74ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 13 Januari 1934 Derde Blad No. 22643 EU Buitenl. Weekoverzicht. VRAGENRUBRIEK. BINNENLAND. Het a.s, Zilveren Jubileum der Christelijke Jongelingsver. „Obadja" te Lisse Een slechte week Een week van een bonte rij belangrijke gebeurtenissen ligt achter ons. Oogen- schljniijk zonder samenhang, doch deze is bij wat dieper speuren toch wei aanwezig, zij het vla een omweg. Om te beginnen kwam daar onverwachts uit Leipzig de tijding, dat v. d. Lubbe was terechtgesteld. Als een soort eerbewijs met den valbijl en niet door middel van den handbijl of den stropeven apa thisch als tijdens het grootste deel van het geruchtmakende proces zijn houding was, even apathisch is hij den dood ingegaan, deze onevenwichtige jongeling, slachtoffer van het niet kunnen verwerkan der holle phrases der communistische drogredenen, een psychopaat. Gevaarlijk voor de maat schappij, hij heeft het daadwerkelijk be wezen, en daarom moest hij daaruit wor den verwijderd. Maar de guillotine was toch wel de uiterste remedieOnze re geering had gratie gevraagd, evenals de familie en anderen, de Duitsche regeering heeft gaweigerd, er moest blijkbaar een slachtoffer vallen in deze proces-voering. Er is blijkbaar nog even geaarzeld, doch de extremistische elementen onder de Nazis hebben de overwinning bevochten: als zoenoffer is v. d- Lubbe's hoofd gevallen! En nu zullen wij niet meer ingaan op de rechtskwestie, over-bekend als wij deze mogen veronderstellen'. Waarom neemt de wereld zooveel notitie van den dood van een figuur als v. d. Lubbe?, zoo hoort men hier en daar op peren en ten deele kunnen wij dit be grijpen. Zijn leven was toch verdaan, al had men hem gratie geschonken en zijn straf in levenslang veranderd. Edoch, en nu beroeren wij de innerlijke kwestie van het droeve geval: uit deze terechtzitting blijkt zonneklaar de psyche van het hui dige Duitsche regime: onverzoenlijk, niet kennend het groote gebaar, dat voor zich weet in te nemen! Opnieuw heeft Duitsch- land vrijwel de gansche wereld tegen zich ingenomen! Wij zouden het op eén lijn willen stel len met het geval Cavell en de torpedee- rlng der „Lusitania" tijdens den wereld- krijgIn Berlijn voelt mer niet het minst- van den harteklop der wereld, stelt men zich eenvoudig als rechter daar boven. Zoo voelen wij de innerlijke betee- kenis van de executie van den ongeluk kige v. d. Lubbe, die met zich in het graf heeft genomen het geheim van den Rijks dag-brand. En Is dat vcor Duitschland een niet gering kwaad, waarvoor het per slot van rekening zelf de verantwoordelijk heid draagt en dragen moet, erger is de ontstemming, die algemeen is gewekt. Juist in de huidige tijden kan de gesteld heid over en weer niet goed genoeg zijn, want, feitelijk gaat het om een volledige vernieuwing van de betrekkingen tusschen de landen van Europa en daarbuiten! Steeds duidelijker komt dat naar buiten als gevolg van de diplomatieke besprekin gen, die over de gansche linie zonder op houden worden voortgezet met totdusver vrijwel volledig negatief resultaat. Heette het toch aanvankelijk, dat het bezoek van sir John Simon aan Rome de situatie had opgehelderd, later is dat, helaas, slechts schoone schijn gebleken; er is van gedach ten gewisseld, men heeft over en weer de opinies uitgewisseld en dat moge zijn nut hebben, maar eenig concreet besluit is niet bet gevolg geweest, alle mcoie ver zekeringen kunnen dat niet te niet doen. De ontwapening is geen stap verder ge komen, de groote Fransch-Duitsche con troverse gaapt even wijd als tevoren, het gezag van den Volkenbcnd als het eenige lichaam dat zou kunnen en mogen spre ken namens allen, is absoluut niet verste vigd. Wanneer Maandag de Volkenbonds raad weer bijeenkomt, zal hij de greote brandende vraagstukken van het oogen- blik niet durven beroeren, zich moeten vergenoegen met het kleine en dat, terwijl er zooveel groot werk zich aandient Iedere daad, hoe klein ook, die kan medewerken aan het verloren begrip, dat slechts een samengaan van allen de we reld kan redden van een nieuwe cata strophe, die een eind zal maken aan de Westersche beschaving (daarover is men het eens!), dient daarom gekoesterd en in watten gepakt! De op zich zelf nietig schijnende exe cutie van een v. d. Lubbe bederft weer eens de atmosfeer; bitterheid en duide lijk merkbare ontstemming vergallen de met zooveel zorg gekweekte sfeer, waarin tenminste „gesproken" kan worden Weer zijn woorden gevallen, die kwetsen, die afstooten in plaats van tot elkaar bren gen. De wereld beluisterde in Duitsch land een geluid, dat men zou kunnen aanduiden als: niets is daar geleerd De mentaliteit van brute macht en toepassing daarvan spreekt in het Duit sche rijk en nooit is daaruit iets goeds geboren Hoezeer de lucht ook buiten Duitschland bezwangerd is van weinig wenschelijke invloeden als uitvloeisel van de verdor ven mentaliteit van het menschdom, men zie naar Frankrijk, dat opnieuw een fi nancieel schandaal zonder weerga heeft door te maken. Een gewiekst oplichter heeft daar op groote schaal aanvankelijk ongestraft, zelfs door hooggeplaatsten begunstigd, zijn luguber bedrijf kunnen uitoefenen, dat de „kleine luiden" er voor een 500 millioen fres. zijn ingevlogen, als het daarbij tenminste blijft. Hel kleine plaatsje Bayonne is uitverkoren tot ope ratie-terrein van den oplichter Stavisky, die tenslotte door zelfmoord zich aan de aardsche gerechtigheid onttrok. Dit schandaal is als een olievlek steeds zich uitbreidend.... niemand weet nog, waar en wat het einde zal zijn. Reeds ziin hooggeplaatste personen het slacht offer geworden, w.o. minister Dalimier, zij het dat zijn eerlijke naam tenslotte ongerept is gebleven. Zelfs dreigde een kabinetscrisis, doch Chautemps schijnt zich te zullen redden! Ingrijpen, krachtig en forsch, zonder aanzien des persoons, het zal nu geschie den! DE RIJKSBEGROOTING 1934. ALGEMEENE BESCHOUWINGEN DEK EERSTE KAMER. Hulde aan het kabinet en zijn voorzitter. Het Voorloopig Verslag der Eerste l Kamer omtrent de algemeene beschou- wingen over de Rijksbegrooting voor 1934 is gisteravond verschenen. Daarna is het I volgende ontleend: Vele leden hadden met ingenomenheid het optreden van dit Kabinet begroet. Zij juichten toe, dat in de huidige ernstige tijdsomstandigheden een Kabinet van na tionale eenheid met het bewind is belast, en achten de samenstelling daarvan prin cipieel juist en gerechtvaardigd. Andere leden waren verheugd over het optreden van dit Kabinet, omdat de partij politiek nu blijft rusten. Ook in de personen der thans opgetreden bewindsleden spraken zeer vele leden alles zins vertrouwen uit- Gaarne zegden zij aan het Kabinet krachtigen steun toe, en spraken zij de hoop uit, dat het aan dit nationale bewind zou mogen gelukken het schip van Staat behouden door den storm heen te voeren. Vele leden brachten hulde aan het Ka binet, en niet het minst aan zijnen Voor zitter. voor de krachtige wijze waarop het 's Land's bestuur heeft ter hand genomen. Sommige leden verklaarden onmogelijk de verantwoordelijkheid voor de politiek van dit Kabinet op zich te kunnen nemen. Het Kabinet maakt volgens deze leden gebruik, zoo niet misbruik, van den iinan- cieelen nood om de wetgevende bevoegd heden der gemeenten tot een minimum terug te brengen. Zij konden niet instem men met het laten dragen van de lasten der steunmaatregelen door de consumen ten, zooals bij den landbouwsteun ge schiedt. Ook hadden zij bezwaar tegen de wijze, waarop de kosten van het onderwijs worden verlaagd, terwijl de defensie wordt gespaard. Met voldoening hadden vele leden opge merkt. dat de Regeering niet voor een krachtige gezagshandhaving terugdeinst. Verscheidene leden bepleitten tenslotte opnieuw uitsluiting van de politiek uit den aether. De vraag, of er op het oogenblik aan- I leiding bestaat om een grondwetsherzie- ning ter verbetering van de staatsinrich ting voor te bereiden, werd door zeer vele leden onder de oogen gezien. Sommige leden, die vérgaande bezuini ging op de uitgaven voor de defensie drin gend noodzakelijk achtten, maakten er de regeering een verwijt van, dat zij te dien aanzien niet doortast en aandrang tot be zuiniging in deze richting beantwoordt met verwijzing naar de commissie-Idenburg, welker rapport dient te worden afgewacht. Op deze wijze gaat veel kostelijke tijd ver loren. Wil de regeering de gemeenten maken tot tweederangsorganen in het openbare leven, werd gevraagd. Tegen dit streven, hetwelk op den duur onvermijdelijk moet leiden tot verlaging van het beschavings peil der bevolking als geheel, waarschuw den deze leden ernstig- Met veel waardeering spraken verschei dene leden over het financieel beleid van minister Oud. Dat de regeering tot de plichten van haai" financieele en econo misch beleid ook rekent de handhaving van den gouden standaard vond vrij alge meen toejuiching. Bij de bespreking van de wijze waarop de rijksmiddelen zouden kunnen worden versterkt, bepleitten verscheidene leden het heffen van een noodoffer ten behoeve van de werkloozen. Voorts werd aange drongen op de heffing eener belasting op de winsten van naamlooze vennootschap pen. Men meende, dat zonder bezwaar voor het bedrijfsleven langs dezen weg enkele tientallen millioenen zouden kun nen worden verkregen. Op verschillende gronden drong men er bij de regeering dan ook op aan, zeer ernstig te overwegen om. zonder verder uitstel, een wetsontwerp tot heffing van belasting van de winst der naamlooze vennootschappen, gepaard gaande met intrekking van dc dividend en tantième-belasting, in te dienen. Ten slotte drongen eenige leden nog maals aan op spoedige indiening van het reeds toegezegde wetsontwerp ter beteu geling van het euvel van cumulatie van traktementen en pensioenen. DE FINANCIëN VAN DE GEMEENTEN. J H. te L. Een dergelijke cursus wordt georganiseerd door de afdeelms Leiden de- Kon Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plant kunde. Secretaris is de heer J. Mate- Rapenburg 44, alhier. HET TREINVERKEER BIJ ZWAREN MIST Beveiliging gebaseerd op de meest ongunstige weersomstandigheden. Ir. J. H. Verstegen, van het seinwezen der Ned. Spoorwegen, vertelt in de N.R.Crt. het een en ander over de veiligheidsmaat regelen bij zwaren mist. Het is, schrijft hij, wel één der belang rijkste voordeelen van de spoorwegen boven alle andere vervoersmiddelen, dat bij mist over het algemeen juist nog zoo betrekkelijk regelmatig „veilig" kan wor den gereden, terwijl het verkeer met andere verkeersmiddelen dan geheel of bijna geheel stil ligt of met levensgevaai voor personen wordt in stand gehouden. Om nu de regelmatigheid bij mist zoo veel mogelijk te bevorderen, wordt er naar gestreefd (en dit is in ons land thans bijna overal bereikt), dat voor de treinen, wat de seinpalen betreft, geen speciale mistmaatregelen behoeven te worden ge nomen. M.a.w. de beveiliging door de sein palen is gebaseerd op de ongunstigste om standigheden: zware mist. Dit ls bereikt dcor den hoofdseinpaal, welke op 100 M. vóór het gevaarpunt wordt geplaatst, op 700 M. afstand te laten voorafgaan door een voorseinpaal (welke aanwijst of de hoofdseinpaal onveilig of veilig toont), welke voorseinpaal op 150 M. afstand wordt voorafgegaan door den z.g. mistbaak. (De mistbaken bestaan uit de bekende twee schuin oploopende, zwart en wit gestreepte planken). De bedoeling van de mistbaken (welke 's nachts bij het voorbijrijden be schenen worden door de locomotieflan tarens) ls alleen: te waarschuwen, dat men een voorseinpaal nadert. Omdat de maximum aangenomen rem weg is 850 M. vcor de zwaarste en snelste goederentreinen, heeft dus van de mist baak af, de machinist nog de maximum remweg vóór zich tot den hoofdseinpaal (150 plus 700 Meter). Kan hij door den zwaren mist zelfs bij de mistbaak, den voorseinpaal op 150 M. nog niet zien (de mistbaken ziet men ock bij den zwaarsten mist), dan moet hij zoo noodig reeds maatregelen nemen om zoodra hij den voorseinpaal ziet, bij „langzaam rijden" stand daarvan, den trein vóór den onvel- ligen hoofdseinpaal tot stilstand te bren gen. Wanneer dus aan de gestelde eischen voor het plaatsen van hoofdseinpaal, voor seinpaal en mistbaak is voldaan, behoeven geen speciale maatregelen bij mist te wor den genomen. Slechts waar door plaatse lijke omstandigheden niet aan alle eischen kan worden voldaan, wordt bij mist de maatregel toegepast (welke vroeger bij alle beweegbare bruggen moest worden geno men), om wanneer de betreffende hoofd seinpaal „onveilig" toont, ook den vorigen hoofdseinpaal „onveilig" te houden, tot de trein daarvoor tot stilstand is gebracht. (Daard-or wordt van de twee laatste blok ken vóór zulk een gevaarlijk punt. feite lijk een „dubbelblok" gemaakt). Zulk een geval nu doet zich te Rotterdam DP. alleen voor voor de richting van Schie dam naar Rotterdam DP., voor de overige richtingen w-rden bij mist geen speciale maatregelen wat de seinpalen betreft, ge nomen. Jarenlang zegenrijk werk verricht Hierboven het bestuur en de leden der Chr. Jongelingsvereen. „Obadja" te Lisse, die as. week haar zilveren Jubileum zal herdenken. Basis van samenwerking geschapen. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft, naar wij reeds hebben gemeld, in zijn departement een bespreking gehou den met vertegenwoordigers van Gedepu teerde Staten der onderscheidene provin cies ter bespreking van den algemeenen financieelen toestand, met name wat be treft de becordeeling van dc Gemeente- begrootingen voor 1934. Naar wij vernemen is besproken het leggen van een basis voor een blijvend nader overleg tusschen de departementen van Financiën, Binnenlandsche Zaken en Sociale Zaken en de Colleges van Gedepu teerde Staten. Daartoe is een commissie ingesteld van hoofdambtenaren der genoemde departe menten die zal samenwerken met verte- genwoordigers van Gedeputeerde Staten, wanneer dc begrooting van Gemeenten uit de betrokken provincie wordt bezien. Omtrent deze basis van samenwerking is overeenstemming verkregen. HET RAPPORT IDENBURG. Wat het zou behelzen. De Haagsehe Post verneemt, dat de commisie Idenburg o. m. voorstelt het be- roepspersoneel der marine tot ongeveer de helft terug te brengen, het aantal offi cieren en hoogere onderofficieren belang rijk te verminderen, het corps mariniers op te heffen, de marine in Nederland ge heel in Den Heider te concentreeren. zoo dat de marinestations te Amsterdam en Vlissingen vervallen, terwijl voorts de dis locatie der vloot met afschaffing van al het verouderd materieel, geheel gewijzigd gal worden. 25-JARIG BESTAAN VAN CENTRAAL BEHEER. Hedenmiddag werd in het Koloniaal Instituut te Amsterdam een vergadering van Centraal Beheer gehouden, gewijd aan de herdenking van het feit dat 25 jaren geleden deze vereeniging, welke zulk een belangrijke plaats in het sociaal en eco nomisch leven van ons land inneemt, werd opgericht. De vergadering, geleid door dr. ir. C. F. Stork als voorzitter van den Raad van Toezicht der vereeniging, werd bijgewoond door de ministers van Sociale Zaken en van Waterstaat, met welke departementen de vereeniging vaak in aanraking komt door de uitvoering van sociale verzekeringswetten. De Raad van Toezicht en de directie mochten zich in een drukke opkomst ter vergadering ver heugen, immers deze werd door tal van bestuursleden van aangesloten organisa ties en vele genoodigden en belangstellen den bijgewoond. Nadat de Voorzitter de vergadering had geopend met een korte rede. waarin hij in het bijzonder de beide Ministers wel kom heette, hield dr. F. E. Posthuma, president-directeur van Centraal Beheer, een herdenkingsrede, waarin hij een uit eenzetting gaf van het economisch begin sel waarop Centraal Beheer is gebouwd, hierin bestaande dat de leden van de bij Centraal Beheer aangesloten organisaties gemeenschappelijke belangen langs den weg van onderlinge samenwerking doen behartigen en de beste wijze van uitvoe ring van sociale wetten zien in die welke in handen van de belanghebbenden zei ven is gelegd. Wat den financieelen kant der zaak betreft, komt het principe hierop neer dat de leden slechts de werkelijke kosten betalen welke uit het gezamenlijk dragen van de onderscheidene bedrijfs risico's voortvloeien, daarbij de werkelijke kosten der gedane administratieve ver richtingen inbegrepen. Welke is, zoo vroeg spreker, de beteeke- nis van dezen herdenkingsdag? Al stemmen feiten als de bloei van alle lid zijnde organisaties, de behoorlijke re serves bij al die vereenigingen, het bestaan dat de vereeniging in dezen malaisetijd aan honderden gezinnen vermag te bie den. tot dankbaarheid, niet daarin in de eerste plaats, maar in een forsch halt, aan het begin dezer eeuw door het parti culier initiatief aan ambtelijke bemoeiing toegeroepen ligt de beteekenls van Cen traal Beheer. Als aanvullend orgaan, mits niet zijn kosten ten deele op het systeem der on derlinge samenwerking afwentelende, moge de Staat als verzekeraar misschien voors hands nog een taak hebben, de uitvoering van de sociale verzekering kan en moet overigens rustig aan de belanghebbenden zelf worden overgelaten. In het bedrijfsleven van geheel Neder land heeft Centraal Beheer een zoodanige plaats gekregen dat tallooze werkgevers cn werknemers het als een onoverkomelijk gemis zouden gevoelen, als de organisaties eens zou worden weggeregeerd. Volgende week hoopt de Chr. Jonge lingsvereen. „Obadja" te Lisse, haar 25- jarig bestaan te vieren. Het bestuur dezer vereeniging heeft het plan opgevat om dit zilveren jubileum op grootsche wijze te herdenken, waartoe op Maandagavond a.s. in de Ned Herv. Kerk een herdenkings avond is belegd, terwijl dit jubileum be sloten zal worden met een grooten feest avond op Donderdag a.s. Op de herdenkingsavond zullen als spre kers optreden de predikanten ds. G van Dijk en ds. L. J. van Leeuwen en de heer C. Tabak, alg. secr. van het Ncd. Jonge lingsverbond. Deze avond zal staan onder leiding van den eere-voorz. cis Tichelaar. Het zal zeer zeker voor onze lezers, onder wie velen in hun jeugdjaren deel hebben genomen aan het vereenigingsleven van „Obadja" interessant zijn 't een en ander uit de geschiedenis te vernemen. Op het terrein der Jeugdvereenigingen heeft „Obadja" ongetwijfeld de oudste rechten. Zij was de eerste in ons dorp, die werd opgericht. Tot degenen die pogingen in het werk hebben gesteld om tot op richting te komen, behooren allereerst de heeren Cor van der Willig en Leen Brouwer Verschillende personen werden aangezocht om een vergadering bij te wonen en zoo werd definitief tot oprichting besloten. Als eerste voorzitter trap op wijlen de heer C. van Loon, terwijl het bestuur verder werd gevormd door de heeren C. van der Willik, secr. L. Brouwer, penningmeester, J Jansen, vicaris. Op de oprichtingsverga dering was mede aanwezig wijlen ds. W. H. Snethlage, Ned. Herv. Pred te Lisse, die tot den bloei der jonge vereeniging veel heeft bijgedragen. Toen de vereenlglngs- wagen goed op gang was, trok. ds. Sneth lage zich wat meer terug om later nog alleen regelmatig de Jaarvergaderingen te bezoeken. De heer C. van Loon moest, na de vereeniging eenigen tijd met zijn fris- sche Jonge kracht als voorzitter te hebben gediend, wegens drukke werkzaamheden zijn arbeid als voorzitter staken, om deze over te dragen aan den heer A Knetsch. De rij van voorzitters, die de vereeniging gediend hebben met hun krachten werd gevormd door de heeren C. van Loon, A. Knetsch, H. Keestra, A. de Blieck, ds. L. J. van Leeuwen (wnd W. Hommes, Jac. Kooyman, J Kooyman, P. G. Balkeneinde en B van der Linden, welke sinds 1927 voorzitter is. „Obadja" heeft in den loop der jaren zegenrijk werk mogen verrichten. Niet al leen wat het interne vereenigingsleven be treft, doch ook naar buiten deed zij van zich spreken. De jubileerende vereeniging heeft „ups cn downs" meegemaakt, doch ondanks ai- les is „Obadja" steeds gebleken te zijn een vereeniging onder wier vaan de jon geling van Christelijke levensopvatting zich veilig voelde en gaarne wilde scharen „Obadja" is velen tot zegen geweest! Ter gelegenheid van dit Zilveren Jubi leum verscheen een Jubileum-boekje in fraaie uitvoering op zwaar kunstdrukpa pier, voorzien van een modern omslag met het wapen der Vereeniging. Door velen is tot de samenstelling van dit fraaie Jubi leumboekje medegewerkt. Na een voor woord van het Bestuur geven de heeren A. Knetsch thans te Leiden, en de heer B. van der Linden, de huidige voorzitter, ieder op eigen manier een historisch overzicht. Eerstgenoemde bepaalt zich meer tot de eerste levensjaren van „Obadja"; de heer v. d Linden meerendeels tot de laatste jaren der vereeniging, die hij als voorzitter meemaakte. Daarna geven de predikanten ds. G. Tichelaar, ds. G. van Dijk Az. en ds. L J. van Leeuwen ieder een interessante bij drage- Het Jubileumboekje wordt besloten met lezenswaardige artikelen van andere medewerkers. Het laatste is van de hand van den heer F. H. (aas) te K. a. Z„ die de laatste jaren de vereeniging als secre taris heeft mogen dienen. De grondtoon van het geheele gedenkboekje is wel deze waarmede de voorzitter in zijn overzicht aanvangt: Dankt, dankt nu allen God. Met blijde feestgezangen! Met vele foto's van ..Obadja" en mede werkende predikanten is dit boekje, dat een dankbare herinnering zal blijven aan deze gedenkdagen, verlucht. Moge „Obadja" voor velen nog tot een rijken zegen gesteld worden! DE GEHUWDE AMBTENARES. B. en W. van Den Haag stellen den raad voor het vrouwelijk gemeentepersoneel bij huwelijk te ontslaan en geen gehuwde vrouwen meer m dienst te nemen. HULDIGING VAN DE „PELIKAAN"- BEMANNING TE EINDHOVEN. De bemanning van de „Pelncaan", die gisteren naar Eindhoven gereisd is om den heer Philips per. .onlijk dan, tp ze/- gen voor de door haar geschonken ra diotoestellen, heeft van de Eindhoven- sche bevolking een hartelijke huldiging in ontvangst moeten nemen. Duizenden hadden zich op het Stationsplein ver zameld. waar de vliegers bij aankomst, luide werden toegejuicht. Daarop begaf men zich naar Hotel Nijpels. waar de Philipsharmonie het kranige viertal een aubade bracht. In het hotel werden de piloten ontvangen door ir. F. Philips en ir. R. Castendijk, resp. voorzitter en se cretaris van de Noord-Brabantsche Aero- club en den heer Kools. havenmeester van het vliegveld te Eindhoven. De hee ren Smirnoff en Soer hebben met een kort woord voor de hartelijke ontvangst bedankt. Vervolgens begaf het gezelschap zich naar het vliegveld, waar eenige toe spraken zijn gehouden. Hierna had een lunch plaats, waarna men naar de stad terugging om een bezoek aan de Phi- lipsfabriëken te brengen. In het hoofd kantoor sprak dr. A. F. Philips de Peli kaan-bemanning toe, daarhii uiting vende aan zijn vreugde over het feit, dat Eindhoven een der weinige plaatsen is, welke de vliegers mag begroeten. DE DIESEL-ELECTRISCHE TREINEN". In een gisteren gehouden persconfe rentie. heeft de directie der Ned. Spoor wegen versehi)1pnde mededeelingen_ ge daan over de Diesel-electrische treinen Deze bijzonderheden werden reeds vrijwe! alle uitvoerig in ons blad vermeld. Er kan nog aan toegevoegd worden, dat men op 15 Mei 16 treintoestellen gereed denkt te hebben. De snelheid zal voorloopig niet meer dan 100 K.M. bedragen. VOORZIENING IN RECHTER- VACATURES. Op een vraag van den heer Lingbeek betreffende voorziening in vacatures in de lunctie van rechter door de keuze zooveel mogelijk te doen geschieden uit de rechters der opgeheven rechtbanken te Tiel en Winschoten, heeft minister Van Schaik geantwoord, dat hij het inderdaad gewenscht acht. dat in dezen tijd bij het vervullen van vacatures in het ambt van rechter de keuze, zooveel doenlijk, ge schiedt uit de rechters, die deel uitmaak ten van de opgeheven rechtbanken te Tiel en te Winschoten. Hij heeft dan ook reeds bevorderd, dat verscheidene rechterlijke ambtenaren, die aan deze colleges waren verbonden, in andere rechterlijke betrekkingen zijn her plaatst en zal, naar gelang de omstan digheden in elk bepaald geval dit toela ten, in die richting verder gaan. BOND VAN MINDER MARINE PERSONEEL ONTBONDEN Bij beschikking van de rechtbank te Alkmaar is uitgesproken de vervallenver klaring van de Vereeniging .Bond voor Minder Marine-personeel", gevestigd te Den Heider, van hare hoedanigheid van rechtspersoon, wegens afwijking van haar goedgekeurde statuten; aan de vereeniging is bij voorraad, niettegenstaande hooger beroep of voorziening in cassatie, ontzegd de bevoegdheid tot het pieeen van burger lijke handelingen Bi] beschlkk'nv zijn de curatoren benoemd de kaoltein-Iultenant ter zee L. F. Klaassen. chef van bet tor- Dedo-atelier te Den Helder en mr. L. van Lookeren Camoagne, advocaat en procu reur te Alkmaar DE POSTVLUCHTEN. De Ijsvogel is gistermiddag oo Schiphol aangekomen. Het toestel had drie passa giers aan boord. De ..Leeuwerik" (thuisreis) )Is gisteren van Bangkok vertrokken en te Calcutta aangekomen. DE EYCKENSTE1NSCHE BOSSCHEN BEHOUDEN! De stichting „Het Utrechtsclï Landschap'' is. naar „De Kampioen" meldt, geslaagd in haar streven om de mooie Eycken- steinsche Bosschen voor vernietiging te bewaren. Het kapitaal om het ruim 170 H.A. groote woudcomplex aan te kunnen koopen. is juist bijeengekomen. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon besluit is benoemd tot se cretaris van de Generale Commissie Zui- derzeesteunwet in tijdelijken dienst mr. D. van der Weri, te Amsterdam. Naar wij vernemen is de heer D J. Lambooy benoemd tot adjunctchef van den Regeeringspersdlenst. De benoemde die reeds door wijlen jhr. A. F. de Savornin Lohman aan de „Ne derlander" werd verbonden, is oa. 13 jaar parlementair-redacteur van het hoofdorgaan der Christ. Hist. Unie, Gistermiddag is in den trein tusschen Amsterdam en Rotterdam plotseling over leden de heer L. M. Kattenburg prf v. dent- directeur van de confectiemagazijnen N v. Magazijn Nederland", Kattenburg en Co., woonachtig te Rotterdam De heer Ka - tenburg die 56 jaar oud geworden is, heeft tal van jaren deel uitgemaakt van de directie van genoemde kieedlngmagazij- nin Voor eenige jaren na den dood van zijn'vader, trad hij op als president-direc teur der Venno tschap De gewone audiëntie van den Minis ter van Economische Zaken zal op Don derdag 18 Januari as. niet plaats hebben.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9