GROOT VERKOOPS- ONDERZOEK LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 6 December 1933 Derde Blad No. 22613 BINNENLAND. Ïïulp van Fifty-Fifty rookers wordt ruim beloond. RUIME BELOONING LAND- EN TUINBOUW. FAILLISSEMENTEN. Jaargang OMZET-BELASTING. t uitvoering der wet. -<j]»d is een Staatsblad, dat een Besluit bevat, houdende bepalln- uitvoering van eenige artikelen omzetbelastingwet en van de Ta- n wordt ontleend, dat de zegels, in artikel 9 der omzetbelasting en uitgegeven in waarden van 1 en met 40 cent opklimmende met „n 40 cent tot en met 1 gulden ende met 10 cent, van 1 gulden et 2 gulden opklimmende met 20 2 gulden tot en met 4 gulden ende met 40 cent, benevens een n 2 gulden 50 cent, van 4 gulden et 10 gulden opklimmende met 1 en van 10 gulden tot en met 250 onkllmmende met 10 gulden. «gels worden verkrijgbaar gesteld -terijen tot een door den minister nciën te bepalen maximumwaarde el- op de ontvangkantoren der n- én bij den controleur der poste- n 'telegrafie te Haarlem op aan- ln te dienen bij den ontvanger der n, binnen wiens dienstkring de er gevestigd is. fende artikel 10 der omzetbelas- worde meegedeeld, dat de uitrei- n een factuur door den fabrikant e den eersten volzin van het eer- van genoemd artikel moet geschie den 14 dagen na afloop van de waarin de levering heeft plaats 'voor zooveel betreft leveringen van goederen, welke regelmatig aan e afnemers worden geleverd, Kan k van den fabrikant woiden toe dat volstaan woidt met uitrei- n één factuur voor alle in ccd tijdvak geleverde goederen, sluit vermeldt voorts o.a, een aan- elen, waarmee onderdeel IX van i bedoeld in het laatste lid van ar- der wet, wordt aangevuld. «vat het besluit categorieën van ■j, waarvan de leveringen van om- ing worden vrijgesteld ingevolge tste lid van artikel 18 der wet. -sluit bepaalt voorts, dat de fabri- aanspraak wenscht te maken op van omzetbelasting overeenkom- kel 20 der wet, een verzoekschrift- bij den Inspecteur der accijnzen, wiens dienstkring zijn bedrijf is ge- Hetzelfde moet geschieden ten van teruggaaf van omzetbelasting -echt overeenkomstig het 2de lid 1 21 der wet. "ter van financiën is bevoegd, de der accijnzen te machtigen om En, die verkeeren in de omstan- cnoemd in het laatste lid van ar- i»r wet, vrij te stellen van omzet- welke die fabrikanten verschui lden zijn wegens leveringen aan «en. Een fabrikant wordt geacht, omstandigheid te verkeeren, indien de van de verkochte, door hem zelf digde goederen per jaar gemiddeld et dan 1000 gulden bedraagt, betrekking tot de uitvoering van der tariefwet 1924 worde vermeld [artikel 10 van het vrijdommenbe- 925 een bepaling wordt ingevoegd, - welke voor aan omzetbelasting on- n goederen bij de aanvraag een van den exporteur en (indien .eren van een ander hier te lande trokken) ook van den leverancier 'eren moet worden overgelegd, dat ede instemt, dat de goederen voor passing van de omzetbelastingwet worden niet ten uitvoer bestemd te CONTINGENTEERING. van schoeisel, leestklaar schoen- rk en ongesmolten dierlijk vet. end is een wetsontwerp tot rege- n den invoer van schoeisel en van 'ar schoenwerk. de Memorie van Toelichting wordt d, dat het onderhavige wetsont- is ingediend ter bekrachtiging vair B. van 30 September 1933. bij welk in verband met het per 1 October n van den termijn voor de contin us van den invoer van schoeisel tklaar schoenwerk, gesteld in de 28 Juli 1933, opnieuw voor deze een invoerbeperking werd vast- d en wel thans voor een termijn van 'den. Behoudens een verbetering omschrijving van leestklaar schoen- i is ui den maatregel geen verande rkracht. Resultaten van deze contingenteering en bevredigend worden genoemd. Bij v -e behandeling dezer contingentee- de minister wijzen op een stijging aantal arbeiders, in de betrokken .'en werkzaam; evenwel was toen 't jan het aantal arbeidsuren nog betering vatbaar. De sindsdien te 'eeren stijging van het aantal ar- ,en wijst er op. dat ook op dit punt lm. van den onderhavigen maat- iJyhstiger wordt. Ook van de zijde jj'anghebbenden bestaan geen be- in S deze verlenging bestond na- li. e opzichten eenstemmigheid, "...omstandigheden tot dusver niet „j a)n. moest de contingenteering M worden. Jcnd is verder een wetsontwerp tot k vetn cien 'nvoer van ongesmolten Memorie van Toelichting wordt j, t™,' bij K. B. van 30 September OD-ZÏ'mgenteerüig van den invoer V«Ti dierlijk vet, waarvan de 'dvftp- 0ct°ber zou afloopen, voor yan drie maanden verlengd, in untlnsenteering, welke destijds net leven geroepen als aanvul- r.,,jrrl'e?el in het geheele complex -ij hLn behoeve van de meikvee- kotun de minister thans gemeend 5jt° ,Jd te moeten verlengen, daar ttlilk» n' dat de redcn voor een Jkji 8 uontingenteeringsmaatregel i tj- rijn vervallen, zoodra het Ihw,!, 'reSe'6n ten behoeve van "Obderij in het kader van de «ë.Y J„swet za' rijn opgenomen. liash wetteli.jke reorganisatie sstó ilecft êekregen, zal de mi- Uet runnen beslissen over het al "'ahcg l taan van den onderha" RECLAME. 2240 Met het doel om de waarde van de verschillende distributiemiddelen in Holland te onderzoeken, heeft de Verkooporganisatie van de fabrikanten het denkbeeld opgevat, om het boven afgebeeld Dollarteeken in diverse kleuren aan te brengen op verschillende 3U ets. Fifty Fifty sigaretten, die in ge heel Nederland meer en meer verkocht worden. Ten einde dit onderzoek te doen slagen moet iedere met een -teeken gemerkte Fifty Fifty sigaret zoo spoedig mogelijk'bij ons terugkomen, met opgave van datum van verkoop aan het publiek. De fabrikanten verzoeken een ieder van hun geachte clientèle vriendelijk, hen met het bereiken van hun doel behulpzaam te willen zijn. U behoeft niet anders te doen dan elke, door U in Uw pakje Fifty Fifty sigaretten gevonden speciaal bedrukte sigaret per brief in te zenden aan: Goodwin Co., Postbus 2, Amsterdam Noord en daarbij te vermelden Uw naam en adres, alsmede naam en adres van Uw winkelier en datum van koop. U ontvangt dan voor Uw moeite een RIJKSSUBSIDIE AAN TRAMWEGEN. Regelen voor de uitkecringen over 1934 Naar aanleiding van schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid den heer van Kempen, in verband met de over 1932 en 1933 van Rijkswege reeds uitbetaalde of alsnog uit te betalen subsidies aan tram wegondernemingen; omtrent mededeeling van de regelen naar welke die subsidies over 1934 aan genoemde ondernemingen zullen worden toegekend en ter zake van in het financieele belang der onderneming te nemen maatregelen, deelt de minister van Waterstaat het volgende mede: Aan alle tramwegmaatschappijn is over 1932 het, algemeen subsidie vroeger subsidie voor personeellasten en daarvoor brandstofsubsidie uitgekeerd, zij het ook aan sommige voorloopig nog als voor betaling, terwijl-tevens zijn uitgekeerd de subsidies aan de ondernemingen, die mede van de streek steun ontvangen. Rentelooze voorschotten zijn slechts uitgekeerd aan de tramwegen, die daaraan in de eerste plaats behoefte hadden en voor zoover het beschikbare bedrag dit toeliet. Voldoening aan alle aanvragen zou leiden tot verhoo ging van het begrootingsartikcl, waaraan in de tegenwoordige omstandigheden niet kan worden gedacht. Verder uitkeeringen kunnen dan ook niet worden verwacht. Een staat, aangevende de in 't jaar 1933 uitgekeerde bedragen aan subsidies en rentelooze voorschotten, legt de minister bij dit antwoord over. Aan alle tramwegen zal, indien en voor zoover zij kunnen aantoonen behoefte te hebben aan steun, 40 pCt. worden toege kend van het vroegere brandstofsubsidie, welke bedrag voorloopig en in termijnen als voorbetaling zal worden uitge keerd. Voorts zullen subsidies worden toegekend in de gevallen, dat ook de streek een be drag voor steun beschikbaar stelt en wel tot een gelijke som als de steun van de streek. Voor zoover tramwegen gedwongen worden tot uitgaven voor verlegging van een lijn in verband met de verbetering van Rijkswegen, zullen die uitgaven in aan merking worden gebracht voor dekking door renteloos voorschot uit 's Rijks schat kist. Het daarna nog overblijvende deel van den begrootingspost kan dienen voor dekking van tekorten op de exploitatie, doch op uitkeering daarvan zal niet reeds bij voorbaat mogen worden gerekend, in tegendeel behoort elke onderneming zoo krachtig mogelijk te streven naar het ver krijgen van een sluitende rekening. Elk ge val zal voorts op zichzelf worden beoor deeld. Voor zoover niet te kort werd gedaan aan wettelijke bepalingen zijn voor ver schillende tramwegen maatregelen goed gekeurd tot verlichting van hun finan cieele lasten. Het buiten werking stellen van bepalingen betreffende b.v. arbeids- tijk, arbeidsvoorwaarden, enz. zou. waar zij veelal strekken ter vervanging van voor vrijwel het geheele bedrijfsleven geldende wetten, die alleen wegens den aard van het tramwegbedrijf of om historische re denen niet op dit bedrijf van toepassing zijn, niet kunnen worden bevorderd. OPCENTEN GEMEENTEFONDS- EN VERMOGENSBELASTING. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot heffing van opcenten op de gemeente fondsbelasting en de vermogensbelasting over het belastingjaar 1934/'35. Blijkens dit verslag had een der leden groot bezwaar tegen het wetsontwerp. De samenkoppeling van de 30 opcenten op de gemeentefondsbelasting met de 30 opcen ten op de vermogensbelasting achtte hij een groote onbillijkheid en tevens econo misch onverdedigbaar met het oog op het zoo noodzakelijk aankweeken van spaar zin bij de ingezetenen. Andere leden, hoewel evenmin blind voor de bezwaren aan deze heffing ver honden, meenden intusschen, gelet op de offers, welke in groote verscheidenheid moeten worden gebracht om aan den zor- gelijken toestand van 's Lands financiën het hoofd te bieden in deze heffing i yoor 1934/'35 te moeten berusten. D. M. SWART f Een bekende figuur bij de Ned. Spoorwegen Te Hilversum is overleden de heer Dirk Marinus Swart in leven eerste chef de bureau bij de Ned. Spoorwegen. Hij was niet alleen in de kringen van de spoor wegen, maar ook daarbuiten een zeer ge ziene en populaire figuur. De heer Swart nam steeds levendig deel aan het ver- eenigingsleven van het spoorwegpersoneel In 1910 werd hij gekozen tot bestuurslid van de Herstellingsoord-vereemging 1335 —1905. AI spoedig werd hij belast met het secretaris-penningmeesterschap voor de afdeeling Amsterdam II van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonies van welks Hoofdbestuur hij tevens gedurende eenige jaren deel uitmaakte. In deze hoedanigheid zorgde hij voor uitzending naar verschillende herstellingsoorden van de kinderen van Spoorwegpersoneel. Deze functie behield hij tot in 1922 een eigen kinderhuis werd geopend. Inmiddels werd hij in Dec. 1920 geroepen tot de zware taak van eersten secretaris der Herstellingsoordvereeniging, welke functie hij tot het laatst toe met grooten lust en toewijding verrichte. Ook de Coöperatieve Vereeniging voor spoor wegpersoneel „Voor Allen" had zijn be langstelling. Hij gaf zijn krachten eenige jaren als lid van het Hoofdbestuur en richtte 23 Sept. 1907 de onaerafdeeling „Ziekteverzekering" op; waarvan hij de ge heele administratie verzorgde tot April '22 OPHEFFING GEZONDHEIDSCOMMISSIES. Blijkens het Voorloopig Verslag der Eer ste Kamer over het ontwerp van wet tot wijziging van de Gezondheidswet, vroegen sommige leden zich af. of het niet beter ware. de Gezondheidscommissies te laten voortbestaan en alleen de credieten tijde lijk in te trekken. Eenige leden wezen bovendien op het gevaar, hetwelk schuilt in het feit, dat bij voorkomende epidemiën de gemeentebe sturen ten gevolge van deze opheffing de dan in het bijzonder noodige deskundige voorlichting zullen ontberen. Van verschillende zijden werd de op merking gemaakt, dat men hoopte, dat de minister gebruik zal maken van de krachten, die uit het particulier initiatief naar voren komen en zal bevorderen, dat aan de op te richten of in stand te hou den commissies een eenigszins officieel karakter wordt gegeven, opdat deze meer invloed hebben bü haar optreden naar buiten. DE MIDDENSTANDSRAAD. Tot lid van den Middenstandsraad, waarin hij zitting neemt als afgevaardigde van den Ver voor den Chr. Handeldrijven- den en Industrieelen Middenstand, is ge kozen de hesr H. Wierenga te Assen STEUN AAN WERKLOOZEN. Naar men ons van de meest bevoegde zijde bericht, zullen de gemeentebesturen dezer dagen een mededeeling ontvangen, dat het Rijk zich, evenals verleden jaar, onder zekere voorwaarden bereid ver klaart, bij te dragen in de uitkeering, welke de gemeenten geven aan hen. die wegens de ingevallen vorst hun arbeid bij de gesubsidieerde werkverschaffingen niet kunnen verrichten. <Msb.) STEDEBOUWKUNDIGE IN DEN HAAG. B. en W van 's-Gravenhage stellen thans den gemeenteraad voor, den heer Dudok, gemeente-architect van Hilversum, voorloopig voor den tijd van twee jaar te benoemen tot stedebouwkundige der ge meente 's-Gravenhage, REVOLUTIONAIRE AMBTENAREN. Naai- aanleiding van een onlangs gepu bliceerd voorstel verklaren Ged. Staten van Utrecht dat zij van oordeel zijn, dat niet het lidmaatschap van de S.D.A.P. of van een vakvereeniging, aangesloten bij liet N.V.V. zonder meer, doch slechts de individueele gezindheid van den betrokken ambtenaar in dezen beslissend is. Gede puteerde Staten kunnen niet inzien, dat een lijst van verboden vereenigingen voor de provincie, in tegenstelling dus met het rijk. overbodig zou zijn. Welke vereenigin gen als verboden zullen dienen te worden aangemerkt, is een vraag, die h.i. in hoofd zaak voor het geheele land gelijkluidend behoort te worden beantwoord. In het voorstel van Gedeputeerde Staten tot wij ziging van het ambtenarenreglement, is daartoe zooveel mogelijk aansluiting ge zocht aan de uitspraak van de centrale regeering. Dit brengt, volgens Gedeputeer den de consequenties mede. dat ten aan zien van die vereenigingen, welke buiten het bereik der regeering vallen, de be slissing wordt gelegd in handen van den provincialen vertegenwoordiger van liet rijksgezag, namelijk den Commissaris der Koningin. Van den minister van Binnenlandsche Zaken hebben Gedeputeerde Staten be richt ontvangen, dat de regeering niet voornemens is een wettelijke regeling van deze materie te bevorderen. Indien de in het nieuwe artikel ge noemde voorwaarden (revolutionnaire ge zindheid of lid van en steun aan een ver boden vereeniging) naar het inzicht van Gedeputeerde Staten aanwezig zijn, heb ben zij het voornemen het ontslag te "erleenen of voor te dragen. Gedeputeer den deelen mede, dat ook in andere pro vincies overeenkomstige voorstellen aan hangig zijn. Tot nog toe heeft het college geen aanleiding gevonden om een alge meen aanschrijven te richten tot het pro vinciaal personeel om zich van agitatie te onhouden. Aangezien zij echter ook ten aanzien van de provinciale ambtenaren van oor deel zijn. dat zij door het voeren van open bare agitatie tegen de overheid en haar beleid den dienst of de waardigheid van hun ambt schaden en zij zich daarvan mitsdien hebben te onthouden, zijn zij voornemens, dit aan ambtenaren voor zoover zij daartoe aanleiding geven, ken baar te maken. Ten aanzien van de amb tenaren. ten aanzien waarvan de bevoegd heid tot benoeming en ontslag bii de Sta tenvergadering berust (hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat en grif fier der Staten) geven Gedeputeerde Sta ten in overweging een overeenkomstige uitspraak te doen. De hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat, ir. Mussert, heeft aan Gedeputeerde Staten verklaard, dat een persbericht, waarin werd mede gedeeld. dat hij f. 5000 inkomen geniet uit een nevenbetrekking, volkomen in strijd is met de waarheid. PENSIOENFONDS NEDERL. SPOORWEGEN. Vele leden der Eerste Kamer hadden blijkens het Voorloopig Verslag bezwaar tegen het wetsontwerp inzake lijdelijke afwijking van de overeenkomst 1930 N.S., omdat het pensioenfonds de bestaande bijstortingen bezwaarlijk kan ontberen. Andere leden, die den voorgestelden maatregel eveneens betreurden, achtten dezen echter onvermijdelijk. Sommige leden waren voorts van mee ning. dat vast moest staan, dat de Staat voor de jaren, waarin hij niet aan zijn oorspronkelijke verplichting voldoet, aan sprakelijk zal blijven, ook al zouden de spoorwegmaatschappijen later het tekort uit de exploitatiewinsten kunnen aan zuiveren. Gaarne zouden deze leden de meening van de Regeering hieromtrent vernemen. PROVINCIALE BOND VAN RUNDVEE- FOKVEREENIGINGEN IN ZUID-HOLLAND, Onder voorzitterschap van den heer P. Jas uit Dubbeldam, heeft te Rotterdam de 49ste algemeene vergadering plaats ge had van den Provincialen bond van rund- veefokvereeniglngen in Zuid-Holland. De voorzitter deelde mede, dat men ge tracht heeft bij de rundveecentrale infor maties in te winnen over kwesties, die voor deze vereeniging van belang zouden kunnen zijn. Daarop zijn eenige antwoor den ingekomen, die evenwel in de publi caties, van de rundveecentrale uitgaande, reeds zijn bekend gemaakt. Er was evenwel een circulaire dd. 2 December van de rundveecentrale ingeko men, regelende de overneming van niet- drachtige aan tuberculose of para-tuber- culosc lijdende runderen. De crisisrundveecentrale zegt daarin, bereid te zijn mede te werken aan de be vordering van de gezondheid van den rundveestapel, meer in het bijzonder door bestrijding van de tuberculose en para- tuberculose. Ze wil dit doen onder dc volgende voorwaarden: Ter overneming kunnen worden aan geboden ten minste éénmaal gekalfd heb bende, aan tuberculose lijdende, guste runderen van eigenaren, die lid zijn van een georganiseerde tuberculose-bestrijding onder het rundvee en die bovendien: lo. zijn fokker: 2o. den tuberculosevrljen opfok van hun jonge vee. overeenkomstig den aard van hun bedrijf zooveel mogelijk bevorderen, en 3o. zich verbinden om, indien aanvul ling van hun veestapel, door aankoop noodzakelijk is, slechts niet-reactledieren aan te koopen. De aangeboden runderen moeten zijn voorzien van een verklaring van den veearts, belast met het tuberculose-onder- zoek van den rundveestapel, en van den inspecteur van den veeartsenijkundigen dienst. De overneming van deze dieren zal plaats vinden op andere uren en andere plaatsen dan die van het andere over te nemen vee. De runderen kunnen worden geschat naar bedrijfswaarde. Door vee handelaren kunnen deze dieren niet ter overneming worden aangeboden, doch alleen door den eigenaar zelf. Er zijn eenige voorschriften aan deze regeling toegevoegd, met de bedoeling fraude te voorkomen. Naar aanleiding van eenige opmerkm- ge lil een vorige vergadering gemaakt, werd een eeniszins gedifferentieerde eon- trtbutieregeling voor 1934 aangenomen. Deze regeling is gericht op een minimum contributie te betalen door de aangesloten vereenigingen, welke contributie evenwel om tot een sluitende begrooting te komen, door de groote vereenigingen vrijwillig zal moeten worden verhoogd. De begrooting, sluitende op een totaal bedrag van f. 360, werd aangenomen. De aftredende bestuursleden L. Lageweg Czn te Nieuw-Helvoet, Adrs. v. Kleef te Hoornaar en K. v. d. Torren J.Czn. te Waddinxveen, werden bij acclamatie her kozen. Een bestuursvoorstel om in 1934 een centrale fokveedag te houden werd in principe aanvaard. In de voorjaarsverga dering zullen nadere bijzonderheden wor den vastgesteld. Bij de rondvraag uitte de heer Hoogeu- booni den wensch, dat indien er inderdaad een extra-belasting voor kalveren zal wor den ingevoerd, die belasting voor stier kalveren lager zal worden bepaald, dan wel geheel achterwege zal blijven. Dc voorzitter zeide, dat men getracht heeft iemand van de rundveecentrale ter vergadering te krijgen om nadere inlich tingen te geven. Deze poging is evenwel mislukt. Bij crisisinstellingen is het moei lijk iets te zeggen over de toekomstige gestie, zelfs de gestie van de eerstvolgende dagen. Daarom is het geraden thans nog geen actie in dezen te voeren. Het bestuur zal evenwel diligent zijn. De heer Wester- veld, bestuurslid en lid van het geweste lijk bestuur Zuid-Holland van de crisis rundveecentrale zeide toe, voor de belan gen der fokkers te zullen opkomen, zooveel hij kan. N.R.Crt. STATISTIEK OVER NOVEMBER. Noord-Holland fexcl. Amsterdam) 49, Amsterdam 66; Zuid Holland (excl. Den Haag en Rotterdam) 61, Den Haag 41, Rotterdam 30; Utrecht 30. Gelderland 33, Noord-Brabant 34. Limburg 12. Zeeland 2. Friesland 14. Groningen 13. Drente 7. Overijijscl 19. Totaal over November 1933, 411 faillissementen. Totaal vanaf 1 Januari 1933, 4309 fail lissementen. Totaal zelfde tijdvak vorig jaar 4236 faillissementen. STANDAARD-REGLEMENT VOOR TENTOONSTELLINGEN. Het Bestuur van de Nederlandsche Ver eeniging voor Tentoonstellingsbelangen, tot wiens taak het onder meer behoort, bevorderlijk te zijn in het belang van de gezonde ontwikkeling van het tentoonstel- lingswezen hier te lande, heeft herhaalde lijk ervaren, dat in tentoonstellingsregle menten niet steeds voldoende rekening wordt gehouden met de rechten en ver plichtingen van de verschillende catego- rién. die bij een tentoonstelling betrok ken zijn. In verband hiermede heeft het Bestuur van de Nederlandsche Vereeniging voor Tentoonstellingsbelangen een standaard reglement opgesteld, waarin zoowel de rechten en verplichtingen van een ten- toonsteilingsbestuur als van de deelnemers en de leveranciers aan tentoonstellingen in het oog zijn gehouden DE POSTVLUCHTEN. De „Rijstvogel" (uitreis) vloog gisteren van Athene naar Cairo. De Pelikaan ls op de thuisreis gisteren te Cairo aangekomen. o VERSPREIDE BERICHTEN. Binnenkort is de overplaatsing te ver wachten van den tegenwoordigen haven meester van Waalhaven, den heer L. F. Bouman naar het hoofdkantoor der K. b. M. in Den Haag. De eerste assistent van Schiphol de heer Tolk. zal stationschei' op Waalhaven worden. De audiëntie van den minister van financiën zal Maandag niet plaats vinden.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 9