NIEUWJAARS-ADVERTENTIËN 1934 74«te Jaargang DONDERDAG 28 DECEMBER 1933 No. 22630 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN bestaat uttVtBRBtedw EERSTE BLAD. Dfficieele Kennisgevingen STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. Zaterdag 30 December Nieuwjaarswenschen Tof morgenmiddag 12 uur Nieuwjaarswenschen LEIDSCH DAGBLAD PRIJS ADVERTENTIENs JO OIB. per KEgel voor aövertentlëu uit Lelden en plaatsen ffaar agentschappen van one Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine Aüvertentiëa uitsluitend bi) vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. Mj een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecüt. Voor eventueele opzending van {liëren 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau NoordeindepleJn Telefoonnummer* voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden per maanden f. 2-85; per week f.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.85 portokosten. uitbreidingsplan. Burgemeester van Leiden brengt ter jieene kennis, dat het plan van ult- iding der gemeente Leiden, vastgesteld (Raadsbesluit van 6 November 1933, als- ide het bij Raadsbesluit van denzelfden vastgestelde plan tot herziening 1 het bij Raadsbesluit van 18 April 1907 [gestelde plan van uitbreiding voor deze meerite, ter gemeentesecretarie, Bree- iat 125, met ingang van 29 December gedurende 14 dagen voor een ieder f inzage is nedergelegd. nen 6 weken na afloop van dien ter- bjn kunnen belanghebbenden, die zich (t bezwaren tot den Gemeenteraad heb- i gewend, bij Gedeputeerde Staten der ncie Zuid-Holland bezwaren tegen het i indienen. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, len, 28 December 1933. 3437 HINDERWET. ugemeester en Wethouders van Leiden ïgen ter algemeene kennis, dat door ide beslissing op het verzoek van: lë Wed. E. van Velzen om vergunning jfct oprichten van een brood- en koek- kerij in het perceel Haarlemmerweg k 25, kad. bekend Sectie K. No. 2706 en IG. Filippo om vergunning tot het op- Vilten van een Inrichting voor het be ltken rooken en zouten van vleesch in t perceel Haarlemmerstraat No. 252, kad. lend Sectie H. No. 3486, is verdaagd. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. J. A. v. d. STOK, loco-secretaris. Hen, 28 December 1933. 3438 zaken jubileum. [0p 1 Januari a.s. zal het 40 jaren geie- *h zijn, dat de toen reeds jaren be- wande, doch door ziekte van den vorigen Igenaar, geheel verloopen timmerzaak aan de Hoogewoerd No. 167, door den vader van den tegenwoordigen eigenaar, wijlen den peer D. Stigter, werd overgenomen. 1 Door ingespannen arbeid en toewijding [oeht het hem gelukken, deze zaak ^derom op te werken tot een goedbeklant drijf. Na diens overlijden op jeugdigen leef- «Jd, in 1902, zette zijn echtgenoote, hierin Wgestaan door den heer l. J. Ph. van der kilt. als bedrijfsleider, de zaken voort tot j 1916, het tijdstip, waarop de tegenwoor- la eigenaar, de heer D. Stigter, als oud- zoon, op den leeftijd van slechts 21 !Kn, de leiding aanvaardde. IGaarne wenschen wij den heer Stigter Jog vele voorspoedige jaren in zijn zaken we. Moge hij beleven dat door opvolging tor eén van zijn zoons, de naam Stigter >g langen tijd aan dit bedrijf verbonden PI blijven. handelsregister kamer van koophandel. [Wijzigingen. De Rutten's Bierbrouwerij ^e Zwarte Ruiter" n.v. (f.) Leiden, ofdz. Rotterdam. Opheffing filiaal! Lei- ten, Stationsweg 7/9, café „Monopole". filiaal: Lelden, Stationsweg 7/9, Peck's Cafétaria". J. Elsingafirma J. H. Dijkhuis, Hoog staat 5, Leiden, drogist; handel in ver aten en bijtende stoffen. Overleden «enaar: J. Elsinga, dd. 20 Dec. 1933. Haarlemsch Kleedingmagazijn, Haarlem merstraat 149. De zaak is verplaatst naar: "aarlem, Jansstraat 7. de gladde straten. Verplichting der ingezetenen tot het strooien van zand ol asch. De Commissaris van Politie vestigt de ~ndacht op het navolgende artikel van sttaatpolitie der gemeente Leiden: De hoofdbewoner van een bewoond en a gebruiker, eigenaar, vruchtgebruiker of ■eerder van een onbewoond perceel zijn ►Plicht: a- bij gladheid de open stoepen en de !1' iungs hun perceel met een voldoen- boeveelheid zand, asch of turfmolm te "«'.rooien of te doen bestrooien en wel, nor zooveel de straat betreft, ter breedte Knii i n minste 1 Meter, gemeten uit de J ./n der stoepen of voortuinen of, waar 2 ontbreken, uit die der gevels of muren, te* n?eer een Sebouw door meer dan één bewoond wordt rust deze verplich- S OP den benedenhoofdbewoner en bij n., van dezen, op den hoofdbewoner, thru, n.a!even dezer bepaling heeft bij da KtrvM der straten en stoepen op de JJ/uagen nogal te wenschen overgelaten, voort Politiepersoneel is opgedragen in temende gevallen streng op het rich- Pen naaomen dezer verplichting toe te KIND ER MATINEE VER. VAN HUISVROUWEN. Een sprookjes marionetten theater: hoe veel verwachtingen wekt dat op voor de kinderen! Verwachtingen, die gisterenmid dag In de Stadsgehoorzaal geheel en al in vervulling zijn gegaan! De kleine zaal was gevuld met moeders, jongens en meis jes, die geen oog afwendden van het po dium, waar het alleraardigste, fantasievolle sprookje „De Ganzenprinses" werd opge voerd. De dames v. d. Velden vervaardigden werkelijk buitengewoon artistieke handge- sneden profielpoppen (in haar z.g. Dic- kenstheater voor volwassenen worden ech ter marionetten g'-ruikt), terwijl mevrouw van Suchtelen op 'n zeer pakkende manier met telkens andere timbre de teksten der diverse in het stukje voorkomende per sonen sprak. Hoe munt dit theatertje uit door beschaafdheid: alles is zóó nauwlet tend en liefdevol verzorgd, hetgeen ook op valt bij de décors, die eveneens bijzonder smaakvol waren. Geen spoor van de op vatting. dat het voor kinderen wel wat minder kan, omdat zij 't toch niet zouden opmerken! De jeugd, maar evengoed de ouderen hebben van dit bekoorlijke sprookje, dat ook door een der dames v. d. Velden geschreven werd, kunnen ge nieten! Het was een lust, de stralende, gespan nen kindergezichtjes te zien! Prachtig in sfeer was ook de inleiding met het sierlijke kerstboompje, dat al dadelijk een bijzonder effect maakte! 'tWas een heerlijke mid dag: dit theatertje hopen wij nog dikwijls in onze stad terug te zien! Men kan zien, dat de leidsters den kinderen een warm hart toedragen! de treinenloop met oude- en nieuwjaar. Vanaf Zaterdag 30 December 1933 tot en met Dinsdag 2 Januari 1934 zullen de Nederlandsche Spoorwegen tusschen Rot terdamDen HaagLeidenHaarlem Amsterdam en Utrechb—ZwolleGronin genLeeuwarden verschillende vóór en volgtrelnen laten loopen, terwijl de gewone treinen versterkt zullen worden. prov. z.-h. ver. tot bestrijding der t.b.c. Verslag van het districts-consultatie- bureau Leiden. Aan het verslag over 1932 van bovenge noemde instelling is het volgende ont leend: Het bezoek op de spreekuren nam toe. Het aantal patiënten dat ook vroeger nog niet op een C.B. was ingeschreven, was naar verhouding belangrijk grooter dan in 1931. Het aantal der totale bezoeken in 1932 was vrij veel hooger dan dat gedu rende Maart-ultimo December 1931. Op het Bureau te Leiden waren over het alge meen de spreekuren zeer goed bezet, te Hillegom Is het bezoek op de verschillende middagen wisselend, doch over het alge meen bevredigend, te Alphen aanvanke lijk goed. Er werden gedurende 1932 987 personen voor de eerste maal onderzocht, n l. 189 mannen, 324 vrouwen en 474 kinderen. Het aantal consulten te Leiden, Hille gom en Alphen bedroeg respectievelijk 2210, 206 en 65. Van het totaal aantal nieuw ingeschre venen waren: 1. Gezonden door huisarts: 686 pers., van wie lijdende aan t.b.c. 194. 2. Opgeroepen door het Bureau of door de huisbezoekster132 pers., van wie lij dende aan t.b.c 23. 3. Spontaan gekomen of door anderen gezonden: 169 personen, van wie lijdende aan t.b.c. 46. Totaal 987 personen, van wie lijdende aan t.b.c. 263. Het sputum werd 340 maal onderzocht bij 317 personen. Dit sputum bleek positief: 82 maal bij 74 personen. Er werden 532 Röntgenfoto's gemaakt: 251 in het Diaconessenhuis vóór plaatsing van het Röntgen-apparaat: 281 op het Bureau, nadat het Röntgenapparaat ge plaatst was. Er werd 161 maal de bezinkingssneiheid van het bloed en in enkele gevallen het bloedbeeld bepaald. Het aantal huisbezoeken met plaatselijk huisbezoekster bedroeg 131, dat met zelf standig huisbezoek 82; dat der maat schappelijke bezoeken 15, in totaal 228. Onze stadgenoot, de heer J. W. de Vries, ontving een benoeming tot onder wijzer aan de Herv. Willem Lodewijkschool te Leeuwarden. 2 Januari as. hoopt de heer B P. du Croix, algemeen procuratiehouder bij A. W. Sijthoff's Uitgeversmaatschappij NV. alhier den dag te herdenken, waarop hij 40 jaar geleden bij genoemde firma in dienst trad. Er bestaat dien dag gelegenheid den jubilaris ten kantore der Vennootschap te complimenteeren en wel van 3 uur tot half 5. In Maart 1934 zal door de firma Burgersdijk en Niermans in „Templum Salomonls" een gedeelte van de bibliotheek van wijlen prof. mr. C. v. Vollenhoven wor den verkocht. v DE ALGEMEENE TOESTAND. De diplomatieke besprekingen. Zooals gisteren de telegrammen nog meldden, wil Frankrijk met Duitschland niet in rechtstreeksche besprekingen tre den. De ministerraad heeft den tekst goedgekeurd van een „aide-mémoire", dat aan den Franschen ambassadeur te Ber lijn zal worden toegezonden en waarin aan Hitier medegedeeld wordt, dat Frank rijk bereid is, de besprekingen over de ontwapening voort te zetten, maar dat de organisatie der algemeene veiligheid door vermindering der bewapeningen moet ge schieden binnen het kader van den Vol kenbond. Na afloop van den ministerraad ontving minister-president Chautemps de persver tegenwoordigers en verklaarde hun dat de regeering voorloopig nog een groote terug houdendheid in acht moet nemen, daar zij geen diplomatieke documenten kan publi- ceeren, alvorens deze ter kennis gebracht zijn van de buitenlandsche regeering, voor wie zij bestemd zijn. „Alles wat ik u zeggen kan," aldus de minister-president, „is dat Frankrijk gaar ne bereid is met alle belanghebbende mo gendheden de besprekingen voort te zet ten, welke door het bureau van de Ont wapeningsconferentie waren aanbevolen, en dat de Fransche regeering de organi satie van de algemeene veiligheid langs den weg der bewapening-beperking en door den Volkenbond nastreeft. Evenals vroeger is de Fransche regeering bereid, zelf positieve voorstellen te doen, welke aan de andere mogendheden de op rechtheid van den Franschen vredeswil zullen doen blijken". Chautemps verklaarde verder, dat de da tum voor het overhandigen van het docu ment aan de Duitsche regeering nog niet is vastgesteld. De „Intransigeant" geeft hierop volgend commentaar: Men ziet niet in, welk nut een openlijke breuk met de sedert Genève ingevoerde politieke methoden kan hebben Men wil de voorstellen der Duitschers aanhooreh, doch niet zóó met hen onder handelen, alsof Frankrijk alleen zijn hou ding tegenover de voorstellen van Duitsch land had te bepalen. Frankrijk mag het blok zijner vrienden niet vernietigen, om den schijn zijner veiligheid te redden. De Belgische minister van buitenland sche zaken, Hymans, is gistermiddag zijn gedachtenwisseling met minister-president Chautemps en den Franschen minister van buitenlandsche zaken, Paul Boncour, be gonnen. Omtrent het onderwerp hunner bespre kingen werden geen mededeellngen gedaan, doch minister Hymans verklaarde, na af loop der eerste besprekingen, zeer voldaan te zijn. Later voerde Hymans nog besprekingen met den minister van oorlog Daladier en met den minister van handel Laurent Eynac. Morgen zal minister Hymans door den president der republiek, Lebrun worden ontvangen. In diplomatieke kringen verklaart men, dat het doel der Fransch-Belgische bespre kingen is, grooter klaarheid te brengen in de betrekkingen tusschen beide landen. Wat de buitenlandsche politieke vraagstuk ken, vooral wat de ontwapeningskwesl.e aangaat, zijn Frankrijk en België dezelfde meening toegedaan. In België ziet men, evenals in Frankrijk, een herbewapening van Duitschland met bezorgdheid tegemoet. Dit is trouwens reeds voldoende tot uiting gekomen door het goedkeuren van een crediet van meer dan 700 millioen Belga voor het uitbreiden der nationale verdediging. Waarschijnlijk hebben Hymans en de Fransche minister van oorlog Daladier, maatregelen besproken, voor een gemeen schappelijke verdediging van de grens. Wat den Volkenbond betreft, staat ook België op het standpunt, dat deze het mid denpunt van het geheele internationale le ven moet blijven, onder handhaving van het democratische principe der gelijkheid van alle staten. De gebruikelijke eere-maaltijden had den plaats, waaraan ook de Grieksche mi nister Maximos deelnam. Hymans' onderhandelingen zijn ook van economisch-politieken aard, vandaar zijn besprekingen met den Franschen minister van handel, Eynac. De opvatting van Hymans is, dat de sta ten. die een zelfde economische structuur hebben, trouw moeten blijven aan den gouden standaard en dat zij die monetaire solidariteit ook op economisch gebied moe ten doen blijken. De Fransche politiek der contingenteeringen zal een der voornaam ste punten van bespreking uitmaken. BELGIE. Het politieschandaal. De hoofdcommissaris van Schaarbeek, de eerste politieman die in verband met het bekende politieschandaal gearresteerd werd, is op vrije voeten gesteld. FRANKRIJK. Herriot over de Oorlogsschulden. Herriot heeft Zondag j.l. een politieke en economische rede gehouden over de betaling der Fransche oorlogsschulden, de kwestie waarop in 1932 zijn eigen kabinet gevallen is. Herriot verklaarde, dat Frankrijk zich door zijn houding ten aanzien der oor logsschulden isoleerde en in een gevaar lijke positie kwam. Hij sprak de hoop uit, dat het Fransche volk zou inzien, dat het door in deze houding te volharden, zijn crediet zou schaden en dat het zou na denken over datgene, wat zou kunnen ge beuren, indien Frankrijk bij een Euro- peesch conflict opnieuw den financieelen steun van een of andere mogendheid noo- dig zou hebben. ENGELAND. Handels-overeenkomst met Frankrijk. De Fransche surtaxe van 15 pCt. op Engelsche goederen zal met ingang van 1 Januari worden afgeschaft. De beslissing der Fransche regeering is gegrond op het feit, dat het pond sterling voortaan kan worden beschouwd als een gestabiliseerde valuta. De regeeringen van Frankrijk en Enge land zijn overeengekomen, dat zoo spoe dig mogelijk besprekingen zullen worden aangevangen met het doel der commer- cieele betrekkingen tusschen beide landen geheel in het reine te brengen. Deze be sprekingen zijn mogelijk geworden door de beslissing der Fransche regeering. Een wetsontwerp strekkende tot vermindering van de Omzetbelasting tot 2 pet. is reeds bij het Fransche parlement ingediend en de Fransche regeering heeft de Britsche regeering doen weten, dat zij spoed achter de zaak zal zetten. MEXICO. Geen jaargelden meer voor de nakomelingen van Montezuma. De Mexicaansche regeering heeft besloten om de jaarwedden, welke meer dan 300 jaar geleden door de Spaansche regeering, die toen over het land heerschte, aan de nakomelingen van Montezuma, den laat- sten Koning der Azteken, zijn verleend, te annuleeren. Toen in 1823 de Mexicaansche republiek werd uitgeroepenwerden de jaarwedden voorloopig voortgezet en tot dusver is er geen verder onderzoek naar ingesteld. Thans heeft de minister van financiën gelast, dat de betaling dezer jaarwedden moet worden gestaakt. In de afgeloopen 110 jaren heeft zij de regeering ongeveer een millioen Mexicaan sche dollars gekost. BINNENLAND. De Katwijksche haringvisschertj; nog geen beslissing inzake het varen onder Poolsche vlag. (Binnenland, 3e Blad). De Pelikaan op thuisreis. (Binnenland, 3de Blad en Laatste Berichten, le Blad.) De Postjager heeft de vlucht naar Indië voortgezet. (Binnenland, 3e Blad). Ontslag aan ambtenaren wegens revo- lutionnaire gezndheid; een brief van dr. Colijn aan de hoofden van de departemen ten. (Binnenland, 3e Blad). BUITENLAND. De Fransch-Duitsche besprekingen. -< Frankrijk houdt vast aan Geneve. (BuitenL en Tel. le Blad). De Fransche surtaxe op Engelsche goe deren met 1 Jan. opgeheven. (Buitenl. le Blad). SPANJE. Macia's nationale begrafenis. De begrafenis van kolonel Maeia, den leider der Catalonische beweging, is een grootsche nationale gebeurtenis geworden. Het aantal personen, dat langs het stoffe lijk overschot defileerde, wordt op 400.000 geschat. Uit alle deelen van Cataloniè waren be langstellenden gekomen, om de begrafenis bij te wonen De schouwburgen bleven den geheelen nacht open. teneinde onderdak te bieden aan degenen, die uit de provin cie naar Barcelona gekomen waren. Om half 11 zette de lijkstoet zich gister morgen in beweging. Daarin gingen mede de president der Spaansche republiek Zamora, alle leden der regeering van Ca taloniè, afgevaardigden van alle Cataloni sche gemeenteraden en ook vele politieke tegenstanders van den overledene. De stoet werd besloten met 60 rijtuigen, die de bloemstukken meevoerden. Het voorbijtrekken van den stoet duurde niet minder dan 2uur- CHINA. Hevige strijd bij Foetsjau. In den loop van gisteren hebben bij Foetsjau heftige gevechten plaats gehad tusschen de Chineesche regeenngstroepen en de Foeklentroepen. Drie militaire stoomschepen der Foekientrocpen zijn vernietigd. De Chineesche militaire autori teiten deelen mede, dat regeerlngstroepen eenige forten bij Taisjoenmin in bezit hebben genomen. De verliezen aan beide zijden zouden zeer groot zijn. In verband met den luchtaanval op Foetsjau hebben de Japansche autoriteiten daar haar consul-generaal om bescher mingsmaatregelen verzocht. De Japansche consul-generaal heeft zich op aanwijzing I van zijn regeering onmiddellijk in verbin ding gesteld met den Amerikaanschen j consul-generaal en andere buitenlandsche consuls- Ook dit jaar sfellen wij weder de gelegenheid open in ons blad van fe plaatsen, tegen den prijs van 75 ct. van 1 tot 5 regels, elke regel meer 15 ct. kunnen deze advertentiën worden aangeboden. Bij latere aanbieding wordt de gewone advertentieprijs berekend.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1