Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 20 December 1933 Vierde Blad No. 22625 BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. >35-20 ileum van burgemeester Dr. w. de vlugt. Een hartelijke huldiging. en is het 12V= jaar geleden, dat dr. Vlugt benoemd werd tot burgemees- j Amsterdam, een feit dat op feeste- L' wijze wordt herdacht, dag werd ingeluid door den carillon- j. Vincent, die van den koepel van het klijk Paleis om kwart voor negen J en andere muziek deed hooren. uwelijks waren de tonen van het 'on over den Dam weggeklonken of in lverstraat deed zich de muziek hoo- van het politie fanfarecorps, dat, ge- 'd door een groot deel van het politie- optrok naar het Stadhuis op den voorburgwal, om te defileeren langs f feestvierenden burgervader. den Hoofdcommissaris den heer Versteeg werden gelukwenschen over- cht van het geheele corps. ;en 11 uur kwam de gemeenteraad Li in openbare zitting. De familie van burgemeester. benevens een aantal "gden hadden de plaatsen van de -rveerde en de publieke tribune inge- en, die ditmaal met een planten- en pnversierlng prijkten. f opening van de zitting kreeg het raadslid, de heer J. ter Haar het Hi) schetste de veelomvattende taak den burgemeester van Amsterdam en menteerde dr. De Vlugt met zijn Namens den raad bood hij hem rnr etsen van Jan Poortenaar aan. '■-ens spraken wethouder Abrahams lubilaris zelf. ifloop van de Raadszitting had hij de in ontvangst te nemen van de ■naren en werklieden der gemeente dit 20.000 man tellende personeel, deputaties bijeengekomen in de ''Gaal. Mr. dr. J. H. van Zanten bood lauwerkrans aan. den middag hield de burgemeester tie m het Concertgebouw. Tegen ha.f waren daar bijeen tal van autoritei- [uit verschillende kringen van de hoofd Hier werd den jubilaris hulde ge- |ht door de geheele bevolking, der orgelspel van Piet van Egmond en de heer en mevrouw De Vlugt en en namen de voor hen bestemde Is in dr. J. A. van Thiei, als voorzitter bet Uitvoerend Comité, dat zich uit Lur°erij had gevormd, werd de jubilaris "esproken Spr. bood hem z'n door Jan Iers geschilderd portret aan. terwijl Da Vlugt met een zilveren theeser- t verrast werd. Tenslotte ontving de ju- een gedenkboek, vervaardigd door Hueter. aiat een paar zangnummers waren utt- crd door den Bond van Amsterdam 's Chr. Zang -en Muziekvereenigingen Koninklijke Mannenzangvereeniïing begon een openbare receptie, wan door menschen van alle rang en id gebruik werd gemaakt. EERSTE KAMER. Vergadering van gisteren. de orde is het wetsontwerp tot wij- 6 der wet van 4 April 1870 (Stbld. 62) uende bepalingen omtrent de uitgifte schatkistbiljetten, zooals deze wet ebjk is gewijzigd bij de wet van 18 :°an 1922 ist.bld. 11.) «i„h r van Lanschot (R.-K.) zegt, dat vlottende schuld ontstellend hoog dreigt .f 'oopen; vandaar dat de regeering «Istpapier wil uitgeveh voor vijf m,?3! constateert met genoegen dat ld if niet afk:eei-ig is aan het denk- .„?m eventueele inschrijvingen op consolidatle-leeningen te vol- D. ïf schatkistpapier. - i"'n™r van Financiën, de heer Oud, inni de regeering aangenaam zai tfiren aan dezon wensch kan wor- cmoetBel!omen- SPr- acht het in 't 4»tT5 de sc>tkist; spr. kan echter Het «Ut ?a'den vorth toezeggen, h rt „^h'wcrp wordt zonder debat en ingenomen. Ungerfn wordt 'le' trekken der 'crpdering wordt geschorst voor een vnmïï?.der afdeelingen tot het kiezen i hoi? en ondervoorzitters, en i Pe,anB wordt medegedeeld dat de h» n to' voorzitters der afdeelin- se v,„'en v- Lanschot, Hermans, van de J°hg en Fock; en tot igge v S.Jar de heeren v. d. Hoeven, v'erpirfi ir Br'ët en Blomjous. rnorotl B wordt om 9 uur verdaagd ®cn elf uur. Be 1 JbBILEU.M VAN DE NEDERL. dagbladpers. De receptie. zl!'hpdn{?eid van het 25-jarig jubi- fc'-'^ndseh. uur der vereeniging .De 5 uur Z Dagbladpers" morgen van 3 1 a-'ope" t» e houden in hotel „de Amsterdam. PROV. STATEN VAN ZUID-HOLLAND. De salaris-herziening voor het provinciaal personeel. (Vervolg van gisteren). In de gisteren voortgezette vergadering van de Prov. Staten van Zuid-Holland heeft de heer Schouten (a.r.) bij dg be handeling van de begrooting de salaris- kwestie besproken. Hij becrltiseerde hel standpunt van Ged. Staten die een haastig ingrijpen niet noodig achten. Zij wenschten een afwachtende houding aan te nemen. Zij wezen daarbij o.m. op het instellen van de commissie-Schouten Deze commissie had alleen ten doel de regeering te adviseeren omtrent de nor men, te gebruiken ter toetsing der rege lingen der lagere organen. De regeering bedoelde niet, dat eenig orgaan zou wach ten met het nemen van maatregelen, die noodig geacht werden. Het beroep van Ged. Staten gaat dus in tegen de bedoeling der regeering. Hetzelfde is het geval met het beroep op het gewijzigde ontwerp- ambtenarenwet. Dit ontwerp was zelfs als een waarschuwing te beschouwen. In geen geval kan men dus een beroep doen op deze beide omstandigheden bij het wachten met een verder gaande tijdelijke korting. De algemeene financieele toestand is voor spr. afdoende. De toestand der provin. eie doet er niet in hoofdzaak toe. Neemt men een tegenovergesteld standpunt in, dan maakt men de salarissen tot sluitpost. Spr. betreurt dus het standpunt van Ged Staten en hii kan het niet steunen. Nu Ged. Staten hebben medegedeeld, niet in te gaan op het schrijven van den minister van binnenl. zaken, is sprekers bezwaar nog versterkt. Uit het schrijven blijkt immers, dat de minister seen genoe gen neemt met een salarisherziening welke pas met 1 Juni of 1 Juli gaat werken. Volgt men het beleid van Ged. Staten, dan streeft men welbewust naar het ingrij pen der regeering in de provinciale salaris sen. De heer Drees (S.DA.P.) meent, dat het standpunt van Ged. Staten logisch is. Zou de regeering ingrijpen, dan zou zij daarmee ingaan tegen tekst en geest van de ambtenarenwet. Er moet nog een heele procedure aan voorafgaan. De wet ver langt zelfs een termijn van 3 maanden. De heer v. d. Meulen (lib.) betoogt, dat de loonen der brug- en sluiswachters te hoog zijn Hij brengt die in verband met het algemeen salarisvraagstuk. Is dit nu werkelijk zoo moeilijk op te lossen? Er zijn slechts 400 personen in dienst der provin cie. Als de regeling hunner loonen maanden moet duren, hoe moet het dan wel in een groote stad gaan? De heer Drost (lib.) zegt, dat zijn fractie zal staan achter de voorstellen, die ver wacht kunnen worden in verband met het betoog van den heer Schouten. De heer Alblas (H G.) acht een salaris herziening voor de ambtenaren noodzake lijk. Hij vraagt of de titel provinciale ambtenaren overeenstemt met die van de rijksambtenaren. Voorts klaagt hij over de pensioenen aan oud-leden van Ged. Staten, die later weer m overheidsdienst tred-n Vervolgens worden de sprekers beant woord door Ged. Staten De neer von Fisenne (R.K.) behandelt eenige ondergeschikte punten. Rationali satie van de pol.terindeeling is zeer moei lijk. Zelfs in denzelfden polder zit men met verschillende hoogden van het jjeil. De heer Heukels (AR.) antwoordt den heer Alblas, dat de pensioenkwestie steeds buiten Ged. Staten is gehouden. De groote lijn de subsidieregeling kan in de zomerzitting behandeld worden. Het wegenplan v. ordt door zeer onzekere factoren beheerschi Een zoodanig plan kan niet anders dan zeer globaal zijn. Zoo dra er gevaar besieat ten aanzien van de uitvoering zullen de Staten gewaarschuwd worden. De aandrang tot bezuiniging, waar die niet afbraak bedoelt, heeft de instemming van het college. Spr is niets gerust over den gang der financiën. Er zijn de laatste jaren tonnen meer uitgegeven dan ont vangen. Ondanks alle maatregelen, in 1933 genomen, moet men 335.000 gulden interen. Het belastbaar inkomen in de provincie is met niet minder dan 40 pet. verlaagd. Daarbij hebben de uitgaven een sterke neiging tot uitzetten. Spr. wiist op de krankzinnigenzorg. Het aantal dezer patiënten neemt met 250 per jaar toe Ged. Staten wiizen de motie-v Eek af. De heer v. Eek zegt: „geef geld. gij hebt het". Deze uitdrukking is meer vrijmoedig dan juist. De heer v. Boeyen (C.H.) verdedigt het beleid inzake de drinkwatervoorziening. Binnen een paar maanden zal Goeree en Overflakkee ook aangesloten zijn en zal 98 pet. der bevolking van Zuidholland een waterleiding bezitten. De practiik leert dat waar een waterleidingbedriif komt. het vraagstuk der veralichte aansluiting zich automatisch oDiost. Op Flakkee zal het vraagstuk binnenkort geen vraagstuk meer zijn. De tarieven zullen daar zeer laag zijn. De vergadering wordt verdaagd GRENSWIJZIGING TE ROTTERDAM. Rhoon en Poortugaal bij Rotterdam getrokken. Blijkens de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer Inzake het wetsontwerp tot wijziging van de grenzen der gemeen ten Rotterdam, Rhoon en Poortugaal en opheffing van de gemeenten Pernis en Hoogvliet is de minister van Blnnenland- sche Zaken van oordeel, dat de voorge stelde omvang dezer grensregeling moet worden beoordeeld in het licht van het doel, dat daaraan ten grondslag ligt. De verwezenlijking van dit doel maakt het noodig, dat aan de gemeente Rotterdam j wordt toegevoegd een gebied van zoodani- I gen omvang, dat daar in komen te liggen i de aan te leggen havenwerken met den geheelen invloedsfeer, waarmede zij zijn of naar verwachting, binnen afzienbaren tijd zullen worden omgeven. Een annexatie mede van de gemeenten Hillegersberg, Schiedam en IJsselmonde zou geheel buiten de strekking van dit j wetsontwerp vallen. Zij wordt door het doel dat met dit wetsontwerp wordt be- oogd, niet vereischt en zou slechts zeer ten deele tot een oplossing kunnen leiden van j een vraagstuk, waarbij nog meer en be- I langrijker gemeenten dan de hier ge noemde zijn betrokken. Bij nadere overweging heeft de minister gemeend, in dit geval zijn bezwaren tegen het achterwege laten van verkiezingen, in verband met de grensregeling, te moeten laten vallen. Naast hetgeen terzake in het voorloopig verslag wordt opgemerkt, heeft hiertoe geleid de omstandigheid, dat de bevolking van de betrokken gemeenten heeft verklaard, op het houden van ver kiezingen geen prijs te stellen. Een daar toe strekkende nota van wijzigingen ver gezeld de memorie. HOUT BIJ BESTRATING EN WEGENBOUW. AANVULLING OMZETBELASTINC 1933. Verschenen is het verslag der Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot aanvul ling van de omzetbelasting 1933. Hieraan wordt ontleend, dat de Minister van Fi nanciën op opmerkingen van de vaste commissie voor de belastingen heeft ge antwoord. van meening te zijn, dat men niet kan zeggen, dat met 't voorgestelde artikel 39bis een te groote welwillendheid wordt betracht ten aanzien van het bui- tenlandsch fabricaat. Het artikel strekt alleen, ten aanzien van ingevoerde artike len den fabrikant-importeur gelijk te stel len met den zuiveren importeur. Zonder deze bepaling zou de eerste bij den laatste ten achter staan ten opzichte van den op 1 Januari 1934 aanwezigen voorraad inge voerde goederen. Wat betreft de positie van het bittnen- landsche fabricaat voor de fabrikanten die gebruik kunnen maken van een ver gunning overeenkomstig artikel 4 der wet bestaat de mogelijkheid, dat zij hun voor raad voor 1 Januari 1934 naar de handels- afdeeiing overbrengen. o DE TUNNEL ONDER DE MAAS TE ROTTERDAM. De Gemeenteraad van Rotterdam heeft f 50.000 gevoteerd voor voorbereidende werkzaamheden ten behoeve van het ma ken van een tunnel onder de Nieuwe Maas. Een Nederlandsch belang. „Wegen", het orgaan van het Ned. We gencongres. brengt een artikel van dr. A. A. C. Sprangers, onder bovenstaanden tile,. Hierin wordt gewezen op de mogelijkheid om den inlandschen boschbouw een nieuw afzetgebied te verschaffen voor zijn pro ducten en tegelijk een welkome verruiming van werkgelegenheid ten plattelande te scheppen. In de eerste plaats is het mogelijk om aan het bekende gebruik van houtblokjes als straatplaveisel een grootere uitbreiding te geven. De ervaring heeft n.l. geleerd, dat het hout van den groven den. het m- landsch grenen, zich na conserveering bij uitstek voor dit doe! leent, terwijl door een moderne methode van leggen, n.l. op een goede onderlaag, en met voldoende breede voegen, die met een ibitumineuze substantie worden gevuld, de voornaamste technische bezwaren, die aan deze weg constructie kleefden, zijn opgeheven. In- zondreid in Engeland heeft men op dit ge bied goede vorderingen gemaakt en kan dan ook een toenemend gebruik van hout plaveisel dat naast geluiddempend, elas tisch. licht (voor brugdekken van belang), buitengewoon duurzaam is. worden vast gesteld. Geheel nieuw voor ons land is echter de toepassing van een veel goedkoopere me thode. dienstig voor verkeerswegen buiten de steden, waarbij het geringwaardige lich tere hout. dat vooral bij de dunnlngen wordt gewonnen, aangewend wordt. In De nemarken zijn al eenige Jaren proeven ge nomen met beuken brandhout, rond en gekloofd, zooals het in de bosschen ter, verkoop komt en in Duitschland heeft men deze proeven voortgezet en uitgebreid. Onlangs is o.m. te Birkenwerder nabij Berlijn een proefstuk vau 2 K.M. in een weg onder levendige belangstelling der pers gedemonstreerd. Hier bezigde men liet materiaal, dat ook voor ons land in aan merking zou kunnen komen, gewoon rond inlandsch grenenhout (pinus silvestris) van 4 tot 14 centimeter doorsnede in 10 centimeter lange klosjes. Deze wor den met de bijl wat aangepunt en In een laagje fijne steenslag rechtop naast e'kaar geplaatst, op een paklaag. die hetzij uil het vroegere wegdek, hetzij ook uit een houtlaag kan bestaan. De openingen wer den gevuld met fijn steenslag en met een bitumineuze teeremulsie krachtig inge- walst. De puntige steenslag perst in de openingen omhoog en dringt tevens Ln het hout. zoodat een samenhangend lichaam van hout-steenslag ontstaat, dat het zwaar ste vrachtautoverkeer toelaat zeer duur zaam moet zijn en bovendien goedkoOD. In ons land worden door de geringere vraag naar dit dunnere hout de dunnineen in de bosschen vaak nagelaten en tegen woordig neemt door de sterk verminderde vraag van tuin- en landbouw naar deze sorteeringen teeeliik met die naar mijn- hout dit orobleem een steeds ernstiger vorm aan. Eenerzijds zou daarom een ge bruikswijze dicht bij de plaats van pro ductie gelegen voor dit materiaal groote aantrekkelijkheid hebben terwiil ander zijds het tegenwoordte gebruikelijke mate riaa] voor een belangrijk deel uit het bui tenland moet worden betrokken. Hierbij komt nog. aldus het tijdschrift dat een wegconstructie als hier bedoe'd aan vele handen werk geeft. Een nader onderzoek door de bevoegde organen naar de bruikbaarheid ervan voor landelijke ver keerswegen in onze boschrijke streken die meestal tevens afgelegen zijn, mag dan ook zeer worden aanbevolen. britsche hulde AAN MINISTER COLIJN. De Engelsche minister van Koloniën. Cunliffe Lister, heeft te Londen tijdens een lunch, die door de Mauritiusvereeni- ging te zijner eere werd gegeven en waar bij hem een portret ten geschenke werd aangeboden, voor de buitengewone dien sten. die hij aan Mauritius had bewezen, een rede gehouden, waarin hij een be schrijving gaf van de geschiedenis van dit eiland. Sprekende over de episode, dat de Nederlanders, na ruim een eeuw in het be zit van Mauritius te zijn geweest, het eiland hadden verlaten, maakte hij de opmerking, er vast van overtuigd te zijn, I dat wanneer indertijd mtnister Colijn de Nederlander was geweest, die het gezag over Mauritius voerde, dit eiland nooit onder Britsche heerschappij zou zijn ge komen. DIAMANTMAKELAAR VOORTVLUCHTIG. Met meer dan een ton aan diamanten. De 40-jarige diamantmakelaar B., wo nende te Naarden. is voortvluchtig met meer dan een ton aan diamanten. Ver moed wordt dat hij is uitgeweken naar België, De justitie heeft in zijn woning, die hij smds eenige dagen heeft verlaten, een onderzoek ingesteld. De benadeelde moet iemand uit Amsterdam zijn. BEROOVING TE APELDOORN. Twee verdachten aangehouden. Gistermiddag heeft de recherche te Apel doorn in hun woning aldaar aangehouden den 24-jarigen L. A en den 31-jarigen H A., die verdacht worden zich op Vrijdag avond j.l te Apeldoorn schuldig te hebben gemaakt aan mishandeling en berooving van een kruideniersbediende Zij zijn in arrest gesteld. RECLAME- •2993 JUets is gevawCijker dan dit riat-koude weder. Voor komen is beter dan genezen. Wie nu zorgt steeds eenige Wybert-tabletten in den mond te hebben, beschermt zich kracht dadig tegen kou vatten en verra derlijke infectie. Verdaagde prijzen DOODELIJKE VAL. In het voormalige gebouw van de Pro vinciale Griffie te Haarlem, dat verbouwd wordt tot huisvesting van het Kantonge recht is de districtsbouwkundige van den Rijksgebouwendienst te Haarlem, ir. L de Vries door den nog open liggenden vloer van de tweede verdieping gevallen en op de eerste verdieping terechtgekomen. Met een gebroken rib en een ernstige rugwervelkwetsuur is hij naar het Diaco- nessenhuis overgebracht, waar hij zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, is over leden. o AUTO GESLIPT. Te Doornspijk heeft een ernstig auto ongeluk plaats gehad. Een auto, komende uit de richting Zwolle, bestuurd door een Duitscher. zekeren H. H uit Amsterdam, is door de gladheid van den weg geslipt j en met een snelheid van ongeveer 4050 K.M. tegen een ijzeren afrastering en een l lantaarnpaal aangereden en daarna tegen twee voetgangers, n.l. T Bap en J. Schutte. Bap's beide beenen werden gebroken en tevens liep hij een ernstige schedelfrac tuur op, waardoor de dood onmiddellijk moet zijn ingetreden. Door het parket in Zwolle zijn de auto en het lijk in beslag genomen. (Zw. Crt.) SPOORWEG-ONGELUK TE DEVENTER. Een goederentrein uit Zwolle is gisteren ter hoogte van het viaduct bij het Sta tionsplein in Deventer op een stilstaande rangeermachine gereden. Drie goederen wagens ontspoorden. De rangeermachine werd licht de locomotief van den goede rentrein zwaar beschadigd. Hoe het onge luk veroorzaakt werd, is nog niet bekend. WIJZIGING BEVORDERINGSWET ZEEMACHT. Aan het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer in zake het wetsontwerp wijziging van de bevorderingswet voor de zeemacht 1902 wordt ontleend, dat men zich over hei algemeen met de voorgestelde wijzi ging kon vereenigen, Eenkele leden vroe gen. welke maatstaf zal worden aangelegd bij bevordering bij keuze. Is het de bedoe ling om ook bij de zeemacht de leiders eigenschappen overwegend afhankelijk te stellen van het met goed gevolg de oplei ding hebben ontvangen aan de hoogere marinekrijgsschool? Andere leden meen den. dat dit zeker niet. de bedoeling was maar dat integendeel bij de bevordering meer rekening zou kunnen worden gehou den met oractische diensten en vooral met den vaartiid. Dat de functie van inspecteur van den geneeskundigen dienst werd opgeheven werd algemeen goedgekeurd. BOND VAN NEDERLANDSCHE ARCHITECTEN. De Bond van Ned Architecten hield zijn vergadering, onder leiding van den voor zitter, ir. J. de Bie Leuveling Tjeenk. Deze wijdde eenige woorden ter nagedachtenis aan de overleden leden ir. J. Mulock Hou wer te Groningen en ir. P. F. de Bordes te Haarlem. Tot lid van het bestuur, in de plaats van den heer H v. d. Kloot Meijburg. die niet herkiesbaar was, is gekozen de heer W. J. Gerretsen, architect te Arnhem, terwijl voorzien werd in de mutaties in de per manente commissies. De vergadering besloot tot het instellen van een commissie ter bestudeering van de oorzaken inzake het werken van niet voldoend bekwame bouwkundigen op het terrein van den architect en de middelen ter bestrijding daarvan. Tot lid van deze commissie werden benoemd ir. A. J. van der Steur, P. Vorkink, P. G. Buskens. ir. H. T. Zwiers en W. J. Sandhövel, Als protest tegen den veldwachter. Dreumel is een dorpje, dat zich beschei den verborgen heeft in het uiterste puntje van het Land van Maas en Waal en zich voor de nieuwsgierige blikken gedekt heeft achter de breede dijken van de twee rivieren, waaraan deze landstreek haar naam ontleent Dreumel bezit ook een ge meenteraad. die de gewoonte heeft op i gezette tijden bijeen te komen, teneinde het wel en wee van het dorp en deszelfs bewoners te bespreken. Ook in een kleine gemeente kunnen vraagstukken de gemoederen nogal heftig in beweging brengen en zoo was daar in Dreumel dezer dagen een voorval geschied, dat aanleiding werd tot een interpellatie i in den gemeenteraad. De achtergrond was een min of meer gespannen verhouding tusschen wethouder Kruisen, die nogal ..zwaar aan politiek doet" en den gemeen teveldwachter. Deze laatste functionaris had den wethouder er een verwijt van ge maakt, dat hij op klompen de vergadering van het college van B en W. had bijge woond. De wethouder, die wel eens gehoord had. dat men in bepaalde kringen in het buitenland de overtuiging heeft, dat klom pen de nationale voetdracht in Nederland is, achtte zich door dit verwijt niet alleen in zijn persoonlijke eer aangetast, maar meende, dat ook onze nationale waardig heid door het onbezonnen oordeel van den veldwachter was gekreukt en trok in de eerstvolgende raadsvergadering ongezou ten van leer. Het onderwerp, door hem met verheffing van stem aan de orde gesteld, bleek de algemeene belangstelling te hebben. Ge- ruimen tiid hebben de vroede vaderen zich met beschouwingen over de wenschellik- heid van de klompendracht bezig gehouden waarbij men ten slotte tot de eenparige conclusie kwam. dat de Gemeentewet niet verbiedt op klompen een vergadering van B en W en zelfs niet een raadsvergadering bil te wonen. De Raad toonde zich in hooge mate verontwaardigd over de bemoeizucht van den veldwachter en om hem dat voor zen en voor altijd aan het verstand te brengen, werd met algemeene stemmen besloten, dat bij de eerstvolgende rag.ds- i vergadering alle raadsleden „op de klump- kes" zullen verschijnen Het woord is thans weer aan den veld wachter! Hbld. VF.RVALSCHING VAN AARDAPPELVERGUNNINGEN. Men meldt uit Roermond aan de Msb.": Door de politie is een omvangrijke ver- valsching van vergunningen tot het ver voer van aardappelen ontdekt. Door het vervalschen van de data waarop het ver voer moest geschieden, werden dezelfde ve-zunningen meer dan eens gebezigd ter wiil slechts één keer de verschuldigde rechten werden betaald. Op deze wiize moeten verscheidene duizenden kilo's aardappelen, meestal voor Maastricht be stemd. zijn vervoerd. In verband hiermee is door de politie aangehouden de koopman G. H. te Ste- vensweert Hij werd op last der justitie naar het Huis van Bewaring te Roermond overgebracht. BUITENL ANDSCH GEMENGD. DE DALAI LAMA t De Dalai Lama. geesteliik en wereldlijk hoofd van de autonome Chineesche pro vincie Tibet, is volgens een telegram uit Lhasa gisteren aldaar op 60-jarigen leef tijd overleden. o - LOONSVERLAGING TE DEN HAAG. B. en W. van Den Uiteg zijn thans met voorstellen gekomen om behalve de 2l/;°/j korting op de loonen van het gemeente- personeel. welke met 1 Januari a.s. zal ingaan, een nieuwe salarisverlaging van 2V«'/o in te voeren. o VERSPREIDE BERICHTEN. Ter gelegenheid van het zilveren rc- geeringsjubileum van den president van Venezuela, generaal J. V. Gomez, heeft de Venezolaansche gezant, dr. José I. Carde nas gistermiddag in Hotel des Indes een dejeuner aangeboden waaraan een groot aantal autoriteiten en leden var het corns diplomatique aanzaten, rooal- om. Prins Hendrik en minister De Graeff. De nieuwe Commissaris der Koningin in de provincie Groningen, dr J. P Fo- ckema Andreae, heeft gisteren voor het eerst de zitting der Provinciale Staten ge presideerd. aardverschuivingen IN NOORD-ITAL1E. Door een aardverschuiving van buiten gewonen omvang is de spoorlijn Pisa-Abe- tone-Brenner voorloopig versperd. In de buurt van Pistoia is een aard massa van 50o M. lengte, 800 M. hoogte en een groote dikte, los geraakt, waarbij een huis, dat door stratenmakers werd bewoond, is vernield. Men vreest, dat de rivier Lima buiten haar oevers zal treden, daar de massa in het stroombed is terecht gekomen o TREIN IN SNEEUWSTORM VERONGELUKT. De machinist en een passagier zijn ge dood en 11 personen gewond, toen een ge heel volle trein tijdens een hevlgen. ver blindenden sneeuwstorm op 20 K.M, ten N Oosten van Naotsoe aan de Japansche kust j verongelukte. De sneeuwstorm beeft in de 1 geheele streek aanzienlijke schade aange richt. DE LINDBERGHS WEER THUIS. Op het vliegveld van New-York is gister avond het echtpaar Lindbergh gearriveerd. De familie heeft sinds haar vertrek meer dan 47.000 K.M. afgelegd. De moeder van Lindbergh was met haar kleinzoontje John bij de daling tegenwoordig.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 13