"rechtzaken. De brand in het Rijksdaggebouw. SCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 13 December 1933 Het begin van het einde. BEÜRSOVERZICHT. LAATSTE BERICHTEN. STADSNIEUWS. MARKTBERICHTEN. WEERBERICHT. Barometerstand. iddag 3 uur: 753. middag 3 uur: 790. grafisch weerbericht n. Ned. Meteorol. Inst. te De BUdt. J stand: 771.6 te Karlstadt. ste stand: 743.7 te Marseille. Ming tot den avond van 14 Deo.: ach.ige, later afnemende Ooslelijke Afnemende bewolking. Weinig of sneeuw. Matige tot strenge vorst Jits, overdag matige tot lichte vorst. Storm waarschuwingsdienst. nd van De Bilt 13 December te -,ï van de posten van Delfzijl tot van Holland: ordt verwacht storm uit het Noord-Oosten". NLANDSCH weerbericht. eeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut te De Blldt. sterke toeneming van de drukking Noord-Westen en in Zuid-Scandi- gepaard met een sterke daling van meier in de Golf van Biscaje en rankrijk heeft in de omgeving van en Noordzee de Oostenwinden tot dit doen toenemen en de korte "ede weer geheel verdreven. 'cord-Scandinaviê viel weer een vrij kjressie in en nam de vorst sterk in Frankrijk en Zuid-Duitschland trage vorst in matige overgegaan, is (tót-Duitschland ligt een gebied jrsden Celcius vorst, en de wind koude lucht in de richting land. Bovendien is het in Duitsch- ons land opgehelderd, zoodat in 'de eerstvolgende nachten strenge Ie wachten is. de Britsche eilanden is de vorst verdwenen en viel maiige regen; -Frankrijk is zware regen gevallen, nel op verscheidene plaatsen i zoodat geheel Duitschland en avis onder sneeuw ligt. luchttemperatuur. tem.: - 5 gr. C. (23 gr. F.). II voorm.: 5 gr. C. (23 gr. F.), t ,smidd.: 5 gr. C. (23 gr. F.), r nam.: 5 gr. C. (23 gr. F.). WATERTIJDEN te katwijk zee. Voor Donderdag. 11 u. 35 min.; n.m. te 11 u. 53 min. CHT op voor fietsers e.a. Jag: 4.17 n.m. tot 7.32 v.m. 3ans- op- en ondergang. op: 3 u. 21; onder: 12 u. 52. DE KOUDE. -YORK, 13 Dec. (Reuter). Het aan- en als gevolg van de intense koude, het Oosten en het Midden-Westen ereenlgde Staten heerscht, is thans Bestegen. In Michigan, Ohio en 'vania heeft het zwaar geijzeld. ■AN, 13 Dtc. (V.D.). In desafge- uur ls de thermometer in Noord- Men-itallë sterk gedaald. In Bol- luosen) vroor het 10 graden, te •!,F n> 'n Florence 6 graden en ■Yj^en. Te Milaan en te Genua iet reeds 12 uur ononderbroken. GSBERGEN, 13 Dec. (VU.). OTgen werden voor zonsopgang de -mperaturen van den laatsten tijd n„i ,n!£esbergen met 21 graden Ehin„ Treuburg met 22 graden "iet 23 graden onder nul. y^RSTEKELINGEN BIJ BYRD. aan^> 13 Doe. (Reuter). Byrd 'etstPkcH van de "Jacob Hupper" 1 zlin hh g.en Bevonden. Zeeluid) nEeUeden Uit Ausckland Bau'SCHE POLITIERECHTER. "ije C P,°"derechter stond terecht de ;tFr. R„ uit Wassenaar, die 11 vah een vonnis van fc'lbóete bil was veroordeeld tot VerdaM,. f-25 subs. 10 dagen hech- Needlemï! zou Oh 14 en 18 Nov. mej. - Ue aft!,., woorden hebben toege- b^rarhtill van justitie mr. Hoekstra 'filter Tan het vonnis en de Ve daarmede accoord. Upline' me' 'le' bericht over de he eld eian J' de Leiden, men B van oen verkeersagent, we) ?ns a*tent op dat ver boor k. i sfopteeken van den i'tken t„ Begeven. Na eenige "Uien. paj, "e 'ben gewacht ken hij BPenbure Jim 4 ,eeken dat hij If'I wer5 dde oprijden, maar ge- rL2fd indr, e' V"rkeer uit de gH. Vera 'Be a'en. Dat leidde t t "en aSentWtot^4niboos en heeft Heden begint voor het Rijksgerechtshof te Leipzig het laatste gedeelte van het dramauscne Rijksdagbrandproces, waarop de oogen der geheele wereld gericht zijn. Na een kort getuigenverhoor zal de pro cureur-generaal, Dr. Werner, zijn requisi toir houden en wel eerst het politieke ge deelte, waarna zijn assistent, Dr. Parisius het woord zal krijgen over Van der Lubbe, en vervolgens Dr. Werner de aanklacht tegen de Bulgaren zal toelichten, om ten slotte de straffen tegen de beklaagden te eischen. Indien dit vandaag nog het ge val zal zijn, zal het ongetwijfeld laat in den namiddag worden, doch men houdt ook rekening met de mogelijkheid, dat de procureur-generaal pas morgen aan zijn eisch zal toekomen. De belangstelling is hedenmorgen weer zeer groot. Het eerst is nogmaals het woord aan den als deskundige gehoorden grafo- loog, Dr. Schatz, over de overeenkomst tusschen het handschrift van de bij Popof gevonden kwitanties van „Peter" met dat van den getuige Werner Hirsch die den bijnaam Peter had. Dr. Schatz verklaart, dat het zeer merk waardig ls, dat het handschrift op de kwi tanties en dat van Werner Hirsch zoo bui tengewoon veel op elkaar lijken, omdat bij nauwkeurig onderzoek kon worden vast gesteld, dat er ongetwijfeld geen identiteit tusschen beide hands'., rif ten bestaat. Dimitrof interrumpeert: „God zij dank". Dr. Werner: „Oorspronkelijk was men op grond van de schriftproeven van Werner Hirsch toh van meening. dat er wel iden titeit bestond. Gewoonlijk ls het toch juist zoo, dat men zijn handschrift verdraait om Iets te verbergen." Dr. Schatz: „Uit overwegingen, die men niet nader kan nagaan, heeft Werner Hirsch ongetwijfeld gepoogd een mislei denden indruk te wekken door verdraaid te schrijven en de letters overbodig te ver sieren." Dr. Werner: „Waarschijnlijk wilde dan Wemer Hirsch een ander ontlasten. Is dat ook Uw indruk?" Dr. Schatz: *Ja." Tenslotte wordt dan nog als laatste ge tuige de brigadier der gendarmerie Zuecker uit Wiesenau in het district Guben, die het onderzoek heeft geleid bij de communisti sche springstofaffaire te Ziltendorf, ge hoord. Getuige geeft een beschrijving van den toenmaligen gang van zaken en ont kent beslist elke bedreiging of mishande ling van de verdachten. Na een korte oomerking van den pro cureur-generaal verklaart de president van den Senaat, Dr. Buenger, het getuigenver hoor gesloten. Alvorens de Drocureur-generaal. Dr. Wer ner het woord krijgt voor zijn requisitoir, wordt een korte pauze gehouden. Aanvang van het requisitoir van Dr. Wemer. Na heropening van de zitting geeft de president het woord aan den Procureur- Generaal voor het houden van zijn requi sitoir. Dr. Werner zegt het volgende: „Met den dag van heden komen wü in het laatste stadium van een proces, dat wel het omvangrijkste is dat sedert het be staan van het Rijksgerecht voor zijn tafel is behandeld. De lengte van het proces is veroorzaakt door de buitengewoon groote nauwkeurigheid en de pijnlijke zorgvuldig heid, waarmee alles is nagegaan dat eenigs zins van belang kon zijn voor de ophelde ring van dingen, die voor het bewijzen van de schuld of de onschuld der beklaagden in aanmerking kwamen. De Duitsche Rijksdag is het offer gewor den van een misdadigen aanslag. De aan slag op het gebouw, dat aan de frontzijde de opdracht ,Uem Deutschen Volke" draagt gold niet slechts het gebouw, doch gold symbolisch het Duitsche volk. Het Openbaar Ministerie staat derhalve op het standpunt, dat deze misdadige aanslag het vuurteeken, het signaal zou zijn voor de vijanden van den staatNdie daarmee hun groot offensief wilden openen om het Duit sche Rijk te vernietigen en in de plaats daarvan de dictatuur van het proletariaat en een Sovjetstaat bij de gratie der Derde Internationale te stellen. Bij de beteeke- nis van dit optreden voor het lot van het Duitsche volk ls het vanzelfsprekend, dat de daders, de achtergrond van de daad en degenen die achter de daders stonden, in Duitschland de grootste belangstelling hebben gewekt. Doch ook in het buiten land. in geheel Europa, ja, in de gehee'.e wereld heeft men zich niet kunnen ont trekken aan het belang van deze zaak. Dat is ook volkomen begrijpelijk. Ook het bui tenland wist, dat wanneer het juist is dat deze gebeurtenissen de inleiding moesten zijn voor een burgeroorlog in Duitschland, met het doel het bolsjewisme naar de over winning te leiden, dit niet slechts een Duitsche zaak was die zich hier zou afspe len. doch ook de andere landen er bij be trokken zouden zijn. Het is in zekere mate ook begrijpelijk, dat men in het buiten land geprobeerd heeft, zelf eenigszins deel te nemen aan het opsporen van de waar heid. de oorzaken van den brand te ont dekken en den achtergrond uit te vinden. Tot deze objectieve zoekers naar de waarheid mag ik echter niet de lieden rekenen, die achter het zgn. Bruinboek staan. Wij kennen deze lieden. Het zijn degenen, die in het bewustzijn van hun hoogverraderlijke houding jegens 't Duit sche volk het na het ontstaan van het nieuwe Rijk dienstig achten, de stof van Duitschland van hun voeten te schudden en die thans hun machtelooze woede over het mislukken hunner misdadige plannen, hun ergernis en hun teleurstelling door bevuiling trachten af te reageeren. Het ts onherroepelijk gebleken, dat het Bruin- boek slechts als een smerig tendentieus pamflet kan worden beschouwd. Niette min is de Senaat in eenige gevallen od het Bruinboek ingegaan en heeft de voornaamste leugens van dit Bruinboek weerlegd. Als een schaamtelooze tenden tieuze kon de bewering worden weerlegd, dat Van der Lubbe te Soernewitz betrek kingen met de nationanl-sociaüsten heeft onderhouden en zich voor nationaal-so- cialist heeft uitgegeven. Het is bewezen, dat slechts door vervalschingen de indruk gewekt kon worden, als zou v. d. Lubbe homosexueel zijn. Een leugen is gebleken, dat v. d. Lubbe met behulp van vooraan staande nationaal-soclalisten door de zgn. onderaardsche gang in den Rijksdag is gekomen om den brand te stichten. Na het verhoor van alle betrokken Rijks dag-beambten is gebleken, dat de bewe ring dat zij op den dag van den brand vroeger uit hun dienst naar huis zijn ge zonden, opdat zij geen getuigen van de dan volgende gebeurtenissen konden zijn, een leugen ls. De brandweercommandant Gempp, heeft met verontwaardiging de bewering afgewezen, dat de brandweer te laat gealarmeerd is en dat men haar op treden bemoeilijkt zou hebben. Gruwelberichten zijn gebleken de geruchten, die ten aanzien van den dood van Hanussen en Oberfohren zijn ont staan. Het zgn. document van Oberfohren is. naar met zekerheid kon worden vast gesteld. nooit door Oberfohren geschreven of beïnvloed. Bij dezen stand van zaken kan slechts met bevreemding worden opgemerkt, dat de Zweedsche advocaat dr. Branting bij de Zweedsche uitgave van het Bruinboek een voorwoord heeft geschreven. Dr. Werner behandelt dan het contraproces der z.g. Londensche commissie en herinnert eraan hoe hij indertijd heeft gevraagd het daar beschikbare materiaal te krijgen en hoe dit werd afgeslagen om doorzichtbare redenen. Na nog enkele voorbeelden van gruwel propaganda tegen Duitschland te hebben gegeven verklaart dr. Werner over de zaak zelf: „Toen ln de late avonduren van 27 Februari 1933 de bevolking door extra edities en radio kennis kregen der reus- achligen brand in den Rijksdag hadden slechts zeer weinigen eenig vermoeden van wat achter dezen brand stond. De meesten geloofden dat men met een misdad.ge daad van eer. enkeling te doen had. Zij hadden geen vermoeden, dat deze daad bestemd was om een aanval op het bestaan van het Kijh i* ontwikkelen. Ik acht het raadzaam in het kort den achtergrond te schetsen waarvan de gebeurtenissen zich afspeel den. Op de beklaagdebank zitten louter communisten Ook van der Lubbe is communist; men 2al mij antwoorden, dat hij dat hier ont kend heeft; niettemin herhaal ik: Van der Lubbe is communist!" De procureur-generaal schetst den po- litieken ontwikkelingsgang van Van der Lubbe en zegt o.a.: „Van der Lubbe zelf heeft tijdens het proces op de vraag of hij een communist is ontkennend geantwoord. Ik hecht daaraan geen al te groote waarde De recherche-commissaris Heisstg heeft een omvangrijk onderzoek in Nederland ingesteld en daarbij geconstateerd, dat Van der Lubbe zich had aangesloten bij de communistische groep van den student Van Albarda. Van der Lubbe's ideeën ko men naar zijn eigen verklaring overeen met die, welke algemeen bij de arbeiders heerschen. Het kan aan geen twijfel on derhevig zijn, dat Van der Lubbe krach tens zijn gezindheid en optreden commu nist is, want hij heeft zelf verklaard dat hij de brandstichting heeft gepleegd als een vlammend teeken van den opstand van het proletariaat. Hij kan slechts een communistische revolutie wenschen. Zelis wanneer men zou willen aannemen dat Van der Lubbe geen communist maar wat anders was, dan had hij door zijn daad toch de communistische revolutie tot uitbarsting kunnen brengen. Niemand zal ce K.P.D. van de moreele verantwoorde lijkheid van deze daad kunnen vrijpleiten" De K. P. D. heeft het doel nagestreefd het Duitsche Rijk en de grondwet om te werpen en in plaats daarvan een Sovjet staat naar Russisch voorbeeld in te stel len. Tenslotte sprak dr. Wemer nog over de Tsjeka en de Bernina-organlsaties der z.g. Partisenen. AMSTERDAM, 12 December. Verdeelde markt met vasten grondtoon. Unilevers willig, overigens weinig veran dering. Duitsche obligaties flauw. Ned. Staatsfondsen prijshoudend. De beurs had een iets onregelmatig ver loop, doch de grondtoon was zeker niet on gunstig. De zeer vaste houding van Uni levers die voor rekening van het publiek gevraagd bleken, waardoor een winst van 3 pet. werd behaald, gaf de markt steun tegen den ongunstigen invloed van de zwakkere tendenz in Wallstreet et de ver dere daling van "Jultsche waarden. Omtrent de vaste houding van Unilevers waren geen bepaalde redenen aanwezig en de geruchten klonken weinig waarschijn lijk. Philips openden 2 pet. hooger, doch de winst ging verloren. Het slot was gedrukt. Ned. Ford en Aku's waren weinig veran derd. Olie waarden lagen geheel bulten de be langstelling met een prijshoudende ten denz. Rubbers waren nauwelijks prijs houdend. De naöeelige verschillen waren gering. Suikerwaarden ondergingen weinig verandering. H. V. A.'s avanceerden eerst één pet., doch sloten per saldo lager. Tabakken waren verdeeld, doch over het geheel prijshoudend. Scheepvaarten lagen vaster. Amerik. fondsen gaven fractioneel lagere noteeringen te zien. Duitsche obli gaties waren wederom aangeboden. Young- leening daalden beneden 48 pCt. Ned. Staatsfondsen waren prijshoudend. WISSELKOERSEN. Engeland 8.171/* (8.12'/s)Duitschland 59.37 (59.32): Frankrijk 9.74'/, (9.74 1/8); België 31.59'/i (34.58.; Zwitserland 48.15 (48.14), Denemarken 36.50 (36 35); Zweden 42.15 (42.—); Noorwegen 41.10 (40.90); New-York 1.61' 't (1.59). Prolongatie 1 pCt. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. leidsche ijsclub. Voor de tweede maal is de dooi-periode van zeer korten duur geweest! Koude-gol- ven uit het Noord-Oosten deden vannacht de temperatuur weer vijf graden beneden het vriespunt dalen en daardoor kon de baan der Leidsche IJsclub heden opnieuw worden opengesteld. Het weerbericht voorspelt bovendien voor de eerstvolgende twee dagen nog matige tot strenge vorst! Helaas maakte de snij dende stormwind het verblijf op de ijs baan heden allerminst tot een genoegen en de voor vanmiddag door de Leidsche IJsclub vastgestelde behendigheidswed strijden voor de jeugd heeft men om die reden dan ook moeten aflasten. Iu verband met de weersomstandighe den zal de baan waarschijnlijk heden avond niet geopend zijn. tenzij de storm tegen den avond belangrijk in kracht zou afnemen. o academische examens. Geslaagd zijn voor het doctoraal examen Wis- en Natuurkunde, hoofdvak Wiskunde, mej. J. R. A. P. van RhUn (Den Haag) en de heer J. G. M. Dornisse (Aerdenhout) idem. hoofdvak Plantkunde, de heer W. K. H. Karstens (Wassenaar). o Morgen vertrekt een detachement van het 6e Regiment-Veldartillerie alhier, sterk 2 hoefd-officieren, 11 subalterne officieren, 20 onderofficieren en plm. 70 korperaals en kanonniers met den trein van 5.48 uur naar de Legerplaats bij Oldebroek tot het houden voor de naj aars schietoefeningen Het Ger. Minne of Arme Oude Man nen- en Vrouwenhuis, Heerengracht 35, bestaat 29 December a.s. 150 jaar. Dit feit zal op feestelijke wijze herdacht worden, ook voor de verpleegden. o BINNENLAND. OND-MINISTER WASZINK ERNSTIG ZIEK. Gisteravond van de laatste h. H. Sacramenten voorzien. Mr. M. A. M. Waszink, burgemeester van Roermond, is gisteravond van de laatste heilige Sacramenten voorzien. De toestand van den burgemeester was in de laatste weken zeer achteruit gaande. o OPHEFFING GEZONDHEIDSCOMMISSIES. De Eerste Kamer heelt hedenochtend het wetsontwerp tot ophelllng der Ge zondheidscommissies aangenomen, met 27 tegen li stemmen (Soc.-dem. en prol. Van Embden). o PROVINCIALE STATEN. De tweede gewone zitting 1933 van de Provinciale Staten van Zuid-Holland is hedenochtend in de Ridderzaal voortgezet onder voorzitterschap van Jhr. mr. dr. H. A. v. Karnebeek. Voortgezet werd de behandeling van het prae-advies omtrent het verzoek inzake den vrijdom van omslag, verbonden aan openbare wegen. De ZJi. Waterschapsbond had nJ. verzocht art. 142 van het Alge meen Polderreglement zoodanig te wijzigen dat opgeheven wordt de vrijdom van om slag, verbonden aan openbare wegen, op welk verzoek Ged. Staten afwijzend heb ben geprae-adviseerd. Bij de discussie dient de heer Trouw (Lib.) een motie in, waarin Ged. Staten worden uitgenoodigd, een wijziging vcor te bereiden van art. 142, zoodat Vrijdom van omslag van openbare wegen en voetpaden, op den legger vermeld, wordt opgeheven, behoudens voor zoover te voren vrijdom van omslag was genoten. Deze motie werd verworpen met 45 tegen 21 stemmen. Het prae-advies wordt daarna z.h.st. aangenomen. SCHEEPVAARTVERKEER AMSTERDAM—ROTTERDAM Traject wordt door IJsbrekers open gehouden. De Vereeniging van Werkgevers in 'de Blnnenbeurtvaart verzoekt ons het vol gende mede te deelen: Eenige belanghebbenden bq het be varen van het traject Amsterdam Leiden— 's-Gravenhage Delit Rotter dam hebben in overleg met en met me dewerking van de vereeniging van Werk gevers in de Binnenbeurtvaart besloten bedoeld traject door ljsbrekers open te houden. Reeds werd op 9, 10, 11 en 12 December het geheele traject openge broken. Hedenavond zal wederom vanaf Rotterdam zoowel als vanaf Amsterdam een ijsbreker vertrekken, zoodat de goede overtocht der vaartuigen op dit traject verzekerd is. Voortzetting dezer doeltref fende maatregelen zal plaats hebben in dien de noodige financieele steun door alle belanghebbenden wordt verleend. Mitsdien verzoekt de Vereeniging van Werkgevers in de Blnnenbeurtvaart alle reederijen en andere belanghebbenden bij het openhouden van genoemden vaar weg zich hiertoe ten spoedigste in ver binding te stellen met den secretaris van het uitvoerend comité, den hoer F. Bal huizen, Fijnjekade 28. 's-Gravenhage, Telef. 112191, postrekening no. 135803, aan welk adres tevens inlichtingen worden gegeven omtrent tijd en plaats van af vaart der IJsbrekers. WEDSTRIJDEN TE HOOFDDORP. De op morgen te Hoofddorp vastgestelde wedstrijden om het kampioenschap van Noord-Holland, schoonrijden dames, ge volgd door een wedstrijd voor paren, welke aanvankellik waren afgelast, zullen ln elk geval doorgaan. o DE POSTVLUCHTEN. De „Snip" is heden van Bandoeng ver trokken en te Singapore geland. AUTOBUS TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Eenige passagiers gewond. De chauffeur van den autobusdienst Noordwijk—Haarlem zag onder Vogelen zang, dat een wielrijder door de g'.adheiu shpte. De mar. viel vlak voor de wieicu van de bus. De chaulleur remde uit alle macht. Het leven van den wielrijder werd gered, maar de bus vloog tegen een boom en de prachtige wagen werd totaal ver nield. De weinige passaclers werden aüer. door de glasscherven gewond en een vrouw kreeg een hersenschudding. Een genees heer was spoedig ter plaatse die allen ver bond. De chauffeur kreeg weinig letsel. BRAND. Hedennacht even voor vijl uur is do brandweer te Den Haag uitgerukt voor een rwaren binnenbrand iu een kappers zaak aan de Ant. Heinsiusstraat 47 .eige naar J. J. Pouwels, welke brand bleek to zijn ontstaan doordat de voorraad haar- alval, die ln een bergplaatsje tegenover de kachel was verzameld, vlam had gevat. De brand kon beperkt blijven töt den winkel en een werkplaats daarachter ge legen. De inventaris ging verloren. Hedennacht omstreeks twee uur is aldus het Hbld. te Zetten (Geld.) afge brand de lunchroom „Juliana", gelegen aan de Hoofdstraat, eigendom van do Zuid-Hollandsche Bierbrouwerij en be woond door den heer J. J. Preunlssen. De brand werd het eerst ontdekt door een buurman, die direct de bewoners waar schuwde en toen stond het pand reeds in lichtelaaie. De bewoners moesten zich langs een ladder in veiligheid brengen. Het geheele pand brandde uit, slechts een ge deelte van een schuurtje bleef over. De brandweer kon wegens gebrek aan water niets uitvoeren. Huis en inboedel waren verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. GEVOLGEN VAN DE VORST. Gistermiddag vertrok de postboot op den gewonen tijd van Nes (Ameland) met aan boord vier passagiers en de post. Ten gevolge van het vele Ijs kon de boot Hol- wert niet bereiken en moest op een afstand van 300 M. blijven liggen. Tot hedenmor gen elf uur waren de passagiers en d? bemanning zoowel als de post nog aan boord. De geheele Wadden van Nes naar Holwert zijn één ijsmassa, zoodat men niet verder varen kan. Hopelijk zullen pas sagiers en bemanning met laag water naar Holwert kunnen loopen. De boot zit ech ter gevaarlijk ln het Us. o STREMMING VERKEER OVER DE GROOTE RIVIEREN. Opgave van den A. N. w. b. Culemborg Overtocht met losse pont en motorboot. Dordrecht Veerdienst op Zwljndrecht zeer onregelmatig met stoompont met be hulp van 4 sleepbooten. Beroepen te Hillegom bij de Chr. Ger. Kerk dr. W. Hendriksen te Rotterdam- Zuid. Hedenmorgen is het ijs in den Rijn bqqken, zoodat 't veerpontje tusschen Val- brókn. zoodat het verpontje tusschen Val kenburg en Oegstgeest wederom de ver binding onderhoudt De Minister-president, dr. H. Coüjn, is hedenochtend uit Zuid-Frankrijk te Den Haag teruggekeerd en heeft den gewonen Ministerraad gepresideerd. UIT NED. OOST-INDIE. TIJDELIJKE ONDERSTAND ONTSLAGEN LANDSDIENAREN. BATAVIA, 13 Dec. (Aneta). De regeling, waarbij aan 55-jarige. wegens overcom pleet ontslagen landsdienaren, een onder stand kan «vorden toegekend, is tijdelijk uitgebreid tot 47-jarigen die in dezelfde omstandigheden verkeeren. In de overwe gingen van dit besluit wordt opgemerkt, dat eenerzijds de noodzaak noopt tot steeds verder gaande bezuiniging, terwijl het anderzqds practlsch uitgesloten is dat loersonen van omstreeks 50 Jaar nog een nieuwen werkkring vinden. DE SALARISHERZIENING. BATAVIA, 13 Dec. (Aneta). De voorstel len tot salarisherziening zullen a.s. Maan dagmiddag aan de Commissie voor Geor ganiseerd Overleg worden aangeboden. ZU zullen worden voorafgegaan door een be knopte toelichting. Heden vindt een nadere berekening van de globale ODbrengst plaats welke opbrengst minstens circa f. 12 000.000 moet zijn. AMSTERDAM. 13 Dec. Veemarkt. Ter veemarkt aangevoerd: drie wagons ge slachte runderen uit Denemarken. 302 vette kalveren: ie kw. 5456, 2e kw. 41-52 3e kw. 3440 per kilo levend gewicht; 19 nuchtere kalveren f. 69 per stuk, 366 var kens: vleeschvarkens. wegende van 90 110 kilo, 4445, zware varkens 43-44, vette varkens 4243 per kilo slachtgewlcht. Overzicht. Vette kalveren groote aan voer, willige handel in de beste soorten en prijshoudend. Mindere soorten slepende handel en lage prijzen. Varkens matigen aanvoer en prijzen ais Maandag. WOERDEN, 13 Dec Kaasmarkt Aanvoer 137 partijen kaas. Met Rljksmerk le kw. f. 2527, met Rijksmerk 2e kw. f. 2224. Handel matig. KOuDEKc.UK. IJ Dec. Eierenvei'ing Aanvoer 12£8 stuks. Kipelzrcn f. 5.106.5(\ Kuikeneicren f. 1.6J-5, eend i.rcn f. 4 9J—5, per 100 stuks. Kippen 40—7U ct„ ko nijnen f. 0.60—1.35 per stuk. Bjter 68— 75 ct., kaas 24—23 ct. per pond. VEUR, 13 Dec. Eierenvelling. Aangevoerd 26720 eieren. 26720 Kippeneieren van 3 20— 575; 11 Ganzen 130—210; 142 Kippen van 50—125; 63 Eenden van 50—70; 522 Konijnen van 40—150; 15 Duiven van 10-25. V\ ESTLAND, W sl a .dsciie Bcerenvci- ling van 12 Dec. Herco 13—21 ctWi cox 13—21 ct., Billandel 11-15 ct., L uis Uerm tros 15-23 ct., Sax Export IS—24 ct dele Germ 17—.6 ct, J zcf 12 ct., Fre s a 18—21 ct per bos: Copland 1.20-UI. v'T™ c,\p T doziin; L uis Ge.m 7—9.00, Sax Export 7—9.00 per 1.0. 1-1

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 3