74ïte Jaargang MAANDAG 15 JANUARI 1934 No. 22644 Dit mtrnmer bestaat nlt DRIE Blatfea EERSTE BLAD. STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. J LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DÉR ADVERTENTIENa 30 OtB. per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waaj agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiërf uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecbt. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeintkplein Telefoonnummers voor Direct* en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT a Voor Lelden per 3 maanden f. 2 35; per week 10.18 Bulten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.11 Franco per post f. 2.35 portokosten. 40-JARIG JUBILEUM. Van den heer L. Don. Heden herdacht de heer L, Don den dag, waarop hij 40 jaar geleden als letterzetter ln dienst trad bij A. W. Sijthoff's Uitge versmij. N.V. alhier. Naar aanleiding hiervan werd de heer Don met z'n echtgenoote hedenmorgen door den Directeur ten kantore der Ven nootschap ontvangen. In een hartelijke speech huldigde spr. den jubilaris voor de goede diensten, die hij als vakkundig typograaf verricht en hoopte, dat Don nog vele jaren in goede gezondheid zijn functie aan „De Gracieuse", bij welker typogra fische verzorging hij een werkzaam aan deel heeft, zou mogen blijven bekleeden. Spr, besloot met het aanbieden van een bloemenhulde benevens de gebruikelijke gratificatie. De algemeen procuratiehouder en daar na de chef van het technisch bedrijf, wenschten den heer Don met zijn jubileum van harte geluk en memoreerden op har telijke wijze de goede eigenschappen van den jubilaris. Tenslotte vond in een der fabrieksloka- len de huldiging door het gezamenlijke personeel plaats. Hier bleek, dat Don ook bij z'n collega's gezien is. Een divan met kleed vormde het tastbaar bewijs hunner kameraadschap. Op even keurige wijze als typograaf Hes bij een voorgaande gelegen heid een fraai gedenkalbum verzorgde, teekende hij thans weer een origineele oorkonde. De jubilaris dankte met welgekozen woorden voor de wijze, waarop deze dag voor hem tot een feestdag werd gemaakt. FILMOCHTEND INSTITUUT VOOR ARBEIDERSONTWIKKELING. Voorstelling van „Rango." Hoezeer de filmochtenden, welke het Instituut v. Arb.-Ontwikkeling belegt, burgerrecht hebben verkregen, is gister morgen wel overduidelijk gebleken. Het geheel gevulde Trianon-Theater heeft wederom genoten van een programma van cultuurfilms, dat den toets der cri- tiek alleszins kan doorstaan. Behalve een film van Caïro en een po pulaire film over het ontstaan der aarde, die blijkens het applaus zeer in den smaak vielen, werd vertoond als hoofd nummer de wildernisfilm „Rango", opge nomen door den bekenden operateur Er- nest Schoedsack. Deze film is opgenomen op de West kust van Sumatra, diep in de woeste, on toegankelijke oerwouden. In deze jungle leeft, te midden van tijgers, slangen, orang-oetangs en panters, een oude tij gerjager met zijn zoon. Tevreden met hun eenvoudige levens wijze en luttele eigendommen, brengen zij hun dagen door in de eenzaamheid van het ondoordringbare woud, dag en nacht slechts één doel voor oogen: tijgers te dooden, die de dessa's van hun stamge- nooten onveilig maken. Een zeldzaam mooi kijkje geeft de film op het echte wildernisleven. waar. trots de eenzaamheid, toch altijd meedooge- looze strijd is van 't eene levende wezen tegen 't andere. Doch ook de komische noot is niet ver geten, want de talrijke apen-kolonies, die de bekwame camera-man voor zijn lens heeft weten te krijgen, vervallen van de eene komische scène in de andere. Een dezer apen, Rango genaamd, maakt 't al heel bont als hij in de op palen opge trokken hut van de tijgerjagers weet door te dringen en daar alles, wat van zijn gading is, op uiterst on-economische ma nier verorbert. De jongste tijgerjager is Rango toch te slim af en 't ionge aapje wordt gevangen en naar de hut meege voerd. De schranderheid van 't beest komt zeer mooi tot uiting in een der laatste acten, als 's nachts een tijger in de om geving van de hut begeerlg rondsluipt. Rango wekt z'n jongen meester en deze weet 't gevaar af te wenden. Als later de jonge tijgerjager in gevaar is, weet Rango opnieuw 't leven van z'n menschelijken vriend te redden, door den tijger, die op 't punt staat, zich op z'n meester te werpen, af te leiden. Rango zelf valt echter ten offer aan 't woeste beest en Bin, de tijgerjager weet te ont komen. Zijn karbouw doorboort met zijn horens in een spannend duel den dreigenden tijger en tenslotte keeren de beide tijger- jagers weer naar hun primitieve paalhut terug, waar eiken dag nieuwe strijd hun wacht. „Rango" is 'n zeldzaam mooie film' De afd.-voorzitter, de heer v. Wouden berg wekte ln het slotwoord op tot bezoek aan de lezing van hedenavond in het Volksgebouw over .Oud en Nieuw Leiden" en spoorde tevens de leden aan, mee te werken aan den uitbouw van het Inst v Arb-Ontw. onder de leuze „Hoe meer le den, hoe mooier programma's!" MONDACCORDEONVER. „BRAVO" Een geslaagde feestavond. Met medewerking van de tooneelveree- niging „Het Nieuwe Tooneel" heeft dé mondaccordeonvereeniging „Bravo" Za terdagavond in „Zomerlust" haar jaar feest gevierd, dat opgeluisterd werd door „The Dutch Players". De belangstelling voor deze feestviering was als gewoonlijk groot, het programma keurig verzorgd, de stemming dus uitstekend. Het muzikale deel van den avond omvatte een groot aantal marschen en walsen, welke op uit stekende wijze werden uitgevoerd. „Het Nieuwe Tooneel" gaf in een vlot gespeelde klucht blijk van haar kunneri en oogstte niet alleen hiermede, maar ook door het optreden van een 4-tal leden afzonderlijk een gTOOt succes. „The Dutch Players" verzorgden onder leiding van Alb. Gerritsen de entre-actè en de dansmuziek, terwijl de heer Evert Castelein het bal, dat dezen uitstekend geslaagden avond besloot, leidde. Alles bijeen was het een vlot verloopen avond, waarop de uitvoerende en medewerkende vereenlging met voldoening kunnen terugzien. Het hoogtepunt van den avond vormde de aanbieding van een fraai vaandel door een vaandelcomité. Dat „Bravo" onder leiding van den heer J. J. v. d. Reyden vele lauweren voor dit vaandel mag oogsten! GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. Naar wij vernemen, zal bij wijze van proef op Dinsdag, 16 Januari a.s., van 5.306 uur n.m., door het Gemeentelijk Radio Distributiebedrijf, over het vierde programma een uitzending plaats hebben van het Leidsche Kinderkoor „Ex Animo", onder leiding van den heer H. W. Wolf, waarbij eenige microfoon-debutantjes zul len optreden. K.V. LITTERIS SACRUM. Er is van de opvoering van het blijspel „Mejonkvrouwe de la Seiglière" door „Litteris Sacrum" wel een goede roep uit gegaan, want ondanks het feit, dat dit stuk Zaterdagavond voor de vierde maal in één week in den Schouwburg ten tooneele werd gebracht, was cTe zaal tot en met de laatste plaats uitverkocht En hetgeen in geen jaren bij „Litteris Sacrum" het geval is geweest: reeds Zaterdagmiddag om halfdrie waren zelfs geen kaarten voor de bovenrangen meer te verkrijgen! In de pauze van deze voortreffelijke uitvoering heeft de voorzitter-regisseur, de heer B. Hageman aan het lid, mr. J. C. Dros in wiens vertaling en bewerking het stuk werd opgevoerd, met eenige hartelijke dankwoorden een krans aangeboden. Hiermede is overigens nog geen einde gekomen aan de voorstellingen van de „Mejonkvrouwe". Morgenavond neemt „Litteris" er mede deel aan den tooneelwedstrijd van .Jacob van Lennep" te Haarlem, terwijl zij de volgende week Dinsdag te gast gaat bij de Kon. Letterlievende Ver. „J. J. Cremer" aldaar. Wij wenschen Litteris Sacrum" het succes toe, dat zij met deze prachtige uitvoering verdient. o LEIDSCHE TUINIERS- EN BLOEMIST- VEREENIGING „D. E. V." Het 43ste jaarfeest. In „Concordia" heeft „Door Eendracht Verbonden" Zaterdag op waardige wijze haar 43ste jaarfeest gevierd. De gezellige feestavond werd opgeluis terd door het optreden van het duo Van Noordt uit Amsterdam. Met hun liedjes en samenspraken, een klucht, een schets en een blijspelletje oogstte het duo niet slechts grooten bijval, maar wist het tevens de stemming tot de juiste hoogte op te voeren. Het was een gezellige feestavond dit „onder-onsje", dat tot vroeg in den Zon dagochtend duurde en waaraan de Hofenk- Band door de verzorging der entre-acte en dansmuziek tot ieders voldoening mede werkte. Met medewerking van de verschil lende autoriteiten zullen, bij voldoende deelname, hier ter stede speciale leergan gen in Esperanto worden georganiseerd voor P. T. T, en Politie. De cursussen zul len worden gegeven door Julio Baghy uit Hongarije, lid van de Esperanto-Akade- mie schrijver van talrijke oorspronkelijke werken in Esperanto, die zoo juist een serie cursussen in Noord-Holland beëin- ?e' Het succes daar in verschillende steden behaald, o.m. in Alkmaar, waar van de 58 deelnemers verschillende P.T.T- ambtenaren waren, en niet minder dan 42 cursisten de studie in een middelbaren cursus voortzetten, doet ook voor Leiden het beste verwachten. De speciale proefles vindt Woensdagavond plaats, terwijl het in de bedoeling ligt de cursussen in Post kantoor en Politiebureau te doen plaats vinden. A.s. Vrijdagavond om half negen spreekt ds. P. D. Tjalsma voor de Remon- strantsche Vereeniging Gemeenteleven over .Vrijheid en Verdraagzaamheid". Dit is de tweede der vier lezingen over de Remonstrantsche gedachte in dezen tijd. Men leze de advertentie in dit blad. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Volkenbondsraad komt bijeen. Heden komt dan te Genève de Volken bondsraad bijeen. Volgens „l'Oeuvre" zou de Fransche regeerlng zich de laatste dagen uitvoerig hebben bezig ehouden met de Saarkwestie en besloten hebben geen genoegen te nemen met de benoeming van een commissie, die de organisatie van de stemming in het Saargebied zou moe ten verzorgen. De Fransche regeering zou veeleer van alle leden van den Volkenbond een nauwkeurige uiteenzetting verlangen van de politiek die de betreffende mogend heden in de Saarkwestie willen voeren. Bovendien zou de Fransche regeering de instelling van een Internationale politie van minstens 4000 man verlangen. Het zou dan aan den Volkenbond overgelaten worden de mogendheden aan te wijzen, die deel zouden moeten nemen aan de vorming van deze politie. Men Is zich wel bewust van de moeilijkheden, waarop een derge lijk verlangen bij de andere mogendheden zou stuiten. Reeds thans wijst men er op, dat noch Engeland, noch Italië lust zouden hebben hieraan deel te nemen. De Fran sche regeering zou echter vastbesloten zijn aan dezen maatregel vast te houden, daar Frankrijk het door den Volkenbond gegeven mandaat moet uitvoeren. Paul Boncour had te Parijs een lang durig onderhoud met den Poolschen gezant. De financieele commissie heeft het rap port over de Oostenrijksche financieele positie aan den Volkenbondsraad gepubli ceerd. Als belangrijkste gebeurtenis wordt genoemd de emissie der beide Oostenrijk sche leeningen. De commissie geeft uiting aan haar overtuiging, dat de regeering de noodige maatregelen zal nemen om de staatsfinanciën in het kader van de voor 1934 opgestelde begrooting te houden. Ver der wordt geconstateerd, dat de economi sche toestand van Oostenrijk in de laatste maanden gunstiger is geworden. DUITSCHLAND. Fransche contingenteering - Weer een Zondag van redevoeringen. In het Duitsche Reichsgesetzblatt wordt een verordening van de rijksregeering ge publiceerd, waardoor een aantal Fran sche waren aan invoercontingenteering wordt onderworpen. De contingentaeringen betreffen in hoofdzaak versche bloemen, wijn, be paalde parfumerieën, Thomas- en phos- phaatmeel. floretzijde, crêpe, tule, kant werk uit zijde, kamgaren, kamlont, streep- garen en weefsels uit wol, katoen, katoen garen, zekere lederwaren, enz. Ook de in voer van wit loofhout uit de Fransche Koloniën is gecontingenteerd Op deze maatregelen wordt 't volgende commentaar geleverd: „Tot deze maat regelen is het gekomen door de aankon diging van een nieuwe methode van con tingenteering door de Fransche regeering. die hierin zou bestaan, dat nog slechts contingenten tot 'n hoogte van 25 DCt. van den vroegeren Invoer over alle" landen langs den weg der meestbegunstiging ge lijkmatig verdeeld worden. Over het toe kennen van de overige 75 pCt. wilde de Fransche regeering de vrije beschikking houden. Op 1 Januari 1934 heeft de Fransche regeering nu den Duitschen invoer gecon tingenteerd, terwijl de situatie nog moei lijker geworden is, doordat de Fransche regeering de contmgenteeringsmethode tegenover de andere landen niet zoo scherp toepast als tegenover Duitschland. Het is intusschen bekend geworden, dat andere landen belangrijk gunstiger wor den behandeld, ofschoon de Fransche handelsbalans ook tegenover die landen passief is Enkele landen hebben voor alle gecontingenteerde waren contingenten van 100 pCt. toegewezen gekregen. Er bestaat dus een duidelijke differentieering en achterstelling van Duitschland tegen over de andere staten. Met het oog daarop heeft de Duitsche regeering thans tot compensatiemaatregelen moeten beslui ten Bij de bepaling van den omvang dezer maatregelen heeft de regeering zich laten leiden door de overweging, dat de han- De Jongelings-vereeniging „Prediker" de oudste in onze stad, belegt a.s. Donder dagavond in gebouw Prediker haar jaar- lljksche propaganda-avond Op het pro gramma staat o.m. vermeld de opvoering van een t oneelstukje ,,'t Duistere punt", 't Geheel belooft weer een recht gezellige „Frediker-avond" te worden. Met de a.s Zomerdienstregeli'/g der Ned. Spoorwegen zullen de oude rijtuigen, die nu nog in verschillende stoomtreinen loopen (cok tusschen LeidenWoerden en Utrecht, verdwijnen en vervangen worden door groot vierassig materiaal. Door de invoering van de Diosel-Elcctrl- sche tractie komt een groot aantal rijtui gen, vrij, die nu de oude rijtuigen in de verschillende treinen zullen vervangen. In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen: Datum. Volw. pers. Kind. Totaal Maandag 8 Jan. 54 54 Dinsdag 9 Jan. 57 57 Woensdag 10 Jan. 60 60 Donderdag 11 Jan 59 59 Vrijdag 12 Jan. 61 61 Zaterdag 13 Jan. 60 60 delspolitieke verhouding jegens Frankrijk niet nog verder moet worden verscherpt en dat in het bijzonder alles moet wor den vermeden, wat Frankrijk aanleiding zou kunnen geven tot nieuwe handels maatregelen tegen Duitschland. „Door de thans besloten maatregelen wordt de Fransche uitvoer naar Duitsch land dan ook slechts met 160 millioen frs. verminderd. „De onderhandelingen over eenige bij zondere punten, zooals het reisverkeer, zijn, onafhankelijk van de contingentee nngsmaatregelen in Januari, te Berlijn hervat." Gisteren hebben weer tal van plechtig heden plaats gehad. Hitier sprak te Lenge ter gelegenheid van de herdenking van den verkiezingsstrijd op 15 Jan. 1933 ln Lippe. Hij gaf nog eens een uitvoerige beschouwing over het verleden en het Nazi-heden, om dan o.a. te vervolgen: Ik heb de overtuiging dat de weg dien wij thans Ingeslagen hebben de juiste is. Want, wanneer wij het resultaat van het ééne jaar overzien dan kunnen wij thans met trots zeggen, dat wij reed veel hebben be reikt. Op binnenlandsch politiek gebied staat ons volk anders voor ons dan voor een jaar. Het is bevrijd van een noodlot, dat slechts zelfzucht en eigenbaat kende. De Duitsche mensch beteekent weer Iets in Duitschland. Een gemeenchap heeft zich weer gevormd, die haar zichtbare uitdrukking vond in een politleken wil. Wij zijn. weer een Duitsch volk geworden. Wat zou van dit Duitsche volk geworden zijn zoo zou men thans moeten vragen wanneer deze gemeenschap vóór twin tig jaar had bestaan, of 15 jaar eerder doorgevoerd ware. Ook op buitenlandsche politiek gebied staan wij er thans anders voor dan op het tijdstip, waarop ik deze regeering op mij genomen heb. Wanneer ik terugkijk naar dit jaar, kan ik zeggen: Langzaam zijn wij wéér bezig ons het internationale respect te verwerven. Gewis, al te veel liefde is daar wel niet bij, maar in het menschenlijke leven moet men vaak om der wille van de achting afzien van de liefde. Tenminste in het leven der volke ren is het zoo. Het is in ieder geval ge lukkiger geacht te worden als krachtig volk dan bemind te worden als zwakkeling. Wanneer wij ons volk weer omhoog leiden willen, kunnen wij dit slechts door het de rechtsgelijkheid te verzekeren in de wereld. Gelijk recht en gelijke eer, dat zijn de beide punten, die ik sedert 30 Januari fanatiek heb nagestreefd. Ik ben over tuigd, dat slechts op deze basis een werke lijke volkenvrede kan ontstaan, niet door een deel der volken tot slaven te stempelen en aan anderen rechten te geven, die hun niet toekomen. Wij willen geen volk in zijn recht aantasten, geen volk beperken in zijn levensmogelijkheden, geen volk onder, werpen, of overheerschen. Maar de wereld moet ook ophouden ons te onderdrukken. Zij mogen er kennis van nemen, dat de tijd voorbij is het Duitsche volk te onder drukken, te overheerschen en te onteeren en dat deze tijd ook nooit weerkeert. Daarmede komen wij een werkelijken vrede ter wereld meer nabij dan wanneer wij praten en onderhandelen doch 't daar bij laten ontbreken aan achting voor de anderen. Ik beb de groole hoop dat ook de andere volken langzamerhand zullen be grijpen, dat een werkelijke vriendschap slechts dan kan ontstaan, wanneer zij rechtsgelijke staten omvat, maar nooit ontstaan zal op de basis der onderdruk king Het Duitsche volk kan thans werke lijk met trots bekennen, dat het deze politiek begrepen heeft. De dag van 12 November zal een roem rijk blad in zijn geschiedenis zijn. Het is op dien dag aaneengesloten opgetreden voor zijn eer, voor zijn vrijheid, voor zijn gelijke recht en daarmede voor de toe komst van zijn leven, een buitenlandsch politieke ontwikkeling, die buitenge woon is." Hetzelfde geldt ook voor de economi sche ontwikkeling. Deze is meer dan iets afhankelijk van het algemeene vertrouwen en wanneer men hier zegt dat wij nog niet alles hebben beféikt moet daarop geant woord worden: „Dan hadt gij niet zooveel moeten vernielen, anders waren wij reeds gereed." Wanneer gij in 14 jaar zoo ge werkt hadt als wij in dit eene jaar zouden wij geen 7 millioen werkloozen hebben ge had, maar dan hadden wij te weinig ar beiders in Duitschland Wanneer men 14 jaar lang een volk verwoest, zijn economie ruineert en vernietigt, dan kan dat niet ln een handomdraaien goedgemaakt worden. Wanneer de anderen 14 jaar noodig ge had hebben om te vernielen, moet men mij 4 jaar geven voor den opbouw. En al dien tijd zal hij den strijd op de zelfde wijze voortzetten! In tegenwoordigheid van president Hindenburg hield de bond van oud-front soldaten, Kyffhauser. in het Sportpaleis te Berlijn een groote bijeenkomst ter gele genheid van den 63sten verjaardag van de stichting van het Duitsche Rijk. Ver scheidene ministers, waaronder Freiherr Von Neurath, generaal Von Blomberg, Seldte en Schmltt woonden de plechtig heid bij. Het muziekcorps van de Berlijn- sche regimenten, alsmede 800 zangers zorgden voor muzikale opluistering. Als eerste spreker voerde de generaal der artillerie Von Horn het woord. Hij be groette allereerst Hindenburg en dankte hem er voor, dat hij de politieke leiding van het rijk had gelegd in handen van den front-soldaat Adolf Hitler. Zich tot zijn manschappen wendende, zeide generaal Von Horn, dat het Duitsche volk onder j BINNENLAND. Hedenmorgen is v. d. Lubbe's stoffelijk overschot te Leipzig ter aarde besteld. (Ie Blad). Het zilveren feest van Centraal Beheer. (Binnenland, 3e Blad). Een taxi bij Borne door den storm tegen een boom geslingerd; een der in zittenden aan zijn verwondingen overle den. (Gemengd 3e Blad en Laatste Be richten, le Blad). Overleden is de heer C. Ouwehand. be kend reeder te Katwijk aan Zee. (3e Blad) BUITENLAND. Heden te Genève de Volkenbondsraad bijeen. (Buitenl. en Tel., le Blad). Verscherping in de Fransch-Duitsche handelsrelaties. (BuitenL, le Blad). Tal van Zondagsche toespraken in Duitschland. (Buitenl., le Blad). Overleden is de vroegere Fransche mi nister van buitenl. zaken de Selves. (Bui tenland, le Blad). Een officieel Duitsch vertegenwoordi ger in Oostenrijk gecompromitteerd. (Bui tenland, le Blad). Nieuwe onlusten op Cuba. De president is afgetreden. (Bultenl, en Tel., le Blad). De regeering Roosevelt zal al het aan wezige goud overnemen. (Buitenl., le BI.); Hindenburg's leiding den dag had afge wacht, waarop de hemel aan Duitschland ■weder een man van de grootte van Bis marck gegeven had. Hij kwam als een on bekende soldaat uit den grooten oorlog, doch in zijn ziel leefde het geloof en de hoop op de toekomst. Vervolgens hield stafchef Röhm een lange redevoering over de ontwikkeling van het nationaal-socialisme en zijn doelstellingen En in den Lustgarten is een groote be tooging gehouden ten gunste van de nieuwe wet van den arbeid. Rijksminister Goebbels heeft het woord gevoerd, terwijl voorts hebben gesproken de Rijksleider der N.S.B.O. Schuhmann, de leider der orga nisatie van het Duitsche arbeidsfront, Selzner, en Engel. Goebbels zeide o.a.: Als wij voor het oogenblik niets tegen de reactie doen, dan doen wij dat alleen om deze elementen to leeren. Wanneer men muizen vangen wil, dan moet men niet voortdurend slaan, doch slechts bij wijlen, daar anders de muizen zich in hun holen verschuilen. Men moet wachten tot de muizen bru taal te voorschijn komen en zich veilig wanen en dan toeslaan, (levendige bijval.) Zoo is het ook met de woelmuizen die hier en daar aan ons rijk knagen. Gelooft niet dat wij ze niet zien. Dat is slechts schijn. Op het juiste oogenblik zullen wij toeslaan. Tenslotte sprak von Papen te Gleiwitz voor de Katholieken. Hij zette uiteen, dat de encyclieken Rerum Novarum en Qua- dragesimo Anno voor de katholieken het alpha en omega zijn geweest van alle so ciale en sociologische overwegingen. Het Is Adolf Hitler voorbehouden geweest de daarin vervatte richtlijnen bij den maat- schappelijken opbouw van het derde rijk in werkelijkheid om te zetten. In de kwestie van het verenigings wezen zal men over het concordaat heen een oplossing moeten vinden. Het is zeker dat de kerk nooit kan afzien van de con- fessioneele opvoeding en verzorging van de jeugd. Maar daarvoor zijn geen sport en turnverenigingen noodig. Tusschen de functies van de staatsjeugd en de kerk moet een vrede gesloten worden, die ieder het zijne geeft. Deze kleine schaduwplekken geven het buitenland helaas al 1e vaak aanleiding tot de bewering, dat de verhoudingen in Duitschland tusschen kerk en staat naar een breuk drijven. Niets is minder waar dan dat. Vervolgenss prak von Papen over den brief der Oostenrijksche bis schoppen. Deze herderlijke brief spreekt zelfs van den twist met het Duitsche broedervolk, welke in zijn diepste wezen in de religieuze gedachtenkring van het nat, socialisme gegrondvest is. De Oosten rijksche bisschoppen trachtten vier „fun- damenteele dwalingen" uit te werken: Rassenhaat, radicaal anti-semitlsme. ex treem nationaliteitenprincipe en natio- naal-kerkelijk streven De doctrine van het nat. socialisme en haar toepassing wordt uitsluitend door den leider bepaald en niets is bekend, dat het zou recht vaardigen een der genoemde dwalingen aan het nat socialisme ten laste te leg gen Wij Duitsche katholieken, aldus ein digde von Papen, willen met onze gansche ziel en volste overtuiging achter Hitier en zijn regeerine staan. Wij bewonderen zijn vaderlandsliefde, zijn daadkracht en zijn staatsmansbeleid.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1