Herinneringen van een Oud-Commissaris van Politie. LE1DSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 13 Januari 1934 LAATSTE BERICHTEN. STADSNIEUWS. Steunt met Uw gaven het Leidsch Crisis-Comité. BINNENLAND. BEURSOVERZICHT. LAND- EN TUINBOUW. MARKTBERICHTEN. ■s WEERBERICHT. Barometerstand. VAN DER LUBBE's STOFFELIJK OVERSCHOT. Gistermiddag 3 uur: 744. Hedenmiddag 2 uur: 754 TELEGRAFISCH WEERBERICHT v. li. Kon Ned MeteoroL lust. te De Bildt. Hoogste stand 769.4 te Helsinglors. ■Laagste stand 723.8 te Toishavn. Verwachting tot den avond van 14 Jan.: Meest matige Zuid-Westelijke ot Weste lijke later weer krimpende wind. Hall- tot zwaarbewolkt of betrokken. Weinig of geen neerslag. Weinig verandering in tempe ratuur. BUITENLANDSCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Blldt. De secundaire depressie, welke zich gis termiddag van de Golf van Biscaye tot de Noordzee uitstrekte, met aan den voorkant in West-Frankrijk, België en ons land en at^p de Noorsche kust een langgerekt regenfront, loopt vanochtend in Noord- WestZuid-Oostelijke richting van de Noordzee dwars door Duitschland. De regen heeft bij deze verplaatsing naar koudere gebieden voor sneeuw plaats ge maakt. Over vrijwel het geheele gebied viel neerslag. Op de Britsche eilanden is de barometer gestegen doch de nadering van een nieuwe depressie op den oceaan doet verwachten, dat de ruiming van den wind door de afkoeling, met die stijging samengaande, wel weer spoedig zal worden afgebroken. In München was de ochtend- temperatuur 17 gr. C. hooger dan gisteren en ook in Zwitserland is dooi ingetreden. In Finland werd het weer kouder, terwijl de vorst in Scandinavië van weinig be- teekenis bleek. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 3'/: gr. C. (38 gr. F.). 12 uur 's mldd.: 5'/j gr. C. (42 gr. F.) BOQGWATERTIJDEN TE KATWIJK ZEE. Voor Zondag. „Voorm.-te I u. 05 m.; nam. te-1 u. 35 m. Voor Maandag. Voorm, te 2 u. 06 m.; nam. te 2 u. 33 m. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Zaterdag: 4.43 n.m. tot 7.34 v.m. Zondag: 4.44 n.m. tot 7.33 v.m. MAANS- OP- EN ONDERGANG. 13 Jan.: op: 6 u. 36; onder: 13 u. 12. 14 Jan.: op: 7 u. 36; onder: 14 u. 31. ■■■■■■■BÜBERMBIIBaC <ll|| NIET NAAR ONS LAND. Blijkens van onzen gezant te Berlijn ont vangen bericht is de Duitsche regeering niet bereid gevonden terug te komen op haar beslissing dat het stoffelijk overschot van Van der Lubbe niet naar Nederland mag worden vervoerd. Zij grondt hare be slissing op de bepaling in het Wetboek van Strafvordering dat voorschrijft dat het stoffelijk overschot van een terechtge stelde op eenvoudige wijze en zonder eeni- ge plechtigheid moet worden begraven. Zij acht een verplaatsing van het lijk buiten de plaats van de terechtstelling en dus ook naar Nederland met den geest van dit voorschrift in strijd. Inmiddels vernemen wij, dat het stof felijk overschot onmiddellijk ter beschik king wordt gesteld van de familie van Van der Lubbe, die zich naar Leipzig heeft begeven en dat aan onzen consul aldaar opdracht is gegeven om de familie met het oog op de begrafenis zooveel mogelijk bij te staan. DE BEGROOTING-BEHANDELING. Naar wij vernemen zal de behandeling der begrooting voor 1934 door den Ge meenteraad plaats hebben Aïr andae 22 dezer 's middags en 's avonds, dinsdag middag, Woensdagmiddag en -avond. Don derdagmiddag en -avond cn Vrijdagavond en middag. BET BANKSCHANDAAL VAN BAYONNE. PARIJS, 12 Jan (V.D.). De politie heeft gisteren de weduwe van'Stavisky aan een verhoor onderworpen dat vier uur duurde. De Echo de Paris" verklaart te hebben vernomen, dat Madame Stavisky uitvoerige mededeelingen heeft gedaan over dén kring van vrienden en bekenden van haar man. Verscheidene politici en financiers, wier namen tot nog toe niet genoemd zijn] zouden door deze verklaringen belast zijn! AMSTERDAM, 13 Januari. Zeer stille markt. Koersen nagenoeg on veranderd. Ned. Indische leeningen iets lager, evenals Duitsche obligaties. De handel was heden te Amsterdam na genoeg geheel tot stilstand gekomen terwijl de koersen ongeveer op het vorig slot- niveau lagen. De ondernemingslust was voornamelijk zoo gering omdat er in geen opzicht nieuwe feiten bekend zijn gewor den, welke het publiek aanleiding zouden kunnen geven aan de affaire deel te ne men terwijl de berichten uit de Ver. Staten eerder tot het aannemen van een afwachtende houding noopten. Alleen voor de Industrieele fondsen be stond eenige belangstelling voor de Phi- lips-waarden, die 2 pet. lager opende doch zich later herstelden. Aku's en Unilevers waren onveranderd. Oliewaarden waren prijshoudend, echter zonder eenige affaire. Rubbers bleven op peil. Amst. Rubbers zakten onder pari in doch sloten fractlo- neel hooger. Suikerwaarden gaven geen wijzigingen Tabakken golden iets lager. Scheepvaar- ten konden zich handhaven. Amerik fondsen leden fractioneele ver- "™n; spoorweg-oblgaties waren vaster Adjustment Millwaukees gaven kleine omzetten te zien. Ned. Beleggingswaarden lagen prijshou- drTkt dollarleeningen waren ge- NED. R.-K. MIDDENSTANDSBOND. Als opvolger van mr. J. A. G. M. van Hellenberg Hubar is door het hoofdbe stuur van den Ned. R.-K. Middenstands bond met ingang van 1 Maart as. be noemd tot directeur van het bureau van den Ned. R.K. Middenstandsbond mr. F. J. H. Bach, tot dusver directeur van het Centraal Hanze-bureau in het bisdom Haarlem en leider der sociaal-juridische afdeeling van het bureau van den N. R - K. M. Mr. van Hellenberg Hubar heelt zich bereid verklaard als adviseur zijn diensten ter beschikking van den N. R,- K. M. te blijven stellen. Eveneens met ingang van 1 Maart as. is drs. H. L. Jansen, leider der economi sche afdeeling van het bureau van den N.R.-K. M. benoemd tot adjunct-directeur van dit bureau. o AANSLAG OP EEN VELDWACHTER. Toen de veldwachter S. uit Macie (N.-BiM vannacht in gezelschap van een tweetal nachtwakers zijn ronde deed, werd in de Zandstraat een revolverschot op hem gelost, dat hem in een der bee- nen trof. OnmidéTelliik stelden de wakers een onderzoek in. Zij slaagden ei echter niet in een spoor van den dader te vin den. S. is na te zijn verbonden naar zijn huis vervoerd. Zijn toestand is niet ern stig. o CRISIS-RUNDVEE-CENTRALE. De Crisis-Rundvee-Centrale meldt dat voor „regeeringskoeien" de overnemings- prijzen met ingang van Maandag 29 Jan. als volgt vastgesteld zijn: voor drachtige dieren in klasse A plus 32 ct. per K.G. levend gewicht; voor drachtige dieren in klasse A plus 28 ct. per K.G. levend gewicht; voor drachtige dieren in klasse B plus 23 ct. per K.G. levend gewicht; voor drachtige dieren in klasse C plus 18 ct. per K.G. levend gewicht. Voor versch afgekalfde dieren in klasse A plus 34 ct. per K.G. levend gewicht; Voor versch afgekalfde dieren in klasse A plus 30 ct. per K.G. levend gewicht: B plus 25 ct. per K.G. levend gewicht; Voor versch afgekalfde dieren in klasse C plus 20 ct. per K.G. levend gewicht Van dieren in klasse C min worden de prijzen per stuk bepaald. De overige voor waarden zijn onveranderd gebleven. Tot 1 Januri 1934 zijn geleverd circa 62.000 stuks drachtig vee. zoodat indien in dezelfde mate blijft geleverd worden als tot dusverre geschiedde, op 1 Februari a.s. het in het plan voor de veestapelbeper king gestelde aantal dieren zal geleverd zijn. Dit heeft tengevolge, dat de gelegen heid tot vrijwillige levering kan worden gehandhaafd. Indien de levering in de eerstvolgende weken zoodanig is, dat ver wacht mag worden, dat op 15 Mei 2/3 van het aantal aan den veestapel te ont trekken dieren Is geleverd, zal de vrij willige levering tot dan kunnen voortdu ren. Het is dus ieders belang, naar de mogelijkheid, welke zijn bedrijf biedt, die ren in de gevraagde soorten aan de Crisis Rundveecentrale te leveren. Ook de versch afgekalfde vaarzen en koeien moeten uitgemolken aangeboden worden. o UIT NED. OOST-IN'DIE. WISSELING VLOOTCOMMANDO. BATAVIA. 13 Jan. (Aneta). Bij de wisse ling van het commando over de vloot zul len van 22 Februari tot 28 Februari Hr. Ms. kruiser „Java" en een aantal torpedo- bootjagers en onderzeèers voor Tandjong Priok toeven. AANPASSING LANDRENTEAANSLAGEN. BUITENZORG, 13 Jan. (Aneta). Ter aanpassing van de aanslagen der land rente aan de huidige economische toestan den is bepaald, dat deze vanaf 1 Januari 1934 gebaseerd zullen zijn op het gemid delde van de marktwaarde in de afgeloo- pen 10 jaar. met dien verstande dat dit moyenne het gemiddelde van de jaren 1931 t/m. 1933 niet met meer dan 50" mag overtreffen. HEVIG ONWEER. SOLO, 13 Januari. (Aneta) Gister avond had te Klaten een hevig onweer plaats Zes huizen in de dessa Tjandran en 10 huizen in de dessa Manistenggo zUn Ingestort. Een inlander werd gedoo" een zwaar en vier licht gewond. XVI. DE KNOOP. Ingenieuze menschèn waren op het denk beeld gekomen brandkasten te vervaardi gen; ijzeren kasten met dubbele wanden, waai tusschen een dikke laag gips. in de deur construeerden ze een kunstig slot, met tal van veertjes, waarop een dun sleuteltje met vele gleufjes paste, geheel verschillend van de geweldige instrumenten, waarmee eertijds de eikenhouten, met ijzer beslagen geldkisten geopend werden, en met nun uitvinding beoogden ze tweeërlei deel, n.l. het geldswaardig bezit en de kantoorboeken te beschermen tegen brand en inbraak. Gebeurde het, dat een brand uitbrak en de brandkast, na nit de puin- lioopen te zijn opgevisebt, bij opening een gaven inhoud liet zien, dan maakten de fabrikanten een geweldige reclame, alsof ze zelf verbaasd waren over de deugdelijk heid van hun product. De leden van het dievengilde, die gewoon waren er op uit te trekken met hamer, beitel en nijptang, keken met een scheel oog naar de ijzeren gevaarten, die den begeerden buit verborgen; tevergeefs peu terden zij in het slot of trachtten de ijzeren platen te verwringen en de fabri kanten lieten triomfkreten taooren, als zij vernamen hoe doeltreffend hun kasten waren gebleken. Maar onder de lieden, die zich de in breker^ tot levensdoel gesteld hadden, waren ook ingenieuze lieden, die samen- bokten cn een studie van de nieuwe vinding gingen maken en zoo kwamen zij tot de ontdekking, dat de kunstige sloten soms te openen waren door een zacht stukje hout in het sleutelgaat te drijven, ja, ik heb gezien, hoe zij het slot wisten te openen met een ijzeren vork. Doch zekerheid ver schafte dit niet en zij verzonnen een meer probaat middel: ze ontdekten, dat die ijzeren wanden niet zoo geducht waren, als ze er uit zagen; er waren gaten in te boren en zij vervaardigden instrumenten, gelijkende op busopeners van reusachtige afmetingen, voorts schaften zij zich nijp tangen mei dubbele befboomen aan, waar mee geweldige kracht was uit te oefenen en zoo uitgerust to^en zij er in den nacht op uit om den fabrikanten en den bezitters van brandkasten te toonen, dat dezen zich in de doeltreffendheid van het fabrikaat hadden vergist. De patroon of de bediende, die 's mor gens het eerst het kantoor betrad, keek met open mond naar de kast, waarvan de deur een gapende wond vertoonde of waar van de achterzijde was opengescheurd; voor de kast lag een berg gips en geld of waardepapieren, die men zoo veilig had gewaand, waren verdwenen. De fabrikanten waren in hun wiek ge schoten. maar zij zaten niet stil: er kwamen Lips- cn Chatwoodkasten met gebogen stalen wanden en nog kunstiger sloten en zij bleven voorloopig weer overwinnaars in den strijd. Dcch in den tijd, waarvan ik spreek, waren die geduchte safe-inrichtingen er nog niet en de menschen brachten hun gelei 's avonds ook niet naar de banken, die nog veel geweldiger bergplaatsen zijn gaan bouwen met deuren van een halven meter dik, alleen met bijzondere inrichtin gen te openen en die de klad in de in- brekerij hebben gebracht. Neen, ik heb het over den gouden tijd der inbrekers, toen we zoo elke week nieuwe proeven van hun talent konden be wonderen cn toen de studie van de vinger afdrukken ook nog weinig vordering nad gemaakt. Daar stond dan de politie weer voor een opengebroken kast en hield diepzinnige beschouwingen over de werkwijze, terwijl de recherscheurs mekaar in vertrouwen toefluisterden, dat het werk zou zijn van Jan of Jaap, hiermede hun bekendheid met de leden van het keurkorps der inbrekers verradende. Maai daarmee had je Jan of Jaap nog niet tc pakken, want als je bij ze aan huis kwam en ze lieten je binnen, dan vond je nog niets en ze zetten een grooten mono' op, dat zij verdacht konden worden, terwijl ze voortgingen met een leventje te leiden van Vroolijken Frans, het werk aan de dommen overlatende- Het spreekt, dat er zoo al eens ge mompeld werd, dat de recherche niet tot de siiinsten behoorde en een of andere burger, die voor een overtreding bekeurd werd, wond er geen doekjes om. „Vang. liever de brandkastkrakers". was het dan. Ook de chefs gingen mopperen, schoon ze er zelf ook geen gat in zagen, maar zoo is 't nu eenmaal: „La critique est aiséc, l'art est difficile" en we berustten dus maar in de miskenning, overtuigd, dat wc alles deden, wat menschelijkerwijs gedaan kon werden: wc klommen ook over de daken en wrongen ons door dakramen, scharrel den niet levensgevaar door de goten, alles om te zien of de inbrekers op hun weg ook hun visitekaartje hadden achtergelaten. Voorts verzamelden we afgebroken splin- teis, gips en stukjes Ijzer van de brand kasten, maakten foto's maar het resultaat was, dat wc geen aanwijzing kregen om trent de daders. Ja. er waren wel naijverigen, die ons anonieme briefjes schreven, vermeldende, wie de daders waren en in Donker Am sterdam fluisterden stemmen namen, maar ze waren daar als de dood voor de jon gens van de vlakte, zoodat, als 't op ge tuigenis geven aankwam, niemand thuis was. Nu trokken we er *s nachts wel op uit om te zien of er verdachte lui op de vlakte waren en we ontmoetten er ook wel eens een paar, maar dan gebeurde er niets. Ja, het opsporen van inbrekers in een stad als Amsterdam is zoo'n heel ge makkelijk werk niet. Doch eens, toen ik weer in een kantoor geroepen was, waar de koffer was open gescheurd, vond ik tusschen het gips een knoop en ik haastte me dien m bezit DE HOTELMOORD TE BATAVIA. BATAVIA, 13 Januari. (Aneta) G. Ramp. de moordenaar van mevr. Bogaard, is veroordeeld tot vijf jaar gevangenis straf. De echtgenoote van Ramp zal waar schijnlijk gratie vragen, mede op grond van de omstandigheden, waarin zij door dit drama is geraakt. te nemen, 't Was een doodgewone bretel- knoop met den naam Hollenkainp en aan den knoop zat nog wat pluis van een voering en garen, zoodat hij blijkbaar inet geweld van de pantalon was gerukt en het leek me geen spitsvondigheid te ver onderstellen. dat een der inbrekers bij de inspanning om de kast te openen, dien knoop was kwijt geraakt, temeer daar die in liet gips lag en niet er onder. Van dien kooop verwachtte ik heil en in mijn ver beelding hoorde ik ai een bediende van Hollenkamp zeggen: „dien knoop heb ik aan de brock van dien of dien gezet en we hadden den dader voor het grijpen. Maar, #t is dom, ie van iets veel voor tc stellen, want bij Hollen kamp wisten ze net zoo veel als ik, namelijk, dat de knoop uit dat magazijn kwam en meer niet; ze konden nog niet eens zeggen, aan wat soort broek de knoop had gezeten, terwijl al de jongens van de vlakte daar onbekend waren. Toch zei de knoop me wel iets meer, namelijk, dat hij niet oud was en vooits, dat hij vakkundig was aangezet voor de eerste maal, waaruit afgeleid kon worden, dat de broek, waarvan de knoop was losgerukt, nog nieuw was. Voorts leek het me waarschijnlijk toe, dat de knoop van achteren haa gezeten, omdat bij was losgescheurd, hetgeen gebeuren kan bij bukken en groote krachtsinspanning. Ik wisu dat de jongens, als ze er op uit trokken, hun beste plunje niet aan hadden, zoodat, als de broek nog tamelijk nieuw was, dit waarschijnlijk een werkbroek moest zijn. Een of andere speurzieke lezer zal mis schien zeggen: Nu werd bij de verdachte jongens huiszoeking gedaan, de broek, waaraan een knoop ontbrak, werd gevon den en de zaak was gezond. Als het zoo gemakkelijk ging, dan zou dat bewijzen, dat de jongens niet voor hun taak berekend waren. Neen, die lieden waren niet zoo dom om de spullen, waar mee ze op inbraak togen, in huis te hebben, zelfs hef gestolen geld werd door de zorg van een handlanger verknocht, dat wil zeggen, het werd ingewisseld tegen ander geld, zulks met het oog op de nummers der bankbiljetten licht kon een uummcr bekend zijn en schoenen of kleeren, die besmeurd waren met gips uit de brandkasten, moesten ze niet in huis hebben. Het kwam er dus op aan de bergplaats der gereedschappen te ont dekken en dat was niet gemakkelijk. Terwijl ik er nog over peinsde, hoe die bergplaats te vinden en ik nog eens naar Hollenkamp ging om mijn beschouwingen omtrent den knoop aan het oordeel van den broekenman te onderwerpen, trof liet, dat ik een der jongens, die sterk onder verdenking stonden, bij Hollenl'amp zag uitkomen met een pakje en ik vernam daar, dat hij een werkbroek had gekocht. Meteen ging me een licht op: hij had ondekt, dat hij bij de inbraak een knoop was kwijtgeraakt en het belang daarvan even goed inziende als ik, had hij de broek weggedaan. Nu moest het geluk me dienen; had hij de broek vernietigd, dan vischte ik achter het net, had hij ze ver kocht, dan was ze misschien te achter halen. "t Leek het zoeken van een speld in een voer hooi, maar 't moest gebeuren. Nu was er een meisje van de vlakte, dat nog wel eens wat wou vertellen voor geld en goede woorden; die zat goed in het dievenwereldje en van haar kwam ik te welen, dat öm die jongens zoo'n arme schlemiel scharrelde, een half-ideoot, die boodschapjes deed en een paar centen of een beetje eten kreeg. Ik liet Truus, zoo heette het meisje, dien jongen uit- hooren en kwam zoo te weten, dat Malle Gerrit een broek van Jonnie had gekregen en jawel, dat was de broek, waar een knoop af was en waarop nog flink wat gipssporen zaten. Ook wist Malle Gerrit zoo waar, waar de jongens bij elkaar kwamen en daar vond ik inbrekerswerk tuigen en werkkleeding. 't Ging toen allemaal nog wel niet van een leien dakje, want de krakers waren zoo hard als een spijker, bekennen konden zc altijd nog doen, maar twee wist ik er ten slotte toch in te krijgen, waarmee het gevaar voor brandkas n voor loopig was bezworen. H. WINTERWERK. Nu vorst en sneeuw zijn geweken doen we buiten zooveel mogelijk de bovenge noemde werkzaamheden- In het voorjaar is er steeds zooveel te doen en dan dienen de hieronder beschreven zaken aan dc kant te'zfjn. Langs onzen tuin loopt aan twee kan ten een Elzen haag. Deze haag dient, be halve voor alzetting van het land tevens voor beschutting tegen sterken wind. Eiken tuin, waarin vruchten en groenten worden gekweekt heelt aan zoo een beschutting behoefte. Om nu die hagen van onderen dicht en gesleten te houden, is het noodlg alle jaren in tc snoeien. Jaarlijks doen we dit door de zijwaarts groeiende takken al te nemen, maar het opgaande hout snij den we om de twee Jaar af. De afgesneden takken zijn dan langer, zoo ruim twee Meter en deze takken hebben we noodlg voor het kweeken van doperwten en peulen Door de beide hagen om het andere Jaar van het kophout te ontdoen, hebben we alle Jaren versch erwtenrijs, zoodat het oude voor brandhout kan worden gebruikt. Met het oog op ziekten en ongedierte in de ei-wten is nieuw hout aan te bevelen. De Eis is een zeer geschikt gewas om als haag te gebruiken Liefhebbers die dit ge was willen aanschaffen wijzen we er op dat de els wordt gezaaid en niet kan worden gestekt. Éénjarige zaailingen zijn heel goedkoop en worden uitgeplant in rijen, met pl.m. een halve Meter afstand op de rij- Na één jaar doet men goed de jonge haag tot dicht op den grond af te snijden. Men krijgt dan een tot op den grond gevulde afzetting. Ook daarom is de Els voor hagen zoo geschikt omdat dit gewas niet ver den tuingrond met de wor tels doorwoelt en niet vee) voedsel aan den grond onttrekt Als een nadeel wordt wei aangevoerd dat de Els In den winter bla derloos is. In dat jaargetijde is er evenwei aan beschutting minder behoefte. Wie evenwel ook in den winter een niet-door- zichbare haag wenscht, kunnen wij dc groenblijvende Liguster aanbevelen. Laatst genoemd gewas laat zich gemakkelijk stekken. De in het najaar uit den sloot gehaaide bagger wordt nu op een hoop gereden, als men deze specie voor bepaalde doeleinden wil bewaren. Moet ze dienen voor bemes ting van het land, dan doet men goed ze nu te vervoeren en. desgewenscht met ge- bluschte kalk te mengen. Zoodra men met. spitten kan aanvangen ligt dc te gebrui ken bagger ter plaatse. Wie van bladaarde houdt (en wie doer, dat nu niet) verzulme niet nu blad te ver zamelen. Welk soort voor dit doel het beste is? Wij houden het meest van een ge mengde bladhoop, dus bladeren van iep, linde, els enz. door een gemengd- Dit blao verteert in een paar jaar tijd tot aarde, vooral als men de hoop een paar maal per jaar doorwerkt, of. zooals dat heet „om zet". Het is niet raadzaam bij dit omzetten kalk door de bladeren te werken. Dit heeft meestal stlkstofverlles ten gevolge. In dit. verband moeten we er op wijzen dat eiken en beukenblad wel drie jaar noodlg heeft om tot aarde te verteren en dan moet het bovenbedoelde omzetten vooral niet wor den vergeten. Niet zelden is 'bladgrond. verkregen van enkel eikenblad meer of minder zuur doordat genoemde bladeren looizuur be vatten. Door elk jaar een hoop 'olad te ver zamelen en die hoop te laten liggen, daar waar ze niet direct in het gezicht liggen, verkrijgt men eenvoudig uitstekende aarde voor potplanten en vóór broeibakken. Vóór het gebruik wordt deze bladgrond met oude, verteerde mest gemengd om het waterhoudend vermogen aanmerkelijk te vergrooten. Bedoelde bladaarde kan tevens prachtig dienst doen om een mooi gras veld (gazon) te verkrijgen Lezers, die veei last hebben van mos tusschen het gras, doen goed nu die mos uit te harken met een ijzeren tuinhark Hierbij wordt do zode op vele plaatsen open gekrabd, was absoluut niet hindert Na verwijdering van het mos wordt het veld met een laagje bladgrond gedekt. Bij gebrek hieraan kan ook goed kort gemaakte bagger of goede tuingrond dienst doen Tegelijk strooie men per 10 vierk. meter 8 ons superfosfaat en 8 ons patentkali. welke stoffen zoo re gelmatig mogelijk over de oppervlakte worden verdeeld. Daarna wordt bovenbe doelde aarde aangebracht Begin April strooie men. eveneens per 10 vlerk. Meter 2 ons gemengd graszaad, welk zaad wordt ingeharkt en ingeróld of aangetrapt met de klompen. Eveneens strooie men dan 3 ons kalksalpeter. Door in den zomer het gras regelmatig kort te houden en te rol len. liefst met een grasmaalmachlne zal men ervaren, dat het grasveld een heet ander voorkomen zal krijgen. De voorbe reidingen moeten dus nu getroffen, d.w.z. mos uitharken en aarde aanbrengen met twee van de drie genoemde kunstmestsoor- ten. In bijzondere gevallen geve we gaarne inlichtingen. Waar vruchtboomen, en In 't bijzonder dc appels, veel last hebben van kanker, doet men goed deze wonden nu met een stalen borstel te reinigen en daarna in te smeren met vruchtboomenearbolineum, half om half met water gemengd- De wonden genezen wel is waar niet. maar worden meestal niet grooter en worden van ongedierte gezuiverd. Vragen op Tuinbouwgebied aan dc Redaktie. onder motto „Tuinbouw." LEIDEN, 12 Jan. Noteering Coöperatieve Groenten-, Fruit- en Bloemenveiling-Ver. „Leiden en Omstreken" Roode Kool f.54) 10. Savoye Kool f. 3.10—8.10. Groene koel f. 1 40—3 20 Pieterselie f. 6—8.40. Prei f0.8 2 40. Kropsalade f. 1.504.40 Selderie f.4—610, Knolselderie f 0.802.80. per 10 stuks. Kroten, gek. f.5—7, Witloof f.538, Boerenkool f. 3.406 Uien f. 12 80. Wor telen f.1 50—6.20. Spruiten I f 9—16, idem 11 f.5—10 per 100 K.G. LEIDEN, 13 Jan. Botermarkt. - Aange voerd prima fabrieksboter (control) f 1 (0 per K.G 360 K.G.. matig. Prima boeren- boter van f. 1 45—1.55 per K.G., matig. Turfmarkt. Aan de turfmarkt geer nieuwen aanvoer Prijzen f. 7.50 tot f 8,50 per 1000 stuks. ALPHEN AAN DEN RIJN. Veiling NV. tuinbouwveiling „Alphen aan den Rijn". 12 Januari. Spruitkool I f. 14—20; sprult- kool II f.6—11: kroten f. 3.30; uien I37C. alles per 100 K.G. Seldery f. 4.50—5 20 pe 100 bos. Elerenveiling Aanvoer 2055 stuks. Kippeneieren f.3—4 per 100: een deneieren f. 3.70 per 100 BOSKOOP, 12 Jan. Rozen per bos: Edith Helen 80 ct. Claudius Pernet 1.20IJK. Brlarclifi 120. Hadley 90 ct. Butterfl 1.00—1 30 Willi. Kordes 1.40—2.00. Ladi Stuart 90 ct. August Noach 1.20—1.60. Phoebe 150—1.70 Rosalandia 1.50—1.90 Gemengde rozen 2935 ct. Diversen per bos: Seringen 90 ct. Prunustakken 10 et. Mahoniabladen 814 c Hel'eborus 7IJ c. Teresia 12 c. Asparagus 0—12 c. Elerenveiling. Voor versehe ''ipeieren. werden er veiüng prijzen besteed van f. 3.704 per 100 stuks. KATWIJK AAN DEN RIJN. 12 Januari. Groentenveiling Roode kool f. 7,10— 9,50: Gele kool f. 6.90—9.40; Groene kool f. 1.00—1,10, per 100 stuks: Uien f. 2 20— 2,80; Peen f. 3.40—5.00: Spruiten f. 14,00— 18,00; Kroten f. 2,00—2,40. STOMPWIJK, 12 Jan. Heneicren f. 3.10—3,70. Kipcieren f. 3 80—4.40. WESTLAND 12 Januari Middeipnjs. Alicante 5363 ct stoofappelen 9 ct„ ta felappelen 9 ct.. tafelperen 11—18 ct., per kg.; roode kool 3.50, groene kool 110 1 70 per 100; boerenkool 13—23 ct spruiten 1 302 20 per kist: wit lof 1630 ct. per Ke.: andijvie 3564 ct. per bak: seldery 6.50; peterselie 8.50: prei 0.50—140 per 100 bos WESTLAND 12 Januari. Westlandschc Bloemenveiling. Amer. Anjers f. 6.508.30; Rozen f. 78; Calla 1.14-21: Hvacinthen f. 6-10 per 100 Copland 25—35 ct.; Victolre d'Ollvelra 4. tot 52 ct.; Prins v. Oostenrijk 27— 42 ct. Narcissen 20—26 ct.: Ilbis 38—41 ct. per dozijn: Piumosa 31—53 eb; Snrengery 31 —40 et.; Freesia 20—29 ct,: L. Germ, tro: 14—31 ct.; Sax Export 17—24 ct.; Pres. dt Lange 20—28 ct. per bos; Azalea 7095 ct per pot.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 3