ANTOINE GRATIS Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 13 December 1933 Derde Blad No. 22619 BINNENLAND. INVITATIE J. RIJNBENDE Nzn. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllll uiiiiiiuiiiiiiiiuiuniiuiiuiiiiiiuiiiiiiiiii Bekers in acht schitterende kleuren! he textiel-industrieelen in ons land. preking met Nederlandsche belanghebbenden. I- jagen zal een delegatie van Ja- textlel-industrieelen uit Londen '„venhage aankomen om bespre- IP voeren met Nederlandsche be- -nden. bben ons tot den Japanschen ge- beer Salto, gewend met het ver gaande de bedoeling van deze be- n eenlge nadere mededee'.inger. te lit deelde ons mede, dat het de was van de Japansehe textiel- de Hollandsche industrieelen te en en tezamen verschillende kken betreffende den Invoer van bi Indië te bespreken. Deze bespre- dragen een geheel inofficieel ka- pe Nederlandsche regeering is er op de hoogte, maar voorloopig .onderhandelingen uitsluitend tus- ■- belanghebbenden. Getracht zal "een beoaalde regeling te treffen, i de belangen van beide landen mogelijk geschaad worden. De ■-e delegatie, bestaande uit vier -iaat onder leiding van den heer vertegenwoordiger van de Japan- anisatie van textielindustrieelen. ren komen Vrijdag in ons land, gaterdag verschillende besprekin gen en vertrekken Zondag weder nden. (eming der werkloosheid. 55 November 319.111 wcrkloozen {en 306.282 op 11 November. ecteur van den Rijksdienst der sheidsverzekering en Arbeidsbe- g deelt mede, dat de werkloosheid ■de 598.000 leden van ingevolge het ■heidsbesluit 1917 gesubsidieerde neen in de week 20 t/m. 25 No- 1933 heeft bedragen 26.2 pCt. (vo- ,agweek 25,2 pCt). In de overeen- eweek van het iaar 1932 bedroeg loosheid 29,1 pCt. ós organen der onenbare arbeids- 'iig stonden od 25 November 1933 344.945 werkzoekenden inge- waaronder 328.555 mannen. In r>ren werkloos 319.711, waaronder nnnen. November 1933 bedroeg het aan- reven werkzoekenden bij een utal organen der openbare ar- 'ddeling 331.391. Hiervan waren 306.282 personen. Het totaal rerkzoekenden is derhalve sedert ber 1933 toegenomen met 13.554, tal werkloozen met 13.429. STATEN VAN ZUID-HOLLAND. (Vervolg van gisteren) 1 de begrooting van de stichting nburg is goedgekeurd, komt orde de wijziging van het Staten- betreffende toekenning subsidie 1 Nat. Technisch Scheepvaartkun- -.ituut te Rotterdam. Aussie werd het punt aangenomen, het voorstel inzake subsidiever- voor de restauratie van de St. t te Gouda en het schip van de k te Delft. «en volgend punt drong de heer (C.-H.) aan op verlaging van de ,n van het veer DordrechtZwijn- De veerheffing mag geen verband met den crisisdienst der gemeente rat. Verder beoleitte spr. een ge- veren-exoloitatie, n.l. door ieder I afzonderlijk. Bij een tariefverla- 41e zeer goed mogelijk is, dient ook 8 gehouden te worden met de be tier voetgangers. heer Jansen Maneschijn (A.-R.) F* op, dat de veerrechten voor de be niet altijd winst opleveren. Door eerrechten hebben de Staten nog zeseen over het veerrecht. heer De Bruin (S.-D.) antwoordend, erop dat, alvorens overgegaan kan a tot tariefsverlaging deze zaak «ns bekeken moet worden. Verla- oer veertarieven enz. komt het vol- nan de orde. Gedurende een wordt het veerbedrljf gecontroleerd, oe orde kwam het praeadvies om- net verzoek inzake vrijdom van "erbonden aan ODenbare wegen, verzoek was gekomen van den ti» w ^nd' die daartoe art. t li het Algemeen Polderreglement tl j z'en- waardoor ook onenbare ra oen omslag kunnen worden be- fo Staten stelden voor art. 142 ,®?0 te laten. 4it?n-rrouw betoogde uitvoe- onenbare wegen wel belast Gpj wonden. Indien bet antwoord staten hem niet bevredigt, zal nveeen een uitspraak van de te vragen. I srgatiering werd hierop verdaagd. P°ST VAN de „postjager." Zal de vlucht doorgaan? fokken buitenlandsche auto- v/jrw„ .;Creenstemmlng bereikt inzake bevar> de post van de Post- Brinrf? P°st f- 271 KG.) wordt •i. 'O'si gebracht en vandaar met o van den Zuid-Afrlka dienst PWial Airways doorgezonden - Aankomst aldaar Zaterdag- VU«gtuI vekehlL Usvogel van den ge ien» rtj.ksohen dienst Amsterdam i de Lmorgen van Schiphol ver- li::. vertirv s Cairo overnemen en e:lër m'jVan daar °P Zondagmoi- ls „Jb nemen naar Indie. Deze Isvoeew meer m°Seli.)k gebleken, die hot wee passagiers aan boord toestel te Cairo verlaten. ha» i-1pEosH,opgeworP€n of de vlucht "'den nu ïer" 'hans nog doorgang £it4 en post Per K. L. M. wordt Fhe enorm osten v°or dezen tocht '-oauté zallcn worden opgevoerd. fchter» lpost Ned.-Indlë" heeft n°g geen antwoord kunnen RECLAME. 2593 Mevrouw, een specialiste uit Parijs zal zich te Uwer beschikking stellen voor een geheel kostelooze demonstratie van de methode a N t O I N E voor gelaatsverzorging bij DOEZASTRAAT 37, LEIDEN TELEFOON N».1986 van 14-16 December. Wij noodigen U hierbij uit, een uur vasi te stelten, waarop het U convenieert, ome demon stratie bij te wonen. werkprogram van den koninkl. nederl. middenstandsbond. Door het bondsbestuur vastgesteld Nadat in de algemeene vergadering vaD den Koninkl. Nederl. Middenstandsbond, gehouden in 1932 te Arnhem, op voorstel van de Reorganisatie-Commissie, in be ginsel besloten was tot de Instelling van een program van actie, heeft de buitenge wone algemeene vergadering van den bond op 8 November j.l. te Amsterdam besloten een splitsing te maken tusschen een be ginselprogram en een werkprogram. Een ontwerp beginselprogram is inmiddels aan den Raad van Advies ter beoordeeling voorgelegd en zal in 1934 aan de Alge meene Vergadering ter vaststelling worden aangeboden. Het werkprogram werd op 8 November reeds met enkele wijzingen goedgekeurd en ls thans in eindredactie door het Bonds bestuur als volgt vastgesteld: De Koninkl. Nederl. Middenstandsbond als centrale van ruim 160 middenstands organisaties op algemeenen grondslag streeft naar: 1. Bevordering van het particulier ini tiatief door de overheid, bestrijding van het optreden van overheidsinstellingen op het gebied van productie en distributie in concurrentie met het vrije bedrijf. 2. Bevordering van voordeeliger licht- en krachttarieven voor middenstandsbedrij- ven in het geheele land, welke tarieven meer in overeenstemming dienen te zijn met den kostprijs. 3. Afschaffing der Personeele Belasting voor bedrijfsiokaliteiten en van de Zake lijke Bedrijfsbelasting; herziening dei Vermakelijkheidsbelasting; beperking van precariorechten. 4. Uitbreiding van de wetgeving tegen de oneerlijke concurrentie; wettelijke regeling van het uitverkoopwezen en ten aanzien van cadeau-, bon- en kortingstelsels. 5. Verbod van het uitoefenen van bij betrekkingen en het verrichten van neven werkzaamheden door overheidspersoneel: wettelijke voorziening t.a.v. het verrichten van arbeid door personen in loondienst na volbrachte dagtaak. 6. Ouderdomsvoorziening voor kleine zelfstandigen. 7. Vereenvoudiging van het gerechtelijk innen van kleine vorderingen. 8. Uitbreiding van de verplichting tot inschrijving in het Handelsregister tot allen, die op het gebied van handel en nijverheid een bedrijf uitoefenen. Invoe ring van het zakelijk kiesrecht voor de Kamers van Koophandel en Fabrieken. 9. Georganiseerde actie, teneinde den middenstand in staat te stellen aan de concurrentie van grootwinkelbedrijf en verbruikscoöperatie het hoofd te bieden. 10. Maatregelen teneinde het exploitee- ren van lunchrooms in warenhuizen e.d. onmogelijk te maken. 11. Verruiming der bepalingen der Win kelsluitingswet, teneinde voor bepaalde bedrijfsgroepen met name o.a. con sumptiezaken en Joodsche winkels meer verkoopgelegenheid te verkrijgen; toeken ning van ruimer bevoegdheid aan de ge meentebesturen tot het vaststellen van afwijkingsverordeningen. 12. Regeling van markt- en straatver koop met inachtneming der belangen der betrekken kooplieden. 13 Bescherming der belangen der onder aannemers oan. ta.v. een regelmatige voldoening der betalingstermijnen. Op heffing van misstanden bij het aanbe stedingswezen. 14. Bevordering van het vakonderwijs, mede door subsidieering en erkenning der diploma's van overheidswege. 15. Instelling van ontwikkelingscursus sen. ook voor zelfstandige patroons. 16. Het scheppen van de mogelijkheid tot credletverleening door bankinstellin gen ten behoeve van de aanschaffing van bedrijfsbenoodiedheden, werktuigen e.d. do~r middenstanders. 17. Bijzondere credietverleening aan innerlijk, gezonde mlddenstandsbedrijven, welke door de crisis in moeilijkheden zijn geraakt. Uitbreiding van den crisissteun aan noodltid»nde middenstanders door beschik baarstelling van een toereikend bedrag van reseeringswege aan het Nationaal Crisis-Comité. Voorkoming van kunstma tige wiiziging in de bestaande economische verhoudingen door crisismaatregelen. NIEUWJAARSREDE VAN Ir. MUSSERT Telefoon-uitzending door regeering verboden. De heer ir. Mussert, leider van de Nat. Soc. Beweging, heeft het plan gehad een Nieuwjaarsrede te houden en deze per telefoon naar tien vergaderingen in ons land te verspreiden. De heer Swemme- laar heeft nu in een gisteren te Den Haag gehouden vergadering medegedeeld, dat de regeering een dergelijke uitzending verboden heeft. De N. S. B. zou dit verbod 1b Et rijd achten met de wet. diesel-electrische treinstellen. Aflevering omstreeks Maart. In Maart 1934 worden door N.V. Werk spoor te Amsterdam de eerste Diesel Electrische treinstellen afgeleverd. On middellijk na de aflevering zullen de eerste proefritten met de nieuwe rijtuigen plaatshebben. de couponbelasting. Amendement-J. ter Laan. De heer J. ter Laan heeft op het wets ontwerp heffing van een couponbelasting een amendement voorgesteld om de be lasting te doen bedragen niet 2 maar 5 procent. de postvluchten. De „Oehoe" (uitreis) is uit Bagdad ver trokken en te DJ ask geland. De „Kwartel" (thuisreis) vertrok even eens uit Bagdad en kwam te Cairo aan. agitatie door ambtenaren. Voorstel van Ged. Staten van Utrecht aangenomen. Gisteren hebben de Prov. Staten van Utrecht de wijziging van het ambtenaren reglement behandeld, voorgesteld door Ged. Staten. De bedoeling was dit regle ment uit te breiden met eenlge bepalingen, die betrekking hebben op de politieke ge zindheid van de ambtenaren en de wijze waarop van die gezindheid wordt blijk gegeven. De heer Hiemstra 1SD.A.P.) diende een amendement in om de voorgestelde bepa ling niet te lezen: revolutionnaire gezind heid, maar ,4e gezindheid om langs on- grondwettigen weg de bestaande rechts vormen te wijzigen. Jhr. dr. K. J. Schorer (C.H.) diende mede namens de heeren Vermooten, Suring W. H. de Beaufort en Vap der Vate. de volgende motie in: „De Prov. Staten kennis genomen heb bende van het standpunt van Ged. Staten, zijn eveneens van oordeel dat de provin ciale ambtenaren door het voeren van openbare agitatie tegen de overheid en haar beleid den dienst of de waardigheid van hun ambt schaden en zij zich daarvan hebben te onthouden." Langdurig werd hierover gediscussieerd waarna amendementen en motie met groote meerderheid van stemmen werden verworpen. Het voorstel van Ged. Staten werd vervolgens met 29 tegen 7 stemmen aangenomen. onze export. November, een slechte maand. In November 1933 bedroeg onze uitvoer slechts 63 millioen, nog 7 mlllloen minder dan het reeds zoo ellendig lage cijfer van dezelfde maand in 1932; slechts 57.9 pet. van onzen invoer werd door uitvoer ge dekt. De „Standaard" teekent hierbij aan: Een slechte beurt maakt November 1933 in onze Nederlandsche handelsbalans. Nog altijd is de hoop niet verstorven dat onze export eenigszins op verhaal zal komen. Dat de oude glorie-periode voor onzen uitvoer voorbij is, staat nu wel voor ieder vast; maar ook de verwachting dat de af brokkeling zich niet verder zal voltrekken en eenig herstel intreden zal, wordt flauwer. November was weer een booze maand. a. ij. wieberdink. Te Goor. waar hij sinds zijn pensioenee- ring in 1921 bij een zoon inwoonde, is in den ouderdom van bijna 84 jaar overleden de heer A. IJ. Wieberdink, oud-hoofdop zichter bij de Stadsreiniging te Amster dam. Indertijd is de overledene daar overbe kend geworden door de groote actie, welke hij gevoerd heeft tegen het vuilverbran- dings-systeem( dat in de hoofdstad zou worden toegepast. De heer Wieberdink was een overtuigd voorstander om het stadsvuil tot compost te verwerken en het tot bemesting van land te doen dienen, welk systeem sinds kort toegepast wordt door het Haagsche stads bestuur met de verzending van het stads vuil met speciale waggons naar Drente VERSPREIDE BERICHTEN. Gistermiddag is onder groote belang stelling het nieuwe gebouw van het Inter nationale Esperanto Instituut aan "3ê Riouwstraat te 's-Gravenhage geopend. UIT NEP. OOST-INDIE. eruptie van de merapi. BANDOENG, 13 December (Aneta) Gisteravond werd om 22 uur 15 een vrij hevige eruptie van de Merapi geconsta teerd. De duur bedroeg 12 minuten. De top van den vulkaan is aan alle zijden met gloeiende blokken bedekt, Hedenmorgen te 3 uur werd te Bebadan een aschregen geconstateerd en te half zes te Djocjacarta. De zeismograaf constateerde een groot aantal bevingen, zoodat men op een eruptie was voorbereid. Tos dusver werd geen schade aangericht. Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land auto tegen een boom gereden. Vier inzittenden gewond. Omstreeks kwart over twaalf is heden nacht bij de Museumbrug te Utrecht een auto, waarin drie heeren en een dame ge zeten waren, met zeer groote snelheid uit de richting De Bilt tegen een boom gere den en daarna in brand gevlogen. Een der Inzittenden werd uit den wagen geslingerd en kwam in de Biltsche Grift terecht. Door inmiddels toegeschoten voorbijgangers werd hij gered Hij had een ernstige beenbreuk bekomen. Ook de andere inzittenden had den verwondingen bekomen, waarvan die van de dame zeer ernstig waren. Men vreest voor haar leven. De gewonden zijn alle per ziekenauto naar de Rijksklinieken overgebracht. De auto is totaal vernield TUSSCHEN AUTO EN HUIS BEKNELD. Veertienjarige knaap gedood. Gisterenavond heeft in de Kraaksche laan te Doesburg een ernstig auto-onge luk plaats gehad. Een auto. bestuurd door een dame uit Apeldoorn veroorzaakte door den gladheid van den weg een lichte aan rijding. Toen de bestuurster daarop haar wagen achteruit wilde zetten, heeft ze. vermoedelijk in zenuwachtigheid, vol gas gegeven met het gevolg dat de auto in volle vaart tegen de woning van den heer Staring reed. Een circa 14-jarige Jongen, Gijsbert van Ree geheeten, raakte daarbij tusschen den wagen en den muur bekneld en werd zwaar gewond. Behalve een hoofd wonde en ernstige inwendige kneuzingen werd een been totaal verbrijzeld. De knaap is kort daarna in het ziekenhuis overleden. De botsing geschiedde met zulk een hevigheid dat de huisdeur vernield werd en in den gevel een scheur ontstond. De zwaar beschadigde wagen werd in beslag genomen. BRANDEN. Gisteravond is door tot nu toe onbe kende oorzaak brand uitgebroken in een groote houten keet aan de Jekerstraat te Utrecht, waar ongeveer 50 kano's lagen opgeslagen. De ontzaglijke vuurgloed deed een grooten brand vermoeden, maar het vuur bleef ten slotte toch beperkt tot de keet. Zoodra de brand was uitgebroken heeft men nog enkele kano's naar buiten kun nen brengen. De rest is, evenals de opslag plaats zelf, volkomen verbrand. Met twee stralen op de waterleiding heeft de brandweer zich tegen de vlam men geweerd, maar het vuur vond In al het hout te gretig voedsel, dan dat nog iets behouden kon worden. Gisteravond heeft een felle brand ge woed in de vlasfabriek van Alfons de Waele te Koewacht bij Axel. De brandweer van Koewacht kon niets tegen de vuurzee uitrichten, weshalve de autospuit uit Axel gerequireerd werd om assistentie te verleenen. Men kon echter niet verhinderen, dat de fabriek, waarin 3 electrische slingermolens waren onder gebracht, geheel een prooi der vlammen werd. De schade, die uit den aard der zaak zeer aanzienlijk is, wordt door verzekering gedekt. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. Gisterennacht hebben zich te Haarlem twee branden voorgedaan, welke echter geen zeer groote schade hebben veroor zaakt. Om vijf uur werd brand gemeld in een café aan de Gasthuisstraat. Daar is een benedenachterkamer geheel uitgebrand. Volgens mededeeling van den bewoner werd hij om kwart voor vijf wakker. Hij ontdekte toen den brand en vluchtte met zijn gezin het huis uit, Het vuur ls ver moedelijk ontstaan, doordat een cra- paud, die dicht bij een brandenden haard stond, vlam heeft gevat. Verzekering dekt de schade. Om ongeveer zes uur bleek brand te zijn ontstaan op de derde verdieping van het perceel Spaarne 92. waar het ontspan ningslokaal van den Haarl. bestuurders- bond is gevestigd. De brand is vermoedelijk door kortslui ting in de electriclteitslelding onder den vloer veroorzaakt. Ook hier slaagde men er in het vuur spoedig te blusschen. ROOFOVERVAL OP OUDE VROUW. Naar eerst thans bekend wordt, heeft te Bathmen (Ov.) een roofoverval plaats gehad in de woning van de 45-iarige on gehuwde Anthonia Tuller in de buurt schap Kring van Dorth in de gemeente Gorssel. De vrouw, die alleen woont, werd des avonds uit haai- huis gelokt met het roepen van „brand!" Toen de vrouw de deur opende werd zij op den drempel ge grepen door twee gemaskerde mannen, die haar aan handen en voeten vastbonden en haar een oude jas over het hoofd gooi den. De vrouw werd daarna in het woon vertrek op een stoel gezet en werd met bedreiging met moord gedwongen te ver tellen, waar zich haar geld bevond. De in dringers namen ruim f. 100 mee, van welk bedrag de vrouw t 80 juist voor den ver koop van een koe had ontvangen. De onverlaten vertrokken met den buit, de vrouw gebonden achterlatende. Met veel moeite wist zij zich los te werken en daar zij de woning niet durfde verlaten, heeft zij de politie eerst den volgenden ochtend van het gebeurde in kennis gesteld. Er wordt met ijver naar de daders gezocht. De vrouw, die als eenigszins zonderling be kend staat, had een paar weken geleden bezoék gehad van een tweetal heeren, die haar tot een levensverzekering trachtten te bewegen. Mogelijk bestaat er verband tusschen den roofoverval en dit bezoek. Men neemt aan, dat de dieven met de situatie bekend waren. Van den verkoop van de koe, moeten zij op de hoogte zijn geweest. De woning is gelegen op een 25-tal meters van een zandweg, die over dag nogal wat verkeer heeft, vooral van wielrijders, die dezen weg een binnen weg van Deventer naar Laren (G.) ge bruiken. RECLAME. Eon zeldzame gelegenheid voor U I om een van deze praohtige Odol- a beker8 te verkrij- g gen. U kant kiezen nit aoht kleuren! Om in hot bezit te komen van zoo'n mooi en beker, behoeft U eloohts 1 tube Odol-tandpasta 6, 60 ot. te koopen, OF 2 tuben h 35 ot,, OF 1 flac. Odol mondwater vanaf f 1.25 Bogln nog heden met do volmaakte mond- on tand verzorging! Met Odol tandpasta houdt gij Uw tanden glanzend wit en gosond. De antisep tleoho eigensohappon van Odol be- sohermen Uw mond togen ziektokiemen on be hoeden Uw tanden voor boderL Vraagt steeds gratis een Odol-beker, wanneer U Odol-mondwater en Odol-tandpasta koopt. URK WEER BEREIKBAAR. Na een moeizamen tocht van twee da den Ls het de postboot Geusau gisteren ge lukt het eiland Urk te bereiken. Maandag morgen omstreeks 10 uur was de boot uit Kampen vertrokken en gisteravond 5 uur is de Geusau te Urk aangekomen. Aan boord bevonden zich post, passagiers en een hoeveelheid vrachtgoederen. BUITENLANDSCH GEMENGD. FABRIEKSBRAND TE DUSSELDORF. In de marmeladefabriek Schroer en Kierberg te DüsseldorfHolthausen brak gisternacht door onbekende oorzaak brand uit. Toen de brandweer arriveerde, ston den reeds eenlge gebouwen in lichter laaie. Men wist het nabijgelegen groote fabrieksgebouw en een benzme-opslag- plaats tegen het vuur te beveiligen. Met 17 stralen werkte de brandweer. Na an derhalf uur was men den brand meester. Een aantal bijgebouwen met voorraden werd vernield. De materleele schade is zeer aanzienlijk. KOUDE. De koude in het Oosten van Frankrijk is nog toegenomen. Er werden temperaturen van 19 tot 21 graad onder nul gemeten. De Marne ls geheel toegevroren. Sedert 1890 is de vorst in December niet zoo fel geweest. Ten gevolge van de koude zijn In Hon garije 5 personen doodgevroren. Hun lijken werden op straat gevonden. TWEE DOODEN DOOR GASVERSTIKKING. De ongewone koude der laatste dagen heeft te Bingerbrueck (Duitschl.) een on geluk veroorzaakt, dat aan twee menschen het leven heeft gekost. In het huis van een postassistent heeft men twee personen gevonden, die door gasverstlkking om het leven waren gekomen. Het waren de post assistent zelf en een student uit Essen. In een andere kamer werd een 73-jarige vrouw gevonden, die eveneens bedwelmd was. maar nog teekenen van leven gaf. De dokters hopen haar in het leven te kunnen houden. Men vermoedt, dat de breuk in de gasleiding, waardoor het on geluk is veroorzaakt, een gevolg ls van de strenge koude. VISSCHERSBOOT VERGAAN. Ter hoogte van Tromsoe is een kleine visschersboot bij zware zee omgeslagen en vergaan De vier visschers en een vrouw verdronken. GRAAF ILJA TOLSTOI. Uit Newhaven (Connecticut) wordt bet overlijden, op 68-jarigen leeftijd, gemeld van graaf IIja Tolstoi, den zoon van den grooten Leo Tolstoi. OVERVAL OP EEN STATIONS-KAS. Toen Maandagavond de spoorwegbe ambte Krueger in het stationsgebouw Or- telsburg (Duitschl.) bezig was met het opmaken van de kas, werd er op de deur geklopt en hoorde hij een stem, die hem verzocht de deur open te maken aange zien de bezoeker wat geld wilde wisselen. De beambte, die geloofde met een bekende te doen te hebben opende de deur. doch op hetzelfde oogenblik werd hem een revolver voorgehouden. Met de handen omhoog moest hij met het gezicht naar den muur gaan staan en terwijl een der bandieten hem in bedwang hield, pakte de ander het geld bijeen. Toen de roovers klaar waren, sloten zij hem op den zolder van het stationsgebouw op en sneden de telefoondraden door. Pas na een kwartier kon de beambte de politie alarmeeren, doch de roovers waren er met hun buit W 4800 Mark reeds vandoor.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 9