Het H. G.-Weeshuis jubileert 74ête Jaargang VRIJDAG 5 JANUARI 1934 No. 22636 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws i van heden. LEIDSCH DAGBLAD IT DER ADVERTENTIENg GO OÖ5. per regel voor e&vertèntiën uit Leiden en plaatsen jyfcaoï agentschappen mn öns Blad gevestigd zijn. Vbor alle andere advertentlën 36 Cts. per regel. Kleine Advertentlën uitbuitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bU een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507» Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIfe DEZER (COURANT# Voor Lfeldëa per maanden f. I1B6; pér week f.0.18 Buiten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 235 4- portokosten. IK Wtmuer bestaat alt WEB BMn EERSTE BLAD. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat G. Gertenaar Jr. te Loosduinen, een verzoek heeft ingediend te bekoming van een ver lof A voor den verkoop van zwak-alcoho- lischen drank dn het klein in het perceel Oude Rijn No. 132, alhier. A. VAN DE SANDE BAKHDYZEN, Burgemeester. J. A. VAN DER STOK, lo. Secretaris. Leiden, 5 Januari 1934. 3959 HET JUBILEUM VAN HET H. G.- OF ARME WEES- EN KINDERHUIS. Herdenking van de 350-jarige huisvesting aan de Hooglandsche Kerkgracht. Na de gisteren reeds door ons vermelde redevoeringen van den voorzitter van het college van regenten, prof. dr. N. J. Krom en den burgemeester, mr. A. van de Sande Bakhuyzen. werd het eerst het woord ge voerd door den voorzitter der commissie van oud-weezen, den heer J. Gerritsen, die ërop wees hoe er voor de groep, welke hij vertegenwoordigt, aan het Weeshuis aan gename en onaangename herinneringen zijn verbonden. Onaangename vanwege de straffen, welke er met groote gestrengheid .werden uitgedeeld, maar desondanks over- heerschend aangename, omdat zij er veel hebben geleerd en omdat zij thans, beter dan vroeger, inzien, dat er tucht moet zijn. Spr. bracht vervolgens dank aan regen ten, directeur en directrice en sprak den wensch uit, dat allen nog lang voor het Weeshuis gespaard mogen blijven. Als herinnering aan dezen dag bood de heer Gerritsen een bloemenmand en een oor konde in lijst benevens een enveloppe aan, waarvan de inhoud bestemd was om den weezen een genoeglijken avond te bezorgen De heer Is. Leman, sprekende namens het college van regenten van het Centraal Israëlietisch Wees- en Doorgangshuis, sprak allereerst zijn gelukwenschen uit en schetste daarna als de grootste beteekenis van dezen feestdag de liefde voor de wee zen en het begrijpen van de eischen des tijds, welke uit die feestviering spreken- De wijze, waarop het college van regen ten de vraagstukken, waarover de burge meester sprak, heeft opgelost, bewijst, dat het ondanks zijn eeuwenoude geschiede nis voor zijn veel jongere college's in mo derne opvatting in verzorging van weezen niet behoeft onder te doen. Spr. besloot met zijn teleurstelling te uiten over het feit, dat de voorgenomen verhuisplannen, waardoor beide weeshuizen naast elkaar waren komen te staan, geen doorgang hebben gevonden, doch verbond daaraan den wensch, dat al blijft de afstand he melsbreed dezelfde, de vriendschappelijke verhouding tusschen beide colleges steeds hechter en sterker zou mogen worden. De volgende spreker was dr. J. Riemens, die als waarnemend-voorzitter van den kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente zelde het zich tot een groot voorrecht te achten, hier te mogen getuigen van de dankbaar heid voor het vele, wat het Weeshuls voor het Hervormde kind heeft gedaan. De ge dachte der barmhartigheid, welke aan het Weeshuiswerk ten grondslag ligt, is in dit Huis op voortreffelijke wijze tot uiting ge komen. Als wijkpredikant heeft spr. meer malen kunnen bemerken, welk een pret tige geest en goede verstandhouding in dit Huis leeft. Dr. Riemens besloot met den wensch, dat de inrichting voor onze stad en onze kerk nog lange jaren tot rijken zegen zou mogen zijn. Ds E. L. Nauta sprak een kort dank woord namens de jonge theologanten, die hier ongeveer 40 jaar geleden hun eerste cathegetisch onderwijs gaven en daarmede proeve aflegden van hunonbe kwaamheid in dit opzicht. Tenslotte werd nog het woord gevoerd door de heeren L. Boekkooi, secretaris der Leidsche Chr. Oranjevereeniging en W. v. d. Laan, voorzitter der 3 October-Vereenl- ging, die hun gelukwenschen vergezeld lieten gaan van de verzekering, dat bij uitvoeringen van beide vereenigingen de verpleegden van het H. G, Weeshuis steeds welkome gasten zullen zijn. Nadat prof. Krom de onderscheidene sprekers had dank gezegd, was er gelegen heid om het college van regenten geluk te wenschen, waarvan een zeer druk ge bruik werd gemaakt evenals van die tot bezichtiging der door dr. Beets inge richte tentoonstelling. Wij herinneren er nog aan, dat deze expositie ook nog Za terdagmiddag van 35 uur voor belang stellenden te bezichtigen is. t Gisteravond werd de feestelijkheid be sloten in een bijeenkomst van verpleegden en oud-verpleegden met regenten en re gentessen, de oud-leden van dat college, de directie en het personeel- Door de meisjes werden eenige zangnummers ten beste gegeven en voorts bestond het pro gramma hoofdzakelijk uit de vertooning van films. Dat dit mogelijk was, is te danken aan de welwillendheid van den heer A, P. A. Eskens, hoofdinspecteur van politie, den heer R. Uges, die films be schikbaar stelde, en de Stedelijke Licht fabrieken, die het toestel afstonden en wier hoofdambtenaar, de heer P. van der Meer de demonstratie in handen had. Ge durende deze voorstelling werd ook de radio-inrichting, die regenten ter gelegen heid dezer herdenking hadden doen aan brengen, in gebruik genomen. HET VRIJWILLIG LANDSTORMCORPS „MOTORDIENST" LEIDEN. Een bijzondere propaganda-avond. De propaganda-avond, welke door de Vereeniging van het Vrijwillig Landstorm corps „Motordienst" Leiden, Vrijdag 19 dezer, in de Stadsgehoorzaal wordt gehou den, belooft een zeer bijzondere te zullen worden! Blijkens het programma is ge broken met de traditioneele rij van spre kers, in plaats daarvan zal een hoorspel in 7 tafreelen worden opgevoerd. Het hoor spel. dat op eenvoudige wijze de geschie denis van ons land uitbeeldt, wordt opge voerd door landstormers van de afdeeling Barneveld en enkele officieren uit Ede, er werd reeds eenige malen met groot succes in tegenwoordigheid van verschil lende hooge militaire autoriteiten op de Veluwe gespeeld. De Minister van Defensie, mr. dr. L. N. Deckers, en de Commandant van het veldleger jhr. W. Roëll, zegden toe den propaganda-avond, welke door de N.C.R.V. zal worden uitgezonden, te zullen bijwonen. Foto H. Jonker. OPERETTE-UITVOERING DER BURGERZANGSCHOOL „Hans Drift". Deze kinderoperette, waarin overigens ook verschillende ouderen optraden, bracht nu eens een nieuw geluid: zij was een alleraardigste vondst van den direc teur, den heer de Rook, die steeds op zoek is naar iets anders! Nu eens niet de tradi tioneele heksen, elfjes en kabouters, maar moderner zajcen, als stofzuigers, die even goed de aandacht gespannen hielden! De vlotte geschiedenis speelt zich af in twee werelden: die van den droom en van de werkelijkheid, brengt de lotgevallen van den driftigen, onnadenkenden Hans, die in botsing komt met de trotsche, plagerige prinses. In zijn droom beleeft de onbezon nen Hans zóóveel verwikkelingen en avonturen, dat men haast „schijn en we zen" gaat verwarren en bijna vergeet, hier nu waarlijk met een „droom" te doen te hebben! Totdat tenslotte ook in de werke lijkheid alles prachtig in orde komt! Hans wordt n.l. van zijn drift genezen en de hoovaardige Prinses leert eenvoud: hoog en laag kamen tot elkaar en vieren uit bundige vriendschap! Hoe is er door de aanwezigen, die de Stadsgehoorzaal wel haast geheel vulden, genoten van dit kos telijke verhaal, melodieus getoonzet door J. Prins, op zij het iets minder geslaag de teksten van Eli Prins. Met steeds groeiende aandacht heeft men deze boeiende historie gevolgd! Ook nu prikkelden de hoofdpersonen en alle figuranten de fantasie der kinderen, terwijl eveneens de ouderen volkomen door het aardige gegeven en de zware eischen stellende uitvoering daarvan, ge grepen werden! Daar was o.m. een impo- neerende, prachtig getypeerde koning met een uitstekende stem en pakkende actie (mevrouw Driessen), een grappige Hans (mej. Gaykema) met ook ernstige momen ten, die wel het leeuwendeel van dezen avond had en een uitbundig succes oogstte met het charmant gezongen, inslaande „Molenlied", een lief, heel zacht en teer zingend prinsesje en nog zooveel andere werkelijk geslaagde jeugdige „artisten": wij noemen slechts den lantaarnopsteker, den tuinman en zijn vrouw, den hofmaar schalk en zijn opperlakei. Zij allen hebben naar beste krachten bijgedragen tot het enorme succes van dezen avond, ondersteund door de frisch zingende koren, de gracieus dansende meisjes en de geestig gebarende kleintjes: wij denken o.a. aan 't bekoorlijke scènetje met de nachtjaponnetjes! Al werd er voor de groote zaal wel eens wat héél zacht gezongen dit neemt niet weg, dat deze kinderoperette tot een der beste werd. die wij de laatste jaren zagen, vooral door haar originaliteit! Het gezellige kinderleven bij de tuin manswoning, de verwoede schoonmaak j met de stofzuigers in het koninklijk paleis, de geestige rechtszitting voor den onver- j biddelijken koning, die zoo getroffen wordt door het eerlijke en onschuldige zingen van den „schuldigen", maar het goedmeenenden Hans, het lieflijke menuet j en de plastische, sterk rythmische mole- naarsdans, een hoogtepunt van den avond: dat alles deed de interesse geen moment verflauwen! Het vroolijke einde, waarin de oprechte vriendschap zegeviert, vormde een prachtige climax, met een alleszins opvoedende moraal! Niet in het minst werkte tot het wél slagen van deze buitengewoon verzorgde operette mee, de levendige, vloeiend- kllnkende muziek! Weliswaar niet geheel origineel hoorden wij niet af en toe Chopin en Schubert, terwijl het begin der tweede acte even sterk aan Weber's Frei- schütz herinnerde? maar niettemin van een tintelende bekoorlijkheid! Wij willen een compliment maken aan den directeur, den heer de Rook en aan de regisseuse mevrouw van der Lijke voor het instudeeren dezer moeilijke opgave! Er is speciaal beschaafd gezongen en ge speeld: alles liep vlot van stapel, een ieder was er in! Wie ook maar éénigszins weet, wat aan de voorbereiding van zulk een operette vastzit, kan slechts met dank baarheid van het gepresteerde gewagen! De mooie décors, de welgekozen costuums (van het costuumhuis Erato) en het te loven kapwerk van den heer Ant. van Leeuwen verhoogden onze vele, uiterst tevredenstellende impressies! Han Zirkzee, verstaat de moeilijke kunst van het accompagneerenhij deed dit met groot begrip, zijn spel stond op hoog niveau! Deze steun bleek onontbeerlijk! Het applaus was buitengewoon: na het tweede bedrijf werd het podium in een bloementuin herschapen. Alle hoofdper sonen werden onder de bouquetten bedol ven, terwijl de heer de Rook een schitte rende lauwerkrans ontving. Na het derde bedrijf is ook mevrouw van der Lijke alleszins verdiend in de grootsche hulde betrekken! Deze eerste Burgerzangschool-uitvoering in de Stadszaal deed de kinderen tegen elf uur vermoeid, maar vol geestdrift ovbr het genotene huiswaarts gaan. 't Was eën avond, waarvan men nog lang dankbaar zal gewagen! De heer van dér Lijke opende met. een woord tot opwekking zich bij de school aan te sluiten, met het oog op de komende, groote uitvoeringen. ZILVEREN JUBILEUM ,VAN DEN HEER JOHs. KOK. Ms geestelijk verzorger van liet Geref. Minnehuis. hS e? difecUe van het H. G.- of Arme Wees- en Kinder huis, genomen tijdens de receptie ter ge legenheid van de herdenking van de 350- jange vestiging aan de Hooglandsche Kerkgracht. DE ARBEIDSBEURS. Op den 4den Januari 1934 waren 3482 (v. j. 3848) werkzoekenden ingeschreven. o- De heer Johs. Kok. Dezer dagen was het 25 jaar geleden dat de heer Johs. Kok door de diaconie der Ned. Herv. Gem. werd aangesteld als ver zorger van de geestelijke belangen van de verpleegden van het Gereform. Minne huis in de Kaarsenmakersstraat. Dit feit is gisteravond in een huiselijke godsdienstoefening herdacht. Toen de heer Kok, vergezeld van zijn echtgenoote, met de regenten de Kerkzaal betrad werd gezongen Ps. 68 10. Nadat de heer Kok was voorgegaan in gebed, sprak hij zijn herdenkingsrede uit, waarbij hij zijn gehoor bepaalde bij Ps. 71 17 en 18. De man .die In dezen Psalm spreekt, leefde met God in gemeenschap. Deze psalm wordt wel eens de psalm des ouder- doms genoemd. De dichter overziet zijn leven van zijn jeugd af en erkent de goe dertierenheid des Heeren daarin. Hij smeekt in het tekstwoord om Gods nabij heid in den tijd van den ouderdom. In het tekstwoord slaat de dichter een blik in het verleden, in het heden en in de toekomst. Spr. neemt de woorden van den dichter over. Met ootmoed mag hij getui gen: O God, gij hebt mij geleid van mijn jeugd aan. Altijd heeft spr. lust gehad om het Evangelie te verkondigen. Uit zwak heid heeft hij het werk verricht. Dit mag hij echter zeggen: Ik zocht Gods eer. Spr. heeft behoefte om in het heden Gods won deren te vertellen. Veel heeft spr. onder vonden, veel leed ook, maar God heeft het alles weer wel gemaakt. Tenslotte wil spr. een blik in de toekomst slaan. Terwijl de ouderdom en de grijsheid daar is, verlaat mij niet o God. Zoo wil ook spr. bidden. Het geloof kan jubelen temidden van alles wat verdwijnt. De Heere geeft spr. nog krachten. Zoolang hij kan zal hij het Evangelie verkondigen. Bidt dat het mij geschonken worde, aldus eindigde spr., dat ik het moge doen tot eer van God. Nadat gezongen was Ps. 119 9, werd de heer Kok toegesproken door den presi dent-regent den heer J. Sierat, die harte lijke woorden sprak van dank en waardee ring voor de wijze waarop de heer Kok zijn geestelijken arbeid heeft verricht en als stoffelijk blijk van hoogachting en sympathie een geschenk onder couvert aanbood. Namens 't college van diakenen der Ned. Herv. Kerk sprak de heer W. Wiethoff, die den wensch uitsprak dat het den heer Kok gegeven moge worden nog eenige jaren zijn arbeid voort te zetten en dat God hem tenslotte zal mogen aanmerken als een goede en getrouwe dienstknecht. Daarna sprak dr. J Riemens, die den heer Kok schetste als een blijmoedig mensch, die veel leed heeft meegemaakt, maar door God is gesterkt tot op dezen dag. De directeur van het Minnehuis, de heer Sweris, wees er op dat de heer Kok is een catecheet bij uitnemendheid. In 't Minne huis komt intusschen meer uit dat de heer Kok ook een Evangeliedienaar is bij uit nemendheid. Tenslotte bood spr. namens de verpleegden aan een zilveren brillehuis en bloemen voor Mevr. Kok. Namens het personeel bood spr. een fraaie vaas met bloemen aan. De heer Kok zegde met enkele woorden voor deze hartelijke huldiging dank. Spr. bracht ook dank aan den heer Boon voor het orgelspel waarmede hij steeds den zang tijdens de godsdienst oefeningen begeleidt. Ds. Riemens ging tenslotte voor in dankgebed. Men bleef daarna nog eenigen tijd ge zellig bijeen. o Onze stadgenoot de heer G. J. v. Houten leerling van „Kennis is Macht" slaagde voor het in December j.l. gehouden Mer- curius-examen Boekhouden. Hedenmorgen omstreeks 7 uur is de 23-jarige mej. Joha. B., toen zij de Lange- gracht wilde oversteken aangereden door een melkbrik, bestuurd door J. J. Z. Zij bekwam verschillende lichte ver wondingen o.a. een gekneusde knie en werd door den Eerste-Hulpdienst naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. BINNENLAND. Actie van bedrijfsautohouders tegen de instelling van een Verkeersfonds. (Binnenland, 3e Blad.) Wat is de waarde van uw auto of motor; moeilijkheden bij belasting-aangifte. (Binnenland, 3e Blad.) Vertrek van den Postjager op heden avond 8 uur vastgesteld. (Binuenl., 3e Bi. en Laatste Berichten, le Blad.) BUITENLAND. De besprekingen te Rome beëindigd. (Buitenland en Tel., le Blad.) President Roosevelt over de Amerik. be grooting. Een ontzettend deficit. (Buiten land, le Blad.) Titnlescu op weg naar Boekarest confe reert met Jeftitsj. (Buitenland, le Blad.) De slachtoffers der mijnrapm in Bo- hemen ais verloren beschouwd. (Buitenl, Gemengd, 3e Blad en Tel., le Blad.) Een centrale in den Elzas overstroomd- Negen slachtoffers. (Tel., le Blad.) TERAARDEBESTELLING VAN WIJLEN Dr. D. TIMMERMANS. Hedenmiddag vond op het „Groene Kerkje" te Oegstgeest onder groote be langstelling, doch onder diepen eenvoud de teraardebestelling plaats van wijlen dr. D. Timmermans, den zoo zeer gelief den arts, in wien de gemeente Oegstgeest een harer trouwste ingezetenen heeft ver loren. Onder de talrijke aanwezigen zagen wij o.a, als afgevaardigden der Burger wacht, de heeren C. J. Krieger, B. J. van der Meene en J. W. van der Post, namens de Oranjevereeniging de heeren den Ouden en Kamsteeg, namens de zwem- vereeniging .Poelmeer" de heeren A. van Ingen Schenau, H. A. v. Ingen Schenau, J. v. Sermondt. E. H. de Bruyn en mej. de Vries. Voorts merkten wij op als vertegen woordigers der Leidsohe Zwemclub de hee ren W. F. van Ingen Schenau, mr. C. J. Goudsmit en W. F. van Deventer. Als afgevaardigden van het Verbond v. Nationaal Herstel afd. Leiden zagen wij de heeren mr. C. P. de Vries en A. v. d. Velden v. d. Vlugt. Tevens merkten wij op de wethouders N. Zandbergen en T. v. Egmond, de raads leden C. Bakker, B. J. M. Kortmann en A- T. Kraan, alsmede de Burgemeester van Katwijk, Mr. Woldringh van der Hoop. Nog noemen wij dr. H. J. M, Boonacker, ds. J- Rauws namens de Zendingsschool, ds. T, J. Jansen Schoonhoven en ds. G. Henne- mann, de oud-gemeente-opzlchter, de heer J. v- d. Voet, het hoofd der O, L. School, de heer J. W. van Leeuwen, alsmede di verse doktoren uit Leiden en omgeving en talrijke vrienden en oud-patiënten. In de stoet kwamen, behalve de familie als vrienden mede de Burgemeester van Oegstgeest, de heer A. J. van Gcrrevink, de heer J. van Noord, hoofd der O. L. 3chool aan de Morsch, de heer J. M. Pos, de heer C. Peltenburg, oud-commandant der Oegstgeester Burgerwacht, de heer J C. Kruyt,. dr. F. W. N. Hugenholtz, dr. H. W. Borgerhoff Mulder en dr. J. Varekamp. Aan de groeve werd niet gesproken. De burgemeester legde een krans namens de gemeente Oegstgeest op de kist. waarna dr. Hugenholtz met enkele woorden dankte voor de groote belangstelling. Spr. schetste het zware verlies, dat de familie heeft' getroffen en wees op de groote verdiensten van den overledene als mensch en als dokter. Hierop strooiden de familie en nagenoeg alle aanwezigen bloemen op het graf. Diep onder den indruk verliet men hierop den doodenakker. Een trouw vriend, aan wien talloozen ontzaglijk veel te danken hebben, was grafwaarts gedragen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL, Wijzigingen: Café Restaurant „Zomer- zorg", Stationsweg 57, leiden. De handelszaak is omgezet in een naam- looze vennootschap onder den naam Zomerzorg N.V. (Ned. Staatscourant: 12 December 1933, Bijvoegsel Nr. 2209). Directeur: A. B. Batenburg. Leiden Commissaris: Mr. K L. Beyen. Rotter dam. Maatschappelijk kapitaal: f 25.000— waarvan geplaatst en gestort i 15 000— W. J. Verduyn, Delfia-Krachtvoeders Heerengracht 22, Lelden, fouragehandel. Uittredend Eigenaar: W. J. Verduyn Lelden, dd. 1 Jan. 1934. Wijzigin" handelsnaam in: B Roeloffs Firma F Jansen, Uiterstegracht 149 Leiden, winkel en gross, In schoonmaak artikelen. Uittredend Eigenaresse: Wed. M. Jansen. Verhoeven, Leiden, dd, 22 Dec. 1933,

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1