VORMING VAN EEN NATIONAAL LUCHTVAART-FONDS. LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 2 Januari 1934 Oproep van het Pelikaan-Comité. BINNENLAND. INGEZONDEN. LAND- EN TUINBOUW. RADIO-PROGRAMMA. Zooals reeds werd gemeld Is er een Pelt- kaan-Comlté gevormd, waarvan de minis ters ColUn, De Wilde, Deckers en Kalf! het cere-voorzltterschap hebben aanvaard. Voorzitter van het uitvoerend comité ls de generaal b. d. C. J. Snijders. Van dit comité ontvangen wij thans den volgenden oproep: Landgenooten, De belde vluchten van de Pelikaan, in 4 dagen naar Indlë en ln 4 dagen terug, hebben een ongekende geestdrift gewekt bij het geheele Nederlandsche volk. Uit de enthousiaste ontvangst door onze landgenooten aan gene zijde van den eve naar, blijkt, dat ook daar wordt medege leefd en wat de verbinding Amsterdam Batavia door de lucht voor ons volk en voor onzen natlonalen trots be teekent. Regeering en Volk worden zich hoe lan ger hoe meer bewust van het feit, dat voor Nederland ln het wereldluchtverkeer een groote toekomst Ls weggelegd en dat ons land op het oogenbllk bezig ls zich doelbewust ln de luchtvaart de plaats te veroveren, waarop het krachtens zijn ver leden recht heeft. Dat was het, wat door de vlucht van de Pelikaan nog eens duidelijk werd ln het licht gesteld. De Minister van Blnnen- landsche Zaken drukte het zoo kernachtig uit, toen hU zelde: „Boven het materleele deel stond de roem van het Vaderland". Het Ls verklaarbaar, dat bij talloozen ln den lande de behoefte boven kwam om op een of andere wijze te toonen, hoe zij medeleven met deze nationale daad en reeds kwamen tal van uitingen naar voren, waaruit bleek, dat men daarvan ook gaarne op stoffelijke wijze zou willen doen blijken. Het ls van het grootste belang te trachten al die plaatselijke plannen ln één richting te lelden om daardoor te komen tot één groote en grootsche natio nale uiting ten bate van de Nederlandsche luchtvaart. Tot dit doel heeft zich gevormd een „Pelikaan-Comité", dat zich voorstelt een nationaal fonds bijeen te brengen, het welk zal dienen als blijvende herinnering aan deze historische vlucht. Het ls niet de bedoeling om dit fonds geheel of gedeeltelijk te doen gebruiken tot huldiging van de bemanning. Uit be trouwbare Inlichtingen toch is aan het Comité gebleken, dat daarvoor uit anderen hoofde reeds op waardige wijze wordt gezorgd. Maar dat ..nationale luchtvaartfonds" zal moeten dienen tot het bevorderen en steunen van de Nederlandsche luchtvaart in den meest algemeenen zin, ten einde den Nederlandsohen ondernemingsgeest op dit gebied aan te wakkeren en nog lange Jaren de herinnering levendig te houden aan eeq daad, die, ln haar gevolgen, het best te vergelijken ls met de historische eerste vlucht naar Indlë ln 1624. Voor dit doel ls veel geld noodlg. Er valt op luchtvaartgebied nög zooveel te doen, Zooveel, dat nog moest wfchten, of niet ln vollen omvang kon worden aangepakt, omdat de particuliere middelen ervoor ontbraken en de Regeering er geen fond sen voor kon of mocht beschtkbaai stel len. Het ls Juist voor zulke gevallen en er zUn er zoovele, waarin het particuliere Initiatief voorbereidend en baanbrekend zal kunnen optreden dat een nationaal fonds van onberekenbaar nut zal kunnen zijn, door mogelijk te maken, wat anders wellicht onuitgevoerd zou blijven. Het is hiervoor, dat het „Pelikaan- Comité" een nationale inzameling wil or- ganlseeren, waarbij leder, groot en klein, oud en Jong, rijk en arm, Raar vermogen zal kunnen bijdragen. Het Comité ls zoo gelukkig daarbij den vollen steun te mogen ondervinden van de Nederlandsche Regeering, van wie Hunne Excellentle's de Minister-President en de Ministers van Blnnenlandsche Zaken, van Waterstaat en van Defensie zoo welwillend waren het Eere-Voorzltterschap van het Eere-Comlté op zich te willen nemen. Het ligt verder in de bedoeling de inge zamelde gelden ln te brengen in een Stich- j tlng „Nationaal Luchtvaartfonds" en i deze stichting onder het beheer te stellen van een bevoegd en deskundig bestuur, dat het beheer zal voeren volgens de voor de stichting nader vast te stellen statuten Steunt dus allen het streven van het „Pelikaan-Comité", opdat het Nederland mogelijk gemaakt worde zijn plaats in de wereldluchtvaart te handhaven en steeds belangrijker te maken. Elke gave, groot of klein, ls welkom. 's-Gravenhage, eind December 1633. w. g. C. J. SNIJDERS, Voorzitter, w. g. H. WALAARDT SACRÉ, Algemeen Secretaris. Met de inzameling van bijdragen hebben zich welwillend belast N.V. Furnée en Co., Bankiers te 's-Gravenhage, Gironummer 3290: Firma Lippmann Rosenthal en Co., Bankiers te Amsterdam, Gironummer 1014. Firma Mees en Zoonen. Bankiers te Rot terdam, Gironummer 6400. Men wordt vriendelijk verzocht op de bijdragen duidelijk te doen vermelden het motto: „Nationaal Luchtvaart-Fonds". DE VLUCHT VAN DEN POSTJAGER. IN 45 VLIEGUREN NAAR INDIë! (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Cople van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. WAARHEID. VADERLANDSLIEFDE EN „KERK EN VREDE". Hoe Jammer dat het twistgeschrijf met en docr „Kerk en Vrede" niet ln het oude jaar beëindigd ls; de heeren maken het echter In LD. van 30 December te bont, om onweersproken te kunnen blijven. Daar ls bv. ds, Riemens, die het wel heel naar vindt dat het probleem Vader landsliefde-Moderne Oorlog in de courant wordt behandeld, maar nletteinin de ge legenheid rijkelijk benut, voor K. en V.'s oplossing van dit probleem een warm plei dooi te houden. Dit is natuurlijk zijn goed recht; Jam mer alleen dat ds. R. er niet bij vertelt, tot welke onvermijdelijke consequenties K. en V.'s actie moet lelden, nl, juist tot het vergieten dier .stroomen bloeds", welke ds. R. en wij met hem, verafschuwen. Ook vertelt hij er niet bij dat een weerloos Nederland geen vrede maar oorlog ver wekt en. bij het uitbreken van een Euro- peeschen oorlog, onverbiddelijk tot sma- delijken ondergang en vernietiging ge doemd zou zijn. Ds. R acht zich gerechtigd te zeggen: „VfU zijn dus pro Vaderlandsliefde en ge hoorzaamheid aan het gezag". Dit laatste is niet geheel juist, K. en V. zet op tot verzet tegen het gezag, en wat wij van zijn vaderlandsliefde te denken hebben, hangt hiermede nauw samen. Wie wel bewust zijn Vaderland naar den afgrond drijft en het opkomend geslacht helpt opruien tot ongehoorzaamheid aan dat gezag, als het Vaderland in nood verkeert, moet maar liever niet praten over zün vaderlandsliefde. Welk een raar soort liefde moet dit zijn En dan verder zegt ds. R.: „wij zijn contra den modernen oorlog". Ik zou wil len vragen, wie daar vóór is Heeft men ooit vlakker gemeenplaats gehoord? Het komt er alleen op aan, wie wel bereid is zich te geven tot het voorkomen van dien oorl.g en wie niet. Ds R. behoort tot de laatsten, gelijk zijn vrienden van K. en V. Hoe anders de heer Hoogeweg, cok een K. en V.-man, die rechtuit en zonder ver dere praatjes verklaart: K. en V. heeft geen droppel bloed voor het Vaderland over. Juist, precies zóó is het, het is de zui vere waarheid, die wij natuurlijk o:k wel kenden; en let nu op ds. Riemens, die er als de kippen btj ls, deze voor K. en V. zoo compromittante waarheid te verbloemen; zie hoe hij den eerlijken geestverwant Hoogweg, die een kat een kat neemt, zal vend zegt dat hij hem „deze onjuiste uit drukking vergeeft". Ja. het staat er wa rempel. Wie heeft er behoefte aan vergif fenis, de eerlijke heer Hoogweg of de met woorden goochelende ds. Riemens? En als deze laatste ons dan verder pa thetisch verklaart dat hij „gced en bloed voor ons vaderland over heeft", dan weten wij wel hoe het met dat bloed van ds R gesteld ls en eveneens met het bloed zliner medestanders. Geen droppel zullen zij vrij willig offeren. Waarom dit niet ruiterlijk erkend? CONTINGENTEERING AZALEA'S. Moeilijkheden met België opgelost. In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer Inzake het wetsontwerp tot regeling van den Invoer van niet hout- vormende siergewassen zegt dg regeering, dat de invoer van deze gewassen heeft be dragen gedurende de eerste zes maanden van: 1930 494.000 kg.. 1931 467.000 kg., 1932 646.000 kg. en 1933 826.000 kg. De vermeerdering van den invoer, zoo als uit deze cijfers blijkt, laat, naar het den minister van Economische Zaken voorkomt, weinig twijfel aan de nood zakelijkheid om tot beperking over te gaan. Alvorens daartoe werd overgegaan, zijn de belanghebbenden in de gelegen heid gesteld hun meening te doen kennen. De moeilijkheden met de Belgische kwee kers kunnen als geëindigd worden be schouwd. Tegenover de meening van eenige ieden, dat in dat geval onderscheid had moeten worden gemaakt tusschen bloelende en groene azalea's, verdedigt de minister zijn tegenovergesteld standpunt. Den leden, welke ln het geheel geen reden zagen voor eenige contmgenteerlng van groene azalea's, wijst de minister op de moeilijkheden, die voor de Nederland sche bloemisterij zouden ontstaan, wan neer de Invoer van bloeiende azalea's werd beperkt en daarentegen de Invoer van groene struiken onbeperkt werd toe gelaten. Wordt hef vertrek uit Batavia eenige dagen uitgesteld? Het Studie Comité Snelpost Nederland- Indië deelt aan Aneta-Vaz Dias mede: De Postjager ls Zondag te halftien 's morgens, Indische tijd, dus 2.20 uur G. M. T. behouden op het vliegveld TJIUlltan bi] Batavia geland. Het vliegtuig vertrok 23.30 uur G. M. T. van den 30sten December van Singapore en heeft den alstand van Singapore naar Batavia van 932 K.M. ln 2 uur en 50 mi nuten afgelegd, hetgeen dus een snelheid van 329 K M. per uur beteekent. De voorzitter van het Studie Comité, fle heer A. F. Bronsing, heeft Zondagochtend telefonisch met de vertegenwoordigers van het Studie Comité te Batavia gesproken, en van hen vernomen, dat de bemanning en het toestel ln uitstekende conditie te Batavia ztjn aangekomen. De bemanning was hoegenaamd niet vermoeid en heeft nog verscheidene uren met de vertegen woordigers en belangstellenden over den tocht en wat daarmede verband hield, ge sproken. Voor de aankomst bestond te Batavia groote belangstelling; naar schatting wa ren tusschen 3000 en 4000 personen aan wezig. Het Comité Snelpost in Nederlandsch- Indië heeft de wenschelijkheld naar voren gebracht om den Postjager ook Medan, Semarang en Soerabaya te laten aandoen, wegens ook daar bestaande groote be langstelling. alvorens de terugreis naar Holland aan te vangen. Besloten ls het aan de vertegenwoordigers over te laten dit zoo mogelijk te regelen. De mogelijkheid bestaat, dat in verband hiermede het vertrek van Batavia naar Holland één of twee dagen later dan 5 Ja nuari as. zal worden gesteld. De definitieve vertrekdatum zal in over leg met de bemanning en de Ned. Indische Posterijen door de vertegenwoordigers worden vastgesteld; zoo spoedig mogelijk zal het Studie Comité hier te lande hier over telegrafisch worden Ingelicht. Het ligt !n het voornemen, zoowel het vertrek van Indlë, als de aankomst op Schiphol vla de radio uit te zenden. De Postjager heeft op zijn tocht naar Nederlandsch Indlë een tweeden tegenslag ondervonden, doordat (gelijk gemeld) het vliegveld Tjililitan bij Batavia door het Bureau Luchtvaart van het Verkeersdepar- tement ongeschikt geacht werd voor een nachtlanding, terwijl de moesson een be zwaar vormde voor een nachtlanding op net vliegveld Andir bij Bandoeng. De bemanning van den Postjager kon hierdoor geen gevolg geven aan haar voornemen om Zaterdagmiddag te Batavia aan te komen, wat anders gemakkelijk mogelijk geweest was, en heeft Zaterdag morgen, 30 dezer, 10 uur 30 min. G. M. T., tot 's avonds 23 uur 30 min., dus 13 uur te Singapore moeten wachten, alvorens de reis te kunnen vervolgen naar Batavia, waar Zondagmorgen om 2 uur 20 min. geland is. (Dus te 2.40 Amst. tijd). De tocht van Athene naar Batavia werd VojDracht in 72 uur 20 min. Van Athene werd vertrokken op denzelfden tijd, als waarop de reis vandaar zou zijn vervolgd, indien het vliegtuig geen noodlanding te Grottaglic had moeten maken, n.l. om 2 uur ln den morgen. De tijd tusschen vertrek Schiphol, 4 uur 34 G. M. T. en vertrek van Athene om 2 uur G. M. T. zou dus bedragen hebben 21 uur 26 minuten. Zonder de noodlanding ia aanmerking te nemen komt men op een totaal van 93 uur 46 minuten, en zonder het gedwongen verblljt te Singapore, waar anders niet zou zijn geland, op 80 uur 46 minuten. De tocht werd volbracht met ruime rustpoozen in de verschillende plaatsen, die op de route worden aangedaan. Ip totaal zijn slechts ruim 45 vlieguren noodlg geweest om den afstand van 13.600 K M. af te leggen. DE WINKELSLUITINGSWET. Open brief aan den Minister van Economische Zaken. In verband met het verschenen ontwerp van wet houdende tijdelijke bevoegdheid tot het vaststellen van blzondere afwij kingen van enkele bepalingen der Winkel sluitingswet 1930 ls door de firma C. Jamin een open brief gericht aan den Minister van Economische Zaken waarin geprotesteerd wordt „tegen de abnormaal kleine verruiming, welke door den minister voor het openhouden van winkels wordt voorgesteld". Aan dezen open brief ls het volgende ontleend: „Uwe Excellentie heeft gemeend dat het publiek zich zou aanpassen. Het is aan u en een ieder bekend, dat zulks niet het geval is geweest. Meer dan l'/i jaar zijn sinds het ln werking treden van de Win kelsluitingswet voorbij. Handel, Nijverheid en Industrie hebben er onder geleden, met werkloosheid tot gevolg Ieder ingewijde is doordrongen van het feit, dat uw voorstel 2 uur meer gelegen heid tot verkoop op Zondag en dit pas alleen, nadat de Gemeenteraden zulks goedgunstig beoordeelen, ten eenenmale onvoldoende is. Bovendien wordt in het ontwerp tot wijziging der winkelsluitingswet de be zwarende bepaling ingelascht dat de uren door den Gemeenteraad kunnen worden vastgesteld inplaats dat deze al naar de behoefte van ieders bedrijf kunnen worden gekozen. Excellentie, veroorlooft onze firma u on omwonden te zeggen dat een groote uit breiding der verkoopsgelegenheid in 't al? gemeen en vooral op Zondag noodzake lijk ls. Zondag is voor soortgelijke bedrijven als die onzer firma na den Zaterdag de ver koopdag bij uitnemendheid. De verkoopgelegenheid op Zondag be korten of onthouden is voor dit soort be drijven 't zelfde als 't voor Scheveningen en badplaatsen zou beteekenen des zomers geheel of gedeeltelijk gesloten te moe ten zijn. Excellentie, thans is een wijziging gebo den, waaruit effect ressorteert. Een wijzi ging die een veel ruimeren verkooptijd ook op Zondag onaantastbaar garandeert. Wat heeft een banketbakker voorts aan een vrijheid om zijn zaak in de week om 5 uur voor dag en dauw te mogen openen zooals de wet aangeeft. Met een uurtje langer 's avonds is hij gebaat, niet met nuttelooze ochtenduren, maar deze zijn geoorloofd, gene verboden. Onbegrijpelijk' U ziet, Excellentie dat uitbreiding van verkoopuren niet bepaald noodzakelijk is maar wel een oordeelkundige indeeling dezer uren. In plaats van 's nachts om 5 uur te mogen openen b.v. 's morgens om 8 uur. Van de wettelijk toegestane ver koopuren in de week blijven er alsdan nog 6 X 3 is 18 6 dus 12 uren over, welke wel voldoende zijn om den Zondag mee aan te vullen. 1933 spoedt ten einde. Met een diepe zucht, een streep er onder. En thans, Excellentie, een goed begin is 't halve werk. Bevordert bij de entree van het nieuwe jaar die ruime verkoopgelegenheid, welke noodzakelijk is voor het debiet, op dat 't nog bestaande werk kan worden behouden en 't verloren werk opnieuw verschaft, en mogen de Kamerleden U daarbij steunen. KWIJTSCHELDING RESTANTVORDERINGEN. RECLAME DRAl5lt1AvANVALKEHBURG'S'7l A •iLEVERTRAMI LEEUWARDEN' Zie, hier bevinden wij ons midden in de troebele, onklare sfeer van Kerk en Vrede Geen vleesch, geen visch, altijd een slag om den arm, altijd coquetteerend met hei Vaderland, maar het in den rug belagend. Natuurlijk ls het weer heel „onbetame lijk". dat ik het kind bij den naam neem en gedraag ik mij „een fatsoenlijk man onwaardig". Ik houd het echter hl) de waarheid en acht het fatsoenlijker, rui terlijk en zonder omwegen mijn mecnlng te zeggen, zij het wellicht wat scherp, dan te spreken in raadselen en tegenstrijdig heden gelijk ds. Riemens en velen zijner medestanders. Ten slotte strijd Ik voor het behcud van mijn vaderland, dat K. en V. naar den ondergang tracht te voeren en dit geeft mij het zedelijk recht zoo niet den plicht, de dreigende gevaren onver vaard te signaleeren. KLACHTEN VAN GEORGANISEERDE TEWERKGESTELDEN. Het lid der Tweede Kamer, de heer Boon, heeft den minister van Sociale Zaken de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat de minister aan de Gemeentebesturen heelt doen weten, dal georganiseerde arbeiders, die tewerk ge steld zljh hij de gesubsidieerde werkver schaffingen, voortaan klachten en wen- schen, de werkverschaffing betreflende, aan hun organisatie moeten voorleggen, terwijl de ongeorganiseerde arbeiders bij die tewerkstellingen rechtstreeks hun klachten en wenschen bij hun gemeente besturen moeten indienen? 2. Indien de eerste vraag bevestigend wordt beantwoord, volgt daar dan uit dat de gemeentebesturen niet bevoegd zijn in den vervolge kennis te nemen van klach ten ol wenschen van georganiseerde ar beiders, indien deze klachten ai wenschen rechtstreeks tot hen gericht worden? 3. Wil de Minister mededeelen of zijn voorschrilten ook gelden ten aanzien van organisaties van arbeiders, dlie openlijk ol bedektelijk het gezag in Nederland trachten te ondermijnen? LABRUN. PERSONEELRAAD NED. SPOORWEGEN. De Personeelraad der Ned. Spoorwegen zal vóór de jaren 1934 en 1935 samenge steld zijn uit de volgende organisatiever tegenwoordigers. Voor de Ned. Vereeniging voor Spoor- en Tramwegpersoneel de heeren P. Moltma- ker. H. E. van Braambeek. G. Joustra R.K. Spoor- en Tramwegver. St. Raphaël de heeren F. Timmermans en L. H. Wig man; Prot. Christ. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel G. Augustein; Centr. Bond van Spoor-, Tram-, Ato- en van Gend en Loos-personeel de heer C. Cra mer; Bond van Ambtenaren de heer G. H. Cijfering. Plaatsvervangende leden Ned. Vereeniging de heeren A. Groene- woude, F. P. A. Landskroon en E. van Hlnte; R K Vereen. St. Raphaël de hee ren H. P. P Donné en C. H. H. Haen; Prot. Chr. Bond de heer G. Bijkelboom. Centrale Bond de heer A. Ketelaar en Bond van Ambtenaren de heer L. N. Zwaan. Op werkloozenkassen, Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot gedeeltelijke kwijtschelding aan drie vereeniglngen met werkloozenkas van aan het Rijk toekomende vorderingen. Volgens dit wetsontwerp zal van de res tant-vorderingen een gedeelte worden kwijtgescholden aan de landelijke federa tie van bouwvakarbeiders in Nederland (f. 13.885,40) aan de syndicalistische fede ratie van Amsterdamsche metaalbewerkers (f. 4527,86) en aan den Nederlandschen fe deratieven bond van arbeiders (sters), werkzaam in de fabriekmatige bedrijven (f. 5108,63). De memorie van toelichting herinnert er aan, dat in 1920 en volgende jaren op grond van in die jaren getroffen bijzondere regelingen aan een aantal vereenigingen, welke krachtens het Werkloosheidsbesluit 1917 recht op subsidie ten behoeve van haar werkloozenkas genoten, buiten de regeling van dat besluit om, door het Rijk voorschotten ten bate van die kas zijn ver strekt, onder verplichting om uit latere ex ploitatie-overschotten der werkloozenkas geregeld op die voorschotten af te lossen. Ten aanzien van eenige vereeniglngen eindigde het recht op subsidie Ingevolge het Werkloosheldsbesluit-1917, terwijl de schuld wegens genoten voorschotten nog niet was gedelgd. Verdere aflossing werd van déze vereenigingen niet verkregen. Sindsdien werd weder recht op subsidie op grond van het Werkloosheidsbesluit 1917 toegekend aan vereeniglngen, waarvan en kele konden worden beschouwd als voort zetting van vroeger gesubsidieerde veree niglngen, die een schuld, als bovenbedoeld, niet hadden gedelgd. Daarom werd aan de vereenigingen, die recht op subsidie ver kregen, de eisch gesteld, dat zij ten laste van de vereeniglngskas (dus niet ten laste van de werkloozenkas) zouden nemen de niet-afgeloste schuld der vereeniging, waarvan zij als voortzetting werden be schouwd. en op deze schuld geregeld zou- den aflossen. Uit billijkheidsoverweging besloot de Re geering aan eerstbedoelde vereenigingen, zoodra zij de helft van de ten laste van de vereenigingskas genomen schuld hadden afgelost, van het resteerende de helft kwijt te schelden. De Commissie voor de Rijksuitgaven ls van oordeel, dat de kwijtscheldingen de goedkeuring van den wetgever behoeven. Met deze conclusie heeft de Tweede Kamer zich vereenlgd in haar vergadering van 4 I Juli jL Het ontwerp van wet heeft ten doel, aan deze uitspraak gevolg te geven. VOOR WOENSDAG 3 JANUARI 1931. Hilversum. 1875 M. VARA-uitzending. 8 00: Gr.pl, 9.30: „Onze Keuken" door P. J. Kers 10.00: Morgenwijding VPRO 10.15: Ultz. voor Arb. 1. d. Continube drijven: VARA-kleinorkest o.l.v. H. de Groot, en gr.pl. 12 00: De Notenkrakers oJ.v. D. Wins 1.30: Gr.pl. 2.15: VA RA-knlpcursus 3.00: Voor de kinderen 5.30: „De Flierefluiters o.l.v. J. v. d. Horst 6.15: Orgelspel C. Steyn 7.00: Causerie over de Bokssport 7.20: Zang door Sofia Galirrné Herh. SOS-ber. Vaz Dlas en VARA-varla 8.15: VARA-orkest o.l.v. H. de Groot 9.00: „Feest", spel van HeyermansVan Duin, m.m.v. het VARA- tooneel o.l.v. W. v. Cappelllen 10.00: Vervolg orkestconcert 11.0012.00: Gra- mofoohplaten. Huizen, 296 M. NCRV-ultzending 8.00: Schriftlezing en meditatie 8.15— 9.30: Gr.pl. 10.30: Morgendienst o.l.v. Ds. H. v. d. Elskamp 11.00: Harmonium spel S. Duif 12.15: Gr.pl. 1230: Kwin tetconcert o.l.v. P. v, d. Hurk 1.15: Gr. pl. 1.45: Vervolg concert 2.30: Voor Postzegelverzamelaars 3.00: Gr.pl. 4.00: Pianorecital A. Koole 5.00: Kinder uur 6.00: Landbouwcauserle Ir. J. Wind 6.30: Afgestaan 7.15: Ned. Chr. Pers bureau 7.30: Declamatie B. v. Gelder 8.00: Orgelspel S. P. Visser 9.00: G. van Roekei: Weldadigheidsparasieten 9.30: Holl. Kamermuzlekvereen. L d. pauze om ca. 10.00: Vaz Dias 10.30—11.30: Gr.pl. Daventry, 1554 M. 10.35: Morgenwij ding 10.50: Tijdsein, berichten 11.05: Causerie 12.20: Orgelspel Q. Mac Lean 1.05: Western Studio-orkest o.l.v. Tho mas, m.m.v. M. Tann Williams (alt) 2.20: Het Trocadero Cinema orkest o.l.v, A. v. Dam 3.20: Pianorecital E. Lush 3.35: Sted. Orkest Bournemouth o.l.v. Sir Dan Godfrey, m.m.v. A. Templeton (piano) 5.05: Gr.pl. 5.35: Kinderuur 620: Berichten 6.50: Bach-piano-muziek d. H. Isaacs 7.10; 7.25: Lezingen 7.50: Pianorecital G. Chavchavadze 8.20: BBC symphonie-orkest, Philh. koor en solisten, o.l.v. Sir Thomas Beecham 9.35: Be richten en lezing 10.10: Het Café Co- lotte-orkest m.m.y. A. von Major en Henri Leoni 10.55: Voordracht 11.00—12.30: Roy Fox en zijn bond. Parijs „Radio Paris", 1724 M. 8.05! 12.35: Gr.pl. 12.50: Orgelconcert Q. T. Dosserro 7.05, 7.40: Gr.pl. 9.05: Or kest van de Assoc, des Concerts Lamou- reux o.l.v. Wolf. Kalundborg 1153 M. 11.20—1.20: Con cert u. h. Bellevue Strandhotel 2.20: Gr.pl. 2.504.50: Omroeporkest o.l.v, Reesen 7.20: Slavisch-Hongaarsche mu? ziek o.l.v. Fr. Mahler 8.50: Gr.pl. 9.05: Radiodialoog 935: Kamermuziek (viool cello, cembalo) 10.2011.60: Dansmu ziek uit Rest. „Ritz". Langenberg, 473 M. 5.25, 635, 10.30, 11.20: Gr.pl. 12.55: Kwintetconcert 3.20: Omroeporkest o.l.v. Merten 7.30: Süragorkest o.l.v. Görlich 8.50: Sürag? orkest oJ.v. Drost 10.05: Populair pro? gramma 10.2012.20: Concert. Rome. 441 M. 8.00: Gr.pl. 830: Operauitzending. Brussel, 338 en 508 M. 338 M.: 12.20: Max Alexys en zijn orkest 1.30: Concert uit Antwerpen 5.20: Dansmuziek 6.20: Zangvoordracht 6.55: Trioconcert 7.35: Gr.pl. 8.20: Omroeporkest o.l.v. André 508 M. 12.20: Concert uit Ant werpen 1.30: Max Alexys' orkest 5.20: Omroeporkest o.l.v. André 6.35: Sympho nieconcert o.l.v. Kumps 8.20: Concert door Vocaal Trio 8.50: Radiotooneel 10.15: Dansmuziek. Deutschlandsender, 1635 M. 7.20: Planorecital door Selma Erler-Honigber- ger 7.50: Perpetum mobile, dansmuziek (gr.pl.) 9.20: Berichten 9.50: Elec- tro-technische causerie 10.05: Weerbe- bericht 10.20—1120: Concert uit Frank fort. GEMEENTELIJK RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF. Voor Woensdag 3 Januari. lste Programma: Hilversum van 824 u. 2de Programma: Huizen van 824 uur. 3de Programma: 8.0013.50Langen berg 13.50—15.20: Kalundborg 15 20 —17.20: Langenberg 17.20—17.40: Deutschl.sender 17.4018.20: Warscnau 18202120: Deutschl.sender 21.20— 2230: Boedapest 2220afloop: Langen de Programma11201220: Kalund borg 12.2017.35: Daventry 17.85— 18.20: Londen National 18.20—20.60: Da ventry 20.502230: Radio Suisse Ro? mande 22.20afloop: Daventry. Wijzigingen voorbehouden. HONDERDJARIG BESTAAN VAN DE Fa W. RUTS Zn., TE ROTTERDAM. De Inspecteur-Generaal voor de Scheep vaart, de heer C. Fock, heeft namens den Minister van Waterstaat aan den heer B. E. Ruys Sr., directeur van de firma W. Ruys en Zn. te Rotterdam, medegedeeld, dat het H.M. de Koningin heeft behaagd hem met ingang van 1 Jan. 1934 te be noemen tot Commandeur in de Orde van Oranje Nassau in verband met het feit, dat het honderd jaar geleden ls, dat deze firma te Rotterdam werd gevormd. BEDRIJF HERVAT. BEZUINIGING OP DEFENSIE. Rapport-Idenburg half Januari gereed. Het rapport van de commissie-Idenburg over de bezuiniging op de landsverdediging is rin hoofdzaak gereed gekomen. Eerst daags zal daaraan de laatste hand worden gelegd, zoodat het vermoedelijk nog in de eerste hèlft van Januari aan de regeering zal kunnen worden aangeboden. De stijfsel- en Glucosefabriek te Sas van Gent, die aanvang December haar bedrijf had stop gezet in verband met regeerings- piaatregelen op het gebied van haar grondstof, mals. heeft lieden de fabricage bij wijze van proef hervat. Hierdoor zijn ongeveer 200 arbeiders weer aan hel werk gekomen. VERSPREIDE BERICHTEN. Pe Rotterdamsche Lloyd Rapide, in aan sluiting met het mailschip „Sibajak" wordt Woensdag 3 Jan. te 13.11 uur ln Den Haag verwacht (HB M.).

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 10