TÜ-crême LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 15 Januari 1934 Tegen v - Ruwe Huid SCHEEPSVERBINDINGEN. Steunt met Uw gaven het Leidsch Crisis-Comité. FAILLISSEMENTEN. i FRANKRIJK. Oud-minister de Selves t Oustric in de gevangenis De vestingwerken aan de Oostgrens. De oud-minister van buitenlandsche zaken de Selves. Is in zijn woning te Parijs overleden. HIJ was 85 Jaar oud. De Selves was in 1911 in het kabinet- Calllaux minister van buitenlandsche zaken. In 1919 werd hij voorzitter van de com missie van buitenlandsche zaken van den Senaat. In 1924 noodlgde Polncaré hem uit als minister van buitenlandsche zaken zitting te nemen ln zijn ministerie. Aan het einde Iran dat Jaar werd hij tot voorzitter van den Senaat gekozen. Het verzoek tot revisie van het vonnis tegen Oustric is verworpen. Oustric zal nog een Jaar moeten zitten. Het Kamerlid Bonnaure, wiens immuni teit door de Kamer ls opgeheven, ls door twee rechercheurs ln zijn woning gearres teerd en naar het politiebureau overge bracht. Opnieuw duiken er geruchten op, dat het met de vestingwerken aan de Fransche Oostgrens niet ln orde is. Betonmuren van geschuttorens. die eigenlijk een meter dik hadden moeten zijn. Zouden ln werkelijkheid slechts ter breedte van zestig centimeter zijn uitgevoerd. Tengevolge van het gebruik van slecht gemengde cement vertoonen de muren en geschuttorens reeds ernstige scheuren, heet het. Hoewel deze geruchten reeds oud zijn en destijds na onderzoek onjuist bleken, is op nieuw een onderzoek gelast. BRAZILIË. Aanklacht tegen de politie. Vier en veertig vooraanstaande reclits- i geleerden hebben een petitie opgesteld, waarin zij de methoden aan do kaak stel len, welke door de politie in den Brazlli- i aanschen staat Sao Paulo worden toege- past. „Tallooze politieke gevangenen", zoo luidt de petitie, „worden tijdens het voor- 1 onderzoek ln vunzige kerkers van Sao Paulo opgesloten gehouden en regelmatig geranseld en gekweld, om hun een beken tenis af te dwingen over veronderstelde deelneming aan „Terroristische plannen". Besmette hokken, van belachelijk kleine afmetingen, worden volgepropt met tien tallen gedetineerden, politieke gevangenen en misdadigers dooreen, in een toestand, welke 3lle beschrijving tart. Zij worden van de buitenwereld volkomen afgesloten gehouden en noch hun rechtskundige ad viseurs. noch hun familie mogen hen be zoeken. Velen moeten ook dwangarbeid verrichten. De Justitie heeft thans de zaak in han den genomen en zal een onderzoek naar de methoden der politie instellen. BEGRAFENIS v. d. LUBBE. HEDENMORGEN TE LEIPZIG. Hedenmorgen te 10 uur ls op het Zuider Kerkhof te Leipzig het stoffelijk over schot van den Woensdag j.l. terechtge- gestelden Marinus van der Lubbe bijgezet. De begrafenis geschiedde in alle stilte en geheel onopvallend. Aanwezig waren slechts een halfbroer van den terechtgestelde, zijn zwager Peute. een vertegenwoordiger van het Nederlandsche Consulaat te Leipzig en eenige vertegenwoordigers der Dultsche autoriteiten. Er waren geen journalisten bij de teraardebestelling toegelaten. AMERIKAANSCHE FINANCIER OVERLEDEN. OOSTENRIJK. De strijd tegen de Nazis Een officieel Duitsch persoon gecompromitteerd. De agitatie der nationaal-soclallsten in Oostenrijk duurt voort, waarbij opnieuw is gebleken, dat de Dultsche nationaal-socia- Itstcn hun geestverwanten in Oostenrijk steunen en voorlichten. In het huts van den gearresteerden nationaal-socialistlschen leider Frauenfeld heeft de politie een geheime vergadering van natlonal-soclalisten overvallen. Onder de aanwezigen bevond zich de attaché van het Duitschc gezantschap Oraaf van Wal deck Pyrmont. Om aan een arrestatie te ontkomen, be riep deze zich op zijn diplomatieke on schendbaarheid. De Oostenrljksche regeering heeft daarop officieel bij den Dultschen gezant gepro testeerd tegen het optreden van Graaf van Waldeck Pyrmont. Het verluidt dat Graaf van Waldeck Pyrmont reeds het land heeft verlaten. In verband met de natlonoal-soclallsti- sche agitatie hebben weer tal van arresta ties plaats gehad, waaronder naar ver luidt van eenige vooraanstaande amb tenaren van het ministerie van defensie en van het ministerie van Blnnenlandsche Zaken. De bladen van de regeeringspers eischen j thans een onverbiddelijk optreden tegen 1 het nat ionaal-socialisme. De bladen verlangen voorts, dat ook een bijzonder onderzoek zal worden ingeleid legen bepaalde persoonlijkheden in de groote industrieën, met name ln de ijzer-, staal- en mijnindustrie, welke met het rijksdultsche kapitaal in nauwe relatie staan. Voorloopig zullen duizend leden van de „Heimwehr" en vierhonderd man van andere bonden ter beschikking van de regeering worden gesteld. Er zullen slechts personen ln dienst worden gesteld, die als volkomen betrouw baar bekend staan. Door den bondsleider van den „Heimat- schutz". Starhemberg is een bevel uitge vaardigd, waarin allen leden ten strengste verboden wordt omgang te hebben, of te spreken met nationaal-socialisten. Degenen, die ln strijd met dit bevel han delen. zullen uit de partij worden uitge sloten. ITALIË. Wet op de corporaties door den Senaat aangenomen. De Senaat heeft na debatten, die twee dagen duurden, de wet op de corporaties eenstemmig aangenomen. Mussolini opende het debat met een be knopt overzich over den oorsprong en de legislatieve ontwikkeling van het corpora tieve economische systeem in "talie, dat. noch het particuliere initiatief onder drukt noch het staatssocialisme invoert of een bureaucratiseering van het econo mische leven veroorzaakt, hetgeen im mers, aldus de Duce, het verstuiten van j het economische Icvrn zou bewerken. Tenslotte deed hij mededcelingen over de volgende étappes naar de wijziging van de constitutie: allereerst vorming der corporaties, daarna nauwkeurig controle over haar practische werking en arbeid. Eerst wanneer zij haar doelmatigheid hebben bewezen, kan de beslissing over het lot van de Kamer van Afgevaardigden vallen. Ook de wijziging van de consti tutie zal met groote voorzichtigheid wor den behandeld. SPANJE. Verkiezingen in Catalonic. Volgens de telling behaalden bij de ver kiezingen voor de gemeenteraden ln Cata- lonié de links-Catalanen 162 616 stemmen, de regionalisten 132.947 stemmen, de repu- blikelnsch radlkalen 21.044 stemmen, de partij der boeren-arbeiders 1979 stemmen, de Catalaansche nationalisten 1951 stem men, de Spaansche communisten 1503 en de links-federalen 657 stemmen. In alle steden van eenig belang behaal den de lini-'che oartijen de meerderheid, behalve te Gerone. Ettelijke botsingen hadden plaats. CUBA. Wederom onlusten. Gisternacht hebben zich wederom onlus ten voorgedaan. Tengevolge van een sta king. die is uitgebroken onder het ge- meentepersoneel was de geheele stad in het duister gedompeld en van water ver stoken Tal van organisaties en os. ook de advocaten hebben zich bij de stakings beweging aangesloten. De regeering doet een beroep op de troepen ter handhaving van de orde. Te Santiago is eveneens de staking in de electrische centrales afge kondigd. Tegen 11 uur gaf de overheid bevel tot het bezetten van alle electrische centrales op het geheele eiland Aan de politie werd bevel gegeven alle stakingsleiders in ar rest te stellen. Ter verklaring van deze stakingsbewe ging diene, dat de vijandige stemming jegens de exploiteerende electriciteits- maatschappij van verschillende jaren her dateert, en in verband staat met een samenwerking tusschen den vroegeren president Machado en Catlin. die alle electriclteitszaken controleert. Door deze samenwerking zijn alle pogingen om te komen tot een verlaging van de electrici- teltstarleven steeds mislukt. Een voorloopig directeur ls nu door de ■regeering benoemd. Dientengevolge heb ben een 200-tal arbeiders het werk hervat in verschillende fabrieken in de stad. Men vreest echter dat een groot aantal arbei ders de beweging een politiek karakter zullen geven en de staking zullen voort zetten. Behalve de advocaten zijn ook de doc toren er toe overgegaan zich aan te slui ten bij de stakingsbeweging. Dit had tot gevolg, dat de ziekenhuizen moesten wor den ontruimd, daar de patiënten zonder meo'ische verzorging laeen. De regeering heeft Roode-Kruis-soldaten beschikbaar gesteld om de zieken naar huls te brengen. VEREEN1GDE STATEN. Overname van het goud. In een bijeenkomst van twee uur heb ben President Roosevelt en de minister van Financiën Morgenthau met de leden der commissie van Bankwezen en dek- kingsvraagstukken de mogellikheid be sproken van het overbrengen van al het gemunte goud in de Vereenigde Staten in eigendom van de schatkist en tevens de wiiziglng van het goudgehalte van den dollar. President Roosevelt zal dienaangaande heden aan het Congres een boodschap afgeven. De overname van het goud. zal door de daarop volgende devaluatie van den dol lar. de schatkist een voldoende winst op leveren, om het tekort van 7 milliard dol lar. dat in de komende vijf maanden zal ontstaan, het hoofd te bieden. UIT HET VERRE OOSTEN. Een moordcommissic in Mandsjockwo De strijd in China. Premier SJeng Hsiau Hsoe van Mands- joekwo zal binnenkort een bezoek aan Japan brengen om met de Japansche autoriteiten over verschillende belangrijke problemen te beraadslagen, welke zich voordoen ten gevolge van de toenemende vraag van de bevolking van Mandsjoekwo naar een monarchaal bewind. De datum voor het bezoek is nog niet vastgesteld. De Japansche premier Salto zelde, dat de Japansche regeering nog niets gedaan had Voor de benoeming van een voogd voor Poe Yi, aangezien deze naar verluidt, een Japansch staatsman als adviseur naast zich wenscht te hebben. Volgens berichten in de bladen zal een beloohingvan 10000 Chineesche dollars betaald worden aan hem, die Poe Yi. den president van Mantsjoekwo, vermoordt. Deze belooning is aangeboden door een „moordcommissie", welke opgericht is door een groep jonge Chineezen en Koreanen in Tsjantsoen. de hoofdstad van Mants joekwo De commissie heeft voorts een belooning van 30 000 Chinesche dollars uitgeloofd voor het vermoorden van generaal Hisjl- kari. den Japanschen hoógen vertegen woordiger ln Mantsjoekwo. Het doel dezer moordcommissie is alle vooraanstaande personen, waaronder dc Japansche autoriteiten, in Manasjoekwo te vermoorden. De politie stelt krachtige pogingen in het werk om de leden dezer moordbende te arresteeren. De regeering van Mantsjoekwo heeft be sloten de zes Sovjetemployés van den Noord-Mandsjoerijschen spoorweg, die ge arresteerd waren onder beschuldiging medeplichtig te zijn geweest aan het transport van een hoeveelheid rollend ma teriaal naar Russisch grondgebied, over welke arrestatie tal van diplomatieke nota's zijn gewisseld, ln vrliheid te stellen. Verwacht wordt dat dit besluit de hervat ting van de onderhandelingen over den verkoop van den Noord-Mandsjoerijschen Het heeft overigens nog heel wat voeten in de aarde gehad, voor het lijk aan de familie ls overgegeven. Tengevolge van autopech arriveerde de heer Peute. v. d. Lubbe's halfbroer, pas Zaterdagmiddag half 6 uur te Leipzig. Dientengevolge is door den Oberrelchsanwalt, dr. Werner, Zaterdagavond aan den heer Peute de overgave van het lijk van v. d. Lubbe aan vankelijk geweigerd. Dr. Werner grondde deze weigering op het feit, dat de termijn, binnen welke de familie over het stoffe lijk overschot van v. d. Lubbe kon beschik ken, reeds verstreken was. Bij nadere onderhandeling heeft de Oberrelchsanwalt echter in aanmerking genomen, dat door onvoorziene vertraging het den heer Peute niet mogelijk is geweest, zich eerder bij de autoriteiten in Leipzig te vervoegen. Hij is daarop op zijn eerst genomen besluit teruggekomen, doch eischte afgifte van een verklaring dat het lijk van v. d. Lubbe is overgegeven in den toestand, waarin het zich onmiddellijk na de terechtstelling bevond. Nadat de heer Peute in tegenwoordigheid van dr. Werner en den Nederlandschen consul te Leipzig zich had overtuigd, dat dit werkelijk zoo was, is de gevraagde verklaring gegeven en het lijk aan den heer Peute overge- .gedragen. Bij de bezichtiging is geconstateerd, dat het hoofd van Van der Lubbe weer aan den romp was vastgehecht. Het lichaam was dik geworden, terwijl het hoofd daar entegen sterk was ingevallen. Uiterlijk was geen enkele aanwijzing van sectie op het lijk te bespeuren: het lichaam zoowel als het hoofd verkeerden in gaven toestand. Onze consul en zijn secretaris hebben zich veel moeite gegeven om de familie te steunen. Toen de heer Peute arriveerde, was zijn geld tengevolge van de extra kosten, veroorzaakt doordat hij een huur auto had moeten nemen, daar de lijkauto in den modder was weggezakt, waardoor twee banden lek werden, vrijwel uitgeput, zoodat hij de waarborgsom ad f. 250. voor de begrafenis niet meer bezat. De consul heeft hem daarop dit bedrag voorgescho ten nadat mr. Stomps, uit Heemstede, in een telefonisch gesorek zich daarvoor borg had gesteld. Inmiddels is dit bedrag per telegrafischen postwissel door mr. Stomps overgemaakt, aldus de „Crt. het N. v. d. D.". Met de auto van den heer Lambooy, die Zondagochtend aanwezig was. met de ove rige leden dei familie is "net stoffelijk overschot van Van der Lubbe vervoerd naar het Siegfrledkerkhof. DE VOLKENBONDSRAAD BIJEEN. GENEVE, 15 Januari (V.D.). Heden morgen kwam de Volkenbondsraad bijeen voor de wlnterzittlng, welke ditmaal waarschijnlijk een week zal duren. In de geheime zitting van hedenmor gen besloot de Raad op voorstel van den f'ranschen afgevaardigde de kwestie van het Saargebied uit te stellen tot het einde der week teneinde de Duitsche regeering in de gelegenheid te stellen, indien zij dit wenscht, de besprekingen in den Raad bij te wonen. SAARBRUCKEN. 15 Jan (V.-D.) De fractie van het Duitsche Front van den landraad van het Saargebied heefl een door 19 leden onderteekende nota aan den Volkenbondsraad gezonden, waarin zij constateeren, dat het antwoord der Regce- ringscommissie op het memorandum van het Duitsche Front van 19 December 1933 aan den Volkenbondsraad talrijke on nauwkeurigheden en onjuistheden bevat, waaromtrent het Duitsche Front alsnog verzoekt een onderzoek in te stellen. De nota behandelt verschillende gevallen van grens-incldenten, waarbij geconstateerd wordt, dat alles wat aan de Fransche grens geschiedt wordt doodgezwegen, terwijl van alles wat aan de Dultsche grens geschiedt zeer veel ophef wordt gemaakt. Tal van klachten worden geuit over de maatregelen op het gebied van de maat schappelijke steun, die de Regeeringscom- missie slechts zou hebben genomen om den invloed der nationaal-soclallsten en hun „winterhilfe" te breken. Verschil lende opmerkingen worden gemaakt over de in het Saargebied toegelaten socialisti sche en communistische vergaderingen alsmede over het incident te Neukirchen. De N.S.D.A P-leider voor het Saargebied heeft den verantwoordelijken kringleider van Neukirchen, Ottweiler, uit zijn ambt ontslagen. De nationaal-socialisten worden echter voortdurend op zeer eenzijdige wijze behandelt en zwaarder vervolgd dan eenige andere groep. Het memorandum eindigt met de wensch dat de regeerlngscommlssie zal begrijpen, dat zij in het Saargebied een Duitsche be volking vindt die onder een gesloten Dult sche leiding geregeerd wenscht te worden. NEW-YORK, 14 Jan. (ReuterJ. De financier David Lamar, bekend als de „Wolf van Wallstreet" is dood in zijn hotel kamer aangetroffen. Men gelooft dat hij zelfmoord gepleegd heeft. RECLAME. 4446 t 20-30-60ct. De navolgende schepen zijn morgen radiotelegrafisch te bereiken via het kust- station Schevenlngen-Radio. Baloeran, Dempo, Fïandria, Gelrla, Joh. van Oldenbarnevelt, Kota Nopau, Kota Pinang. Kota Tjandl, Marn. van St. Al- degonde, Stuyvesant. Simon Bolivar, Vene zuela, Zeelandla. tearr mnmrsiir gvria»BHi Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land F.n bes'rirdt gij de werkloosheid. DE ZAAK STAVISKY. PARIJS, 15 Jan. (Reuter). De minister van justitie heeft den voor zitter van het Hof van Cassatie en twee raadsheeren van dit Hof opgedragen een snel en diepgaand onderzoek in te stellen naar alle administratieve feiten, welke in verband staan met de Stavisky-affaire en ressorteeren onder het ministerie van justitie BAYONNE, 14 Jan. (Reuteri Het ver zoek tot voorloopige invrijheidstelling van Aymard en Darius, die beide betrokken zijn bij het Stavisky-schandaai, is gewei gerd. De betrokkenen zijn hierdoor zeer te leurgesteld. PARIJS, 14 Jan. (Reuter) Mevr. Sta- visky heeft aan een medewerker van de „Petit Parislen" verklaard, dat zij in de kamer, waar haar echtgenoot gewond ge vonden werd, een tweede revolvergat ont dekt heeft. Zij verklaarde voorts, dat haar echtgenoot nimmer een revolver heeft ge had, zoodat zij zich de herkomst van de in het hotel gevonden revolver niet kan ver klaren, Officieel wordt dit echter beslist tegengesproken. spoorweg door Rusland zal worden be vorderd. Van officieele zijde wordt medegedeeld, dat uit Foetsjau, waar lntusschen Japan sche matrozen aan wal zijn gegaan ter be scherming der Japanners, bericht is ont vangen dat de provinciale regeering, wier troepen dezer dagen door het leger van Tsjang Kal Sjek verslagen werden, vrij willig is afgetreden. Maarschalk Tsjang Kai Sjek heeft in- tusschen tegen de na den val van Foetsjau naar Amoy gevluchte regeerings- leden een arrestatie-bevel uitgevaardigd. De Kanton-regeering heeft aan de regee ring van Tsjang Kai Sjek een verklaring doen toekomen, waarin het heet, dat zij steeds verre gestaan heeft van den op stand hi Foeklen en met de rebelscne regeering niets te maken heeft. In het belang der buitenlandsche politiek van China en tot behoud van den binnen- landschen vrede heeft de Kanton-regee ring besloten, alle maatregelen der Chineesche centrale regeering te steunen. Een en ander heeft er veel toe bijgedra gen, Tsjang Kai SJek's prestige en invloed ook ten aanzien van den toestand ln Zuid- China, te verhoogen. Volgens een bericht uit Peking is gene raal Loekweitung, die kort geleden Peking bedreigde, in de provincie Sjantoeng binnengedrongen. Naar verluidt heeft zijn leger 33 dorpen uitgeplunderd Vele be woners zouden zijn gedood of gewond. Daar- bi deze provincie Japansche belan gen op hét spel staan, verwacht men, dat de Japansche militaire en marine-autori teiten zullen ingrijpen. STAKING IN HET MIJNGEBIED VAN PENNSYLVANIE. NEW-YORK, 15 Jan. (V.D.) Uit Wilkes Barre in Pennsylvanié wordt gemeld, dat gisteren alle beschikbare militaire troe pen en de geheele politie geconsigneerd was in de Wyoming Valley, teneinde ge welddadigheden te voorkomen van de sta kende mijnwerkers in de anthraciet-mij- nen van de United Antharcite Mines. De staking begon in den nacht van Zaterdag op Zondag te middernacht en gaat I om de erkenning van de mijnwer- 1 kers-organisatie door de werkgevers. De staking was afgekondigd door de United Anthracite. Miners, .die volgens hun zeg ging 45.000 leden hebben. De groote mijn werkers-organisatie. de United Miners of America verklaren 600.000 leden te heb ben De politie heeft maatregelen geno men om het posten te voorkomen. EEN GEMEENTEHUIS BEZET. COMPIÈGNE. 14 Jan. (Reuter). Als gevolg van de weigering van den gemeente raad van Longueil (departement Oise) om een werkloozenkas op te richten, hebben een zestigtal stuurlieden van stilliggende schepen het gemeentehuis bezet, waar zij zullen blijven tot hun eisch is ingewilligd. Aangezien zij zich rustig gedragen heeft de burgemeester hen niet laten verwijde ren, doch hen brandhout ter beschikking gesteld, opdat zij de ruimten, .velke zij hebben uitgekozen kunnen verwarmen. Het plaatsje Longueil telt. 1200 inwoners en indien de elsohen van de schippers worden ingewilligd zou dit een vermeer dering van de jaarlijksche uitgaven van 10.000 franc beteekenen. FRAUDE BIJ ECHTSCHEIDINGEN. WARSCHAU, 15 Jan. (Reuter). Er is een rechtsgeding aanhangig gemaakt tegen 5 Orthodoxe bisschoppen wegens het uit spreken van 1200 onwettige echtschei dingen, waarvoor 600.000 zloty werd opge streken. De maximum-straf is 7 jaar gevangenis. PRESIDENT VAN CUBA AFGETREDEN. HAVANNA. 15 Jan. (Reuter). Een hooggeplaatst regeering-beambte heeft, medegedeeld, dat de president van Cuba, Grau San Martin zou zijn afgetreden ten gunste van generaal Carlos Mendieta. WEER ECONOMISCHE SPIONNAGE IN SOVJET-RUSLAND. MOSKOU. 15 Jan. (Reuter). Onder beschuldiging van economische spionnage zijn een aantal employés van de „Control Company" in Rusland die reeds vele jaren deze maatschappij in Rus.land vertegen woordigen gearresteerd. Het zijn de Belg Bernhardt, de Oosten rijkers Joseph en Karl Weinzettl. dc Deen Larsen en de Duitschers Fleischle en Rheden. Aangezien nog geen officieele beschuldi ging tegen hen is ingediend, weet men nog niet wanneer een eventueel proces tegen hen zal worden gevoerd. WEER EEN DUITSCH PRIESTER GEARRESTEERD. FRANKFORT A. MAIN. 15 Jan. De deken van Lorsch. de priester Heimsladt. is wegens beleedigende uitlatingen jegens den Staat door de geheime staatspolitie gearresteerd en naar de gevangenis te Darmstadt overgebracht. FASCISME IN ENGELAND. LONDEN. 15 Jan. iReuter). In de „Daily Mali" roept Lord Rothermere zijn lezers op het Britsche fascisme te steunen. Onder het motto „Hoera voor de Zwart- hemden" verklaart hij, dat, het fascisme niet iets is van een bepaald volk, doch dat het in alle landen het teeken is van de jongere generatic, die het verouderde politieke systeem met hieuw leven wil ver vullen. De Zwarthemden willen het monopolie van de grijze politici breken om Indië en Ceylon te bewaren, die op het punt staan af te vallen zooals reeds met Ierland is geschied. Italië en Dultschland noemt hij de best geregeerde landen van Europa: in geen land is het volk zoo trots op zijn regeering en heeft het zooveel vertrouwen ln haar. MUITERIJ IN EEN BULGAARSCHE GEVANGENIS. SOFIA. 15 Jan (V.D.). In de gevangenis ln de oude Bulgaarsche hoofdstad Tir- nowo. waarin 300 gestraften zijn onder gebracht, brak gisteren een ernstige opstand uit, die onder leiding stond van de in de gevangenis opgesloten politieke I gevangenen, grootendeels communisten. Op een afgesproken teeken ontstond plot seling in de geheele gevangenis eer. helsch lawaai. De gevangenen sloegen de vensters in, sloegen het meubilair en de I deuren van hun cel in. drongen de gangen in en vielen de bewakers aan. Er ontstónd een verbitterd handgemeen, dat slecht voor het bewakingspersoneel zou zy'n afgeloopen indien niet tijdig politie en militairen aanwezig waren geweest, die met de bajonet op het geweer de gevan genen in hun cellen terugdreven. Aan beide zijden waren vele licht- en zwaar- gewonden. s O EEN LEGAAT AAN DE UNIVERSITEIT VAN MEXICO. I MEXICO CITY, 15 Jan. (V.D.) De vroe gere ambassadeur der Ver. Staten in Mexico, wijlen Dwight Morrow, de schoon i vader van kolonel Lindbergh, heeft een bedrag van 60,000 dollar vermaakt aan de I nationale universiteit van Mexico. Het bedrag zal door den raadsman van me vrouw Morrow, morgen worden overge dragen aan den Rector der Universiteit, prof. Gomez Morin. TREINBOTSING BIJ PARIJS. PARIJS, 15 Jan. (V.-D.) Een der elec trische treinen tusschen Parijs en St. Ger main is vannacht bij Becon op een stll- staanden trein geloopen, die niet voorzien was van een rood achterlicht. Acht perso nen werden lichtgewond. TOTALE ZONSVERDUISTERING IN DE STILLE ZUIDZEE. TOKIO, 15 Jan. (V.-D.) Vijf en der tig Japansche en Amerikaansche astrono men zijn aan boord van het Japansche oorlogsschip „Kasuga" uit Yokohama ver trokken naar Rosopp op de Carolina- eilanden, die onder Japansch Mandaat staan, om de totale zonsverduistering waar te nemen op 4 Februari a.s. Het gezelschap zal worden ondergebracht in de Katho lieke kerk te Rosopp en zal op 3 Maart a.s. weer te Yokohama terug zijn. De Japan sche regeering heeft haar volledige mede werking verleend en verzorgt zoowel de reis als het verblijf van het wetenschap pelijk gezelschap. Ook Rusland en Frank rijk waren uitgenoodigd om de reis mede te maken doch moesten door verschillende omstandigheden hiervan afzien. GENERAAL MARCHAND t PARIJS, 14 Jan. (Reuter) De bekende generaal en onderzoeker, Jean Baptiste Marchand, is heden op 70-jarigen leef tijd overleden. Hij heeft tal van onderzoe kingen gedaan door geheel Afrika, Soedan en Ethiopië. In de week van 8 t/m. 13 Januari wer den in Nederland 83 faillissementen uitge sproken.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 2