Jaargang VRIJDAG 29 DECEMBER 1933 No. 22631 DftGBCAQ .VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS pêR ADVERTENTIENh I Os. per regö TOor advertentiën uit Lelden en plaatsen lar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle tere adverientien 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën Ruitend Wj vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts iter bestaat uit VIER Blades EERSTE BLAD. Het voornaamste Nieuws van heden. 1ste EIDSCH DAGBLAD een maximum aantal woorden van 30. caaso volgens pofitredht. Voor eventueele opzending van leven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT» Voor Lelden per 3 mganden f. 3.36; per week t. 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f.2fl5 portokosten. EN RADIO-HERDENKING. Laak geleden: eerste nedek- fcndsche radio-verbinding met amerika. Door den Leidenaar H. J. Jesse Jr. Ln is het 10 jaar geleden, dat de [Nederlandsche radio-verbinding met ka op de korte golf, tot stand kwam. [stadgenoot, de heer H. J. Jesse Jr. dit resultaat enkele dagen nadat Iranschman, Léon Deloy te Nice, als Jden Atlantischen Oceaan had over- jenoeg gelijktijdig met Jesse kreeg Jdge in Londen verbinding over dien fog gTOoten afstand en een dag later het laboratorium van de Delftsche «obool. jeugdige amateur-zender had zich jchen te verantwoorden voor den Er en de zaak werd tot den Hoogen doorgezet. Jesse werd tenslotte ver- ild zonder oplegging van straf, merkwaardigheid mogen wij nog Iden. dat de proefnemingen officieel golflehgte van 200 M. zouden wor- ehouden, maar dat de eerste resul- werden bereikt op 110 a 120 M. met ermogen van slechts 300 Watt. r de radiotechniek waren deze resul- daarom zoo belangrijk, omdat er uit dat op de korte golf met heel weinig Re kon worden volstaan. De toestellen p, vergeleken met de kostbare lange- rders (Kootwijk) betrekkelijk een- 5 en verbruikten ongeveer evenveel n normaal strijkijzer, n op een internationale conferentie adiogolven onder de verschillende ten werden verdeeld, zagen de ama- zich de korte golven onder de 200 toegewezen. Voor het internationale verkeer werd dit gebied als waarde- beschouwd. De amateurs hebben zelf nin vermoed, welk een prachtig ter- öch voor hun experimenten ontsloot, t kort na den oorlog de lampzender :ebruik kwam, ontwikkelde zich het -amateurisme met rasse schreden. In reenigde Staten, waar geen telegraaf- 'Polie bestaat, nam al spoedig een eursvereeniging, de Am. Radio Relay ie. een zeer belangrijke plaats in. organisatie stelde zich namelijk ten ■mede te werken aan het verzenden legrammen en dus actief deel te aan het openbare telegraafverkeer. organisatie heeft grootcn invloed op de ontwikkeling van de radio- ek der korte golven. Aan nieuwe ten kwam in den eersten tijd het uit Amerika: wat de lampen be- I was men Europa stellig vóór. "i' ook de Europeesche amateur zat •11. Er werd hard geëxperimenteerd, n gepaard ging met opoffering van achtrust; want juist 's nachts he men de grootste afstanden! Met Jen ijver werd er aan de zenders ge- d toen Engelsche amateurs gemeld Amerikanen gehoord te hebben, n tijd later weerklonken do Ameri- he signalen ook in de Nederlandsche ns en overtuigden de sceptici onder ateurs hier te lande. Nu moest men aar gehoord kunnen worden! en nacht van 29 op 30 December 1923 net werk met bovengenoemd succes ~nd. Amerika en Nederland hielden morsegesprek met eenvoudige ama- ^lnstallaties! mateurs bleven nu niet langer alleen- ners in hun gebied. Regeeringsdien- Bingen ook de korte golven gebruiken ans is het internationale verkeer op tra-korte golf nagenoeg even belang- op de langere golven. We zouden n°g bijna de telefonie op de korte vergeten! P de amateurs valt de eer te beurt «bied te hebben geëxploreerd. o jectieverslag en antwoord van b. en w. henen is hedenmiddag het alge sectie-verslag van den raad over de ting voor 1934. en de memorie van oord van B. en W. Morgen zullen wij anvang maken met de publicatie, en deed ons direct de scherpere toon, college is aangeslagen, men 1 bemerken bij de publicatie. Jiota van wijzigingen vergezet dit t?e uitgaven zijn verhoogd met U93, waartegenover staat een ver ering der inkomsten met hetzelfde B. en W stonden voor de moel ek f. 301.625 alsnog te dekken en aarin geslaagd zonder verdere be ls verhooging. leger des heils. HET GEREF. MINNE- OF ARME OUDE MANNEN- EN VROUWENHUIS. *»J?e ?°edgeslaagde Kerst-collecte bovenstaande stichting 320 Kerst- uitgereikt, terwijl door de firma L aartoe instaat gesteld nog honderd gezinnen werden voorzien van [totale opbrengst van de Kerstpotten **35.50, zoodat dit jaar deze in- 11 hooger waren dan in 1932, het 150-jarig bestaan herdacht. Ter gelegenheid van het 150-jarig be staan van het Geref. Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis heeft vanmiddag in het Oudeliedenhuis aan de Heerengracht een plechtige herdenking plaats gevonden. Ter gelegenheid hiervan sprak de voorzitter-regent, de heer J. Peiinga een historische rede uit. Na namens de regenten, in het bijzonder de vertegenwoordigers van het College van B. en W. en de zusterinstellingen op lief- dadigheidsgebied welkom te hebben ge- heeten gaf spr. een overzicht van de ge schiedenis van deze instelling en daarbij is de eerste vraag: Wat gaf aanleiding tot de oprichting? Toentertijd was de zorg voor armen opgedragen aan Meesters van de Huisarmen, de z.g.n. Huiszitten mees teren en de Diaconen der Gereformeerde Gemeente. De armen en onverzorgden werden ondergebracht voor zoover moge lijk in 3 Minnehuizen, 2 voor vrouwen en 1 voor mannen. Bovendien werden nog velen bij particulieren verpleegd. Het was geen gunstige tijd; er waren veel armen en per verzorgde kon niet veel uitgegeven worden. Deze droegen de gewone kleeding, kregen huisvesting, ligging, oppassing, spijs en drank, wraarvoor men rekende per ver zorgde te moeten geven per week: 3 broo- den, 13 stuivers èn eenige turven. Men be grijpt, dat voor de geringe vergoeding, die men kreeg, niet veel voor de Ouden van Dagen gedaan kon worden. De behuizing was slecht, dronkenschap kwam veel voor; zelfs meer nog bij vrouwen dan bij man nen. Zoo werd dan ook algemeen de be hoefte gevoeld aan betere verzorging voor ordentelijke oude armen- Het was de heer Johan vah der Marck Aegidüszoon, Hoofd officier dezer stad, die als eerste erflater voor deze instelling een legaat van f. 2000 naliet onder de volgende bepalingen: „dat bijaldien binnen de 10 eerstvolgende jaren zou zijn geresolveerd en ook metterdaad werkstellig gemaakt, omme een conve nabel gebouw binnen deze stad te em- ployeeren tot een Gereformeerd Oude Mannen- en Vrouwenhuis inplaatse der hierzijnde Minnehuizen." Het volgend jaar overleed mr. Nicolaas van der Velde, Oud- Raad en Burgemeester dezer stad, die in zijn testament verklaarde te legateeren „onder superintendence van de Edel Groot Achtbaren HeerenBurgemeesteren dezer stad" aan het te stichten Minnehuis bin nen deze stad f. 40.000 onder de conditie: „dat het te stichtene Minnehuis zal wor den moeten geadministreerd door bijzon dere perpetueele Regenten, zonder dat de Regenten van het Huiszittenhuis daarom trent ooit eenig toezicht, bewind of admi nistratie zullen ipogen hebben." Deze en de daarbij aansluitende legaten zijn als de stichtingsbrieven te beschouwen. Nu was er een goed begin gemaakt met de fi nanciën; maar de druk der tijden maakte, dat het nog 10 jaar zou duren voor de uitvoering tot stand kwam. Gelukkig voor de inrichting gold de termijn van 10 jaar genoemd in het testament van den heer van der Marck als waarschuwing binnen welken tijd een besluit tot oprichting moest worden genomen. In 1782 werd dan toch besloten door Burgemeesteren en de Vroedschap het Gereformeerd Minne- of Oude Mannen- en Vrouwenhuis op te richten. Hiervoor werd bestemd en afgestaan het Armkinderhuis, dat stond op de plaats, waar nu de Kaasmarkt is en waar voor dien tijd het Oude Invaliedenhuis heeft gestaan. Hierbij bleef het niet. Er werden verder nog voor het huis afge staan effecten afkomstig van het gewezen Elisabethhuisgasthuis ten bedrage van ruim f. 35000.—. Verder werd er een col lecte gehouden, die ruim f. 9000.— op bracht. Deze collecte werd op bevel van de Burgemeesteren van de kansels der Protestantsche Kerken aanbevolen. Het bewind der instelling werd aanbevolen ten einde daarop orde te stellen aan „Die van den Gerechte" dezer stad. Toen dan ein delijk na eenige oneenigheid over het aanstellen van den eersten Binnenvader alles in het huls in orde was gemaakt, konden op 29 December 1783 de eerste 18 vrouwen ondergebracht worden. Zij wer den door den oudsten predikant Zoutmaat met een toespraak verwelkomd; daarna één voor één in de vrouwenziekcnzaal ge bracht en daar bij een goed vuur, ont kleed, gewasschen, gekamd, gehavend en gereinigd: vervolgens in een andere zaal met de kleeren van het huis geheel nieuw gekleed en op koffie en z.g.n .bul onthaald Allengs werden er nu meerderen in het huis opgenomen, het volgende jaar waren er al 74 verpleegden. Het gemeentebestuur had zich voorgesteld, dat er 120 a 150 per sonen in het huis opgenomen zouden wor den; de Regenten evenwel begrepen al spoedig, dat het aantal van 100 reeds ruim genoeg was met het oog op de fi nanciën Spr. ging dan na hoe het toeging in het huis. Natuurlijk waren er onder de verzorgden, die met de verandering van woning, niet in eens hun minder goede eewoonten hadden afgelegd De taak der regenten was dan ook in de eerste jaren niet gemakkelijk. Er moesten straffen uit gedeeld worden, o.a. zelfs opsluiting. We kelijks vergaderden de regenten om als ge recht te fungeeren. Gelukkig is dit met de jaren verbeterd en in de notulen der vergaderingen is te vinden, dat 5, 6 zelfs 10 weken achter elkaar op de vergaderin gen alleen maar werd geconstateerd, wie der regenten er aanwezig waren, terwijl yerdter niets behoefde te worden genotu leerd. Dit was dus een teeken van rustigen groei, die voortduurde tot 1794, het tijd stip, waarop de revolutionaire bewegingen ook de rust voor de oudjes verstoorden. De Franschen waren in ons land gekomen en moesten ingekwartierd worden, waar voor onze oudjes moesten verhuizen naar het Caeciliagasthuis, om na een jaar weer terug te keeren naar hun eerste huis. Tien jaar later, in 1806, moesten zij weer Uit hun huis. omdat het als kazerne moest dienen, thans voor het Sta ten-College Nog niet lang waren de oudjes in hun Minnehuis teruggekeerd, toen Leiden ge troffen werd door het springen van het Kruitschip. Dit had tot gevolg, dat de stadsbank van leening en de drukkerij van de firma Herdingh en du Mortier mede in het huis werden ondergebracht. Voor de rust van de oudjes was dit zeker niet aangenaam. Nog grooter gevaar dreigde, toen de Fransche maire in 1812 het plan maakte om daar ter plaatse een Lyceum te bouwen. Gelukkig kon men volstaan met het afstaan tegen vergoeding van eenige huisjes- Evenwel na de slag van Waterloo moesten de oudjes hun verblijf verlaten voor de gewonden. Eerst togen zij naar de Hooglandsche Kerkgracht naar een huis naast de Grynhal en toen dit gebouw ongeschikt bleek te zijn, verhuisden zij weer naar het Catharina-gasthuis op de Aalmarkt. Het oude huis werd als Militair Invali denhuis ingericht. Een andere woongele genheid werd ten slotte gevonden door aankoop van eenige huizen aan de Hee rengracht. De aangekochte huisjes werden tot gesticht verbouwd, waarna op 18 Mei 1818 de verhuizing plaats vond. 's Avonds om 9 uur gingen zij over; de valieden te voet, de anderen per overdekte schuit. Dat was het einde der omzwervingen, hoewel nog geen afdoende verbetering! Al spoe dig moest de gevel gerepareerd worden, een paar jaar later, moest er een zieken kamer gemaakt worden. Hetzelfde jaar be dreigden de korenzolders van den buur man het gebouw en weer twee jaar later moesten de voorgevels en het dakwerk worden hersteld. Op den duur bleek de be huizing te klein, zoodat men er in 1850 toe overging, een huis bij te koopen. Re genten vonden, dat de oudjes met hun tijd mee moesten gaan en in 1859 werden de olielampen en kaarsen vervangen door gaslicht: hetgeen zeker een groote verbe tering was. Vier jaar later reeds werd besloten nog meer ruimte te maken en er werd een bovenzaal bijgebouwd en in 1880 werd een duinwaterleiding aangelegd. Maar de wenschen van regenten gingen weer verder en er werd over een nieuw gebouw gedacht. In 1886-'87 verrees onder toezicht van architect W. C. Mulder en uitgevoerd door timmerman H. van Borse- len het tegenwoordig gebouw. Nu was er plaats voor 62 verpleegden: terwijl er bo vendien plaats was voor afzonderlijke ver pleging van zieken in een ziekenzaal. In de gevel van het statige gebouw worden in relief uitgehouwen in zandsteen twee symbolieke voorstellingen, die der welda digheid en die der menschlievendheid. Ds. van Ketwich heeft met een feest rede het gebouw plechtig ingewijd: de oudjes werden dien dag niet vergeten en voor de ongemakken, gedurende de ver bouwing ondervonden, door een tractatie schadeloos gesteld. Hiermede was een goede behuizing verkregen en een der vurigste wenschen der regenten vervuld! Het is eerst in de laatste jaren, dat regenten nog eenige veranderingen hebben aangebracht, om de gerieflijkheid te vergrooten en om door radio het leven wat op te vroolijken. Een lift werd dit jaar in het huis ge bouwd en een moderne badgelegenheid werd aangebracht. Het heeft regenten in den loop der tij den niet ontbroken aan medeleven der burgerij of aan hulp der gemeente. De financiën van het huis waren in het begin van het beheer der instelling niet ruim. Het oudeliedenhuis was afhankelijk van betalingen voor hun verzorgden van huis- zittenmeesteren, waarmede een accoord was aangegaan voor de verplegingskosten. Het maximum der verpleegden werd be reikt omstreeks 1794, toen het tot 88 kwam. Het volgend jaar evenwel staakten de Huis- zittenmeesteren de betalingen aan het huis en moest het aantal verpleegden wor den teruggebracht tot 70 als maximum. Wel kwam het verschuldigde van H.Z M. later gedeeltelijk binnen: doch in 1810 was de schuld van H.Z.M. reeds opgeloo- pen tot f38 000, een schuld, die eerst in 1853 geheel was afgedaan. Het is te dan ken aan giften van de burgerij, dat in het einde der 18e eeuw kon worden doorge gaan. Voorrechten, die het huis had ge kregen, als het genot van rantsoenpennin gen en marktgelden, werden 't huis in 1800 ontnomen. Het zijn de steeds ontvangen legaties en donaties, die de fmancicn op de been hielden. In 1914 waren er reeds in totaal 130 dergelijke giften ontvangen, waarvan spr. noemde die van mr. van Leeuwen van f.40000, het legaat, dat in 1810 werd ontvangen en dat van den heer Pieter van Hemeren, eveneens groot f. 40.000. dat in 1863 werd ontvangen. Het aantal verpleegden, dat in het huis kon worden opgenomen was van de finan cien langen tijd afhankelijk. Vooral in de eerste eeuw na de stichting was er steeds veel aanvraag voor opname. Regenten moesten toen bepalen, wie de voorkeur zou hebben. In 1834 waren de financien zoo ingekrompen door de vele verbouwingen, dat het aantal verpleegden op 45^ als maximum moest worden bepaald. Geluk kig kon dit langzamerhand weer toene men: doch in dit gebouw konden ook niet meer dan 62 worden ondergebracht. 50 jaar geleden was de voeding naar de tegenwoordige begrippen niet overdadig. DE FOTOGRAFISCHE KERSTPRIJSVRAAG. WELKE VOORWERPEN HET WAREN. In vergelijking tot het aantal inzendin gen bij onze vorige prijsvragen is het aan tal oplossingen en vooral het aantal goede ons tegengevallen. Was de prijs vraag te moeilijk of was de concurrentie met drie Zondagen te zwaar? Van de ontvangen oplossingen was er één geheel goed, 4 inzenders maakten elk een fout. Hoewel wij duidelijk vermelden, dat het in elk huis voorkomende voorwerpen voorstelden naar onze meening een be perking vulden enkelen de meest uit- eenloopende voorwerpen, van auto-step, lampen tot zelfs een zonsverduistering toe, in! De juiste voorwerpen zijn deze: 1. Vaas. 2. Inktflesch met kurk. 3. Kandelaar. 4. Pollepel (omgekeerd). 5. Schoteltje (omgekeerd). In verband met het geringe aantal goede inzendingen kenden wij den heer W. FREEN, Dahliastraat la, te Leiden, die alle voorwerpen goed invulde, een prijs van f. 5toe. De Wed. P. J. Segaar, Lcidsche Weg 224, Voorschoten en de heeren P. Marck, Hoogewoerd 175, A. Veylbrief, Mag- dalena Moonsstraat 21 en H. Bonte, Hoo gewoerd 116, allen te Leiden, ontvingen elk een troostprijs van f. 2.50. De prijzen kunnen aan ons bureau wor den afgehaald. Zelden werd vleesch of visch genuttigd. Minstens tweemaal per week vermeldde de voedingslijst alleen aardappelen. Dat des niettegenstaande nog steeds aanvragen moesten worden afgewezen, wijst er wel op dat ook toen de armoede groot was. Dooi de economische wetten, vooral ook door de ouderdomsrenten, kwam een hoogere welvaartsgrens onder de minder goed ge situeerden en daalde het aantal verzorg den. Tegenwoordig kan weer iedereen aangenomen worden, wanneer hij aan de voorschriften voldoet n.l. dat hij is Ned. Herv. en 65 j. Tot voor 1931 schreven de reglementen voor, dat de opgenomenen moesten zijn bedeeld. In de praktijk werd daar niet de hand aan gehouden. Het is ook de bedoeling geweest bij de laatste verandering van het reglement, de instel ling ook open te houden voor hen, die nooit bedeeld werden- maar die daarvoor in de termen zouden kunnen vallen. Zoo is dan de wensch vervuld van de erflaters en donateurs voor ons huls dat den ouden van dagen een beter lot zou zijn beschoren. Met dankbaarheid gedacht spr. deze edele menschen, die voelden, wat er noodig en mogelijk was. Wij vieren ons feest, aldus de heer Heringa, tevreden met wat er kon worden bereikt en met de erkentelijkheid ten opzichte van allen, die er vroeger en thans aan hebben medege werkt en die het nog doen. Wij hopen, dat deze dag een prettige herinnering zal achterlaten. Op het vervolg der feestviering komen wij morgen terug. VEREENIGING TOT BEVORDERING DER BOUWKUNST. Film vertooning: ,»De stad van morgen". Aan de 250ste vergadering ging vooraf een tentoonstelling van een 200-tal foto's van Leiden en omgeving uit vervlogen tijden, welke expositie vooral voor de ouderen onder de leden bijzonder inte ressant was. Het was de firma v. d. Zanden aan de Breestraat, die deze collectie wel willend had afgestaan. De voorzitter, de heer C. Kil jan, opende met een passend woord deze laatste verga dering des jaars. De notulen werden goed gekeurd. Voor dezen avond stond op het programma de vertooning van de film ,.De stad van morgen", hetgeen men ook zou kunnen noemen „Een nieuwe stad". Om 4 uur in den middag werd er proef gedraaid en daarbij was toevallig aanwezig de architect C. Ponsen, die, na van den inhoud kennis te hebben genomen, zich bereid verklaarde in de vergadering het een en ander in 'tkort toe te lichten. De heer Fred. A. Wempe schrijft ons daarover Speciaal werd door spreker er op gewezen welke groote fouten de vroegere steden bouwers maakten bij het ontwerpen en uitbreiden der diverse wooncentra. Een Joseph Cuypers en later Berlage waren de eersten, die begrepen hoe slecht de men schen toch eigenlijk wonen. Zij waren het, die begrepen dat de samenleving in de eerste plaats vereischt licht en lucht in de woningen. Zooals het stadsverband thans is deugt het niet. De woningen staan meestal verkeerd. Er is geen reke ning gehouden met de zonzijde; met den windmet de schoone natuur. Kortom met alles wat den mensch kan verheffen ln zijn bestaan. Wat een opeenhooping van menschen in kazernes zonder licht en lucht; wat een vernietiging van begroeide ruimten, zoo noodig voor een goede hy giëne en ook voor een gelukkig zielsleven. Gelukkig zijn er tal van teekenen, die er op wijzen, dat het rationalisme in de bouw kunst, waarvan genoemde grootmeesters BINNENLAND. Herdenking van het 150-jarig bestaan van het Geref- Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis te Leiden. (Stadsnieuws, le Blad.) Onze fotografische Kerstprijsvraag. Welke voorwerpen het waren, (le Blad.) De korting op de Indische pensioenen en de verhooging der tabaksaccijns door de Eerste Kamer aangenomen. (Pari. Overzicht, 4e Blad.) De retourvlucht van dc Pelikaan, (le BI De Postjager arriveerde gisteravond te Basra. (Binnenland, 3e Blad en Laatste Berichten, le Blad.) Uiteenzetting omtrent dc rundvce-teelt- beperking- (Land- en Tuinbouw, 3e Blad.) De regeering heeft aan alle rijksambte naren het lidmaatschap der Nat. Soc. Be weging verboden. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. FrankrijkDuitschland, Ontwapening en Volkenbond. (Buitenl. en Tel., le BI.) Een rede van den Russischcn leider Molotoff. (Buitenland, le Blad.) De Japansche kroonprins heden een naam gegeven- (Buitenl., le Blad.) de voorloopers waren, zich geleidelijk baan gaat breken. Handen vol geld zal 't kosten, doch komen doet ze, de tijd dat ieder in dividu een woning heeft waarin hij ook werkelijk kan leven in den volsten zin des woords. Voortaan geen gasfabrieken precies midden in een dichtbevolkte woonwijk; geen industrieën en fabrieken met hun gif gassen midden in de woonstad, neen alles goed gescheiden van elkaar door open vak ken van groene oasen, die nimmer be bouwd kunnen worden en die ook vooral de jeugd gelegenheid geeft, zich in volle gezondheid uit te leven. Het eerste gedeelte der film vertoonde in een reeks van opnamen de ellendige toestanden in die steden, die zonder eenig plan zijn opgebouwd. Fabrieken, toegangs- en verbindingswegen, ontginningen enz., alles kris-kras door elkaar en haast geen plaats latende om adem te halen, laat staan te wonen Het tweede gedeelte gaf theoretisch aan, hoe de nieuwe stedenbouwer zich een stad denkt, waar industrie, zaken- en woonwij ken, binnen een vast omlijnd plan worden neergeplant, vanzelf met ontzien van het aanwezige natuurschoon en met groote groene vakken van tuin, bosch en vijver en waar de nieuwe aanbouwen niet direct aan de kern grenzen, doch zij op afstan den van het centrum als satelieten van de groote stad verrijzen. Alles verbonden met mooie doelmatige wegen voor snel verkeer, die de bebouwde gedeelten niet kruisen, doch er langs en omheen gaan. Het derde gedeelte toonde ons zoo'n mo delstad. Het was een lust, die joelende jeugd te zien in haar sportparken; de moeders met de zuigelingen in de tuin tjes, alles licht, lucht, leven en liefde. Zóó kan t en zóó moet 'took worden in de stad der toekomst. Dit alles is in handen van de toekomstige stedenbouwers, die hierbij een hooge taak hebben te vervul len. Met groote aandacht werd deze film gevolgd. Aan 't einde viel vooral den heer Ponsen een luid applaus ten deel. hetgeen de voorzitter onderstreepte door hem dank te brengen voor zijn toelichting, die, niet tegenstaande een voorbereiding van slechts een uur, toch zoo goed insloeg bij de hoorders. Tot kasnazieners voor 1933 werden be noemd de heeren C. Ponsen en Jac. Roze- mond. De tijdschriften voor 1934 werden ge regeld. De begrooting voor 1934 werd in begin sel goedgekeurd. De voorzitter sloot met een vriendelijk woord met het oog op de a s. jaarwisse ling. deze laatste vergadering van 1933. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijvingen: C. G. J. Alke made. Haarlemmerstraat 299b, Leiden. Rund-, kalfs-, lams- en varkenslagerij; annex fijne vleeschwaren en worst. Eige naar: C. G. J. Alkemade, Leiden. „Het Leidsch Venduhuis", Burgsteeg 12, Leiden. Eigenaar: D. van der Giessen, Voorschoten. GEEN OFFICIEEL BUREAU. De Commissaris van Politie alhier ves tigt de aandacht op het Bern. Bureau Cri sis, gevestigd Papenstraat 7. Dit bureau staat in geen enkele verbinding tot het Leidsche Crisis Comité of eenige andere instelling van weldadigheid hier ter stede of elders. Tusschen de leiders van dit bureau is oneenigheid ontstaan; ter zake van mis handeling werd een klacht bij de politie Ingediend. Nadere inlichtingen worden door de afd. recherche verstrekt.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1