Emil Jannings als Koning Pausole. 74ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 5 Januari 1934 Vierde Blad No. 22636 SPORT. Zilveren Jubileum te Lisse. VOETBAL. ZATERDAGMIDDAG-COMPETITIE L.V.B. Programma voor morgen. Ie Klasse: L.R.C. INoordwijk I, 2V:*uur, L. v. Vliet; Quick Boys IF. Pacta I 2'/= u., J. Arnoldus; Rijnsb. Boys ITerleede I, 2'/i uur, A. Ladan. 2e Klasse A: Terleede nKatwijk I, 2Vi uur, M. v. d. Stelt. 2e Klasse B.: Katwijk IIL.R.C. IH, 2V« uur, W. Olivier; Koudekerk IQuick B. III 2 '/s uur, W. G. v. Wijk. 3e Klasse A: A.R.C. UI—Noordwijk III, 2'/! uur, J. Neuteboom; Quick B. IV-^-Sleu- tels, 2'/; uur, (bijterrein), J. Hillebrand; Terleede in—O. Clubje II, 2'A uur (bijter rein), L. Kroesemeyer. 3e Klasse B: Katwijk HIRijnsb. B. III, 2uur, (bijterrein). C. v. d. Burg; Wou- brugge IIKagia, 2>/: uur, J. H. Pardon. 4e Klasse: F. Pacta IV—Katwijk IV, 2'/= uur, (bijterrein), C. de Haas; Noordwijk IV Woubrugge IK, 2'A uur, G. v. Tuyl; Ons Clubje III—Quick Boys VI, 2uur, H. v d. Nat. o Overzicht. Morgen zal de Zaterdagmiddag-compe titie, als de gesteldheid van de terreinen het toelaat, na een rust periode van eenige weken worden voortgezet. L.R.C. I, dat tot nu toe alleen uitwed strijden speelde, zal de tweede helft Inzet ten met een wedstrijd tegen Noordwijk I op eigen terrein, waaruit de Lissenaren o.i. minstens één puntje kunnen halen. Quick Boys I komt thuis tegen Fides Pacta I in het veld. Voor de Boys staat nog te veel op het spel om zich door de Pactanen een winstpuntje te laten ontnemen. Terleede I trekt naar Rijnsburgsche Boys I. De Rijns, burgers loopen stellig rond met plannen op revanche voor de 51 nederlaag, tegen Terleede geleden. Mogelijk is het, maar ge makkelijk zal Terleede zich niet laten kloppen. In 2 A komt Terleede n thuis tegen Kat wijk I. Hier kunnen de puntjes in Sas- senheim blijven. 2 B brengt Katwijk II thuis tegen L.R.C. III. Een gevecht om de laatste plaats te ontvluchten, waarbij het lang niet zeker ls van wie zal winnen. Koudekerk I is hiel tegen Q. Boys in wel de belangrijkste ontmoeting, waar het niet alleen gaat om de leiding, maar waar het te gelijkertijd geldt een revanche voor Koudekerk. Thuis won Quick Boys HI n.l. met 62, nu zal er slechts weinig krachtsverschil te bespeu ren zijn enmisschien worden de pun ten gedeeld. In 3 A kan AR.C. m thuis de puntjes binnen halen tegen Noordwijk m. Quick RECLAME- 3725 Boys IV krijgt het lastiger tegen de be hoorlijk spelende Sleutels, aan wien zij de puntjes wel zal moeten afstaan. Terleede m geven wij geen kans tegen Ons Clubje n dat nog steeds de leiding neeft. 3 B brengt Katwijk III tegen Rijnsb. Boys IK binnen de lijnen. Katwijk heeft hier de beste papieren even als Woubrugge II dat thuis speelt tegen Kagia. In de 4e klasse zal Fides Pacta IV tegen Katwijk IV trachten het eerste winstpuntje in de wacht te sleepen. Noordwijk IV moet tegen Woubrugge III alle zeilen bijzetten om de leiding te be houden. Ook Ons Clubje III dat op de tweede plaats staat, komt tegen een moeilijk te overwinnen tegenstander n.l. Q. Boys VI. dat ook van de leiders 2 pun ten afsnoepten. RIJNSB. BOYS I—TER LEEDE I. Morgenmiddag speelt Rijnsb. Boys I haar eersten officieelen wedstrijd op haar nieuwe terrein, gelegen aan den Rijnsbur- gerweg. nabij de haltes „Splitsing en Buitenlust". De ingang is over het laantje naast het terrein. Dit is de eenige toegang. De wedstrijd vangt aan te halfdrie. Rijnsb. Boys komt met een invaller voor A. v. d. Vijver, die wegens ziekte voorlooplg niet kan spelen. In Sassenheim waren de punten voor Ter Leede, maai- de Boys zul len ongetwijfeld hun best doen, dezen wed strijd te winnen, hetgeen 'n mooie opening van het nieuwe terrein zou zijn. OM DEN CONCORDIA-BEKER. Gistermiddag won Concordia met 43 (rust 31) van een zeer onvolledig L.P.S.V. WEDSTRIJD TE BOSKOOP. Zondagnam. 2 uur, zal er op het Voor- waartsterreln aan den Zwarteweg te Bos koop een wedstrijd gespeeld worden tus- schen Voorwaarts 1 en Gouda 6. o WIELRENNEN. PIJNENBURG—WALS WINNEN TE BRUSSEL. Beslissing viel in bet laatste half uur. Van de 22 koppels te Brussel hebben er slechts 9 den strijd uitgereden. Gistermid dag gaf H- Aerts op en eenige uren later volgde Jules van Hevel zijn voorbeeld. Van Vlockhoven en Haezendonck vormden toen een koppel. Omstreeks 4 uur in den middag was er weer heel wat publiek toegestroomd. Uit looppogingen van Pijnenburg cn Haezen- donckx hadden geen resultaat, daar Schón nauwkeurig waakte en het veld weer bij een bracht. Een volgende poging van Duray gelukte ook al niet, omdat Deneef den vluchteling achterna ging. Na 140 was afgelegd 3078.500 K.M. en na 141 uur 3113.335 K.M. Pogingen van Martin en Jean Aerts om weg te loopen mislukten, alleen het koppel van VlockhovenHaezendonck?: gelukte het een ronde te nemen. Na 142 uur rijden dus om 7 uur 's avonds, waren 3142 750 K.M. afgelegd. Een premie van 500 francs voor het koppel, dat het eerst 1 ronde won werd gewonnen door DurayAnhes. MartinSmets, de jonge Belgische ren ners slaagden er bijna in een ronde in te loopen en zich weer bij de leiders te voe gen. Zij hadden bepaald pech, toen juist op het moment dat Smets het veld zou inhalen een bandje van zijn fiets knapte en de ronde niet kon worden toegekend. Van Kempen en Guimbretièrc eenerzijds en Charlier—Loncke anderzijds demar reerden, doch alweer zonder succes. Ten slotte slaagden Buysse en Dépeef er in een ronde te winnen, zoodat zij zich eveneens bij de leiders voegden. Gisteravond was het sportpaleis uitver kocht. Het laatste uur was een periode vol spanning, zoowel voor de renners als voor het publiek. Nauwkeurig letten de rijders op elkaar. Meer en meer werd het dui delijk dat de beslissing zou vallen tus- schen Pijnenburg—Wals en Van Kempen Guimbretiere. Twintig minuten voor het einde zag „de Pijn" een kans. hij nam die waar, liep uit en met een ronde voorsprong had hij de leiding, die hij behouden zou- Er werden weer verschillende pogingen gedaan om den achterstand in te halen, maar te vergeefs. Onder groot gejuich van de talrijke aanwezigen gingen Pijnenburg Wals als winnaars door de finish. In totaal waren afgelegd 3259V: KM Het eindresultaat was: 1. Pijnenburg—Wals 318 punten Met 1 ronde achterstand: 2. SchönRichli, 345 punten 3. CharlierLoncke 280 punten. 4. SmetsMartin, 219 punten. 5 BuysseDeneef, 194 Punten. 6. Guimbretlèrev. Kempen, 192 pnt. Met 2 ronden achterstand: 7. Hamerlynckvan Buggenhout, 117 p. Met 4 ronden achterstand: 8. SlaatsVluggen, 223 punten 9. DurayAnhes, 72 punten LAWN-TENNIS. CILLY AUSSEM. Cllly Aussem zal het komend seizoen weei "actief in de tenniswereld uitkomen. Mej. Aussem verblijft momenteel in een badplaats in Beieren. In Februari van dit Jaar zal zij deelnemen met von 'Jramm en dr. H. Kleinschroth aan verschillende ten- nistournooien aan de Riviera o HOCKEY. DE COMPETITIE. Voor de 2e klasse A wordt Zondag ge speeld de wedstrijd LeidenAlkmaar. o SCHOLIERENHOCKEY-TOURNOOI TE HILVERSUM. Aangemoedigd door het succes tegen Barlaens Gymnasium (A"dam) op 23 Dec. behaald, is het hockey-elftal van het Leldsche Gymnasium naar bovenvermeld tournooi gegaan. Leiden kwam uit met het volgende elftal: doel: B. Jong; achter: A. A. Moolenburgh en T. Bon; midden: H. Elshout, G. J. Goekoop en Cl. Meyers; voor: M. Bergman, R. Begeer, G. Bergsma, N. Kessler en H. Bergsma. In de le ronde speelde dit elftai tegen het Amsterdamsch Lyceum, welke ploeg was samengesteld uit spelers en speelsters van Amsterdam I en n, waaronder één internationaal; namelijk v. d. Bergh. De elftallen stelde zich op op een besneeuwd en glad terrein, dat, naar gelang de tijd vorderde, in een modderpoel herschapen werd. Voor de rust werd er voor t meeren- deel op de Leidsche helft gespeeld, en het overwicht van Amsterdam kwam tot uiting in 3 goals, op sublieme wijze gescoord door midvoor en spil. Echter dient een fraaie doorbraak van Leiden's linksbuiten te DE HEER B. KROMHOUT 25 JAAR IN POLITIEDIENST. Morgen zal het voor één onzer bekende plaatsgenooten een gedenkwaardige dag zijn. Dc heer B. Kromhout, in dienst bij het politie-corps, zal dan het feit mogen herdenken dat hij te Lisse 25 jaar geleden zijn politioneelen loopbaan aanving. Hij deed bij de politie zijn Intrede als marechaussee bij de le divisie van dit wa pen. Na een 6-jarigen diensttijd bij de marechaussees was hij voorts ln gemeen telijken politiedienst te Almelo, Hengelo en Steenwijk. De laatste 13 Jaren dient hij te Lisse. Wij twijfelen er niet aan of het zal den jubilaris op zijn jubileumdag niet aan be langstelling ontbreken! Wij wenschen den heer Kromhout nog een prettigen dienst tijd toe! worden opgemerkt, die door de keepster van Amsterdam op uitstekende wijze ge keerd werd. Na de rust verslapte het tempo van Amsterdam tengevolge van het zware terrein en den grooten voorsprong, zoodat de strijd meer gelijk opging. Een mooie soloren van v. d. Bergh bracht den stand op 40. Vlak hierna kwam het einde. Scheidsrechters waren de heeren Uitenbogaerdt en Schook, die op uitste kende wijze deze wedstrijd leidden. Na eenige uren rust, kwam Leiden we derom in het veld, in de verliezersronde, tegen het Hilversumsch Lyceum. Deze wed strijd werd tot 2/3 speeltijd ingekort, we gens de Invallende duisternis. Ook nu liep het Leiden niet mee. Hilversum scoorde voor de rust 2 goals en na de rust nog één, die voor den keeper onzichtbaar was. treden bekend gemaakt. Lanner was dien avond bijzonder geprikkeld eenerzijds door jalouzie, anderzijds door de zorgen van 't zoeken naar een geschlkten plaats vervanger en het kwam tusschen hem en Strauss tot heftige woorden. Andere orkestleden bemoeiden zich er mee: stoelen en bierkruiken vlogen door de lucht, vensters en spiegels werden kapot geslagen, kortom, het werd een vechtpartij waaraan ook nog een groot gedeelte van het aanwezige publiek deelnam. Het eind van het lied was, dat verschillende mu sici bij Lanner wegliepen en de partij van Strauss kozen. Kort na het verbreken van de vriend schapsbanden componeerde Lanner zijn „Trennungswalzer"- Het wordt algemeen aangenomen, dat Lanner meer met smart aan zien vriend heeft gedacht, dan Strauss aan zijn vroegeren dirigent. Maar beiden brachten de volgende jaren veel werk; ieder ging zijn weg naar den roem, hoe wel Lanner's „Trennungswalzer" kort na het ontstaan daarvan over bijna de ge- heele wereld werd gespeeld. Maar Strauss volgde hem onweerstaanbaar kort op den voet. Toen zich echter onder het Ween- sche publiek twee partijen gingen vormen, de „Lannerianen" en de „Straussianen", was de verzoening tusschen de beide or kestleiders niet ver meer. In 1328 volgde Lanner het voorbeeld, dat Strauss hem reeds eenige jaren tevoren had gegeven, en trouwde. En tijdens het bruiloftsmaal, dat bij „Bock" gegeven werd, OPende zich plotseling de deur Johann Strauss bracht Lanner zijn persoonlijke gelukwen- schen. Bij „Bock" waren de vrienden uit elkaar gegaan bij „Bock" werden de vriendschapsbanden opnieuw aangeknoopt Vrienden zijn het verder gebleven. Zij hebben Europa hun muziek geschonken, die thans nog overal wordt gespeeld en ons ook zal overleven. Voor het laatst ont moetten zij elkaar in 1843: vóór den lijk stoet van Lanner liep de kapel van het eerste burgerr'egiment, onder leiding van .Tohann Strauss, die op deze wijze zijn te vroeg gestorven vriend herdacht. Op het groote Weensche kerkhof liggen Lanner en Strauss vredig naast elkaar Dit is in het kort de levensbeschrijving van twee personen, die de hoofdrol spelen in de vrooüjke film-operette, die de UFA vervaardigde onder den titel van „Walzcr- krieg". o GRIMEEREN, PAUL MUNI'S PASSIE. Grimeeren is Paul Muni's hobby. Toen hij elf Jaar was vertolkte hij een rol als zeventigjarigen bankier. Zijn belangstel ling in de „make up" is even groot als die van een jonge dame voor rouge en schmink. Omdat zijn meeste rollen een make up verlangen, noemt men hem „De man met de 250 aangezichten". In „De wereld ver andert", een film, die Warner Bros bin nenkort in roulatie brengt, zien wij Paul Muni in zes verschillende creaties d.w.z. hij maakt hierin een gedaante-ontwikke- door van een jongen van elf jaar af tot dat hij een man van 70 jaar wordt. Dat Muni zijn taak niet zoo eenvoudig opvat, moge blijken uit het feit, dat hij uren achtereen bezig is om het effect van ïjn „make up" te verhoogen. Dit geldt spe ciaal voor die van den ouderdom. In zijn JOSEF LANNER EN JOHANN STRAUSS. Bij de film „Walzerkricg" Wij schrijven 1819 en zijn te Weenen. Het Congres", dat vier jaar tevoren beëin digd werd, had een einde gemaakt aan den gespannen toestand. De Wcener kon zich weer verzadigen aan muziek en dans, wijn en goed eten en trachtte zooveel mo gelijk in te halen, wat hij al die jaren had moeten missen. Politiek bestond voor hem niet meer. Waarom ook? Het Igven was goedkoop geworden, voor eten en drinken betaalde men bijna niets, de schouwbur gen floreerden, bij premières was de toe loop zóó groot, dat de politie vaak moest Paul Hörbiger als Josef Lanner en Adolf Wohlbrück als Johann Strauss in de film „Walzerkrieg." ingrijpen. Danszalen werden gemoderni seerd en in bijna alle café's waren strijk jes. die zich door hun muzikale presta ties een wereldnaam verwierven. Wonderlijke dingen op muzikaal gebied deden den Weener op bepaalde dagen der week trekken naar het café van Jiingling bij de oude ophaalbrug, of, wanneer daar niets te doen was, naar „De groene Jager" En dat alles door de muziek. Om de vier jonge menschen, die daar speelden en den Weener in een toestand van zalige extase wisten te brengen. Bij de melodieën van de eerste viool kon een ieder zich een tekst denken, zooals het hem het beste voor kwam. En dat was juist het mooie daar van. Het was de 18-jarige Josef Lanner, door wiens viool de muziek direct tot het hart van den Weener sprak. Lanner stond aan de spits van dit kleine, maar uitste kende troepje. De altviool weid bespeeld door den piepjongen Johann Strauss, die van tijd tot tijd zijn instrument met bier spoelde, om maar weeke tonen te krijgen, en nog zoo goed als „onbeschre ven blad", een ijverig musicus en boven dien de vriend van Lanner. De beide jonge menschen konden goed met elkar opschie ten. Het was de muziek, en misschien ook hun zelfde levensomstandigheden, hun strijd met de ouders om hun beroep, die de directe aanleiding tot hun vriendschap was. De vriendschap der beide jonge musici liet Strauss spoedig de achter hem lig gende kommervolle jaren vergeten. Hij en Lanner namen een gemeenschappelijke woning, doch het vrije leven, dat thans voor hen volgde, stapelde de ecne schuld op de andere, zonder nochtans afbreuk te doen aan de innige vriendschapsbanden. Er wordt zelfs van hen verteld, dat zij samen op zeker moment slechts een hemd bezaten, dat afwisselend dan door den een, dan door den ander werd gedragen. Maar het aanbod der verschillende eigenaars van amusements-inrichtingen, om in hun etablissement op te treden, werd al gauw overstelpend. Lanner ver deelde zijn kapel en liet een tweede orkest onder leiding van Strauss in de „Grüne Baum" spelen In dien tijd voelde Strauss zich niet bijzonder gelukkig, hij had ai lang zijn eigen orkest willen dlrigeeren. Overigens was hij eenigszins melankoliek en menigmaal geprikkeld, dat bracht die tijd, waarin verbazend veel weid gecompo neerd, zoo met zich mee. Contrapunt, com positie- en instrumentatieleer had Srauss uit de boeken geleerd. Zijn eerste compo sities verkocht hij aan verschillende Weensche kapelmeesters, die de muziek stukken met hun eigen naam teekenden. Lanner wist hiervan langen tijd niets, de eerste stukken, die hij zag, waren voor hem een verrassing, hoewel zij toch reeds jaren samen woonden. Van dat oogenblik af verzocht Lanner om Strauss' medewer king bij het samenstellen van zijn com posities. Het is duidelijk, dat Strauss, door zijn steeds feller wordend verlangen, om een eigen orkest te leiden, door het vele werk, aat hij voor Lanner moest doen en door zijn werk als componist, hoe langer hoe meer geprikkeld werd, hetgeen niet naliet, zijn invloed te doen gevoelen op de gees tesgesteldheid van Lanner. Eindelijk maakte Strauss een einde aan de gespan nen verhouding: hij legde Lanner, die dit allang had voelen aankomen, zijn plannen voor en vroeg om zijn ontslag. Lanner, innig bedroefd, wenscht hem het beste en drukte den wensch uit, dat dit hun vriendschap geen kwaad zou doen. Op den lsten September 1825 tijdens een concert bij „Bock" werd den ver schillenden leden van het orkest het uit Euiil Jannings ziet men deze week in „De avonturen van Koning Pausole", naar de roman van Pierre Louys, ook al eens eerder verwerkt in een operette, waarvoor Ho- negger de muziek schreef. Deze satyre, spelend op een fantastisch en op de kaart onvindbaar eiland, verplaatst ons in het koninkrijk Thryphème, waar Koning Pau sole den scepter zwaait over zijn 385 vrouwen, en over zijn dochter Blanche Aline, die tenriotte door den piloot Giglio ontvoerd wordt. Na heel wat wederwaardig heden m taat er eindelijk op het merkwaardige eiland een ideale toestand, zoo als het^fc i behoort: n 1. één koningin Diana, want zelfs Pausole vindt, dat 365 vrouwen veel zijn voor één koning en één koning te weinig voor 365 vrouwen nieuwe film millimeterde hij zijn haar om een hoog voorhoofd te krijgen hetgeen hem ten dienste kwam bij zijn „make up" van grijs haar in zijn volgende uitbeel- ling. Muni gebruikt geen maskers, pruiken of baarden om ouder te lijken en dat is juist zijn kunst, waarin hij zich van vele zijner kunstbroeders onderscheidt. Wij zien hierin, hoe een jong echtpaar van valsch spelen wordt beschuldigd, door steeds maar weer op een voor anderen on begrijpelijke wijze een robber le winnen. Culbertson brengt redding, door een ieder te overtuigen, dat het Culbertson systeem onfeilbaar is. In een vijfde twee-acter staat 'n jonge dame voor 'n groote moeilijkheid.Zij moet een keus doen uit drie aanbidders, die haar alle drie ten huwelijk vroegen Culbertson stelt voor een bridge avond te houden, om dat tijdens het spel eerst de ware men- schenaard bovenkomt. Na enkele uren blijkt, dat geen der drie heeren zich weet te beheerschen. Tot een huwelijk met Cul bertson komt het intusschen niet. Ten slotte worden in de laatste tweeacter op een oceaanstoomer eenige valsche spelers ontmaskerd,w aarb. Culbertson 'n jonge man, die men reeds tot de laatste Penning had geplukt, een vermogen laat verdienen. Liefhebbers van bridge zullen zich met deze alleraardigste films zeker volop amu seeren! BKIDGEFILMS VAN CULBERTSON. Ely Culbertson, de beroemde Ameri- kaansche Bridge-expert, wiens systeem door duizenden en duizenden bridgers wordt gevolgd, treedt op ln een zestal tweeacters, welke werden vervaardigd door Radio Pictures. Deze bridge-films zijn niet- alleen voor kenners buitenge woon interessant, maar ook de niet-brid- gers, al zijn er dat tegenwoordig maar weinigen kunnen volop genieten van Culbertson's ervaringen en demonstraties Het aardige van deze filmpjes is, dat er allerlei grappige geschiedenissen door heen geweven zijn, zoodat zij geen een tonig karakter dragen. In de eerste film leert Culbertson ons, hoe men niét moet bridgen. Hij bewijst hierin o.a. dat zwijgen in het spel vaak goud is! In nummer twee zien wij. hoe de tegen partij van de wijs gebracht kan worden door een geforceerd bod, terwijl de eerde twee-acter de rechtzitting van een moord zaak behandelt, v/aarbij een jenge vao,^ die tijdens een twist aan de bridget are! haar echtgenoot vermoordt, dank Z'J Cl^}~ hprtsnn die weet aan te toonen, dat de beklaagde op de Juiste wijze heeft ge speld .wordt vrijgesproken. Een andere twle-acter levert het bewijs omtrent de onfeilbaarheid van het Culbertson sy steem dat volgens de schepper zoo zuiver is dat zij die het volgen, vaak door die zuiverheid in moeilijkheden worden ge bracht.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 13