officieele kennisgeving stadsnieuws. leidsche schouwburg. 74stc Jaargang DONDERDAG 18 JANUARI 1934 No. 22647 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DÉR ADVERTENTIEN E 30 Ote. per regel voor advertentlên uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlên 36 Cts. per regel. Kleine Advertentlên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bU een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postreclht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen, Bewijsnummer 5 Cts. {farectu NoordeinUsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcbèque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTi Voor Lelden per 3 maanden I.2&5; per week (.0.11 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0.1S Franco per post 1.2.35 portokosten. bit nummer bestaat alt DRIE Blatfw EERSTE BLAD. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat G H. Groenewegen, te Leiden, een ver zoek heeft ingediend ter bekoming van een verlof A voor den verkoop van zwak alcoholischen drank in het klein in het perceel Hoogewoerd No. 49, alhier. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 18 Januari 1934. 4638 hekbenoeming hoofdassistenten. Bij beschikking van den minister van 'nderwijs, Kunsten en Wetenschappen zijn -pnieuw tijdelijk benoemd tot hoofd- ssistenten aan de Rijksuniversiteit al hier: bij de natuurkunde: dr. J. Voogd, bij de tandeelkunde: dr. J. J. v. d. Meu- len, bij de geologie en mineralogie: dr.Ph. H. Kuenen, psychiatrie: A. H. Fortanier, botanie: mej. dr. W. F. e. Nicolaï, oog heelkunde: C. F. M. Pieck, verloskunde: dr. H. van der Hoeven, geneeskunde: dr. J. J. de Jong en bij de anorganische scheikunde: dr. J. P. Werre. o de gemeentebegrooting. Voorstellen van den heer Van Eek. De heer v. Eek heeft volgende voorstel len ingediend: De Raad verzoekt B. en W. een regeling te ontwerpen voor de levering van gas en eiectriciteit aan personen met een weke- Hjksch gezinsinkomen van twintig gulden en daar beneden, waarbij dezen telkens voor een maand, zoolang hun inkomen niet de gestelde grens overschrijdt, in af wijking van de bestaande tarieven de eer ste tien M3. gas, die zij maandelijks ge bruiken, worden geleverd tegen zes cent per M3. en de eerste tien K.W.U. eiectrici teit, die zij maandelijks gebruiken, tegen 10 cent per K.W.U.met vrijstelling van de betaling van vast recht of meterhuur. De Raad zich in beginsel uitsprekend voor de invoering van de medezeggenschap voor het gemeentepersoneel, verzoekt B. en W. het advies in te winnen van de Algemeene Ambtenaren- en de Alge meene Werklieden-Commissie, omtrent de wijze, waarop deze medezeggenschap be hoort te worden geregeld. De Raad spreekt de wenschelijkheid uit, dat voortaan ook In Lelden de Zon dagnamiddag het houden van optochten met muziek en banieren als regel zal wor den toegestaan. De Raad spreekt de wenschelijkheid uit, flat de Leidsche Hout in eigendom worde overgedragen aan de gemeente Leiden. De Raad verzoekt B. en W. een adres te ontwerpen, waarbij aan de Koningin wordt gevraagd te willen indienen een voorstel van wet betreffende de gemeente Leiden als bedoeld in artikel 157 der Gemeentewet. De Raad besluit om de subsidie ter ondersteuning van plaatselijke drankbe- strijdingsvereenigingen (volgnommer 308 der begrooting) te verhoogen van f. 300.- °P f. 600.-. voordracht van prof. dr. a. streckeisen. Voor het colloquium der Leidsche Geo- oiogen heeft prof. dr. A. Streckeisen, hoog leeraar aan de Polytechnische Hoogeschool ..Regele Carol II" te Boekarest, gisteren oon voordracht gehouden over het Nephe- hensyeniet massief van Ditro in Oost- Zevenburgen (Roemenië). Dit massief, dat gelegen is aan de binnenzijde van de Oostelijke Karpathen- öoog en een oppervlakte van 180 KM.9 Beslaat, is in Chloriet-sericiet schiefers van het palaeozoisch grondgebergte ge drongen en heeft deze aan het contact tot •Hornfelse gemetamorphoseerd. De vol gende gesteente-associaties komen er in voor: Alcaligraniet, Alcalisyeniet. Nephe- hensyeniet. Alcaligabbro (Canadiet) en Hoornblendiet. Deze intrusiva zijn door imguaietische-, Nepheliensyenietaplieti- scne-, en Lamprofierische gangen door sneden. ^handeling v&n de mineralogi- sche samenstelling bleek, dat Sodallet en canenniet i.p.v. primair in het magna nïïfJ!- k°mei\steeds Pegmatitisch pneu- matoiitisehe mineralen waren, zoodat het naar Ditro genoemde gesteente „Ditroït". •nier met voorkomt. i^hemle.en Petro'°Sie van de verschil- deM »feateeanten Werdei? uitvoerig behan- ken daaraan verbonden vraagstuk ken differentiatie en ouderdom helder belicht. De theorieën van Daly en Nieeli omtrent het ontstaan van Alcali-gesteen- ten werden aan dit voorkomen getoetst Na de discussie bedankte prof Escher met enkele hartelijke woorden den spreker dracht.^11 Ulterst ManEwekkcnde voor- CRIMINOLOGISCH INSTITUUT. Voordrachten van prof. mr. J. m. van Bemmelen en van dr. J. P. L. Hulst. Voordracht prof. Van Bemmelen. Gisteravond hield prof. mr. J. M. van Bemmelen voor het Criminologisch Insti tuut een voordracht over „De beteekenis van het deskundigenonderzoek in straf zaken". Spr. begon met er op te wijzen, dat de natuurkundige ten aanzien van zijn hypothesen grooter waarschijnlijkheid kan bereiken, dan de historicus en de rechter. In den laatsten tijd is hierop nog weder eens gewezen door James Jeans. Dit ver schil in zekerheid ligt echter niet aan de betere methoden van onderzoek, maar, zooals Van Dijck in navolging van Hey- mans reeds in zijn rede „Reconstructie van strafbare feiten" heeft aangetoond, daar aan. dat wij bij de natuurwetenschappen te maken hebben met generaliseerend on derzoek, dat van de gegeven werkelijkheid telkens slechts een bepaalde zijde in het oog vat en de wetten aan het licht tracht te brengen, welke die ééne zijde van de werkelijkheid beheerschen, terwijl wij èn in de geschiedenis èn ook bij een onder zoek in strafzaken te doen hebben met verklarend onderzoek, dat een antwoord zoekt op de vraag, hoe bepaalde verschijn selen in de volle complicatie, waarin zij ons gegeven zijn, volgens bekende wetten en met name volgens die. door de ab stracte wetenschappen aan het licht ge bracht, uit hun antecedenten zijn ont staan. Spr. wees er op, dat hiermee het verschil in waarschijnlijkheid tusschen de resul taten der natuurkunde en die van den rech- ter-commissaris in strafzaken wel ver klaard is, en dat wij ons van dit verschil in waarschijnlijkheid ook wel bewust moeten blijven, maar dat wij het ook niet moeten overdrijven. Aan de hand van hel geval Philipp Halsmann trachtte spreker enkele der de vorige maal gevonden regels over de taakverdeeling tusschen de getui gen, de deskundige getuigen en deskun digen en den rechter te demonstreeren. Dit geval is daarom leerzaam voor deze vragen, omdat het niettegenstaande het veroordeelend vonnis, dat trouwens van een merkwaardige lankmoedigheid was in verhouding tot den ernst van het delict vadermoord, toch nog steeds aanleiding geeft tot twijfel. Deze twijfel zou misschien niet zijn ontstaan, indien in dit geval een bekwaam deskundige op het gebied van voetsporen had kunnnen optreden. Te vens is dit geval echter een bewijs, dat ook zelfs bij de beste outilleering van den opsporingsdienst en bij een optreden van deskundigen op ieder gebied de getuigen een belangrijke rol zullen blijven spelen en zeker zulke belangrijke getuigen met deskundige kennis, de z.g. deskundige ge tuigen, zooals in dit geval de getuige Eder er één was. Voorts wees spr. er op, dat dit geval hoogst interessant is, omdat de twijfel, die tenslotte in dit geval kon rij zen. voor een deel te wijten was aan de fout van dep R.-C.. welke fout bestond in het verzwijgen van belastend materiaal aan den verdachte. Vooral Marbe heeft in zijn boek over dit geval op deze fout den nadruk gelegd en Meixner, die overigens er goed in geslaagd is de bezwaren, die Marbe tegen de behandeling van de zaak naar voren heeft gebracht, te weerleggen, heeft deze grief niet kunnen wegnemen. Wil een rechter-commissaris vermijden, dat hiizelf in een bepaalde hypothese ver strikt blijft of dat de verdachte hem later met recht verwijten kan, dat hij hem niet voldoende in de gelegenheid heeft gesteld een bepaalde veronderstelling te weerleggen of er andere hypothesen tegen over te stellen, dan moet hij zooals het Oostenrijksche wetboek van Strafvorde ring in afwijking van het onze uitdrukke lijk voorschrijft zijn onderzoek en zijn vragen zoo inrichten, dat verdachte alle tegen hem aanwezige gronden van verden king leert kennen en volledig gelegenheid krijgt om dezen weg te nemen en zich te dien aanzien te rechtvaardigen Tenslotte wees spr. er op, dat ook in deze zaak. zooals zulks bij ons in den moord aan den Oostzeedijk te Rotterdam is geschied (een zaak, waarmede de zaak- Halsmann ook in menig ander opzicht punten van overeenkomst vertoont), de vraag is gerezen of verdachte in staat ge acht moest worden dit misdrijf te hebben begaan en. indien hii ze begaan had. hoe zulks dan psychologisch zou zijn te ver klaren. Het spreekt vanzelf, dat deze vragen in een geval, waarin een verdachte ontkent en ook overigens het bewijs niet in alle opzichten voldoende is, eigenlijk vrij onvruchtbaar zijn en voor het bewijs geen antwoord van groot belang kunnen opleveren, tenzij zou blijken van een ern stige psychische afwijking. In het geval- Halsmann staan nog steeds drie veron derstellingen tegenover elkander. De offi- cieele van het .Fakultatsgutachten": dat verdachte ten gevolge van den staat van groote vermoeidheid waarin hij verkeerde, prikkelbaar geworden, zijn vader zou heb ben vermoord, waartoe de antithese, die er bestond tusschen hun karakter wellicht het hare zou hebben bijgedragen. Voorts is er de veronderstelling, die zeer voor zichtig door Von Hentig is geopperd, en die door den psychiatrischen deskundige in deze zaak. prof. Gamper, ook niet ge heel als onmogelijk wordt verworpen, dat wij hier te doen zouden hebben gehad met een initiaal-stadium van schizophrenic Tenslotte de veronderstelling van Eris- mann en Marbe. dat verdachte de daad in het geheel niet bedreven zou hebben, maar tengevolge van zijn vermoeidheids toestand een lichte amnesie gehad zou hebben ten aanzien van de plaats, waar hij stond, toen hij zijn vader hoorde roe pen en ten aanzien van den tijd. dien het hem kostte om terug te loopen; en dat ten gevolge van deze lacune in zijn herinne ring, verdachte van den beginne af aan een verkeerde voorstelling zou hebben gegeven van de toedracht der zaak, waar door ten onrechte de veronderstelling, dat een derde de daad zou hebben gepleegd, niet zou zijn opgekomen. Voordracht dr. Hulst. Hierna sprak dr. J. P. L. Hulst, die de veranderingen behandelde die zich, nadat iemand door een schot is getroffen, voor doen aan de kleeren en aan de schotwond zelve, en wel meer in het bijzonder in verband met den te bepalen schootsaf stand. de schotrichting, de houding van het wapen en het wapen type. Het is voor de reconstructie van het strafbare feit van het hoogste gewicht deze veranderin gen nauwkeurig vast te stellen, zoowel om de in- en uitschotopening van de schot wond te differentieeren als om verkeerde getuigenverklaringen te kunnen ontzenu wen in verband met beroep op noodweer en ten einde de gevallen van zelfmoord tegenover de gevallen, waar misdrijf in het spel is, te kunnen onderscheiden. Spr. wees erop, dat het gewenscht is ten einde een dergelijk onderzoek met goeden uit slag te kunnen verrichten, dat de des kundige het materiaal in volkomen on- gerepten toestand ter onderzoek ont vangt, of wat het beste is, het op de plaats van het misdrijf zelf in beslag neemt. Door projectie van foto's, ontleend aan de practijk en aan proefnemingen, werd het gesprokene verduidelijkt. chr. kleermakers vereeniging. Herdenking van het 20-jarig bestaan. De Chr. Kleermakersvereeniging alhier, aangesloten bij het Chr. Nat. Vakverbond, kwam gisteravond in het gebouw Prediker in feestvergadering bijeen. De zaal, die ge heel met belangstellenden was gevuld, bood een fleurig aanzien terwijl door piano- en vioolmuziek er reeds spoedig een vroolijke stemming heerschte. De voorzitter der jubileerende vereeni- ging, de heer H. W. de Nie, las Psalm 139 waarna hij allen hartelijk welkom heette inzonderheid den bondsvoorz. den heer Nieuwland, den oud-voorzitter, den heer van Zwieten en afgevaardigden van den Chr. Besturenbond. Na er allereerst op te hebben gewezen, dat deze vergadering als een herdenkings vergadering dient te worden aangemerkt, ging spr. in vogelvlucht na hoe 16 Januari 1914 een zevental kleermakers in Patrimo nium bijeen kwam en hoe dit tot oprich ting eener plaatselijke afd. leidde. Ook tot verbetering van de positie van den vakman heeft de vereeniging in de afge- loopen twintig jaar het een en ander mo gen bijdragen. Het ledental der vereeni ging bedraagt momenteel 55, hiermede is de afdeeling de grootste vereeniging hier ter stede van de georganiseerde kleer makers. Met dank aan God voor Zijne leidingen in de afgeloopen twintig jaar en met den wensch dat deze feestelijke herdenkings vergadering een vlot en prettig verloop mocht hebben, besloot de heer De Nie zijn openingswoord. De bondsvoorzitter, de heer Nieuwland, sprak namens het H.B. de jubileerende afd. toe. Spr. die deze vergadering evenals de voorzitter wil zien als een herdenkings vergadering, wees erop dat er, vooral in Leiden, reden is om dit feit te herdenken. De afdeeling vormt een krachtige schakel in de landelijke organisatie en is ook plaatselijk van groot nut geweest, doordat zij steeds, bij het organiseeren van opbou wende actie in het bedrijf, vooraan heeft gestaan. Over de toekomst sprekende, wees spr. er op, dat deze er donker uitziet, maar onder Gods zegen en kracht zal het zeker gaan. Met nadruk wees spr. er op dat een Chr. sociale vakbeweging vooral in dezen tijd noodig is. Als Chr. arbeiders heffen wij de vaan op en zeggen: „Door U, door U alleen, om 't eeuwig welbehagen." Spr. eindigde met de afd Leiden als voorbeeld te stellen in de geheele organi satie en wekte op met dezelfde activiteit voort te gaan. Daarna hebben nog het woord gevoerd de oud-voorzitter, de heer Van Zwieten en de heer Schoneveld van den Chr. Bestu renbond. De bijeenkomst werd afgewisseld met muziek, declamatie en eenige tooneel- stukjes. Vooral enkele leden van de J. V. Prediker hebben zich hierbij zeer verdien stelijk gemaakt, een woord van lof mag hun dan ook niet worden onthouden. De avond werd besloten met het zingen van den Avondzang. Vermelden wij ten slotte nog, dat het grimeerwerk werd verzorgd door den heer P. H Smittenaar. nieuwe r.-k. parochie. Naar wij vernemen is door Z H.Exc den Bisschop van Haarlem het rectoraat van den H. Leonardus a Portu Mauritio aan den Haagweg tot parochie verheven. De zeereerw. pater Ign. Smeets O.F.M., tot heden rector, is tot pastoor benoemd. De nieuwe parochie zal bestaan uit ge deelten van de parochie der Paters Fran ciscanen van de Hartebrug en van de kerkelijke parochies te Voorschoten en Oegstgeest. BALLET jooss. Scène uit „Een Bal in Oud-Weenen". Het ging de danskunst de laatste jaren niet voor den wind. Het oude ballet, waarvan Pavlova eens de draagster was, heet hopeloos verouderd en zou hebben afgedaan. De moderne dans (via Isadora Duncan, Mary Wigman en Laban), zou slechts uit pure en niet te ontwarren fan tasie bestaan en zoodoende geen houvast bieden aan de toeschouwersWe laten hier momenteel in het midden in hoever re dit juist is (er zou o.i. nog wel wat op zijn af te dingen!), als doende weinig ter zake, want het ballet Jooss heft deze al oude kunst weer op tot ongekende hoog ten en doet in fel dynamisch-expressio- nisme de bedoeling zuiver aanvoelen. Het is een compositie van oud en nieuw, ech ter zoo geconcipieerd, dat ieder senti ment volledig tot suggestieve uiting wordt gebracht. Wij zouden de dans, gebracht door dit phenomenale gezelschap, willen karakteriseeren als tooneel zonder woor den! Geeft het tooneel dramatische han deling door middel van het gesproken woord. Jooss geeft hetzelfde door middel van beweging, gesteund alleen door mu ziek die het rythmisch dynamische vol ledig onderstreept,w aarvan de eer toe komt aan Fritz A. Cohen Jooss' trouwe medewerker. Inderdaad, zoo wordt de dans weer een onafhankelijke dramatische kunst die recht van bestaan heeft, die brengt levende expressie van alle menschelijke gevoelens in zuiver verantwoorde plas tiek, waarbij de vraag oud of nieuw geen vraag meer is. En dit zonder te vervallen tot het be grip der pantomime. Als axioma voor iederen dans mag o.i. gelden, dat degeen, die zich daaraan waagt, moet beschikken over een volmaak te techniek als beslist noodzakelijk eerste onderdeel. Jooss schijnt dit volmondig te onderschrijven want technisch was ieder nummer af tot in de puntjes, verzorgd met de grootste liefde. Ook in kleur- schakeering van costumes en attributen werden fraaie combinaties verkregen die het schitterend deden. Dat kwam al direct volledig tot uiting in het eerste nummer, genaamd „De Ze ven Helden", waarvan iedere wending volkomen aansloeg. Ieder kon deze han deling zonder woorden, zonder eenige moeite volgen en begrijpen. En welk een kleurschakeering! Diep gaat deze burles que niet, doch de choreografie is aller kostelijkst verzorgd. Namen noemen der vertolksters en vertolkers zullen wij niet, het was alles even gaaf en dan, welk een heerlijke vaart! Hier was met recht tempo. Dieper van inhoud was „Wereldstad", doch hier werd, hoezeer ook nu de ex pressie op den voorgrond werd gescho ven. o.i. toch nog eenlgszins geofferd aan de moderne begrippen. Om te doen zien, dat deze volledig worden aangevoeld? Dan zou als tegenhanger daarvan kun nen gelden „Een bal in Oud-Weenen", een ouderwetsch ballet, liefelijk en mooi van kleur en lijn, doch verder niets dan een specimen van het oude ballet, dat het in dezen vorm toch niet meer doet. Was bovendien een verdere terugkeer tot het oude. b v. door toepassing van het Spitzenballet dan nog niet verkieslijker geweest. Speciaal zij.hier de dansmeester echter geprezen! Het allerhoogste werd echter bereikt in het slotnummer „De Groene Tafel". Op melodieën van oude danses macabres werd hier een anti-oorlogs-drama ver tolkt van zeldzame felheid. Welk een compacte tendenz werd hier door louter beweging even duidelijk als met het ge sproken woord bereikt. Men voelt direct een milieu als van de huidige conferen ties hoe geestig en juist de nuancee ringen bij de besprekingen! gevolgd door den gruwel van den oorlog, waar de Dood als triumfator over de gansche linie heerscht en allen tot zich trekt, onmee- doogend, onweerstaanbaar Een zeldzaam stuk dans-drama. dat wij nog niet ge ëvenaard zagen. Hier biedt de danskunst BINNENLAND. De Nederlandsche nota aan den Volken bond; radiorede van minister De Graeff. (3e Blad). Bezwaren der Tweede Kamer tegen het Vcrkeersfonds. (3e Blad). Minister Oud over de smokkelarij aan dé Duitsche en Belgische grens. (Binnenland, 3e Blad). De Koloniale politiek onzer regeering; verslag der Tweede Kamer. (Binnenland, 3e Blad). Waarom werd de Nat. Soc. Beweging verboden? vragen van mr. Duys. (Binnen land, 3e Blad). Een brandstichtingscomplot te Amster dam en Haarlem; vier personen in arrest. (Gemengd, 3e Blad en Laatste Berichten, lste Blad). Drama te Weert; 16-jarige jongen schiet zijn oom neer. (Gemengd, 3e Blad). Scheepsramp bij Texel; Engelsch stoom schip „Oakford" gestrand; 11 personen verdronken. Reeds 9 lijken gevonden. (Gemengd, 3e Blad en Laatste Berichten le Blad). BUITENLAND. Rondom het Saargebicd (Buitenl. le BI.)] Frankrijk zegt het handelsverdrag met Duitschland op; nieuwe besprekingen zul len volgen. (Buitenl. le Blad). Ook handelsmoeilijkheden tusschen Frankrijk en Italië. (Buitenl. le Blad). Goering tegen de vrijmetselaarsloges. (Buitenl. le Blad). Toenemend aantal slachtoffers der aard beving in Britsch-Indië. (Buitenl. Gem. 3e Blad en Tel. le Blad). Communistisch complot in Portugal ont dekt. (Tel. le Blad). Nieuwe revolutie op Cuba. President Hevia afgezet. (Buitenl., le Blad). nieuwe aspecten, waarvan de hoogte nog niet is te schatten. Jooss zelf was stijlvol de Dood. Onover trefbaar! Het muzikale gedeelte werd op twee vleugels uit de magazijnen der firma H. J. Bik, alhier, goed verzorgd. Tot ons genoegen was de Schouwburg uitnemend bezet en was er alleszins merk bare groote waardeering voor hetgeen hier door het ballet Jooss werd gepres teerd. 't Was werkelijk een avond, die lang in de herinnering zal blijven voortleven. „LITTERIS" IN HAARLEM. Een loffelijk getuigenis. De „Oprechte Haarlemsche Courant" schrijft om. het volgende over de opvoe ring van „Mejonkvrouwe de la Seiglière" door „Litteris Sacrum" in den tooneelwed- strijd van „Jacob van Lennep te Haar lem: „Toen de eerste tooneelen van het spel voorbij waren, bleek het, dat men hier te doen had met een zeer ernstig werken de vereeniging. De aandacht van het pu bliek werd geen oogenblik afgeleid: men reageerde uit de zaal precies op de goeie momenten van het spel en voor de rest heerschte er doorloopend een weldoende stilte, die getuigde van boeiende en onver flauwde interesse in wat op het tooneel gebeurde: zoo ontmoet men het niet vaak bij dilettanten-opvoeringen, een bewijs hoe ernstig en met liefdevolle toewijding er gespeeld werd. De Leidenaars hebben het zichzelf niet makkelijk gemaakt; geen moeite en zor gen waren blijkbaar te veel geweest en wat we te zien kregen gaf onbetwistbaar den indruk van langdurige en zorgvuldige studie. De voorstelling liep dan ook in een vlot tempo, er zat gang en beweging in, soms zelfs een zekere schwung, een brio, hetgeen men niet zoo heel dikwijls bij dilettanten ontmoet. Vooruitloopen op de besluiten van de jury willen we niet, maar iedereen was het er vrijwel over eens, dat „Litteris Sacrum" een uitstekende kans maakt. Dc bijval uit de zaal was trouwens on dubbelzinnig, na elk bedrijf en een paar malen zelfs bij open doek, na enkele ge slaagde scènes van mr. Destournelles, 'n rol met élan en gesloten vastheid gespeeld door den heer H. de Wilde. De voorzitter van „Jacob van Lennep de heer Jac. van Maris, had aan het sioc van zijn begroetingswoord vóór de voor stelling de Leidenaars heel veel succes ge wenscht. Het publiek heeft hun dit.succes niet onthouden, maar het was ongetwijfeld verdiend ook. Met dat al was het voor onze jubilee rende Haarlemsche Tooneelvereeniging een avond om trotsch en ook wel n tikje jaloersch op te zijn".

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1