Jsvreugd op de Leidsche IJsclub. UAt Jaargang MAANDAG 18 DECEMBER 1933 No. 22623 Isammsr bestaat bR VIER EERSTE BLAD. FICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. Het verschil tusschen schijn en werkelijkheid LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN g I Ots. per regel voor advertentiën uit Lelden en plaatsen lar agentschappen ran ons Blad gevestigd zijn. Voor alle .jdere adrertentlën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentlën Uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. een maximum aantal woorden van 30. „casso volgens postredht. Voor eventueele opzending van éieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureaa Noordeinckplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT a Voor Lelden per 3 maanden t. 2.35; per week t. 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f.2.35 portokosten. HINDERWET. neester en Wethouders van Leiden ter algemeene kennis, dat door rrërgunning Is verleend aan: a. P. J. Vst en rechtverkrijgenden, tot net jhten van een smederij in het perceel jerstraat No. 6, kad. bekend Sectie B. BlO; b. de N.V. Hollandsche Construc- Mplaatsen en rechtverkrijgenden, tot [oprichten van een constructiewerk- te op het perceel Zoeterwoudsche weg, [besend Sectie O. No. 153; c. de N.V. feonek ..De Sleutels" en rechtverkrij- fcn, tot het oprichten van een meel- fc'i in het perceel Tweede Looierstraat 1/45, kad. bekend Sectie A. Nis. 1152 16; d. N.V. Automobiel- en Motor- ,Het Motorhuis" en rechtverkrij- m, tot het oprichten van een motor- Jttoherstelpiaats en twee ondergrond- (beraarplaatsen voor benzine in en bij nerceel Morschsingel No. la, kad. be- JSectie A. No. 1300; e. de N.V. Konink- ■Ssierlandsche Grofsmederij en recht- ■genden, tot het oprichten van een Ttecerij, ijzer- en metaalgieterij, mo- lierijdraaierij, bankwerkerij. koper- constructiewerf en scheepsbouw- lop het perceel Zuidsingel No. 66, kad. 2Sectie A. No. 1289 en C. No. 1789; [6 Kluit en rechtverkrijgenden, tot inkten van een koek- en banket- p:n het perceel Breestraat No. 114, tend Sectie G. No. 1608. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Iden. 18 December 1933. 2904 ISCHUWING AAN ONZE ABONNÉ'S. vestigen er met nadruk de aan- |t op, dat wij onze bezorgers slechts [per jaar toestemming geven tot het van wenschen en wel bij de jaar- ling. Ions Blad van Zaterdag a.s. zullen wij Keurig mededeelen hoe deze wen- i eruit zullen zien en hoe ze gesteld [Vóór dien tijd geve men in geen ge- »ar het geld dan in verkeerde handen ISTGAVE LEIDSCH CRISISCOMITE. wij vernemen is heden door het (comité aan alle kleine zelfstandigen, M kooplieden e.d„ als Kerstgave een p extra ondersteuning uitgereikt. P daad. die zeker in menig gezin een jidestraal zal brengen en met dank- neid begroet zal worden. DE HEER J. WIND EXIT. stadgenoot, de heer J. Wind Hzn., pater van den technischen dienst van 1 Mderd. Hervormd Kerkgenootschap, I dienst met pensioen verlaten. FJ hem destijds overkomen ongeval hem helaas ongeschikt voor den Jensdag a.s. hoopt de Gemeente-Com- hem afscheid te nemen. F: afscheid heeft plaats in de consis- Tn?er, der Pieterskerk des n.m. te 3 i nebalve verschillende kerkelijke col- hopen daarbij tegenwoordig te zijn, ®e naast en onder hem gewerkt c^fn.vrienden of belangstellenden t ^heldenden ambtenaar als dan de fn ^kken, dan bestaat daarvoor K05 tegenheid T.°P!0l5er is door de Gemeente-Com- p- oenoemd tot tijdelijk opzichiter de Klem uit Groningen. Th. J. H. ADRIANI. t In den onderdom van 88 jaar is hier ter stede overleden de heer Th. J. H. Adrianl, oud-leeraar in de Nederlandsche en Engel- sche taal en letterkunde. De overledene was achtereenvolgens leeraar aan de H.B.S. te Sneek, van 1877— '80 te Dordrecht en van 18801910 aan de R. H. B. S. te Roermond. In deze laatste stad was hij ook directeur der Rijksnor maalschool. Zijn stoffelijk overschot zal a.s. Woens dag na aankomst van trein 13 u. 14 te Westerveld worden verascht. H. G. OF ARME WEES- EN KINDERHUIS. Tot de herdenking van het 350-jarig ju bileum van het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis op Donderdag 3 Ja nuari des middags te 3 uur zullen, voor zoover de ruimte het toelaat, ook oud-ver pleegden van harte welkom zijn, indien zij tevoren hun wensch daartoe te kenr.en geven bij den directeur. LEIDSCHE IJSCLUB. Behendigheidswedstrijden voor kinderen. Na de geslaagde wedstrijden in schóón- rij den voor volwassenen van Vrijdagmid dag, had het bestuur voor Zaterdagmiddag behendigheidswedstrijden voor kinderen van leden georganiseerd. Onnoodig te zeg gen. dat hiervoor volop animo bestond. Het was één en al ijspret wat de klok sloeg zoowel in het kamp van de jeugdige deel nemers en deelneemsters als onder de ouderen en jongeren langs den kant. Zoowel de jongens als de meisjes zetten hun beste beentje voor; soms wel eens twee tegelijk hetgeen dan natuurlijk aan leiding gaf tot een valpartij en de kans op een overwinning een heel stuk deed verminderen. Maar vooral de bindernisnummers be wezen. dat geen wedstrijd gewonnen is voordat de eindstreep is overschreden en dat op het laatste eind de favoriet(e) nog menigmaal ging sukkelen. Hetgeen derhal ve de spanning en dientengevolge ook liet enthousiasme onder de toeschouwersschcar ten goede kwam. Na feilen kamp werden de prijzen als volgt gewonnen: Blokjesrapen (Jongens): le Niek Slag- ter; 2e. Peter Zwanenburg; 3e. Wout Ver- hey van Wijk. Balslaan (Meisjes): le Els Wensinck; 2e Willy Krol. Hardrijdlen met hindernissen: le Kees v. d. Meer; 2e Jaap Binnendijk; 3e Jaap Koolhaas. Eienijden (Meisjes): le Emmy Byleveid. 2e Sybella Krantz; 3e Mientje van Oord. Presenteerbladrijden: le Jet Böthling; 2e Corry v. d. Voort. Hardrijden (Jongen6)le Simon Borge- ding; 2e. George Lignac; 3e Max van der Hoog. Onmiddellijk na afloop werden de prij zen uitgereikt. En ook de nlet-prijswinnaars moesten in hun hart toegeven dat zij toch een pretti- gen middag hadden beleefd! o SCHAATSWEDSTRIJDEN VOOR PADVINDERS. Het waren niet alleen padvinders van de Leeuwkengroep. zooals wij j.l. Vrijdag be richtten, maar leden van alle groepen van de afdeeling Leiden der Ned. Padv. Ver.; die Zaterdagmiddag op het Rapenburg el kaar bekampten in het hardrijden op de schaats. De wedstrijd had een buitenge woon aardig en vlot verloop en viel zeer in den smaak der jeugdige deelnemers, waar onder vrij goede rijders te bespeuren vie len. Na afloop reikte hopman Stokhuijzen met enkele woorden de prijzen uit. Seniores: le pr. P. Arens (gr. 4); 2e pr. B, den Older (gr. 2); 3e pr. T. Strijbos (gr. 1); 4e pr. P Loekenbach (gr, 2); 5e pr. J. Oudshoorn (gr. 3). Juniores: le pr. J. Bouma (gr. 7); 2e pr. O. Brouwer (gr. 2); 3e pr. A. Trippenzee (gr. 1); 4e pr. A. Bol (gr. 4); 5e pr. J. Arens (gr. 4); 6e pr. J. v. d. Burg (gr. 3). Foto Bleuzé. IJS-ONGEVALLEN. Het ijs verschaft aan velen genot, maar het is aan den anderen kant ook oorzaak van vele ongevallen. Gelukkig zijn die, welke hier ter stede zijn voorgekomen, niet van ernstigen aard geweest. Gistermorgen zijn twee jongens in de Vischmarkt door het ijs gezakt. Behulp zame voorbijgangers trokken beiden be houden op den wal. De 66-jarige A. B., wonende in de Drift- straat, kwam op het ijs in het Galgewater zoodanig te vallen, dat zijn linkerschou der uit de kom schoot en de Eerste Hulp dienst eraan te pas moest komen. Mej. C. T. kwam op de ijsbaan bij het vallen zoo ongelukkig terecht, dat zij haar linkerpols kneusde. Tenslotte is gistermiddag de 13-jarige R. J. uit Den Haag nabij de Rijnzichtbrug door het ijs gezakt. Ook hier schoot van alle kanten hulp toe, zoodat de drenkeling spoedig weer op het ijs stond. Een vriendelijke stadgenoot voorzag hem van droge kleeren, waarna de jongen naar Den Haag werd terugge bracht. EERSTE LEIDSCHE ACCORDEONVER. „ONDERLING KUNSTGENOT". Viering van het 20-jarig bestaan. Bovengenoemde vereeniging had Zater dagavond ter gelegenheid van haar 20-ja- rig bestaan in de zaal van „Concordia" een cabaret-avond georganiseerd, waaraan medewerking werd verleend door den heer Jac. Ravensbergen als conférencier-humo rist, de Leidsche Acrobatenclub „The young fellows" en de Tooneelver. „O.N.A." De voorzitter, de heer H. Colpa sprak een kort welkomstwoord, waarin hij zich in het bijzonder richtte tot de donateurs en donatrices, de oud-bestuursleden, de af gevaardigden der zustervereenigingen en de medewerkers aan het programma van dezen avond. Spr. verzocht vervolgens de heeren C. Kromhout en Beekman op het podium te verschijnen, en bracht hun daarna hulde voor de wijze, waarop zij beiden, respec tievelijk als directeur van het corps en als lid de vereeniging gedurende bijna 20 jaar hebben gesteund, daaraan den wensch verbindende, dat beiden nog lange jaren voor de vereeniging gespaard zullen blij ven. Als blijvend aandenken aan dezen dag bood spr. beiden een rooktafel aan. Nadat de heer Colpa allen een plezieri- gen avond had toegewenscht, verscheen nog de voorzitter van „O.N.A." op het too- neel en bood de jubileerende vereeniging als blijk van sympathie een zilveren lauwerkrans aan. Daarna nam het gevarieerde programma een aanvang. De heer Jac. Ravensbergen bracht er ondanks een ernstige verkoudheid met z'n vlotte liedjes, waarvan de refreintjes gretig werden meegezongen, dadelijk de goede stemming in en ook het optreden van „The young fellows", die prachtige acrobatische toeren te zien gaven, werd een groot succes. „O.N.A." bracht vervolgens het amu sante familietafreel „De aardschok" ten tooneele en had daarmede eveneens een dankbaar en alleszins welverdiend applaus in ontvangst te nemen. Na de pauze was allereerst het woord aan de jubileerende vereeniging, die onder de bezielende leiding van den heer C. Kromhout een drietal nummers ten ge- hoore bracht en daarmede blijk gaf van hernieuwde vorderingen. Tenslotte was het woord andermaal aan den heer Ravensbergen, die zoowel in duetten als in soli veel eer inlegde. Een bal onder leiding van den heer Evert Castelein besloot den genoegelijken avond. o LEIDSCHE KUNSTVEREENIGING. e<*PJe -ers aan de behendigheidswedstrijden voor kinderen, welke «ioagmiddag op jte'èató deg betdsche Lfedlüb .we^b gehouden. Opening tentoonstelling „De Brug" in de „Lakenhal". „De Brug" is een vereeniging van beel dende kunstenaars, die bedoelt een brug te slaan tusschen kunstenaar en publiek, die dus het publiek meer gevoelig voor de schoonheid wenscht te maken. Voor drie jaren verklaarde een der bestuursleden bij een tentoonstelling in Huize Kleykamp: „Ons werk is noodzakelijk om te midden van de wereld van de machine de schoon heid terug te vinden". „De Brug" heeft zich dus een hoog ideaal gesteld. Het zal wellicht ten deele aan de om standigheid. dat te Leiden „De Brug" tot dusverre weinig bekend was, te wijten zijn, dat de opening slechts weinig belangstel ling had getrokken. Voor de „Leidsche Kunstvereeniging" is dit heel jammer. Nog kort geleden heeft zij ons de prachtige tentoonstelling van Willink's werken ge boden, die door nog geen honderd belang stellenden werd bezocht. Een ontmoedi gend resultaat. Moge deze tentoonstelling die als geheel genomen niet op die hoogte staat, doch die wellicht het voordeel heeft, dat ze meer elk wat wils biedt, gedurende de komende feestdagen beter worden be zocht. Mr. J. Slagter, de voorzitter der Leid sche Kunstvereeniging. begon zijn Zater dag reeds vermelde openingsrede met een woord van welkom aan den heer A. Coert. directeur van de Lakenhal, die opnieuw zijn volle medewerking had verleend, aan de heeren Van Hell en Otto Hanrath, be stuursleden van Do Brug" en verdere aan wezigen Op onze vergaderingen, aldus spreker, 'hebben we vaak gedebatteerd over de "Oorzaken, .waaraan het gemis aan belang stelling voor onze tentoonstellingen is te wijten. Doch tot dusverre hebben we de wetten niet kunnen opsporen, waaraan dat gemis aan belangstelling onderworpen is. Stijgt in den zomer de buitentempera tuur, de belangstelling stijgt niet. Daalt de temperatuur onder het nulpunt, de be langstelling schijnt dan ook te bevriezen. Doch al is er dan weinig belangstelling, we hopen dat de belangstellenden vol enthousiasme zijn. Met een enkel woord sloot de heer Van Heil, voorzitter van „De Brug" zich aan bij het door mr. Slagter gesprokene, er nog maals den nadruk op leggend, dat het Im pressionisme bij alle verschil van persoon lijke opvattingen in „De Brug" niet is ver tegenwoordigd. Ook hij hoopt van harte op succes. Wij komen op deze tentoonstelling terug. GOED AFGELOOPEN. Zaterdagmiddag te ongeveer 2 uur vond aan de Kerkgrachtbrug een ongeval plaats dat gelukkig zonder persoonlijk letsel is afgeloopen. hoewel dit gemakkelijk had kunnen gebeuren. Een vrachtauto passeer de deze smalle brug. die eigenlijk voor een modern verkeer met geheel meer geschikt is. De wagen bleef haken aan een zware ketting, hangende aan een ijzeren zij sluit stuk van de balans De ketting werd mee getrokken, met het gevolg dat genoemd sluitstuk eveneens meegesleurd werd en het gevaarte van plm. 50 K.G. uit de balans getrokken werd en op den grond sloeg ge lukkig zonder iemand te treffen Had zich op dit oogenblik iemand onder de balans bevonden, dan zouden de gevolgen niet te overzien zijn geweest. De plaats, waaruit het ijzeren gevaarte was gebroken maakte een verweerden indruk. Of deze bru^ nog wel geheel aan de eischen van veiligheid voldoet, lijkt ons aan twijfel onderhevig. Met het oog op het vermijden van een zelfde ongeluk als indertijd op de Blauw- poortsbrug geschiedde, komt ons een ge streng onderzoek naar de betrouwbaarheid der brugbalansen zeer gewenscht voor. BINNENLAND. Het jubileum van Z. K. H. Prins Hendrik. I (Binnenland, 3e Blad). Wetsontwerp ingediend om de concur rentiemogelijkheden der Spoorwegen te vergrooten. (Binnenland, 3e Blad). Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging der Winkelsluitingswet. (3e Blad). Algemeene vergadering van „Bloeni- bollencultuur". (3e Blad). Roofoverval te Overschie, de daders gevat. (Gemengd, 3e Blad). Pech voor de Zilvermeeuw; in de plaats van dit vliegtuig is de Pelikaan vertrokken (Laatste Berichten, le Blad.) BUITENLAND. De besprekingen tusschen Boncour en Benesj ten einde gevoerd. (Buitenl. le BI.), In Spanje is een kabinet Lerroux ge vormd. (Buitenl. le Blad). 1 Heimwehr en Chr. Soc. Stormtroepen in Oostenrijk. (Buitenl. le Blad). Op Ierland is generaal O'Duffy gearres teerd. (Buitenl., le Blad). De moordenaars van koning Nadir van Afghanistan geëxecuteerd. (Buitenl. le Blad). Overwinning op de communisten ink China. (Buitenl. le Blad. Einde van het Rijksdagbrandproces. Zaterdag de uitspraak. (3e Blad). LEIDSCHE CHEMISCHE KRING. Zaterdagavond werd het 25-jarig be staan herdacht van den eersten Chemi- schen Kring hier te lande, op 16 December 1908 opgericht door Dr. P. J. Montagne, conservator voor de organische chemie aan de Universiteit alhier (f 19 Aug. 1925) en Dr. G. L. Voerman, directeur van het Rijksbureau tot onderzoek van handels waren. Van den Kring, die thans 43 leden telt, waarvan 8 lid zijn sedert de oprich ting, hebben een 120-tal chemici deel uit gemaakt. In 1922 zijn alle Chemische Kringen afdeelingen der Nederl. Chem. Vereeniging geworden. In de feestvergadering, waarin Dr. J. W. Pette een voordracht hield over „Chemi sche Symbolen", werden tot eerelid be noemd Prof. Dr. J. J. Blanksma, directeur van het organisch-chemisch laborato rium der Universiteit alhier, Dr. G. C. A. van Dorp, directeur der Sociëteit voor che mische industrie „Katwijk" (Katwijk aan Zee) en Dr. W. P. Jorissen, alhier, die se dert 1920 voorzitter van den Kring is. o Even nadat Zaterdagnacht de politie agent Mulders uit dienst was thuis geko men, hoorde hij een hevig tumult van val lende glasscherven. Hij vloog naar buiten en zag, dat een ruit van den opkoopers- win>kel van W. P., Heerenstraat 24 was ver nield, terwijl een man snel weg liep. De agent hield den man aan. die bleek te zijn de 30-jarige H. van S., gedomicilieerd te Rotterdam, doch zonder vaste woon- of verblijfplaats. Bij fouilü-eering werden twee gouden hor loges op hem gevonden, die afkomstig wa ren van den opkooper P. Van S. is ter 'beschikking van den officier van justitie te 's-Gravenhage gesteld. Zaterdag slaagde te Amsterdam voor den Ned. R.-K. Bond St. Genesius voor kanitoorstenografie mej. Stien Duindam, leerlinge der eerw. zusters der Voorzienig heid aan de Hoogewoerd. De panden der firma Zuurdeeg zijn gekocht in opdracht van den heer D. C. de Jong, eenig firmant der firma W. van Dam en Co., glashandel in het Noordeinde, voor uitbreiding en verplaatsing van den glashandel. Wij verwijzen de leden van den Vrou wen Vredebond naar een advertentie in dit blad betreffende de radiorede van mevr. Heroma. De Remonstraatsche Vereeniging „Ge meenteleven". houdt a.s. Donderdag in de Remonstrantse he kerk een Kerstwij dings - dienst onder leiding van dr. P. D. Tjalsma. Medewerking wordt verleend door het Re- montrantsch Zangkoor, een strijkorkest en sol o-stem men. Voor bijzonderheden wordt verwezen naar de advertentie in dit blad. Was er Donderdag en Vrijdag dooi- ae strenge vorst ernstige stagnatie in den treinenloop, Zaterdag was deze stagnatie nog grooter en kwamen sommige treinen uit Utrecht met ongeveer een uur vertra ging aan het station alhier aan, waardoor ook hier verschillende aansluitingen ge mist werden. In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen Maandag 11 Dec. 53 volwassenen Dinsdag 12 Dec. 60 Woensdag 13 Dec 60 Donderdag 14 Dec. 62 Vrijdag 15 Dec. 62 Zaterdag 16 Dec. 65 Foto Bleuzé Het ^"slaa?. 1 e K erg gemakkelijk. Maar o wee, als je zelf aan de beurt kwam B*8 rblde do bal alle richtingen uit, behalve in die van da finish U

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1