I STADSNIEUWS. W Jaargang VRIJDAG 22 DECEMBER 1933 No. 22627 bestaat uit VIER Blade* EERSTE BLAD. BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS dèR advertentien rts. per regel voor advertentiën uit Lelden en plaatsen i agent-schappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle advertentiën 36 Cts. per regel. Kleine Advertentiën tend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Ots. maximum aantal -woorden van 30. volgens postrectit. Voor eventueele opzending van ren 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT fc Voor Leiden per 3 maanden 1.2.35; per week f. 0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 portokosten. WAARSCHUWING. Ifdcommissaris van politie te Am- f geeft belanghebbenden in over- jichtingen in te winnen bij zijn (ratie. alvorens in relatie te treden us Hermanus Velsen, geb. te Don- |ebr. 1875, wonende te Amsterdam, jardinstraat 64, bel-étage, die In naam „Centraal Bemiddelings- T voor Hypotheken, Assurantiën," pkgelden aanbiedt, inde Velsen heeft ook Leiden en tot zijn operatie-terrein ver- pTELOOZE VERSTREKKING VAN GROENTEN. dra de groenten aangekomen zullen zijn! Irisis-Comité en de Geneeskundige telden ons: tie zijden wordt groote medewer- I er vonden. De firma's Tieleman en leuwenhulzen en Wouterlood stelden >eschikbaar om de groenten op te af te leveren. Dit zal dus op drie (depots) geschieden, n.l. bij |'::uyzen. Morschweg 60. bij Tiele- Dros. Middelstegracht 58, naast bij Wouterlood. Levendaal 174. lersonen, die voor verstrekking in (in» komen voorloopig alleen zij Maatschappelijk Hulpbetoon wor- Jersteund zullen een kaart ont- I waarop het depot is aangegeven uur der verstrekking: half twee, of half vier. Aldus zijn drie groe- jormd, om de menschen niet lan- I noodig is te laten wachten. ons aangenaam te kunnen ver bat een zeer voldoend aantal werk- BmlUgers zich heeft opgegeven om lossen en laden te helpen. Deze zijner tijd worden opgeroepen, jarten zijn gereed en het wachten de groenten. i bericht is ontvangen, (Kat groen- Jaantocht zijn, worden de kaarten (belanghebbenden verzonden. "eest dan in de dagbladen op wel- I de verstrekking zal plaats hebben. Jen kaart ontvangt, wacht dus rus- Jet de plaatselijke bladen berichten, futen verstrekt zullen worden. Ten de zal dit ook door aanplakking .gemankt worden bij Maatschappe- Jpbetoon, het Crisiscomité en den undigen Dienst. DE ARBEIDSBEURS |en 20sten December 1933 waren j. 3753) werkzoekenden inge- BEN. TOT VERZORGING VAN KLEINE KINDEREN. Viering van het Kerstfeest. fidsche Kinderbewaarplaats heeft jerstfeest gevierd. Het kleine i met de schitterende lichtjes en lende kindergezichtjes er om heen (en genot om te zien. Dit jaar zag len alles er nog feestelijker uit dan Jjaren, daar de Kinderbewaarplaats Iten van particulieren daartoe in msteld, vele noodige verbeteringen ruien laten aanbrengen- De kin- terden aan lage tafels getracteerd itenbrood en chocola, wat van de |tinnen borden en uit de nieuwe beker van de Fa. van der Stok heerlijk smaakte. De zaal zag er k uit, met linoleum, geleverd tegen Reduceerden prijs door de Neder ig Llnoleumfabriek te Krommenie, ïelegd door den heer Caspari, die Th eenige fraaie wandplaten borgens werd als Kerstgeschenk Lm001 den heer Kare'. vogelhan- plnier, een alleraardigst aquarium enen; terwijl de heer Gerrit van prier zorgde voor een mooie col- iknten. De muren waren gesausd Ir, van den heer Verhoog. Er TB gewacht op een nieuw kinder- ^rent, dat door de leerlingen van whtsschool voor kostenden prijs Bemaakt. Twee oud-Hollandsche door den heer de Rijk ge- m de baby-zaal zijn eenige nieuwe |-u]es gekomen van de Fa. Vroom hkuin, ook alweer tegen verlaag- [y-- e'i helpsters zijn bezig met l; van frissche pakjes, waarvoor PBeschonken door de Fa. de Wilde pies zullen zeker goed te pas 2611 zomer, wanneer de kinderen l(. ?en tuin, die voorzien is van waarbij door Wernink's li. 'ek™lng werd gehouden in de EL doel der instelling, lp,- Wstellingen en particulieren ILjfVyhjze dan ook, hun hulp ver- I f.jrer nogmaals hartelijk dank L.„ °Pt wordt, dat belangstel en kijkje zullen komen RIJKSMUSEUM VAN OUDHEDEN. Tentoonstelling van nieuwe aanwinsten. In het Rijksmuseum van Oudheden is gisteren een kleine tentoonstelling geopend van de voornaamste nieuwe aanwinsten in het afgeloopen jaar. Deze tentoonstelling bewijst zeker wel. hoeveel moois er in dezen crisis-tijd, waarin vele particulieren ge dwongen zijn zich van hun kunstbezit te ontdoen, voor weinig geld te koop is. Van de verschillende gebieden welke het Museum bestrijkt, zien we hier voorwerpen bijeen. Een prachtig rqlief-portret van Tuth- mosis III tot dusver bezat het Museum nog geen konings-portret een verguld stucmasker en een paar zeer zeldzame bronzen vertegenwoordigen de voornaam ste aanwinsten der Egyptische afdeeling te zamen met een bijzonder fraaie groep van drie houten beelden, welke het Museum van den heer W. Spijer te Amsterdam, ten geschenke kreeg. In de Grieksche afdeeling werd een lang gevoelde ernstige lacune aangevuld door den aankoop van 6 fijne echte Tanagrafiguren, vier vrouwenfiguurtjes van bijzondere bekoorlijkheid vooral, welke men hier bijeen vindt met een klein amphoortje van blauw glas, een fijn spe cimen van de glasindustrie uit haar besten tijd. Een collectie vuursteeninstrumenten, karakteristiek vooral voor de verschillende perioden van het palaeolithicum in Frank rijk, is de voornaamste aanwinst der afdee ling Oud-Europa. Uit Nederland vinden we uit de vele aanwinsten hier de bronzen urn en het ijzeren zwaard met goudbeslag aan het gevest, hetwelk in Oss werd gevonden, verschillende fraaie stukken praehistorisch aardewerk, interessante grafvondsten met Romeinsche ceramiek uit Groesbeek en bovenal een merkwaardige, meer dan voorbeeld van Romeinsche bronssculptuur. Dat nog zooveel fraais kon worden aan gekocht, is voor een goed deel te danken aan het Fonds Gildemeester, waarvan het Museum een paar jaar geleden in het bezit kwam. Met elkaar vormen deze zoo verschil lende voorwerpen een uiterst aantrekke lijke tentoonstelling, welke, naar de directie hoopt in den komenden Kersttijd veel belangstelling wekken zal. ONS NEDERLAND. Deeember-nummer gewijd aan Leiden. „Ons Nederland", het orgaan der Alg. Ned. Vereeniging voor Vreemdelingenver keer gaat steeds voort propaganda te maken voor het reizen in eigen land. door in speciale nummers de aandacht te vestigen op de schoonheid en beteekenis van de verschillendedeelen van ons land. Het December-numnier van dit fraai ge drukte tijdschrift is gewijd aan Lelden, zijn historie, zijn bekoorlijkheid en zijn nijver heid. Een dik nummer, waaraan naast den burgemeester, ook door den wethouder van onderwijs, leiders van gemeentelijke diensten en tal van vooraanstaande Leidenaars werd medegewerkt. Op deze wijze was het mogelijk alle facetten van de Sleutelstad in het juiste licht te stellen. Behalve deze overvloedig geïllustreerde bijdragen over Leiden bevat het nummer het maandelijksche verslag van hetgeen de A.N.V.V. deed ten behoeve van het Vreemdelingenverkeer, waarbij onder meer gewaagd wordt van een belangrijke con ferentie te Leiden met vertegenwoordigers van de Engelsche reisbureaux. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Rijnsburg's Autobedrijf. Oegstgeesterweg 3b. Rijnsburg. Handel en reparatie-inrich ting van automobielen en garage. Eige naar A. A. H. Dyksman, Rijnsburg. H.B.S.-VER. „EMTEGEES." De H. B. S -vereeniging „Emtégeës" heeft in Feenstra een zeer geanimeerde bridge-drive gehouden, welke onder lei ding stond van den heer W. Noach. Aan het einde kon de voorzitter de volgende prijzen, welke uit kunstvoorwerpen be stonden, uitreiken, ie prijs: v. d. Zanden en Crabbendam met 3200 pnt2e prijs: Meijeraan en Beumer met 2870 pnt.; 3e prijs: Noach en Kooiman met 2000 pnt.; 4e prijs: Kasten en Duyvendak met 1520 p. WEER ERNSTIGE STAGNATIE IN DE TREINENLOOP. Hedenmorgen was er weer een ernstige stagnatie in den treinenloop der Ned. Spoorwegen. Verschillende treinen Utrecht Leiden waren een half uur en meer te laat. waardoor de aansluitingen verloren gin gen. Zoo misten hedenmorgen de reizigers Zwolle en Utrecht de aansluiting op den uit Duitschland, Groningen. Leeuwarden, trein, die 9.20 van Woerden naar Leiden vertrekt, zoodat dezé reizigers in plaats van om 10 uur 12. eerst om 11 uur 57 in Leiden aankwamen. Ook hedenmiddag was de treinenloop in Utrecht nog verstoord en vertrokken de treinen met veel vertra ging. DE ALGEMEENE TOESTAND. De diplomatieke besprekingen. Sir John Simon is van Parijs vertrokken waar hij reeds heden een onderhoud zal hebben met Boncour, die hem daarna een dejeuner zal aanbieden, waaraan ook de gezant Tyrell, Chautemps en Avenol zul len aansluiten. Morgen zal een dejeuner gegeven worden voor een veel grooter aantal tafelgasten op de Engelsche ambassade ter eere van de Fransche ministers. De Belgische minister van buitenland- sche zaken, Paul Hymans zal zich den 27sten December voor een kort verblijf naar Parijs begeven, waar hij een ontmoe ting zal hebben met Paul Boncour en ver scheidene andere Fransche staatslieden. Naar aanleiding van de inlichtingen, die de Fransche legatieraad te Berlijn, Arnal aan zijn regeering heeft verstrekt, schrijft de Völkische Beobachter, dat hij geen nieuw Duitsch voorstel heeft overgebracht, doch een toelichting op de diplomatieke besprekingen. De Duitsche regeering heeft zich niet gehouden; haar standpunt hangt af van de wijze, waarop de mogendheden de ont wapeningsverplichtingen nakomen. Het heeft geen zin te verwachten, dat Duitsch land weer zal gaan deelnemen aan de conferentie en de werkzaamheden van den Volkenbond. Een internationale bespre king kan pas plaats hebben wanneer door de diplomatieke onderhandelingen, de paritei van Duitschland in elk opzicht v/ordt verkregen. Van een vermindering der S.A. kan geen sprake z in Volgens dit blad :s die kwestie ook niet besproken en zijn geen ultimatieve eischen gesteld. ROEMENIE. De verkiezingsuitslag. De uitslagen der verkiezingen geven aan. dat de liberalen 303 van de 389 be schikbare zetels hebben veroverd. De Na tionale Boerenpartij wist er slechts 29 te behouden van de 277, die vroeger door deze partij bezet werden. UITVOERING „DE STEM DES VOLKS" Met medewerking „Nieuw Leven". De zangvereeniging „De Stem des Volks", over wier prestaties wij reeds meerdere malen uitvoerige beschouwingen brach ten, gaf gisteravond in een goedbezette Stadszaal een uitvoering met het muziek gezelschap „Nieuw Leven", dir. de heer Ludwig Schweitzer, waarvan het succes bij de trouwe aanhangers weer volkomen was! Onder den druk der tijden zullen ook deze beide vereenigingen wel te lijden hebben (de afd. Mannenkoor van „De Stem" moest in verband hiermee reeds ge heel worden opgeheven), maar men gaat dapper en met moed voort, hetgeen zeker is toe te juichen. Wij hoorden, behalve eenige bekende strijdliederen, o.a. een ge slaagde vertolking van Otto de Nobel's kernachtig en zeker niet gemakkelijk te vertolken koorwerk „Macht tegen Macht", waarin men ook bij de onderscheidene stemvoeringen den strijd aanvoelt, die echter tenslotte in een stralende harmonie zijn oplossing vindt. Het koor heeft al op een gelukkige wijze zich door deze niet gemakkelijk in het gehoor liggende compo sitie heengeslagen, aangevuurd door den steeds bezielden directeur, den heer De Nobel, van wien een groote suggestie uit gaat en die zijn zangers en zangeressen ook door de wankele passages kranig weet te leiden. De indrukwekende tekst van Margot Vos past zich mooi bij de muziek aan. „Nieuw Leven" had hier evenmin een lichte taak, waarvan zij zich echter tevre denstellend kweet. Het geheel was een forsche vertolking, die een enorm applaus oogstte! Ook het overbekende „An der schonen blauen Donau" eveneens met accompagnement van „Nieuw Leven", had een daverend succes, terwijl de andere nummers van het programma eveneens met belangstelling werden beluisterd Wij meenen echter „Nieuw Leven" wel eens op een gelukkiger wijze gehoord te heb ben. „De Stem" heeft opnieuw bewezen met ernst en lust te studeeren, twee be langrijke factoren, om iets goeds te leve ren! Men mag zich gelukkig prijzen zulk een energiek man als leider te bezitten: de heer De Nobel heeft ook gisteravond weer bewezen, zeer veel uit dit materiaal te kunnen halenVoor beide vereenigingen een mooie avond! De reserve-officieren der infanterie, die vóór 1 Januari 1933 als zoodanig zijn benoemd en in hun tegenwoordigen rang reeds werkelijken dienst hebben verricht, komen indien zij behooren tot het 4e regiment infanterie in 1934 onder de wapenen in het tijdvak van 2 tot en met 21 Juli, derhalve voor den tijd van 20 dagen. Geslaagd voor de hoogste klasse van het Kon. Conservatorium te Den Haag. de heer Kraaneveld. alhier, leerling van mej. Corry de Wekker. FRANKRIJK. De spionnage. Het in verband met de ontdekte spion- nage-affaire Ingestelde onderzoek, dat de arrestatie van tien spionnen, onder wie acht buitenlanders, tengevolge had. heeft uitgewezen, dat men te doen heeft met twee verschillende affaires. Van de gearresteerde personen waren de Fransche polyglot, prof. Martin, die zooals men weet verbonden was aan den code- dienst van het ministerie van marine, en de Russin Lydia Stahl door een buiten- landsche mogendheid belast met de reor ganisatie van den spionnagedienst in Fin land. Zij werkten samen met de Letland- sche spionne Maria Schul en de Fransche spionne Serandon. Andere vrouwelijke spionnen hadden tot taak de militaire organisatie in Oost- en Zuid-Oost Frankrijk te surveilleeren. De politie heeft in een der buitenwij ken van Parijs nieuwe documenten gevon den, die speciaal betrekking hebben op de Finsche affaire. 't Werk der „Sureté Generale" is bemoei lijkt door het feit, dat de berichten over de spionnage-affaire te vroeg zijn gepubli ceerd. De spionnenorganisatie blijkt wijder ver takt zijn dan men oorspronkelijk dacht. Hoewel thans vele onder verdenking staan de personen uit het land zijn gevlucht, wordt verzekerd, dat de organisatie in Europa veertig agentschappen had. terwijl er redenen zijn om aan te nemen, dat de vertakkingen over de geheele wereld liepen. ENGELAND. De buitenl. politiek in het Lagerhuis. O'Duffy in vrijheid gesteld. Voor de verdaging van het Lagerhuis tot 29 Januari heeft de Labour-afgevaardigde majoor Attlee, die Lansbury verving, de buitenl. aangelegenheden ter tafel ge bracht. De arbeiderspartij blijft zich verzetten tegen alles wat op herbewapening lijkt. Attlee wenschte ook te weten, of het be zoek van Simon aan Italië op eenige wijze in verband staat met de voorstellen be treffende de constitutie van den Volken bond, want hij acht dergelijke voorstellen uiterst gevaarlijk, want het wezen zelf van den Volkenbond is, dat hij een democrati sche instelling zijn moet en niet veranderd mag worden in een heilige of niet-heilige Alliantie van de groote mogendheden. Deze voorstellen, zeide Attlee, hebben groote ongerustheid verwekt onder de neu trale mogendheden, die groote diensten bewezen hebben aan den Volkenbond. Betreffende Oostenrijk, waarvan de toe stand groote ongerustheid baart, hoopt Attlee. dat de regeering volkomen de zijde van Oostenrijk zal kiezen in geval van eenlgen aanval. Het liberale lid Bernay kwam evenals de vorige spreker Attlee, op tegen de Ita- liaansche plannen tot hervorming van den Volkenbond. Deze spreker verlangt in de ontwapening een werkzame internationale controle. Sir Edward Grigg verklaarde, dat Enge land thans een politiek van isolatie moet volgen, of wel een systeem van collectieve veiligheid moet scheppen. Het laatste ver dient de voorkeur. De nationaal-liberaal Mabane merkte vervolgens op, dat na de eerste reactie over het uittreden van Duitschland uit den Volkenbond, thans meer en meer de op vatting veld wint, dat Duitschland niet rechtvaardig is behandeld. Het Britsche volk verlangt geen aan Frankrijk vijandige politiek, doch wel een politiek van herziening. Minister sir John Simon verklaarde dat hij het oogenblik zeer inopportuun achtte eenige verklaring over de besproken onder werpen af te leggen. Na de betreurenswaardige uittreding van Duitschland uit den Volkenbond zijn ter stond in de verschillende hoofdsteden energieke besprekingen begonnen. Hitler heeft openlijke verklaringen afge legd, welke voor alle partijen van zeer groot belang zijn geweest. In antwoord op een interruptie, of deze verklaringen ernstig gemeend waren, zeide Simon, dat dit een te belangrijke kwestie was, om zonder meer te behandelen. Deze verklaringen waren vooral voor Frankrijk van zeer groot belang. In onze onderzoe kingen te dien opzichte hebben wij erop gewezen, dat we ons onthielden van eenigerlei goedkeuring ten aanzien van eenige ingediende voorstellen, maar dat het onze plicht was te trachten den toe stand op te helderen en duidelijk te ma ken. wat die laatste verklaringen betee- kenden. Deze enquête is thans gaande en het zou niet verstandig, zelfs onverstandig zijn, reeds thans in het openbaar een verkla ring af te leggen. Het schijnt intusschen, dat in politiek opzicht Hitier voorstellen heeft gedaan, welke hij zeer zeker als formeele voorstel len bedoelt. De berichten in de bladen volgens welke Hitier non-agressie pacten met zijn buren op het oog heeft, zijn ook met de feiten in overeenstemming. Hitler is bereid met alle buren van Duitschland dergelijke pacten te sluiten. Hij zeide zich gelukkig te achten Paul Boncour te ontmoeten, in verband met de voorstellen der Duitsche regeering. Wat Oostenrijk betreft-, zeide Simon, dat de politiek der Britsche regeering was en blijft, al haar invloed aan te .wenden om BINNENLAND. Het zilveren feest van „Dc Nederlandsche Dagbladpers"; de voorzitter, de heer J. W. Hcnny, benoemd tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau. (Binnenland. 3e Blad) Het antwoord van minister Colijn aan de Eerste Kamer over de korting op de Indische pensioenen. (Binnenland, 3e Blad) De verhooging der tabaksaccijns; memo rie van antwoord aan de Eerste Kamer. (Binnenland. 3e Blad). De wijziging van dc wet op de openbare vervoermiddelen. (Binnenland, 3e Blad). Notaris te Den Haag wegens valschheid In geschrifte gearresteerd. (Gemengd, 3e Blad.) Aanvaringen in den mist te Rotterdam; een Duitsche kok gedood. (Gemengd, 3e Blad). De „Pelikaan" is hedenmorgen te Ba tavia aangekomen; schitterende record vlucht in ruim vier etmalen (1ste Blad). BUITENLAND. Voortzetting der diplomatieke besprekin gen. (Buitenl., Ie Blad). De buitenl. politiek in het Engelsche Lagerhuis. (Buitenl., Ie Blad). Afbreking der Fransch-Duitsche econo mische besprekingen. (Buitenl., Ie Blad) Generaal O'Duffy in vrijheid gesteld. (Buitenl. Ie Blad). President Roosevelt over het zilver. (Buitenl., Ie Blad). de integriteit en onafhankelijkheid van Oostenrijk te ondersteunen, terwijl wij strikt ons standpunt handhaven, dat het niet onze zaak is, tusschen beide te komen in de binnenlandsche zaken van 'n ander land. De onafhankelijkheid van Oostenrijk is het doel, waarnaar de Britsch politiek streeft. Verschillende sprekers beantwoordend, die op eenige punten der buitenlandsche politiek meer concrete inlichtingen wenschten, hield Simon staande, dat het zeer inopportuun zou zijn, een substan - tieele verklaring af te leggen. De Britsche regeering was in nauw con tact met Frankrijk. Na Sir John Simon nam Austen Cham berlain het woord, om te verklaren, dat hij met groote spijt waarin zich eenige verontwaardiging mengt het bericht in de dagbladen had gezien betreffende een commissie, die zich den naam geeft van enquête-commissie betreffende 'n kwestie, welk het onderwerp geweest is en nog is van een proces in Duitschland. Dit komt, hem voor de allergrootste onbeschaamd heid te zijn, welke de burgers van een land tegen een bevrienden staat kunnen begaan. Chamberlain was van meening. dat er een protest moest worden ondernomen tegen het misbruik, dat men van Enge- lands gastvrijheid heeft gemaakt. Het is niet noodig te zeggen, wat wij zouden gevoelen, indien er een dergelijke actie ondernomen werd ten aanzien van een proces vóór onze eigen rechtbanken. Chamberlain verzocht de regeering geen enkele wijziging toe te staan van het Sta tuut van den Volkenbond, tenzij om dit doelmatiger te maken en den Volkenbond te versterken. Elke poging om het pact te vernietigen, onder voorwendsel om het te amendeeren, zou op een hardnekkig verzet stuiten. Het Iersche opperste gerechtshof heeft de directe in vrijheidstelling van den ge arresteerden generaal O'Duffy en van diens adjudant. Sullivan, bevolen. Het bevel tot op vrije voeten stelling is uit gevaardigd naar aanleiding van de door de Vereenigde Ierland-partij ingediende aanklacht wegens onwettige vrijheids- berooving. Bij zijn in vrijheidsstelling werd generaal O'Duffy toegejuicht door geestdriftige menschenmenigten, die hem op de schou ders naar zijn hotel droegen. Het uitvoerende comité van de Ver eenigde Ierlandpartij hield daarna een vergadering ter bespreking van de situatie. Men acht het waarschijnlijk, dat O'Duffy opnieuw zal worden gearresteerd en voor het militair gerechtshof zal worden ge bracht op grond van het lid zijn van een verboden organisatie. ZUID-AMERIKA. Wapenstilstand geschonden? Een onverwachte situatie is ter Pan- Amerikaansche conferentie ontstaan door de inneming van een viertal forten in den Chaco door troepen van Paraguay In ver band met dit feit is de zitting der confe rentie verdaagd. Volgens ontvangen telegrammen van Paraguaysche autoriteiten verklaren deze echter dat de wapenstilstand nog niet mg£gaan' toen de forten Sorpresa, hÏJ, en Corrales genomen wer den, zoodat hier geen sprake kan zijn van schending van den jvapenstilstand.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1