Lie Jaargang DINSDAG 12 DECEMBER 1933 No. 22618 DAGBUAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN fficieele kennisgeving TELEFOONVREUGD EN TELEFOONSMART. STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. EIDSCH DAGBLAD PRIJS DÉR ADVERTENTIENg I otü per regel voor advertentiën uit Lelden en plaatsen agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle Budero advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën tjtslultend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. I een maximum aantal woorden van 30. casso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van leven 10 Ots. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Btoreaw Noordeindsplein Telefoonnummers voo* Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT#; Voor Leiden pér 1 maanden f.2.35; per week It 0.18 Buiten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, pér week 0.18 Franco per post f. 2.35 portokosten. nummer bestaat uit DRIE Blade* eerste blad. VERGADERING VAN DEN |l GEMEENTERAAD VAN LEIDEN op MAANDAG 18 DECEMBER 1933, des namiddags te 2 uur, Let gebouw „Tot Nut van 't Algemeen" (Steenschuur 21). I vergadering zal zoo noodig, worden tgezet jndag 18 December, des avonds te Lr; op Dinsdag 19 December, des avonds I our; op Woensdag 20 December, des middags te 2 nur; op Woensdag [|0 December, des avonds te 8 uur. behandelen onderwerpen: 2567 Benoeming van 5 leden der Commis- loeld in art. 2, le lid, sub 3o. der lening, houdende Reglement voor de lissie van Advies betreffende de ar en dienstvoorwaarden van het per- in dienst van de gemeente Leiden, ituresde heeren F. Eikerbout, J. t V. Kuipers, Th. M. W. Bergers en Eecke). Benoeming van 5 plaatsvervangende tor Commissie (vacatures: de hee ts C. Beekenkamp, J. A. van der J. J. Vallentgoed, C. J. van Tol K Vos). Sippletoire begrootingen, dienst 1932 Stedelijke Fabrieken van Gas en iciteit. (252) Balansen en verlies- en winstreke- in. dienst 1932, van de Stedelijke Fa len van Gas en Electriciteit. (252) Balans en verlies- en winstrekening, it 1932, van het Gemeentelijk Radio- butie-Bedrijf. (252) Balans en verlies- en winstrekening, t 1932, van de gestichten „Ende- Voorgeest" en „Rhijngeest". (252) Suppletoire begrooting. dienst 1932. het Openbaar Slachthuis. (252) Balans en verlies- en winstrekening, ist 1932, van het Openbaar Slachthuis. (252) Suppletoire begrooting. dienst 1932. het Grondbedrijf. (252) i. Balans en verlies- en winstrekening, 1932, van het Grondbedrijf. (252) i. Suppletoire begrooting. dienst 1932, den Reinigings- en Ontsmettings- (252) Balans en verlies- en winstrekening it 1932, van den Reinigings- en Ont- ittingsdienst. (252) So. Suppletoire begrooting. dienst 1932, de Gemeentelijke Bank van Leenine. (252) b. Balans en verlies- en winstrekening. »s: 1932, van de Gemeentelijke Bank Eeening. (252) b Balans en verlies- en winstrekening st 1932 van den Keuringsdienst van en voor het district Leiden, (252) b Rekening, dienst 1932, van het Ge- ntelijk Waschbureau. (252) 'b Rekening, dienst 1932, van het 't'cn Muziekcorps. (253) l8o Begrooting. dienst 1934, van het (iormeerd Minne- of Arme Oude Man- en Vrouwenhuis. (253) Rekening van de ontvangsten en waven dergemeente over het jaar 1932. (254) i mi J'!?rs'el tot; overname in eigendom i de gemeente van strook- aan de Langebrug, de Haarlem- M k Sionsteeg, den Maresingel 'iarnixstraat en aan den Morsch- ,j (255) to' verkoop van een gedeel- ï!r"eln aan den Van Slingelandt- '0. v. bekend gemeente Leiden, iipm, 101 'ged.ï aan prof. mr. H. 22o V '256) a 'n zake bet bepalen van I "oor de Gemeentelijke Commls- e„ I°°r Maatschappelijk Hulpbetocn Z„n, ^e,meentellike Hulpbank (Gs- P.fdtelijke Bank van Leening en laschietbank) te betalen vergoe- ;i, vo°r de bij haar in gebruik b J, o gemeentelijke gebouwen; t-, door den Armenraad te be- ,fln ,.ur voor de bovenverdieping 23, 1 P«rooel Nieuwsteeg 6. (257) iuit v^ec' 'ot wijziging van 't Raads- 'batie m in zake de reor- ük ,en dienst van Maatschap- 2h pU'Db«toon. (258) °P de missive van Ge- !wi)i'n? v n in zake voorloopige be- lt>lst op do korting welke wordt toe ter de ,'arwedden van den Burge- L dp lITn.P vil ïail UCl' flfr' 0ntyan„„. th?uders- den Secretaris en Pdde Ta !er- alsmede op de vaste jaar- *:"!iVsen stand *>tenaar van den Bur- I <5: 2-, 11' 25°. v ;1Q- (259) de 5 naar aanleidin? van de D'ann architecten inse- ,,^n vo°r den bouw van een (226) HET LAATSTE HEEFT HELAAS WEL EENS DE OVERHAND. Wijlen Alexander Graham. Bell heeft de menschheid een onberekenbaar grooten dienst bewezen toen hij de telefoon uitvond. Dit apparaat neemt in de hedendaag- sche samenleving een zoo-vooraanstaande .plaats in, dat de waarde ervan zich eigen lijk niet laat bepalen. Het moderne zaken leven zou volkomen ondenkbaar zijn, wan neer het niet de beschikking had over het prachtige communicatiemiddel, dat tele foon heet en dat den aangeslotene niet alleen in staat stelt op hetzelfde oogenblik, dat hij zulks noodig of wenschelijk oordeelt anderen mededeelingen te doen van zake- lijken of persoonlijken aard, maar tevens de gelegenheid biedt over de onderwerpe- lijke aangelegenheid van gedachten te iwisselen. Zoowel het beurs- en bankwezen als de handelskantoren hebben het allergrootste •belang bij een goed-functioneerenden tele foondienst, welke op elk gewenscht oogen blik de aansluiting tot stand brengt. Wij •leven nu eenmaal in een eeuw, waarin tijd meer dan vroeger geld beteekent. Men moge in het particuliere leven soms wel eens terugverlangen naar de gemoede lijkheid der trekschuit-toestanden van weleer, in den modernen tijd heeft dit soort romantiek opgehouden te bestaan en plaats gemaakt voor nuchtere zakelijkheid. Voor een zakenman beteekent iedere minuut oponthoud, ontstaan tengevolge van een vertraagde telefoonverbinding, verlies; niet alleen van tijd, maar ook vaak geldelijk. De snelle wisselingen op de internatio nale geldmarkt en de hevige concurrentie in vrijwel alle bedrijven maken, dat dit financieele verlies zelfs groote proporties kan aannemen. Een goed functioneerende telefoondienst is dus een gewichtig algemeen belang en degene, die dit bedrijf exploiteert, in casu de Staat, heeft de dure plicht al het moge lijke in het werk te stellen om dit mach tige product van 's menschen geest volle dig aan zijn hooge bestemming te doen beantwoorden. De abonné's. die ten koste van zware financieele offers de exploitatie mogelijk maken, hebben er recht op, dat de bedie ning van het telefoon-apparaat zóó worde geperfectioneerd als de bestaande tech nische outillage het slechts toelaat! De Leidsche telefoon werkt sedert 1922 volgens het z.g.n. centraalbatterij-systeem en zoolang hier ter stede het vol-automa- tisch systeem niet wordt ingevoerd van bevoegde zijde vernamen wij, dat zulks in den loop van 1935 tegemoet mag wor den gezien! zullen wij het daarmede moeten stellen. Wanneer er als gevolg van de tijdsom standigheden momenteel geen geld is om dit ideaal thans reeds te verwezenlijken, zullen wij met die toezegging ^enoegen moeten nemen. Maar wèl mogen wij verwachten wat wij hierboven al schreven: dat de dienst zóó goed wordt uitgevoerd als de technische outillage slechts toelaat. En over dat laatste bereiken ons den laatsten tijd herhaaldelijk klachten, welke trouwens in overeenstemming zijn met onze eigen ervaring. Wij willen dit met eenige voorbeelden staven. Het is voorschrift, dat de telefoniste het aangevraagde nummer herhaalt, zoodat het niet kan voorkomen, dat de aanvrager tengevolge van een misverstaan door het telefoonkantoor met een verkeerd nummer wordt aangesloten. Dat is ongetwijfeld een goed voorschrift, doch het mist ten eenenmale zijn doel, 26o. Praeadvies op het voorstel van den heer E. J. Coster en een tweetal adressen in zake de sluiting van consumptiezaken, resp den slijtverkoop op Zondag. 31 De cember a.s. (260) 27o Praeadvies op verschillende verzoe ken om de personeele belasting voor café- en restaurantbedrijven te verlagen. (261) 28o. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden voor de aanschaffing van een bas cule mot toebehooren voor het wegen van vee op de Veemarkt. (262) 29o. Voorstel tot: a wijziging van de verordening van 2 December 1929 (Gem.blad No. 27), houdende Reglement voor de Ge meentelijke Commissie voor Maat schappelijk Hulpbetoon, te Leiden; b. intrekking van de verordening van 25 October 19?6 (Gem.blad No. 16), regelende het Tarief van Bijdragen, te voldoen wegens Ziekenhudsver- pleging van wege de gemeente Lei den; c wijziging van de verordening van 26 SoDtember 1927 (Gem.blad No 14), betreffende het verleenen van koste- looze genees- en heelkundige hulp aan onvermogenden en den werk kring en de bezoldiging van de Stadsgeneesheeren. te Leiden (263) 'Do. Voorstel tot: a. Intrekking van de bij raadsbesluit van 28 November 1932 vastgestelde verordening op de winkelsluiting; b. vaststelling van een nieuwe veror dening op de winkelsluiting. (251) wanneer de telefoniste vrijwel gelijktijdig met het collationnement de aansluiting tot stand, brengt, zoodat den aanvrager de gelegenheid wordt ontnomen eventueele vergissingen van de juffrouw te corri- geeren. Een veelvuldig voorkomende klacht is verder, d*t het vaak heel lang duurt alvo rens het telefoonkantoor zich meldt. Nog erger is dit, wanneer men na een beëindigd gesprek, een ander nummer wil opbellen. De telefoongids geeft dan den raad om voor wederoproep den haak langzaam op en neer te bewegen. Wij weten niet wat in telefoonkringen onder „langzaam" wordt verstaan, doch wel weten wij, dat het meermalen langer dan een minuut duurt voordat de oude ver binding wordt weggehaald. Wanneer men interlocaal wordt opge beld, dan gebeurt het herhaaldelijk, dat men den haak geruimen tijd aan het oor heeft voordat men weet uit welke plaats wordt getelefoneerd. En dan spreken wij er nog maar niet eens over hoe lang het duurt voordat men dan eindelijk contact heeft met den aanvrager van het gesprek. Wie, zooals wij, dagelijks vele interlocale gesprekken moet voeren, zal zich menig maal geërgerd hebben over het aldus ont stane tijdverlies. Wij willen niet zonder meer de schuld daarvan schuiven op rekening van de tele fonisten; het is heel wel mogelijk, dat de oorzaak schuilt in de onvoldoende bezet ting van het telefoonkantoor. Maar hoe het ook zij, wij hopen, dat het bovenstaande ertoe moge bijdragen, dat de bediening van het Leidsche telefoonnet meer dan tot dusverre in overeenstemming worde gebracht met den geest van den tijd, waarin efficiency en snelheid een groote rol spelen. LEIDSCHE IJSCLUB. Door den ingevallen dooi was het niet mogelijk de ijsbaan hedenmorgen- en middag voor het publiek open te stellen, zoodat ook de uitgeschreven wedstrijd in schoonrijden voor paren geen doorgang kon vinden. Mocht het tegen den avond gaan op vriezen, dan zal het bestuur overwegen de baan hedenavond alsnog open te stellen. CHR. HIST. JONGERENGROEP LEIDEN. De waarde der historie. Gisterenavond vond een vergadering plaats van de Chr.-Hist. Jongerengroep. In deze vergadering, welke plaats vond in gebouw „Patrimonium" aan de Hoog- landsche Kerkgracht, werd door den heer J. Valkenburg, te Voorburg, een lezing ge houden over de Waarde der Historie. Aan deze lezing ontleenen wij het vol gende De vraag welke de waarde der historie is kan niet in een definitie worden vastge legd, omdat het een vraag is die ons ge loofsleven raakt, aldus vangt spr. zijn rede aan. Allereerst dient gesproken te worden over de Band der historie, omdat de prak tijk ons leert dat wij in ons handelen en denken aan de historie vastzitten. Dit hangt samen met de algemeene eigen schappen van den menschelijken geest. Bovendien zijn wij gebonden aan de natuur van den mensch. die natuur kunnen wij niet dwingen. Ook zijn wij gebonden aan de bijzondere geestelijke eigenschappen van de natie. De historie is de immanente oorzaak van het heden. De band der historie overheerscht niet, er is ook een persoonlijke vrijheid. Er zijn echter factoren waarop geen invloed kan uitgeoefend worden, aldus spr. De christen staat als optredend hande lend wezen niet kritiekloos tegenover de historie. Hij is noch antiquarist, noch con servatief, noch quietist. Aan zijn absolute beginsel houdt hij zich gebonden. Die vormen zijn richtsnoer. Het geestelijk leven is gezonder naar mate het natuurlijk verloopt; eveneens het volksleven. Wij volgen de lijn der historie, d. w. z. den natuurlijken weg. Dit moet ook; an ders zal het mettertijd toch blijken, dat de natuur sterker is dan de leer. Ieder onhis torisch handelen is onnatuurlijk. Stahl zegt: „De christelijke levensbeschouwing is de historische levensbeschouwing. In den gang der historie hebben wij te zien een vingerwijzing Gods". Historisch besef eischt eerbied voor Gods leiding. Bij den voortbouw van ons volk moeten wij historisch te werk gaan. Poli tiek is een zaak van wijsheid en de uit komst van diep nadenken. In de C. H. richting, zegt Groen van Prinsterer, ligt een waarborg tegen eiken vorm van ongeloof en revolutie. Na een korte pauze werd vervolgens overgegaan in huishoudelijke vergadering. Hierin werd o.m. 't werkprogram voor Januari medegedeeld. In deze maand zal een prop -vergadering belegd worden te Oegstgeest. Tevens zullen in die maand in werking worden gesteld de studiekringen, de debatingclub, de propagandaclub en de tooneel- en reciteerclub. Verder zal op 27 Dec. een intieme avond voor de leden wor den georganiseerd. Hierna werden nog eenige huishoudelijke aangelegenheden behandeld, waarna de vergadering op de gebruikelijke wijze door den voorzitter werd gesloten. DE KERSTCOLLECTE VAN HET LEIDSCH CRISIS-COMITE. DALENDE INKOMSTEN EN STIJGENDE UITGAVEN. Een tweedaagsche veldtocht om het evenwicht te herstellen. De volksmond pleegt den tegenwoordigen tijd te betitelen als „de donkere dagen voor Kerstmis", zonder er zich rekenschap van te geven, welke harde waarheid juist onder de huidige omstandigheden in deze woorden ligt opgesloten. De tijden zijn inderdaad voor vele onzer stadgenooten uitermate zwaar. In menig arbeidersgezin heeft de betrek kelijke welvaart van vroeger, als gevolg van de langdurige werkloosheid reeds lang plaats gemaakt voor bittere armoede er- de plotseling ingevallen koude komt de ellende nog vergrooten. Geld om nieuwe kleeren te koopen is er niet; de middelen om zich die kleinigheden aan te schaffen, welke het leven zoozeer kunnen veraan genamen ontbreken sinds lang en de eenige dagelijks terugkeerende bezigheid van va der en zoons in de gang naar de Arbeids beurs. waar hun kaart wordt afgestempeld. Aan den dienst voor MaatschHulp betoon worden zware eischen gesteld om zelfs maar de kosten voor het allernood zakelijkste levensonderhoud op te brengen. Daarnaast is de categorie van kleine middenstanders; menschen met een be scheiden winkeltje, dat in den goeden ouden tijd niettemin voldoende opbracht om er fatsoenlek van te kunnen leven, ja soms wel zooveel, dat er nog iets kon worden weggelegd voor den ouden dag. Welk een vernietiging heeft de crisis ook in deze kringen teweeggebracht! De spaar duitjes zijn allang ingeteerd en maar al te vaak ontbreekt het geld om door inkoop van goederen het bedrijfje gaande te hou den. Men zou zich nog wel kunnen redden, als er maar geld was om zich nieuwe arti kelen aan te schaffen. De spaarzame pen ningen. welke de verkoop oplevert zijn nauwelijks voldoende om het hoofd boven water te houden. De grossier heeft het ook al niet breed meer, het crediet ls door gaans overschreden en zoo zakt de kleine zakenman dieper en dieper. Een beroep op de openbare liefdadigheid doet- hij niet graag. Nie1 waar, wanneer men altijd zelf z'n broodje heeft kunnen verdienen vaak nog met iets er op! dan wil men anderen niet graag laten binken hoe hard men het heeft. Dan haalt men liever den riem «en gaatje strakker aan: dan moet de versleten winterjas nog maar een jaartje mee en dan moeten het j rundvleesch met aardappelen plaats ma ker. voor bruine boonen met spek. Maar het crisis-spook laat zich niet om den tuin leiden, dat is hardnekkig het houdt vast wat het eenmaal in z'n klauwen heeft en te langen leste wordt de kleine man ge dwongen wil zijn gezin niet volkomen te gronde gaan zijn armoede bekend te maken. Denk niet, dat dit gemakkelijk is. Men moet het zelf aan den lijve ondervonden hebben wat het zeggen wil de hulp van anderen in te roepen om het leed, dat buiten eigen wil om en ondanks noesten arbeid over het gezin gekomen is, te hel pen verzachten Maar al te velen lijden in stilte armoede, liever dan te bekennen wat zij voor hun eigen gevoel als een schande beschouwen. Natuurlijk geheel en al ten onrechte, maar de praktijk leert 't nu eenmaal zoo! Dat zijn de zoogenaamde „stille armen", de menschen. die men vaak moet zoeken om ze te vinden, maar die er niettemin helaas in onze stad bij tientallen en nog eens tientallen leven. Hoevelen hunner zouden met een bedrijfskapitaaltje van eenige honderden guldens gebaat zijn. Dan konden ze weer zaken doen; dan bestond er tenminste weer de kans op het maken van een klein winstje, hetgeen onmogelijk is als de winkelvoorraad is uitgeput. Maar waar is degene, die in dezen tijd geld wil geven Het plaatselijk Crisisconiité is er van overtuigd, dat de Leidsche burgerij dat wil. En het heeft het plan opgevat om de bur gerij in de gelegenheid te stellen van dien goeden wil te doen blijken door morgen en Donderdag een inzameling op groot- schen schaal te organiseeren. Het comité heeft, dank zij de offervaar digheid van Leiden's burgers en burgers- sen, reeds veel leed kunnen verzachten. Van het oogenblik af, dat het zijn arbeid aanving werd alleen aan de onder steunden der A-afdeeling niet minder dan f. 35.000 uitgekeerd aan giften; f 30.000 aan leeningen en f. 11.000 aan goederen. Een groot deel van die gelden was afkomstig van de opbrengst der wekelijk- sche collecten, welke een welkome basis vormen voor de steunmogelijkheden. Maar de aanvragen stapelen zich op en worden steeds dringender. En vooral de aanvragen der kleine mid denstanders, wier bedrijfskapitaaltje is uitgeput, nemen in aantal toe. Teneinde daaraan te kunnen voldoen, heeft het Crisis-comité deze tweedaagsche collecte georganiseerd, waarvoor een hon derdtwintigtal dames- en heeren-studen- ten zich welwillend beschikbaar stelde. Morgenochtend om half tien beginnen de studenten in de buitenwijken hun inzame ling. Donderdag is de binnenstad aan de beurt Een muziekwagen. een z.g. „phono- car" zal de bewoners waarschuwen, dat de collectanten in aantocht zijn. Wij wekken onze stadgenooten op om met milde hand te geven. BINNENLAND. De nieuwe motor voor de Postjager zal op 22 December te Napels arriveeren. (Laatste Berichten, le Blad). Mr. Van Nierop, directeur der Amster- damschc Bank, tegen inflatie. (Binnen land, 3e Blad). De stichting Ned. Haringvisscherij aan gewezen als crisis-organisatie. (Binnenland 3e Blad). De bekende kunstschilder J. Hoynck van Papendreeht, 75 jaar, te 's-Gravenhage overleden. (Kunst en Letteren, 3e Blad). IJsberichtenmen zij voorzichtig en wage niet te veel! (3e Blad). BUITENLAND. Conferenties over de reorganisatie van den Volkenbond; de Kleine Entente wijst revisie van verdragen af. (Buitenland, la Blad). Rijkskanselier Hitier over de taak van den nieuwen Rijksdag. (Buitenland, le Blad). Steeds nieuwe aanslagen in Spanje. (Buitenland, le Blad). Wie niet thuis is geve voor het vertrek zijn of haar bijdrage aan het dienstperso neel, opdat de collectanten aan geen enkele deur behoeven te worden teleur, gesteld. Nog nimmer werd tevergeefs een beroep gedaan op den liefdadigheidszin onzer burgerij. Laat dit ook thans niet zoo zijn. Er wordt armoede geleden, bittere ar moede. Om deze te kunnen lenigen is veel geld noodig. Ingezetenen van Leiden, die onder het crisisleed nog niet zoo zwaar gebukt gaat als velen uwer medeburgers, helpt door een royale gift er toe mede om een licht straaltje te brengen ln deze donkere dagen voor Kerstmis. Alleen dari is het crisis comité in staat voor velen een Blijde Boodschap te brengen. DE STADHUISBOUW. Publicatie van de correspondentie. Uitvoering gevende aan den wensch van den gemeenteraad, vastgelegd in de motie in de zitting van 4 dezer, zijn Burgemees ter en Wethouders thans overgegaan tot publicatie van de geheele correspondentie inzake den Stadhuisbouw gevoerd tusschen B. en W. en de R. A. CB. en W. en de vijf uitgenoodigde architecten en tus schen de R A.C. eenerzljds en de archi tecten anderzijds. Het laat zich begrijpen, dat een en an der een lijvig dossier vormt. Sensationeele verrassingen hebben wij ln de briefwisseling niet kunnen vinden, het geen trouwens ook niet te verwachten was na het zeer vele, wat over deze kwestie ge sproken en geschreven is. En hetgeen de volgende week in den gemeenteraad waarschijnlijk nog bespro ken zal worden ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd is voor het doctoraal examen rechten de heer A. H van Gelder (Den Haagi en voor het doctoraal examen ge neeskunde de heeren J. M. Beekman (Delft) en T. D. Carels (Bilthoven). HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen Hotel Wervelman, Heerensteeg 1 Lei den; hotel- en cafébedrijf. Wijziging han delsnaam in I. van Rijzen. Wijziging uit geoefend bedrijf alléén cafébedrijf. P. Brouwer. Voorstraat 130, Noordwijk. Binnen; sieeperij en handel ln hooi en stroo. Bijvoeging uitgeoefend bedrijf luxe autoverhuur en touringcar-onderneming (sinds 1931). Tevens wordt handel gedre ven onder den naam Noordwijksche Tou ringcar-onderneming. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Leiden werd in den loop der maand November, op' spaar bankboekjes ingelegd f. 140 .132.97 en terugbetaald f. 178.346.88 Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald f. 38.213 91 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 87. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboekjes ingeschreven nominaal f. 2200 en af geschreven f. 8900.-. Derhalve minder in- dan afgeschreven f.6700—. Het aantal rneuw uitgegeven staatsschuldboekjes be-

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1