AAN ALLE MOEDERS! Sectieverslag over de Leidsche Begrooting voor 1934 74,te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 5 Januari 1934 Derde Blad No. 22636 MET ANTWOORD VAN B. EN W. Moeder, Uw kinderen moeten iederen dag m weer en wind naar school. Denk er aan, dat Pan Ha vin het allerbest de gezondheid van Uw kinderen beschermt. Pan flavin-pastilles zijn een volmaakte bescherming tegen besmettingsgevaar GEMENGD NIEUWS. x V. SOCIALE VOORZIENINGEN. B. en W. vervolgen: Kunst. De voor het jaar 1933 aan den Bond van Leidsche Harmonie- en Faniare-vereeni- gingen toegekende vergoeding voor een aantal in dat jaar te geven concerten door l bij dien Bond aangesloten vereenigmgen is niet bedoeld als een jaarlijksche sub- sidie. Indien ook voor het jaar 1934 een aan tal concerten zullen worden aangeboden, is er opnieuw aanleiding het verleenen van een vergoeding uit de gemeentekas onder oogen te zien. Sociale Voorzieningen Ook ons College betreurt het, dat de ■werkloosheid te dezer stede nog zoo groot is Wij erkennen ook, dat zoowel op het gebied van de bestrijding daarvan als ten opzichte van de leniging van den hier door ontstanen nood vele wenschelijkheden bestaan Echter moet men by dit alles bedenken, dat wenschen in het algemeen gemakkelijker zijn te uiten, dan te ver- vullen. Een lid, dat ons College een tekort aan ernstig protesteeren bij de Regeering ver wijt, ware wellicht nog met de minste nv-eite te bevredigen. Wij meenen echter dat dit middel niet past in ons parlemen tair-democratisch regeeringsstelsel en bo vendien een zoo onvruchtbaar gedoe zou zijn, dat het niet verantwoord is, daaraan tijd en materiaal te spendeeren. Ditzelfde zouden wij niet gaarne bewe ren ten opzichte van het door verschil lende leden aanbevolen middel van werk verschaffing. Ook wij geven daaraan verre de voorkeur boven het steunen ingeld en ons College bevordert de totstandkoming van werkverschaffing dan ook zooveel mo gelijk. Het aanleggen van de Houtlaan in werkverschaffing gaf bevredigende resul taten te zien, en ons College zag dan ook om naar andere soortgelijke werken. Wij deden zeer intensief stappen, om te gera ken tot het in werkverschaffing doen uit voeren van de demping van het Leven daal en het doortrekken van de Oegst- geesterlaan en de Mariënpoelstraat met bijbehoorende wegen. Waarschijnlijk had de uitvoering hiervan reeds op dit tijdstip kunnen zijn begonnen, wanneer de Com missie van Advies voor Sociale Zaken ons niet in overgroote meerderheid had ge adviseerd, bij deze werkverschaffing van de diensten van een aannemer gebruik te maken. De technische verwezenlijking van dit denkbeeld blijkt niet gemakkelijk tot stand te brengen, en ons College wacht o.m. nog op de door de Regeering te verstrekken richtlijnen, welke gevolgd moeten worden, om de zoo noodige Rijkssubsidie*te ver krijgen. Dit ééne voorbeeld, waaraan nog meerdere kunnen worden toegevoegd, toont wel aan, dat de vaart van ons Col- lege tusschen de Scylla van den Raad en de Charybdls van het Departement vele moeilijkheden oplevert die de snelheid dik- 1 wijls zeer ernstig belemmeren. Voorts zijn de vraagpunten, die bij deze en soort gelijke werkverschaffingen, wat betreft hun nuttigheid, noodzakelijkheid, rende ment, financiering en kapitaalsverkrijging tot een oplossing moeten worden gebracht, i meestal voor zoo verschillende en velerlei beantwoording vatbaar, dat het verkrijgen van een voldoende eenstemmigheid voor een daadwerkelijk besluit veel voorberei- ding vergt. Wat betreft de werkverruimingsobjecten bij de vorige begrooting door den Wet houder van Fabricage genoemd, kan ons College het navolgende mededeelen: Van de genoemde werken, welke toen binnenkort tot uitvoering zouden komen tot een geraamd bedrag van f. 822.350.— j zijn thans de volgende voltooid of tot uit voering gebracht tot een geraamd bedrag van totaal f.449650, te weten: Verbetering Zoeterwoudscheweg f.8000; verbetering Hooge Morschweg f. 16.000; Straataanleg Oosterdwarsstraat f. 7100; j Straataanleg Munnikenstraat f.6600; Uitbreiding Dienst Sociale Zaken f 1550; Sloopwerk Stadhuisterrein f. 5500:—; verbouwing „Den Burcht" f. 30.000; 55 woningen Os- en Paardenlaan t 210.400.00; uitbreiding Gemeentelijke Reinigings- en Ontsmettingsdlenst f. 31.000 Straataanleg bij de Zijl (voor rekening van Nat. Grondbezit en de Gemeente) bijeen f. 83.300; doortrekking Thorbecke- en De Laat de Kanterstraat f. 28.000; aanleg P. J. Blokstraat c.a. f. 22.200. Voorts zullen zeer binnenkort tot uit voering komen de volgende werken tot een totaal bedrag van rond f. 191.000: Recreatiegebouw Endegeest f. 83.000- Straataanleg nabij Da Costastraat (voor j vereenigingsbouw) met speelterr. f. 49.500; verbetering Hoogen Rijndijk ten oosten van de Roomburgerbrug f. 50.000; aanleg Kortenaerstraat (voor vereeni gingsbouw) f. 8500. Hierbij zij opgemerkt, dat de uitvoering van het recreatiegebouw Endegeest moest worden opgeschort tot de moeilijkheden, welke naderhand met de gemeente Oegst- geest in verband met de plaats van net gebouw waren gerezen, tot een oplossing waren gebracht, hetgeen eerst zeer kort geleden heeft plaats gehad. Tot uitvoering van de verbetering van den Hooge-Rijndijk ten Oosten van de Roomburgerwetering kon nog niet worden overgegaan, daar met het aankoopen van voor wegverbree- ding benoodigden grond en met de goed keuring van het bestek door den Minister van Waterstaat geruimen tijd is gemoeid geweest, terwijl, teneinde tegemoet te komen aan de door Rijnland gestelde eischen inzake de uitmonding van de te leggen rloleering, het plan wijziging moest ondergaan, waarever wij binnenkort nader een voorstel zuilen doen Eerst nadat deze wijziging is goedgekeurd met den Minister dienaangaande overeenstemming is bereikt en RijnlanJ alsdan voor het leggen van de rioleering de r.oc,v,;e vergunning heeft verleend. 1 'n tot aanbesteding van de Werken wc Sen nve'-gegaan. Verwacht kan ™'Tden, dat van de verder i RECLAME. 3904 genoemde werken binnenkort in uitvoe ring zullen komen: Doortrekking Oegstgeesterlaan c.a. f. 90.000 (Over uitvoering van dit werk met rijkssubsidie wordt, gelijk gezegd, met den minister van sociale zaken onderhan deld). Verbetering Potgieterlaan f. 16.600. (De voorbereiding van dit werk vereischte uit voerige en langdurige onderhandelingen met de Ned. Spoorwegen). Betreffende de verbetering van den Hoo gen Rijndijk tusschen Wilhelminabrug en Ro-mburgerbrug met inbegrip van de verbreeding Roomburgerbrug raming f. 24.000,-) zijn nog onderhandelingen met den Rijkswaterstaat gaande; wij ver wachten binnenkort een desbetreffend voorstel te kunnen indienen. De doortrek king van den Wassenaarschen weg (ra ming f. 94.000) is in verband met het uit breidingsplan van de gemeente Oegstgeest nog in onderzoek. Buiten de door den Wethouder van Fa bricage opgesomde werken zijn in het loopende jaar nog de volgende werken uitgevoerd Verbreeding Mariënpoelstraat f. 5100; Doortrekking Oranjestraat f. 1550; Ver nieuwing gewelf Vlschbrug f. 6000; Inrich ten van welland tot sportvelden c.a. nabij Ringslcot van den Stadspolder en de Zijl f. 1500. Totaal f. 14.150. Voorts zijn in uitvoering: Straataanleg benoorden den Lagen Morschweg f. 51.800; Verbouwing bewaar school Elisabethshof f. 7925. Totaal t. 59.725. Nopens het doen van voorstellen betref fende de door den Wethouder van Fabri cage verder nog genoemde plannen, nl. aanleg van sportterreinen (raming f. 200.000) en verplaatsing woonwagen kamp en bouw van woningen voor a-sociale gezinnen (raming f. 115.000) kon door ons College nog geen beslissing worden geno men. Betreffende de verbouwing van de school aan de Pieterskerkstraat was het nog niet mogelijk een nader voorstel in te dienen in verband met aanvankelijk daartegen door den Inspecteur van het Lager Onder wijs ingebrachte bezwaren. Vermits inmiddels door den minister van onderwijs een voor de gemeente gunstige beslissing is genomen, kan thans dit voor stel binnenkort worden tegemoetgezien. Inzake de uitbreiding van het Openbaar Slachthuis (raming f. 300.000) verwijzen wij naar het besluit van 4 December jl„ terwijl de afgraving van het Bolwerk aan de Heerenpoort is vervallen ingevolge een besluit van den Raad van denzelfden datum, om nl. de Hulgbrug niet te ver plaatsen. Aangaande uitbreiding van het parkeer terrein bij de veemarkt zij opgemerkt, dat binnenkort van ons een voorstel ter zake kan worden tegemoet gezien, tegelijk met een voorstel tot een belangrijke wijziging van de bestaande veemarkt. Plannen voor gemeentelijken woning bouw ten Noorden van den Mareslngel zijn in voorbereiding en zullen te zijner tijd den Raad worden aangeboden. Voor het komende jaar voorloopig het volgende werkprogramma betreffende door de gemeente uit te voeren werken worden gegeven: Recreatiegebouw Endegeest f. 83.000. Straataanleg gedeeltelijk voor vereeni- j gingsbouw nabij Da Costastraat met speel terrein f. 49.500. Verbetering Hoogen Rijndijk beoosten de Roomburgerbrug f. 50.000. Verbetering Hoogen Rijndijk tusschen Wilhelminabrug en Roomburgerbrug met verbreeding van laatstgenoemde brug f. 24.000.—. Aanleg Kortenaerstraat (voor vereeni- gingsbouw) f. 8.500.—. Verbetering Potgieterlaanf 16.600. Verbouwing bewaarschool Haverstraat f. 2.725.—. Doortrekking Oegstgeesterlaan en Ma riënpoelstraat c.a. f. 90.000. Demping Levendaal c.a. f. 240.000.—. (zonder aankoop huizen). Uitbreiding Openbaar Slachthuis f. 300.000.—. Verbouwing school Pieterskerkstraat f. 19.500.—. Garage met bovenwoningen Langebrug I f. 12.000.— Uitbreiding parkeerterrein bij veemarkt, wijziging Veemarkt c.a. f. 116.000.—. Gemeentelijke woningbouw op terrein ten Noorden van den Maresingel f. 160.000 Verbouwing brandweergarage Garen- markt c.a f. 35.000.—. Totaal bedrag f. 1.206.825.—. In vorenbedoeld werkprogramma zijn niet vermeld de door de gemeente uit te voeren werken betreffende straataanleg voor rekening van particulieren; van deze werken zijn thans reeds in behandeling aanvragen inzake: Straataanleg benoorden den Lagen Morschweg (plan VD raming f. 50.300.—. Straataanleg in Roodenburgerpolder (plan II) f 179.000.—. Doortrekking Tomatenstraat en Meloen straat f. 23.700.—. Men ziet dus dat reeds veel gedaan is en ook nog, naar wij hopen, veel gedaan zal worden. Dat verkorting van arbeidstijd in ver schillende landen reeds met succes tot be strijding van de werkloosheid zou zijn toegepast, is ons College niet bekend. Het niet in gemeentedienst nemen of daarin handhaven van vrouwen, wiei echtgenooten een betrekking of werk hebben willen wij gaarne overwegen. Het vervolgens ter overweging aange boden denkbeeld om bulten de eigenlijke werkverschaffing aan werkloozen werk te geven door hen tegen de voor hen gel dende contractloonen zoolang te laten werken tot zij een loon gelijk aan het be drag van den steun, zouden ontvangen, is al meerdere malen door ons College onder zocht, doch zonder positief resultaat. IIET VLIEGONGELUK BIJ MIJDRECHT. Naar wij vernemen, is de toestand van den heer F. Bazelmans uit Eindhoven, die Zaterdag op weg naar Schiphol wegens mist en naderend benzinegebrek een nood landing moest maken, thans zeer bevredi gend. Het eene been is op verschillende plaatsen gebroken, maar zal niet, zooals eerst gevreesd werd, geamputeerd behoe ven te worden. De heer B. was nog eerst kort in het bezit van zijn vliegbrevet. „Msb." TRAGISCH ONGELUK TE HELMOND. Eergisteravond heeft aldus de Maas bode in de Beelsstraat te Helmond een ongeluk plaats gehad met zeer noodlot- tigen afloop. De heer H. v. d. H. kwam omstreeks 5 uur met zijn personen-auto, gevuld met galanterieën, thuis. Zyn vrouw, die het bekende claxon-signaal hoorde, kwam naar buiten geloopen om de poort, die naast den winkel ligt, voor de auto open te maken. De vrouw moet hier bij gestruikeld zijn en viel in de gang tus schen wagen en muur neer. Haar man, die meende, dat de weg vrij was, gaf vol gas en zijn echtgenoote raakte daarbij ernstig bekneld tusschen treeplank en muur. Hevig geschrokken kwam de heer v. d. H. uit den wagen en vond zijn vrouw hevig bloedend uit neus en ooren. De man raakte van den schrik bewusteloos. Twee geneesheeren, die spoedig aanwezig- waren, constateerden zeer ernstige ver wondingen en deden de vrouw, die bin nenkort moeder hoopte te worden, naar het St. Antoniusgasthuis overbrengen. In den loop van den avond is zij aan de ge volgen overleden. Ze was 36 jaar oud en moeder van 3 kinderen. BRAND Gisteravond om kwart voor tien brak brand uit in de cops-ververij van de Fa. Gerh. Jannlnk en Zonen, gelegen aan de Haaksbergenstraat te Enschede. Het vuur greep zeer snel om zich heen en in kor ten tijd stond het geheele fabneksgedeelte dat een oppervlakte heeft van ongeveer 500 M2 in lichter laaie. De brandweer slaagde erin de omlig gende fabriekspanden te behouden. De ververij brandde geheel uit. De schade ls zeer aanzienlijk. Vermoedelijk zal het be drijf van de firma Jannink door dezen brand stagnatie ondervinden. De schade wordt door verzekering gedekt. Buiten de zeldzaam voorkomende sneeuw- oprulmingen biedt Leiden door locale omstandigheden geen objecten van ge- schikten aard en voldoenden omvang daar voor aan. Op de naleving van besteksbepalingen betreffende' het verplicht gebruik van Leidsche werkkrachten wordt dit in aansluiting aan het boven reeds vermelde door den Dienst van Sociale Zaken en dien van Gemeentewerken nauwlettend toegezien. De mogelijkheid, om een onderzoek te doen instellen naar den toestand in de gezinnen der werkloozen. is door ons College bereids overwogen. Wij gingen hiertoe echter niet over, omdat te Lelden een daartoe geëigend met statistieke erva ring geschoold apparaat ontbreekt, terwijl bovendien het betrekkelijk geringe mate riaal doet vreezen. dat aan de uitkomsten weinig waarde zal kunnen worden gehecht. Bij de instelling van de zgn. Inschake- lings-Commissie is ons College niet be trokken. Wij hebben voorts te dien op zichte ons standpunt in geen enkel opzicht bepaald. Ingevolge de bepalingen van de Rijks steunregeling en de Armenwet komt een gezin eerst dan voor steun in aanmerking, wanneer het door eigen arbeid niet of niet voldoende in zijn levensonderhoud kan voorzien. Wanneer derhalve een vrouw haar pas sende arbeid kan verkrijgen, doch dien arbeid weigert in verband met de toe passing van den aftrek op hare ver diensten buitenshuis, kan ons College of de instelling met de uitvoering van deze voorschriften belast, niet anders doen dan de consequenties daaruit trekken. Het instellen van een levensmiddelen- bedrijf is nog steeds volgens B. en W. overbodig. Met betrekking tot het door een lid ge opperde denkbeeld, om aan hen, wier inkomen minder dan f. 1000.— per jaar bedraagt, gas en electriciteit tegen resp. 6 ct. per M3. en 7 ct. per K.W.U. te leveren, meenen wy te kunnen volstaan met ver wijzing naar ons afwijzend praeadvies. De meening van een lid, dat ouden van dagen misschien spoediger zullen zijn ge baat door den bouw van voir hen bestem de wonineen door de woningbouwvereeni- gingen, dan door de stichting van 'n tehuis voor ouden van dagen, had en heeft onze aandacht. ERNSTIGE VAL. De 19-jarige mej. K. v. d. Akker uit Venlo ls bij het oversteken van een spoorweg overgang met haar rijwiel gevallen en dus danig gewond, dat zij in zorgwekkenden toestand naai' het ziekenhuis te Venlo moest worden overgebracht. B 'TENLANDSCH GEMENGD. DE MIJNRAMP IN BOHEMEN. FABRIEKSBRANDEN IN BELGIE. Een geweldige brand heeft gewoed in een fabriek van papleren zakken te Ber- chem bij Antwerpen. De schade wordt op 400.000 francs geraamd. Dicht bij Gent ls een spinnerij een prooi der vlammen ge- worlen. Ook hier bedraagt de schade eenlge honderdduizend francs. OEFENVLIEGTUIG TEGEN RADIOMAST GEVLOGEN. Bij zijn terugkeer van een oefenvlucht botste bij nevelig weer een vliegtuig der Duitsche verkeersvliegersschool te Bruns wijk bij de landing aldaar tegen een ra- diomast en stortte neer. De belde inzittenden kwamen daarbij om het leven. EEN MERKWAARDIG FAILLISSEMENT. William Ford, de broer van den autofa brikant Henry Ford, heeft zijn faillisse ment aangevraagd. Er zijn schulden tot een bedrag van 413.000 dollar. Omtrent de baten werd niets meegedeeld. William Ford stond vroeger aan het hoofd van de firma William Ford and Co. die te Dear born vrachtauto's en landbouwwerktui gen fabriceerde. NOODLOTTIGE ONTPLOFFING. In een fabriek te St. Juery bij Albi in Zuid-Frankrijk is een groote zuurstof- flesch ontploft. Drie arbeiders zijn gedood en drie levensgevaarlijk gewond. De door de ontploffing veroorzaakte luchtdruk was zoo groot dat alle ruiten in de ramen van de in de buurt gelegen huizen wer den vernield. DE VERDUISTERING TE BAYONNE. Op het Fransche ministerie van binnen landsche zaken had onder voorzitter schap van minister-president Chautemps een bespreking plaats met hooge ambte naren van het ministerie van justitie be treffende het onderzoek inzake het bank schandaal te Bayonne. Volgens Havas zou de Fransche regee ring reeds buitenlandsche staten verzocht hebben, hun grenscontrole te verscher pen, teneinde de arrestatie van den Rus Stawinsky en zijn medehelpers te verge makkelijken. Minister-president Chautemps had ver der een onderhoud met den minister van arbeid, Lamoureux, en met den directeur van het ministerie van handel. Onderzocht moet worden, in hoeverre de onder deze beide ministeries staande controle-organen hun taak. om de ..Cre dit municipal" te Bayone te surveillee- ren, hebben vervuld. In verschillende Parijsche bureaux, waarmede Stawinsky zakenrelaties had, zijn huiszoekingen gedaan. Een aantal in beslag genomen documenten werd aan 't parket toegezonden. De Bank voor internationale betalingen spreekt met beslistheid de berichten tegen volgens welke zij den Rus Stawinsky ga rantie zou hebben gegeven op Hongaar- sche landbouwobligaties. De Bank voor internationale betalingen heeft nooit eenlge desbetreffende financieele opera tie verricht en ls nooit in relatie geweest met personen, die bij de affaire van de „Credit municipal" te Bayonne betrokken zijn, noch met instellingen, welke door de personen in kwestie werden bestuurd. MOORD IN ZUID-AFRIKA. De bekende politicus in Zuld-Afrlka ds. B. R. Hattingh is door onbekenden nabij de Kroonmijnen vermoord. Hij schijnt door zijn moordenaars te zijn opgewacht in een hinderlaag en toen hl) met zijn auto langs kwam, te zijn neerge schoten. Zijn lijk was doorboord door vijf kogels. Zijn metgezel, Patz genaamd, lag in de nabijheid door een kogel In het hoofd getroffen. Patz werd naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij korten tyd tater overleed. Men vermoedt, dat de moordaanslag om politieke redenen is gepleegd, aangezien Hattingh een krachtig voorvechter was van het fusionisme. GEEN KANS MEER OP REDDING DER SLACHTOFFERS. Ondanks de heldhaftige pogingen van de reddingsploegen was men na 24 uur slechts drie meter nader tot den ontpiof- fingshaard gekomen. De bladen pubheee- ren in een zwarten rand de namen van 136 mynwerkers en 8 opzichters. Slechts 15 hunner waren ongetrouwd en van de an deren hadden slecnts 23 geen kinderen. 68 arbeiders zyn Duitsch-Tsjechen, 62 van Tsjechische en één van Poolsche nationa liteit. Van de opzichters zyn 6 van Tsjechi sche en 3 van Dultsch-Tsjechlsche natio naliteit. Men slaagde er tegen den avond einde- Ujk ln den bodem van de hoofdschacht te bereiken. Verder doordringen kon men niet. Op 4 kilometer afstand van den ver- moedeiyken ontplofflngshaard bleek de weg geheel afgesloten. Van deze barricade heeft men nog maar drie meter kunnen wegruimen. Een anderen weg heeft men door de schacht Nelson vn trachten te banen en de luchtschacht, waardoor 4 mynwerkers zich als door een wonder kon den redden. Daar echter op den bodem van deze schacht brand is uitgebroken, waar van de dikke rookwolken getuigen, heeft men haar evenals schacht Nelson VIII moeten dichtmetselen om verder uitbrei den van het vuur te voorkomen. Op deze wyze heeft men eenzelfden toestand ver kregen als twee jaar geleden by de beruch te brand op de schacht Koh-l-Noor in dit gebied. Het beduidt, dat wanneer men er al in mocht slagen de ongelukkigen te bergen, dit toch pas na weken en mis schien na maanden het geval zal kunnen zyn. De myn moet eerst geheel zyn uitge brand. Het reddingswerk is er dan ook thans vooral op gericht het woedende vuur te verstikken. Dit is nog te moelUjker daar de aangerichte schade nog niet is vastgesteld. De toestand der geborgen ïyken geeft de opvatting steun, dat men te doen heeft met ontbranding van kolenstof. Het feit echter, dat een zinkput by een mynwer- kerswoning in de buurt een uur voor dc ramp uit elkaar is gesprongen, schynt anderzyds weer op een mijngasontplofflng te wij zen. De myninspectte heeft een ber gingsplan uitgewerkt. De minister van Openbare Werken heeft den voorzitter van het bureau der nrijn- inspectie ontslagen, omdat hy een ver tegenwoordiger naar het tooneel van de ramp heeft gezonden en niet zelf was ge gaan. Gisteravond Iaat zyn nog de lyken van vyf mynwerkers geborgen, zoodat het aan tal geborgen ïyken van slachtoffers tot dusver 17 bedraagt. De rouwvlaggen zyn geheschenOsek ls plots door de grootste mynramp, die Bohemen ooit trof. bezocht! Volgens Tsjechische bladen heeft de minister van Binnenlandsche Zaken in den nacht op Donderdag een bezoek aan de plaats des onheils gebracht. HU ontbood de controle-beambten en sprak er zyn verwondering over uit dat deze staats beambten, die met het toezicht in het mUngebied belast zyn, by een zoodanige catastrophe rustig naar huis aUn gegaan en zich ter ruste hebben begeven. 9 Er bestaat geen hoop meer op redding van de slachtoffers, daar men heeft vast gesteld, dat op verschillende plaatsen geen voldoende zuurstof meer voorhanden is. Een in de mUn neergelaten lamp doofde onmiddellyk uit. De brandweerwagens, ziekenauto's en reddingsmanschappen zyn zelfs voor het grootste gedeelte naar huis gezonden. Ook de menigte trekt zich langzamerhand van de myn terug. Aan de reddingsmanschap pen is instructie gegeven, om eerst by het aanbreken van den dag het werk weer voort te zetten. Werkelyk wonderbaar is de redding van den mUnwerker Frans Subora. Ongeveer in het midden van de schacht, ongeveer 150 meter onder den grond, begaven hem zijn laatste krachten. Zyn uitgeputte kame raden, die zelf iedere seconden geloofden niet verder meer te kunnen komen, had den hem aan zUn lot moeten overlaten, totdat hU plotseling een man langs de lad ders in de schacht zag afdalen. Met veel moeite sleepte de redder den in zwym ge vallen Subora naar boven en in het dag licht gekomen, zag hy tot zijn onbeschry- feiyke blijdschap, dat de man. dien hy ge red had, zyn eigen broer was. Er is een bizondere commissie ingesteld, welke een onderzoek zal instellen naar de oorzaak van de catastrofe. Uit den omvang der verwoestingen concludeert men, dat hoogstwaarschijnlijk een koolstof-explosie heeft plaats gehad. Minister-President Malyoeter heeft als eerste huln voor de door de ramo getrof fen mijnwerkersgezinnen een bedrae van 50.000 kronen ter beschikking gesteld. KETFX VAN LOCOMOTIEF GEE.VPLODEERD. BU Oviedo (Spanje) is de ketel geëxplo deerd van de locomotief van een locaal- trein De machinist en twee stokers wer den gedood, vyf reizigers werden zwaar, tien licht gewond.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9