijn vroegere waarde doorgevoerd, en op deze basis wordt het in het bezit van de schatkist gekomen goud opnieuw gewaardeerd. Elke dollar goud zal hierdoor dus plotseling omstreeks het dub bele „waard" worden en de schatkist zal op deze wijze een boekwinst maken van omstreeks vier milliard. Ofschoon dit niet met zooveel woorden gezegd is. mag mede in verband met vroegere uitlatingen worden aangeno men, dat omstreeks de helft van dit be drag zal worden aangewend voor het slui tend maken der begrooting. De overige twee mllliarden zullen dienen voor de vor ming van een valuta-controlefonds, dat blijkbaar geïnspireerd is op het Engelsche Valuta-egalisatiefonds. Door middel van aan- en verkoopen van dollars wil men koersfluctuaties van den dollar binnen de daarvoor door de regeering vastgestelde grenzen houden, d. w. z. tusschen de 50 en 60% van de vroegere goudwaarde. Te gelijkertijd zal, door steunaankoopen van Amerikaansche staatsfondsen, een verdere koersdaling van regeerings-obligatiën worden tegengegaan. i Of de nieuwe plannen van President Roosevelt inderdaad kunnen worden be schouwd als een voorbereiding van een de finitieve stabilisatie, als hoedanig zij zijn aangekondigd, zal de toekomst moeten leeren. De voornaamste factor, die hierbij den doorslag zal geven, is het vertrouwen, en Juist In dit opzicht heeft de Amerikaan sche regeering als gevolg van de tot dus verre door haar gevolgde experimenten- politiek niet al te veel te verwachten. Zooals boven uiteengezet, zullen de Fe derale Reservebanken voor het door hen aan de Schatkist af te stane goud cer tificaten ontvangen. Deze certificaten zul len de wettelijke reserves van de Federale Reservebanken vormen en zij zullen wor den gegarandeerd door het in de Schatkist aanwezige goud. van een gewicht en ge halte als van tijd tot tijd zal worden vast gesteld. Zij zullen echter slechts met goedkeuring van het Departement van Fi nanciën in goud kunnen worden ingelost. Dit beteekent, dat de crediet constructie van het Federale Reserve-systeem uitslui tend op papiergeld is opgebouwd, dat slechts onder bepaalde voorwaarden en willekeurig alléén door den Minister van Financiën inlosbaar is. Eenigerlei waar borg dat het goud der schatting tot dek king' van de goudcertificaten der Federale Reservebanken zal blijven dienen, heeft men niet. Wanneer het noodig mocht worden ge acht een deel van het goud voor andere doeleinden aan te wenden, zal de regeering eenvoudig een lager goudgehalte voor den dollar kunnen aannemen, waardoor een gedeelte van het goud zou vrijkomen. Meer nog dan tot dusverre zal President Roose velt het goud en den dollar kunnen manl- puleercn en ln de practljk zal hierdoor de in het vooruitzicht gestelde stabilisatie gemakkelijk illusoir kunnen worden. Veel zal in dit opzicht al weer afhangen van de verdere economische ontwikkeling in de Ver. Staten. Mocht de bedrijvigheid gaan toenemen en in verband met het groote ult- gavenprogramma der regeering ls dit wel te verwachten dan zullen de stabilisa tieplannen eerder voor verwezenlijking vatbaar zijn dan wanneer een verdere In zinking in het zakenleven de regeering in spireert tot nieuwe experimenten op va luta-gebied. Natuurlijk blijft nog altijd 't gevaar bestaan, dat, wanneer eenmaal de thans ter beschikking der regeering staande middelen, waarmede het werk- verschaffingsprogramma zal worden gefi nancierd, zijn uitgeput, de kunstmatig ver oorzaakte bedrijvigheid opnieuw inzakt, waardoor het geëxperimenteer van voren af aan zou kunnen beginnen. Tot dusverre is de Amerikaansche re- j geering er nog niet in geslaagd, met haar i valuta-maatregelen een ingrijpende verbe- j tering op economisch gebied te weeg te brengen. Hoogstens kan men. op grond van de beschikbare statistische gegevens constateeren, dat de inzinking in Amerika tot staan is gekomen, maar hierin ver schilt de toestand in Amerika niet zooveel van die in de meeste andere landen, waar eveneens het dieptepunt der depres sie overschreden schijnt te zijn. Eenige aanwijzing van den gang van zaken in het Amerikaansche bedrijfsleven in het afgeloopen jaar geven de bedragen, die aan dividend werden uitgekeerd. In 1933 bedroegen deze 2385 millioen dollar, tegen 2910 millioen in het vorige jaar, en een recordbedrag van 4983 millioen in 1930 In vergelijking met het voorafgaande jaar zijn de uitkeeringen aan aandeelhouders dus nog belangrijk verminderd. De toe stand is echter in zooverre Iets minder ongunstig dan hij lijkt, omdat de divi- denduitkeeringen in den loop van 1933 niet veel verder zijn teruggeloopen; in de eer ste helft van het jaar bedroegen zij 1.220 millioen. in de tweede helft 1.160 millioen dollar. Ook heeft het aantal maatschap pijen, die in het geheel geen dividend heb ben uitgekeerd, in 1933 slechts 743 bedra gen, tegen 1495 in het voorafgaande jaar. terwijl het aantal gunstige dividendbeslis singen (verhooging. hervatting van divi dend, extra dividend enz.) weder gestegen is tot 1011, tegen 678 in 1932. Het meest hebben de Amerikaansche koper- en de staalindustrie van de crisis te lijden gehad. Bij de kopernijverheid daalden de totale dividenduitkeeringen van 181 millioen in 1930 tot 12 millioen in 1932 en nog slechts 1.7 millioen in 1933, bij de staalindustrie van resp. 191 tot 49.5 en 15,3 millioen dollar. Daarentegen heb ben de openbaar nutsbedrijven, wat de rentabiliteit van het geïnvesteerde kapi taal betreft, in betrekkelijke geringe mate den Invloed van den crisis ondervonden. In 1933 keerden deze bedrijven (gas en electriciteit. waterleidingsondernemingen enz.) nog 866.7 millioen dollar aan divi dend uit, tegen 1002 millioen in 1932 en 1.083 millioen ln 1930. Bij al deze cijfers dient natuurlijk reke ning te worden gehouden met de waarde daling van den dollar in het afgeloopen jaar. die maakt, dat bultenlandsche hou ders van Amerikaansche aandeelen ook bij een onveranderd dividend in dollars een veel geringer rendement op hun bezit ma ken dan vóór de dollar-depreciatie het ge val was. Slechts wanneer de economische toestand in Amerika zoodanig mocht verbeteren, dat de winsten in evenredig heid meer zouden stijgen dan de dollar in waarde is gedaald, zouden aandeelhouders in een betere positie komen te verkeeren. De kans hierop is vooralsnog niet groot en het is dan ook te begrijpen, dat de thans door President Roosevelt en zijn mede werkers ontworpen plannen, waardoor de waarde van den dollar nog op een lager dan het thans reeds bereikte niveau zal worden gedrukt, in het buitenland niet tot een toeneming van de belangstelling voor Amerikaansche aandeelen hebben geleid. Op Amerikaansche spoorwegobligaüën e. d. heeft de verdere koersdaling van den dollar, die op de aankondiging van het nieuwe valuta-programma gevolgd is. wei nig invloed gehad. Zelfs was voor bepaalde soorten de tendenz eerder vaster, zoo b.v. voor de obligatiën Cities Service en voor enkele laaggeprijsde spoorwegleeningen. Men gaat hierbij blijkbaar van de over weging uit, dat een blijvende waarde vermindering van den dollar tot een stij ging der Inkomsten moet leiden, waar door de vaste lasten gemakkelijker voldaan zullen kunnen worden. De waardedaling van den dollar zelf is ln de koersen van de bedoelde obligatiën reeds meer dan ver disconteerd. zoodat in dit opzicht nog slechts weinig risico bestaat. Dollarobllgatlën Koninklijke Petroleum zijn na de vaste stemming der vorige week in koers ingezakt. Wel hebben de plei dooien inzake de quaestie der goudclausule de meening versterkt, dat de Maatschappij in het ongelijk zal worden gesteld, maar het is te verwachten, dat de Koninklijke de zaak tot in hoogste instantie zal uit vechten, zoodat deze langen tijd sleepende j zal kunnen blijven. Het is mogelijk, dat de quaestie der goudclausules inmiddels een ander aspect zal krijgen, wanneer het goudgehalte van den dollar officieel zal worden verlaagd en hiermede zal zijn vast gelegd, dat het om een geheel anderen dollar gaat dan om dien, waarin rente en aflossing op gTond van het leeningscon- tract moet worden voldaan. Indische dollarleeningen hebben zich goed in koers kunnen handhaven en ook de Indische guldensleeningen hebben geen invloed ondervonden van het conflict tus schen regeering en Indischen Volksraad, welke laatste het voorstel tot een crisis- heffing op het inkomen, waaruit de regee ring f. 10 millioen denkt te ontvangen, heeft verworpen. Het is dan ook nauwelijks te verwachten dat deze houding van den Volksraad ver dere consequenties voor de Indische financiën met zich zal brengen. Vermoe delijk zal de regeering immers niet in de verwerping berusten, maar zal zij óf het ontwerp op eigen gezag en verantwoorde lijkheid vaststellen, óf na een eventueele nieuwe behandeling en verwerping van het voorstel door den Volksraad de regeling door een algemeenen maatregel van be stuur doorvoeren. De dwingende noodza kelijkheid tot het in evenwicht brengen der Indische begrooting vormt een vol doende motiveering voor een dergelijk optreden der regeering. Naar men weet, heeft de regeering zich ten doel gesteld, om het peil der Lands- uitgaven terug te brengen tot f. 300 mil lioen. In 1935 wil men een niveau van f 342 millioen bereiken, maar om hiertoe te komen, m-oet nog f. 35 millioen worden bezuinigd, welke uit de verschillende, door de regeering voorgestelde maatregelen moeten worden verkregen. Hierbij is geen rekening gehouden met verlichting van rentelast door conversie, waarmede een aanvang zal worden gemaakt door de omzetting der Indische dollarleeningen in guldensleeningen met garantie van den Nederlandschen Staat. Tegenover de uit conversie verkrijgbare besparing zal een stijging van rente staan uit hoofde van verdere consolidatie van de zoo sterk opge- loopen vlottende schuld, waarvoor slechts een betrekkelijk lage rente wordt betaald De conversie der dollarobl. geschiedt op zoodanige basis, dat men bij inlevering voor 15 Febr. voor elke obligatie van 1000 dollar f. 2500 aan 4% gegarandeerde guldensobl ontvangt, daarna f. 2450. Nederlandsche staatsfondsen zijn weinig in koers veranderd; gemeenteleeningen waren weder guntig gedisponeerd, evenals pandbrieven. Leenineen Amsterdam waren vast in verband met het goede resutaat der jongste emissie; het aangeboden be drag van f. 6 millioen werd zes maal over- teekend, zoodat de toewijzing slechts ge ring is geweest, wat zich in een koersstij ging tot ca. 3/4 boven den emissiekoers weerspiegelde. Op de aandeelenmarkt is de belangstel ling in de afgeloopen week weder zeer gering geweest. Tegenover de beperkte vraag stond echter ook slechts weinig aanbod en de koersfluctuaties waren dientengevolge onbelangrijk. Van in- dustriëele waarden waren aandeelen Philips' afwisselend enkele percenten hoo- ger en lager; zooals wel te verwachten was, heeft de introductie der aandeelen op de Parijsche beurs geen verlevendiging van zaken gebracht.. Aandeelen Dnilever waren over het geheel gedrukt, terwijl Nederlandsche Ford. een lichte koersver- betering later moesten prijsgeven. Aandeelen Aku hebben geenerlei invloed ondervonden van het bericht, dat de groot ste Engelsche kunstzijde-producent, Cour- taulds Ltd. haar productie met 30 zal vergrooten, waarmede een prijsverlaging gepaard gaat. Het blijkt, dat de Cour- taulds met dezen maatregel voornamelijk beoogt, om zich zelf een zoo groot moge lijk deel te verzekeren van den afzet op de Engelsche markt, wat natuurlijk slechts kan geschieden ten koste van andere kunstzijde-producenten. Of de samenwer king tusschen Aku en Courtaqlds zoo ver gaat, dat de bovenbedoelde maatregel ln overeenstemming met de Aku is genomen, dat deze er in elk geval geen nadeel van zal hebben, kan niet worden beoordeeld. Intusschen mag worden aangenomen, dat de Engelsche maatschappij niet tot zulk een belangrijke uitbreiding der productie zou overgaan, wanneer er de toestand van de markt niet belangrijk was verbeterd. Vooral in de tweede helft van het afgeloo pen jaar heeft de Engelsche kunstriid»- industrie een aanzienlijke opleving te zien gegeven en men mag hopen, dat deze betere tendenz zich ook in andere landen zal gaan openbaren. Van cultures trokken rubberaandeelen tijdelijk wat meer belangstelling in anti cipatie op de aan het eind van deze week verwachte mededeelingen over den stand der restrictie-besprekingen. Het bestuur van de Ver. v. d. Rubbercultuur bleef zeer optimistisch ten aanzien van het tot stand komen der restrictie en daaraan wordt dan ook niet meer getwijfeld. De handel in suikeraandeelen was onbe- teekenend. Eenige aandacht trok het be richt, dat de Nivas de regeering heeft gewezen op de wenschelijkheid, om door middel van contingenteering te streven naar meer harmonie in de handelsbalans van Ned. Indië en Japan, en deze dienst baar te maken aan een grooteren afzet van Java-suiker in dit land. De koersen van suikeraandeelen werden hierdoor ech ter niet beinvloed. Thee-aandeelen waren nog gevraagd, ln nawerking van de hoo- gere prijzen op de jongste thee-veiling in Amsterdam. Aandeelen Koninklijke bleven nagenoeg onveranderd, bij stillen handel. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: 4% Nederland '33 100 5/8, 1001/16. 31/* Nederland 96 5/8. 97. 6 Ned Indië 97 1/4, 97 7/8. 4'/; Ned. Indië 941/2, 94 5/8. 95 3/4 4'It 'It Amsterdam 96, 97. 4 's-Gravenhagc 98 1/2, 99 1/4. 4 'It Alg. Friesche Hyp. Bk. 95, 96. 4 'It Friesch-Gron. Hyp. Bk. 97, 97 3/4, 98 1/4, 97 3/4. 4 'It Utrechtche Hyp. Bk. 94, 95 1/4. 5% Cities Service Gd. Bonds 211/8, 24 4% Kon. Petroleum 13 71, 72 5/8. Aku 31 1/2. 30 3/4, 31 7/16. Ned. Ford 166 1/2. 169. 166 1/2, 169 Philips' 249 1/4, 252, 248 1/2, 243, 245. Unilever 88 1/4, 87 1/2, 83 1/4 84. Kon. Petroleum 175 1/2, 176, 174 3/8. Ned Scheepvaart Unie 45 1/4. 46. 44 1/2. Handelsver. „Amsterdam" 171 3/4, 173 1/2, 171 1/2. Deli Batavia Mii 119 1/4. 118 3/4, 120. Deli Mii. 110. 111. 109 1/4, 110 3/4. Amsterdam Rubber 1011/2, 100, 1011/2. Oost Java Rubber 951/4, 92, 91, 94 3/4. HOLLAND—AMERIKA LIJN. BINNENDIJK, 19 Jan. van New-York I Rotterdam. BURGERDIJK. 19 Jan. van New-Orlearsi Rotterdam. MIJ. OCEAAN. MELAMPUS, 18 Jan. van Londen te Ham CLYTONEUS, Java n. Amsterdam, pi» 18 Jan. Perim. POLYDORUS, Amst. n. Java, 19 Jan. n: Suez. HOLLAND—OOST-AZIE LIJN OUDERKERK, uitreis, 19 Jan. van Suez HOLLAND—AFRIKA LIJN. KLIPFONTEIN, thulsr., 18 Jan. te Durbd MELISKERK. uitreis, 19 Jan. van Suez.i NLJKERK, vertrekt 10 Jan. n.m. 6 u. t| R'dam naar Bremen. KON. NED STOOMBOOT MIJ. EUTERPE, 18 Jan. van Bordeaux te Ara AJAX. 18 Jan. van Vlgo n. Amst. ARIADNE, 18 Jan. van Huelva te Lissato MARS, 18 Jan. van Llvomo n. Savona NEREUS, 18 Jan. van Kopenhagen n.li' borg. ORESTES, 18 Jan. van Gibraltar n. Alen TITUS, 19 Jan. van Llmuiden n. R'dc CRYNSSEN. 19 Jan. van Curacao n. hst» Cabello. AGAMEMNON. 19 Jan. van Llmuiden W Hamburg. THESEUS, 19 Jan. van IJmulden n. Kopd' hagen. HALCYON LIJN. STAD AMSTERDAM, 19 Jan. van OxeltM sund n. Vlaardingen. STAD ARNHEM, 18 Jan. van Vlaardin?;: te Genua. STAD HAARLEM, 18 Jan. van Vlaardir- gen n. Bagnoli. KON. HOLL. LLOYD. GAASTERLAND, 19 Jan. van Bremen Amsterdam. J SALLAND, 19 Jan. van Hamburg te Am- MIJ. NEDERLAND. CHR. HUYGENS. thuisreis, 19 Januari vit Singapore. JOHAN DE WITT, uitreis, 19 Jan. Southampton. DIVERSE STOOMVAARTBFRÏCHTEN WESTLAND, m.s„ arr. 18 Jan. te Doven met schroefschade. ALGORAB, 18 Jan. van Rosario te B. Airs TIJDSCHRIFTEN. „ZONNESCHIJN." Wij ontvingen het tijdschrift „Zona®" schijn", dat een algeheele reorganisat' heeft ondergaan en nu ln half maande lijksche uitgave, bestaande uit 44 blad zijden met meer dan 25 verschillende ru brieken, verschijnt. In deze zeer verzorg® uitgave van de firma W. de Haan Utrecht is tevens opgenomen het "in schrift „Kiekeboe", zoodat de veelv'c scheidene en prettig leesbare lectuur ge schikt ls voor kinderen van 5-16 jaar. kan weer genieten van een keur van aua aardigste verhalen en artistieke toe» ningen. o „DE HOLLANDSCHE REVUE.' Wij ontvingen No. 1 van de 39ste j*' gang der Hollandsche Revue. ma3ndo onder leiding van H. G. Cannegieter. treft de volgende rubrieken aan: pectieven in het nieuwe jaar", „Waar >e over spreekt", „Onze nat. en interma meenschap", Spiegel der kunsten'rwjJ. van den maand". Uit werkplaats en dievertrek", „Toerisme, sport en naw leven", „Wetenswaardigheden" enz.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 14